Cursus u proeft tabak en geen papier! Hedenavond 8.55 uur: Als mijn vrouw dat wist. Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 24 november i%o No. isiii De polio-bestrijding Reeds drie miljoen kinderen Ingeënt DEN HAAG, 23-11. Op het ogen blik zijn rond drie miljoen Neder landse kinderen ingeënt tegen de polio. Dit komt neer op ongeveer 90 procent van alle kinderen die voor vaccinatie in aanmerking ko men, aldus een bericht van het Prinses Beatrix Polio Fonds. Misschien mede dank zij de in enting, zo bericht het fonds, is het aantal gevallen van kinderverlam ming, dat dit jaar in ons land is aangegeven, aanzienlijk lager ge bleven dan cat in onze nabuur landen. Van 1 januari tot en met 5 november I960 zijn 20 gevallen aangemeld. Hoewel dit het vier voud is van het aantal, dat in de overeenkomstige periode van 1959 werd geconstateerd, is het klein vergeleken bij de cijfers van Bel gië en Duitsland. In België, waar ongeveer 55 procent van de in aan merking komende kinderen is ge vaccineerd, doen zich sinds sep tember tussen de 15 en 20 gevallen per week voor, in west-Duitsland niet minder dan ruim 200 gevallen per week. Van de bondsrepubliek is het aantal en percentage ingeën- te kinderen niet nauwkeurig be kend. De bestrijding van de polio is daar een zaak van de afzonder lijke landen. Aangenomen mag worden, dat het percentage aan zienlijk lager ligt dan in ons land. Ingezonden mededeling Het nationale Cubaanse medi sche college heeft dinsdag 49 chi rurgen als verraders gebrandmerkt, omdat deze het land hebben verla ten. Tot dusver zijn 259 artsen uit geweken. Ballonsatelliet weer zichtbaar UTRECHT, 22-11. Naar de ster- renwacht te Utrecht mededeelt, zal de Amerikaanse ballonsatelliet de komende dagen in ons land weer zichtbaar zijn. De sterrenwacht verstrekt de volgende tijdstippen: 24/11 te 19.00, 25/11 te 18 18 en te 20.30, 26/11 te 20.02, 27/11 te 19.30, 28/11 te 18.59 en 29/11 te 18.28 en te 20.31. De satelliet gaat vrij hoog in het zuiden van west naar oost. De mogelijkeid bestaat, dat zij vijf tot tien minuten voor het genoemde tijdstip zichtbaar zal zijn. Nationale brandweeropleiding UTRECHT, 23-11 In Utrecht is een akte gepasseerd voor de Stich ting van een nationale brandweer opleiding. Dit gebeurde in aanwe zigheid van vertegenwoordigers der daartoe samenwerkende organisa ties, te weten de Koninklijke Ne derlandse Brandweervereniging, de Nederlandse Vereniging van Brand weercommandanten, de Nederland se Vereniging voor Brandweerper soneel, de Vereniging van Neder landse gemeenten en van de hoofd inspecteur van het Brandweerwe zen in Nederland, de heer D. R. A. van Langen. Het passeren van de stichtingsak te kan gezien worden als de eerste stap op de weg naar een nationale brand wee rschool. De verwachting is, dat de minis ter van binnenlandse zaken hieraan zowel materiële als morele mede werking zal verlenen. In Amsterdam bestaat al enkele jaren een regionale school. Ver moedelijk zal ook de nationale op leiding in Amsterdam worden ge vestigd. Het is niet onmogelijk, dat in de toekomst ook elders in het land regionale cursussen worden georganiseerd. Ons petje af voor 't jonge mens, Woonachtig in Den Helder; Wiens licht niet op de vliering scheen Nog onder in de kelder; Die schrift'lijk kusles geven wou, Zelf rijkelijk ervaren, Aan lotgenoten, zwak en sterk, Van rond de twintig jaren. Het is hem na de eerste les Van hogerhand verboden; De overheid toont geen begrip Voor amoreuze noden; Gesmoord werd een voortvarendheid, Die jongen wist van wanten: Na éne advertentie had Hij zevenhonderd klanten Waar blijft ons vlammende protest, Wie sust er zijn geweten, Het onderwijs is immers vrij Voor elk die iets wil weten? De post wringt lessen aller soort In onze brievenbussen, Maar nee, op dat punt zijn we preuts, Het mag niet over 't kussen Al vragen duizenden zich af: Hóe moet je dat nou leren? Een zeer begaafde nozem mag Daarvan niet profiteren; Wij amateuren maar wat voort Op roodgestifte mondjes, Als schooljeugd in het water doet Met zwemmen op-zijn hondjes. Wie zal daar in de Kamer nou Eens vragen over stellen? Een kusstoel aan de hogeschool Zal kuskünst zeer versnellen. Ofschoonde eerlijkheid gebiedt De keerzij ook te vrezen; Hoe snel ons dichtbevolkte land Dan volgepropt zal wezen JAAP MIJDERWIJK I t Alleen Roxy combineert edele tabakken met het dunste papier. Door dit ragfijne Elfin papier komt de zuivere smaak van nobele ta bak volledig tot z'n recht. NIEUW „KLAAR-OPEN" PAKJE JU Jaarvergadering ijsclub Haainstede-Burgh Ijsbaan gereed - Subsidie voor beplantingsplan BURGH, 22-11. In hotel „Het Wapen van Burgh" vergaderde de ijsclub Haamstede-Burgh, onder voorzitterschap van de heer M. Evertse. De belangstelling was ma tig te noemen, De secretaris, de heer M. C. Ge- leijnse, leverde het jaarverslag, waarin de zachte winter in het af gelopen seizoen werd gememoreerd, waardoor de ijspret zeer miniem was. Het ledental bedraagt 285. De ijsbaan is gereed, evenals de af rastering. Ook het beplantingsplan ligt gereed; de subsidie met Staats bosbeheer is geregeld. De penning meester, de heer N. A. Dambruin, gaf het financiëel verslag. Er is een nadelig saldo van f 42,12, dat ge dekt wordt uit de reserve. Na uitgebracht gunstig rapport door .de commissie, bij monde van de heer J. Kik te Haamstede, werd de penningmeester décharge ver leend De aftredende bestuursleden de heren N. A. Dambruin en P. M. den Engelsman, werden herkozen. Tot leden van de kascommissie 1961 werden benoemd de heren M. A. Dijkman en S. Roos. In de pauze werd een paar schaat sen verloot, waarvan de heer J. Rademaker eigenaar werd. Aandelen uitgeloot Vervolgens werden 8 aandelen van f 25,- uitgeloot, waarvan de gelukkigen tot 1 januari 1961 hun geld bij de Boerenleenbank kunnen afhalen. De voorzitter deelde mede, dat Staatsbosbeheer een 100 °/otige sub sidie geeft voor de beplanting. Al leen de afrastering tegen hazen en konijnen komt voor rekening van de vereniging. Voor de verlichting zal nog een gummikabel van 100 meter worden aangeschaft. Bij de rondvraag wees de heer J. Kik op een klein hiaat in de con trole bij de verkoop van dagkaar ten. De consumptietent zal dit jaar weer beheerd worden door de heer K. J. Bakker te Burgh. Bij even tuele schoolwedstrijden zal ieder deelnemend kind een prijsje kun- nén winnen. Hij wilde in de krant De op 8 mei van het vorige jaar wegens moord, poging tot moord en roof tot vijf tien jaar tuchthuis veroor deelde hulparbeider Kurt Niemeijer, blijkt onschuldig te zijn, aldus heeft het hof van Neurenberg meegedeeld Niemeijer werd op grond van zeven getuigenverkla ringen en op bekentenissen die hij, naar hij thans ver klaarde, aflegde om „in de krant te komen" veroor- oordeeld. Onlangs heeft de politie de werkelijke dader gearresteerd b De eerste groep vrijwilligers uit Libië, die de verzetsstrijders in Al- gerië zulleni helpen, zal spoedig vertrekken, zo heeft de voorzitter van het Libische comité voor steun aan Algerië dinsdag in Benghazi meegedeeld. NEDERLANDS SMALDEEL BRACHT BEZOEK AAN CHILI Jannen lieten zich kieken voor Magelhaens DEN HAAG, 22-11. Op zondag 20 november j.l. arriveerden het fre gatschip „Karei Doorman", de ja gers „Limburg" en „Groningen" en de tanker Mijdrechtop de rede Punta Arenas, de nationale marine basis van Chili. De „Karei Doorman" had een normale route door Straat Magel haens gevolgd. De jagers en de „Mijdrecht" maakten vanaf de Golf Penas een tocht binnendoor, namelijk door de Patagonische ka nalen. Bij het aanbreken van de morgen van de 20ste november voegden zij zich bij het vlaggeschip. Na de officiële bezoeken en tegen bezoeken ging een 100-tal opvaren den van het smaldeel passagieren om zich in Punta Arenas te laten vereeuwigen bij het standbeeld van Magelhaens. De tocht naar de wal was door de harde wind geen pretje en later moest het sloepenverkeer Ontsnapt uit Joego-Slavië Drie jonge Zuidslaven zijn naar Oostenrijk uitgeweken in een spoorwegwagon met stalen buizen. Zij hadden zich op 10 november met levensmiddelen voor zes dagen te Juvanovici in Macedonië in de wa gon verstopt. Zij kwamen er dins dag op het station van Muerschlag m Stiermarken weer uit te voor schijn. Het drietal heeft om poli tiek asiel verzocht. Ingezonden mededeling Een gezellige film met in de hoofdrollen: Paul Douglas, Céleste Holm en Linda Darnell. zelfs worden gestaakt. De in de stad gestrande opvarenden werden per sleepboot van de Chileense ma rine weer aan boord gebracht. La ter op de dag vlakte de zee weer af, zodat de cocktailparty, die de heer Hen/kes Boom, de Nederlandse consul ter plaatse, aan comman dant en enige officieren aanbood, doorgang kon vinden. Bij deze ont vangst was onder meer aanwezig de gouverneur van de provincie, Sir Jorge Araos. Maandag jongst leden vertrok smaldeel V weer naar zee. Nog minder stemmen voor Kennedy NEW YORK, 22-11. Twee weken na de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten hebben nog slechts elf van de vijftig staten officiëel het tellen van de stemmen voltooid. Elf andere staten hopen deze week ge reed te komen. Volgens de laatste totalen is de stemmenmeerderheid van Kennedy tot minder dan 175.000 gedaald. Kennedy kreeg volgens die stand 33.919 296 stemmen of 50.13 procent en Nixon 33.744.669 of 49,87 procent De mogelijkheid bestaat zelfs, dat Kennedy met een minderheid in stemmental heeft gewonnen. Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct. Die voortreffelijke ZEER OUDE WF GENEVER van Wynand Fockink is beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rjjp en vol van geur f 8.35 PER HELE LITER In do handlgo knoopfloi IWFlde geheide gebeide GENEVER tn Wynand Fockinh - Anno 1679 Slachtoffers vliegramp geborgen LEEUWARDEN, 23-11. In de loop van de dag is gisteren ook het laatste slachtoffer van de vlieg ramp te Welsrijp geborgen. De slachtoffers konden allen worden geïdentificeerd. Er hebben zich di verse mensen gemeld als getuige voor het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. De verklaringen over de gedragingen van het vliegtuig vlak voor het ongeval lopen echter nogal uiteen. Aanstaande vrijdag om twee uur zal in de Nederlands Hervormde kerk - te Welsrijp een rouwdienst worden gehouden, waarna de stoffelijke overschotten van de familie Postma ter aarde zullen worden besteld. Ontevredenheid in Ambonezen-woonoord LEEUWARDEN, 22-11. In het Ambonezen-woonoord „De Witte Paal" te Rotsterhaule in Friesland, heerst op het ogenblik ontevreden heid. Dit is het gevolg van een be sluit tot opheffing van het kamp en overplaatsing van de 65 bewo ners naar het woonoord „Yben- hear" te Fochteloo. Veertig inwo ners van het kamp hebben te ken nen gegeven het kamp niet te zul len verlaten, wanneer morgen de verhuiswagens voorrijden Zij doen dit uit protest tegen het feit, dat zij slechts twee dagen tevoren in kennis zouden zijn gesteld van hun verhuizing en zij door de verplaat sing naar Fochteloo te ver van hun werkgevers in Heerenveen en Joure komen te wonen. In Denemarken heerst nu een myxomatose-epidemie onder de ko nijnen die naar de veterinaire auto riteiten menen niet meer tegen te houden is. De landen die gewoon lijk Deense konijnen importeren zijn gewaarschuwd. b De voorzitter van de westduitse sociaal-democratische partij Ollen- hauer, heeft op het bondscongres van zijn partij te Genève ge zegd, dat de sociaal-democraten ge kant zijn tegen atoomwapens voor de Westduitse strijdkrachten. Zij zijn echter voorstander van hand having en versterking van de Navo. RECHTSZAKEN „Miljonair" veroordeeld ROTTERDAM, 22-11. De zich noemende Alex Flor, die opgege ven heeft geboren te zijn 11 april 1928 en geen vaste woon- of ver blijfplaats in ons land heeft, is van morgen door de rechtbank te Rot terdam veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Deze man, die onder allerlei valse namen in het buiten land met de justitie in aanraking is geweest, heeft in Nederland tien duizenden guldens zich wederrech telijk toegeëigend, o.a. in Rotter dam, Den Haag en Amersfoort. Hij is reeds veroordeeld in België, Zwitserland, Frankrijk en Duits land en was nog maar enkele maan den vrij, toen hij naar Nederland kwam, waar hij wel „de miljonair" genoemd werd. Er was vier jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem geëist. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 22-11. Aanvoer 2663 stuks vee,(weektotaal 4813) t.w.: 275 vette koeien en ossen, 912 stuks gebruiksvee, 370 vette kalve ren, 213 graskalveren, 508 nuchtere kalveren; 8 varkens, 30 lopers, 90 biggen, 60 paarden, 6 veulens, 157 schapen en lammeren, 28 bokken en geiten. Prijzeni per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,30 f 2,70-3,00 f 2,50- 2,70; vette kalveren f 2,90-3,00 f 2,60-2,90 f 2,40-2,60; slachtpaar- den f 2,20-2,00-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f '430-330-230; nuchtere kalveren f 70-65-55; lopers f 98-80-60; big gen f 50-40-35; schapen f 120-90-80; lammeren f 110-90-75; kalf- en melkkoeien f 1260-1120-900; vare koeien f 820-720-620; vaarzen f 920 -700-600; pinken f 560-460-400. De Indonesische regering heeft 20 januari 1961 vastgesteld als de uiterste datum, waarop Chinezen in het land, die de dubbele nationa liteit bezitten, hun keus moeten hebben bepaald tussen het Indone sische of het Chinese staatsburger schap. Nadien zullen alle Chinezen die thans een dubbele naionaliteit hebben, zonder meer worden be handeld als onderdanen van com munistisch China. Aldus „Antara". f 20.000,per zenduur De Nederlandse Tele visies ticliting in 1959 HILVERSUM, 23-11. De gemid delde kosten van de televisie in Ne derland hebben in 1959 - alles inbe grepen - ongeveer f 20.000 per uur zendtijd bedragen. Dit ontlenen wij aan het jaarver slag van de Nederlandse Televisie stichting over het jaar 1959. Het aantal televisietoestellen steeg in dit jaar met 49.75 procent, dat betekent 193.730 nieuwe toestelbe- zitters. Op 24 juli 1959 werd de 500 000ste tv.-kijker geregistreerd, per 1 januari 1960 registreerde de P.T.T. 584 766 t.v.-toestellen. De heer E. A. Schüttenhelm, voor zitter van de Nederlandse Televi siestichting, constateert in het ver slag, dat er in de toekomst twee vaste punten zijn te onderkennen: eeni belangrijke zendtijdverruiming en een ruimer budget. Dit laatste noemt hij programmatisch van gro te betekenis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9