éS Een handvol tips voor Sint Nicolaas Boer Hamard uit Parigné moet lieel erg gelukkig zijn met zijn „coupe" r 1 \i .i t BOLDOOr „SUR FORM" H. J. BAX Vermoedelijk zullen velen ook dit jaar weer beginnen te zeggen „dat ze er beslist niet aan doen" - aan Sinterklaas natuurlijk. Mis schien een presentje onder de kerstboom, maar dat zien ze nog wel. Maar naarmate de dagen korten, het buiten onbehagelijk en binnen zo behagelijk en gezellig wordt, gaat die goede oude vijf- december-sfeer hun toch weer parten spelen. Zullen we toch maar nietalleen voor de kinderenen de volwassenen dan elk een kleinigheid. En natuurlijk is het resultaat, dat 5 december - net als elk jaar - helemaal echt en in en in Nederlands wordt gevierd. Het kind en het kind in de volwassene. Daarom is het ook zo aardig pre sentjes te gven die ook door en door Nederlands zijn, dat wil zeg gen in Nederland gemaakt, met Ne- de. lands vernuft en vakmanschap En als we nu toch zo echt Neder lands doen, dan willen wij het eens nebben over een vrije tijdsbeste ding vooral voor jong, maar ook voor de volwassenen, die altijd een beetje van het kind in zich houden, die het gezin bij elkaar houdt, heel vaak ook heel leerzaam is en dre door vele geslachten is beoefend. Wij bedoelen het ge. elschapsspel, te spelen met twee of meer perso nen. En zegt u nu niet, dat dat ouderwets is, want dat is beslist .liet zo. Ze zijn er nog, dat goede oude ganzenbord, het vlooienspel, niet te veigeten Mens erger je niet met de zo vertrouwd geworden af beelding op de doos, Halma en Lotto, Zwarte Piet en Domino. Maar er zijn ook vele nieuwe en zelfs moderne variaties. Wij uilen bepaald niet alle spullen opnoemen die door een der bekendste Nede landse fabrie ken op dit gebied worden gemaakt, want dan zouden wij de namen van meer dan 250 Jumbo-spelen moeten noemen. Het is haast niet te gelo ven. maar ze zijn er voor alle leeftijden, in een mooie en stevige uit voering en voor lage prijzen. Een combinatiedoos met daarin: Mens erger je niet, Halma, Ganzenbord, Damspel en Wedrenspel komt bij voor beeld op f 4,95. Men is er ook in geslaagd een belangrijke export op te bouwen naar vrijwel alle west-Europese landen en vele van die 250 spelen worden ook in het buitenland gebruikt. Zeer modern is Electro, een electrisch vraag- en antwoordspel met vragen op allerlei gebied en voor elke leeftijd Als het lampje gaat branden is het antwoord goed. De gronddoos bevat 216 vragen, maar daarnaast bestaan er mappen met aanvullende vragen. Enkele onder werpen: vliegtuigtypes, schepen, edelstenen, bijbelse geschiedenis, mo tor-onderdelen .toerisme, muziek, paddestoelen, allerlei techniek enz. enz Spannend, interessant en leer: aam Ook de moderne kwartetten zijn de moeite waard. De kaarten zijn afwasbaar en kunnen worden gebogen, zonder dat er vouwen in komen. In de spelregels, bijvoorbeeld bij het stedenkwa-tet, worden bijzonder heden gegeven over die verschillende steden. Voor alles wat man is moet het autokwartet wel heel interessant zijn. Auto's uit de gehele wereld en achterop de uitgebreide handleiding tal van gegevens over de getoonde .auto's. Jumbo heeft aan de kleintjes gedacht met een sprookjeskwartet, waarbij in de handleiding elk sprookje in het koit is weergegeven. De hele kleintjes zullen met hun kleurentorentjes en daarbij passende kleurendobbslstenen beslist een tijdje zoet zijn enkleuren leren onderscheiden en Hamertje Tik zet hun fantasie aan het werk En ach, er is altijd nog wel tijd voor een spelletje, als u wilt voordat de televisie begint, op een regenachtige iondagmiddag of een ander ogenblik, dat de kinderen eens wat anders willen. De meisjes zijn blij met borduurprentjes, kralenkaartjes, felicitatie- kaarten, kurkematjes en raffiamandjes, allemaal om zelf te doen en de kleuters kunnen zoet zijn met de plastic plakplaatjes zonder lijm in de vo.-m van bloemen en sprookjesfiguren. Het gaat er hard op lijken, dat wij u alle spelen toch gaan noemen en dat is niet de bedoeling Trouwens voor de kinderen is het bedtijd, dat staat duidelijk te lezen op Zij weten met hun vrije tijd wel raad! De Mysterie Clock" een cadeau voor ieder, die precies wil weten hoe laat het is. Dat mys terieuze is de wijzerplaat van door zichtig plexiglas, waarop de ver gulde wijzers zijn aangebracht, die in de ruimte lijken te zweven, ter wijl de klok onzichtbaar wordt aanged. even door een zelfstartende synchroonmotor 220-240 volt, 50 pe rioden, 3 watt. Door middel van een lampje in de goudkleurige voet worden de uuraanduidingen verlicht. Zeer mooi van vorm, een prachtig -voor beeld van Nederlands vakman schap. Wel iets duurder, dan een cadeau„tje" - f 81 - maar het is dan ook een waardevolle comple tering van het interieur. Hoe vaak per dag kijken we niet op de klok, hoe belangrijk is dan ook haar vorm en kwaliteit. Nu de kwaliteit is beslist geen mysterie Een strategisch spel voor de ouderen Het klokje van gehoorzaamheid heeft voor de kinderen geslagen, maar de ouderen zitten nog bijeen en vader en zijn grote zoon willen nu eens een spel spelen waar men de hersens geducht bij moet ge bruiken. Zoiets als schaken bijvoor beeld, maar daarin is de zoon geen matador. Ne'e, dan liever Stratego, dan beleven de „stille medespelers" ook spannende uren Het doel bij dit spel is het vaandel der tegen partij te ve. overen, waartoe iedere speler een leger van 40 speelstuk ken, in rangorde van laag tot hoog krijgt, te weten: 1. spion, 8 verken ners, 5 mineurs, 4 sergeante, 4 lui tenants, 4 kapiteins, 3 majoors, 2 kolonels, 1 generaal, 1 maarschalk, 1 vaandel en 6 bommen. Het is helemaal niet de bedoeling een oorlogsspel te brengen, doch de Wlens strategie zal ooenomnen? ïangorde van het leger Lent zich er goed voor de stukken een bepaalde waarde te geven en men kan niet zien welke rang een stuk van de te genpartij heeft. Het gaat erom, het vaandel te verdedigen. Een span nend spel voor volwassenen, waarbij - net als bij dammen en schaken - veel denkwerk en veel strategie te pas komt. Maar ook 's winters zijn er dagen met mooi wesr en dan willen de kinderen graag naar builen, en wat kunnen ze dan beter doen dan Aan de rol gaan en dit bedoelen we dan letterlijk, op rolschaatsen namelijk. Vele ge meentebesturen hebben al speciale rolschaatsenbanen laten aanleggen of bepaalde pleinen aangewezen als rolschaatsgebied, zodat de kinde ren zonder gsvaar kunnen rollen Ook in Nede'land worden rol schaatsen gemaakt van een zeer soliede constructie. De „Esmi" en „TS59"- rolschaatsen hebben een speciale voetbevestiging door mid del van grote lederen teenkappen, welke op 4 punten aan de voet plaat van de rolschaats zijn beves tigd. Op deze wijze wordt bescha diging van de schoenen voorkomen. De teenkappen worden met een veter op maat aange'.rokken. Dan hebben zij speciaal gelagerde, zeer slijtvaste rubber wielen De rolschaats ..Voor beginners wordt hier ge bracht met kleine stalen wieltjes, eveneens dubbel gelagerd Deze, „Elfje" genaamd," kost bijvoorbeeld f 18,50 en dat loopt dan op, tot de duurdere besluurbai'e modellen tot f 29,90 en f 31,50. (met rubber wie len). Kwalitatief goede en duurzame rolschaatsen die elke vergelijking met het buitenlandse produkt met glans kunnen doorstaan en ook wat de p ijs betreft vollsdig kunnen concurreren. Een echt Nederlands ca deau voor een bij uitstek Nederlands feest als dat van St. Nicolaas. En dit waren zo maar enkele tips voor Sinterklaas-presentjes van Nederlands fabrikaat, waarvan er nog zeer vele te noemen ;ijn. Wij hopen, dat ze van pas zullen komen en de vreugde op 5 december zullen helpen vei hogen. Zierikzee's trophee voor de derde keer Hoogtepunt van St. Hilaire's veeteeltfeest (Van onze redacteur) We zjjn er ditmaal niet bü ge weest, maar we weten zeker dat de boeren uit Parigné, uit Argen- tan, uit Mortain of Fougères of hoe al die Normandische plaatsjes mogen heten, zijn afgestormd op coll. Joseph Hamard die - zonder twüfel - trots de Zierikzeese wis selbeker zal hebben omklemd, een trophee dat hy na driemaal met 'n rund van 't ras Bovine te heb ben gewonnen, thans definitief in zijn bezit krygt. Hy heeft vast: „allez done", gemompeld, honder den handen geschud en is afgezakt naar „de la Poste" of daaromtrent om z«n succes met een sterke Cal vados te vieren. Hy immers is de gevierde man In Parigné, een dorpje gevat in een krans van groen-blauwe heuvels, bespikkeld met bomen in hun laatste herfst tooi. kleur gevend aan een intiem landschap, met daardoorheen d< wegen, afgezet met gestapelde ste nen muurtjes, verweerd en verwil derd door de tyd. De „Foire St. Martin" ls het vee teeltfeest van St, Hilaire bij uitne mendheid. Het wordt gehouden als ook hier de eindelo. e regens de we gen in poelen veranderen en op het oevrijdingsplein de koebeesten en ie stieren staan te pronken met um glanzende lijven in het wat chaarse licht van een november dag. Wat men elders in F, ankrijk aisschien wel eens als scharmin kels van koeien te zien krijgt, in .en verre stille wei, zonder ver- oinding met de wereld bijna, is 5een maatstaf voor het vee, dat op le jaarlijkse Sint Martinus-markt .vordt aangevoerd. Dat is het „puik - ïit kooi en stal", aangevoerd uit iet groene hait van het lachend 4ormandië, nog altijd één der wei- 'arendste streken van Frankrijk, >ok al pronken de boerenbedoe- ïinkjes al te zeer met de mestvaalt .n mogen de schuur en het wagen huis, de muren betiggeld met gele natuursteen, best een opknappertje hebben. Ge lukklge boer Boer Hamard is een ganse dag de getapte man Hij zal er wel wat rondjes tegen aan hebben moeten gooien. Een blank wijntje en wat later een scherpgeurende oude cog nac en 's avonds is hij met zijn Ford uit de twintiger jaren de weg naar Parigné ingeslagen, zijn tro phee, verpakt in de „Gazette", op de achterbank, makend de duizend bochten van de weg. zonder draaie rig te worden. Het is moeilijk er ach'.er te komen, wat boer Hamard denkt We hebben het hem ge vraagd, toen hij de btker voor het eerst won en wat onschuldig ge daan, met ons: „Vous êtes heureux monsieur, avec votre coupe de challence?"*) Nou of boer Hamard' gelukkig was, want hij Z3i alleen maar: „Trés"**) en als een Norman dische boer dat zegt meent hij het. Van Zierikzee weet hij weinig of niets, maar hij vindt de „jumelage" belangrijker dan al de politieke probleempjes in zijn streek bij el kaar, want hij h'eeft zijn „coupe" en men moet weten wat dat bete kent in deze buurt, waar men bij kans zot is met de „jumelage", des tijds met Gallische voortvarend heid op touw gezet door de nog al tijd onvergetelijke burgemeester dr. Cuche, die de vriendschap besproei de met het radste Frans tussen Lille en de Cote d'Azur en een goede Bourgogne." die rood en zwaar fonkelt in het glas. Boer Hamard is er gelukkig mee, erg gelukkig, dat kan men zonder meer aannemen. „Bent u gelukkig, met uw be ker?" „Geweldig". Scheepvaartberichten Alchiba, 22-11 te Djeddah. Bonita, 21-11 te La Ceiba. Esso Amsterdam (t.), pass 21-11 Quessant naar Port Said Gaasterland, 20-11 te Punto Alegre. Japara, 20-11 te Amsterdam. Kelletia (t.), 21-11 van Mena Al Ahmadi naar Gan eiland (Mala- dives). Kenia (t.), pass 21-11 Sabang naar Singapore. Samarinda, 21-11 te Lissabon. Vivipara (t.), 21-11 van Amsterdam naar Mena Al Ahmadi. ZIERTKZEE Lezing en film over kali Op 29 november a.s. zal in het „Huis van Nassau" een filmavond worden gehouden, aangeboden doo' de N.V. Ned. Kali-Import Maat schappij. Film en de daarbij beho rende lezing gaan onder het motto „Kali in grond en gewas". Df avond wordt georganiseerd onder auspiciën van de gewestelijke af deling „Schouwen-Duiveland" var de Chr. Boeren- en Tuindersbond. BRUINISSE De te Bruinlsse in de Ned. Herv. kerk beroepen predikant, ds A. Langhout te Heusden zal don derdagavond 24 november in een kerkdienst te Bruinisse voorgaan. Het motorschip „Frij-Jo" schipper Sneyer uit Rotterdam, is op de splitsing Witte Tonnenvie* K-'eten omhoog gevaren. Het schip was geladen met grind op weg naai Brugge Op eigen kracht is het maandagmiddag vlot gekomen en heeft het de reis voortgezet. Winnaar toto-prijs(je) Kapper W Kik te Bruinisse zal door het op zijn totoformulier goed invullen van 13 wedstrijden, deze week met vele anderen in de prij zen vallen. Winkelweek begonnen Te Bruinisse startte dinsdag 22 november de winkelweek, die duurt tot en met 5 december. Men heeft een middel gevonden om de moei lijkheden in de weg gelegd door de loterijwet, te omzeilen en toch een spannende winkelweek te krijgen, nl. de paardenrace. Bij aankoop in deze weken wordt bij iedere gulden een bon verstrekt, men kan deze bonnen verzamelen in een enve loppe, waarop paardenamen zijn gedrukt. Men st' eept aan aan welk paard men de voorkeur geeft. Door op alle paarden te wedden (dus de in te leveren bonnen over verschil lende enveloppen te verdelen), moet men automatisch in de prijzen val len, want een paard wordt winnaar op een berekening van het grootst gemiddelde. Dit is van te voren niel te. berekenen, maar op 6 december valt dan de prijzenregen. Behalve deze paardenrace zijn er nog en kele attracties als hat raden van «en slagzin en «en vossenjacht. ADVERTENTIES J. BERREVOETS en H. M. BERREVOETS- VAN LEEUWEN geven kennis van de geboorte van hun dochtertje CORNELIA MARGARETHA Wij noemen haar CONNY Zierikzee, 21 november 1960 Lammermarkt 9 Tijdelijk: Cornellastichting, kamer 27. In plaats van kaarten Ondertrouwd: A. C. KWAAK en A. H. v. d. WERF wed. J. Blok Huwelijksvoltrekking v.m. november a.s. Oosterland, Burg. v. d. Havestraat 83. Heden overleed, na een langdurige ziekte, in het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader DAVID STOEL in de ouderdom van bijna 84 jaar. Zierikzee, 22 november 1960 Condoleantie-adres: Nieuwe Haven 87 J. H. SCHOT-STOEL J. SCHOT Johannesburg (Z.-Afrika): H. J. v. d. MEER-STOEL A. v. d. MEER Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Tot ons leedwezen geven wij kennis van het plotse ling overlijden van onze zeer gewaardeerde mede werker S. L. SCHOT in de leeftijd van 51 jaar Het dagelijks bestuur van het waterschap „Schouwen-Duiveland" A. M. GELUK, dijkgraaf A. C. HARTOG, Griffier Zierikzee, 19 november 1960 Tot ons leedwezen geven wij kennis van het plotse ling overlijden van onze geachte collega S. L. SCHOT in de leeftijd van 51 jaar Het gezamenlijk personeel van het waterschap „Schouwen-Duiveland" Zierikzee, 19 november 1960 Dankbetuiging Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond na het overlijden van onze geliefde vrouw en moeder, groot- en overgrootmoeder, PIETERNELLA DE KOK-DALEBOUT, betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid de dames van der Weele voor de hulp tijdens haar ziek zijn. J. DE KOK en kinderen Scharendijke, 19 nov. 1960. Hiermede deelt ondergete kende het geachte publiek van Haamstede en omstreken mede dat de lasterpraatjes aan zijn adres gericht op onwaarheid berusten. L. T. KOOMAN Noordstraat 27, Haamstede in feestverpakking! Een ideaal geschenk voor iedereen Een ruime sortering vindt U bij: L. UIJL, VéGé Nieuwe Haven 7, Zierikzee SCHAVEN en VIJLEN. Een welkom gechenk voor de amateur en vakman Deze koopt U bij Havenplein 2 Telefoon no. 2778 Zierikzee SUCCESJES Te koop: Diverse sooren kachels. - L. Kaashoek, Lange Nobelstraat 23, tel. 2167, Zierikzee. Personeel gevraagd: Peebotters ,bij O. Onderdonck „Spuiwijk", Oosterland. Peebotters. - P. Hanse, Noord- welle. H.H. landbouwers! Uit voor raad leverbaar: manden, drie in een mud en vier in een mud en kiemanden. Het oude bekende adres: L. Kaashoek, Lange Nobelstr. 23, Zierikzee, telefoon 2167. Wegens vertrek: Goed onder houden gotisch huiskamer ameublement, 2 huiskamer lampen, staande schemerlamp, enige weckglazen en Buta- gasstel. - Van Heek, Bette- waerde 3, Zierikzee. Diversen: Neemt goede verf neemt „Ral- ston"-verf. Mol, Nieuwe Boo- gerdstraat 27, Zierikzee. Tel. 2210. Philips droogscheerapparaten. Levering en service. Repara ties vakkundig. J. den Haan, tel. 216, Brouwershaven Vraagt Sint een mooie per manent! Kapsalons Murk, Ha venplein 18, tel. 2757, Zierikzee Vrouwenvereniging „Martha" Renesse. Verkoop handwerken vrijdag 25 november a.s. van 19 tot en met 21 uur, 26 nov. van 14.30 tot en met 17.30 uur, in de hal van het „Dorpshuis" Alle maten kinderrijwielen uit voorraad leverbaar. - C. Bij de Vaate, St.-Anthonies- dam, Zierikzee. Bandrecorders, platenspelers, J. den Haan, tel. 216, Brou wershaven. Voor E.M. Jaarsma haarden, Caesar, Clovis, Servo, Anja, voor kolen en olie, naar: Fa. J. D. de Korte Zn„ tel. 227, Bruinisse. Grote voorraad nieuwe rijwie len, in verschillende kleuren en prijzen. C. Bij de Vaate, St.-Anthoniesdam, Zierikzee. Plastic bouwdozen: vliegtui gen, schepen, auto's, raketten. Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee, telef. 2210. Bij Rijk besteed, is Rijk ge kleed. Mooie vestjes en trui tjes, ook spec, voor kinderen. Rijk, Schuithaven, Zierikzee. Voor Uw verlichting o.a. trio's, kronen-, wandverlichting en Kerstverlichting J. den Haan, tel .216, Brouwershaven. R.S., Simplex, Pon en Burgers E.N.R.-rijwielen. - C. bij de Vaate, Sint Anthoniesdam, Zierikzee, tel. 2837. Droge huid? Neemt „Derma- zur"l Vochtinbrengende crème ook voor wie geen crème ver draagt. Dr. van der Hoog. Kapsalons Murk, Havenplein nr. 18, Zierikzee. Moderne sjaals, crêpe hand schoenen, zakdoeken, sokken en zelfbinders. Koopt tijdig in bij: Rijk, naast Foto Feijter, Zierikzee. Laat uw kinderen zelf iets doen! Knippen, plakken, boet seren, applisseren, figuurzagen. U vindt voor ieder wat bij Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zie rikzee, telef. 2210. Iedere dag verse gebakken vis verkrijgbaar. J. Duinhouwer, vishandel, Haamstede, tel. 271. Verloren: Vermoedelijk van Zierikzee n. Noordgouwe: regenpijpen. S.v. p. terug te bezorgen bij wed. nnpiVo^_nuist, Pauwstr. 53 A, Noordgouwe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3