Let vooral op de anderen... zij hebben goede dingen Onverwachte storm aan de windkracht negen kust Onze Puzzelrubriek ZWITSAL hoekje DE KWESTIE-NIEUW GUINEA HOEST UW KIND...? De tussentijdse verkiezingen in Engeland STAD EN PROVINCIE Beschuldigingen tegen een lid van het Belgische kabinet ULTRA-NATIONALISTEN EN GAULLISTEN OP KOOKPUNT Alle loodsdiensten werden gestaakt KOEK VAN HOLLAND, 18-11. De windkracht die tot kwart voor twee vannacht constant op 9 stond, zweepte gisteravond de Noordzee op In een wester storm, die diverse schepen voor de Nieuwe Waterweg verraste. Nagenoeg alle loodsdiensten aan de Neder landse westkust waren rond elf uur gestaakt. Om half twee werden alle loodsdiensten opgeschort. Na middernacht werden de vlagende buien, die ook over de steden aan de kust trokken, minder, maar de voorspellingen toonden aan dat het ook in de loop van de ochtend niet al te best zal zijn voor de scheep vaart: zwaar weer en westerstorm. Kabeljauwvissers in moeilijkheden Ofschoon de wind (on voor speld) onverwachts opstak, zijn er geen meldingen gemaakt van schepen die werkelijk in nood verkeerden. Kort voordat de loodsdiensten in de Wielingen werden gestaakt, was er in de haven van Vlissingen on gerustheid over het lot van twee kabeljauwvissers, waarvan de een (Vlissingen 3) meldde met een lijn in de schroef te kampen. De andere trachtte het ronddrijvende schip te slepen, maar de tros brak tot vier- AbdoelRahman schrijft premier De Quay maal toe. Het radiocontact met de twee vaartuigen viel uit. Vlissingen herademde echter toen niet lang na het noodsein de twee schepen - enigszins geblutst op de voorste ven - de buitenhaven binnenliepen. Op 14 mijl uit de kust bij West- kapelle riep het 368 ton metende Britse kustvaartuig „Gladonia" om hulp, wegens een defecte bestuurs- installatie. Een uur na dit nood sein meldde de coaster dat het mankement was verholpen en zette de reis voort. Tot kwart voor twee vannacht echter liet de wind niet af en handhaafde zich op stormsnelheid. LONDEN, 17-11. De minister president van de Maleise federatie Toenkoe Abdoel Rahman, heeft donderdag op een persconferentie te Londen medegedeeld, dat hij zijn Nederlandse ambgenoot, prof. dr. de Quay, woensdag geschreven heeft, dat hij hem gaarne wil ont moeten om te spreken over de kwestie-Nieuw-Guinea De Toenkoe zei in zijn brief ge schreven te hebben, dat hij van volgende week dinsdag af in de gelegenheid is een ontmoeting van minister-president de Quay te heb ben. Premier Rahman zei te hopen, zijn Nederlandse ambtgenoot in Nederland te ontmoeten op zijn Geen onoverkomelijke moeilijk heden in de puzzel van vorige week blijkbaar, hetgeen zich openbaarde in vele goede oplossingen maar ook in een groot kwantum inzendingen Dat hebben we dus meegepikt, voor dat men aan het pakjes ma gen toekomt. Trouwens in de week voor St. Nicolaas wordt er ook nog een beroep op de puzzelzin van de lezers(essen) gedaan. De kaartjes zijn deze week be stemd voor: De heer G. v. d. HOEK, Groeneweg A 94, Noordgouwe Het pocket-boek gaat naar: De heer P. HOUMES, Krepelstraat 31, Zicrikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. eed, 3. n.a.v., 5. bajonet, 10, rai, 12. are, 13. aai, 14. ka. 16. spar, 18. lam, 19. ede, 21. mal, 23. vaal, 25. mama, 26. sigaar, 28. rete, 30. ala, 32. roem, 34. erin, 36. plooi, 39. leer, 41. edda, 43. heel, 45. eert, 47. mooi, 49 tarn, 51. aster, 54. toon, 56. eden, 58. gat, 60. sate, 62. ideaal, 65. vest, 66. apis, 68. ems, 69. her, 70. ark, 71. stom, 73. st, 75. lor, 77. eva, 78. lsk, 80. glo baal, 81. rem, 82 gil. Verticaal: 1. eek, 2. dr, 3. nip, 4. vara, 5. belle, 6. jammer, 7. o.a., 8. niemand, 9. the, 11 asla, 15. ami, 17. avro, 20. dal, 22. agio, 24. arme, 26. sap, 27. arie, 29. tere, 31. ara, 33. ella, 35. iets, 37. leo, 38. chic, 40. eend, 42. die, 44. etna, 46. rand, 47. mug 48. otterlo, 50. reep, 52. tram, 53. rel, 55. ostara, 57. eist, 59. ave, 61. takel, 63. eens, 64. ass, 67. isar, 69. heg, 72. olm, 74. tol, 76. ob, 79. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. knorrig persoon; 6. plaats in België; 11. rondhout; 12. reeks; 14. soort onderwijs; 15. slingerplant; 18. loterijbriefje; 19. zuil; 21. bevestiging; 22 .niets; 24. deel van een boom; 25. soort zeil boot; 27. metaal; 28. eveneens; 29. tennisterm; 30. smook; 33. deskun dige 34. waterstand; 35. klein beetje; 38. bijwoord; 39. de oudere; 40. bevel; 41. vogelprodukt; 42. deel van Amerika 43. titel; 45. op wrijven; 49. Frans lidwoord; 50. vogel; 51. dekking; 53. beletsel; 54. stremsel; 56. bijbelse naam; 57. grondtoon 59. bron; 61. onderricht; 63. nummer; 64. vogel; 66. onver standig; 68. meisjesnaam; 70. win- tervoertuig; 71. hoog bouwwerk; 73. ambtshalve; 74. hoor; 75. narig heid. Vertikaal: 1. streekrechter; 2. bid (Lat.); 3. hemellichaam; 4. her kauwer; 5. seconde; 6. deel van een paardentuig; 7. zangnoot; 8. teug; 9. zangnoot; 10. plaats in Friesland; 13. kledingstuk; 16. die rengeluid; 17. rendement; 19. op gewonden praten 20. waarnemend; 23. kleur; 24. Indische winkel; 26. kostbare stof; 29. Frans lidwoord; 31. hemellichaam; 32. de dato; 35. weigeren; 36. ontkenning; 37. klein roofdier; 44. gebogen been; 46. plaats in Rusland; 47. bekende motorraces; 48. nobel; 49. plezier; 50. soort vet; 52. autostalling; 55. schel; 58. te weten; 59. niet willen weten; 60. deel van het hoofd; 62. titel; 65. liefkozing; 66. onvrucht baar; 67. bijwoord; 69. klooster zuster; 71. voorzetsel; 72. Neder land. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met k/NDER honing siroop^ LONDEN, 17-11. Bij de tussen tijdse verkiezingen die woensdag in Engeland zijn gehouden, hebben de conservatieven hun zes zetels behouden. In vijf van de zes dis tricten hebben de liberalen echter aanzienlijke winst geboekt ten koste van conservatieven en labour en in vier districten hebben zij la bour zelfs van de tweede plaats verdrongen. PLECHTIGHEIDJE IN KAMP ZELKEPOLDER Dank aan militairen-aardappelrooiers op treffende wijze tot uiting gebracht (Vroege) Sint Nicolaas deed z\jn intocht (Van een medewerker) ZIERIKZEE, 17-11. Sinds maan dag is er in het woonoord „Zelke- polder" te Zierikzce een veertigtal militairen gehuisvest, die hulpver lenen by het binnenhalen van de aardappeloogst. Deze groep blijft echter - zeer tot spyt van velen - slechts een week. De prestaties van deze man schappen waren echter aanleiding voor de districtsraad van het Land bouwschap om op bijzondere wijze afscheid te nemen van deze stoere knapen. Hiervoor was dan ook in het woonoord een gezellig uurtje voorbereid om de jongens te be danken voor de bijzondere wijze van hulpverlening en de manier waarop deze werd verricht. De avond werd geopend door de heer D. Goudriaan, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, in nauwe samenwerking waarme deze activiteit is geregeld. In zijn ope ningswoord verontschuldigde de heer Goudriaan zowel de voorzitter als de andere bestuursleden van de Districtsraad van het Landbouw schap. Aan hem aldus de spreker - werd verzocht de honneurs waar te nemen. „Ik doe dit met veel ge noegen, omdat mijn landbouwbe- middelaar, de heer C. J. Bij kerke, U allen wel bekend, veel werk verzet heeft om deze organisatie lopend te houden. Luitenant, namens de landbou wers op Schouwen-Duiveland zeg ik u zeer hartelijk dank voor alles wat u, als commandant van het de tachement, hebt verricht om de aardappeloogst te helpen redden. Ook u, onderofficieren en man schappen, hartelijk dank voor al het werk, dat door u is verricht. Ik behoef u niet te vertellen, hoe veel regen er is gevallen en welke narigheid dit kan veroorzaken. Ik neem aan, dat jullie ook wel eens natte wapenen en uitrusting moes ten schoonmaken. De landbouw heeft noodgedwongen een beroep moeten doen op de minister van defensie om hulp te doen verlenen. Daarom zijn jullie hier gekomen en ik geloof wel te kunnen zeggen: „het was niet de gemakkelijkste en meest aangename velddienst die werd opgedragen". Toch hebben jullie allen dit werk met toewij ding en ijver verricht. Daarvoor nogmaals onze hartelijke dank. Luitenant, ik moge u verzoeken onze dank te willen overbrengen aan de hogere commandanten en onze volle tevredenheid te willen betuigen voor de verleende hulp en de gepresteerde arbeid. Ik hoop, dat jullie allen met voldoening zul len terugzien op het verblijf op Schouwen-Duiveland en nog eens zullen terugkeren en dan om de vele werkelijke bezienswaardighe den van Zierikzee te komen be be zichtigen. Tot slot dit, de landbou wers op Schouwen-Duiveland heb ben een telegram verzonden aan een zeker iemand om met spoed naar dit eiland te komen. Dit is ge lukt en ik zal u met hem laten kennismaken", aldus de heer Goud riaan. Wat vroeg, maar Men was nieuwsgierig. Deze nieuwsgierigheid werd echter spoe dig bevredigd, want niemand min der al was het dan wat vroeg, dan Sint Nicolaas verscheen op het po dium. Niemand 'had dit verwacht en de goedheiligman werd dan ook met stormachtig applaus begroet. Na zijn welkomstwoord tot de man nen gericht, werd op die avond de dankbaarheid voor het verzette werk met een stoffelijk blijk van waardering vertolkt. Als een sym bolisch teken van de „Orde van het Aardappelloof" werd aan de aanwezigen een „schop" uitgereikt. Niet een veldschop, maar een le peltje met een afbeelding van een der schoonheden van Zierikzee. Sint Nicolaas maakte bij deze orde de onderscheiding van „Ridder van de Zakkenrooier", uiteraard alleen voor officieren, het ereteken van de „Voorraadrooier" en tenslotte het „Ereteken van de Aardappel- riek", laatstbedoelden respectieve lijk voor onderofficieren en man schappen. Onder grote hilariteit vervolgde St. Nicolaas zijn praatje, waarna hij tenslotte tot de uitrei king overging. Aan de luitenant werd bovendien nog het fotoboek van Zierikzee overhandigd. Alvo rens Sint Nicolaas mocht vertrek ken werd hem een woord van dank toegesproken door de luitenant. Hierna werd koffie met koek ge serveerd. Men bleef nog enkele ogenblikken gezellig bijeen.Aan het einde van de bijeenkomst werd St. Nicolaas daverend toegezongen, waarna deze van het toneel ver dween. Daarna richtte de luitenant nog een woord van dank aan de orga nisatoren van deze bijeenkomst. Alle lof van die kant werd toege zwaaid aan de directeur van het arbeidsbureau, die deze welver diende lof direct door verwees aan zijn medewerker, de heer C. J. Bijkerke. Rest nog te vermelden dat de hulpverlening werd verricht door de 44ste afdeling van de legergroep 't Harde, onder leiding van luite nant Nienekamp. terugreis naar Koeala Loempoer. In antwoord op vragen ze hij de hoop te hebben dat hij kort na zijn terugkeer in zijn land met de In donesische minister van buiten landse zaken, Subrandio, in Koeala Loempoer te kunnen spreken. Daarna wil hij in Canberra spre ken met de Australische minister president, Menzies. De Toenkoe zei concrete voor stellen te hebben opgesteld voor de kwestie Nieuw-Guinea maar hij voegde er aan toe dat hij er niets over wil meedelen. Toen een ver slaggever hem vroeg of zijn voor stellen een tijdelijk internationaal beheer inhouden, zei de premier nogmaals niets over de voorstellen te kunnen zeggen zo lang hij er nog niet met Nederlandse autori teiten over heeft gesproken. ZIERIKZEE Afdeling Schouwen-Duiveland „Philatelica" Op dinsdag 22 november a.s. zal weer een vergadering worden ge houden van de afd Schouwen-Dui veland van de internationale ver eniging van postzegelverzamelaars „Philatelica". Ook belangstellende niet-leden zijn hartelijk welkom. Vergadering „Fryske Krite" De „Fryske Krite" hield deze week de eerste bijeenkomst in het seizoen in de zaal van het Ned. Herv. verenigingsgebouw. De ver gadering stond o.l.v. de heer Th. Fennema en werd met het zingen van het Friese volkslied geopend. De heer J. Pomper directeur van de Centrale Werkplaats hield een causerie over de minder valide mens in de samenleving. N.a.v. het gesprokene werden enkele vragen gesteld. De opkomst was uitste kend. Na afwerking van het pro gramma bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. BURGH/HAAMSTEDE Zaterdag a.s. zal door de Kon. harmonie „Witte van Haemstede" weer oud papier worden opgehaald. SIRJANSLAND Culturele Vereniging Voor de Culturele Vereniging treedt (heden) vrijdagavond de heer J v. d. Berge op, die de be kende serie kleurendia's „Schou- wens Schoonheid" zal vertonen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 12 nov.: Maria Mat- thea, d. van Johannes Willem Ros kam en Maria Cornelia van Don gen, wonende te Noordgouwe; 14 nov.: Jan, z. van Stoffel Slager en Bastiana Anna van Strien; 15 nov.: Comelis Alexander, z. van Wouter Adriaan Marie Kalkman en Maatje Jacomina Wisse, wonende te Re- nesse. Overleden. 15 nov.: Dinge- man Verboom, 90 j., weduwnaar van Maatje Maria van de Panne, wonende te Haamstede; 15 nov.: Hendrik Jumelet, 81 j„ weduwnaar van Pietemella Jumelet, wonende te Bruinisse. Vergadering „Zevibel" Op 26 november a.s. wordt te Tholen de jaarvergadering gehou den van „Zevibel". Dr. P. Korringa zal spreken over de mosselcultuur nu en in de toekomst en de mossel parasiet. Ingezonden mededeling Ook de andere omroepen hebben goede radio- en tv-uit- zendingen. Vrije Geluiden wijst ze u aan en licht ze toe onpartijdig! Vrye Geluiden is duidelijker en vollediger dan elk ander programmablad. Daarom is het niet slechts het radio-tv-blad van de vrijzinnig-protestanten... maar ook van die kritische minderheid die niet vraagt: „Van wie?" - maar „Hoe?"... Vrye Geluiden is óók het blad van de tallozen die instemmen met ons streven naar een waarlijk nationaal omroepbestel, waarin het accent niet ligt op wat ons „verzuilt" - maar op wat ons bindt. Hoort u daar ook bij Steun dat streven dan metterdaad door u te abonneren op Vrije Geluiden. Nu! de prijs is fl. 3.25 per kwartaal - het adres: VPRO, postbus 11, Hilversum, waar u ook een proefnummer kunt aanvragen NIEUWE CRISIS IN KABINET DREIGT BRUSSEL, 18-11. In België dreigt een nieuwe crisis in het kabinet, die buiten het versoberingspro gramma van de regering en de ta- Ienstrijd staat. Het is de Belgische minister van landbouw, baron de Vleeschauwer, die volgens bet Franstalige weekblad „Pourquoi Pas" in een moeilijke positie zou zijn geraakt door een financiële manipulatie. Het Belgische persbureau Belga meldde donderdagavond, dat het ontslag van de minister in de re geringskringen „ieder moment" werd verwacht. Minister de Vleeschauwer had donderdag een keer een onderhoud met koning Boudewijn en twee keer met minister-president Eys- kens. Dit gebeurde na een publi- katie in „Pourquois Pas", waarin baron de Vleeschauwer er van wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een onoirbore fi nanciële handeling bij het failisse- ment van de in Kongo werkzame familie-N.V. „Socoga". Volgens dit weekblad zou baron de Vleeschauwer in staat van be schuldiging worden gesteld door de schuldeisers van deze onderne ming, wegens zijn aandeel in de verduistering van 5 miljoen frank, voordat het failissement werd uit gesproken. De minister zelf antwoordde donderdag op een vraag na een onderhoud met premier Eyskens dat hij niet van plan was ontslag te nemen. Hij verklaarde met de door „Pourquoi Pas" genoemde zaak niets uitstaande te hebben en niet van plan te zijn een proces tegen dit blad te beginnen. „Sinds 1955 heb ik geen contact meer gehad met de leiders van de genoemde maatschappij", zei hij verder. Volgens „Pourquoi Pas" was de maatschappij in 1950 in Leopold- stad opgericht. Minister de Vleesch auwer deelde voorts mee, dat het failissement in 1957 is uitgesproken Toenemende spanning in Parijs PARIJS, 17-11. In Parijs neemt de spanning toe. De ultra-nationa listen en de aanhangers van De Gaulle wachtten beiden op de vol gende stap van de tegenpartij. De rechtse afgevaardigde Pascal Arrighi heeft donderdag in de al gemene vergadering verklaard, dat de regering van plan is de wonin gen van een aantal mensen, onder wie parlementariërs, te laten door zoeken in verband met de geruch ten over een samenzwering. Hij protesteerde bij voorbaat tegen wat hij een aantasting van de parlementaire onschendbaarheid noemde. Arrighi, de man die Cor sica tijdens de crisis in Algiers, die De Gaulle aan het bewind bracht, voor de ultra's „veroverde", zei dat de politie in de nacht van donder dag op vrijdag de woningen zal doorzoeken. Van regeringszijde is niet geant woord op zijn verklaring. Intussen is in Parijs bekendge maakt dat er geen extra-maatre gelen zijn genomen om De Gaulle in Frankrijk zelf te beschermen te gen een mogelijke aanslag. In Algerië circuleren op het ogenblik ongetekende vlugschrif ten, waarin zeer krachtige taal te gen De Gaulle wordt gebruikt. In een van deze pamfletten wordt hij de „meesterverrader" genoemd. HILVERSUM. De 34-jarige W. van der Broek, wonende in Hilver sum, is aan de verwondingen, op gelopen bij een verkeersongeval, overleden. De man reed met zijn bromfiets tegen een stilstaande vrachtauto op en liep daarbij een schedelbasisfractuur en verwon dingen aan zijn hoofd op. Hij moest toen voor medische behan deling in het ziekenhuis worden opgenomen. ONGELUKKEN OP DE WEG 's-HERTOGENBOSCH. Donder- dagmorgen is in de Taaistraat te Vught, ter hoogte van de Loonse- baan, een verkeersongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan het zeventienjarige meisje C. Staatseri uit Vught. ^hoeuriy esyj rw f\ een scuoonheidswedstrud..!^) EEN IB JARIG'MEISJE HAD /V ENGELAND EEN VOETBALPOOL GEWONNEN VAN EEN HALF MILJOEN GULDEN.2ü KREEG- ECH TER NIETS UITBETAALT) OMDAT fiE WET" IN ENGELAND VERBIEDT DAT M/NDER - JAR/G6-PERSONEN AAN DE VOET6ALPQOC deelnemen -/ in het koffiehuis van wiluam wh/telock ihhet engelse halstead hebben en/ge arbeiders een telefoonpaal van 7%. meter lengte achtergelaten. de paal ligt er al tien dagen en men neet niet wat men ermee moet beglnnetf. te new-yorkse pout/e d/e boos is omdat 211 valv de hoofdcommissaris geen 9'j - baantje mag hebben 2'jn een bekeurings campagne begonnen. het aantal bekeu ringen is met bl% gestegen. het doel van de.actie is dat het 6o2E publier druk ór de commissaris tal uit oefenen om z'jn besluit te herzien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3