Provinciale begroting van Zeeland 1961 gunstiger dan van verleden jaar DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 28 NOVEMBER 1960 117e jaargang No. 18879 MRIKZEESCHEWN EÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 mnanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nog geen mededelingen over brug Zware aderlating voor provinciaal wegenfonds MIDDELBURG, 27-11. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben thans de ontwerp-begrotlng 1961 aan de leden van de Provinciale Staten van Zeeland aangeboden. In de toelichting wüzen zy er op, dat de begroting 1961 een gunstiger beeld vertoont dan de begroting 1960. Volgens een mededeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken mag de uitkering uit het Provincie- tonds voor Zeeland worden geraamd op f 4.811.000. Dat is f 881.000 meer dan In 1960. In de begroting is een voordeel van f 130.000 opgenomen in de ra ming van clc tekorten van de noor delijke veerdienst. Dit voordeel is ontstaan cfoor de opheffing van het veer Korbgene-Wolphaartsdijk. Er konden twee bijzondere bijdragen uit de gewone dienst worden ge daan, namelijk f 200.000 aan het provinciale wegenfonds en f 300.000 voor toevoeging aan de reserve voor verbetering van de verbinding tussen midden- en noord Zeeland. De aanleg van wegen die verband houden met de verwezenlijking van het Drie Eilandenplan, het wegen stelsel in de kanaalzone in oost- Zeeuwsch Vlaanderen en de ont sluiting van het Sloe-plan zullen leiden tot een toename van het te kort in het provinciaal wegenfonds, zo verklaren Gedeputeerde Staten van Zeeland. De onrendabele aansluitingen van het elektriciteitsnet zullen nog zeer belangrijke sommen van de provincie vragen. De bijdragen voor de herverkavelings- en ruil- verkavelingsgebieden zullen vol gens een globale raming nog met f 300.000 stijgen. Voor de onrendabele aansluitin gen buiten het herverkavelingsge- bied is in totaal nog 6 miljoen gulden nodig. Op basis van een provinciale bijdrage van 10 procent in de aanlegkosten zal dit de pro vincie dus op f 600.000 komen te staan. De stoombootdiensten. Over de stoombootdiensten in Zeeland merken Gedeputeerde Sta ten op, dat de toeneming van het j vervoer het college heeft genood- zaakt het veer Kruiningen-Perk- I polder te verbeteren. Op de rijks begroting is hiervoor een bedrag van 1 miljoen gulden uitgetrokken. Men begint met het maken van een nieuwe veerhaven in Perkpolder. i De totale kosten van deze haven worden geraamd op drie miljoen gulden. Op deze veerdienst is ook een nieuw schip nodig met bijbehoren de aanleginrichtingen. Het schip zal eenzelfde vervoerscapaciteit moeten hebben als de nieuwe sche pen voor het veer Vlissingen-Bres- kens. Op deze wijze kan men de schepen van beide veerdiensten desgewenst uitwisselen. De ontsluiting van het Sloe-ge- bied door wegen in westelijke en oostelijke richtingen en door een spoorlijn voor vrachtvervoer wor den voorbereid. Een voorstel om ook de weg in oostelijke richting op het provinciaal wegenplan te plaatsen zal spoedig worden inge diend. Het brugplan Gedeputeerde Staten hebben in de toelichting op de begroting voor 1961 voor het eerst officieel bekend gemaakt, dat zij plannen hebben voor een brugverbinding over de Oostersdhelde. De plannen voor de brug over de Oosterschelde verke ren nog niet in een zodanig sta dium, dat Gedeputeerde Staten hierover nadere mededelingen kun nen doen. Het verlangen naar een vaste verbinding tussen Zeeuws- Vlaanderen en midden Zeeland blijft onverminderd van kracht, maar de kosten van een dergelijke DE KWESTIE-NIEUW GUINEA Maleise minister - president Toenkoe- hield besprekingen in Den Haag DEN HAAG, 25-11. Na de bespre kingen tussen de Maleise minister president, Toenkoe Abdoel Rahman en de Nederlandse minister is het volgende gemeenschappelijke com muniqué uitgegeven: „De minister-president van de Maleise federatie, Toenkoe Abdoel Rahman Poetra, heeft Den Haag op 25 en 26 november 1960 bezocht en besprekingen gevoerd over het vraagstuk Nederlands Nieuw-Gui- nea met de minister-president van Nederland, prof. dr. J. E. de Quay, de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns alsmede met de staatssecre taris die belast is met Nederlands Nieuw-Guinea, mr. Th. H. Bot". De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft na afloop van de be sprekingen van leden van de Ne derlandse regering met de minis ter-president van de Maleise fede ratie, Toenkoe Abdoel Rahman, ge zegd dat alle soorten mogelijkheden voor de toekomst van Nederlands Nieuw Guinea zijn besproken. De Toenkoe die gezegd heeft geen vast plan te hebben, gaat alle in drukken van zijn reis uitsorteren ROMEINS GRAF ONTDEKT ESCH, 26-11. Wederom is in Esch (N.B.), een groot Romeins graf, 3 bij ZVz meter, ontdekt. Men ver onderstelt dat dit graf rijke vond sten zal opleveren, die in zijn ge heel naar het laboratorium van de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek in Amers foort zullen worden gebracht. Het is voor de zevende maal dat in Esch de resten van een dergelijk graf zijn ontdekt. en gaat na of nog aanleiding is voor nadere besprekingen met de Ne derlandse regering. Volgens minister Luns zijn de be sprekingen in een zeer openhartige sfeer gevoerd, eerst vanmiddag in het gebouw van het ministerie van algemene zaken en het kabinet van de minister-president en vervol gens nog enige tijd na het diner in het Hotel des Indes. Aan deze be sprekingen werd deelgenomen door minister-president Rahman, minis ter-president de Quay, minister Luns en op de eerste drie kwartier van het middaggesprek na, door de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot. Grote wateroverlast in zuidoost-Drenthe EMMEN, 27-11. De regenval van de laatste weken heeft in zuid-oost Drenthe geleid tot een grote wa teroverlast. Vele landerijen staan geheel of gedeeltelijk onder water anderen dreigen onder te lopen. De kanalen, zijkanalen en afwate- ringssloten kunnen het steeds stij gende water vaak niet verwerken. In het gebied langs het Dommers- kanaal in Amsterdamseveld werk ten vandaag landbouwers en ar beiders om het verder onderlopen van de landerijen te voorkomen. Correspondenten van Ameri kaanse bladen melden, dat de Ame rikaanse minister van financiën, Robert Anderson, bij zijn mislukte poging de west-Duitse regering te bewegen tot onmiddellijke en rechtstreekse betaling voor de kosten van de Amerikanase troe pen in de bondsrepubliek een on verzettelijke en halsstarrige hou ding hoeft aangenomen. verbinding gaan ver uit boven het financieel vermogen der provincie, aldus Gedeputeerde Staten van Zeeland in de ontwerp begroting 1961 voor deze provincie. De kroning van de Perzische sjah TEHERAN, 26-11. De sjah van Perzië heeft zaterdag op zijn maan delijkse persconferentie aangekon digd, dat hij begin december de re gering zal opdragen, voorbereidin gen te treffen voor het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen, die eind februari of begin maart zul len worden gehouden. Zoals ge meld zijn de uitslagen van de on langs gehouden verkiezingen op verzoek van de sjah ongeldig ver klaard, nadat van onregelmatighe den melding was gemaakt. De vorst deelde voorts mee, dat zijn kroning zal samenvallen met de herdenking van het feit, dat Cy rus 2.500 jaar geleden de grondsla gen legde voor het Perzische rijk. Deze herdenking zal in 1963 wor den gevierd. Macabere grensoverschrijding INNSBRUCK, 26-11. Een aantal Tyrolers had de Ita liaans-Oostenrijkse grens overgestoken in verband met een begrafenis op Oostenrijks gebied, niet ver van de grens. Een hunner kreeg een hartaanval en overleed. Goede raad was duur, want er zouden vele formaliteiten moeten wor den vervuld om het stof felijk overschot naar Italië te doen terugkeren. De Tyrolers vonden er iets anders op. Zij zetten de overledene in een na tuurlijke houding in een hunner auto's en reden naar Italië terug. Toen bij de Brenner de passen wer den gecontroleerd, werd het paspoort van de dode vertoond, waarbij een der passagiers naar hem wij zend, verklaarde: „hij slaapt". De douanebeambte nam hier genoegen mee en het stoffelijk overschot van de overleden Tyroler kon naar diens woning worden vervoerd. Twee doden bij verkeersongeluk SITTARD, 27-11. Een autobus van de L.T.M. en een volkswagen bestuurd door de heer Ruiters uit Schinnen kwamen in botsing op de Leyenbroekerweg in Sittard. De 73-jarige heer Ruiters en zijn 55- jarige echtgenote kwamen hierbij om het leven. De beide andere in zittenden van de volkswagen, hët echtpaar Gehlen uit Linne, liepen verwondingen op. De verwondin gen van mevrouw Gehlen zijn ern stig. De inzittenden van de auto bus bleven ongedeerd. Een Russische ingenieur is van oordeel, dat een woud in Siberië waar in 1908 een meteoriet is te rechtgekomen, thans bomen heeft die ongeveer acht maal sneller ge groeid zijn dan andere bomen. Hij schrijft dit toe aan de ontploffing, waarmee de val van de meteoriet gepaard ging en die volgens hem ongeveer de kracht moet hebben gehad van de gelijktijdige explosie van duizend kernbommen. Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft donderdag in een vraaggesprek met het regeringsge zinde blad „Die Transvaler" ver klaard, dat kleurlingen - mensen van gemengd ras - geen lid kun nen worden van het parlement. Dit zou „beperkte integratie betekenen, hetgeen de buitenwereld niet zou bevredigen". Met brandstof gevuld inter continentale ballistisch Titan projectiel, even voor de lance ring op Cape Canaveral, Florida. De lengte van het projectiel bedraagt 27 meter. Het kan een afstand van 9.000 kvi afleggen. Tegen het eind van 1962 zal de Titan volgens generaal A. Schriever, hoofd van de afdeling Onderzoek en Ontwikkeling van de Lucht macht, ongeveer een derde uitmaken van de Am-erikaanse bewapening met geleide pro jectielen. Motorschip „Jemry" in het Hollandsch Diep gezonken Schipper kwam om het leven DORDRECHT, 27-11. Zaterdag middag omstreeks kwart over vijf is op het Hollandsch Diep, enkele honderden meters beneden het licht van Strijensas, het 300 ton metende motorschip „Jemry", dat geladen met suikerbieten van Est op weg was naar Dinteloord, door het ruwe weer in moeilijkheden geraakt en gezonken De 50-jarige schipper K. Meter, afkomstig uit Leeuwarden, is daar bij verdronken. Zijn vrouw en zijn zoon, de 21-jarige E. Meter, wer den na drie kwartier gered door de bemanning van het Belgische mo torschip „Armand", schipper Van der Horst. De schipper, zijn vrouw en zoon hadden het ongeluk aan zien ko men. Hun schip was zwaar geladen en maakte, daar het met open lui ken voer, voortdurend water. De windkracht was zeven acht en dat is voor het brede Hollandsch Diep voldoende om een zeer ris kant vaarwater te zijn. De schip- per wilde de Dordtsche Kil inlopen om daar te overnachten. Hij haalde I de betrekkelijk geringe afstand die hem nog van de Kil scheidde niet. Op een gegeven ogenblik begon de „Jemry" in snel tempo te zinken en de schippersfamilie moest het ijskoude water inspringen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een wijs man ziet zoveel als h\j moet, niet zoveel als hü kan. Monniken pleegden harikiri SEOEL, 25-11. Een 70-tal onge- huwde boeddhistische monniken heeft donderdag het meubilair van het hooggerechtshof van Seoel kort en klein geslagen uit protest tegen de weigering van dit gerechtshof om hun volledige eigendomsrecht te geven op diverse Zuid-Koreaan- se tempels, die op het ogenblik be woond worden door gehuwde mon niken. Zes monniken pleegden ter plaatse harikari en moesten in zeer ernstige toestand naar het zieken huis gebracht worden. De politie greep in en ranselde een aantal monniken af voor zij hen arresteer de. De ongehuwde monniken wil len dat het hooggerechtshof de ge huwde beveelt de tempels te ver laten en eisen voorts volledige he gemonie op kerkelijk gebied. Ruim 700 ongehuwde monniken zijn op het ogenblik in Seoel bij een. Zij zijn in hongerstaking ge gaan en hebben verklaard dat zij vrijwillig de dood zullen ingaan als hun eisen niet ingewilligd worden. Prins Philip was in Nederland DEN HAAG. De hertog van Edin burgh die gedurende drie dagen de gast van de koninklijke familie is ■geweest, is van Soestdijk per auto naar west-Duitsland vertrokken. Prins Philip zou daar een bezoek aan persoonlijke relaties gaan bren gen. Nog altijd terreur in Algerië ORAN, 27-11. Zaterdagavond zijn in Algerië drie bomaanslagen ge pleegd, die aan negen mensen het leven hebben gekost. In Boufarik, 30 km. van Algiers, vielen bij twee aanslagen acht do den, allen Europeanen onder wie een kind van een jaar, een kind van acht en de plaatselijke Rooms-ka- tholieke priester. Een Franse militair stierf na de ontploffing van een handgranaat in een restaurant in Oran. De po litie moest versterkignen oproepen om een menigte te verspreiden, die een na de aanslag gearresteerde mohammedaan trachtte te lynchen. In een voorstad van Oran werd la ter een mohammedaan door een terrorist doodgeschoten. Militaire hulp bij aardappelrooien loopt ten einde DEN HAAG, 25-11. Na deze week zullen er geen militairen meer hel pen bij de aardappeloogst in Zee land en op de Zuid-Hollandse eilanden. Waren daar tot nu toe ongeveer vijfhonderd militairen aan het werk, volgende week zul len het er nog slechts 350 zijn, en wel 200 man van de lichte lucht doelartillerie en 150 van de dertien de pantser-infanteriebrigade. Er zullen negentig militairen op Goe» ree-Overflakkee werken, vijftig in de Hoekse Waard, 120 in Zeeuws- Vlaanderen, dertig op Walcheren en zestig op Tholen. De militaire hulp is op 25 okto ber begonnen. Zij is enige malen onderbroken geweest doordat het weer te slecht was. Z.V.U. EN KUNSTKRING TE ZIERIKZEE Toneelgezelschap „Ensemble" bracht „Mijnheer die en die" De Z.V.U. en de Kunstkring te Zierikzee hebben de handen ineen geslagen bij het organiseren van een toneelavond, die vrijdag succes vol zijn beslag kreeg in de Concert zaal, waar het tone.el- en televisie- gezelschap „Ensemble" met de ko mische thriller „Mijnheer die en die" („Gog et Magog") van Gabriël Arout successen van vorige malen overduidelijk bevestigde. Gunstig resultaat van de samenwerking bleek een vol huis te zijn, dat de sfeer op deze geslaagde toneelavond ten goede kwam. Louter met de bedoeling uiting te geven aan be langstelling voor dit combi-toneel experiment sprak ter inleiding me vrouw H. A. de Vink-Olthof te Middelburg, namens de Z.V.U. een kort inleidend woord. „Mijnheer die en die" is een ko mische thrilier, dat onder regie van Luc Lutz briljant en uiterst spiri tueel uit de verf kwam. Clou van de intrige is een niet al te succes volle neef, die tegenover zijn fami lie en inzonderheid zijn rijke erf oom, het spelltje van dubbelganger it spelen. Een politie-inspekteur vindt het allemaal maar vreemd en ruikt een op til zijnde misdaad, waarvoor hij ap riori neeflief ver antwoordelijk acht, die - naar me ning van de inspekteur - zijn dub belganger slechts heeft gecreëerd om straks vrij uit te kunnen gaan. De inspekteur vergist zich echter, want een dorbeenachtig boekhou der t je, secretaris van de rijke oom, blijkt uiteindelijk de dader. Voor deze oplossing op de planken rolt, is er evenwel al een woud van mis verstanden gegroeid, waarin de humor als grote varenplanten om hoog is geschoten. Knap en uiterst lichtvoetig spel lieten de dames zien in deze komi sche thriller. Sigrid Koetse was als Elsa Fanshaw een zeer overtuigen de toneelpersoonlijkheid, met een fascinerende mimiek, die zien en horen tot een feest maakte. De schoonmoeder - ex zangeres Edith Bingsley - werd vaardig en raak door Loudi Nijhoff op de planken gezet. Jan van Ees wist als door gewinterde routiné uitstekend raad met de rol van bullebijterige oom Ernest Fanshaw, terwijl Jan Retèl zich dapper door de dubbelrol Julian-David Fanshaw heensloeg. Chris Baay bracht een feilloze ty pering van mr. Twaites als secre taris en zorgde voor menig lacher tje. Lucas Wensing was een even wichtige hoofdinspekteur van Scot land Yard. De secretaris van de Z.V.U. te Middelburg de heer Meerkamp van Enden bood de dames - na afloop - een fraaie ruiker bloemen aan. Een gul applaus was verder de beloning voor „Ensemble", dat ook ditmaal te Zierikzee weer overtuigend en flexibel toneelspel bracht. As op Parijs Het Franse ministerie van volksgezondheid is, naar aanleiding van de constatering dat jaarlijks twee miljoen ton as op Parijs neerdaalt, van plan een campagne tegen de verontreiniging van de lucht te beginnen. Onder andere wil men rookloze zones instellen. Ook wordt gedacht aan een wijziging in de wegenverkeerswet in die zin, dat motorvoertui gen moeten worden uitge rust met apparaten om de verspreiding van schade lijke gassen tegen te gaan. m Washington is bereid de V.N. 10 miljoen van de 14 miljoen dol lar, die de volkerenorganisatie de V.S. schuldig is voor het vervoer en de bevoorrading van de VN. troepen in Kongo, kwijt te schel den, zo is in doorgaans betrouw bare V.N.-kringen vernomen. Het Suez-kanaal is thans be vaarbaar voor schepen met een diepgang van iets meer dan elf me ter, zo meldt het persbureau voor het midden-oooten. Twee Liberi aanse vrachtschepen met deze diep gang zijn zaterdag als proef door het kanaal gevaren. Groothertogin Olga van Rusland de laatste telg van de Romanofs, is donderdag te Toronto overleden. Zij is 78 jaar geworden. Zij was de jongste dochter van tsaar Alexan der III en de zuster van tsaar Ni- kolaas II, die in juli 1918 met zijn gezin door de bolsjewieken is ver moord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1