f 25 *pGf2?a IN NEW ORLEANS DUURT ACTIE VOORT TEGEN SCHOOUNTEGRATIE GEBR. TH IER - Zierikzee NOVIB-PROJECT in de Soedan STAD EN PROVINCIE Antwoord van St.Nicolais Het „jumelage"-huwelijk te St. Hilaire Van duizend blanke leerlingen verschenen er drie... NEW ORLEANS, 17-11. De actie tegen rassenintegratie op twee scholen in New Orleans is vandaag (donderdag) onverminderd voort gezet. Van de circa duizend blanke leerlingen die deze scholen bezoe ken verschenen er vandaag slechts drie. Deze drie kwamen naar de school die thans een - door zes politie mannen beschermd - negermeisje onder de scholieren telt. Bij de school, die door drie negerinnetjes wordt bezocht, verscheen vanoch tend niet één blanke leerling. Na de onlusten van gisteravond is de toestand in de stad nog steeds gespannen. Gisteravond moest de brandweer te hulp worden geroe pen om de straten schoon te spui ten en in totaal werden 58 perso nen gearresteerd. Geen zending van federale troepen De perschef van het Witte Huis, James Hagerthy, heeft meegedeeld dat de regering niet van plan is federale troepen naar New Orleans te zenden, zoals in 1957 in Little Rock. Hagerthy voegde hier aan toe, dat Eisenhower de ontwikke lingen in New Orleans op de voet volgt. De onderwijsraad van New Or leans heeft donderdag de federale rechter Wright gevraagd, zijn in mei gedane uitspraak voor rassen integratie op de openbare scholen van de stad op te schorten, totdat de meningsverschillen tussen de staat Louisana en de federale autoriteiten over deze kwestie zullen zijn opgelost. Delegatie uit Thailand in Nederland DEN HAAG, 17-11. Vandaag, vrij- dag, arriveren 12 zakenlieden en openbare functionarissen uit Thai land op Schiphol met het eerste vliegtuig van de K.L.M.-verbinding Amsterdam-Bangkok met DC-8 toestellen. De delegatie, die onder leiding staat van de voorzitter van de Thailandse handélsraad, de heer Banjurd Cholvijarn, en die bege leid wordt door de tweede secreta ris van de Nederlandse ambassade in Bangkok, jonkheer dr. J. A. Beelaerts van Blokland, zal, ge deeltelijk, tot 24 november in ons land oriënterende bezoeken bren gen en besprekingen voeren. Op 22 november zullen 7 van de delega tieleden naar Kopenhagen door reizen. TONEEL EN FILM „COME PRIMA" in Concertzaal Het filmprogramma voor het a.s. weekeinde van de N.V. Zierikzeese Concertzaal vermeldt o.a. „Come Prima" met Mario Lanza en Zsa Zsa Gabor in de hoofdrollen. Deze romantische film geeft de geschie denis van de grote Amerikaanse zanger Tony Costa die een nogal wild leven leidt in de Europese grote steden. Hierin komt verande ring als Tony op Capri Christa ont moet, een jong meisje dat in Duits land bij een bombardement haar ouders verloor en bovendien doof is geworden. iDt meisje brengt een grote ommekeer in het leven van Tony Costa. Hij heeft nog slechts één doel: haar winnen tot zijn vrouw, maar niet alvorens zij weer kan horen. Een happy-end ont breekt niet aan deze .prettige, in Salzburg opgenomen film, met medewerking o.a. van solisten, Ingezonden mededeling VOOR MM111 il11,1 !i :::i|i I, reparatie DEN HAAG, 17-11. De Neder landse organisatie voor internatio nale bijstand (Novib) zal ruim f 300.000 aan de Soedanese rege ring overdragen om de bouw van een veeverbeteringsstation in het dorp El Huda te financieren. Dit project, waarin de Novib ook de deskundige bijstand zal bekos tigen en dat in totaal 450.000 zal vergen, is het tweede grote dat door de Nederlandse organisatie wordt gerealiseerd. Het eerste was de bouw en inrichting van een la gere technische school in Grieken land die thans volledig functio neert. Het derde is een graanver- beteringsproject in het midden oosten, waarvoor de Novib op het ogenblik de „anti-honger-actie" voert. In de Soedan zal 800.000 hectare woestijn in de streek Gezira tussen de blauwe en de witte Nijl door ir rigatie tot bouwland worden ge maakt. Op verzoek van de Novib heeft ir. F. B. Carbasius Weber, die eerder als functionaris van de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties (FAO) de Indiase regering heeft geadviseerd rapport uitgebracht over de mo gelijkheden van het project. Op grond van diens bevindingen zal nu 300.000 gulden ter beschikking van de Soedanese regering worden gesteld. LEEUWARDEN. De 58-jarige slager-veehouder E. van der Wal in Minnertsga is door zijn broer, met wie hij samen woont, ernstig gewond aangetroffen in de schuur achter zijn woning. Door onbe kende oorzaak is de man van de hooizolder gevallen. Hij liep een schedelbasisfractuur op. In het Di- aconessenhuis in Leeuwarden is hij in de loop van de middag over leden. De Belgische staatssecretaris voor energie; de Looze, heeft in de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers medegedeeld, dat als gevolg van de sterk gestegen verliezen het ontoelaatbaar is de exploitatie van de mijn „Bois du Cazier" te doen voortzetten. In de ze mijn gebeurde in 1956 de groot ste ramp in de Belgische geschie- leven lieten. koor en orkest van de Opera te Rome. Verder brengt de Concertzaal volgende week „De Witte Wilder nis", waarin we kennis maken met de pooldieren en geconfronteerd worden met de wrede strijd om het bestaan in het Poolgebied. In bioscoop hotel Bom te Haam stede gaat zaterdag en maandag ,B,oris Mitrof - Russisch spion", een reeds eerder besproken span nende spionage-film. Lekkers voor Sinterklazen en Sinterklaasjes Koud, mistig weer, een druile rige regen en kale bomen zijn on miskenbare tekenen van de nade rende winter. De avonden worden langer en het is gezellig thuis te blijven bij een lekker warme ka chel Het is ook de tijd, waarin wij in Nederland het extra druk heb ben met het bedenken en maken van Sinterklaas-verrassingen. La ten we onze huisgenoten tijdens hun geheimzinnige voorbereidingen af en toe maar eens verwennen met een lekker hapje, zoals u hieronder vindt beschreven. Op het feest van de goedheilig man zelf, die ons met zoetigheid overlaadt, zullen een stukje fruit en een slaatje tot besluit vast niet uit de toon vallen. Maakt u met de kinderen eens wat „Sinterklaasjes" door appelen en sinaasappelen „aan te kleden". Zij vinden het leuk werk en het staat beslist aardig. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Appelen met blonde kopjes: 4 stevige appelen (bv. Cox's Orange Pippin, Jonathan. Sterap pel), ongeveer 20 g (3 eetlepers) suiker, kaneel, citroenschil of sap, rode jam; 2 eiwitten, - eetlepel suiker, 4 bakjes van papier (caisses), alumi niumfolie of 4 vuurvaste potjes. Met een appelboor de klokhuizen uit de appelen verwijderen. De ap pelen schillen en in een bodempje water met suiker, kaneel en een klein stukje citroenschil 10 minu ten zachtjes verwarmen. De appelen uit het vocht nemen en laten uitlekken. De papieren bakjes bekleden met wat alumi niumfolie of ziverpapier. In ieder bakje of vuurvast potje een appel zetten met de booropening naar boven. De holten vullen met rode jam. De eiwitten stijf slaan, op het laatst de suiker erdoor kloppen. Het eiwit in een dikke laag over de appelen strijken of met een grove spuit erop spuiten, zodat de ope ning van jam vrij blijft. De bakjes in een matig warme oven zetten en het eiwit in ongeveer 20 minu ten lichtbruin laten worden. Vruchtenprikkertjes: Schijven ananas in partjes snij den en goed laten uitlekken. Ieder partje rechtop in een dadel of vijg steken met behulp van een houten prikker. Tussen deze reahtopstaan- de hapjes-leggen we houtjes met een stukje vijg, halve walnoot en een grote „pitloze" rozijn. Wie meer van iets hartigs houdt, kan de ana naspartjes of de dadels op een stukje kaas of een blokje ham ste ken. Verkeersongevallen niet dodelijke afloop AMSTERDAM, 17-11. Vanavond tegen negen uur is op het Hoofd dorpplein in Amsterdam de 20-ja- rige mej. P. Bosma op haar brom fiets onder een autobus van de N. Z.H.V.M. terecht gekomen. Ernstig gewond werd zij naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd, waar de dood slechts kon worden geconsta teerd. Mej. Bosma slipte op het mo ment dat ze de bus aan de rechter zijde had ingehaald. Zij viel met haar hoofd vlak voor het rechter- achterwiel. Omstreeks zes uur vanavond is op de brug tussen de Zeeburger straat en de Mauritskade in Am sterdam de 66-jarige wielrijder D. J. van Ipenburg verongelukt. De man verloor zijn evenwicht toen hij naast een vrachtauto met aanhang wagen reed. Hij viel voor de achter wielen van de aanhangwagen, werd 17% meter voortgesleurd en over leed ter plaatse. Ingezonden mededeling Verdrijf die ondragelijke Rhenmatiek uit Uw lijf - Begin toch óók 'n Kruschen Kaar. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt, voelt zich allengs van z'n pijnen verlost Dat doet de bloedzuiverende Samen stelling van Kruschen. Niet minder dan vijf minerale zouten zetten uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwik kelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu uw pijnen ver wekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele we reld Gedupeerde kleuters ROTTERDAM, 17-11. Zak- kenrollers hebben de kin deren van een kleuterschool in Kethel bij Schiedam da nig gedupeerd. Zij hadden voor het komende St. Ni- colaasfeest een bedrag van 110 bij elkaar gespaard. Gisteren ging het hoofd van die kleuterschool, een 32- jarige mejuffrouw, naar de speelgoedafdeling van een groot magazijn in de bin nenstad van Rotterdam. Daar kwam zij tot de on aangename ontdekking, dat de portefeuille met het ge spaarde geld op onverklaar bare wijze uit haar handtas verdwenen was. Kennelijk i heeft een zakkenroller on opgemerkt zijn slag kun nen slaan. ZIERIKZEE Nieuwe vergadering B.O.S.K. Zoals bekend werd alhier enige weken geleden een vergadering ge houden door het bestuur van de afdeling Noord-Brabant-west van de B.O S K. met ouders van spas tische kinderen op Schouwen-Dui- veland en andere belangstellenden. In deze vergadering is toen voor gesteld binnen niet al te lange tijd nogmaals samen te komen om spe cifieke moeilijkheden van de kin deren op Schouwen-Duiveland te bespreken. De artsen dr. van Hoorn en dr. Vogelaar hebben zich be reid verklaard dit werk met raad ter zijde te staan. Besloten is nu op woensdag 23 november in de BLO-school opnieuw een vergade ring te beleggen, waarop naast de betreffende ouders ook anderen die belang stellen in het werk van de B.O.S.K. van harte welkom zijn. ZONNEMAIRE De Klaprooscollecte, alhier ge houden, heeft f 25,02 opgebracht. Openbare vergadering Prot. Chr. partijen Dinsdag 15 nov. vond in het verenigingsgebouw te Zonnemaire een propaganda-avond plaats, die georganiseerd was door de geza menlijke prot. chr. kiesverenigin gen van Brouwershaven, Zonne maire, Dreischor en Noordgouwe. In deze vergadering, die onder leiding stond van de heer J. A. v. d. Bijl, traden als sprekers op de heer Smallenbroek, lid van de Tweede Kamer voor de A.R.P. en de heer IJssel, lid van de Prov. Staten van Zeeland voor de C.H.U. Beiden spraken er hun vreugde over uit, dat de prot. chr. partijen met een gezamenlijke lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen deelne men. Na een uitvoerige uiteenzetting over de voor- en nadelen van sa menvoeging der gemeenten, de grote veranderingen die in onze provincie zullen plaats vinden in verband met de Deltawerken en het beantwoorden van enkele ge stelde vragen, werd deze slechts matig bezochte vergadering ge sloten. NOORDGOUWE Gezellige „gastenmiddag" bejaardensociëteit Dinsdagmiddag hield de bejaar densociëteit van Noordgouwe een bijeenkomst in het jeugdgebouw. Deze keer was de bejaardensocië teit van Zonnemaire als gast aan wezig. Vele „oudjes" van Zonne maire hadden aan deze uitnodiging gevolg gegeven. De sekretaris-pen- ningmeester van Noordgouwe riep de gasten een hartelijk welkom toe. Met de algemene leiding was ds. Duvekot, Herv. pred. van Zon nemaire, tevens konsulent voor de Herv. gemeente Noordgouwe, be last. Zowel door de gasten als door de bejaarden van Noordgouwe werden diverse gedichten voorge dragen. Tussen de bedrijven door werden versnaperingen aangebo den met thee of koffie. Bij de ver snaperingen ontbraken ook dit keer niet de oliebollen van mej. v. Oost, mede-lid van de Noordgouwse be jaarden. Deze bollen gingen er als koek in". De voorzitter van de Zonnemairse gasten dankte voor de aangeboden gezellige middag en riep een tot weerziens toe. Al met al kan op een zeer geslaagde en prettige bijeenkomst worden terug gezien. Jaarvergadering hengelsportvereniging Woensdagavond werd in de zaal van café van der Weijde te Noord gouwe door de plaatselijke hengel sportvereniging een jaarvergade ring gehouden. Aan degenen, die de meeste punten hadden behaald, met het vissen (hengelen) werden een drie tal prijzen uitgereikt. Na het huishoudelijk programma werd nog er nog een kleine inter ne verloting onder de leden gehou den, hetgeen zeer in de smaak viel. De gezellige sfeer was ruim schoots aanwezig, vooral toen de consumptie met verversingen de revue passeerden. Als dank aan de secretaris-pen ningmeester voor het vele werk dat deze in het belang van de vereni ging steeds met liefde doet, werd hem een „prachtige schrijfma chine" aangeboden. Deze was extra solide verpakt, waardoor bij het te voorschijn komen van deze „ma chine" de nodige lachtsalvo's in de zaal opklonken. Met grote dankbaarheid werd het geschenk door de secr.-penningmeester in ontvangst genomen. Zoals van oudsher was ook deze vergadering in alle opzichten zeer gezellig en ging ieder na afloop voldaan huiswaarts. Ingezonden mededeling cent modern per rol. toiletpapier Sint heeft gereageerd op ons gedicht En stuurde fluks een fraai bericht. „Ik kom" zo schreef de oude man, Ik was het trouwens toch van plan. De „oude stad" kan mij verwachten En ik zal ernstig en beleidvol trachten De oude veste te betreden Al moet dan ook de poort vermeden. Het wordt echt dan weer als „toen" Ik kan niet anders voor 't fatsoen Het steedse vijf-december-uitje Vindt toch weer plaats straks op het Luitje. Met Pieten schimmel, al in 't groot Arriveer ik toch weer met een boot 'k Verlang er naar U weer te zien Wellicht U ook wel iets misschien. Mijn knechten, dit wil ik nog zeggen Zijn al druk aan 't overleggen Om de geschenken in te kopen Alles toch moet vlot verlopen. Van 29-11 tot 31 daarom Kunnen zij terecht alom Want op die bijzond're dagen Kunnen zij 't ook 's avonds wagen. De winkels blijven dan weer open Om te kijken en te kopen Tot negen uur, een fraaie tijd Voor Sinterklaas-gezelligheid. J): 3 december. Ingezonden mededeling WEEKEINDE ARTSEN DIENST ZIERIKZEE Weekeinde 19-20 november: C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 19-20 november: Jhr. H. Backer, Noordgouwe, tel. (01112) 480. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 19-20 november: W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien; overwegend matige zuidwestelijke wind; iets lagere temperaturen. 19 nov. Zon op 8.06, onder 16.44. Maan op 8.13, onder 17.39. 20 nov. Zon op 8.08, onder 16.43. Maan op 9.26, onder 18.28. 21 nov. Zon op 8.10, onder 16.42. Maan op 10.32, onder 19.26. Nieuwe maan: 19 nov. te 0.47. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 nov. 3.30 v.m. 15.34 n.m. 20 nov. 4.08 v.m. 16.11 n.m. 21 nov. 4.44 v.m. 16.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 nov. 2.41 v.m. 15.03 n.m. 20 nov. 3.25 v.m. 15.41 n.m. 21 nov. 4.07 v.m. 16.23 n.m. Springtij: 21 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een aktieve depressie is over de Noordzee door het Wad dengebied naar het oosten getrok- ken. Ze deed de wind tijdelijk be langrijk in kracht toenemen. Voor al voor de Zeeuwse kust heeft het enige tijd met windkracht 9 10 uit het westen gewaaid. Boven land kwamen windstoten van 70 tot 90 kilometer per uur veelvuldig voor. Ook bracht de storing plaatselijk 10 tot 20 mm regen. Een lagedrukgebied dat dagen lang op de oceaan heeft gelegen vult op. Een randstoring ervan be vond zich vanochtend voor de in gang van Het Kanaal. Deze zal Ne derland met enkele buien voorbij trekken. De windsnelheden, die rondom deze randstoring voorko men zijn echter niet groot. De tem peratuur zal wat lager worden, aangezien de luchtaanvoer meer over land zal geschieden. Scheepvaartberichten Asterope, 15/11 van Norfolk naar Nederland. Bonita, 17/11 te New York Esso Nederland (t.), 17/11 van Suez naar Mena Al Ahmadi. Japara, 17/11 op Schelde naar Antwerpen. Kelletia ft.), 17/11 te Abadan. Kenia, pass. 17/11 Minikoi naar Singapore. Lemsterkerk, 17/11 van Abadan naar Bandar Abbas ST. HILAIRE, nov. In de „jume- lage"-stad St. Hilaire-du-Harcouët, werd - gelijk gemeld - het huwe lijk voltrokken tussen Jacobus Lokker en Simone Benard, uit het plaatsje Loges-Marchis. Bruid en bruidegom werden in de echt verbonden door de burge meester van Loges-Marchis, de heer M. Pigeon. Bij de huwelijks voltrekking waren o.m. aanwezig dr. Cuche, de voormalige burge meester van St. Hilaire, de heer M. Cheval, de huidige burgemeester van de „jumelage"-stad en de wet-, houders van St. Hilaire. Na afloop van de plechtigheid overhandigde de heer Pigeon een ruiker bloemen aan de bruid en bood bruid en bruidegom de beste ivensen aan van de gehele bevol king. Daarna stond hij stil bij en kele hoogtepunten in de „jumela ge" tussen Zierikzee en St. Hilaire. De burgerlijke huwelijksplechtig heid werd gevolgd door een kerke lijke in de kerk van Loges-Marchis. De kerkdienst werd geleid door pastoor Pichard. Na afloop zond de burgemeester van Loges-Marchis een telegram aan burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zie rikzee, waarin melding werd ge maakt van dit bijzondere huwelijk en de beste wensen werden over gebracht aan de bevolking van Zierikzee. Het bruidspaar ontving in de loop van de dag o.m. een ge lukstelegram van de Kon. Harmo nie „Kunst en Eer". Op de foto: het bruidspaar Lokker- Benard liet zich fotograferen voor het jumelagemonument te Sint Hilaire. „Oranje" vertrekt weer voor reis 0111 de wereld AMSTERDAM, 18-11. Zondag a.s. zal het vlaggeschip van de n.v. Stoomvaartmaatschappij Nederland uit de Amsterdamse haven vertrek ken voor een tweede reis om de wereld. Het schip zal dan een re cord aantal zakken post aan boord hebben voor Austalie, waar het op 19 december in de haven van Mel bourne en op 23 december in de haven van Sydney wordt verwacht. Voor vele Australiërs en in Au stralië wonende Nederlandse emi granten houdt de komst van de „Oranje" dus een belofte in voor het ontvangen van kerstpost. Voor de 22-jarige Nederlandse emigrant Theo Kos zal de aankomst van de „Oranje" in Melbourne te vens een gelukkig weerzien met zijn ouders inhouden. Enige maan den geleden won Theo Kos de hoofdprijs in een loterij en nodigde hij zijn ouders uit om met de feest dagen „even" naar Australië over te wippen. In de Australische wateren zal de „Oranje" haar normale rond-de- wereld-reis-schema onderbreken voor een Kerst- en Nieuwjaars cruise, die van Sydney via Auck land, Papeete, Wellington en Mel bourne weer naar Sydney zal lei den. Op 15 januari vertrekt de „Oranje" van Sydney voor de te rugreis, via het Panama-kanaal. ARNEMUIDEN. In Arnemuidcn is de 17-jarige C. Cruicq met zijn fiets tegen een stilstaande vracht auto gereden en ernstig gewond naar het ziekenhuis in Middelburg vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. De man heeft waarschijnlijk door de duisternis en de hevige regen op de weg de auto niet zien staan. UTRECHT. Op de met automa- sche knipperlichten beveiligde overgang tussen Geldrop en Heeze is een personenauto tegen de trein Amsterdam—Maastricht gereden. De enige inzittende van deze auto, de 32-jarige heer J. H. F. van Moorsel kwam daarbij om het le ven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2