SPIONNE IN PLASTIC Een Burmese trouwpartij ,Sjette' STAD EN PROVINCIE Gewapende Indonesische militairen op Nieuw-Guinea geland Voor 40jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 22 november i960 No. 18876 DE BESTUTJRSMOEILJKHEDEN TE GOES ,Ook verschrijvingen bij ile provincie'' zegt ex-wethouder GOES, 19-11. Een van de afge treden wethouders van de gemeen te Goes, de heer J. J. van Melle, heeft op een vergadering van de Christelijk Historische Kiesvereni ging, spekend over de moeilijkhe den in Goes, scherpe kritiek gele verd op het beleid van het provin ciaal bestuur van Zeeland. De heer van Melle vroeg zich af waarom het provinciaal bestuur zo lang gewacht had met het instel len van een onderzoek in Goes. De afgetreden wethouder zeide uit betrouwbare bron te hebben ver nomen, „dat enkele heren van de Proivnciale Griffie gezegd hadden, dat de oorzaak van de moeilijkhe den in Goes gelegen zijn in vuil gekuip van de heer van Melle met enkele hoofdambtenaren". „Hoofdambtenaren van de pro vincie hebben mij zonder bewijs zwaar beschuldigd". Voorts zei de heer van Melle van mening te zijn, dat ook bij een bepaalde dienst van de pronvincie Zeeland verschrijvingen worden gemaakt. „Ik heb gesconstateerd, dat tal van verschrijvingen zijn voorgekomen. Het waren fouten van hetzelfde soort als in de ad ministratie van de gemeente Goes voorkomen. Gedeputeerde Staten hebben mij, door het memoran dum, waarin verschrijvingen in Goes ernstig bekrititseerd worden, in heel Nederland te schande ge zet". Bedoeling memorandum „Wat is met het memorandum bedoeld". Men wilde het benoe mingsbeleid van de Commissaris der Koningin in Zeeland dekken door het kabaal over de verschrij vingen en daarom moest in dit Vrije zaterdag bij „De Schelde" VLISSINGEN, 21-11. Bij de eer- ste groep die van de vakraad voor de metaalindustrie deze week toe stemming hebben gekregen tot in voering van de 45-urige werkweek, behoort de Koninklijke Maatschap pij De Schelde te Vlissingen, zo wordt medegedeeld. Dit betekent, dat praktisch voor het gehele Schelde-personeel met ingang van 2 januari 1961 de vrije zaterdag een feit zal worden. Een uitzondering vormt slechts de reparatie-afde ling met wat daarbij behoort. Voor deze afdeling wordt het wisselploe gensysteem ingevoerd. DEN HAAG. Door een grond- transactie is de gemeente Den Haag niet alleen f 1.340.000 rijker ge worden, maar zal in het centrum (Turfmarkt-Houtmarkt) een stuk van de oude binnenstad worden gesloopt om plaats te maken voor twee grote kantoorgebouwen. AMSTERDAM. Met klokgelui, kanongebulder en trompetgeschal is Sint Nicolaas de hoofdstad bin nengehaald. Op de Prins Hendrik kade juist voor de St. Nicolaaskerk zette hij tegen twee uur voet aan wal, nadat de stoomboot „Spanje" en de volgboot „Madrid" vol zwar te Pieten onder vreugdeschoten, af gevuurd door de Koninklijke Ma rine, waren afgemeerd. Een heel oud Duivelands mopje moet Eilandman-vandaag „uit de brand helpen", echt één uit de oude doos, maar wat zou het kunnen schaden op een dag laat in no vember? Het dateert uit de tijd van „de scharensliep"die nog niet oP mo torische drijfkracht was overge schakeld en (mogelijk) onbekom merd langs de kronkelige wegen van Duiveland achter een grijp- stuiver aanzat. Bij één de dorpen stuitte hij op een vrouwtje, dat vaardig op leren muilen heen en weer liep. De spe ciale constructie van dit soort schoeisel, toonde de voeten van enkele verre van onberispelijke kousen, waarin - met eerbied ge sproken - knollen als rapen zaten. De onvolledigheid van genoemde kledingstukken, zou het vrouwtje tot bescheidenheid hebben moeten nopen, maar toen zij de scharen slijper in het vizier kreeg, sprak ze al te monter: „Hoe krieg mun regen". De volksmond wilde en wil namelijk dat de komst van de edele vertegenwoordigers van het slijpersgilde, een vochtige klimato logische reactie teweeg brengt. De slijper was wel iets gewoon en het hem toegedachte waarzeggerschap kwam voor hem bepaald niet als een donderslag bij heldere hemel. Het bleek ook dat hij al slijpend zich een tongvaardigheid had eigen gemaakt, die tot jaloersheid zou kunnen verwekken. Hij gaf daarvan onmiddellijk een voortreffelijk staaltje weg, „inha kend" op de elegante leemten, die de kousevoeten van de snode spreekster vertoonden. Hij ketste het balletje terug met: „Dan is 't ma te open, dat het sjette regent vrouwe, dan ku je je kousen stoppe". Er zijn lieden die de mond vol hebben over de gevatheid van de Amsterdamse slagersjongens en de dito tramconducteurs. Zeker, ze ker, ze kunnen het er mee doen, maar mogen de antieke scharen slijpers van hier ook in dat rijtje staan? EILANDMAN. stadium van de ontwikkeling der Goesse crisis het memorandum verschijnen. Drie keer voor de be noeming van de heer Michaelis tot burgemeester van Goes heb ik de Commissaris der Koningin ontra den deze benoeming te willen be vorderen", aldus de heer van Melle Hij merkte voorts op, dat zijns inziens op ergerlijke wijze is ge knoeid bij de dienst van gemeente werken te Goes. Daar wisten b. en w. niets van. De knoeierijen ont trokken zich aan de normale con trole. Aan het eind van de vergadering werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin uitge sproken werd, dat men volledig vertrouwen in het beleid van de heer van Melle heetf gehad en nog steeds heeft. ZIERIKZEE Successen op konijnen tentoonstelling Bij gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de fokkersvereniging „Het noorden" te Rotterdam werd een tentoonstelling gehouden, waar ook dieren aanwezig waren van Schouwen-Duiveland. De heer J. H. Bakker behaalde een 2e prijs met een witte Vlaamse reus (voedster, jong, pred. z.z.g.). Verder een 2e pr. met twee rammen, groot licht- zwart zilver (oud I) prijs, z.z.g en II prijs g.g. Idem I voedster (oud I) prijs g.g., idem 6 rammen jong van 1 t.m. 4de prijs 4 x z.z.g. en 2 z.g. Odem 11 jonge voedsters, jong vanaf de le prijs t.m. 5e prijs, allen z.z.g. en nog 3 x z g.en twee keer g.g. met tevens het mooiste fokpaar van de tentoonstelling. I Blauwe Wener, ram (oud I): prijs z.z.gIdem 4 voedsters (oud I en II) prijs met z.z.g. en nog 2 x g.g. Idem 6 rammen (jong) le, 2e, 3e pr. z.z.g., z.z.g., z.g. en 3 maal g.g. Idem 10 voedsters (jong) le t.m. 6e prijs met z.z.g. en z.g. en nog 4 maal g.g. Tevens mocht de heer Bakker van de 14 ereprijzen nog 2 sport- bekers in ontvangst nemen voor het hoogste aantal punten en één voor het mooiste Zilver voedster- jong. Tevens in de O-klasse met een inzending 1 witte Vlaamse reus voedster, jong I, prijs z.g. Afdeling Schouwen Ned. Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 23 november wordt in het „Huis van Nassau" een ver gadering gehouden van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Het woord zal worden gevoerd door mevr. van Stapele-Manoth te Steenwijk, die zal spreken over het onderwerp: „Omgang met mensen" Bezoek van St. Nicolaas Wjj vernemen dat Sint Nicolaas gehoor heeft gegeven aan de uit nodiging van de Zierikzeese Mid denstands Centrale en op zaterdag 26 november te 2.30 uur hoopt te arriveren aan het Luitje, met het m.s. „De Valk". De goede Sint wordt een muzi kaal welkom gebracht en begeleid op zijn tocht door de stad naar het Havenplein door de Kon. harmonie „Kunst en Eer". Sint Nicolaas zal op het Havenplein officieel ont vang en toegesproken worden door burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester. Hierna vindt tractatie plaats van de kinderen, waarna de Sint nog een rondgang door de stad hoopt te maken. De Goed Heiligman draagt Zie- rikzee ongetwijfeld een goed hart toe, want op 1 december (tussen 10 en 12, 2 en 4 uur) en op 3 de cember (tussen 1 en 5 uur) zal hij extra bezoeken brengen en zich in de straten en winkels begeven. Bankbiljetten- regen Een regen van twintig dol lar biljetten dwarrelde op Broadway neer. De politie bijverde zich echter om ieder die een biljet te pak ken had weten te krijgen van zijn nieuw verworven geld te ontlasten, omdat de biljetten vals waren en door een valse munter, die op de twintigste verdieping door agenten in het nauw werd gedreven, uit 't raam waren gegooid. De man wierp ongeveer 3.500 dol lar (ca. f 14.00) op straat. m De „New York Times" meldt uit Havanna, dat de Sowjet-Unie de regering van Fidel Castro tot voorzichtigheid en matiging heeft gemaand'. Samuel David Hogan, een lid van de sekte „Jehova's getuigen" in Atlanta (V.S.), die na een onge luk dreigde dood te bloeden en bloedtransfusie weigerde, is op ver zoek van zijn schoonvader door een rechtbank „geestelijk onver mogend" verklaard. Hij kreeg daarna terstond een bloedtransfu sie en er is nu alle kans op herstel. Als hij hersteld is, zal de rechtbank hem weer „in het bezit van zijn geestelijke vermogens" verklaren. Ver en vreemd Een dag en nacht vol vreemde gebruiken (Van een speciale correspondent) RANGOON. Vandaag treedt een van onze liefste vriendinnen in het huwelijk. Dat is iets dat ons ook in Nederland zou hebben bewogen de plechtigheid te gaan bijwonen. Men heeft ons hier een trouwpartij beloofd volgens eeuwenoude tra dities en het spreekt dus vanzelf dat we erbij zullen zijn. Bij het betreden van de zaal zien wij het bruidspaar op een soort podium ,op kussens op de grond. Het is omringd door een groot aan tal bruidsmeisjes en allen luisteren gespannen naar het voorlezen van teksten uit oude, heilige geschrif ten. Wij mengen ons onder de gasten die op ditzelfde ogenblik zich te goed doen aan de rijkste Burmese gerechten, die overal op de tafels zijn geserveerd. Dat valt altijd weer op in Burma: de grote gast vrijheid waarmee men bij allerlei feesten honderden mensen nodigt en dat informele, bijna oneerbie dige, dat ook nu weer zo duidelijk blijkt. Er wordt gegeten, allen praten met elkaar, zonder veel oog voor hetgeen op het podium gebeurt, nu een huwelijk op het punt staat vol trokken te worden. De voltrekking. Er komt wat meer beweging in die groep op de verhoging. De oudere vriend van de bruidegom, die de geschriften citeerde, staat nu in 't midden, tussen het paar in. Een zilveren schaal wordt aan de komende echtelieden aangeboden. Op dit ogenblik, nu zij beiden een hand steken in het water, dat gewijd is door het uitspreken van een huwelijksformulier, wordt de verbintenis van kracht. Het sluiten van een huwelijk is een aangelegenheid die geheel bui ten de wet omgaat. Slechts boed dhistische gewoonten en gebruiken zijn van toepassing. Twee mensen, die met elkaar een huishouden op zetten en bekend maken dat zij ge trouwd zijn, zijn getrouwd. Wan neer zij uit elkaar gaan en verkla ren dat het voor goed en definitief is, zijn zij gescheiden. Geen harem meer. Wij herinneren ons hoe de bruid van nu ons enkele dagen geleden nog er aan herinnerde, dat een man in Burma met meer dan één vrouw getrouwd mag zijn. Maar dat komt nog maar weinig voor in deze mo derne tijd. Ook onze vriendin zou dat nooit hebben toegestaan. Dat KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het comité van Bel- gisch-Nederlandsch-Luxemburgse samenwerking wil aan Z.M. koning Boudewijn en Dona Fabiola de Mora y Aragon een geschenk aan bieden ter gelegenheid van hun huwelijk op 15 december a.s. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de 49-jarige slagers knecht A. de K. gearresteerd die in een jaar tijds zijn werkgever voor ongeveer f 10 000 heeft opge licht door het vervalsen van reke ningen. De man heeft een beken tenis afgelegd en is voor de offi cier van justitie geleid. STADSKANAAL. De 39-jarige heer H. Wilkens, afkomstig uit 2e Exloërmond, is bij een verkeerson geval in Exloërkijl om het leven gekomen. WIJCHEN. Zaterdagavond 6 uur is de 29-jarige schilder A. Sip uit Nijmegen, gehuwd en vader van één kind, met zijn motorrijwiel op de Teersdijk te Wijchen tegen een stilstaande auto gereden. Enkele minuten daarna overleed hij ter plaatse aan het opgelopen hoofd letsel., VOORSCHOTEN. De 42-jarige heer A. W den Boer uit Den Haag is bij een frontale botsing op de Veurseweg te Voorschoten om het ieven gekomen. Bij de botsing wa ren een bus en vier personenauto's betrokken. EMMEN. Op de straatweg tus sen Erm en Sleen in zuidoost Dren te is een personenauto, bestuurd door de heer ten H. uit Den Hol bij Dalerveen in volle vaart op een met een paard bespannen melkwa gen gereden. De bestuurder van de auto, zijn grootmoeder en de melk rijder, de heer J. Joling uit Erm, zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Emmen overge bracht. Het paard was op slag dood. UTRECHT. De vereniging voor christelijk buitengewoon onderwijs (organisatie van besturen) en de Unie christelijk buitengewoon on derwijs (organisatie van onderwij zers en artsen, werkzaam bij.het C.B.O.) hebben in Utrecht een ge combineerde najaarsvergadering gehouden. ROTTERDAM. Saluutschoten da verden maandagmorgen om even voor tien uur bij Hoek van Holland over de Waterweg ter verwelko ming van het Britse oorlogsschip Hr. Ms. „Tyne", dat met vijf an dere schepen van de „Home Fleet" tot zaterdag a.s. een niet-officieel bezoek brengt aan de haven van Rotterdam. zei ze en dat meende ze ook en zo zijn de gevoelens van vrijwel alle vrouwen in dit land. Het paar verlaat het podium en begeeft zich temidden van de men, sen. We kunnen nu de typische hu- welijkskledij van de bruidegom, maar vooral die van de bruid wat beter bekijken. Het gebruik van heel veel juwelen valt ons op en ook de haardracht zoals die bij de ze gelegenheid behoort. Voor de gelukkigen uit wordt rijst gestrooid Kleine munten vallen tussen de aanwezigen: een bede voor voor spoed en vruchtbaarheid van het huwelijk. Geen rust. Bij het echtpaar thuis gekomen wachten ons nieuwe verrassingen. De meest intieme vrienden hebben zich in de slaapkamer verzameld. Ook wij worden uitgenodigd en kunnen toegang krijgen na het overhandigen van geschenken. Lang blijft men hier bijeen. Er wordt opnieuw gegeten, gedronken, gelachen en gepraat. Pas als de gasten er genoeg van krijgen, bre ken we op. De bruid begeeft zich naar het bed. Korte tijd later wordt de bruidegom, in triomf, naar haar toegebracht. Wij vinden het dan tijd om te verdwijnen, maar zo niet de Bur mese vrienden. Zij verzamelen zich in en buiten het huis om vol gens oude gewoonte overal het grootst mogelijke lawaai te gaan maken. Zij zullen buiten zingen, schreeuwen, zelfs voorwerpen slin geren naar de ramen van de slaap kamer. Dat alles gebeurt dan om te voorkomen, dat het tweetal in slaap zou vallen Een tierende menigte blijft bij een tot diep in de nacht. Wij zul len het ochtendgloren daar niet af wachten. Zeker benijden we het jonge paar niet als wij korte tijd na ons vertrek ons hotelbed opzoe ken en wij de rust krijgen, die zij eigenlijk verdienen. C. P. HAFKAMP. Enkele nachten grote drukte in de lucht DEN HAAG, 21-11. Op 24 en 25 november a.s. zal de luchtmacht een verdedigingsoefening houden, waarbij op een aantal vliegbases ook des avonds en des nachts ver hoogde activiteit zal worden ont wikkeld, met dien verstande, dat vluchten te verwachten zijn in de nacht van 23 op 24 november en van 24 op 25 november aanstaande. De betrokken bases zijn: Soester- berg, Leeuwarden, Twenthe, Ypen- burg en Woensdrecht, zo deelt de luchtmachtvoorlichtingsdienst mee Auto met zeven man maakte zweefvlucht ROOSTEREN, 21-11. Nabij Roos- teren is een auto met zeven Bel gen van de oprit van de brug over het Julianakanaal geschoten, waar na het voertuig een zweefvlucht van acht meter maakte en tegen de muur van de onder het viaduct doorlopende weg langs het kanaal vloog. De inzittenden van het busje werden alle gewond; één van de inzittenden liep vrij ernstig letsel aan de wevelkolom op. De slacht offers zijn opgenomen in een zie kenhuis te Maaseik. Het ongeluk gebeurde, nadat de auto met zeer grote snelheid de op rit van de brug was opgereden en daar in botsing kwam met een van de brug komende autobus. Oude kogel *t* NAARDEN, 21-11De mijn- «Ij. ♦j. opruimingsdienst heeft een X onderzoek ingesteld naar de X X hekomst van een projectiel y waarmee enkele jongens 'X van dertien en veertien jaar «j. dezer dagen geëxperimen- X i teerd hebben. Het blijkt een «j. •j« kogel te zijn uit 1813, die X door de Fransen werden ge- X X bruikt tijdens de bezetting *J* van Naarden. De oprui- X *X mingsdienst heeft de kogel ♦j. cadeau gedaan aan het ge- X X meentébestuur van Naar- «j. «j. den. De kogel zal een plaats X krijgen in het plaatselijk X ♦j! oorlogsmuseum. f OUD-MINISTER OVER WERKTIJDVERKORTING Aantal vrije zaterdagen per jaar de beste methode Streven heeft niets te maken met luiheid GRONINGEN, 21-11. De oud-mi nister van sociale zaken ,de heer J. G. Suurhof, heeft vanmiddag in een rede voor het departement Groningen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en handel, zijn voorkeur uitgesproken voor werktijdverkorting in de vorm van een aantal vrije zater dagen per jaar. Hij acht deze vorm veel attrac tiever dan een verkorting van bij voorbeeld een 'half uur per dag. De wens voor meer vrije tijd heeft volgens de heer Suurhoff niets te maken -met luiheid. De oorzaak moet gezocht worden in een „ont- persoonlijking" van het uit te voe ren werk. De arbeid is sterk ge üniformeerd en een geestelijk ge draineerde deeltaak geworden, zei hij. Hij meent, dat de verkorting van de werktijd minder produktiviteits- verlies zal opleveren dan algemeen wordt becijferd. De verkorting van de werktijd, mits goed getem poriseerd en juist geïntroduceerd, kan invloed hebben op de interne organisatie van de onderneming. Tegen produktieverlies Met het lokaas van arbeidstijd- vei-korting kan op tal van punten medewerking worden verkregen van de werknemers tengevolge waarvan weinig of geen produktie verlies optreedt (het zorgvuldig omgaan met gereedschappen, het op tijd komen, minder ziektever zuim, de wil om prestatie te leve ren). Wat betreft de besteding van de vrije tijd merkte de heer-Suurhoff op, dat deze allereerst „vrijetijd" is. De werknemer mag zelf weten wat hij er mee wil doen. „We moe ten ons beperken tot het beschik baar stellen van de accomodatie om deze vrije tijd te besteden, maar moeten vooral niet te veel organiseren, omdat de mogelijk- DEN HAAG, 21-11. Het ministe rie van binnenlandse zaken deelt mede, dat ongeveer een zestal da gen geleden op de zuidwest kust van Ned. Nieuw Guinea een kleine doch goed uitgeruste groep Indo nesische militaire infiltranten aan land is gekomen. De groep was, behalve van ge weren, ook van enkele automati sche wapenen en handgranaten voorzien. Kort na signalering vond een te genactie plaats. Gevangen geno men infiltranten verklaarden, dat binnenkort nog andere groepen zouden volgen. In officiële kringen in Den Haag verklaarde men, dat dit Indonesi sche optreden wel zeer in strijd is met de herhaaldelijk gegeven ver zekering, dat Indonesië de verwe zenlijking van zijn aanspraken t a. v. Ned. Nieuw Guinea slechts met vreedzame middelen zou nastreven. ZIERIKZEE. Het Haarle,ms to neelensemble gaf een weldadig heidsavond ten bate van de Zie rikzeese wijkverpleging. Het ge heel bracht f 300 op. ZIERIKZEE. De afdeling Schou wen-Duiveland van de Bond van Ned. Onderwijzers zond in verband met de nieuwe salarisregeling het volgende telegram aan de minister: ExcellentieHet is teveel, 't Laat ste greintje moed is er bij ons uit. De trap is erger aangekomen dan we dragen konden. Trek in vredes naam die regeling in". ZIERIKZEE. Voor de vereniging Algemene Ontwikkeling" sprak in de zaal van hotel Julianamr. S. Triezenberg, president van de Ar rondissementsrechtbank alhier, over het onderwerp: „Een en ander over schoonheid". NIEUWERKERK. De vereniging van oud-leerlingen van de land- bouwwintercursus werd een rijks subsidie toegestaan voor een cur sus in paardekennis. ZIERIKZEE (advertentie). Prach tige lederen beenkappen f 7,45 {„Het Parahuis"). Prima cacao voor f 1 per pond, met een pond thee of een pond suiker of een half pond koffie cadeau. ZONNEMAIRE. De landbouw- vereniging „Ceres" alhier nam een principebesluit tot oprichting van een boerenleenbank. OUWERKERK. Voor de Nuts- vereniging „TOG1DO" trap op de heer J. J. van Elsdcker te Rotter dam, met een serie pakkende voor drachten. ZIERIKZEE. Onder de indruk van de ontzettende hongerberich- ten uit Wenen, heeft de landbouw- vereniging „V.Z.O.S." besloten le vensmiddelen, geld en kledingstuk ken vóór de lijdende bevolking in te zamelen. ZIERIKZEE. Het Zierikzees Strijkorkest gaf in hotel „Juliana" een geslaagde soirée musicale. heid moet openstaan om eigen ini tiatief te ontploien, ook indien de werknemer tijdelijke baantjes gaat vervullen, al moet gewaakt wor den voor overdrijven", zei de heer Suurhoff. FEUILLETON (24) „Dat zal ik u zeggen. Toen u zo even zo geestdriftig was, stak u een sigaret op. Waar is die geble ven?" „Je hebt gelijk. Pak die schuim- blusser". Meteen rukte hij de glazen deur open en stoof de fabriek in. Maar toen hij de deur van het lab open de, gebeurde er iets merkwaardigs. Door de luchtstroom sloeg het vuurtje over op een paar schotels, die nog gevuld op tafel stonden. Bonnard, die wist wat dat beteken de, deinsde achteruit, maar Louise snelde hem voorbij. „Terug, Louise. Dat zaakje ex plodeert. Dat kan je je ogen kos ten". Maar voor hij haar terug kon trekken had zij de straal al op het vuur gericht en nog voor de stof tijd had om te ontploffen had zij de vlammen in bedwang. Het was nu spoedig gedaan met het blus- singswerk. Bonnard maakte licht. „Schade: een geschroeide tafel, c'est tout!" zei hij voldaan. „Het had de hele fabriek kunnen kosten, want er ligt hier maar al te veel dat brandt als benzine. Je bent een schat, Louise!" „Het zal wel loslopen", zei ze vrolijk. „Voortaan brandende peuk jes in de asbak deponeren, meneer Bonnard. Of nóg beter: in lab en fabriek helemaal niet roken, net zoals het personeel!" Bonnard boog schuldbewust het hoofd. „Kom mee, Louise. Ik zal je een zoenoffer voor mijn zonden aanbieden in de vorm van cham pagne. Die heb je vanavond dubbel en dwars verdiend". En hoe ze ook protesteerde, hij nam haar mee naar een dure gele genheid en was uiterst galant. Het ontging haar niet, dat in het res taurant enige kennissen van Bon nard zaten en dat hij het buitenge woon prettig vond hier met haar te vertoeven. Het was haar wonder lijk te moede. Hem nu koeltjes op een afstand houden was onmoge lijk; de omstandigheden dreven hen naar elkaar toe en ze wilde noch kon onvriendelijk tegen hem zijn. En straks, zodra ze iets van belang ontdekt zou hebben, zou ze dat on middellijk doorgeven aan Jean, die op haar wachtte! Onherroepelijk zou eenmaal dat ogenblik aanbre ken. Die nacht had ze een wonderlij ke droom, maar hij was tamelijk doorzichtig. Ze wandelde in een groot park, helemaal alleen, maar het was er heel mooi. Er stonden de mooiste bloemen en planten rond prachtige vijvers. Ze wilde een paar bloemen plukken, maar dat was onmogelijk. Z© bleken van plastic te zijn, heel buigzaam en net echt, maar ze zaten rotsvast in de grond. Ze moest er zelf om la chen en bewonderde de felle kleu ren van de kroonblaadjes. Ze kwam bij een vijver, die rim pelloos stil lag. Er stond een bank, waarop ze ging zitten. Opeens was er een heel oude man naast haar, die een klein kindje op de arm droeg en dat aan haar gaf. Zonder dat de man iets zei begreep ze, dat ze even op de kleine moest passen omdat de oude man iets te doen had. Het kind was heel lief; zo lief, dat ze niet kon nalaten het te kus sen. Toen gebeurde er iets heel wonderlijks. Waarom wist ze zelf niet, maar opeens wierp ze het kind in de vijver, ze kon het niet nala ten. Maar de vijver bleek gevuld te zijn met zwavelzuur. Verschrikke lijk was, wat er met het kind ge beurde. Het werd onmiddellijk van alle kanten aangevreten door het zuur, het begon er in te verteren onder verschrikkelijk gegil. Ze begon te dansen van plezier en valsheid, maar opeens werd ze stil. Want het kind keek haar aan met een paar trouwhartige grijze ogen, eerlijk en verbaasd. Het wa ren de ogen van Paul Bonnard Ze wilde hard weglopen, maar kon niet van de plaats komen. En op een heuvel in het park, dat nu opeens akelig zwart was geworden, stonden Tom Becker en Mar en Le- fêbre, Von Breisach en Dumoulin. Ze zeiden niets, maar ze hadden verschrikkelijk lange armen en die wezen allemaal naar haar. En hun ogen! Die keken zo verwijtend en beschuldigend, dat ze het niet kon uithouden. En onderaan de heuvel stonden Jean en André en Marie, te lachen, te lachen tot zij zich dub belvouwden. Nog nooit had Louise de wereld zo naar en verschrikke lijk gevonden als toen. Op dat ogenblik schrok ze wakker, badend in haar zweet. Ze bleef vijf minuten rustig lig gen. Dan stapte ze haar bed uit, dronk een glas water, waste haar gezicht, hals en armen met koud water en kroop weer in bed. Ze viel spoedig in een volkomen droomloze slaap tot de volgende morgen acht uur toe (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5