Minister over synthese tussen bescherming en afzetbevordering DE ZIERIKZEESCHE COURANT GRENSGESCHILLEN TUSSEN INDIA EN CHINA BIJZONDER ERNSTIG RUSSEN VLIEGEN MATERIAAL NAAR LAOS Uitbreiding V.N.-hulp aan Afrika YVES SAINT-LAURENT ZWAAR ZIEK Amerikanen lanceren raket met kunstmaan DONDERDAG 24 NOVEMBER I960 117e jaargang No. 18877 ZIERIKZEESCMEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,1 S, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. IS mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmen f» Octitman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Het ingewikkelde landbouwgarantiebeleid Na jaren trouwe dienst DEN HAAG, 23-11. Het kernpro- bleem van het garantiebeleid be staat uit het zoeken van een ver antwoorde synthese tussen een be scherming van de landbouw tegen de onevenwichtigheid van de agra rische markt en het bevorderen van een op de afzetmogelijkheden afgestemde omvang en richting der agrarische produktic. Aan deze cen trale toestelling-bevordering van een zo effectief mogelijk aandeel van de landbouw in het nationale produkt cn bevordering van een redelijk bestaan in de landbouw - beoogt het complex garantierege lingen voor 1960-61 te beantwoor den. Het samenhangende complex van garantieregelingen dient in zijn ge heel - en dus niet op ondei delen - getoetst te worden aan de vraag of het complex de verantwoorde syn these, die de minister van land bouw en visserij bedoelt, bevat. Op deze basis heeft minister Marijnen in de memorie van antwoord op het voorlopige verslag der Tweede Kamer omtrent de nota inzake de praktische uitwerking van het ga rantiebeleid, het bestaande com plex regelingen nader toegelicht en verdedigd. Het is de minister niet mogelijk in het raam van de synthese van het garantiebeleid exact de waar dering van de onderscheidene be- leidsfactoren in geldsbedragen uit te drukken. Hij kan dan ook geen opgave verstrekken van de opbouw van de garantieprijzen en de daar in opgenomen produktiviteitsruim- te. Een dergelijke mathematische benadering van het garantiebeleid acht de bewindsman bepaald on gewenst, zo min als het vraagstuk uitsluitend kostprijstechnisch dient t« worden benaderd. Tarwe, suikerbieten voedergranen Wel zet de minister uiteen, op welke wijze rekening is gehouden met het zg. faseverschil tussen het produktiviteitspeil in de kostprijs berekeningen en het in de kost- piijsberekeningen verwerkte loon peil. De op de kostprijzen geba seerde garantieprijzen, die primair van betekenis zijn voor de akker bouwbedrijven zijn nl. alle op een hoger niveau gesteld dan bij toe passing van de tot dusver gevolgde methode h'et geval zou zijn geweest Daarbij is tevens rekening gehou den met de wens om via een wij ziging van de prijsverhoudingen de taiwe- en de suikerbietenteelt iets af te remmen ten gunste van de teelt van voedergranen. Bij de bepaling van de toeslag, die verstrekt zal worden oP de fa brieksaardappelen - het sluitstuk van het complex garantieregelin gen voor het veenkoloniale bedrijf - zijn de prijzen van rogge, haver en fabrieksaardappelen, waarop de toeslag zal worden gebaseerd, iets hoger gesteld dan de kostprijzen, respectievelijk nl. f 28, f 28,65 en f 6,95 per 100 kg. Behalve het fase verschil heeft in dit verband ook het streven naar een evenwichtige opzet van het voor de veenkolo niën bestemde beleid een rol ge speeld. Weide en gemengde zandbedrjjven Voor de garantieregelingen, die primair van betekenis zijn voor de weidebedrijven en de gemengde zandbedrijven - de garantieprijs voor meik en, de toeslag voedergra nen lichte gronden - is met het fa severschil rekening gehouden in de hoogte van de toeslag. Daarbij is overwogen, dat de garantieprijs voor de weidebedrijven feeds een zekere ruimte inhoudt, terwijl langs deze weg een wijziging in de prijs verhouding melk-voedergranen kon worden gebracht, die een rem mende invloed kan uitoefenen op een eventuele overschakeling van de akkerbouw op de melkveehou derij. De afwijking van de suikerbie- tenpiijs (f 51,50) van de vraagprijs van het Landbouwschap (f 53, houdt verband met het feit, dat in de overigens niet gemotiveerde vraagprijs een verhoging van de winstmarge is opgesloten, die de minister met het oog op beoogde wijzigingen in de onderlinge prijs verhoudingen niet kan aanvaarden. Tegenover de afwijking van de ga rantieprijs voor melk op de gemid delde kostprijs (f 28,30) van de vraagprijs (f 28,65) plaatst de mi nister de verhoging van de toeslag lichte gronden van f 150 tot f 200, welke f 50 verschil per hectare graantoeslag theoretisch neerkomt op f 0,40 per 100 kg. in de zand gebieden voortgebrachte melk en in totaal f 11.5 miljoen betekent. ROERIG KONGO V.N.-contingent Glianezen wordt teruggetrokken LEOPOLDSTAD, 23-11. Het con- tingent van 370 man Ghanese po litie, dat volgens Kongolese zijde het eerste schot zou hebben gelost bij het vuurgevecht dat maandag avond bjj de Ghanese ambassade in Leopoldstad heeft plaats gehad, zal volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties uit Leopold stad worden teruggetrokken en vervangen door Nigeriaanse troe pen. Woensdag zijn de vier Kongolese militairen, die bij het gevecht om het leven zijn gekomen, begraven. Langs de route, die de begrafenis stoet volgde, had zich een menigte van 100.000 Kongolezen opgesteld. Een aantal Kongolese burgers riep tijdens het voorbijtrekken van de stoet anti-V.N.-leuzen uit, doch dit was het enige teken van verbitte ring over de strijd in verband met de uitwijzing van de Ghanese zaak gelastigde Welbeck. De baar van de omgekomen lui tenant-kolonel Kokoio werd ge volgd door kolonel Moboetoe, le den van het college van commis sarissen-generaal en andere leiden de Kongolese functionarissen. De Verenigde Naties hebben zich niet bij de begrafenis doen vertegen woordigen, naar verluidt op aan raden van Kongolese zijde, uit vrees voor mogelijke repressailles. Kolonel Moboetoe heeft bekend gemaakt, dat de naam van het Kongolese legerhoofdkwartier zal worden veranderd in „kamp lui tenant-kolonel Kokoio", terwijl bij de ingang van het voormalige „kamp Leopold II" een monument te zijner nagedachtenis zal worden opgericht. APELDOORN. Dc directeur-af- delings-chef van het lager onder wijs van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. de Bruyn, heeft in Apeldoorn de derde rijdende school voor kinderen van kermisexploi tanten in ons land geopend Deze derde school, de „Prinses Margriet- school", krijgt in het winterseizoen een plaats in Apeldoorn. De twee andere scholen staan in Amster dam en in Heerlen. Aantrekkelijke bromfiets ROTTERDAM, 23-11. In Rotterdam heeft dit jaar een kennelijk zeer aan trekkelijke bromfiets rond gereden. Sedert april 1959 verwisselde deze brommer namelijk drie maal van „eigenaar"iedere keer door diefstal. De politie kwam op het spoor van deze dief- stallenreeks, toen zij dezer dagen een 16-jarige knaap aanhield. Na jaren trouwe dienst, worden op het emplacement worden onderhouden. De slopers hebben aan de ko- van de N.Z H.VM. in Leiden tramwagens gesloopt, lossen een grote kluif. De wagens zijn ware ijzer- De trams gaan geheel verdwijnen bij de vervoers- bonken. Door hun degelijke constructie hadden de maatschappij. Alle diensten zullen met autobussen trams misschien nog wel jaren dienst kunnen doen. Nehroe waarschuwt Peking bij herhaling De walrus „Goliath" en de zeeleeuw Beatrixzijn onafscheidelijke vrienden. Onlangs werd Goliath uit de dierentuin van Hannover over gebracht naar Rome. De walrus kon echter niet scheiden van zijn vriend de zeeleeuw, die altijd op zijn rug zat. Lieve mensen besloten toen de beide dieren maar aan het dierenpark van Rome te schenken. Als de oppassers een visje uitgooien, vangen zij niet alleen een walrus, maar ook een zeeleeuw. FELLE SCHOOLSTRIJD TE ALMELO Plannen voor christelijke l.ts. ALMELO, 23-11. De plannen om in Almelo een christelijke lagere technische school te stichten, heb ben in de stad een naar het zich laat aanzien nogal felle schoolstrijd doen ontbranden. Hierin hebben zich de zes Ne derlands Hervormde predikanten in Almelo gemengd. Zij hebben burgemeester en wethouders laten weten, dat zij, voor zover op grond van de 'hun ter beschikking staan de gegevens kunnen oordelen, van mening zijn, dat er geen enkele geestelijke noodzaak aanwezig is om in Almelo naast de bestaande algemene school tot de oprichting van een christelijke technische school over te gaan. Donderdagavond zal Almelo's gemeenteraad een voorstel van burgemeester en wethouders be handelen waarin gevraagd wordt om officieel te verklaren, dat op richting van een christelijke tech nische school in de gemeente no dig is. De nog niet zo lang bestaan de stichting, die de bouw van deze school voorbereidt, heeft om die verklaring gevraagd. MINISTER TOXOPEUS NAAR ZEELAND VLISSINGEN, 23-11. De minis- ter van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal woensdag 30 november Middelburg bezoeken. Daar zal hij ter provinciale griffie met Gedeputeerde Staten van Zee land vraagstukken bespreken van algemene aard, die verband hou den met de gemeentelijke herin deling op Zuid-Beveland. NEW DELHI, 23-11. Het Indiase parlement heeft woensdag de bui tenlandse politiek van premier Nehroe goedgekeurd. Twee resolu ties van de oppositie waarin het optreden van de regering in de grensincidenten en India's beleid In de Ver. Naties werd gekritiseerd werden ingetrokken voordat er over kon worden gestemd. Nehroe, die vandaag voor de tweede maal in drie dagen waar schuwde dat Chinese vliegtuigen die het Indiase luchtruim schenden zullen worden neergeschoten, merkte op dat „wanneer op een of andere bijzonder ongelukkige wij ze oorlog uitbreekt tussen' China en India, dit een verschrikkelijke oor log zal zijn" De grensgeschillen tussen beide landen zijn bijzonder ernstig en belangrijk. Het is een van de groot ste problemen waarvoor India tot nu toe is komen te staan. „Deze situatie kan een gehele generatie duren", aldus Nehroe. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niemand acht zich te dom om wijze raad te geven. Een luchtbrug VIENTIANE, 23-11. De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft medegedeeld, dat de Sowjet- Unie binnen drie a vier dagen een luchtbrug naar Vientiane zal in- ■teUen, voor de aanvoer van le vensmiddelen en benzine. Vanuit Hanoi, in communistisch noord-Vietnam, zullen de Russen een miljoen liter benzine, alsmede suiker, melk en m'eel per vliegtuig naar de Laotische hoofdstad over brengen. Prins Soevanna Phoema zei nog niet te weten van welk ty pe vliegtuigen voor deze luchtbrug gebruik zal worden gemaakt, doch functionarissen van een oliemaat schappij verklaarden te menen, dat alleen al voor het vervoer van de benzine honderd vluchten met een toestel van het type DC-4 nodig zullen zijn. Vientiane heeft gebrek aan le vensmiddelen en benzine, omdat Purinerend wordt „schrikkel jarigen-stad" PURMEREND, 23-11. Purmerend wil naast marktstad ook „schrik- keljarenstad" worden Onder aus piciën van de V.V.V. zal een schrik kel jarigenboek worden aangelegd, waarin iedereen, waar ook ter we reld, kan worden ingeschreven, zo hij maar op 29 februari is gebo ren. Wie in het boek komt te staan krijgt een certificaat in zijn lands taal, waarin staat vermeld, dat hij zich officiëci schrikkeljarige mag noemen. Purmerend wil bovendien een „schrikkelmuseum" inrichten, waarin bijzonderheden zullen ko men over schrikkeldag en schrik- keljarigen. Reeds beschikt men over enige honderden geboorte kaartjes van kinderen, die dit jaar op 29 februari zijn geboren. Ook wil men in 1964 een reünie van schrikkeljarigen in Purmerend houden. Thailand de uitvoer naar Laos heeft verboden. De premier van Laos deed zijn mededeling na een onderhoud met de Russische ambassadeur in Vien tiane, die voor de tweede maal een bezoek aan de Laotische hoofdstad bracht vanuit Phnompenh, de hoofdstad van Cambodja, waar hij eveneens geaccrediteerd is. DEN HAAG. De Zwitserse hoog leraar in verkeers- en verkeers technische wetenschappen prof. ir. Leibbrand uit Zürich is aan de voorbereidingen van een omvang rijk verkeers- en vervoersonder- zoek te Den Haag begonnen. Hij verricht dit in opdracht van de Haagse Tramwegmaatschappij H T M. Prof. Leibbrand hoopt in twee tot drie jaar tijds zijn bevin dingen te rapporteren. NEW YORK, 23-11. De Brit David Owen, voorzitter van de commissie voor technische hulp verlening der V.N., heeft tegenover een speciale commissie van de raad voor economische en maat schappelijke hulpverlening der V.N. verklaard, dat de technische hulp, die de volkerenorganisatie Afrika biedt, in de komende twee jaar met tien miljoen dollar per jaar zal worden verhoogd, hetgeen neerkomt op een stijging van 130 procent. Met name zal de V.N.-hulp aan Afrikaanse staten, die in I960 on afhankelijkheid verwierven, wor den uitgebreid. „Er is tot nu toe slechts heel wei nig V.N.-hulp aan deze landen ver leend. Sommigen hunner hebben deze hulp dit jaar voor het eerst i ontvangen", aldus Owen. PARIJS. 23-11. Yves Saint-Lau rent, de 24-jarige eerste ontwerper van het modehuis Dior, heeft vol gens zijn vrienden „een volkomen lichamelijker" en geestelijke instor ting gehad en het gebruik van zijn benen verloren". Hij zou zelfs fa milieleden niet herkennen en niet in staat zijn zelf het eten naar zijn mond te brengen. Saint-Laurent bevindt zich op het ogenblik in een particuliere kliniek waarheen hij vorige maand uit een Parijs militair ziekenhuis werd vervoerd. Een woordvoerder van Dior heeft eerder berichten tegengesproken dat Saint Laurent ernstig ziek zou zijn geworden na zijn ontslag uit het Franse leger. De woordvoerder zei wel, dat hij „zeer zwak" was. CAPE CANAVERAL, 23-11. De Verenigde Staten hebben woensdag een raket met een 127 kilogram wegende „Tiros"-kunstmaan ge lanceerd. De bedoeling is dat de kunstmaan op een afstand van 650 kilometer om de aarde gaat draai en en weerkundige gegevens voor vijftien landen uitzendt. De proef is gelukt. De kunstmaan is uitgerust met televisiecamera's, zenders en infra rode „ogen". Drie maanden lang zal het ruimtevoorwerp opnamen van wolkenformaties en andere ge gevens naar de aarde moeten zen den. De Verenigde Staten hebben 21 landen uitgenodigd deel te nemen aan de proef. Veertien landen, waaronder Nederland, hebben de wens te kennen gegeven mee te werken. Preisdent Arthuro Frondizi van Argentinië heeft in een woensdag avond 11 gehouden en tot het ge hele Argentijnse volk gerichte ra diotoespraak verklaard dat hij geen communistische infiltratie in Ar gentinië zal dulden. De Sowjet-Unie en nationaal- socialistisch China hebben de grootste schulden aan de Verenig de Naties, en een tiental andere landen hebben hun contributies voor 1958 en 1959 nog niet voldaan, aldus blijkt uit officiële cijfers die woensdag in New York zijn gepu bliceerd Talrijke factoren van invloed op beleid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1