L. van der Klooster f J. HENDRIKSE Westerschouwen Kiest HENDRIKSE 5 van lijst 3 STAD EN PROVINCIE no. 1 van LIJST 3 GEMEENTERAAD OOSTERLAND Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. DE BURGHSB WONINGKWESTIE In de laatste gemeenteraadsver gadering heb Ik de opmerking ge maakt, dat ik geen zondebok wilde zijn Men heeft giij dit nu alsnog gemaakt, lees hiervoor het ingezon den stuk van M. Krijger in uw blad van maandag 14 nov. Jl. Toch twij felt de heer Krijger; hij stelt im mers de vraag: wie is de zondebok? met een vraagteken. Welnu, daar krijgt Krijger nog de gelegenheid voor om dat te be wijzen. Ik beschuldig Krijger van laster, smaad en aantasting van mijn eer en naam. Hiervan is aan gifte gedaan bij de rijkspolitie en wij zullen t.z t. wel vernemen wie gelijk heeft. De woningkwestie Boot-Krijger is normaal behandeld, b. en w heb ben bij de woningruimtecommissie om advies gevraagd, met bijna al gemene stemmen heeft de;e gead viseerd deze woningruil niet door te laten gaan B. en w. hebben dit advies opgevolgd. Tijdens de procesperiode, welke Krijger inmiddels heeft verspeeld, ben ik t w e e keer bij Boot geweest om te informeren naar zijn bunga- lowbouw waar men inmiddels aan begonnen is, een keer met de fiets en een keer met de auto, over de openbare weg, ik heb en had niets met Boot te verhandelen» nog min der te verknoeien. Met de wethouder van der Zande heb ik sinds de tijd dat wij samen in-de raad zitten, eerst als raads leden en de laatste twee jaar als wethouder, prettig samengewerkt, dit kan men alleen maar waar deren. Alle bestaande zaken en ook de particuliere hebben in het recre atiegebied Westenschouwen onze volle medewerking gehad; daar zijn geen bevoorrechten bij, ook de fam. v. d Klooster niet. De kritiek door mij geuit op de laatste raadsvergadering, was ge grond en gezond, daar kon de raad achter staan, dit was geen verkie zingsstunt, maar een spontane uiting van verontwaardiging over het onrecht. Dat de redactie van het raadsverslag bij enkelen niet in de smaak viel, laat ik buiten be schouwing; uiteindelijk ben ik daar niet aansprakelijk voor Burgemeester van Citters heeft intussen maar slechte verdedigers en hij zal daarmede toch zeker niet gevleid zijn. In mijn politieke loopbaan heb ik al zo het een en ander ondervon den, tegen een hoop vuil en onrecht moeten roeien; heb dit steeds spor tief opgevat, doch dit laatste las terstuk kan ik niet nemen en moet ik mij verweren. Het is onder deze omstandighe den gelukkig dat met ingang van 1 januari as. de gemeentelijke sa menwerking in groter verband tot zijn recht kan komen; in onze kleine gemeente is het tijdens mijn periode zeer moeizaam gegaan. De verwachtingen voor de nieu we gemeente zijn vele en met be hulp van de kiezers en verdere me dewerkers hoop ik ook nog mede te werken aan een steeds betere samenleving. Mijnheer de Redakteur. Toen ik gisteravond het ingezonden stuk van de heer Krijger las (ik betwijfel overigens of dit stuk door Krijger alleen is opgemaakt en ik heb het vermoeden dat hij slechte raadge vers heeft gehad), heb ik mij er over verwonderd dat u dit vuile lasterstuk zonder meer in uw krant opgenomen had Door uw onderstaande verklaring bent u op de dwaling dezes weegs teruggekomen en daar ben ik u erkentelijk voor. L. v. d KLOOSTER, wethouder te Burgh. (Met betrekking tot het in het nummer van maandag jl. opgeno men ingezonden stuk van de heer M. Krijger te Westenschouwen, ver klaren wij hierdoor redaktioneel afstand te willen nemen van de vorm, waarin betrokkene zijn stuk heeft menen te moeten gieten. Wij erkennen dat het niet juist is ge weest de passages, met de niet van argumenten vergezeld gaande be schuldigingen aan het adres van de heer v. d. Klooster, in dit stuk te publiceren. Wat de merites van deze zaak zelf betreft, dunkt het ons juist te zijn betrokkene - in casu de heer v. d Klooster - zelf gelegenheid te geven tot verweer. Voor zover de heer v d. Klooster zich benadeeld gevoelt door het feit, dat in onze kolommen ruimte ls gegeven voor dit stuk, bieden wij hem hiervoor onze excuses aan. REDAKTIE) ZIERIKZEE Toneelvoorstelling Nutsdepartement Kon. Rederijkerskamer „Inter Amlco;" naar Zierikzee Traditiegetrouw brengt de Kon. Rederijkerskamer „Inter Amicos" te Dordrecht voor het Nutsdeparte ment weer een toneelstuk voor het voetlicht in de Concertzaal De voorstelling vindt plaats op vrijdag 18 november a s. Opgevoerd zal worden het toneelstuk in drie be drijven van Agatha Christie: „Het spinneweb", onder regie van Bert Dijkstra. „Het spinneweb" verenigt in zich zowel de thriller als het blijspel, zodat het „elck wat wils" ditmaal door de aaid van het stuk wordt gewaarborgd. ZIERIKZEE Horlogerie W. van der Maas veertig jaar Voor de heer W. van der Maas te Zlerikzee was het afgelopen zon dag veertig jaar geleden dat hy zich in onze stad vestigde als hor logemaker, goud- enzilversmid. In intieme kring heeft hy dit zaken- jubileum herdacht. Bij zijn vader te Oosterland raak te de heer Van der Maas als school jongen reeds thuis in het vak. Op dertienjarige leeftijd ging hij naar Schagen, waar hij gedurende iVz jaar een opleiding tot horlogema ker volgde. Verdere practische er varing deed de jubilaris op in Rot terdam. Daar maakte hij zich het goudsmidsvak eigen en legde hij zich met name toe op het „nieuwe werk". Het derde onderdeel van het vak, het zilversmidswei'k kreeg de heer Van der Maas in Koog aan de Zaan onder de knie. Met Zierikzee maakte de des tijds toekomstige zakenman kennis in het jaar 1914, toen hij bij de firma Van Tilburg den Boer als re parateur in dienst trad. Op 13 november 1920 opende de heer Van der Maas in de Poststraat een eigen zaak In een pand, waar enige jaren tevoren reeds een soort gelijk bedrijf gevestigd was. In het voorjaar van 1950 onderging het bedrijf een verbouwing. OUWERKERK Culturele Vereniging In het dorpshuis te Ouwerkerk werd vertoond de film: „Heidi en Peter", als vervolg op de in het vorig seizoen met groot succes ge geven film „Heidi". Als „voor"- film werd gedraaid: „Wals op het ijs". De aanwezigen hadden een i.eer genoeglijke avond, welke werd geopend en gesloten door de voor zitter, de heer C. P. Kuijper. OOSTERLAND Samenstelling hoofdstembureau Zoals bekend is Oosterland aan gewezen om als hoofdstembureau van de toekomstige gemeente Dui- veland te fungeren. Voorzitter zal zijn burgemeester S. W. A. Lau- rense, en leden de beide wethou ders, de heren L. M. Bolle en M. Boogert, beiden S G.P. Als plaats vervangers de raadsleden J. J. de Bruine en Matth Stouten, even eens beiden S.G.P., zomede de ge meentesecretaris de heer C. J. Zoe ter. BRTJINISSE Automobilist slipte Ds. C. Bezemer uit Zierikzee, die zondagmorgen te Bruinisse een preekbeurt kwam vervullen, slipte met zijn auto op het beruchte gladde wegdek van de Dorpsweg en kwam in de naast de weg gele gen sloot terecht. Gelukkig kon mevrouw Klompe, eveneens op weg naar de kerk, de onfortuinlijke pas tor, die van de slippartij geen letsel bekwam, een lift verschaffen, zo dat de kerkdienst zonder noemens waardige vertraging kon beginnen De auto werd later door de brand weerauto op het droge getrokken. „Bru 23" kreeg dubbel roer Hoewel de vaartuigen van de Bruse mosselkwekersvloot alle van de nieuwste gemakken zijn voor zien en voor de navigatie ook voortreffelijk zijn uitgerust, was er tot heden nog geen schip met een dubbel roer. Dit laatste is nu door de firma van Duivendijk aange bracht aan de Bru 23, van de firma En toch stemmen wij voor de gemeente Westerschouwen Dit is inderdaad een man van formaat Arbeiders uit Westerschouwen KIEST bij voorkeur No. 5 van lijst 3 Groep arbeiders ELKERZEE Burgerlijke stand en loop der bevolking over oktober 1960. Overleden: 23. Pietemella Dale bout, 84 je.v. J. de Kak. Ingekomen: 3. Gerry Costerus uit Oostkapelle; 22. Cor Deïst uit Lisse. Vertrokken: 5. Martine Costerus naar Rotterdam; 13. M. O Hanse en gez. naar Haamstede; 24. L. de Jonge naar Bruinisse. ELLEMEET Loop der bevolking over ok tober 1960. Ingekomen: 21. Wilhelmina de Jonge uit Rijswijk (Z H.). Vertrokken: 5. Leendert den Boer naar Zierikzee. gebroeders Jumelet, een en ander natuurlijk om het manoeuvreren met het grote schip te vergemak kelijken. Toto-prijswinnaar De heer Jan Bal Lzlid van de Bruse Boys te Bruinisse, had deze week dertien wedstrijden in de voetbalpool goed, zodat hij (met veel anderen) in aanmerking komt voor een prijs. 55-jarig huwelijksfeest Het echtpaar D. van Duivendijk- P. van Duivendijk-Schakel te Brui nisse, hoopt donderdag 17 novem ber zijn 55-jarige echtvereniging te vieren. Vooial de thans 76-jarige scheepsbouwer geniet nog een uit stekende gezondheid. Hij is nog dagelijks op de werf, maar waar de zoons de zaak voortzetten, geniet hij van een welverdiende rust. ZONNEMAIRE Teraardebestelling stoffelijk overschot J. A. Coedbloed (oud-secretaris der gemeente) Onder grote belangstelling is te Zonnemaire het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de voormalige gemeente-secretaris de heer J. A. Goedbloed, die vorige week - na een langdurige ziekte - te Renesse overleed. Aan de ter aardebestelling ging een dienst vooraf in de aula van de begraaf plaats, waarin het woord werd ge voerd door de oud-predikant der Ned. Herv. gemeente, ds. M. J. van Wijck, die sprak als intiem vriend van de overledene. De predikant sprak n.a.v. Joh. 11, waarbij hij opmerkte de over ledene te hebben leren kennen als een echt christen, getuige zijn in nerlijke liefde voor Gods Woord. Spr herdacht hem mede als kerk voogd der Ned. Herv. gemeente. De heer Goedbloed - zo werd ge memoreerd - trad in 1946 in dienst als secretaris-ontvanger der ge meente Zonnemaire, na werkzaam te zijn geweest als ambtenaar ter sekretarie van de gemeenten Grijpskerke, Meliskerke en Veere. Van 1944-1946 was hij werkzaam als ambtenaar bij verschillende rijksdiensten Op 32-jarige leeftijd te Zonnemaire benoemd, moest hem wegens een ongeneeslijke ziekte in 1960 ontslag worden verleend Burgemeester J. L. van Leeuwen herdacht met dankbaarheid het vele werk, dat de heer Goedbloed in zijn leven gedaan heeft. Mr. G. L. de Kater - zwager van de over ledene - sprak namens de familie woorden van troost De heer P. v. d. Veen- - direkteur van de firma Hondius te Middelburg, sprak als vriend. Namens de Jagersvereni- ging sprak de heer N. H Lysen te Burgh. Het brengen van een laatste groet aan de overledene, was hem een behoefte. Oud-burgemeester Roelvink te Middelburg, memo reerde de grote steun, die de heer Goedbloed in zijn leven hem altijd had gegeven, vooral in de sfeer van het gezin, zulks mede uit naam van zijn zoon. Een broer van de over ledene dankte allen voor het be toonde medeleven. Ds. van Wijck sloot met het Onze Vader, waarna het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde werd toever trouwd. Ingezonden mededeling SLAPTE NA OPS» RATIEf Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO CP CLOBINE Plannen voor zuiveringsinstallatie te Sirjansland Geen woord over de herbouwplichtkwestie Bevat naast haemoglobin#, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen dje voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. V«rVrl|(baar ala dragaaa an In vloolbara vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST Scheepvaartbericliten Albireo, 14-11 te Port Said naar Marseille. Alchiba, pass 13-11 Malta naar Iskenderun. Esso Amsterdam (t.), pass. 14-11 Tunis naar Rotterdam. Esso Nederland (t), 12-11 dwas Bizerta naar Port Said. Kenia (t.), pass 14-11 Ras Al Hadd naar Singapore. Samarinda, pass. 14-11 Suezkanaal naar Lissabon. Tegelberg, 14-11 te Kobe. Onder voorzitterschap van bur gemeester S. W A. Laurense ver gaderde maandagavond de- raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden, zomede de gemeente secretaris, de heer Zoeter. De voor zitter opende de vergadering met het ambtsgebed. Onder de ingekomen stukken waren 'ó.m. verschillende goedkeu ringen van ministeriële zijde en van Ged Staten betreffende verschil lende genomen raadsbesluiten. Ver der een verzoek om geen medewer king te verlenen aan de samenvoe ging der gemeenten op Schouwen- Duiveland omdat hier niemand mede gebaat is en de ware demo cratie hiermee tegengewerkt wordt wordt voor kennisgeving aangeno men Tot slot een bezwaarschrift van de heer C. J. Bolle tegen zijn aanslag stiaatbelasting, zulks mede namens andere bewoners van de Oud Heilige weg. Z i. zou hier be ter van een „modder"-belasting kunnen worden gesproken. Deze aangelegenheid zal onder o^en van het waterschapsbestuur worden ge bracht, zulks mede op aanraden van de heer J. op 't Hof (AR). Een voorstel tot voorlopige vast stelling gemeenterekening 1957, wordt behoudens goedkeuring van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde een derde- of slotwijziging van de gemeentebe groting 1959, aangepast aan de ge wijzigde omstandigheden. De ver schillende posten worden door de voorzitter voorgelezen. De raad gaat akkoord Besloten wordt in te gaan op het voorstel van b. en w. betreffende de aankoop van een krotwoning te Sirjansland, eigenaar de heer van Dijk te Zierikzee. De prijs hiervoor bedraagt f 400 Wan neer goedkeuring door G.S. wordt verleend, zal zo spoedig mogelijk tot afbraak van dit pand, dat ge legen is in de Dorpsstraat, hoek Poststraat worden overgegaan. Het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs wordt vastgesteld op f 4373, met onder houd der gebouwen wordt dit f 4916,91. Voor het bijzonder lager onderwijs bedraagt dit f 4373. De zuiveringsinstallatie Wat betreft de rioolwaterzuive ringsinstallatie te Sirjansland deelt de voorzitter mede dat door de Cen trale Dienst hiervoor plannen zijn uitgewerkt Het zal een eenvoudig systeem-Pasveer worden, te reali seren aan de Lageweg. Nadat de voorzitter de verschillende techni sche bijzonderheden heeft geme moreerd volgt mededeling dat de geraamde kosten zullen bedragen ongeveer f 15 000. Gezien de grote urgentie, waarop door de voorzitter wordt gewezen, kan de raad zich met het voorstel verenigen en be sloten wordt tot oprichting over te gaan, wanneer van waterschapszij de geen bezwaren bestaan. De rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer J. J. de Bruine (SGP), wie beheer der is van de Hofweg. De voorzitter antwoordt dat eigenaar is onze Ambachtsheer, doch dat tz.t het onderhoud voor de gemeente zal komen. Dezelfde spr. zop gaarne een bebakening zien aangebracht op het eind van genoemde weg bij de hofstede van de heer Zeijler. zulks zal onder het oog worden ge zien en met de betrokken instanties worden besproken. Op een vraag van de heer Matth Stouten (SGP), betreffende de afvoersloot van de te bouwen rioolwaterzuiveringsin stallatie, gedaan op de vorige ver gadering, deelt de voorzitter mede dat deze aangelegenheid is bespro ken en dat de capaciteit van deze afvoersloot groot genoeg is, daar er maar plus minus 12 m3. water per dag moet worden afgevoerd Verder zou deze spr graag willen zien dat er eens met de bouw werd begonnen. De voorzitter zal alsnog op spoed aandringen. Verder infor meert de heer Stouten wat er met de overschot van de grond gaat ge beuren, daar hij er wel een goed plaatsje voor weet. De voorzitter deelt mede dat de:e grond achter de bejaardenwoningen zal worden gereden, waar nog een gat van de voormalige Engelse Weel te dich ten is. De heer J L. van der Maas wijst op een stuk vorig jaar uitge broken straat op de driesprong Brede weg-Lage weg te Sirjans land. Hij weet niet wat indertijd de drijfveer hiertoe is geweest, doch hij weet wel dat het zeer on gerieflijk is geworden vooral voor de bewoners van de Lage weg. Spr. zou hier op korte termijn verbete ring willen zien aangebracht, want vooral het bijbehorende plantsoen is zeer vervuild. De voorzitter zal een en ander met de opzichter van de CD. bespreken en deze opdra gen verbetering aan te brengen. Verder informeert deze spreker nog naar in de vorige vergadering ter sprake gebrachte wachtlokaaltje te Blauwe Keet. De voorzitter heeft dit nog niet onderzocht bij de in stanties doch zal dit eerstdaags doen. Op een vraag van de heer op 't Hof betreffende het Kerkepaadje te Sirjansland, deelt de voorzitter mede dat hiervoor contact zal wor den opgenomen met de heer Homan van de Dienst Herverkaveling, doch dat hier nog geen definitief besluit is genomen. Er zal op spoed worden aangedrongen De heer van der Maas vindt dat hier met een paar wagens grint geen oplossing kan worden gevonden, waarop zijn dorpsgenoot op 't Hof aanraadt er een teerpad van te maken, omdat het met betontegels veel te duur komt. Allereerst dient er echter voor een goede afwatering te wor den gezorgd. De publieke tribune was goed bezet Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat men een reactie verwacht te op de kwestie van de herbouw- plicht, die in de vorige raad de ge moederen bezig hield, 't Bleef ech ter muisjesstil over deze zaak, zo dat de „tribunisten" wat dit betreft niet aan hun trekken kwamen. ADVERTENTIES Heden overleed, zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder JACOMINA ANTHONIA HAGE geboren DAKE in de ouderdom van 80 jaar Noordgouwe: J. L. HAGE G. HAGE-VAN DONGEN Den Haag: L. J. HAGE K. A. HAGE-GELEIJNSE Dreischor: J. J. VAN MAANEN- HAGE P. VAN MAANEN Klein- en achterklein kinderen Zonnemaire, 14 nov. 1960 Condoleantie-adres: Blindeweg 1, Dreischor De begrafenis zal plaats hebben donderdag 17 nov. a.s., des namiddags 2 uur te Zonnemaire. Bij ons vertrek naar Tubber- gen groeten we collega's, vrienden en bekenden. K. JANSMA en gezin Uitv. Ned. Heide Mij. Voor uw blijken van deelne ming, ons betoond na het over lijden van onze geliefde vader en behuwdvader JAN WILLEM VAN BEVEREN betuigen wij u onze oprechte dank. C. v. BEVEREN A. C. v. BEVEREN- v. d. VELDE Brouwershaven, 15 nov. 1960 Markt 19 SUCCESJES Wist u dat er een St. Nicolaas- actie op komst is als nooit te voren? J. C. Paauwe, Zonne maire. Suède dames en heren jasjes. Gelmok kwaliteit. Enorme sor tering. Bezoekt aan huis, ook 's avonds. - St.-Antoine, Roo sendaal, tel. 01650 4318 en 3516 Kan de gewone man de raadsverslagen horen Slechts één man kan ons bekoren no. dan doet U goed Geen lieve vriendjes maar gewoon zoals het moetl VELE KIEZERS HAAMSTEDE Mr. A. B. Roosjen (A.R.) sprak op verkieziiigsbij eenkomst HAAMSTEDE, 14-11. In het Ger. jeugdgebouw spraken maandag avond, i.v.m. de komende verkie zingen voor de gezameniyke Prot. Chr. groepen, mr. A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer en de heer H. IJssel, lid der Provinciale Staten van Zeeland. Een welkomstwoord werd ge sproken door de heer C. A. van Oord, na opening der vergadering op de gebruikelijke wijze. In zijn toespraak zeide de heer van Oord zich te verheugen over de goede opkomst. Hij wees op het grote be lang van de komende verkiezin gen, mede in verband met de dy namische ontwikkeling, die de Westhoek doormaakt. Spr. was verheugd dat men in de Westhoek met één Prot. Chr. lijst heeft kun nen uitkomen. Mr. Roosjen achtte het niet nut tig na te praten over de bezwa ren tegen de herindeling. Wijzend op de principiële achtergrond ook van deze komende verkiezingen, zeide spr.: „Stemmen is belijden"", hetgeen ook de titel was van zijn toespraak. De beginselen Het staatkundig werken staat onder de.-hoede van de Almachtige en ook in de raad g^at het dik wijls om zaken, die met het begin sel hebben te maken. Ook in gro ter verband geldt dit. Spr. noemde als voorbeeld onderwijskwesties, de „Romme- of Drees"-leuze van destijds, e.d. Wat betreft de beginselen» zeide spr. zulks grondslagen te zijn, die socialisten en liberalen niet heb ben. Bij alle Prot. Ohr.-groeperingen onderschrijft men de souvereini- teit Gods. Groen van Prinsteren citerend, zeide mr .Roosjen, dat al len die de christelijke grondwaar heden onderschrijven, in de poli tieke strijd schouder aan schou der dienen te staan. Daarom ver heugde spr. zich ook over de ge meenschappelijke lijst in deze ge meente. De christelijke partijen zijn volkspartijen en geen klasse partijen. Samenwerking is moge lijk, hetgeen reeds eerder bleek, Speciaal over de A.R.-partij be staan nog veel misverstanden, zo dat betere voorlichting dringend nodig is. Mr. Roosjen zeide dat de chris- telijke politiek de belofte van de toekomst heeft, omdat het ge grondvest is op het geloof. Snr. ried allen aan in het vertrouwd© spoor te gaan van Groen van Prin steren en zo de stem uit te bren gen, bedenkend dat het stemmen belijden is. Na zingen van het „Te Deum" sprak nog de heer IJssel, die meer de aandacht bepaalde bij enkele regionale en provinciale vraagstukken, tegen de achtergond van de in de toekomst te verwach ten ontwikkeling. Ook werd nog het woord ge voerd door wethouder M .den Boer De secretaris van de centrale, de heer H. Koevoets, woonde o.m. de vergadering bij. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van ps. 97 6 en dankgebed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3