Gezin van zes personen gedood bij vliegramp in Fries gehucht J DE ZIERIKZEESCHE COURANT Straaljager verwoest boerderij mxsrao NOVEMBER I960 U7e jaargang No. 18876 ZIEMKZEEMWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-22S5 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2^38 LEEUWARDEN, 21-11. Met een verschrikkelijke klap boorde zich vanavond om tien minuten voor acht een straaljager van de vliegbasis Eindhoven in de voorgevel van een boerderij in het gehucht Lutje- lollum, tussen Franeker en Welsr(jp. Zowel de piloot van het toestel als het uit zes personen bestaande gezin van de veehouder T. Postma, waren bij deze ramp op slag dood. Tevens kwam de gehele veestapel, bestaande uit zestien stuks klein en groot vee, om het leven. De familie Postma, bestaande uit de 42-jarige vader, de 41-jarige moeder R. Postma-de Jong en vier kinderen: de 11-jarige Tineke, de 10-jarige Willem, de 8-jarige Ali en de 5-jarige Gerrit, verbleven op het moment van de ramp in huis. Zij vonden een even plotselinge als verschrikkelijke dood onder de puinhoop, die van de boerderij overbleef. De bewoners van de spaarzaam verspreid staande boer derijen en woningen in de buurt van de plaats van de ramp, hoor den de geweldige klap, waarmee de straaljager de boerderij raakte, die op één moment werd wegge vaagd. Zij snelden dodelijk ver schrikt toe, maar stonden machte loos tegenover de ontzettende ver woesting die het vliegtuig had aan gericht. Niets te redden Vrijwel direct na de ramp brak brand uit, die door verschillende brandweren, onder andere van de gemeente Franeker en van de vliegbasis Leeuwarden, werd be streden. Er viel echter niets meer te redden. Van de boerderij restte slechts een ruïne, waartussen de wrakstukken van het verongelukte toestel her en der verspreid lagen. Enkele koeien leefden nog, maar moesten ter plaatse worden afge maakt. Tot laat in de avond was men bezig met blussingswerkzaam- heden. Omstreeks elf uur waren drie slachtoffers geborgen, doch ze kon den nog niet worden geïdentifi ceerd. De familie Postma, waarvan de vader naast veehouder tevens eigenaar was van een loonbedrijf, had voor vanavond een uitnodiging ontvangen voor een feestavond in Franeker, maar moeder Postma wilde liever thuisblijven. Omtrent de oorzaak van het ver ongelukken van de straaljager is nog niets bekend. Het wrak be vindt zich diep in de grond van de boerderij en ligt, voor zover thans bekend, voor een deel in grond water. Uit Den Haag is vanavond een commissie van vooronderzoekers, bestaande uit majoor Herckenrath en kapitein Collet naar Welsrijp. Morgen (dinsdag) gaat een com missie van onderzoek van het com mando tactische luchtstrijdkrach ten van Eindhoven naar Leeuwar den vliegen. Dinsdagmorgen vroeg zullen de minister van Defensie, ir. S. H. Visser en de chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, met een „Friendship" vliegtuig van de koninklijke lucht macht van Ypenburg naar Leeu warden gaan. Oorzaak onbekend De omgekomen piloot is de 25- jarige gehuwde tweede luitenant vlieger J. A. L. M. Snijders uit Geleen. Toen luitenant-vlieger Snijders zich met zijn toestel boven Mak- kum bevond, om twaalf minuten BRITSE MILITAIRE VERLOFTREIN ONTSPOORDE BIJ WOERDEN Twee personen in enorme ravage gedood Vijftig reizigers licht gewond WOERDEN, 21-11. Vanavond tussen tien minuten over acht en kwart over acht is in Woerden, enkele honderden meters voorby het station, tussen het station en de seinpost-spoorwegovergang „Cat- tenbroek" een Britse militaire ver- loftrein, komende van Hannover en gaande naar Hoek van Holland, ontspoord. By dit ongeluk zijn twee personen, een Duitse bedien de uit een restauratierijtuig (dus geen conducteur) en een Britse matroos, om het leven gekomen. Zwaar gewond werden drie perso nen; naar schatting vijftig reizi gers werden licht gewond. Er ontstond een enorme ravage. Spoorwagens werden in elkaar ge drukt en portaalkranen (draegers van de bovenleiding) vernield. Meer dan honderd man van de spoor- wegongevallendienst zijn nog steeds doende cle ravage met be hulp van snijbranders op te rui men. Het eerste (groot) alarm werd geslagen door seinwachter P. Roe ring, die de melding kreeg dat de trein zou passeren. Hij sloot de bo men, keek de baan af en zag het ongeval gebeuren. Na zijn alarm werden ongevallenploegen van de N.S. naar de plaats van het onge val gedirigeerd en werden ambu lances opgeroepen uit de plaatsen Zwammerdam, Woerden, Bodegra ven en Utrecht. Het reddingswerk werd echter zeer bemoeilykt om dat de plaats van de ramp slechts te bereiken was via een modderig landweggetje, waar geen auto s konden rijden. Vandaar, dat dc hulp biedenden de gewonden vaak over afstanden van enkele honder den meters moesten dragen. Geen paniek Er ontstond onder de reizigers geen paniek. Voornamelijk was dit te danken aan het optreden van de Ierse majoor-arts Odwyer van het Royal Army Medical Center, een field-center gelegen in Myt- chett nabij Aldershot. Hij verza melde onmiddellijk het verplegend militair personeel en liet dat eer ste hulp bieden. De majoor ver klaarde tegenover een verslagge ver: „Ik heb respect voor de disci pline, welke de militairen aan de dag legden. Ze bleven kalm, on danks het feit dat ze zeer waren geschrokken en onder moeilijke omstandigheden - door vernielde ruiten en uit verwrongen compar timenten - zich een weg naar bui ten moesten banen. De gewonden werden zo spoedig mogelijk afgevoerd naar ziekenhui zen in de omgeving. In het R.K. ziekenhuis „Ope Dei" in Woerden bijvoorbeeld, werd onder hoog spanning gewerkt. De religieuzen uit dit ziekenhuis behoorden bij de eersten die hulp verleenden. Onder de in dit ziekenhuis opge- nomenen bevonden zich enkele zwaar gewonden. Zij werden chi rurgisch behandeld door dokter Dijkstra uit Woerden. Er werden donors uit Woerden en omgeving opgeroepen om voor deze gewon den bloed af te staan. De gewonden zullen over enkele dagen naar het centraal militair hospitaal in Utrecht worden ver voerd. De Amerikaanse assistent-lucht vaartattaché in Moskou, majoor Irving MacDonald, heeft maandag opdracht gekregen de Sowjet-Unie te verlaten wegens spionage. De Amerikaanse zaakgelastigde Ed ward Freers, werd op het ministe rie van buitenlandse zaken ontbo den, waar hem werd medegedeeld, dat MacDonald tot persona non grata was verklaard. voor acht, vloog hij op circa 1.000 meter hoogte. Hij zou daarna in de richting Emmen nog een driehon derdtal meters stijgen. In luchtmachtkringen beschikt men tot dusverre niet over aan wijzingen; dat het toestel in de lucht zou zijn ontploft. Overigens tast men nog in het duister wat de oorzaak van het verongelukken van het vliegtuig kan zijn geweest. De vlieger heeft op geen enkele wijze laten blijken, dat er met zijn vlieg tuig iets niet in orde zou zijn. Communiqué Luchtmacht-voorlichtingsdienst DEN HAAG, 22-11. De lucht macht-voorlichtingsdienst heeft om half één vannacht het volgende communiqué uitgegeven: „Even vóór 20.00 uur is een F-84-F „Thunderstreak" van de vliegbasis Eindhoven op circa vijf kilometer ten zuiden van Franeker op een boerderij gestort, welke in vlammen opging. De bewoners, man, vrouw en vier kinderen, kwa men hierbij om het leven. Omtrent het lot van de vlieger, de 25-jarige gehuwde tweede luitenant J. A. L. M. Snijders uit Geleen, is nog niets bekend. (Later werd gemeld dat de piloot op slag werd gedood. Red.). Hij was omstreeks 19.30 uur voor een overlandvlucht van de vliegbasis Eindhoven opgestegen. Tijdens de vlucht had hij nor maal radiocontact met de centrale militaire verkeersleiding, aan wie hij te 19.48 uur nog doorgaf dat hij zich boven Makkum bevond, rich ting Emmen. Kort daarop moet het vliegtuig door onbekende oorzaak zijn verongelukt. Er werd geen noodsein ontvangen. J. Jansma (links) en J. Volraat, hebben in Zurich nadere mededelingen Twee naaste medewerkers van de heer Nicolaas den Besten, de heren gedaan over de organisatie „De Heilige Daad". Hammarskjoeld heeft geldgebrek VER. NATIES, 21-11. De alge- mesie V.N.-secretaris, Hammars kjoeld, heeft maandag in de be grotingscommissie gezegd dat de V.N.-operatie in Kongo gevaar loopt dat zy wegens geldgebrek moet worden gestaakt. Als er voor het eind van het jaar geen 20 miljoen dollar binnen komt, aldus Hammarskjoeld, zal de V.N. het nieuwe jaar binnengaan met een zo goed als lege schatkist. De secretaris-generaal sprak niet over de weigering van de landen van het Sow jet-blok om bij te dra pen in de kosten van het optreden '•on de V.N.-strijdmacht in Kongo i^het Midden-Oosten. Wel be streed hij Sowjet-beschuldigmgen, dat hij te royaal met het geld van de V.N. zou omspringen. Volgens hem waren er geen buitensporige uitgaven gedaan. Na weigering diplomaat om te vertrekken Kongolese troepen belegeren Ghanese ambassade in Leopoldstad LEOPOLDSTAD, 21-11. - Onge- veer driehonderd man troepen van het Kongolese leger, gesteund door pantserwagens, hebben maandag middag half zes plaatselijke tyd een kordon getrokken rondom het gebouw van de Ghanese ambassade in Leopoldstad, in verband met de weigering van de tot persona non grata verklaarde Ghanese diplo maat Welbecq het ambassadege bouw te verlaten „zolang zijn eigen regering geen vliegtuig stuurt om hem op te halen". Tunesische V.N.-troepen ter sterkte van iets minder dan een compagnie hebben stellingen be trokken in het park rondom het ambassadegebouw, waarin zich ook Ghanese politietroepen bevinden. De Kongolese commissaris-gene raal voor binnenlandse zaken, Nuss Baumer, die met de Kongolese troe pen is meegekomen, heeft een Ca nadese officier gevraagd aan gene raal Ryckie, de bevelhebber der V.N.-strijdkrachten, de volgende boodschap over te brengen: „Ons geduld is uitgeput. Wij willen niet langer als kinderen worden behan- deeld. Wij menen, dat de Ver. Na ties verantwoordelijk zullen zijn voor wat zou kunnen gebeuren als zij voortgaan Welbecq te bescher men". Drie buitenlandse journalisten, die van de omsingeling van het ge bouw getuige waren, werden als .spionnen" gearresteerd'. Het wa ren John Starra van de Engelse „Daily Mail" en Stephen Harper van de eveneens Engelse „Daily Express". De derde journalist is vermoedelijk de bijzondere corres pondent van de „Washington Post". Schietpartij Nadat de Kongolese en Tunesi sche troepen rondom de ambtswo ning van de Ghanese zaakgelastig de Wel beek urenlang tegenover el kaar hadden gestaan, brak in de avond vuren uit rondom de Kon golese hoofdstad. Het schieten bij de Ghanese am bassade begon om tien over half acht plaatselijke tijd en duurde om acht uur nog voort. Volgens een telefonische mede deling van een woordvoerder der ambassade zouden zeven soldaten zijn gedood en zeven gewond. Hij wilde geen verdere bijzonderheden I verstrekken. Drie Tunesiërs en een Kongolees werden gewond naar een nabij gelegen hospitaal van de V.N. I overgebracht. De eerste schietpartij duurde on geveer een uur. Na een pauze van een half uur werd er weer zo nu en dan geschoten uit pantserwa gens met mitrailleurs en geweren. - Journalisten die naderbij tracht ten te komen, werden beschoten. Tegen het invallen van de sche mering begon de spanning te ver minderen. Volgens onbevestigde berichten zou een bestand zijn be reikt tussen de Kongolese en de Tunesische troepen. Duitse gelukwensen aan jarige De Gaulle BONN, 22-11. De president van de Duitse Bondsrepubliek, Lübke, heeft generaal Charles de Gaulle, de president van de Franse repu bliek, die vandaag (dinsdag 22 no vember) zijn zeventigste verjaar dag viert, een gelukwenstelegram gezonden. „Met onvermoeide energie leidt gij het lot van uw land en komt gij, bewust van uw verantwoorde lijkheid, op voor de fundamentele rechten van de vrije wereld en het behoud van de vrede", aldus Lübke in zijn telegram. „Mijn beste wensen en die van het Duitse volk gelden uw persoon lijk welzijn en het succes van uw werk voor het welzijn van uw land, de hechte vriendschap van onze beide volkeren en de vrede in de wereld". Een Spaans militair gerechts hof heeft maandag achttien perso nen wegens pogingen de verboden communistische partij te organise ren tot gevangenisstraffen varië rend van twintig tot vier jaar ver oordeeld. Alle veroordeelden zou den de afgelopen winter in Praag een congres van de Spaanse com munistische partij hebben bijge woond. Jacht op ontsnapte Italiaanse misdadigers ROME, 20-11. In Italië is een grootscheepse jacht aan de gang op twee gevaarlijke misdadigers, die vrijdag uit de gevangenis op het eilandje San Stefano, 50 km. van Napels, zijn ontsnapt. Aan de nasporingen nemen hefschroef- vliegtuigen, patrouillevaartuigen van de kustwacht en honderden politiemannen deel. Van Latina, bij Rome, tot Salerno, bij Napels, zijn wegversperringen opgericht. De 37-jarige Benito Lucidi en de 34-jarige Antonio Piermattei, bei den tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, wisten te ont komen door acht dikke tralies voor het raam van hun cel door te za gen. De politie heeft opdracht te schieten bi] net minste teken van verzet. Men acht het mogelijk, dat de twee mannen door helpers met een snel varend schip naar Corsica of Noord-Afrika zijn gebracht. Schoolgeld terug BERGEN, 21-11. Toen Bjar- ne Pedersen de lagere school van Kinn in Noor wegen verliet, had hij zich de kunst van het lezen en schrijven nog niet eigen kunnen maken. Bjarne Pe dersen spande deswege een proces tegen de gemeente Kinn aan. Hij heeft dat pro ces nu gewonneneen rech ter in Sunnfjord veroor deelde de gemeente tot be taling van een schadever goeding van 25.000 kronen (ruim 13.000 gld.) plus de rente tot het tijdstip van betaling. Toen Bjarne Pe dersen op school ging was er aanleiding hem als gees telijk achtergebleven te be schouwen, meende de rech ter, en volgens de wet had daar melding van moeten worden gemaakt bij de be voegde instanties. Zijn in telligentiepeil op dit ogen blik doet volgens de rechter niet ter zake. De toestand gedurende de schooljaren moet de doorslag geven bij de beoordeling van zijn eis. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Maakt U nooit zorgen over 1 geld, wel over gebrek aan geld. Jongen overreden door zandauto DRACHTEN, 21-11. In Drachten is vanmiddag de 12-jarige Gerlof Gerrit Hoekstra uit Garijp, die op zijn fiets op weg was van school naar huis, door een zandauto over reden. Hij overleed aan zijn ver wondingen tijdens het vervoer naar 'het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde, toen een vriendje, dat zich een eindweegs door de auto had laten trekken, na een waarschuwing van de chauf feur los liet, waardoor beide jon gens ten val kwamen. Gerlof Hoek stra kwam daarbij onder het lin kerachterwiel van de zeer lang zaam rijdende auto terecht. MAASTRICHT, De zestigjarige J. Partouns uit Eysden werd1 in de nacht van zondag op maandag door een personenauto gegrepen, toen hij naar huis wandelde en plotse ling de rijksweg in zijn woonplaats wilde oversteken. De heer P. over leed ter plaatse. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. Het bijbelse Caesarea Hordt herbouwd CAESAREA, 21-11. Baron Ed- mond de Rothschild heeft een plan bekend gemaakt voor de herbouw van het oude Caesarea, de haven die in bijbelse tijden aan de kust van Palestina werd gebouwd. Een onderdeel van het project is de uit graving van een Grieks-Romeinse renbaan die gebruikt zal worden voor muziek- en toneel-uitvoerin gen. Men is reeds begonnen met het uitgraven van een door de kruisvaarders gestichte nederzet ting en een oudere Romeinse stad in dat gebied, alsmede van een aquaduct (waterleiding). Het is de bedoeling dat de her bouwde stad als vissers- en jacht haven zal kunnen dienen. Minister Cals in UNESCO-vergadering PARIJS, 21-11. In de plenaire zitting van de Unesco, de opvoed kundige, wetenschappelijke en cul turele organisatie van de Verenig de Naties, heeft minister Cals maandagmiddag verklaard, dat de plannen van de Verenigde Naties en haar instellingen als de Unesco moeten worden geïntegreerd. Voor de uitvoering van deze plannen is een nauwe samenwerking noodza kelijk, want economische, sociale, opvoedkundige en culturele pro blemen zijn moeilijk te scheiden. Minister Cals merkte op, dat de besprekingen vooral op de toe komst dienen te zijn gericht. Hij zei de toetreding van de onlangs onafhankelijk geworden Afrikaan se staten toe te juichen en verze kerde de afgevaardigden van deze landen de steun van de Unesco. Massa-meeting op verjaardag Anneke Beekman AMSTERDAM, 21-11. De Neder- landse Zionistische studentenorga nisatie afdeling Amsterdam heeft ter gelegenheid van de twintigste verjaardag (maandag) van het Joodse weesmeisje Anneke Beek man vanavond een door circa acht honderd personen bezochte massa meeting gehouden in „Krasnapols- ky". Deze bijeenkomst stond onder voorzitterschap van prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoogleraar aan de ju ridische faculteit van de gemeente universiteit van Amsterdam. Anneke Beekman is - naar be kend - sedert juni 1947 door hen, die haar tijdens de bezetting in Hil versum bij zich lieten onderduiken (de katholieke dames v. M.) ont trokken aan het wettig over haar gestelde gezag. De voogdij werd in 1948 door het Amsterdamse ge- j rechtshof toegewezen aan de com- I missie oorlogspleegkinderen. (De Hoge Raad bekrachtigde dit arrest op 25 februari 1949). Na de ophef fing der commissie O.P.K. werd bij beschikking van de rechtbank Am sterdam van 3 mei 1950 de stich ting Le-Ezrath Ha-Jeled tot voog des benoemd, die de Joodse oor logspleegkinderen onder haar hoede heeft. Waar Anneke Beekman thans vertoeft is onbekend. Ontmoeting De Gaulle-Adenauer BONN, 22-11. Een woordvoerder van bondskanselier Adenauer heeft te Bonn tegenover een correspon dent van Reuter verklaard, dat deze op de ontmoeting, die hij 4 december a.s. te Parijs met presi dent De Gaulle zal hebben, ernaar zal streven alle meningsverschillen tussen Frankrijk ener- en de an dere leden van de zes van het Klein-Europa anderzijds met be trekking tot de politieke organisa tie van Europa en het aanbrengen van bepaalde wijzigingen in de NAVO-structuur, uit de weg te ruimen. „De bondskanselier heeft tegen over mij verklaard dat deze me ningsverschillen sterk zijn overdre ven en dat zij reeds kleiner zijn geworden dan zij oorspronkelijk waren", aldus de woordvoerder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1