België uit de Verenigde Naties irS: DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 117e jaargang No. 18872 MRIKZEESfflESNIEÖWSBODE ABONNfcMfcNlEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1»- per »1uk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierfkzoe, Postbus no. f, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Oc'.itman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Waarschuwing aan Volkerenorganisatie NEW YORK, 14-11. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken* YVigny, heeft maandag op een persconferentie te New York gezegd dat België wel eens uit de Verenigde Naties zou kunnen treden indien ambtenaren van het secretariaat de rol van België in Kongo blijven kritiseren. De Belgische regering heeft dit denkbeeld officieel geopperd. De toekomst van de Verenigde Naties loopt gevaar indien hun ambte naren zich niet houden aan de regels waaraan zy zün gebonden „Wij hebben het voormalige Bel gische Kongo een onafhankelijke staat laten worden Geen enkele re gering, ook niet die van de landen die troepen hebben gezonden, en geen enkele organisatie, welke dan ook, is bevoegd uit te maken welke regering in Kongo de wettige is, hoe zijn politieke organisatie moet zijn en welke afvaardiging het land bij de Verenigde Naties moet ver tegenwoordigen", aldus Wigny. Hammarskjoeld's beleid Het beleid van de secretaris-ge neraal, Hammarskjoeld, gaat in de richting van omvorming van het j onaafhankelijke Kongo in een ge- bied onder beheer van de Ver. Na- ties, aldus de Belgische minister. Hij zei zich er niet bij te kunnen j neerleggen dat de verantwoorde- lijkheid voor de huidige chaos in j Kongo wordt toegeschreven aan de i Belgen die naar Kongo zijn terug gekeerd of er zijn gebleven. Onder hen zijn honderden onderwijzers en zeer vele missionarissen. Wigny zei te wensen dat België, Kongo en de Verenigde Naties tot overeenstemming komen over de Mening van toekomstig V.S.-mlnlster: „CHINA ZAL EVENTUEEL AANVAL OP ZUID-OOST-AZIë OVERWEGEN" Rusland zal geen oorlog beginnen WASHINGTON, 14-11. Chester Bowles - Kennedy's adviseur voor buitenlands-politieke kwesties ge durende de verkiezingscampagne en waarschijnlijk toekomstig mi nister - heeft tegenover de „U. S. News and World Report' verklaard te vrezen dat China eventueel een aanval op zuidoost Azie zal over wegen om de rijke rijst- en olie velden in bezit te krijgen. „Ik geloot niet dat de Sovvjet- Unie een oorlog zal beginnen ten zij door een of ander tragisch mis verstand. De laatste jaren maak ik mij echter meer zorgen over com munistisch China". „Wij kunnen hopen dat China de eerste tien jaar geen pogingen zal doen om dit gebied binnen te drin gen. De mogelijkheid dat zij het wel zal doen is voor ons een uit daging en voor de Sowj et-Unie een groot risico". Bowles zei te verwachten dat China over twee of drie jaar kern wapens zal bezitten. Maar de Sowj et-Unie zal ten minste de eer ste tien. iaar nog de grootste com munistische macht blijven vormen. In gezaghebbende kring is maan dag verklaard dat een kort bezoek van de Maleise premier, Abdoel Rahman aan Nederland wordt overwogen, maar dat definitieve regelingen nog niet zijn getroffen. t iün Belgische hulp aan Kongo in de toekomst. Sprekend over de „ontoelaatbare houding" van de V.N.-ambtenaren, onder wie Hammarskjoeld's spe ciale vertegenwoordiger in Kongo, Dajal, zei Wigny dat zij eraan die nen te denken dat België een soe vereine staat is en in overeenstem ming daarmee dient te worden be handeld. Zij moeten de normale re gels van beperking en eerbied in acht nemen als zij met een soeve rein land te maken hebben. Wat één van deze staten - België - thans wordt aangedaan, kan mor gen het lot van een ander zijn. De kleine landen moeten daarom waakzaam zijn, aldus Wigny. Dure smokkelwaar In New York, Los Angeles en San Francisco zijn kost bare Chinese kunstvoor werpen met een totale waarde van 400.000 dollar (ongeveer 1 500.000 gulden) in beslag genomen, die uit communistisch China de V. S. zouden zijn binnenge smokkeld. In Los Angeles werd een man aangehouden op beschuldiging van „han del drijven met de vijand". Op grond van een wet van 1950 is het verboden zaken te doen met communistisch China. Kolonel Henry Byrne, opperbevelhebber van de troepen van de V.N. in de Kongolese provincies Katanga en Kivoe, leidt op het ogenblik een grootscheepse actie tegen de B aio eb a-stammen in het gebied van Niemba, nadat daar een patrouille van elf Ierse V.N.-militairen in een hinderlaag was gelokt. - De bovenste foto toont Byrne (links) op het vliegveld van Albertstad in gesprek met journalisten alvorens te ver trekken naar het gebied van de aanval - Foto onder: een van de over levenden van de Ierse patrouille, waarvan acht man werden gedood, bij zijn aankomst op een draagbaar uit Niemba op het vliegveld van Albertstad. EEN VINDING Natuurlijke emulgator voor margarine ZOETERMEER, 14-11. Een mar- garinefabriek t'e Zoelermeer is er in geslaagd margarine zonder toe voeging van chemisch bereide emulgatoren op de markt te bren gen. Men maakt bij de produktie gebruik van emulgerende eigen schappen van het natuurprodukt lecithine, die tot dusver vrijwel on benut bleven. Lecithine komt voor in tal van natuurprodukten zoals eieren, melk en so ja-olie Tot dusver werd uit de bij de margarineproduktie ge bezigde soja-olie de lecithine langs natuurkundige weg verwijderd, omdat zij anders in de gang van het proces vernietigd werd. Zij wordt in een veel later stadium weer aan het margarine-mengsel toegevoegd. Deze toevoeging ge schiedt thans in een ander produk- tiestadium dan voorheen, waardoor de emulgerende eigenschappen van lecithine veel verder kunnen wor den uitgebuit. Koningin bezocht foto-tentoonstelling Vrouwen van Israël" AMSTERDAM, 14-11. H.M. de Koningin heeft vanmiddag een be zoek gebracht aan de foto-tentoon stelling „Vrouwen van Israël", die in het museum „Fodor" te Amster dam wordt gehouden ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de „Women's international Zionist organization" (W.I.Z.O.). De konin gin was voor dit bezoek uitgeno digd door het bestuur van de W.I.ZO Om half vier arriveerde zij, in gezelschap van haar hofdame Jonk- vrouwe C E. B. Roëll bij het mu seum. Koningin Juliana werd ont vangen door de voorzitster van de afdeling Nederland van de W.I.Z.O. mevrouw S. E van Emde, en door de maker van de geëxposeerde foto's, Sam Wagenaar Met veel interesse bekeek de ko ningin de totaal 60 foto's, waarbij ze zowel mevrouw van Emde als de heer Wagenaar talloze vragen stel de over het leven in Israël. Soms zei de koningin bij het zien van een foto: „O ja, zo Is het ook beschre ven in het boek Exodus", zoals bij de foto: „Katoenoogst in de Hula vallei", een streek die ook in „Exodus" voorkomt. De rondgang door het museurii nam bijna drie kwartier in beslag. De koningin bleef bij iedere foto even staan en sprak dan met haar begeleiders over de onderwerpen, zoals de dienstplicht voor meisjes, het studentenleven en de landar beid van vrouwen. De 20-jarige Noorse prinses Astrid zal op 12 januari in het huwelijk treden met Johan Martin Ferner, die niet van adellijke afkomst is. Zondagochtend is in het koninklijk paleis in Oslo het verlovingsdiner gehouden. RAMP IN SYRISCH DORPJE Bioscoopbrand eist groot aantal kinderlevens Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DAMASCUS, 14-11. By een brand in een bioscoop van het Syrische dorpje Amouda, in Mesopotamië, zjjn volgens radio-Damascus twee honderd kinderen in de vlammen omgekomen. De correspondent van het in de Syrische hoofdstad ver schijnende blad „Al Achbar" meldt voorts dat er 450 gewonden zyn. Militairen nemen naast talrijke reddingsploegen deel aan het zoe ken naar overlevenden. Radio-Damascus wijdde een spe ciaal programma van een half uur aan deze ramp en citeerde regels uit de Koran over „het door de almachtige aan de onschuldige slachtoffers beloofde paradijs". Volgens de eerste berichten die in Beiroet werden ontvangen,woon den 500 schoolkinderen van 10 tot 15 jaar zondag een speciale voor stelling in de bioscoop bij. De brand ontstond doordat een oververhit projectie-apparaat de film in vlam zette, waarna het vuur oversloeg op het houten dak van de zaal. Er volgde een onbeschrijfelijke paniek. Toen de kinderen de enige uitgang wilden bereiken stortte het dak neer en begroef een groot deel van de bezoekers. Artsen, vooral chirurgen, en verpleegsters, zijn met vliegtuigen naar Amouda overgebracht. De Sy rische minister van Onderwijs en Arbeid is eveneens naar de plaats van het ongeluk gegaan. Als eerste hulp voor de getroffen families heeft de regering van Syrië geld ter beschikking gesteld. Grote vraag naar gouden dukaten 1960 AMSTERDAM, 14-11. De vraag naar de 3605 dukaten, die voor re kening van de Twentsche Bank door de Rijksmunt te Utrecht kon den worden aangemaakt, heeft alle verwachtingen sterk overtroffen, zo deelt de Twentsche Bank mee. Het aantal aanvragen, dat tot op heden bij het hoofdkantoor is binnenge komen, bedraagt meer dan drie maal de aangemaakte hoeveelheid, terwijl buitendien zeker nog een aantal bestellingen bij de overige kantoren zal liggen. Gegeven deze behoefte in het ge hele land is de verkoop aan de kas van het hoofdkantoor dan ook stop gezet en wordt nagegaan op welke manier een toewijzing tot stand kan komen. De vraag naar de gou den dukaten kwam in overgrote meerderheid van particulieren. Gezien deze grote belangstelling voor de gouden dukaat houdt de Twentsche Bank zich bezig met het vraagstuk de gebleken behoefte alsnog zo goed mogelijk te bevre digen. Volgens de niet-offlciële uitslag van Illinois heeft Kennedy in deze staat 6.397 stemmen meer gekregen dan Nixon. Kennedy kreeg er 2 375 245 en Nixon 2.368.848 Het tellen van de stemmen in Califor- nië is nog niet geëindigd. Bij de gevechten tussen twee elkaar bestrijdende groepen boeren in Bolivia zijn, voor zover tot nu toe bekend, ruim 50 mensen om het leven gekomen en minstens 150 ge wond. Van doorgaans welingelichte zijde te Parijs is maandagavond vernomen dat de Amerikaanse ge neraal Norstad na de ministers conferentie van de N.A.V.O. in de cember als Navo-opperbevelheb- ber in Europa zal aftreden Offici eel commentaar op dit bericht was maandagavond niet te krijgen. Geen sneeuwman voor Hillary KARAMANDOE, 14-11. De uit achttien man bestaande expeditie onder leiding van sir Edmund Hillary heeft haar speurtocht naar de „afschuwelijke sneeuwman" die in de Himalaya zou voorkomen gestaakt, zo heeft een woordvoerder van de expeditie maandag mee gedeeld. Men is er niet in geslaagd een „sneeuwman" op te sporen. Wel heeft men voetsporen van hem gevon den. Hillary is nu op weg naar de plaats, waar andere expeditieleden vertoeven en zal nu met hen de reactie van het menselijk lichaam gaan onderzoeken op een permanent verblijf op zeer grote hoogte. v. Gogh-tentoonstelling in Canada Meer dan 85.000 bezoekers AMSTERDAM, 14-11. De ten toonstelling van werken van Vin cent van Gogh, die te Montreal is gehouden van 6 oktober t.m. 6 no vember, is door meer dan 85.000 betalende bezoekers bezocht Daar komen nog 14500 scholieren bij. De helft van de tentoonstelling was afkomstig van het rijksmuseum Kioeller-Müller te Otterlo, de an dere helft van de verzameling van ir. V. W. van Gogh uit het stede lijk museum te Amsterdam. De 80 schilderijen en tekeningen gaan nu naar Ottawa waar de opening op 17 november zal geschieden. Dubbele botsing: één dode CULEMBORG, 15-11. Een 47-ja- rige inwoonster van Culemborg, mevr. L. de Vaal, is gistermiddag op afgrijselijke wijze verongelukt toen zij fietsend over de rijksweg Utrecht-Den Bosch niet oplette en de straatweg overstak. Zij werd door een lichte vracht auto gegrepen en tientallen meters weggeslingerd naar de andere zij de van de weg, waar de chauffeur van een vrachtauto met oplegger vergeefs probeerde haar te ontwij ken. De acht linkerwielen van het voertuig reden over de benen van het slachtoffer. Mevrouw de Vaal overleed later op de avond in het Beatrix-zieken- huis in Culemborg. Wie twee hazen jaagt, vangt er veeltijds geen. Politieversterkingen in Algerië ALGIERS, 14-11. In Algiers en omgeving zijn maandag veel poli- tie-versterkingen aangekomen Vol gens onbevestigde berichten wor den 20 km. ten oosten van de stad ook nog verscheidene duizenden militairen in gereedheid gehouden. In de stad is het ogenschijnlijk kalm, maar het gonst van geruch ten over acties tot verzet tegen het beweerde plan van de Gaulle om een bestuursorgaan voor Algerië in het leven te roepen. Generaal Paul Ely, de stafchef, is maandag naar Constantine in het oosten van het land vertrokken om met de generaals te velde te spreken. Men gelooft dat hij op dracht heeft de generaals van te nemen besluiten op de hoogte te stellen en de stemming van het leger te peilen. Rebellen in Nicaragua geven het op MANAGUA, 15-11. De veertien rebellen, die zich sinds zondag met ruim 20Ö scholieren en enkele offi cieren als gijzelaars verschanst hadden in een hotel te Diriamba ten zuiden van Managua, de hoofd stad van Nicaragua, hebben de wapens neergelegd en zich over gegeven Twee R.K. prelaten zijn als bemiddelaars opgetreden tussen de regeringstroepen en de rebellen. De opstandelingen zijn naar Mana gua overgebracht. DE ONTWAPENINGSKWESTIE Straks kernwapens in vijftien landen? NEW YORK, 14-11. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Howard Green, heeft maandag in de politieke commissie van de Al gemene vergadering gewaarschuwd tegen een verslapping van het stre ven in de V.N. om tot ontwape ning te komen, in afwachting van de installatie van Kennedy als pre sident van de V.S. Volgens de minister zal binnen zeer korte tijd zeker een vijftiental landen het wetenschappelijk en in dustriële vermogen bezitten om kernwapens te vervaardigen. Green sprak ter verdediging van een Canadees-Noors-Zweeds voor stel tot instelling van een speciale commissie van landen, die geen kernwapens bezitten. Deze commis sie zou de weg moeten effenen voor nieuwe ontwapeningsbesprekingen. Tot dusver zijn elf ontwerp-re soluties over het ontwapenings- vraagstuk bij de politieke commis sie ingediend. Capsule geborgen van „Discoverer" LUCHTBASIS VANDENBERG, 14-11. De Amerikaanse luchtmacht J heeft de capsule geborgen van de satelliet „Discoverer XVII", die za terdag is gelanceerd. Een „vliegende verhuiswagen" (Flying Boxcar C 119) ving de pa rachute met de capsule op in een trapezevormig vangnet, toen de sa telliet voor de 31ste keer rond de aarde wentelde. Door remraketten was de vaart van de „Discoverer" verminderd. De parachute opende zich en zweefde naar beneden in de buurt van Hawaii. Het vliegtuig is op weg naar Hawaii. VLISSINGEN. By de N.V. Ko ninklijke My. „De Schelde" te Mis singen zal met ingang van 1 januari 1961 een 45-urige werkweek wor den ingevoerd, wanneer de daar voor vereiste vergunning is verkre gen. Dit betekent, dat het personeel van „De Schelde" 's zaterdags vry zal zyn. Slechts de afdeling repa raties zal doorwerken. Voor dit per soneel is een speciale regeling ge troffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1