f Vergadering gemeenteraad Noordwelle STAD EN PROVINCIE *pGf}fcL AFDELING DUIVELAND V.V.D. Tweede Kamerlid rnr. F. G. van Dijk over actuele problemen NIEUWERKERK. 14-11. In „De Meebaal" te Nieuwerkerk sprak voor de afd. Duiveland van de Volkspartij' voor Vrijheid en Demo cratie mr F. G. van Dijk, lid der Tweede Kamer der Sta ten-Gene raal. De voorzitter, de heer H. J. v. d. Zande, gaf uiting aan zijn vol doening over de ruime opkomst, waarna mr. van Dijk het woord verkreeg. In zijn inleiding ging spr. dieper in op de beginselen van de V.V.D. en beklemtoonde hij het recht van ieder mens in vrijheid eigen krachten te kunnen ontwik kelen, tot heil van zichzelf, zijn ge zin, het bediijf en de maatschappij. Fel bepleitte spr de zelfwerkzaam heid der gemeenten en constateer de met verheuging het feit, dat de gemeentebesturen niet altijd in de pas wensen te lopen t.a.v. allerlei voorschriften en regelingen, die de regering voorschrijft. Spr. behan delde vooits het werk in E.E.G.- verband, bij welke werkzaamheden hij zelf nauw betrokken is. Naar aanleiding van de voorgestelde landbouwgarantieprijzen, las spr. enkele vragen voor, die in de Ka mer ter behandeling zijn gesteld. Geen animo. De eeuwenoude dorpsklok van Lillevorde, Denemar- ken, zal volgende maand zwijgen omdat niemand X, klokkeluider wil worden. De thans 81-jarige klokke- luider Peder Jensen gaat volgende maand met pensi- *t* oen, maar niemand wil zijn 4» betrekking overnemen en *j* voor 10 kronen per week X elke ochtend vroeg opstaan. Jensen meent dat spoedig in heel Denemarken een te- kort aan klokkeluiders zal Y ontstaan. Tot slot wenste spr. de bewoners van Schouwen-Duiveland geluk zeide de komende vei kiezingen te zien als bekroning van het werk der wederopbouw Na de pauze werden verschillende vragen ge steld en beantwoord O m. kwamen ter sprake de arbeidsvoorziening met het herstel van het eiland en in de landbouw, de 5-daagse werk- BROUWERSHA VEN Bekendmaking verkiezingsuitslagen Op donderdag 17 november, de dag der gemeenteraadsverkiezingen op Schouwen-Duiveland, zullen des avonds na 8 uur in hotel Rin- gelberg te B.ouwershaven de ver kiezingsuitslagen van de afzonder lijke gemeenten op het eiland be kend worden gemaakt. Aankomst St. Nicolaas Door het bedrijfsleven en de mid denstand te Brouwershaven is het week, de investeringen en de daar- Plan geopperd om op zaterdagmid- uit vooi tvloeiende kredietbehoefte. De heer H. J. v. d. Zande bracht aan het eind de spr. hartelijk dank voor diens betoog. Met een woord van opwekking lid te worden van de afd. Duiveland der V.V.D bij de verkiezingen te stemmen op de V.Y D -lijst, sloot de voorzitter *de geslaagde avond. Ingezonden mededeling modern toiletpapier De beheerschapscommissie van de Algemene Vergadering van de V.N. heeft maandag met 67 tegen één stem, by 11 onthoudingen, af wijzend beschikt op een Zuidafri kaans verzoek om de kwestie- zuidwest-Afrika te laten rusten teneinde het Internationaal ge rechtshof, waaraan Ethiopië en Li beria deze kwestie hebben voorge legd, niet te beïnvloeden. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft DIVIDEND dag, 3 december a.s., St. Nicolaas per boot zijn intocht in de smaistad ie laten maken, waarbij een rond gang door de gemeente zal worden gemaakt. Oliebollendag Apollo" De muziekvereniging „Apollo" te Brouwershaven organiseert op a.s. zaterdag 19 november weer een oliebollendag ter versteviging van de kas. HAAMSTEDE Toto-prijswinnaar De heer J. C. Beuzenberg alhier komt met 13 goede kruisjes in aan merking voor een 3e prijs, te ver delen met vele anderen. RENESSE Met een totaal van 22 punten slaagde dezer dagen onze dorps genoot de heer J. v. d Hoek jr. voor het te Bergen op Zoom gehouden kruideniersdiploma. REN ESSE Drs. Th. J. Westerhout sprak voor P.v.d.A. Daar de heer Kranenburg wes verhinderd, trad drs. Th. J. Wes terhout, lid van de Tweede Kamer, op als spreker op de door de P.v. d.A. belegde openbare vergadering In de bovenzaal van het Dorpshuis. Nadat de heer L. v. d. Klooster deze avond had geopend, sprak drs. Westerhout in eerste instantie over de mogelijke positieve kant van de ontsluiting van Schouwen- Duiveland in 1964. De mogelijkheid bestaat dat er werkgelegenheid ge schapen wordtdoor vestiging van industrie op het eiland. Een gun stig perspectief in dit verband noemde spr. de vestiging van een machinefabriek te Zierikzee. Voor de westhoek zal de ontsluiting in grijpende veranderingen met zich mede brengen. Het zal taak zijn van de nieuw te vormen gemeen teraden zich op de nieuw te vor men structuur voor te bereiden. De aanleg van ontsluitingswegen, par keerterreinen, enz. zag hij in dit verband als één der eerste pun ten. Om het recreatiegebied te spa ren zal de bebouwing (zoveel mo gelijk) buiten dit gebied moeten plaats vinden. Voor de nieuwe ge meenteraadsleden zal het er nu op aan komen zich van de bestaande kernen los te maken en een ruime visie te hebben in het belang van de nieuw te vormen gemeente. Drs. Westerhout besprak hierna de mogelijke negatieve kant, die de ontsluiting met zich mede zal kunnen brengen. De gemeenteclas sificatie zal nodig op de helling moeten. Reeds qii is hier een taak voor de vakbeweging weggelegd. Uitvoerig ging spr ook jn over hét huidige woningbouw-beleid, dat met name voor Zeeland nog al het een en ander te wensen over laat. Bij de komende gcmeente- raadsve: kiezingen wees hij op het grote belang zijn stem uit te bren gen op de kandidaten van de P v.d.A. Nadat drs Westerhout nog een aantal vragen van de aanwezi gen had beantwoord werd deze vergadering besloten met het ver tonen van enig efilms Aan het slot sprak de heer A. J. Verboom woor den van dank tot de spreker voor zijn betoog en de aanwezigen voor de door hen betoonde belangstel ling. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft DIVIDEND Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Duiveland De gemeenteraad van Noordwelle vergaderde vrijdag jl onder voor zitterschap van wnd. burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van het ministerie van O., K en W. dat de o 1-school in stand mag worden gehouden, on danks het te geringe aantal leer lingen. Van de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" is bericht ingekomen dat de beplantingssub sidie is bepaald op f 2.677, welk be drag reeds in de beplanting is ver werkt De heer Hendrikse informeert naar het laatst verschenen rapport van de Centrale Dienst Noord-Zee land. Vragensteller is van mening dat bij dergelijke ingrijpende wij zigingen de afgevaardigde dit toch zeker ter bespreking in de raad moet brengen. De heer A. P. Akkerdaas (afge vaardigde) bespreekt hierna enige vergaderingen en is van mening dat het probleem omtrent de top van de dienst - gezien de agenda voor de komende vergadering - is opge lost. De heer Hendrikse is van me ning dat deze „top" niet gemist kan worden Enige subsidie-aanvragen wor den voor kennisgeving aangeno men I.vra, de gemeentelijke her indeling. Geen bezwaren zijn er tegen het plaatsen van een benzine-pomp - tegen een huur van f 2,50 per jaar - bij de smederij van de heer Kroon. De jaarwedde van de secr- penningmeester van het burgerlijk armbestuur wordt verhoogd, tot f 250 per jaar. Burgerlek Armbestuur De heer G. A. Haringman geeft vervolgens een nadere toelichting op de begroting voor 1961 - n.a.v. vragen van de heer Hendrikse - van het burgerlijk armbestuur. Het lid van het B A., de heer M. J Steur, wordt herbenoemd. Beslo ten wordt tot vei huur van de wo ning Noordstraat 7 aan de heer Anth. Jonker. Besloten wordt ver der één maand opzegtermijn voor alle gemeentewoningen in te stel len. Aangekocht wordt het pand Dorpsring 36 om tot sloop over te gaan De heer S. Hart pleit i.d.v voor een bergruimte voor materiaal en gereedschap voor de gemeente werkman, wat b. en w. zullen po gen te realiseren. De raad besluit voorts tot ver koop van grond langs Ingrid- en Noordstraat (voor het bouwen van drie bungalows) aan de N.V. Ver zicht te Leidschendam, via het bouwbureau Gil jam te Ellemeet. Afbraak oude schoollokalen Aan de kerkvoogdij wordt f 5000 toegekend voor afwikkeling van het gebruik van het kerkkoor - waar later twee lokalen werden aangebouwd - voor het onderwijs. Van de kerkvoogdij is verder inge komen een verzoek tot afbraak van beide lokalen, gezien de vordering Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OPI van de bouw van de nieuwe school. B. en w. zullen hierover verder on derhandelen. Op voorstel van de heer Hen drikse zal de vuilnisbelt aan de Schoolstraat worden afgebroken Zolang er geen ophaaldienst huis vuil tot stand is gebracht wordt de bevolking verzocht het huisvuil te deponeren achter de begraafplaats, waar het zal worden afgedekt met grond. Op een vraag van de heer Hen drikse deelt de voorzitter mee dat binnenkort een commissie nodig zal zijn voor de instandhouding van het gemeente- annex dorpshuis. Verder wijst de heer Hendrikse op de moeilijke verbindingen voor avondbezoek aan het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. De voorzitter achtte het bezwaar juist maar ziet geen verbeteringsmogelijkheden. De heer Hendrikse informeert verder naar de trage gang van za ken betreffende de schoolbouw. Wethouder Akkerdaas merkt o.a. op dat b en w. zeer in het ongerief zijn met deze zaak, maar steeds al het mogelijke doen voor een vlotte afwerking. De heer Hendrikse vraagt ten slotte nog voor 1 januari 1960 een brandstoffentoeslag aan minder draagkrachtigen te verstrekken, gezien de hogere kosten van levens onderhoud. B en w.~züllen hier over binnenkort een voorstel ge ven, naar de mogelijkheden in de begroting aanwezig. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft DIVIDEND SPORT Zaalvoetbal derde ronde B5 (le)-B5 (2e) 4-3. Een narrow escape dus voor het eerste. Lakké maakte 1-0, maar door Keizer en Koopman werd het 1-2. Goedege- buure maakte gelijk, maar direct daarna kwam het 2e door Bouman opnieuw voor. (2-3). Via doelpun ten van Goedegebuure en Lakké kwam het mentaal sterke le ten slotte als winnaar uit de bus. 2b-la 7-2. Een enigszins geflat teerde overwinning voor 2b. la kwam door Lems en Everaers zelfs twee maal voor, maar v. d. Heu vel (4x), Verschuur (2x) en Hune- man brachten 2b de zege. B5 (2e) - B4 5-4. Een uitsteken de prestatie van B5, hoewel B4 on volledig stond. Het werd 2-0 door Keizer, waarna de Feiter met twee doelpunten gelijk maakte. Opnieuw door Keizer werd het 3-2 en 4-2. De Feiter maakte 4-3, maar op nieuw door de zeer produktieve Keizer liep B5 uit naar 5-3. Mat- thijsse maakte nog 5-4, maar daar bleef het bij. lb-2a 4-2. Dit was de wedstrijd van Heiboer (lb). Hij scoorde 1-0, 2-0 en 3-0. Doordat lb in eigen doel schoot kwam 2a even terug, maar opnieuw Heiboer maakte 4-1. Gaanderse bepaalde de eindstand tenslotte op 4-2. NIEUWERKERK, 12-11. In de vorige week te Nieuwerkerk gehou den vergadering van de Reinigings dienst Duiveland, deelde de voor zitter, burgemeester A. A. van Eeten uit Nieuwerkerk mede, dat de heren Lunsingh Tonckens te Re- nesse en J. van Nieuwenhuize te Nieuwerkerk, met kennisgeving af wezig waren. De gemeende Ouwer- kerk was zonder kennisgeving niet vertegenwoordigd. In de plaats van de afgetreden wethouder van Oosterland, de heer L. Bakker, is als afgevaardigde be noemd de heer M. Boogert. Voorgelezen werd het antwoord, dat is uitgegaan naar G.S. naar aanleiding van opmerkingen over de begroting, alsmede het antwoord op dat schrijven van G. S. ontvan gen. Een euvel aan de knie van de voorman-chauffeur M. van Dijke ontstaan, nadat deze liggend eeh reparatie onder de vuilnisauto had uitgevoerd, werd door de Raad van Arbeid niet erkend als een ongeval in de zin van de ongevallenwet. Besloten wordt tegen deze beslis sing in beroep te gaan, daar van Dijke verschillende weken in het ziekenhuis te Zierikzee is ver- gesteund door burgemeester Ver meulen, waarschuwde tegen een te streng doorgevoerde reservering, waardoor het tegenwoordige ge slacht nu hoger zou worden belast, dan nodig is. Het zal waarschijnlijk nodig zijn, dat het algemeen bestuur in zijn huidige samenstelling nog een keer samen komtvoordat de samenvoe ging van gemeenten een feit is ge worden, want de nieuwe gemeen ten zullen nieuwe afgevaardigden dienen te benoemen. De derde begrotingswijziging 1960, de begroting 1961 en de eer ste en tweede wijziging daarop werd enalle goedgekeurd Hoewel de loon- en salarispost voor 1961 ruim f 3000 hoger is dan die voor 1960 heeft men besloten de bijdrage ad f 12 per emmer niet te verhogen. Dit kon echter alleen door de afschrijvingsduur van de auto van 7 op 10 jaar te brengen. Begroting 1961 De begroting 1961 sluit met een saldo van f 759,12 voor onvoorzie ne uitgaven, voor de gewone dienst op f 39.882,94, voor de kapitaal- dienst met een batig slot van f 6.626,21 op f 35.853,64. Voor de bijdragen van de ge meenten is onder ontvangsten een bedrag van f 36 400 geraamd Geconstateerd is dat in enige ge meenten minder emmers waren uitgereikt dan er gewinnen woon den aan de route waarlangs het huisvuil door de reinigingsdienst wordt opgehaald. Burgemeester L. J. van Leeuwen, vertegenwoordiger voor de gemeen te Zonnemaire, houdt algemene be schouwingen, waarin dit feit ten sterkste wordt afgekeurd Besloten wordt de betrokken ge meenten alsnog een aanslag op te leggen voor het te weinig betaalde. De heer van der Doe te Dreischor SPORT NSV-Renesse 5-2 Direct na de aftrap neemt NSV het initiatief in handen waarbij de verdediging van de bezoekers on der zware druk komt te staan. Re- nesse moet zich in hoofdzaak bepa len tot uitvallen die vooral door het uitstekende spel van Verseput niet van gevaar zijn ontbloot. Goossens krijgt zelfs een goede kans de score te openen maar in plaats van zelf te schieten geeft hij nog over waardoor deze verloren gaat. Na 20 minuten spelen weet Renesse de leiding te nemen als Verseput handig de bal naar Goos sens doorspeelt die ineens inschiet (0-1). Wanneer er in de le helft nog 5 min. zijn te spelen krijgt NSV even buiten het strafschopgebied een vrije trap te nemen die door J. Hellemons keihard wordt inge schoten (1-1). Met nog 2 min. spe len krijgt T. v. d. Wijgaard het le der in een geheide buitenspelposi tie toe gespeeld, wat de scheids rechter klaarblijkelijk ontgaat, waai door hij geen moeite heeft zijn club een 2-1 voorsprong te geven Al spoedig na de hervatting moest J. V'erboom zich bij de bezoekers door P. de Meij laten vervangen Renesse komt nu in de 2e helft meer in de aanval. Na uitstekend samenspel weet T. v. Luitenburg na 10 min. spelen de voorsprong voor NSV op te voeren tot 3-1. Re nesse geeft zich nog niet gewon nen en als 10 min. voor tijd de bal hoog voor doel komt zien zij hun volhouden door een fiaaie kopbal van A. Kooman beloond (3-2). Twee min later schiet T v. d Wijgaard op doel, waarbij de Vrieze het uit zicht wordt belemmerd door een NSV-aanvaller die in buitenspel positie vlak voor hem staat, wat de scheidsrechter evenwel weer ontgaat (4-2). Renesse geeft de moed nu op waardoor P. Swaanen 4 min. voor tijd nog de gelegen heid krijgt de eindstand op 5-2 te brengen. Militairen ingezet bij aardappeloogst Vandaag zijn in Zeeland 300 mi litairen gearriveerd om de boeren te helpen bij het binnenhalen van de aardappeloogst. Ongeveer 2000 hectare aardappels is nog steeds niet gerooid, hetgeen wil zeggen dat er altijd nog voor ruim vijf mil joen gulden in de grond zit. Op Schouwen-Duiveland - waar ook de uien nog niet geheel zijn geoogst en de gladiolen door de regen 7eer hebben geleden - zijn 45 militairen Ingezet. Aan alle aanvragen om hulp kan niet worden voldaan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De ten zuiden van IJs land gelegen depressie in nu vrij wel stationair geworden en begint langzaam op te vullen. Ook het front van deze depressie, dat zich vanmorgen uitstrekte van de zuid punt van Noorwegen noor west- Duitsland naar het noordwesten van Spanje is vrijwel tot stilstand i gekomen. Bij de Azoren is in dit I front een storing ontstaan, deze zal j waarschijnlijk door de Golf van Biscaye naar west-Europa trekken en daar de barometer wat doen da len. Als gevolg hiervan nemen de luchtdrukverschillen in onze om geving af en is er nu geen kans meer op krachtige of harde wind. De storing gaat vergezeld van een regengebied. Een deel hiervan kan morgen ook over Nederland trek ken. Verwachting tot woensdagavond: Enige regen Veranderlijke bewolking met enige regen; meest matige zuidwestelijke wind; weinig verandering in tem peratuur. 16 nov. Zon op 8.01, onder 16.48. Maan op 4.27, onder 15.57. 17 nov. Zon op 8.03, onder 16.48. Maan op 5.41, onder 16.25. Nieuwe maan: 19 nov. te 0.47. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 nov. 17 nov. 1.18 v.m. 2.07 v.m. BROUWERSHAVEN: 16 nov. 17 nov. 0.36 v.m. 1.18 v.m. 13.23 n.m, 14.11 n.m. 12.59 n.m. 13.41 n.m. Springtij: 21 nov. Ingezonden mededeling Volgens niet-officiële berichten zouden bij een bioscoopbrand in Amoude (Syrië) 152 kinderen om het leven gekomen. Brouwershaven II-SVOWK I 0-6 Zondagmiddag heeft het tweede elftal van Brouw, waarin nogal in vallers stonden een 0-6 nederlaag geleden tegen Ouwerkerk I, dat qua spel erg teleurstelde We heb ben deze ploeg tegen Brouw I wel eens beter voetbal wég zien geven. Met het windvoordeel werd de eer ste speelhelft practisch op de Brouwhelft gespeeld, met enige schaarse Brouw-uitvallen. Doelman de Jonge heeft deze middag hard moeten werken en vooral voor rust wist hij vaak op miraculeuze wijze vele doorboringen te voorkomen. Aardig spel lieten ook de Moor en Duinhouwer zien. Na een wegens hands afgekeurd doelpunt kwam de eerste treffer in de 30e minuut, toen het schot van P. v. d. Werf door van Beveren van richting ver anderd werd (0-1). Als Duinhouwer zich even later met een fraaie schijnbeweging van Remeeus ont doet had het harde schot tegen de lat beter lot verdiend. Zeven minu ten later schoot opnieuw v. d. Werf via de handen van de Jonge hard in (0-2) Na rust een hoopvol begin voor Brouw met een harde schui ver van Botbijl rakelings langs de paal Toch weet Ouwerkerk de ba kens te verzetten en wanneer het spel meer open wordt gegooid ko men er gevaarlijke aanvallen. In de 22e minuut laat v d. Werf de der de goal aantekenen met een fraaie kopbal (0-3). De verdediging der thuisclub moet met kunst en vlieg werk de aanvalsgolven keren, wat echter niet inhoudt dat er wel eens naast wordt gegrepen. Binnen tien minuten weet P. Bolijn drie doel punten te fabriceren wat de eind stand op 0-6 brengt. KERKNIEUWS Oud Gei;. Kerk BRUINISSE. Vrijdag 18 novem ber, 's avonds 7 uur d® heer van Prooijen uit Ede. INGEZONDEN STUKKEN De herbouwplichtkwestl® te Oosterland Mijnheer de Redakteur. De heer op 't Hof heeft het oor baar geacht als raadslid in het ge meente-archief te duiken en in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 14 v dezer aan het lezend publiek enige interne gemeente-correspondentie voor te schotelen. Het lust mij niet op dit onvolle dige, uit zijn verband gehaald en alleen voor ingewijden op zijn juiste waarde te schatten geschrijf verder in te gaan. Ik voor mij weet, dat de kwestie van de herbouw-plicht op volko men regelmatige en op precies de zelfde wijze als van de andere wo ningen, is behandeld. Ik heb daar van alleen maar nadeel gehad en daarmede geen enkel voordeel ge noten of beoogd. Ik wil dan ook graag het oordeel van ieder, wer kelijk tot oordelen bevoegde af wachten. Bij nader inzien heb ik misschien nog te veel aandacht aan de op merkingen van de heer op 't Hof besteed en geloof ik, dat ik die liever had moeten bezien In het licht van de „onervarenheid op dit terrein", welke de heer op 't Hof in zijn artikel zelf zegt, te bezitten. Oosterland, 14 november 1960. A. STOUTJESDIJK, oud-wethouder, Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OP! HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 94. Al spoedig hebben Aram en Thomas de havenstad Dover achter zich gelaten. „Kijk", roept Aram, en hij wijst naar de mulle zandgrond van de weg, „verse sporen! Dat moet het spoor van Eén- Oog-Jack zijn". ,Nou, dan kunnen we het wel wat kalmer aan doen", hijgt Tho mas, die als zeeman een veel minder ervaren ruiter is dan Aram. „Het lijkt me alleen gevaarlijk als we hem te dicht op de hielen komen. Als hij merkt dat hij achtervolgd wordt, zal hij ons heus niet naar de andere muiters brengen". De vrees, die Thomas daar uitspreekt, is niet zonder grond, want een eind verder op de weg glijdt op datzelfde moment Eén-Oog- Jack uit het zadel. Hij knielt en drukt zijn oor tegen de grond. „Hoefgetrappel", mompelt hij in zichzelf. Dan trekt hij haastig zijn paard tussen de struiken aan de kant van de weg en haalt een pistool to voorschijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2