25<i. GOEDKOPER Vereniging „Stad en Lande" geeft Dreischor'! travaille opknapper SPECULAAS PIKANTE LUNCHHAP voor 78 cent EEN DUBBELTJESREEP GRATIS Kassabons voor 10°/o korting blijven altijd geldig. verbranding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 No. 18877 Bij De Gruyter's THEE Een pok van 500 grom amandelspeculaas van 135 ct. voor 110 ct.; een pak van 500 gram speculaas van 100 ct. voor 75 ct. Heerlijk bij de thee. U krijgt het dan ook bij alle soorten thee. In blik van 98 cent bij 2 pakken Hoorntjesmacaroni Heel voordelige gelegenheid om een paar blikken in huis te halen. Prettig om „achter de hand" te hebben. Komt altijd van pas. -é- bij elke 2 pakjes margarine of vei (extra margarine uitgezonderd) Bif afle soorten margarine extra margarine uitgezonderd) hetzelfde genoegen: repen, melk of puur. Profiteer zoveel U wilt. verheugt zich nu al op het Snoepfe van de Week, als altijd voor slechts 15 cent biJaankoopvonf^-DeGruyter-artiktlen Deze aanbi Oók op de weekreklomes I0°/o. van 23 t/m edingen zijn geldi 29 november 196I Zichtbaar teken uit „paardentijd" Opdracht tot restauratie reeds verstrekt (Van onze redakteur) DREISCHOR, 23-11. Men zal 2ich herinneren dat de vereniging „Stad en Lande van Schouwen- Duiveland" destijds z(jn interesse heeft uitgesproken voor de tra vaille van Dreischor, een fraai rudiment uit de tjjd toen ook op dit eiland het paard als trek- en last dier het alleen voor het zeggen had. Snuffelend in de oude foto archieven vonden wij een plaatje van de travaille, stammend uit de tjjd dat de groene „make up" van DreischoHs overschoon centrum, nog wat duidelijker sprak. Dat is een prettige bijkomstigheid, om de herinnering te voeden, maar het voornaamste is toch dat de tra vaille er op staat, want daar gaat het om. In de strijd tussen landbouwro- mantiek - en techniek, heeft het paard het lelijk moeten afleggen, al geven recente statistieken zwart op wit dat een vlijtige viervoeter voor een landbouwbedrijf toch zo gek nog niet is. Speciaal in dit seizoen spreekt dat, want er is toch nog menige boer die zo stie- kum weg met zijn vosje de aard appelen en bieten van de velden heeft gesleept, in tegenstelling met menige trekker die het tegen de zachte klei moest afleggen. Maar hoe dit nu ook zijn moge, de jaren van het paard, zoals het vroeger zijn functie vervulde in de econo mie van het landbouwbedrijf, zijn geteld. Althans te Dreischor (ook Haamstede heeft er nog één) vindt men het rudiment uit de glorietijd van het paard, de travaille, die - naar het zich laat aanzien - door de bovenaangestipte bemoeiingen voor ondergang zal worden gevrij waard. Partikulier bezit De travaille is eigendom van de dorpssmid de heer G Roozrmond, die ook zijnerzijds prijs stelt op het bezit van de travaille, in dien zin dat hij er geen afstand van wil doen. Van gemeentewege schijnt wel eens gepoogd te zijn het his torisch paardenmonumentje te ko pen, maar dat is niet gelukt. Daar de eigenaar de waarde van de tra vaille inziet en „Stad en Lande" zich bereid heeft verklaard de kosten voor restauratie te willen betalen, zijn er voldoende waar borgen voor een veilige travaille te Dreischor. Wij vernemen nog dat voor het herstel - het zal wel degelijk gebeuren, maar het wordt geen „geweldige" restauratie - reeds opdracht is gegeven. Hopelijk krijgt de aannemer spoedig wat armslag om dit inte ressante object onder handen te nemen, tot glorie van Dreischor's dorpsring en tot voldoening van allen, die de zichtbare tekenen van hetgeen eenmaal was, ter harte gaan. Vergadering algemeen bestuur Uitbreiding Beatrixscliool wordt onderhands aanbesteed Belangstelling avondonderwijs kan beter ZIERIKZEE, 22-11. TJjdens een dinsdagmiddag in hotel Van Op pen gehouden vergadering heeft het algemeen bestuur van de Bea- trixschool het dagelijks bestuur machtiging verleend tot onder handse aanbesteding van de uit breiding van het schoolgebouw aan de Grachtweg. Deze uitbrei ding houdt in de bouw van' twee lokalen voor de imbecielenafde ling. De voorzitter, mr. F. Th. Dijck- meester, schetste in het kort de lange lijdensweg, waardoor de noodzakelijke uitbreiding op de lange baan werd geschoven. Nu hebben dan eindelijk de diverse in stanties de vereiste goedkeuringen verleend. De huidige behuizing vol doet slechts ten dele en de huur van het weeshuis loopt het volgend jaar af, zodat spoed moet worden betracht. Het algemeen bestuur besloot verder de rijksspaarregeling tot toepassing te verklaren op het per soneel van de school. Vastgesteld werd een contróleregeling op het geldelijk beheer en de boekhou ding van de school, evenals de ont- werp-begrotingen van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1961 en de ontwerp-rekeningen 1958. Het avondonderwijs Het hoofd der school, de heer G. H. Rosink, gaf op verzoek van bur gemeester A. H. Vermeulen een toe lichting op het avond-onderwijs. Hieruit bleek dat het verloop onder de avondcursisten vrij groot is, wat vooral een oorzaak vindt in de moeilijke avond-busverbindingen. Momenteel wordt de avondverzor ging vrij regelmatig door 16 leer lingen bijgewoond; gemiddeld door een 10 a 12 per avond Het aantal wisselt enigszins met de seizoenen en hangt ook af van het weer. De heer Rosink wees overigens op het grote belang van de avondverzor ging voor de oud-leerlingen. Men zou daarom graag zien dat het aan tal leerlingen toenam. Zoveel mogelijk in de persoon lijke sfeer van de leerlingen is bij het avondonderwijs thans met suc ces handenarbeid ingevoerd. Het ligt in de bedoeling dit vak nog verder uit te breiden. Aan het einde van deze vlot ver lopen vergadering richtte mr. Dijckmeester een speciaal dank woord tot de gemeentelijke afge vaardigden, die in verband met de gemeentelijke herindeling afscheid nemem van het algemeen bestuur. Mr. Dijckmeester bracht hen dank voor het werk verricht in het be lang van de school en hoopte dat dit instituut een nieuwe periode van grote bloei tegemoet zal gaan. DELFT. De oudste inwoner van ons land, de heer W. H. Kostering te Delft, die, zoals gemeld, dins dag 109 jaar is geworden, heeft tal van geschenken ontvangen. Een bierbrouwerij stuurde een kist met flesjes bier, waarop de jarige maar meteen wilde aanvallen. „Ik heb er nou juist zo'n trek in", zei hij. Voorts was er een geschenk onder couvert van de gemeente Delft, dat hem door de burgemeester, de heer D. de Loor, werd overhandigd. DE BAKKERS ANTI-HONGERACTIE Opbrengst (f 200.000,bestemd voor landbouwprogramma DEN HAAG, 22-10. Zoals des tijds gemeld, heeft de Nederlandse anti-hongeractie van het bakkers midden- en kleinbedrijf in de mei dagen van dit jaar door middel van een tentoonstelling in Amsterdam en verkoop van broodkaarten aan de huisvrouwen bijna f 200.000 op gebracht. Per cheque heeft de heer J. B. A. Hurkmans uit Breda, als voorzitter van het comité „Brood in de wereld" dit bedrag overhan digd aan prof. dr. E. de Vries, voor zitter van de Stichting Nederland se Organisatie voor Internationale Bijstand (N.O.V.I.B.) De plechtigheid had plaats in het gebouw van het Instituut voor Sociale Studies in het Noordeinde. Het bestuur van N O.V.I.B en de leden van voornoemd comité wa ren daarbij aanwezig De heer Hurkmans zeide, dat de bakkerij er trots op was, dat zij deze actie 'had mogen kunnen voe ren. Zeer velen hebben aan. het gunstige resultaat medegewerkt. Waardering heeft tiet comité voor het gekozen project, waarvan hij hoopte, dat het zou bijdragen tot een blijvende betere voedselvoor ziening in het betrokken gebied. Geld voor Midden-Oosten Hierop uitte prof .de Vries zijn blijdschap en dankbaarheid voor Oude mensen door auto's gedood DEN HAAG, 23-11. De 75-jarige H. C. T. uit Den Haag, is toen hij de Scheveningseweg overstak, door een vrachtauto aangereden en ernstig gewond. In de Ursulakli- niek te Wassenaar, waarheen hij werd vervoerd, is hij later over leden. De oude man stak te voet de Scheveningseweg over juist op het moment toen een vrachtauto, be stuurd door de 35-jarige A, B. uit Den Haag, naderde. De man werd gegrepen en met ernstig letsel aan ■hoofd en aan zijn linkerbeen naar het ziekenhuis overgebracht. De 73-jarige A. K. uit Den Haag is toen zij de Lelyweg in Den Haag overstak, gegrepen door een personenauto, bestuurd door de 41-jarige A. van der B. De vrouw werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse overleed. Steeds meer immorele films en onzedelijke lectuur in V.S. WASHINGTON, 22-11. Twee r.k.-studiegroepen hebben melding gemaakt van een onrustbarende toeneming in de V.S. van films, waartegen op morele gronden ern stige bezwaren ingebracht kunnen worden, en van onzedelijke lite ratuur. De rapporten, waarin hun be vindingen zijn vastgelegd, zijn de vorige week voorgelegd aan de R.k. bisschoppen van de V.S. die in Washington hun jaarvergadering hielden. De studiegroep voor de film wijst erop, dat erin verscheidene films, die het vorige jaar in omloop zijn gebracht, weinig meer te bespeu ren valt van de morele normen, die algemeen aanvaard werden. De groep had 275 films gezien. Tegen 64 had zij bezwaren en acht wees zij absoluut af. De studiegroep voor literatuur merkte op dat plaatselijke verko pers uiteindelijk de barrière moe ten vormen, waarop de stroom van onzedelijke literatuur moet stuk breken. Voorts dringt zij aan op acties van de gemeenschap, daal de hogere rechtscolleges een wel „zeer liberale" houding blijven aannemen tegenover de obsceni teit en de wetgeving op dit punt gebreken vertoont. dit initiatief, het eerste, dat hier ontwikkeld is in de anti-honger- campagne. Hij deelde mee, dat het bedrag zal worden gebruikt voor verbetering van zaaizaad in het midden-Oosten. Sinds de tweede wereldoorlog is het midden-Oosten een groot importgebied voor graan geworden. Er is echter niet de koopkracht, dit graan te betalen. Uitbreiding der produktie heeft er ernstige beschadiging van bouw grond gebracht. Er dient dus naar gestreefd te worden, de opbrengst per ha. te vergroten. Verbetering van het zaaizaad is hierbij een eer ste vereiste. Dit is de ratio van dit project. Unieke vondst Een hoer die op het Zweed se eiland Oeland zijn land bewerkte, heeft een schat van 650 Arabische zilver stukken gevonden. Deze schat dateert naar aange nomen wordt, uit de tijd van de Noormannen. Jeugdbende ging uit stropen ROTTERDAM, 23-11. Vier jon- gens van 16 en 17 jaar hebben in de laatste maanden een ware strooptocht door Rotterdam-zuid en Overschie gehouden. Zij pleeg den inbraken in negen kantoor- en fabriekspanden en gingen daarbij zo „ondeskundig" te werk, dat overal grote schade werd aanger- richt. Kasten en bureaus werden opengebroken, inventarissen ver nield. De buit was slechts gering: enkele tientallen guldens, wat si garetten en een elektrisch scheer- apparaat. De aanleiding tot de diefstallen was voor een der knapen een (noodlottige) liefde voor een En gels meisje, dat deze zomer bij Rotterdam kampeerde. Hij wilde haar met Kerstmis in Londen gaan opzoeken, maar had daarvoor niet voldoende geld. Nu gaat de „reis" ergens anders naar toe Zoon van Westduits officier achter ijzeren gordijn BONN 22-11. De 16-jarige Die ter Goetze, de zoon van een ma joor b(j de staf van de Westduitse territoriale verdediging in Bad Godesberg, blijkt in oost-Duits Jand terecht te zijn gekomen. De jongen werd sinds 10 november vermist. Majoor Goetze ontving van een hem onbekende man in oost-Ber- lijn een brief, waarin deze hem uitnodigde op een bepaalde dag naar oost-Berlijn te komen om een afspraak voor een ontmoeting met zijn zoon te maken. Hij mocht echter 'hierover met niemand spre ken. Volgens de brief bevond de jongen zich bij een neef van de briefschrijver in de omgeving van Berlijn. In de envelop zat ook een korte brief van de jongen, die schreef dat hij zich bij een vriend in midden-Duitsland bevond en dat hij daar zou blijven. Zijn ou ders waren echter van het be staan van deze vriend niet op de hoogte. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van de fensie duidt de vorm van de brief van de jongen erop, dat de inhoud hem gedicteerd is. Het radiobiologisch laboratorium van de Britse raad voor landbouw onderzoek heeft vastgesteld dat er in Russisch graan minstens vijf maal zoveel radio-actief strontium 90 zit dan in Noord-Amerikaans graan, aldus meldt het Britse blad „Daily Telegraph" Het blad trekt uit de gegevens van het laborato rium de conclusie dat er in Rusland veel meer radio-actieve neerslag is terechtgekomen dan in Noord- Amerika. AMSTERDAM. Vele automobi listen, die in de vorige nacht hun auto's in Amsterdam geparkeerd hadden op het Damrak, het Rokin en langs de Amstel, zijn 's mor gens tot de ontdekking gekomen, dat de banden waren doorgeprikt. Ook ruim twee weken geleden werden in een nacht de banden van een aantal auto's in Amster dam vernield, toen echter in de omgeving van de Herenmarkt. Ingezonden mededeling de veredelde petroleum MEER WARMTE VOOR MINDER GELD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5