Geef de „overblijvers" Toenemende tegenstelling SPIONNE IN PLASTIC verfijnd leven... Wist U, SUCCESJES Te koop Spenoude biggen. W. land, Burgh. Diversen: Straalkachels, elektrisch en op petroleum, voor bijverwarming 'y- en kille dagen. Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse. „Etna", „Texas" en „Sahara" oliehaarden voor vloerwarmte, uitstraling en zuinig stoken, in voorraad bij Fa. J. D. de Korte Zn., telef. 227, Bruinisse. In feestelijk verpakte dozen sigaren, sigaretten en assorti mentskisten slaagt u zeker bij Sigarenm. N. v. d. Bout, Ap pelmarkt, Zierikzee. De sfeer van het goede, het mooieékt is Prunus! 'n Weelde van soepel-zacht nylon en beeldig kant (en kijkvormhoudend plissé)Verfijnd levenbehdaglijk in Hollandia-trico droomtrico! Prunus: 9.95 (maat 48: 10.95) ondergoed van de' bovenste plank WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Amerikaanse zwakheden De Japanse verkiezingen hebben een beeld te zien gegeven, dat ons steeds meer vertrouwd is. De recht se regeringspartij der zogenaamde liberaal-democraten (een fusie van „liberalen" en „democraten", die die noch liberaal noch democratisch konden worden genoemd) is ver sterkt uit de strijd te voorschijn gekomen. Maar ook de linkse soci alisten hebben hun aanhang zien groeien. Nu moeten wij de Japanse de mocratie niet overschatten en het geld speelt een grote rol bij de stemmingen, evenals de familie bindingen, die nog sterker zijn dan in het westen. Vriendjes maken is nodig in zaken en politiek en dan komt het er méér op aan, welke persoonlijkheid m eneen plezier wil doen (of moet doen uit hoofde van afhankelijkheid) dan wat het par tijprogramma is. De regeringspar tij heeft het afgelopen jaar zware strijd moeten leveren tegen de link se elementen, die zelfs van tijd tot tijd de straat beheersten. Men her innert zich dat het bezoek van Eisenhower moest worden afgezegd omdat te grote massa's hem zou den hebben bedreigd. Dat het mi litaire verdrag tussen de V.S. en Japan toen toch is gesloten was het gevolg van niet al te grondwettige verrassings-manoeuvres der rege ringspartij in het parlement. De partij heeft o.a. laten stemmen ter wijl er door ernstige gevechten in het parlementsgebouw van een se rieuze stemming geen sprake kon zijn. Dat is haar nu toch niet op gebroken. Misschien ziet een meerderheid inderdaad in, dat Japan niet zonder de V.S. kan bestaan en dat men be ter afhankelijk kan zijn van Was hington dan van Peking of Moskou. Intussen echter is het pijnlijk dat de revolutionaire linkerzijde ook in kracht toegenomen is ten koste van de gematigden. Die linkerzijde, die meer neutralistisch is of zelfs met de Chinezen in zee wil gaan, kan het in de toekomst de regering zeer lastig blijven maken. Italiaans voorbeeld We denken hierbij onwillekeu rig aan het Italiaanse voorbeeld. Ook in dit land heeft de overwe gend conservatieve partij van de christen-democraten bij de plaat selijke verkiezingen winst geboekt, terwijl daartegenover ook de com munisten en de linkse socialisten van Nenni tezamen zijn vooruitge gaan. Hier wonnen niet slechts rechtse christen-democraten, maar tevens noe-fascisten terrein. De zwakke middenpartijen (rechtse socialisten, liberalen, republikei nen) zagen hun betekenis nog meer achteruit gaan. Op zulk e enwijze is het minder goed mogelijk dat de democratie functioneert. Veeleer kan men bui ten-parlementaire botsingen in toe nemende mate verwachten, zoals er dit jaar tussen communisten en fascisten hebben plaats gevonden. In het verleden (voor de oorlog in Duitsland, na de oorlog in Tjecho- Slowakije bijvoorbeeld) hebben wij tal van gevallen gekend, waarin door het toespitsen van tegenstel lingen tenslotte een dictatoriale partij de macht kon grijpen. En we denken niet alleen aan Italië, veel meer nog aan Frankrijk, waar in 1958 de vierde republiek overleed om plaats te maken voor een autoritair bewind. Toen was de Gaulle nog „het kleinste kwaad" Maar nu loopt ook hij gevaar te worden doodgedrukt tussen linkse stromingen (communisten, Alge rijnse Moslims bijvoorbeeld) en rechtse bewegingen in welk geval het leger wel de doorslag zal ge ven ten bate van rechts. Afrikaanse chaos In Afrika kunnen wij soortge lijke tegenstellingen opmerken, maar daar heeft men tenminste nooit democratie gekend en kan men zich dus wat eerder verzoenen met autoritaire regimes. Waar zij niet bestaan, zoals in voorheen Belgisch Congo, is de chaos onvoor stelbaar. Er bestaat werkelijk geen ander gezag meer dan dat van het zwakke toezicht der Ver. Naties. En verder zijn er plaatselijke en ge westelijke potentaten, die elkaar beoorlogen, terwijl zelfs de Ver. Naties niet meer weten, met welke regering zij eigenlijk moeten onder handelen. Het wroeten van allerlei Europe se zakenlieden en machtige onder nemingen, die op dit terrein elkaar beconcurreren, maakt de botsingen tussen de stammen nog ingewik kelder. Russen en Chinezen doen hun best in dit troebele water een stukje koude oorlog te voeren tegen atlantische staten. Het heeft nau welijks nog zin de details te vol gen van de strijd. Intussen voelen in Rhodesië en Zuid-Afrika de blanken zich steeds meer bedreigd in hun overheersen de posities, zodat zij van hun kant een zo krachtig mogelijk autoritair bewind voeren. Zelden heeft de we reld zoveel onoverzichtelijke tegen stellingen tegelijk gekend. Zorgen voor Eisenhower Enerzijds voorkomt Eisenhower inmenging van Castro in Guatemala en Nicaragua. Maar aan de andere kant kiest hij in deze twee landjes partij voor de heersende dictators tegen de rebellen en de meeste lan den van latijns-Amerika zijn van zulk een bemoeienis van Washing ton ook bang. Een der grootste zorgen voor Eisenhower is overigens het ver minderde prestige van zijn land. De dollar overheerst niet meer onbe twist en wordt bedreigd, zodat er op uitgaven naar andere landen moet worden bezuinigd. Reeds heb ben grote kapitalen de V.S. vei-la- ten, om in Zwitserland, west-Duits- landf Canada een veiliger haven te zoeken. De Amerikanen leven te rooyaal en kunnen niet meer goed concur reren, zij „teren in". Geen goede basis in een tijd, dat het gezag van Washington in de hele wereld be dreigd wordt. De twijfel of de jonge Kennedy, die maar net 50 procent der stempaen kreeg, wel een „sterke man" zal zijn, komt daar nog bij. Geen benijdenswaardige toestand. Ingezonden mededeling KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Met het m.s. „Ares" van de Kon. Ned. Stoom boot Maatschappij, dat zaterdag 26 november a.s. van Amsterdam ver trekt, wordt een achttal pinken als geschenk naar Chili verscheept. Dit geschiedt op initiatief van de vier op Zuid-Amerika samenwerkende exporteurs van fokvee, het Neder landse Rundveestamboek te Den Haag en het Fries Rundveestam boek te Leeuwarden, als onderdeel van de hulpverleningsactie „Ne- derland-Chili". DORDRECHT. In een hotel te Dordrecht heeft de politie aange houden een 16-jarige Duitse jon gen H. P. M., afkomstig uit Bad Godesberg. Hij was in het bezit van een bromfiets die hij zondagavond in Raamsdonksveer had weggeno men. De jongen was sinds vier we ken spoorloos. Hij is weggelopen van huis en heeft rondgezworen in Italië, Denemarken, Frankrijk, Bel gië en Nederland. De Rijkspolitie te Raamdonksveer heeft zich voorlo pig over hem ontfermd. SCHIPHOL. De 22-jarige matroos van het vliegkampschip „Karei Doorman", Gerrit A. Mulder uit Olst, die op 22 oktober j 1. voor een nachtclub in Sydney (Australië) tij dens een ruzie een mede-schepeling doodstak, is met een DC-8 lijntoe- stel van de K.LM. op Schiphol aangekomen, waar hij werd opge wacht door een uit twee man be staande marinepatrouille van de Koninklijke Marine. DEN HAAG. Het algemeen or gaan voor de handel en met de han del verwante bedrijven op het ge bied van de landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft een rap port uitgebracht over de definitieve voorstellen der E.E.G.-commissie inzake het gemeenschappelijk land bouwbeleid. DEN HAAG. In de Ursulakliniek in Wassenaar is overleden de 55- jarige mevrouw M C. Radder, ge boren Hubert. Zij was bij het schoonmaken van de portiektrap van haar woning in Den Haag, waar kwajongens een brandje had den gesticht, van de trap gevallen. Met ernstig letsel aan het hoofd werd zij opgenomen in de Ursula kliniek in Wassenaar. ROTTERDAM. Een tiental zware betonnen caissons, die in Venetië worden vervaardigd en bestemd zijn voor de constructie van een grote golfbreker bij Marsa el Braga in Lybië, zal door L. Smit en Co's internationale sleepdienst naar de plaats van bestemming worden ge sleept. dat de geseling in ons land pas de- definitief is afgeschaft in 1879? dat de bekende plant- en dierkun dige, Konrad von Gesner, de eerste persoon is geweest, die de planten in klassen, soorten en geslachten verdeelde? dat het woord Gethsémané oliepers betekent? dat Guido Gezelle de zoon was van een tuinder? dat gotisch de oorspronkelijke taal der germaanse volken is? dat het grootste eiland in de Oost zee Gotland is met een opper vlakte van 2960 km2? FEUILLETON (25) Pas toen ze twee maanden in Lausanne werkte, kwam er weer een brief van Jean. 'Beste Louise. Voor alle zekerheid heb ik je al een paar weken niet geschreven, maar nu spring ik toch langzamer hand van nieuwsgierigheid. Je hebt ons heel uitvoerig verteld waar je tegenwoordig huist en hoe het bij madame Cellier is, maar over Bon- nard geen woord. Hij is toch wel ongeveer zo, als ik hem heb be schreven? Als jullie verhouding strikt zakelijk is, zal hij je wel niet bespioneren. Kom dus a.s. zater dagmiddag maar weer eens hier heen, dat kan helemaal geen kwaad dacht ik. Het zal nu in Lausanne wel heel mooi zijn, maar je bent Genève toch nog niet vergeten? Als je komt gaan we zondag eens met z'n vieren fijn naar buiten. Je mag ook kamperen, als je dat wilt. Neem de boot maar, dan rust -je onder weg veel beter uit dan in de trein. Wij zijn erg benieuwd of je werk je bevalt en of je denkt, dat je je doel zult bereiken. Als steeds, je Jean. Hoe het kwam, wist Louise niet, maar ze schaamde zich plotseling een beetje, dat ze haar thuis bijna vergeten was. In Zürich was ze wel vaker meer dan een maand weg gebleven, maar het was daar heel anders. Bij de Lefêbre's voelde ze zich volkomen thuis, bij madame Cellier niet, ondanks alle vriende lijkheid van de laatste en van haar gasten. Kom, ze was al aardig op weg haar eigenlijke doel te verge ten. Het was goed dat Jean haar er weer aan herinnerde en dat ze eens rapport ging uitbrengen. Het was een prachtige tocht van af de Port d'Ouchy, via Céligny, Rolle en Nyon. Louise had de zater dagmorgen vrij genomen en was al vroeg vertrokken. De zon toverde miljoenen lichtflitsen op het water. Op de bergen aan de overzijde lag nu geen sneeuw meer en de wijn gaarden aan de Zwitserse zijde van het meer waren prachtig frisgroen. Talrijke toeristen uit alle windstre ken voeren met de boot mee. Even na de middag was Louise thuis. De tram bracht haar tot op vijf honderd meter van het huis der Dubois'. Het lag buitengewoon fraai op een heuvel, ruim honderd meter van de Rue d'Anemasse van daan en beheerste de met fraaie villa's bezette buitenwijk van de stad. Achter het huis lagen de fa brieksgebouwen, die via een afzon derlijke weg bereikbaar waren. In de verte lag de Mont Blanc met zijn sneeuwvelden, blinkend wit in de voorzomerzon. Louise zag, dat de tuin goed on derhouden was. Dat was het werk van Marie, die kans zag met een dagmeisje het hele huis bij te hou den en de tuin er bij. Ze werd open gedaan door Jean en Marie, die haar op het klimmende pad door de tuin al hadden zien aankomen. De goede oude ziel had tranen in de ogen, alsof ze eeuwen van huis was geweest. Jeén was wat schuch terder, alhoewel niet minder har telijk. „Wil je de thee in de tuin heb ben, juffrouw Louise? Maar dat hoef ik wel niet te vragen. Je stoel staat er al hoor en de broodjes zijn al klaar". En bedrijvig tripte Marie weg. Daar André uit was, zoals gewoon lijk op zaterdagmiddag, konden Louise en Jean vrij met elkaar pra ten. „Meisje vertel", begon Jean, „ik brand van nieuwsgierigheid". „Ik vrees, dat ik niet veel nieuws heb", lachte Louise en ze vertelde van haar eerste werk op die be wuste zaterdagmiddag en wat er tussen haar en Tom was voorge vallen. Vervolgens kwam het ver haal over het werk bij Bonnard overdag en tweemaal per week des avonds. Ze vertelde ook van' het brandje dat ze geblust had en be sloot: „En zo ben ik al aardig ingebur gerd en ik denk, dat ik binnenkort best een en ander te weten zal ko men". Stomverwonderd keek Jean haar aan. „Dat betekent, dat als jij niet tijdig had gewaarschuwd, die hele kafferfabriek was afgeknetterd?" „Maar Jean!" „Ja, neem me niet kwalijk, maar mooier had het toch niet gekund. Hij mag dan alles zo hoog verze kerd hebben als hij wil, hij was dan toch minstens voor een jaar uitge schakeld. Net wat wij nodig had den!" Ze bleef rustig en beheerst. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 10