miniatuur autopark MEESTER KOEKEBAKKER onze sint nicolaaspuzzle Een FEESTRECEPT voor 5 december MOEST ZELF DE KOEKPLANK KUNNEN SNIJDEN een win een waardebon ZTFRTK/FRSrHK NIEUWSBODE dinsdag 22 november i960 No. H87« Ware kunstwerken uit de oude doos Wanneer wij tegenwoordig inkopen doen voor het Sint Nicolaasfeest, dan worden veel de speculaas- en taaipoppen gekocht om de speculaas of het taai-taai. De vorm van het produkt doet slechts weinig ter zake. Zoveel is er van de symboliek van het geven van deze poppen afgegaan, dat we Mientje rustig een speculaasvrijster geven en Karei een man lijke taaifiguur. ,tfet gaat toch maar om de lekkernij", meent men. Dit verschijnsel is een onderdeel van de totale vervlakking die wij kunnen constateren ten aanzien van veel symboliek. De diepere bete kenis van vele oude gebruiken ontgaat de moderne mens en daarmee gaat ook de romantiek verloren. Het is triest, maar tenslotte een feit, waaraan weinig valt te veranderen, het is een nevenverschijnsel van de ontwikkeling der moderne tijd. Symboliek en historie in het handwerk In vroeger jaren leefde de sym boliek volop in ons volksleven en daarvan werd door de ambachts man dankbaar gebruik gemaakt om zijn kunstzinnige capaciteiten uit te leven .Het is trouwens een feit, dat in vervlogen eeuwen er meer kunstzin, originaliteit en persoonlijk creatief vermogen van de ambachtsman werd gevraagd dan tegenwoordig. Dat zien we duidelijk geïllu streerd in het beroep van koeke- bakker. In onze tijd is daar bij zonder veel fabriekswerk bij en slechts nog incidenteel handwerk. Doch vroeger was het alles hand werk wat de klok sloeg. In de drukke tijd voor het St.-Nicolaas- feest werkte de koekebakker bijna dag en nacht om er voor te zor gen dat hij een behoorlijke voor raad had voor zijn klanten. Vooral waar het ging om het vervaardi gen van de speculaas- en taaipop pen kon hij zich danig uitleven in zijn kunstzinnige neigingen. Er waren namelijk koekebak- kersgilden, die het eigenhandig snijden van een fraaie koekplank als exameneis stelden voor het be halen van de meestertitel. Uit die oude tijd bekende koekplanken be wijzen ons duidelijk, tot welk een opmerkelijke artistieke prestaties de leden van het koekebakkersgil- de in staat waren. Er zijn bijzon der fraaie exemplaren onder, waar bij het opvalt welk een buitenge wone aandacht er aan het detail werd geschonken. Valk, vos en vrijer. We zien bijvoorbeeld geschiedkun dig euitbeelding, zoals Jacoba van Beieren met een valk op de hand. Een dergelijke pop werd in weer wil van het feit, dat zij een vrouw voorstelde toch aan een meisje ge geven en wel in verband met de symbolische betekenis die aan de valk werd verleend, want de valk maakte voor haar jacht op een minnaar. Was de pop van manlijke vorm, dan stelde deze kleine plaag- gift haar toekomstige vrijer voor. Ook werden wel dierfiguren ge geven, zoals bijvoorbeeld een vos, die in dit geval het symbool was van de wijsheid, de slimheid. Ook schroomde men vroeger niet om historische voorstellingen in speculaas te „vereeuwigen" wan neer men vervuld van het een of ander, daaraan artistiek uitdruk king wenste te geven. Zo zien we bijvoorbeeld een oude koekplank, die koning Willem I uitbeeldt en we zien er een met een luchtbal lon er in gesneden. Zeer kunst zinnige uitbeeldingen, doch die zijn geïnspireerd op de belangrijke ge beurtenissen in die tijd. AI vóór Christus. Overigens dateren dit soort koeken alsmede hun koekplanken niet van enkele eeuwen geleden. Reeds vóór onze jaartelling kenden de Friezen reeds deze vormen. Alleen werd er geen speculaas of taai in gedaan maar gewoon deeg en zo ontstonden fraai gevormde broden, veelal in de vorm van dieren, die bedoeld waren als offerbroden en die de werkelijke dierenoffers ver vangen moesten. Men sneed hier toe de afbeelding van dergelijke dieren bijvoorbeeld een schaap, een os enzovoort in het hout en zo ont stond een soort gietvorm, waarin het deeg gedrukt kon worden. Na het bakken bleef de vorm gehand haafd. Uiteraard zijn vrijwel alle houten vormen in de loop der jaren ver loren gegaan, maar enkele bleven behouden en van vele anderen we ten we uit oude geschriften, hoe ze er uit zagen. Reeds in de veertien de eeuw was het in veel kloosters gewoonte elkaar honingkoeken te geven. Ook deze koeken werden door middel van kunstig bewerkte koekplanken in fraaie vormen ge bakken. En na de honingkoeken, kwamen speculaas en taai-taai. De lopende band. De oude betekenis van offerkoek verdween langzaam maar zeker en de dierfiguren veranderen veelal in menselijke afbeeldingen. De pop werd een symbolisch scherts- artikel, waarvan men vroeger een dankbaar gebruik maakte tijdens het Sint-Nicolaasfeest om elkaar er tussen te nemen. Met de ontwikkeling van de mo derne tijd veranderde het hand werk in fabriekswerk, de symbo liek ging grotendeels verloren en nu koopt men zonder op de vorm te letten een zakje van tien vol komen gelijke, niets zeggende taai poppen om op die manier tien personen een taailekkernij te ge ven, ongeacht of het jongens, meis jes, of oudere mensen zijn. Het is jammer, al leeft het aloude Sinterklaasfeest nog volop onder ons volk, er is toch wel iets van de fijne trekjes verloren gegaan. De bakker snijdt zijn eigen koekplank niet meer en de klant eet zonder te kijken. Enkele oude koekplanken, voorstellende: I toen de mens zijn eerste pogingen ondernam Jacoba van Beieren met een valk op de hand; I het luchtruim te veroveren, koning Willem I; een luchtballon uit de tijd „Zwarte Piet-pudding" Voor de pudding: liter melk, 70 gram griesmeel (6 eetlepels), 50 gram suiker (3% eetlepel), zout, een stukje citroenschil, een grote kom of kleine kommetjes met ron de bodem. Voor de vla; 3 dl. melk, 18 gram cacao (2 eetlepels), 18 gram mai- zena, 30 gram suiker (2 eetlepels) en wat zout. Voor de garnering: een stukje wit en een stukje rood of groen papier De melk aan de kook brengen met de citroenschil. Het griesmeel vermengen met de suiker en het zout en onder roeren in de koken de melk strooien. De massa 5 mi nuten zachtjes laten koken. Deze moet zo dik zijn, dat een straal, die van de lepel afloopt in de pan nog net gelijk vloeit. De citroen schil verwijderen en de brij over doen in de met koud water omge spoelde kom of kommetjes. De pudding geheel koud laten worden en op een schaal of op 4 bordjes omkeren. De vla. De vla maken door de maizena te vermengen met de suiker, de cacao en wat zout en deze met een scheutje melk tot een glad papje aan te roeren. De rest van de melk aan de kook brengen en het papje er, onder roeren, in schenken. De vla even laten doorkoken. De mas sa moet zo dik zijn, dat zij op een omgekeerde lepel blijft liggen. De vla over de pudding gieten en een weinig laten afkoelen. Met een le peltje ogen, neus en mond er in tekenen, zo, dat het wit van de pudding te zien komt. De overge bleven vla verdunnen met een scheutje koude gekookte melk, op smaak afmaken met suiker en als saus bij de pudding geven. De versiering De versiering bestaat uit kraag en veer. De kraag maken we door van het witte papier een strook af te knippen en deze te ploien. De reep om de onderste helft van het gezicht leggen. Een veer knip pen we van het gekleurde papier door er met een schaar knipjes in te geven. De reepjes omhoog halen en een beetje omkrullen met be hulp van de schaar. Als dit toetje wordt opgediend, leggen we «en roe naast de pud- dingschaal. Tenslotte: Sint Nicolaas komt uit Spanje en houdt het meest van zoete Spaanse wijn. 0 0 0 O O of dat... Myra, de bisschopsstad van St. Nicolaas, niet in Spanje, maar in Klein-Azië ligt? datde Sint de patroon is van de schepelingen en kooplieden en daardoor ook de patroon werd van onze hoofdstad Amsterdam? dathet verbond van de Hanze omstreeks het jaar 1400 zorgde voor de verspreiding van de naam Sinterklaas, als de „schenker van de goede gaven"? datde feestdag van St. Nicolaas kerkelijk pas op 6 december gevierd wordt? datzwarte Piet in België Père Fouettard genoemd wordt? datPère Fouettard in het Nederlands Vader Roe" betekent? datSt. Nicolaas ook de patroon is van de trouwlustigen, om dat hij (volgens de legende) aan 3 arme meisjes een bruidsschat cadeau gaf? datook in Amerika St. Nicolaas' naam bekend is door één van de tophits van de grammofoonplaten-markt: de Santa Claus-boogie? datSt. Nicolaas reeds in de 6e eeuw in het oosten de naam had van weldoener? dat„marsepein" een mengsel is van fijngewreven amandelen, suiker en rozewater? datSpanje, het „geboorteland" van de Sint en Zwarte Piet, een oppervlakte heeft van meer dan 500.000 vierkante kilometer en een bevolking van bijna 28.000.000 mensen? datSpanje's oudste bewoners Iberiërs zijn, die zich met de geïmmigreerde Kelten vermengden tot de Keltiberiërs? DE DROOM VAN IEDERE JONGEN Er is wellicht geen kenmerk van deze eeuw dat de jeugd zo fasci neert als de auto. Speelden onze vaders en grootvaders in hun jon ge jaren met de primitieve houten speelgoed-paarden: jeugd van van daag neemt nog slechts genoegen met de geperfectioneerde voort brengselen van de al even geper fectioneerde speelgoedindustrie en de miniatuur auto neemt daarbij een voorname plaats in. Het zijn schijnbaar eenvoudige stukjes speelgoed, die Dinky Toys Corgicars, Matchbox-cars of hoe ze verder mogen heten, doch in wezen met geraffineerde nauwkeurigheid vervaardigde schaalmodellen, die geheel gebaseerd zijn op de pro- dukten van de automobielindustrie. De enorme vraag naar dit speel goed heeft het de fabrikanten mo gelijk gemaakt - net zoals dat in de echte auto-industrie gebeurt - de benodigde onderdelen in grote hoe veelheden tegelijk te vervaardigen en deze in speciale afdelingen van de fabriek te laten samenbouwen. Vele duizenden miniatuur-auto's verlaten dagelijks op deze manier de fabrieken om over de gehele wereld de jeugd ende vaders in extase te brengen. Lang voordat een automobielfa brikant een nieuw type in produk- tie neemt, wordt er in de speel goedfabrieken al gewerkt om - zo mogelijk tegelijk met het originele model - een schaalmodel te kunnen uitbrengen. Ook de automobielin dustrie heeft daar uit reclame oogpunt belang bij en er bestaat tussen de producenten van de grote en de kleine auto's dan ook meestal een uitstekende samenwerking. Ook stroppen. Een enkele maal komt het voor, dat een auto-fabrikant een bepaald En hier is weer onze SINT NI COLAASPUZZLE, die - naar wij hopen - de puzzelaars(ters) onder onze lezers weer enige tijd aange naam bezig zal houden. Nevenstaande figuur dient inge vuld te worden volgens de gegeven omschrijvingen. Oplossingen, d.w.z. de ingevul de figuur (uit de krant geknipt) plus de gevraagde zin, worden in gewacht uiterlijk dinsdag 7 decem ber a.s. bij: Redaktie Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zie- rikzee. Op briefkaart of envelop duidelijk vermelden: Sint Nicolaas puzzle en natuurlijk naam en adres van de inzend(st)er er volle dig bij. Hun, die per post inzenden, wordt vriendelijk verzocht hun in zending te frankeren met Kinder postzegels. Als prijzen stellen wij beschik baar: 1 waardebon van f 25, 1 waardebon van f 15,en 1 waar debon van f 5,te besteden vóór 25 december a.s. bij een der zaken op Schouwen-Duiveland, die in dit nummer (dus van dinsdag 22 no vember) een advertentie hebben geplaatst. Prettig puzzelen en veel succes wenst U toe DE REDAKTIE. Horizontaal: 1. heilige, 2. oog holte, 5. knolgewas, 6. zangstuk, 7. list, 8. sportartikel, 11. vr. munt, 13. geogr. aanduiding, 14. dus (Eng.) 15. verbinding, 17. opera, 19. schrijf behoefte, 21. voorzetsel,, 22. meis jesnaam, 23. bijb. naam, 25. ik (Lat.) 27. flink, 28. de somma van, 31. muziekterm, 32. voegwoord (Fr.), 33. voorzetsel, 36. te zijner plaatse (Lat.), 37. vers, 38. verlaagde toon, 39 bos, 41. geogr. aanduiding, 42. bijwoord, 43. nummer (afk.), 44. voegwoord (Fr.), 48. vogeleigen schap, 49. meisjesnaam, 50. dus (Lat.), 52. boom, 56. deel v.e. huis, 59. verstand, 60. elk, 62. dunne,, 63. zangnoot, 64. noordpool (afk.), 65. boom, 68. vluchtheuvel, 70. vloer bedekking, 73. lidwoord, 74. bar, 76. zangstem, 77. godsdienst, 81. visnet, 82. gissen, 83. lidwoord (Fr.), 84. de oudere, 85. plant, 87. tijd perk, 88. snelle greep. Verticaal: 1. nare lucht, 2. stukje i karton, 3. naam van verschillende riviertjes, 4. lekkernij, 5. tocht, 8. bevel, 9. pers. vnw., 10. vragend vnw., 12. deel v.d. mast, 13. germ, godheid, 14. pl. in België, 16. ge zichtsharen, 18. land in Azië, 20. ontkenning, 23. werpstrik, 24. van adel, 26. klaar, 27. hoofddeksel, 29. soort groet, 30. lidwoord (Fr.), 34. zeemacht, 35. Eng. drank, 40 jon gensnaam, 41. langwerpig rond, 42. aanzien, 43. bijwoord van tijd, 46. deel v.h. dak, 47. drank, 48. straf werktuig van Zwarte Piet, 51. ge wicht, 52. bekende heilige, 53 lek kernij, 54. de somma van, 55. smalle strook, 56. verzoek, 57. pl. in Ne derland, 58. goud (Fr.), 61. het Ro meinse rijk, 66. keizerkoninkrijk (afk.), 69. rijksgrens (afk.), 71. gids, 72. voedsel, 73. zangnoot, 75. deel ve. huis, 79. vogel, 80. pers. vnw., 84. niet sterk, 86. tijdvak. En wat zegt Zwarte Piet? Bij een goede oplossing ontstaat op de nummers 10, 29, 45, 67 en 78 horizontaal een toepasselijke zin voor 5 december. type, kort voordat de produktie zou beginnen, terugtrekt en dat betekent voor zijn collega die het meer in het kleine zoekt, een be langrijke financiële strop, temeer daar deze al vele maanden met de produktie-voorbereidingen bezig is geweest en kapitalen aan mallen en vormen heeft geïnvesteerd. Bij na even erg is het. waneer er op het laatste ogenblik nog een de tail van het uiterlijk gewijzigd wordt, want ook dit heeft vergaan de konsekwenties voor de fabri kant van de miniatuur-auto's. Het fabriceren van de schaalmo dellen is minder eenvoudig dan het op het eerste gezicht wellicht lijkt. Bij een der grootste Britse fabrie ken op dit gebied bv„ de Playcraft Toys Ltd., producent van de Cor- gi-cars, ontvangt men de benodig de tekeningen van de automobiel fabrikant. Na ontvangst van deze onontbeerlijke gegevens begint men stap voor stap de produktie voor te bereiden. De tekeningen worden gefotografeerd, specialisten maken houten modellen en na een berg rekenwerk kunnen ten slotte de gietvormen worden vervaardigd. Vooral dat laatste werk vraagt veel tijd en vakkennis. Het is merkwaardig dat, zodra de verkoop van een bepaald model „echte" auto stijgt, ook de omzet van de speelgoedmodellen daarvan toeneemt. Dit speelgoed is in bin nen- en buitenland zeer geliefd en wordt niet alleen door jongeren aangekocht. Tal van volwassenen houden er een uitgebreid speel goed-wagenpark op na, samenge steld uit deze technische meester werkjes. Het is mooi speelgoed, ge raffineerd knap gemaakt en bij zonder aantrekkelijk en zo natuur getrouw, dat ook de vaders van vandaag er met plezier en enthou siasme mee worden beziggehouden. En dat is heus zo gek niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 13