8.V Voor 50jaar Verhoudingsgewijs minder ongelukken dan vroeger VERKEER IN NEDERLAND BLIJKT RELATIEF NOG VEILIG TE ZIJN Ingezonden mededeling GOES, 23-11. Ondanks het enorm gegroeide wegenpark is de verkeersveiligheid relatief toege nomen": Dit verklaarde de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B., bij de opening van de regionale ver keerstechnische leergang te Goes. „Het is mogelijk", zo zeide de heer Boost, „het verkeer nog vele malen veiliger te maken dan het thans is. De verkeerstechniek beschikt in toenemende mate over midde len om deze grotere veiligheid te bewerkstelligen". Een autosnelweg met gescheiden rijbanen en 25.000 wagens per dag is thans reeds veiliger dan een weg met twee rijstroken waarop dagelijks 5 tot 600 wagens passe ren. Gerekend naar het aantal onge lukken per 100 miljoen gereden kilometer blijkt, dat wegen met gescheiden rijbanen en ongelijk vloerse kruisingen 5 tot 6 maal zo veilig zijn als wegen met enkele rijbanen, bestaande uit twee, drie of vier rijstroken. „Wij hadden", zo zeide de heer Boost, „in 1928 ongeveer 83.000 automobielen. Toen vielen ruim 80 doden per 10.000 auto's per jaar. In 1938 hadden we 146.000 auto's met 50 doden per jaar per 10.000 voertuigen Nu hebben we 725.000 auto's met 20 doden per 10.000 stuks per jaar. Vergelijking met 1920 Sinds 1920 nam het rijbaanop pervlak buiten de steden met 30 percent toe, in de steden met onge veer 80 percent. In diezelfde tijd werd het autopark 15 maal zo groot, het aantal fietsen verdrie voudigde en bovendien kregen we er 1.5 miljoen bromfietsen bij. Het verkeer tussen Den Haag en Am sterdam werd 5 5 maal drukker, tussen Amsterdam en Utrecht 9 maal, tussen Rotterdam en Dord recht 10 maal en tussen Den Bosch en Eindhoven 7.5 maal. Dat een zodanige verkeerstoena me zonder rampzalige gevolgen bleef, integendeel tot een relatief groter verkeersveiligheid leidde en in beweging kon blijven, is in eer- Ingezonden mededeling ZEEROUDE ste instantie aan de verkeerstech niek te danken", aldus de heer j Boost. Hij noemde daarvan vrijlig- gende fietspaden, overzichtelijke kruispunten, betere technische fietspaden, overzichtelijke kruis punten, betere technische oplos singen voor kruisingen en splitsin gen, nieuwe principes voor profiel en trace, markering en verlichting i en voortdurend doorgaande re search. i» GENEVEB „Een ziel om een ziel HOLLANDIA, 23-11. „De „Nieuw Guinea Koerier^' bevat een ver slag van een aanrijdingszaak voor de landschapsrechtbank te Hollan- dia, waarbij een twaalfjarige jon gen, afkomstig van het eiland Ja pen, werd gedood. De chauffeur, afkomstig uit Nimboran, werd ver oordeeld tot zes weken hechtenis. Deze zaak had een bijzonder kant aldus het blad, omdat de familie van het slachtoffer een civiele vor dering had ingesteld, bestaande uiteen kind. De vader van O. A. was met elf anderen speciaal voor deze rechts zaak naar Hollandia gekomen en diende een schriftelijke vordering in, met redenen omkleed. Hij ver wees naar de toestand van voor de vestiging van het Nederlandse be wind, toen het principe gold van „een ziel voor een ziel" of wel „oog om oog en tand om tand". Werd een lid van de eigen groep gedood door een buitenstaander, dan werd er als vergelding ook iemand van de andere groep gedood. Dit prin cipe van 'n ziel voor 'n ziel achtte hij nog steeds van kracht, hoewel er in het verleden nog nooit een proces tussen Seroeiers en Genjem- mers was geweest. De familie van Sdie ook een afvaardiging van 12 man uit de Nimboran had gestuurd, betwistte de eis van de Seroeiers. De landschapsrechtbank vroeg aan de eisers of zij hun vordering konden baseren op een precedent, omdat men bij onderzoekingen naar het adatrecht van een groep dient af te gaan op de rechtspraktijk en niet op de mondeling weergegeven rechtsnorm. De vader van het slachtoffer wist te vertellen, dat enkele generaties geleden in Se- roei als vergelding voor een moord, een kind van de tegenpartij was geroofd en gedood. i, v -■ KINGhet beste dagelijkse middel' ter opwekking en verkwikking. Franse regeling gaat iets doen tegen overmatig drankgebruik Geen nieuwe bistro's en geen wijn op krediet PARIJS, 23-11. De Franse rege ling heeft woensdag maatregelen (goedgekeurd die tot doel hebben het alcoholgebruik van Frankrijks wijnminnende burgers te vermin deren. De minister van openbare ge zondheid, Bernard Chenot, ver klaarde op een persconferentie, dat de regering besloten heeft de bouw van nieuwe bistro's te be perken tot 1 op 3.000 inwoners. Naar schatting is de verhouding thans 1 op 170. la dt handig» Riipllii hels liter O^ehelde gebelde van Wynand Focklok NOORDGOUWE. De begroting van de Ned. Herv. gemeente is voor het dienstjaar 1911 in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 2398,34 ZIERIKZEE. In de Concertzaal bracht Janmart's Operette-ensem ble de operette „Lentelucht". ZIERIKZEE. In de Concertzaal gaf het circus Wilke enkele voor stellingen. Voorgeleid werden vele paarden, olifanten, ezels, apen en honden. ZIERIKZEE. De rederijkersver eniging „Advendo" gaf een ge slaagde uitvoering van het drama „Louise", een spel in zes bedrijven van Hubertus Jansen. ZIERIKZEE. Dit seizoen werden van het Sas 12 miljoen kg. suiker bieten verzonden. Ongeveer 7 mil joen kg. werden door de tram aan gevoerd. BRUINISSE. Alhier werd aan gebracht een zeer groot vat, dat on der Brouwershaven door een schip per uit zee werd opgevist. Het vat woog 1000 kg. en bleek palmvet te bevatten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Koudekerke: A. J. Onstenk te Bathmen; voor Op- heusden: J. Zwijnenburg te Olde- broek. Beroepbaarstelling: de heer W. J. Klumper, vicaris te Rotterdam, j is beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Hij ken: P. Melles, te Scheveningen (vac. G. O. Don- ner): J. Wilschut te Zeist. Chr Geref. Kerken Tweetal te Zaamslag: H. C. van der Ent te Rotterdam-west en C. Smits te Sliedrecht. I Beroepen te Oud-Beijerland: P. N. Ribbers te Noordsche Schut; te Middelharnis: J. C. van Ravens- waaij te Scheveningen. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Hilversum: P. H. G. C. Kok te Weesp. Drietal te Amsterdam: (vac. Dr. G. J. Lindijer) K. Berveling te Edam; Dr. C. H. Lindijer te Rot terdam en D. Solinger te Haarlem. Premier Nehroe van India heeft woensdag voor de tweede maal in drie dagen tijds China ge waarschuwd, dat Chinese vliegtui gen zullen worden neergeschoten als zij het Indische luchtruim schenden. 1 Er mogen geen nieuwe bistro's worden gebouwd nabij kerken, scholen, ziekenhuizen e.d. en fa brieken waar meer dan duizend I mensen werken, die er al mogen zijn blijven bestaan. I De gewoonte om in bistro's op krediet dranken te kopen en om landarbeiders hun loon gedeeltelijk in wijn of andere alcoholische dranken uit te betalen, is in het vervolg verboden. Er mogen geen kleine flessen van minder dan een halve liter, welke vele Fransen op zak hebben, meer worden verkocht nadat de huidige voorraden op zijn. De regering heeft een speelruimte van zes maanden gegeven. Reclame voor alcoholische dran ken zal verboden zijn op plaatsen als stadions, zwembaden of gele genheden welke druk door school kinderen worden bezocht. Droevige statistieken I Statistieken die op last van de regering zijn opgesteld, tonen aan I dat vorig jaar 16.500 mensen zijn overleden als gevolg van alcoholis me of ziekten die daarmee verband houden. De kosten van behande ling van alcoholici in ziekenhuizen en inrichtingen voor geesteszieken zijn ongeveer het viervoudige van het bedrag dat de staat door alco holaccijns ontvangt. Het valt te bezien of de huidige Franse regering meer succes zal hebben dan die van Pierre Mendes- France die zijn landgenoten aan ried melk te drinken. Gedeeltelijk door het krachtige verzet tegen zijn streven om het alcoholgebruik te beperken werd zijn regering ten val gebracht. Westerschelde heeft monstervis BRUSSEL, 23-11. Wel zes tot zeven meter lang is vol gens ooggetuigen de my sterieuze monstervis, die sedert enkele dagen in de Schelde bij de Belgische plaats Dendermonde rond- spartelt en honderden kijk lustigen trekt. Het dier beweegt zich met grote snelheid, waarbij zijn hoge opstaande rugvin een scherp spoor door het grau we Scheldewater trekt. Er zijn al verscheidene pogin gen gedaan om het „mon ster van de Schelde" te vangen. Vier vissers in een roeiboot moesten echter hun pogingen opgeven nadat hun vaartuig dreigde te kantelen. Inwoners van Dendermonde hebben al en kele keren op de ongewone bezoeker geschoten, doch zonder resultaat, Een van de theorieën is, dat het „monster" een ver dwaalde dolfijn of kleine walvis is, die door de stor men boven de Noordzee van de afgelopen dagen de koers is kwijtgeraakt en de Schel de is opgezwommen, waar hij nu een verbeten strijd tegen de hongerdood moet leveren. Overeenstemming inzake nieuwe c.a.o. tuinbouw HAARLEM, 23-11. In de vandaag in Haarlem gehouden vergadering van de vakgroep tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond is meegedeeld, dat werkge vers en werknemers overeenstem ming hebben bereikt over een nieu we C.A.O. in de tuinbouw voor de jaren 1961 en 1962. De vakanties zijn uitgebreid tot vijftien dagen. De voorzitter, de heer Jac Groen uit Alkmaar, was veertig jaar met de leiding van de vakgroep belast De voorzitter van de land- en tuin- bouwbond, de heer E. G. M. Kolf schoten, huldigde hem daarvoor Hij bood een geschenk aan. Dr. ir. G .de Bakker, direkteur van de tuinbouw van het ministe rie van landbouw, hield een inlei ding over „tuinbouwvestiging". Hij merkte op, dat de tuinbouw zich na de 'oorlog voorspoedig ont wikkeld heeft. De oppervlakte is gelijk gebleven, maar de produk- tie is aanmerkelijk gestegen en hier en daar zelfs verbubbeld. Dat heeft men bereikt door een gewel dige intensivering van de tuin bouw. Ondanks stadsuitbreidingen acht de heer de Bakker nog ruim te voldoende aanwezig in het wes ten van het land. Noord-Holland is volgens hem achter bij Zuid-Holland ten op zichte van de intensivering en ook mankeert er nog veel bij de in richting van tuinbouwgebieden. Hier ligt een taak voor de tuin bouworganisaties. De heer de Bak ker zag de toekomst gunstig in en I voorzag voor de intensivering op de Europese markt gunstige pers pectieven. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE. De vereniging tot veredeling van zangvogels en pluimvee „Excelsior" hield een ge slaagde jaarvergadering in socië teit „Concordia". ZIERIKZEE. Voor een alhier op te richten middenstandsvereniging, hebben zich reeds een 140-tal leden aangemeld. ZIERIKZEE. De zangvereniging „Musica" gaf - met solistische me dewerking in de Concertzaal het eerste winterconcert. Gebracht werd „Der Rose Pilgerfahrt" van Robert Schumann. ZIERIKZEE. Als gevolg van de heersende diphteritis zullen in de komende vakantie in december de scholen worden ontemet, BRUINISSE. De gemeenteraad besloot tot vervanging van de open goot in de Korte Ring door een gesloten riool. V arkenspr ijzen zijn sterk gestegen UTRECHT, 23-11. Het product- schap voor vee en vlees heeft van morgen op zijn openbare vergade ring in Utrecht besloten, de over nameprijs voor baconvarkens te verhogen met 8 cent per kilogram geslacht gewicht. Een tussentijdse verhoging van vijf cent, die vorige week werd vastgesteld meegere kend, betekent dit een prijsverho ging van 13 cent in de veertien da gen. Aanleiding tot deze maatregel is de gunstige situatie die op de En gelse baconmarkt is ontstaan door het geringe baconaanbod, dat on der meer een gevolg is van een staking in de Deense baconfabrie- ken. Men acht het bovendien ten zeerste gewenst, dat zoveel moge lijk varkens op licht gewicht afge leverd wordt, gezien het te ver wachten grote aanbod in de ko mende-weken en een verslapping van de handel rond de Kerstdagen. De Franse grenzen zijn nog steeds gesloten voor Nederlandse varkens, zodat de vergroting van de afzet mogelijkheid in Engeland op een gunstig moment komt. De over name-prijzen zijn nu f 2,28, f 2,22, f 2,19 en f 2,16 voor de vier ver schillende kwaliteitsklassen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De bouw van achttien woningwetwoningen Het bestuur van de Woningbouw vereniging „Beter Wonen" heeft zich schriftelijk tot het gemeente bestuur gewend, met het verzoek om medewerking voor de bouw van 18 woningwetwoningen, zijnde het contingent voor 1960. Het college van b. en w. stelt voor, voorschot ten te verstrekken uit de gemeente kas aan de bouwvereniging voor de verkrijging van bouwgrond. Idem voor de financiering van de bouw der woningen. Verder: gelijke voor schotten aan te vragen en te aan vaarden uit 's Rijks kas en uit HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 's Rijks kas aan te vragen, te aan vaarden en uit te keren aan de woningbouwvereniging 'n zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage in het tekort op de exploitatie der nieuw te bouwen woningen. BROUWERSHAVEN Afdeling Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Op vrijdag 25 november a.s. wordt een vergadering gehouden van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Brouwershaven. Mevrouw T. van Stapele-Manoth zal een le zing houden over het onderwerp ,Is oud worden de moeite waard"? BURGH Opbrengst kinderpostzegels De leerlingen van de 5e en 6e klasse van de openbare lagere school verkochten in totaal voor f 254,50 aan kinderpostzegels, wat een zeer goed resultaat betekent. BRUINISSE Mej. zuster Brina Kik Ad., ge boren te Bruinisse, behaalde met fraaie cijfers haar diploma Zieken verpleging A. Zij is werkzaam te Rotterdam in het gemeentelijk ziekenhuis aan de Bergweg. De heer A. Kik-Koopman te Bruinisse is door b, en w. van Bruinisse benoemd tot havenmees ter. Vergadering chr. vrouwenvereniging De vergadering van de Christ, vrouwenvereniging te Bruinisse had deze week een bijzonder ka rakter. Als gasten waren aanwezig de verenigingen van Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjansland. Nadat mevr. Kok-Boogert een goede in leiding had gehouden, kreeg na de pauze mevrouw Grootveld-Tim- merman, bestuurslid van de Herv. Vrouwenfederatie C.J.V.F., het woord. Het referaat dat zij hield, had als titel „Machten in het Le ven". Zij las eerst enige verzen uit de Psalmen 95, 96 en 97 en las het tweede gebod voor „Gij zult geen andere goden voor Mijn aangezicht hebben". Achtereenvolgens behan delde zij verschillende zaken, die in ons dagelijks leven, machten ten kwade zijn geworden, besprak het jeugdprobleem, een jeugd die toch wel heel anders is dan die van voor de tweede wereldoorlog. Zij wek te op, meer het leven te richten naar het grote gebod „Gij zult uw naaste liefhebben als u zelve". Een goede bespreking volgde op de boeiende lezing, die met zeer veel aandacht werd aangehoord. Lijk aangespoeld (Rampslachtoffer van 1953?) Werklieden werkzaam aan de buitenberm van de Stoofpolder ont dekten dinsdag een gedeelte van een lijk drijvend in het Zijpe. Het verkeerde in een dermate verre staat van ontbinding dat men aan neemt met een slachtoffer van de ramp van 1953 te doen te hebben. Identificatie was onmogelijk, daar alle lichaamsdelen, alsmede het hoofd ontbraken, aan de kleding kon men afleiden dat het een man geweest was. HAAMSTEDE Sirene Bij stil weer en ook bij westelij ke winden worden velen de laatste tijd opgeschrikt door het loeien van een sirene die aan een brandsirene doet denken. Dit is echter niet het geval, want het is een soort van alarm-installatie aan het pompsta tion „De Blinkert" van de N.V. Waterleiding Mij. Schouwen-Dui- veland. Het misleidende geloei vindt zijn oorzaak in het feit, dat het apparaat ook gekoppeld is aan de telefoon, opdat het personeel goed kan horen wanneer de tele foon gaat. Telkenmale als het pompstation dus opgebeld wordt, loeit de sirene. Ouderavond chr. nat. school De Chr. Nat. school houdt op a.s. vrijdagavond in het Ger. Jeugdge- bouw haar jaarlijkse ouderavond. Op het programma staan o.a. een lezing door het hoofd van de school de heer A. A. v. d Leer over: „Mo gelijkheden bij het onderwijs", en een relaas met dia's door de voor zitter van het schoolbestuur, de heer C. A. van Oord, over zijn reis naar Rome. 99. „U bent dus een van die mannen, die samen met Henry en Clare na de muiterij op de „Brittannia" in die sloep zijn gezet", mengt de oude dame zich plotseling in het gesprek. „Wat zoekt u hier in Engeland, als ik vragen mag?" „Ik heb met uw zoon nog een appeltje te schillen, mevrouw", zegt Aram op koele toon. „Henry Sullivan heeft geweigerd mij en mijn vrienden destijds op Corsica uit een kerker te verlossen, waar wij samen met Clare gevangen zaten „Als u gekomen bent om u op mijn zoon te wreken, dan gelast ik u dit huis onmiddellijk te verlaten!", bijt zij terug. Dan, zonder Aram nog een blik waardig te keuren, verlaat zij de kamer. Op de gang staat de dokter juist gereed om te vertrekken. „Een ongevaarlijke wond, mylady", zegt hij tot de oude dame. „Over enkele dagen loopt hij weer„Prachtig", zegt zij koeltjes, „hoe eerder die kerel weg kan, hoe liever het mij is". „Zul je goed voor Thomas zorgen, Clare?" vraagt Aram, als hij zijn paard bestijgt om zijn reis te vervolgen. Hij maakt een af werend gebaar, als zij hem een pistool toereikt. „Neen, dank je, ik houd niet van die dingenik zal me in Londen wel een zwaard aanschaffen, voor het geval ik die muiters toch nog tegenkom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3