SPIONNE IN PLASTIC Schitterend fotoboek fZIERIKZEE' Iftat BESCHUIT maakt elke maaltijd (rond! Hèt St. Nikolaascadeau van dit jaar is het N.V. Drukkerij Lakenman Ochtman Jannewekken 11 - Zierikzee en in de boekhandel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maand a o 2» novembe» w n o. is»» Ingezonden mededeling Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd Naar vervroegde bouw en exploitatie brug over het Haringvliet? Ged. Staten van Zuid-Holland vragen voorschot DEN HAAG, 25-11. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de Staten voorgesteld aan de N.V. Brugverbinding Haringvliet te Middelharnis een voorschot uit de provinciale kas van f 230.000 te verstrekken ten behoeve van de vervroegde bouw en exploitatie van een brug over het Haringvliet. De N.V. Brugverbinding Haring vliet zal de brug bouwen volgens plan en bestek en onder directie van de Rijkswaterstaat. De bouw zal worden gefinancierd met een onderhands op te nemen geldlening van f 36.000.000. Er zal bruggeld betaald moeten worden door de ge bruikers tot ten hoogste het huidige veertarief. Uit de opbrengst daar van zullen moeten worden bestre den de onderhouds- en bedienings- kosten van de brug, de rentelast van de leenschuld en een afschrij ving op de bouwkosten, welke in de eerste vijf jaar anderhalf pro cent per jaar en in de daarop vol gende jaren 2 procent zal bedra gen. De vennootschap verwacht bij deze percentages tot een sluitende exploitatie te komen, zelfs dat zij na het derde of vierde jaar het ta rief van het bruggeld zal kunnen verlagen. De N.V. Brugverbinding Haring vliet is ontsproten uit een initiatief van de lokaliteit en mede door de gemeentebesturen opgericht. Het aandelenkapitaal In het aandelenkapitaal, groot f 1.000.000 hebben de gemeenten op de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland tot een be drag van f 600.000 deelgenomen. Aangezien de geldschieters deze f 600.000 nog geen voldoende zeker heid achtten voor de nakoming van de rente- en aflossingsverplichtin gen van de door hem te verstrek ken gelden, is aan de provincies Zeeland en Zuid-Holland om finan ciële medewerking aan het plan gevraagd tot bedragen van respec tievelijk f 170.000 en f 230.000. Ge deputeerde Staten menen nu dat deze gevraagde medewerking zal moeten worden gegeven. DEN HAAG. De Rijksvoorlich tingsdienst deelt mede, dat H.M. de Koningin het voornemen heeft om op 14 februari 1961 een bezoek te brengen aan enige gemeenten in de bloembollenstreek. Bo tersmokkelaar» betrapt TERNEUZEN, 26-11. In de laat- ste dagen heeft de Nederlandse douane in haar strijd tegen de bo tersmokkel twee maal met succes kunnen toeslaan. Zo slaagde zij ef in 300 kg. koelhuisboter ter waarde van f 900 in te St. Jansteen bij de kinkelier E. IJ. in beslag te nemen. Op het ogenblik dat een achttal dragers en uitkijkers op het punt van vertrekken stond. Deze dragers en uitkijkers wisten in de duisternis te ontsnappen. Tegen de winkelier en zijn vrouw, die een volledige be kentenis aflegden, werd proces verbaal opgemaakt. De douane van de centrale veld dienst post Oostburg nam op de weg Breskens-Sluis 600 kg. koel huisboter ter waarde van f 2300 in beslag. Toen twee verdachte auto's naderden zetten de douaniers hun dienstauto dwars over de weg zo dat beide wagens vast liepen. DEN HAAG. De journalist Al fred van Sprang, die zoals gemeld dezer dagen aan harteverlamming is overleden, zal dinsdag 29 nov. om half twee op de begraafplaats Oud Eykenduinen aan de Laan van Eik en Duinen in Den Haag ter aar de worden besteld. De begrafenis stoet vertrekt om een uur van het gemeente-ziekenhuis aan de Zuid- wal. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familiegraf. FEUILLETON (27) ,.Hoe is André tegenwoordig?" Jean haalde de schouders op. Over zijn werk mag ik de laatste maanden beslist niet mopperen. Hij kan goed met personeel omgaan, dat weet je, maar drie weken ge leden heb ik hem 's avonds uit een zaakje gehaald waarin hij niet thuishoorde". „Wat was dat dan?" ..Och, meneer scheen van mening te zijn, dat hij het breed kon laten hangen, nu hij wat meer verdiende. Je weet, dat hij fantastisch kan kaarten. Met zijn vrienden waagde hij wel eens een gokje en won dan bijna altijd. Mooi vond ik zo'n be zigheid niet, maar zolang het maar om de aardigheid ging, heb ik nooit iets willen zeggen Maar nu zat meneer 's avonds te gokken, dat de stukken eraf vlogen. Om honder den francs notabene en dat in een café waar geen fatsoenlijk mens een voet binnen wil zetten". „Had hij veel verloren?" „Dat moest er nog bij komen! Nee, hij schijnt zelfs veel geluk te hebben gehad, want hij schafte zich een prachtige Italiaanse mo torfiets aan, je weet wel, zo'n scooter. Dat was altijd zijn ideaal geweest, hoewel hij voor noodza kelijke ritten natuurlijk steeds van mij een wagen kon krijgen. Van zijn zakgeld kon hij dat onmoge lijk doen, want erg spaarzaam is hij nooit geweest. Ik snapte dus al dadelijk wat de bron van zijn plot selinge rijkdom was en ben hem op een zaterdagavond eens nage gaan. Wel, het was een uitgelezen collectie smokkelaars en spitsboe ven, waarmee hij aan tafel zat. Ik geloof, dat ik net op tijd kwam, want hij had geen stuiver meer op zak en zat in de schuld". „Ging hij dan zomaar met je mee?" „Kun je begrijpen. Meneer had een borrel op en lalde van: „Laat me met rust of ik sla je knock-out!" Nu, ik heb hem bij zijn kraag ge pakt en in de auto gestopt. En pa- sant deelde ik nog een paar opia- waaiers uit aan zijn makkers, die hem zomaar niet wilden laten gaan Ik vertelde hun, dat ze maar bij mij moesten komen om af te re kenen en dat ze dan nog veel méér konden krijgen en de rente erbij, als ze ooit het hart hadden weer eens te gaan spelen met André. Dat schijnt naar alle kanten goed te hebben geholpen!" Louise glimlachte bij de gedach te aan het tafereel. Hoewel ze niet klein was, stak Jean nog wel een hoofd boven haar uit en je kon be ter met hem eten dan vechten. „De volgende morgen", vervolgde Jean, „heb ik André eens goed on derhanden genomen. Ik heb hem verteld, dat gokken altijd de ze kerste weg naar de armoede is en dat hij zijn kaartkunstjes voor de huiskamer moest bewaren. Meneer snapte maar niet, dat hij dronken was gevoerd en bij een stelletje op lichters en flessentrekkers was be land, die veel handiger waren dan hij en die van plan waren hem het vel eens goed over de oren te ha len. Ik heb hem gezegd, dat hij kie zen of delen moest: ophouden met dat soort dingen of ik zou het bijl tje erbij neergooien, de fabriek sluiten en verkopen, waarna hij voor zichzelf kon zorgen. Nu, hij koos tenslotte toch het eerste en ik hoop maar, dat de wilde haren er nu uit zijn". „Je hebt hem wel stevig aange pakt", meende Louise. „Was dat nu wel nodig?" „Nodig? Broodnodig was het! Denk je eens in, meisje, als ik hem niet in z'n kraag had gegrepen, had hij wie weet voor hoeveel dui zenden francs schulden gemaakt, onder getuigen nota bene. Hoe zou hij die ooit anders betalen dan door zijn erdeel op te nemen en te gelde te maken? En daarmee zouden jij, Marie en ik meteen op de fles zijn gegaan. Neem me niet kwalijk, maar ik hoop dat broertje van me nog lange tijd goed in het oog te houden, voor hemzelf en voor ons". Louise voelde, dat hij gelijk had. Ze voelde nu temeer de noodzake lijkheid mee te werken aan het her stel van de fabriek, hoe dan ook! Maar hoe prettig het weekeinde verder ook was en hoe ze ook ge noot van het weer thuis zijn, de instructies van Jean vormden een donkere achtergrond in haar ge dachten. Ze begon zich te voelen als een patiënt, die wacht op een noodzakelijke, maar pijnlijke ope ratie. En hoe lang zou ze haar rol nog moeten spelen? Hoe lang zou ze nog haat moeten veinzen tegen iemand, die ze allang niet meer kon haten? (wordt vervolgd) Internationaal marihuana-smokkelcentrum in Amsterdam? AMSTERDAM, 25-11. Amster dam is het internationale hoofd kwartier van een bende van ma- rihuanasmokkelaars. Grote hoe veelheden verdovende middelen zijn de laatste tijd vanuit de Ne derlandse hoofdstad in circulatie gebracht. In verband daarmee is de afdeling verdovende middelen van de Amsterdamse Centrale Re cherche sinds kort extra werkzaam geworden. Dit zou o.m. blijken uit rappor ten en telegrammen die Interpol, de Internationale Politie-organisa- tie, aan de politie-instanties in verschillende landen heeft doen toekomen. Ook de Kopenhaagse politie neemt aan dat Amsterdam een belangrijke schakel is in de Marihuana-affaire, die thans in onderzoek is bij de Nederlandse, Deense en Zweedse politie Meer dan 100 foto's van de bekende fotograaf Cor van Weele Prijs slechts f 5,90 STAD EN PROVINCIE NIEUWERKERK Lezing over Israël Op donderdagavond 1.1. werd de tweede culturele avond alhier in „Ons Dorpshuis" gehouden. Het was de voorzitter, de heer J. J. van Dijk, een groot genoegen een zo talrijk publiek welkom te mogen heten. Een extra welkomstwoord sprak hij tot de heer en mevrouw Hinlopen-Nanninga welke deze avond een lezing hield over „De ontwikkeling van de staat Israël". Door haast bovenmenselijke in spanning komt Israël de laatste 20 a 30 jaren steeds beter tot ont wikkeling. De heer en mevrouw Hinlopen-Nanninga vertelden over de moeilijkheden die deze jonge staat Israël, van zijn oorsprong af, heeft te overwinnen, zoals de voort durende vijandschap van de omlig gende Arabische volken, hun te genwerking bij grote irrigatiepro jecten en verder het probleem van de huisvesting, werkverschaffing, voeding en aanpassing van grote stromen nieuwe immigranten. Behalve met talloze lichtbeelden werd de lezing ook verlevendigd door het ten gehore brengen van Joodse gedichten en Joodse muziek op grammofoonplaten. In de naoorlogse jaren ontstond een drang onder de Joden om te gaan naar het land der vaderen. De duizenden emigranten hebben steeds hun kracht geput uit de voorvaderen om eenmaal te komen tot het beloofde land. Men moet de vurige spreker ge hoord hebben om te weten wellc een verwachting leeft onder de Jo den om eenmaal het land der vade ren te mogen betreden. Trots de moeilijkheden die Engeland heeft gemaakt om in Israël te komen, kon men toch niet verhinderen dat uit alle delen van de wereld een drang is om in Israël te komen. De pakkende, gloedvolle rede werd in haast ademloze stilte aange hoord. Hierna werd een prachtcol- iectie dia's vertoond, waarbij mw. Hinlopen-Nanninga de nodige toe lichting gaf. Tot slot: kleurenbeel den van het wondermooie meer van Galilea. De voorzitter dankte daarna het een uur lang met hem sprak over de indrukwekkende rede. De heer Hinlopen dankte, mede namens zijn echtgenote, de voorzitter en het publiek voor de ernst waarmede zijn rede is aangehoord. Hij ver telde in zijn slotwoord nog dat hij I in 1953 een bezoek aan Israël bracht en hoe daar een opperrabijn wel een uur lang me them sprak over Holland dat juist door een grote ramp was geteisterd. Hij verzeker de hem dat het medeleven met het rampgebied zeer groot was en zeide hij: in Jeruzalem bidden wij voor hen. De spreker en zijn vrouw dankten met de Joodse groet: „Vre de met U allen". Medegedeeld werd daarna nog dat op 14 december a.s. weer een avond zal worden gehouden met een lezing over de zeesleepvaart, welke zal worden toegelicht met film en dia's. DEN HAAG. Minister Klompé heeft aan de Tweede Kamer mede gedeeld, dat in de periode mei 1945 tot en met december 1959 met over heidssteun in het kader van de wo ningwet of de wederopbouwwet 203 tehuizen voor bejaarden nieuw werden gebouwd, waarvan in de provincie Groningen 16, Friesland 27, Drente 9, Overijssel 6, Gelder land 25, Utrecht 11, Noord-Holland 37, Zuid-Holland 23, Zeeland 7, Noord-Brabant 19 en Limburg 11 en in de drie grootste steden Am sterdam, 's-Gravenhage en Rotter dam reap. 2, 4 an 5.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5