SAMSON SHAG SAMSON Jonge en oude snoepers mijn merk! Nfemeïjer DE SCHEEPSRAMP TE CALCUTTA STAD EN PROVINCIE EDEL...PITTIG...ZACHT Schouwen-Duivelandse Sportspiegel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 22 november i%o No. iss76 op het a.s. Sinterklaasfeest Zijn knecht staat te lachen, maar de dokter kan wel huilen De maand december nadert: de etalages zijn alweer gevuld met speculaasv rijers, chocoladeletters, borstplaatharten en suikerbeesten. Menig begerig kindersnoetje staart naar al dat uitgestalde lekkers. Overgespaarde zakcentjes worden besteed aan een taaipop voor moe. der of snoep voor een klein broer tje. En op de avond zelf zit de goede gever zichzelf vol te proppen met pepernoten, fondantjes en marse pein. Niemand maakt het zo bont als de kleuter, het schoolkind, de h.b.s'er: wat kunnen die een grote hoeveelheid koek en andere zoetig heid naar binnen werken. Ook de volwassenen snoepen bij die gelegenheid naar hartelust van banketletters en andere typische vijf-decemberversnaperingen. Het behoeft dan ook niemand te ver wonderendat er de dagen na het aloude sinterklaasfeest heel wat magen van streek zijn met al de onaangename verschijnselen die daar onverbrekelijk mee verbonden zijn. IN DE ALGEMENE GULZIGHEID. Hoe graag we jong en oud ook gunnen dat er eens echt wordt ge smuld, toch moet die schadelijke overlading beslist niet goed gepraat worden. Er wordt immers voor vele guldens aan versnaperingen naar binnen gewerkt, terwijl er in de al gemene gulzigheid niet eens meer met aandacht wordt geproefd. De lekkerbekken die deze vreemd soortige sport beoefenen liggen zich dan 's nachts af te tobben met een hinderlijke overvulling van de maag en de daarbij behorende mis selijkheid. Bovendien dient het een ernstig punt van overweging uit te maken of het nu wel toelaatbaar is, dat alle zelfbeheersing zo maar zonder slag of stoot aan de kant wordt gezet. HEERLIJK AVONDJE KOMT ER AAN. Snoepen kan immers zo gemak kelijk tot een verslaving worden, evenals overmatig roken en drin ken. Voor niemand is het prettig om in het latere leven niet meer buiten bepaalde dingen te kunnen. Er is derhalve, van opvoedkundig standpunt, uit bekeken, alles voor te zeggen om de kinderen reeds van hun vroegste jeugd af aan matig heid bij te brengen, ook bij het snoepen. Als de ouders een oogje houden op de voorraad lekkers die Sinter- klaas voor hun kroost meebrengt, kunnen zij er desondanks best voor zorgen dat er die avond een gezel lige sfeer heerst, dat vijf december toch een feest is. Een beetje snoe pen hoort er op deze echt Neder landse avond natuurlijk wel bij, waar het om gaat is dat er tegen excessen op dit gebied moet wor den gewaakt. Het is niet alleen de kwestie van het tijdelijk onpasselijk zijn en ook niet het opvoeden tot zelfbeheer sing, die ons noopt tot matig zijn met het uitdelen van snoepgoed. Er dient ook wel degelijk aan te wor. den gedacht, dat de buitenissige corpulentie, waarmee zovele vol wassenen zichzelf tegenwoordig hartkwalen bezorgen, dikwijls haar oorsprong al heeft op de kinder leeftijd. ,,'T ZIT IN DE FAMILIE". Naar bekend mag worden veron dersteld, ontstaat vetzucht door het Enorme kei gevonden op de Veluwe ELBURG, 19-11. Tussen de leger- plaats Oldebroek en Nunspeet, midden in de nieuw aan te leggen autosnelweg Amersfoort-Zwolle, is een enorme kei opgegraven met een omtrek van plus minus zeven meter, twee meter hoog en een ge taxeerd gewicht van plus minus acht ton. Deze kei zal op de Kla- terweg op het terrein van „Kansas" een plaats vinden. Over de dag, waarop dit enorme gevaarte zal worden vervoerd, wordt met di verse expediteurs nog onderhan deld. WINTERACTIE VEILIG VERKEER: „Weer of geen weer" UTRECHT, 19-11. De laatste ac tie van het Verbond voor Veilig Verkeer in 1960 is gewijd aan de wintergevaren. Onder het motto „Weer of geen weer" zullen de weggebruikers door middel van ..spots" op de televisie, affiches, bioscoopreclame en krantenartike len worden voorgelicht over de ge varen van regen, mist, nevel en gladheid. In west Duitsland was vorig jaar bij vier procent van de ongevallen met letsel regen, sneeuw of ijzel de enige en direkte aanleiding tot het ongeluk. Het is geen hoog percen tage, maar te hoog, aldus het Ver bond voor Veilig Verkeer, als men bedenkt dat deze ongelukken door extra voorzichtigheid hadden kun nen worden voorkomen. gebruik van zoete, zowel als van vette spijzen. Allerlei gebak en snoeperij moet daarom ongeschikt worden geacht, in het bijzonder voor die kinderen die deel uitma ken van families waarin veel dik kerds voorkomen. Helaas zijn de ouders van derge lijke jeugdige personen veelal zelf ook nogal snoeplustig en daarom willen z\j de kwade kant van over dadig zoetigheid eten voor hun kroost niet altijd erkennen. Het ware te wensen dat er zich over het algemeen een beter inzicht out- wikkelde in de oorzaken en de ge varen van het dikworden. Dr. Alfreda Briedé. Ossen in ongenade BERLIJN, 19-11. Volgens de socialistische eenheidspartij in oost-Duitsland hebben ossen geen reden van be. staan meer. Het partijblad „Lausitzer Rundschau dringt er bij de collectieve landbouwbedrijven op aan de ossen te laten verdwij nen. Zij eten veel voer op dat onze koeien veel beter voor de melkproduktie kun nen gebruiken, aldus het blad. In de streek van Cott- bus zouden er nog een 6 d 700 ossen zijn die „een pa radijselijk leven leiden". Drie lijken van Nederlanders gevonden NIENW DELHI, 21-11. De Indische minister v. vervoer en verkeer, Soebbarojan, heeft maandag in het Lagerhuis te Nieuw Delhi meege deeld, dat men tot op dat ogenblik slechts drie lijken van de beman ning van de Nederlandse cutter zuiger „Lake Fifthian" die vrijdag in de rivier de Hooghly is gezon ken, heeft geborgen. De cutter-zuiger kapseisde en zonk nadat een van de trossen, waarmee hij gemeerd lag, het be geven had. ZIERIKZEE Z.V.U. Gezelschap „Ensemble" brengt „Mijnheer die en die" In samenwerking met de Kunst kring Zierikzee, brengt onder aus piciën van de Z.V.U. het toneel- en t.v.-gezelschap „Ensemble" de ko mische thriller „Mijnheer die en die" vrijdag 25 november a.s. op de planken van de Concertzaal. Het stuk (drie bedrijven) van Gabriël Arout, in de vertaling van Alfred Pleiter, wordt gebracht on der regie van Luc Lutz. Een goede toneelavond is op komst! Hoogste punt nieuwbouw ontvangkantoor Vrijdag jl. werd een mijlpaal ge passeerd in de nieuwbouw van het ontvangkantoor directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen aan de Oude Haven. Deze dag wap perde vrolijk de vlag van het ge bouw, naar aanleiding van het be reiken van het hoogste punt. De bouw van het nieuwe ont vangkantoor is vorig jaar begon nen, nadat in april 1958 een begin was gemaakt met een verbouwing van het oude kantoor, welke ver bouwing zoals bekend werd stop gezet. Vanaf oktober 1958 reeds vinden de heer L. Broekema en zijn staf een onderkomen in het voor malige gebouw van de technische dienst der P.T.T. - in de Poststraat - waar het uiteraard nogal een be helpen is. Het gereedkomen van de nieuwbouw, mogelijk in de zomer van 1961, wordt dan ook met vreug de tegemoet gezien. OOSTERLAND Viering 14-jarig bestaan chr. vrouwenvereniging Onder leiding van mevr. Boogert- van der Weele, vice-presidente, heeft de chr. vrouwenvereniging „Martha" vorige week in het Herv. verenigingsgebouw aan de Sint- Joostdijk het jaarfeest gevierd en tevens het 14-jarig bestaan her dacht. De belangstelling voor deze avond was groot. Na het welkomst woord werd gezongen Ps 150, waarna de vice-pres. voorging in gebed. Gelezen werd Ps. 103, waar uit nadien enige verzen werden ge zongen. Vervolgens werd gelezen Handelingen 27 13-22, naar aan leiding waarvan een inleiding werd geleverd door mevr. van 't Hoff- van der Maas. Solozang en voor dracht wisselden nadien elkaar af en in de pauze, waarin de inwen dige mens werd versterkt, zong men gezamenlijk het bekende Martha- lied. Uit het jaarverslag door de secretaresse mej. A. Boot werden de lotgevallen der vereniging onder de loep genomen. Het ledental blijft stabiel en is bevredigend. Er werden verschillende lezingen ge houden al dan niet met kleuren dia's. Dat het bezoek soms te wen sen overliet, is wel te betreuren. Uit het financieel verslag bleek dat er een goed batig saldo in kas is, mede dank zij een speciale aktie. Verder werden nog enige mooie bij dragen geleverd en enkele liederen ten gehore gebracht met orgelbe geleiding door de dames Capelle- Beije en Capelle-de Ronde. Hierna volgde sluiting van deze bijzonder geslaagde en prettige avond met dankgebed en het zingen van Gez. 135 1, 2 en 3. SPORT District Schouwen-Duiveland K.N.B.B. Door de biljart-vereniging „Con cordia" te Zierikzee zullen op 24, 25 en 26 november a.s. de wedstrij den worden georganiseerd om het persoonlijk kampioenschap 3e klas libre van het district Schouwen- Duiveland der K.N.B.B. Uit de ge houden voorwedstrijden promo veerde A. Dorst (De drie schapen te Dreischor) naar de 2e klasse met een gemiddelde van 3 08. De vol gende acht spelers wisten zich voor de finale te plaatsen: (bekerhouder) M. Lems, Ons genoegen, Bruinisse; J. L. Braber, De drie schapen, Drei schor; L. v. Popering, O.K.K., Nieu- werkerk; C. Schot, Concordia, Zie rikzee; A. Annaert, Concordia; C. A. Prince, Witte van Haemstede, Haamstede; A. de Spirt, Ons ge noegen en M. Haeck, Ons genoegen. VOETBAL RENESSE I-CLUZONA I 2-2 Ondanks de zware regenval bon den Renesse en Cluzona de strijd tegen elkaar aan op een uitstekend bespeelbaar terrein. Het nog steeds ongeslagen Cluzona heeft zich bij de hekkesluiters terdege moeten inspannen om althans nog de helft van de inzet mee naar huis te kun nen nemen. In de eerste minuut kreeg 1 buiten Mens, na missen van de rood-witte achterhoede, een uitstekende kans maar zijn schot miste de juiste richting. Renesse zette daarna een aantal goede aanvallen op. Toen dit offensief zonder resul taat was geluwd ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd. Na 24 min. loste 1.buiten A. Jon ker een schot op doel, dat de doel man voor de voeten van de toe snellende W. Versput sloeg die niet veel moeite had de stand op 1-0 te brengen. Direct hierna kwam Re nesse weer terug voor het doel van Cluzona. P. Jonker wist fraai door te breken maar zijn schot ging ra kelings naast. Aan de andere kant moest de Vrieze al zijn talenten tonen om een hard schot van de r.buiten onschadelijk te maken Cluzona probeerde hierna de gelijkmaker te forceren maar de verdediging van de thuisclub met Prummel en Boer boodt de aanvallers weinig kans. Na de rust kwam Renesse enige ogenblikken in het defensief maar al spoedig werd het weer een ge- lijkopgaande strijd. Na 17 min. spe len gaf Mens een schot op doel dat door de lat werd gekeerd maar het leder kwam terecht bij de vrij staande J. Tirions die geen moeite had de stand weer in evenwicht te brengen. Geheel onnodig keek Re nesse 4 min. later tegen een ach terstand aan toen de overigens uit stekend werkende de Vrieze zich even vergat en een tegenstander met de door hem gevangen bal wegduwde, wat een strafschop koste. Deze werd door A. Mens in een doelpunt omgezet (1-2). Renes se liet het hierbij evenwel nog niet zitten. Een schot van A. Jonker kwam op de lat maar geen der aanvallers was aanwezig om hier van te proviteren. Na nog enkele vergeefse pogingen slaagde Verse- put er in, door te breken en de doelman kansloos te slaan (2-2) De Vrieze wist hierna keurig een moei lijk schot te stoppen. Met nog 9 min. te spelen scoorde Kooman voor Renesse nog een fraai doelpunt dat evenwel door de scheidsrechter werd geanuleerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Dr. K. E. H. Oppenheimer, stu dentenpredikant te Leiden zal naar vernomen wordt, met ingang van 1 sept. '61 een andere opdracht ont vangen en dan optreden als uni versiteitspredikant. Benoemd tot voorganger van de afd. Maarssen-Breukelen en Weesp ds. D. Th. Rutgers, em.-pred. en leraar M.O, te Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Leiden (vac. wijlen J. van der Wiel): J. M. D. v. d. Berg, Rotterdam-Vreewijk. Ger. Kerken Aangenomen naar Berkel-Roden- rijs: G. van Halsema, Fijnaart, die bedankte voor Coevorden en voor Schiedam (vac. H. J. Oomkes). In Rochester, in de Amerikaan se staat Minnesota, zijn een predi kant en zijn zes kinderen van een half tot zeven jaar oud, vrijdag avond om het leven gekomen, toen hij met zijn auto tegen een brug leuning reed. Elf vooraanstaande theologen en predikanten van de drie Her vormde kerken van Zuid Afrika hebben in een boek „Delayed Ac tion" de apartheidspolitiek en ras sendiscriminatie van de regering aan de kaak gesteld en een nieuwe benadering van het probleem van de samenleving van verschillende volksgroepen bepleit. i Ingezonden mededeling Draai óók zelf zo'n verse halfzware Samson l 'n Eerlijke sigaret. Pittig en zo zacht. Samson roken: mannenwerkI k&ALF '0*-J^1SHA5i Niemeijer garandeert de kwaliteit Groot aantal terreinen moest weer worden afgekeurd Eén winstpuntje voor Renesse in ontmoeting tegen Cluzona e Duiveland zorgde voor schuttersfeest tegen Zeemeeuwen VOETBAL K.N.V.B. Het was dit weekend weer helemaal mis met het weer zodat een groot aantal terreinen moest worden afgekeurd. In de 3e klas D vonden toch nog een drietal wedstrijden plaats. De belangrijkste hiervan was wel de ontmoeting tussen het leidende METO en het nog ongeslagen Zee land Sport dat er relatief \iet beste voorstond. Na een spannende strijd eindigde het duel in een 1-1 gelijk spel waardoor METO in het bezit bleef van de le plaats terwijl de Vlissingers de beste papieren ble ven behouden. In de Zeeuws Vlaamse derby tussen Hontenisse en Axel trok Hontenisse met 3-2 aan het langste eind waardoor zij in het bezit kwam van de 2e plaats. Na een zwakke start is Hontenisse steeds beter gaan spelen en mo menteel staan zij er zelfs beter voor dan nummer één van de ranglijst METO. RKFC steeg vier plaatsen op de ranglijst door de kleine maar kostbare 1-0 overwinning op het bezoekende BSC. Als wij naar het doelgemiddelde van de Roosenda lers kijken, vijf voor en yijf tegen uit zes gespeelde wedstrijden, dan blijken zij wel over een goede ver dediging te beschikken maar daar naast over een bijzonder onproduc tieve aanval. buit tegen Oude Molen, al waren Vosmeer 7 5 2 0 17- 8 12 Grenswachters 8 4 4 0 21- 9 12 Cluzona 7 4 3 0 21-11 11 NSV 8 4 1 3 24-24 9 Nw. Borgvliet 6 3 1 2 14-11 7 Noordhoek 7 2 2 3 15-19 6 Burgh 6 2 1 3 10-12 5 Oude Molen 7 2 1 4 11-13 5 Halsteren 6 2 0 4 11-14 4 De Schutters 6 0 3 3 7-13 3 Renesse 7 0 1 6 9-26 1 METO 8 4 3 1 15- 9 11 Hontenisse 7 5 0 2 22-20 10 Zeeland Sport 6 2 4 0 13- 9 8 Axel 8 3 2 3 17-12 8 RKFC 8 3 14 15-15 7 ODIO 5 2 2 1 9- 9 6 BSC 6 2 2 2 5- 5 6 Corn. Boys 8 2 2 4 19-22 6 Zeélandia 6 2 13 6-14 5 RCS 5 2 0 3 8-21 4 Zierikzee 6 12 3 8-12 4 In de 4e klas G kwam voor Re nesse in de ontmoeting tegen Clu zona het eerste schaap, in de vorm van één winstpuntje, over de brug (2-2). Wellicht betekent deze eerste winst voor de duinbewoners een morele steun, waardoor zij mis schien nog kans zien de nu niet be paald aanlokkelijke laatste plaats aan een ander over te doen. Grens wachters profiteerde niet van de gelegenheid Vosmeer op de rang lijst ie passeren daar het in eigen omgeving tegen NSV niet verder kwam dan een 2-2 gelijk spel. Nw. Borgvliet deed wat van haar ver wacht werd en behaalde de volle ZATERDAGCOMPETITIE. Bij de afd. Zeeland was het deze week wel een bijzonder magere oogst welke kon worden geboekt. In de le klas kreeg leider Spui een ste vige 4-1 nederlaag te inkasseren van Wemeldinge. Door deze neder laag is de positie van Spui, dat de leiding nog kon behouden, wel bij zonder wankelbaar geworden. Co- lijnsplaatse Boys slaagde er in om zijn eerste winstpuntje te bemach tigen door SVD te Driewegen een 2-2 gelijk spel af te dwingen. De overige wedstrijden werden alle afgelast. Spui 10 7 0 3 38-17 14 Wemeldinge 8 6 0 2 31-20 12 Tern. Boys 6 5 1 0 30-12 11 MEVO 8 5 1 2 28-28 11 HOEK 7 4 1 2 24-17 9 SVD 9 3 1 5 17-27 7 Wolf aartsdijk 7 2 1 4 22-34 5 Kapelle 7 2 0 5 16-24 4 Veere 6 1 0 5 7-16 2 Colijnspl. Boys 8 0 1 7 10-28 1 Voor de rest ging nog slechts de wedstrijd in de 2e klas C tussen Duiveland en Zeemeeuwen door. De Oosterlanders maakten er een waar schuttersfeest van daar zij er niet minder dan dertien maal in slaagden het doel van hun tegen standers te doorboren. Hier tussen door scoorden Zeemeeuwen nog een drietal doelpunten, wat het totaal in deze wedstrijd op zestien tref fers bracht. Met dit al kreeg Zee meeuwen de rode lantaarn weer wat steviger in handen. Bruse Boys 7 6 1 0 34- 9 13 Burgh III 5 4 0 1 16- 7 8 Br.haven III 4 12 19-84 WIK 4 12 1 12-14 3 Duiveland 6 2 1 3 29-20 5 MEVO II 5 113 11-17 3 Zeemeeuwen 7 0 1 6 12-47 1 MARKTBERICHTEN Veemarkt UTRECHT, 21-11. Op de Utrecht se paardenmarkt zijn vandaag aan gevoerd 318 paarden. De prijzen waren voor: luxe paarden f 900 tot f 1200; werkpaarden f 800 tot f 1000; oude paarden f 600 tot f 800; 3-ja- rige paarden f 600 tot f 800; 2-ja rige paarden f 300 tot f 575; 3-ja- rige paarden f 700 tot f 900; 2-ja- rige paarden f 600 tot f 800; veu lens f 300 tot f 575; hitten f 500 tot f 700. Slachtpaarden per kg. sl gewicht f 1,80 tot f 2,20; jonge slachtpaar den per kg sl.gewicht f 2,20 tot f 2,40. Handel was redelijk. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 21-11. Officieuze noteringen per 100 kg. Consumptie-tarwe, basis 17 pet. vocht, met gering schotpercentage, volgens monster tot f 31,50, franco Rotterdam; Schot tarwe, mits ge droogd f 15-20. Voedergranen: Maalgerst, vol gens monster f 20-23,25; Kippe- gerst, volgens monster f 24-25,50; Haver, ongepunte, volgens monster f 18-22,50. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten, op monster f 28- 30, prima kwaliteiten tot f 35,50; Schokkers, op monster f 28-31; prima kwaliteiten tot f 36; Bruine bonen, boerenschoon op monster, goed droog tot f 67,50. Aardappelen ROTTERDAM, 21-11. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts: Eigen heimers f 12,50-15,00; Bintje f 8,00- 9.00. Voeraardappelen f 1.00-2.75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. DEN HAAG. De minister-presi dent van de Maleise federatie, Toenlcoe Abdoel Rahman, heeft de Nederlandse regering laten weten dat hij van plan is vrijdag aan staande om 13.10 uur op het vlieg veld Schiphol aan te komen voor zijn voorgenomen besprekingen met de Nederlandse regering, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandagochtend meegedeeld. Een klerk van de Amerikaanse ambassade in Havanna, Wayne Henderson, is zaterdagavond in een straat in de Cubaanse hoofdstad door een revolverschot ernstig ge wond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 17