J Norstad's voorstel tot vorming ,atoompool' krijgt grote bijva! DE ZIERIKZEESCHE COURANT 117e jaargang No. 18878 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1960 ZIERIKZEESCHEfflNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbeteling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdeg. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesje* (max. IS mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-22SS Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137Ó77 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Octitmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NAVO-parlementariërs bijeen PARIJS, 24-11. Het voorstel van generaal Norstad tot vorming van een NAVO-atoompool, heeft don derdag overweldigende steun ge kregen van de deelnemers aan de conferentie van de NAVO-parle mentariërs. De conferentie hield zich vrijdag bezig met een door de politieke commissie opgestelde ontwerp-re- solutie, waarin weliswaar het „plan-Norstad" niet genoemd wordt doch waarin wordt gezegd dat de conferentie, na een bespreking van het vraagstuk der controle op het gebruik van kernwapens, er bij de Noord-Atlantische Raad op aan dringt de wegen en middelen te ontwikkelen om het politieke gezag van de NAVO over het systeem van vervoer van kernwapens en over het gebruik van deze wapens te vestigen. De debatten van vandaag con centreerden zich daarom formeel over de kwestie van de politieke controle op het gebruik van atoom wapens in geval van oorlog of oor logsdreiging. Dr. Richard Jager, de (christen democratische) vice-voorzitter van de Westduitse Bondsdag, sloot zich aan bij het Franse standpunt, dat de NAVO een wereld-strategie ont wikkelen moet, omdat - zoals hij zei - de communistische dreiging universeel is. De Belgische (socialistische) af gevaardigde Radoux diende een amendement op de ontwerp-reso- lutie in, met de strekking dat de verklaring van generaal Norstad mede in overweging is genomen. Franse steun Het voorstel van generaal Nor stad overheerste het algemene de bat. De steun van Franse zijde kwam als een verrassing, gezien de wens van generaal De Gaulle tot vorming van een eigen kernstrijd macht voor Frankrijk. De Franse (Gaullistische)delega- tieleider Palewski verklaarde dat hij en zijn collega's het plan toe juichten, als een „kern waarom heen zich de nationale kernstrijd machten zouden kunnen scharen". Brits verzet et grootste verzet tegen de iorgestelde pool kwam van de ritse labour-afgevaardigde Stra- Alfred van Sprang - bekend reporter - onverwacht overleden DEN HAAG, 24-11. In zijn wo ning in de Abrikozenstraai iu Den Haag is overleden de journalist Alfred van Sprang. HU is 43 jaar geworden. Alfred van Sprang was een be kend radio- en televisiereporter, die ook veel werkte voor dag- en weekbladen, zowel in binnen- als buitenland. Hij was correspondent van de 7-december divisie toen deze in het voormalige Nederlands Indië gelegerd was en maakte de politionele acties mee. Voorts was hij ook oorlogscorrespondent in Korea en Indo-China. Hij kreeg vooral bekendheid door zijn repor tages welke hij maakte van de Hongaarse opstand. Het laatste be richt dat hij daarover gaf was, dat hij vanuit zijn hotelkamer het op rukken van de Russische tanks kon gadeslaan. Alfred van Sprang versloeg ook de opstand in Cairo, welke gene raal Naguib aan de macht bracht. Hij ontsnapte toen ternauwernood aan een woedende menigte, die het vooral op buitenlanders voorzien had. Voorts versloeg hij de opstand in Perzië. Dit jaar was hij nog in Kongo. Zijn laatste grote reportage die hij maakte was die van de oefe ning van de Nederlandse troepen in La Courtine. Hij stond op het punt om naar Algerië te vertrek ken. Reeds enige dagen overleden Het stoffelijk overschot van Al fred van Sprang werd vanmiddag door de Haagse politie in diens wo ning op bed aangetroffen. Naar het oordeel van de artsen is hij reeds of zondag of maandag aan een hartverlamming overleden. Alfred van Sprang was niet ge huwd en woonde alleen in het huis in de Abrikozenstraat. De politie verschafte zich toegang tot de wo- HET LEVEN IN SPANJE PARIJS, 24-11. Een internationale oommissie van juristen heeft een onderzoek ingesteld naar de wet geving in Spanje en is tot de con clusie gekomen dat deze wetgeving „de uitoefening van fundamentele rechten als het recht van vergade ring en vereniging, de persvrijheid, het stakingsrecht, het recht van pe titie etc. verhindert". In de meeste Spaanse gevange nissen zitten nog talrijke politieke gevangenen, van wie velen zijn veroordeeld op beschuldigingen die nog uit de tijd van de burger oorlog daleren. „Over het algemeen worden de politieke gevangenen slecht behan deld en gemarteld door speciale politie-eenheden". „In Spanje staan bijzonder zwa re straffen, zelfs de doodstraf op activiteiten die in alle democrati sche landen als normaal worden beschouwd". ning, nadat relaties van de thans overledene zich ongerust hadden gemaakt over het feit dat zij geen contact met hem konden krijgen. De bevolking der Ver. Staten Het Amerikaanse bureau voor de volkstelling heeft meegedeeld dat donderdag ochtend de bevolking van de Verenigde Staten de 182 miljoen zal overschrijden. Dit betekent dat de bevol king sedert april van dit jaar met twee miljoen zie len is toegenomen. Elke ze ven-en-een-halve seconde wordt er iemand in de Ver enigde Staten geboren en om de twintig seconden overlijdt een Amerikaan. Bovendien komt er elke minuut een landverhuizer het land binnen en vertrekt er elke 23 minuten één. ONTPLOFFING IN ZANDZUIGER DEN HAAG, 25-11 In de pomp- kamer van de machinekamer van de zandzuiger „Murhsy", die bij Hoek van Holland, voor de nieuwe haven, ligt te zuigen, heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke ver moedelijk is veroorzaakt door een opgezogen projectiel uit de tweede wereldoorlog. De zandzuiger is op eigen kracht buiten h'et vaarwater gevaren en wacht nu op de komst van het ber gingsvaartuig, waarom gevraagd is. De „Murhsy" ligt thans dwars van de Semafore te Hoek van Holland. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Anton Coolen krijgt „Joost-van-den-Vondel- prijs" HAMBURG, 24-11. De door een Hamburgse stichting in het leven geroepen „Joost van de Vondel prijs", groot 10.000 mark, is voor dit jaar toegekend aan de Neder landse auteur Antoon Coolen en de Vlaamse cultuurfilosoof Max Lam- berty. Coolen werd bekroond voor zijn streekromans en novellen en Lamberty voor z'n publikaties over de cultuur en de geschiedenis van Vlaanderen De prijs, die wordt verleend voor buitengewone culturele prestaties in het Nederlandse of Vlaamse taal gebied, zal op 8 februari 1961 aan beide winnaars worden uitgereikt. Dit is de eerste keer dat deze prijs wordt toegekend. chey, die als zijn mening te kennen gaf dat de voorgestelde controle te omslachtig zou zijn, dan wel zou neerkomen op het overdragen van algehele en doeltreffende controle door de civiele autoriteiten in han den van de militaire autoriteiten. Strachey meende dat een NAVO- kernmacht in Europa te „kwets baar" zou zijn en dat de atoomba sis van het Westen in de achter hoede moet blijven, d.w.z. in de Verenigde Staten. De stemming over de ontwerp resolutie zal zaterdag a.s. plaats hebben. VENLO, 24-11. Vier Italiaanse arbeiders, die kortgeleden in en kele bedrijven te Tegelen te w.k werden gesteld, zijn naar zuid- Italië teruggezonden. Zeven an dere sloten zich bij hen aan. Er resten nu nog dertien arbeiders van de groep van 24, jonge man nen in de leeftijd van 22 tot 29 jaar uit Bari en omgeving. De vier arbeiders zijn teruggestuurd om dat zij worden beschouwd als de aanstichters van ontevredenheid, die onder de groep heerst. Zij maakten aanmerkingen op de huis vesting, het eten en het weer. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's M t ingang van a.s. zondag, de eerste adventsdag, kan men vooral in hcooster. van 'Nederland weer luisteren naar de geluiden van de mid- x'nierhoorn. Elk jaar wordt met Kerstmis een concours voor midwin- tc ■hoornblazers gehouden. Het concours zal dit jaar in Saasveld plaats v iden. - Foto: de 14-jarige Jozef Kolmschot uit Saasveld heeft met h azen al verscheidene keren een eerste prijs behaald. Voor drie Jaar een beslissing genomen MINISTER OVER RUILVERKAVELING EN CULTUURTECHNISCHE WERKEN DEN HAAG, 24-11. Dut ten aan- zien van de financiële aspecten in het kader van de algemene priori teitenafweging over de ruilverka veling en andere cultuurtechnische werken (jaarlUks stemming over 40.000 ha. met f 50,- tot f 60,- mil joen rUksbödrage) voor drie jaren een beslissing is genomen, heeft naar de mening van minister Ma ry nen in zyn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer by de landbouwbegroting 1961, voor delen. Het uitgetrokken totaalbedrag is voldoende te achten voor een ver antwoorde voortzetting van het be leid. Zelfs is het mogelijk over een grotere oppervlakte werken uit te voeren en «het programma voor ge meente- en waterschapswerken uit te breiden. Voorts geeft een beleid, dat zich uitstrekt over meer jaren dan alleen het begrotingsjaar, voordelen ten aanzien van een doelmatige voorbereiding van de verschillende in stemihing te bren gen ruilverkavelingen. Verdeling oppervlakte Bij de verdeling van 'de beschik bare gelden en van de oppervlakte waarover zal worden gestemd, zal er\naar worden gestreefd een zo danig beleid te voeren, dat binnen enige jaren een verdeling over het gehele land tot stand is gekomen, die strookt met de hoofdlijnen van het meerjarenplan. Gezien de lange aanloopperiode, die nodig is om een ruilverkaveling in stemming te brengen, zal het echter nog wel enige tijd vergen, voordat in de provincies, die in het kader van het meerjarenplan achter blijken te zijn, aanzienlijke bedragen kun nen worden geïvesteerd. Het stemmingsprogramma van circa 40.000 ha. per jaar is voor de eerstvolgende jaren een aanvaard baar en uitvoerbaar schema. De gebieden met de meeste behoefte aan ruilverkaveling zullen nu in derdaad binnen de in het meer jarenplan gestelde tijd aan de beurt komen. Vier gewonden bij autobotsing AMSTERDAM, 24-11. Een echt- paar uit Heemstede, zijn naar schatting 20-jarige dochter en een bromfietser, zijn vanavond gewond geraakt bij een gecompliceerde autobotsing op de Haarlemmerweg in Amsterdam nabij het Kruithuis. Bij deze botsingen waren niet min der dan acht personenwagens be trokken, waarvan er vier dusdanig ernstig werden beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. De vier gewonden zijn overgebracht naar het Wilhelrr.inagasthuis. Ze zijn niet levensgevaarlijk gewond. Inbrekers in... beerput BARNEVELD, 24-11. De Barne- neveldse gemeentepolitie heeft van avond een viertal inbrekers op he terdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een souvenirwinkel in Voorthuizen De mannen kozen het hazenpad, maar de politie zette on middellijk dwars door de weilan den de achtervolging in en loste enkele waarschuwingsschoten. Drie van de inbrekers renden onver wacht in een beerput en zakten er tot hun middel in. Nummer vier was toen ook snel ingerekend. Hun buit - souvenirs, zonnebril len, rolfilms e.d. - werd in beslag genomen. De daders waren de 17- jarige J. van Z., de 18-jarige L. van A., de 21-jarige G. J. van S. en de 23-jarige L. H. B. H., allen ■uit Utrecht. Verdere verhoging ongevalsuitkeringen DEN HAAG, 24-11. Bij de Twee- de Kamer is ingediend een wets ontwerp, strekkende tot tijdelijke verhoging van ongevalsuitkeringen In de in dit ontwerp begeleidende memorie van toelichting zeggen de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B Roolvink en de minister van fi nanciën, prof. dr. J. Zijlstra, dat thans wordt voorgesteld, met in gang van 1 januari 1961 de eerder gegeven verhoging van ongevals uitkeringen van zes procent, te brengen op tien procent. De regering is van mening, dat daarmede, gelet op de welvaarts verbetering, een redelijk te achten verdere verhoging wordt gegeven. Algerijnse gevangenen in hongerstaking PARIJS, 24-11. Een aantal mo hammedaanse Algerijnen, die in Frankrijk gevangen zitten, zijn in verscheidene plaatsen een honger staking begonnen om te proteste ren tegen de gevangenisvoorwaar- den. Met name gebeurde dit in Or leans - ongeveer tachtig gevange nen - en in Lyon waar zeventien mohammedanen op terechtstelling wachten. De stakers eisen dat de voor waarden die voor alle om politieke redenen gevangen gezette Algerij nen gelden, ook op hen van toepas sing worden verklaard Deze voor waarden houden onder meer in het recht om op vrijdag gezamenlijk te bidden, het recht op bepaald voed sel, het mogen ontvangen van pak jes en toestemming om bepaalde brieven, onder meer aan het Inter national® Rode Kruis, te schrijven. Zoon voor mevrouw Kennedy WASHINGTON, 25-11. Mevrouw Kennedy, echtgenote van Amerika's nieuwe president,, heeft het leven geschonken aan een zoon. De bevalling geschiedde door middel van de keizersnede. De baby weegt 2.780 gram. Hij heeft donker haar. Enkele dagen geleden heeft me vrouw Kennedy - die nu 31 jaar is - tegen verslaggevers gezegd, dat het kind, als het een jongen mocht zijn, naar zijn vader zal heten. Het zal dus ingeschreven worden als John Fitzgerald Kennedy. PRINS PHILIP IN NEDERLAND DEN HAAG, 24-11. Prins Philip van Engeland is vanmiddag om 17.31 uur op de vliegbasis Soester- berg aangekomen. Hij werd verwelkomd door de adjudant van Prins Bernhard, ma joor K. van Gessel. Prins Philip zal hier enkele da gen vertoeven als gast van de ko ninklijke familie. Van de Britse vertegenwoordi ging in ons land was de lucht machtattaché van de Britse am bassade, de heer K. C. Doran d.f.c. op de vliegbasis aanwezig. Doe wel en..vergeet het gedaan te hebben. 1 Valse dollars uit Hitiers drukkerijen AMSTERDAM, 24-11. In Zweden en west-Duitsland zijn biljetten van 5 en 20 dollar in omloop ge bracht, die in de laatste jaren van de tweede wereldoorlog in op dracht van Hitier door joodse ge vangenen waren vervalst. De Zweedse en west-Duitse politie hebben in verband met deze zaak twee arrestaties verricht. Tot nu toe konden valse biljetten tot een bedrag van 350 dollar worden ach terhaald. Ze werden uitgegeven door een kunstschilder uit Gote- borg en een inwoner uit Goteborg, die in Duitsland werden gearres teerd. Alle Duitse banken en de politie in Zweden en Duitsland zijn gewaarschuwd omdat men aan neemt dat meer biljetten in cir culatie zijn of worden gebracht. Het is niet onwaarschijnlijk dat in andere landen de valse Hitler-dol- larbiljetten zullen opduiken. Bij de Amsterdamse politie was omtrent deze zaak evenwel nog niets be kend. Advocaat verduisterde 63.000 gulden HAARLEM ,24-11. Een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest (ongeveer 10 maan den) heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem, mr. L. H. Feitsma, vandaag geëist te gen de vijftigjarige advocaat en procureur, mr. J H. J. uit Heem stede, wegens verduistering van f 83.000,-. Voorts eiste hij ontzegging van het recht in de toekomst de func ties van bewindvoerder, curator en advocaat uit te oefenen. Verdachte trad van 1956 tot fe bruari 1960 op als curator in een faillissement van een nalatenschap Hij inde gelden, verkocht onder meer effecten voor een waarde van f 20.000,- en liet op zijn giro be dragen overschrijven, die hij ten eigen bate gebruikte. Verdachte gaf de feiten toe, maar als verzachtende omstandig heid noemde hij het feit, dat de boeken niet goed werden bijgehou den. Ook keerde hij wel eens gel den uit in echtscheidingsprocedu res, hoewel hij daarvoor zelf nog geen geld had ontvangen. De geallieerde regeringen heb ben nog geen beslissing genomen inzake de verplichting voor Krüpp zijn kolen- en staalbedrijven te verkopen Dit heeft het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken donderdag bekend gemaakt naar aanleiding van vragen over be richten, volgens welke een verder uitstel van een beslissing over d® verkoopverplichting Is t® var- wachten. FELLE SCHOOLSTRIJD IN ALMELO Raad weigert medewerking aan stichting chr. technische school ALMELO, 24-11. Na een fel, emotioneel debat, dat ruim twee uur heeft geduurd, heeft de ge meenteraad van Almelo vanavond met veertien tegen dertien stem men geweigerd te verklaren, dat de stichting van een christelijke technische school in Almelo nodig is. De fracties van de P.v.d.A., V.V. D. en C.P.N. stemden en bloc tegen het voorstel van b. en w. om de verklaring, die nodig is voor de op richting, te geven. Daarentegen wa ren de fracties van de K.V.P. en van de prot.-christelijken eenstem mig van oordeel, dat de protes tants-christelijke groepering in Al melo op principiële gronden het recht heeft een eigen christelijke technische school op te richten, ook al zou dat ten koste gaan van de tot dusver enige, algemene tech nische school in de stad. De predikanten-verklaring De door de zes Nederlands Herv. predikanten van Almelo afgelegde verklaring, dat zij geen geestelijke noodzaak zien voor stichting van een christelijke technische school naast de neutrale school, bleek op de partijen een verschillende uit werking te hebben gehad. De te genstanders van het voorstel van b. en w. zagen hierin een aanwij zing, dat niet de gehele protestants- christelijke bevolkingsgroep van Almelo achter de voorgenomen stichting van een christelijke tech nische school staat. De voorstan ders daarentegen - en met name de K.V.P.-ers - noemden de onver wachte stap van de hervormde pre dikanten letterlijk „onzalig". Het meest belangrijk is, welk onderwijs de ouders voor hun kinderen wen sen, zeide deze voorstanders. DE UIENEXPORT Ongeveer 20.000 ton uien werden in de maand oktober geëxporteerd, waarvan 9000 ton naar west-Duits land en 8000 ton naar Engeland. Afrika en West Indië waren afne mers voor nog 2000 ton, terwijl 200 ton naar Italië werden uitgevoerd. De totale uitvoer steeg daarmee tot 71 miljoen kg Kwaliteit en prijs zijn uit de aard der zaak zeer ma tig. Spaanse en Poolse uien zijn on ze grootste concurrenten op d® bui tenlandse markt. GRONINGEN. Burgemeester en wethouders van Groningen hebben de Hendrik de Vries-prijs voor I960 toegekend aan mr. H. P Schönfeld Wichers te Groningen, als schrijver bekend onder d® naam Belcampo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1