Eénheidscomité vervangen door nieuwe kleinere raad DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 117e jaargang No. 18871 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lokenman 6 Oc'.itman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 POLITIEKE BEROERING IN TURKIJE ISTANBOEL, 13-11. - President Kemal Gursel heeft zondag In een verrassende radio-uitzending be kendgemaakt een derde deel van zyn uit 37 leden bestaande Comité voor nationale eenheid te hebben ontslagen en door een nieuwe, klei nere raad te hebben vervangen. Aan 14 leden van het comité schreef hy brieven, waarin h\j zonder meer mededeelde dat zij ontslagen wa ren en dat het Comité voor natio nale eenheid was ontbonden. Hü droeg hun op binnenshuis te bltf- Vóór het aanbreken van de dag vervoegden zich bij elk hunner le den van de veiligheidsdienst en volgens berichten uit Ankara zou den zij zijn weggevoerd en op een niet genoemde plaats geïnterneerd, tegenhielden of snelller trachtten Zondag scheerden straaljagers laag over de daken van Istanboel, terwijl oorlogsschepen in de Bospo rus patrouilleerden. De presiden tiële bekendmaking werd gedurende de gehele dag om het uur uitge zonden. Generaal Gursel, die zich op 27 mei van de macht in Turkije heeft meester gemaakt, sprak met opge wonden stem, toen hij de bevolking te gaan dan de anderen. Geen strafmaatregelen Generaal Gursel heeft zondag avond op een persconferentie te Ankara meegedeeld dat er geen strafmaatregelen worden genomen tegen de 14 leden van het vorige mededeelde dat het voortbestaan i Comité voor nationale eenheid, die van het comité de landsbelangen in gevaar zou brengen. Hij deed een beroep op het volk om zich achter hem en de nieuwe raad te scharen. Zijn dramatische stap om de 14 leden van het Comité voor natio nale eenheid te ontslaan, kwam na berichten over toenemende moei lijkheden bij het bereiken van over eenstemming binnen het comité over een aantal controversionele vraagstukken. Generaal kwam tot de slotsom, dat een splitner-groep van zijn collega's hetzij de zaken ADENAUER; „Chroesjtsjef een man waarmee men kan praten' BONN, 12-11. - Bondskanselier Adenauer heeft in een vraagge sprek met een verslaggever van de „Neue Rhein Zeitungr" gezegd dat Chroesjtsjef een man is waarmee men kan praten. Hü is heel anders dan Stalin". Op de vraag of hij nog van plan is naar Moskou te gaan, antwoord de Adenauer; Ik weet niet wat voor een effect een dergelijke reis zal hebben In elk geval ben ik al in Moskou geweest. Het is nu de beurt van Chroesjtsjef om naar Bonn te komen. Adenauer legde er tijdens het ge sprek de nadruk op dat hij heel graag een verbetering in de betrek kingen tussen west-Duitsland en Rusland zou zien. Volgens de „Neue Rhein Zeitung" was de Bondskan selier optimistisch gestemd wat het vraagstuk van de handel tussen oost- en west-Duitsland betreft. In heb onze onderhandelaars op dracht gegeven soepel te zijn Het koppig vasthouden aan bepaalde Onze „Jannen" op Robinson Crusoe-eiland voorwaarden leidt nergens toe. Als wij met beleid onderhandelen, kun nen wij iets bereiken voor Berlijn, aldus Adenauer. Meisje dood door slaapmiddelen AMSTERDAM, 11-11. Het staat thans vast dat de 20- jarige Sigrid Sanders uit Bloemendaal - die dinsdag avond 1 november in haar zolderkamer in de Deur- loostraat te Amsterdam dood te bed is gevonden - tengevolge van het gebruik ener te grote dosis slaap middelen is overleden. Dr. J. Zéldenrust van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag, heeft deze con clusie getrokken uit het rapport dat de Amsterdam se politiedeskundigedrs. D. Eskes, had uitgebracht. FLITSEN UIT HET BUITENLAND DEN HAAG. 11-11. Smaldeel V, dat nu op weg is naar Valparaiso heeft op 9 november een bezoek gebracht aan het eiland Juan Fer nandez. Het smaldeel, bestaande uit HM. vliegkampschip „Karei Doorman" en H.M jagers „Lim burg" en „Gelderland" ging ten anker in de Cumberland baai van de Masde Tierra. Het hoofdeiland van deze eilandengroep. De verte genwoordiger van de Chileense re gering op dit eiland kwam de smal deelcommandant van harte wel kom heten. Het idyllische eiland werd weldra overstroomd door pas sagierende Nederlandse marine mannen. Juan Fernandez, dat ongeveer duizend inwoners telt, is bekend doordat hier de Engelsman Selkirk BRUSSEL De Belgische re^erine leefde naar ^belevenissen Da- I J^BelgjSChere.erlng niel Defoe zijn Robinson Crusoe worden ge- f«.houden, uit teJ stellen tot uiterlijk 31 december 1962. Hiertoe zal nog voor het einde van het jaar een wetsontwerp aan het parlement NEW YORK De filmactrice Ma rilyn Monroe en de toneelschrijver Arthur Miller gaan scheiden, zo heeft iemand namens het paar be kend gemaakt. De actrice zal een verzoek tot echtscheiding indienen. Het huwelijk is eind juni 1956 ge sloten. Zij is thans 34 jaar, hij is 45. Kinderen zijn er niet. LEOPOLDSTAD. Marokkaanse soldaten van de V.N. hebben vrij dag een salvo gelost over de hoof den van betogers in Leopoldstad, die het niet eens waren met de ar restatie van de gouverneur van de provincie Leopoldstad, Cleophas Kamitatoe. inkomsten vormt de kreeftenteelt. Na het vertrek van het smaldeel waren er wel enige kreeften min der De bevolking was voor de opva renden van de smaldeelschepen bij zonder vriendelijk; men stelde het bezoek als variatie in dit eentonig bestaan zeer op prijs. In het dorps- ucoiuu'i. -r- r- -■ aannam, is ais eerste en enige vr schooltje waar s midól gs j J wejjjjce student toegelaten tot was gegeven (de vrije woensdag- middag kent men daar niet) was een speciale les over Nederland in gelast. WROCLAW. In de Poolse stad Wroclaw, het voormalige Duitse Breslau, zijn 769 overlijdensakten gevonden van terdoodveroordeel- den, die tussen 1939 en 1945 in een gevangenis van de Gestapo in Bres lau zijn onthoofd. In Breslau werd na 1944 o.m een aantal Franse ver zetsstrijder» ter dood gebracht. worden voorgelegd. CAIRO. De jonge Amerikaanse Verdica Delink, die enige jaren ge leden het mohammedaanse geloof aannam, is als eerste en enige vrou- de El Zhar-universiteit in Cairo. Zij heeft haar naam veranderd in Kha- diga, en zal afzonderlijk onderwijs krijgen van dezelfde hoogleraren als haar 17.000 mannelijke mede studenten. Zij zal zich echter van elke „opmaak" moeten onthouden en zedig gekleed moeten gaan Ook de ogen moet zij bedekt houden, zonder dat zij echter verplicht is de traditionele voile te dragen. MANAGUA. Naar in Managua, de hoofdstad van Nicaragua ver luidt is in Jinotepe, een plaatsje op ca 50 km ten zuiden van de stad, een opstand uitgebroken. niet in het nieuwe comité zijn op genomen. Aan hun vaderlandsliefde kan niet worden getwijfeld, aldus Gursel. Y DENKT ER AAN H.H. ADVERTEERDERS t dat uw advertentie voor ons speciaal Sint Nicolaas- numraer, dat op dinsdag 22 november a.s. verschijnt, uiterlijk morgen, dinsdag 15 november, in ons bezit moet zijn? De administratie Resten van bijbelse stad gevonden Amerikaanse archeologen en theo logen hebben bij het Jordaanse dorp Balatah de resten blootgelegd van het tempelhof Shechem, waar de eerste koning van Israël, Abi- melech, 1150 jaar voor Christus een grote slag leverde. Shechem, de eerste stad die in de bijbel ge noemd wordt, werd bezocht door Abraham en Jacob. In het boek Richteren is sprake van de vernie ling van Shechem. H.H. correspondenten Gaarne verzoeken wij H H. correspondenten, van alle huidige gemeenten, betrokken bij de verkiezingen d.d. 17 no vember, de uitslagen - na het bekend worden der totalen - aan het redaktiebureau te willen doorbellen. DE REDAKTIE. BOTSING BIJ TERSCHELLINGERBANK Westduits vrachtschip „Spreewald" voer met steven in op Turkse s.s. „Kutahya" DEN HELDER, 13-11 Vanmiddag om tien minuten over twaalf boor de de steven van het 5.094 ton me tende Westduitse vrachtschip Spreewald" er in slaagde zich als ruimen van het Turkse stoomschip „Kutahya" (3113 ton), dat met een lading katoen op weg was van Antwerpen, naar Bremen. De aanvaring, die tussen boei E. T 10 en Terschellingerbank ge beulde, had tot gevolg dat beide' schepen ongeveer 25 minuten in el kaar bleven haken, voordat de „Spreewald" er in slaagde zich las te maken. De 38-koppige beman ning en de enige passagier van de „Kutahya", die snel water maakte, konden op de „Spreewald" over stappen, zonder een schrammetje te hebben opgelopen. Op de noodseinen, die het Duitse vrachtschip had uitgezonden, voer de reddingboot „Brandaris" van Terschelling uit en nam de Turken over. Het Duitse schip, dat weinig schade had opgelopen, (het schip kreeg een gat boven, de waterlijn), GESPREK NIXON-KENNEDY Ex-rivalen ontmoeten elkaar PALM BEACH, 13-11. In Palm Beach, in de staat Florida, is mede gedeeld, dat de nieuwe Amerikaan se president Kennedy en de aftre dende vice-presient Nixon, elkaar maandag (vandaag), in Nixon's va kantieverblijf in Key Biscayne, zou den ontmoeten. Kennedy's perssecretaris, Pierre Salinger, die dit bekend maakte, zeide dat er twee redenen voor dit gesprek waren In de eerste plaats wil Kennedy Nixon gelukwensen in verband met de door de vice-pre sident gevoerde campagne, en in de tweede plaats wil hij de hartelijke betrekkingen, die tijdens hun ge zamenlijke Congres-periode van veertien jaar hebben bestaan, weer aanknopen. Opstand verloopt in Zuid-Vietnam SAIGON, 12-11 Door het binnen rukken van regeringsgetrouwe troepen hebben de opstandige pa rachutisten zich zaterdagmoigen vroeg moeten teiugtrekken van het paleis van president Ngo Dinh Diem In Saigon, dat zij 30 uur lang belegerd hebben. Toen de mariniers en tanktroepen die de opstandelingen aanvanke lijk gesteund hadden, naar de re gering overliepen, werd de toestand voor de parachutisten hachelijk. De parachutisten trokken zich eerst terug in een kazerne van de lijf wacht van de president en gaven zich daarna in kleine groepjes over aan de regeringstroepen. De bevol. king moet echter nog thuis blijven. De regeringstroepen hebben het radiostation bezet, dat een verkla ring van president Ngo Dinh Diem uitzond, waarin de parachutisten wordt verzocht hun wapens in te leveren en zich terug te trekken naar de buitenwijken van de stad. De regeringsgetrouwe vijfde in fanteriedivisie heeft intussen de strategische punten van Saigon be zet. vervolgde hierna zijn reis naar Antwerpen, terwijl de „Kutahya", die aanvankelijk even op de in de ruimen aanwezige zevenhonderd ton katoen bleef drijven, in het grootscheepse vaarwater zonk. VOORGANGERS VAN KENNEDY Twee presidenten van de V.S. die Kennedy - de nieuwgekozene - voorgingen in de geschiedenis. Thomas Jefferson (1743-1826) was de derde president van de V.S (1801-1809). Hij was de opsteller, van de Amerikaanse Onafhanke- lij kheidsverklaring. Noorse prinses gaat trouwen OSLO, 13-11. De 28-jarige Noorse prinses Astrid. dochter van koning Olav V van Noorwegen en wijlen I prinses Martha, zal op 12 januari in het huwelijk treden met Johan Martin Ferner die niet van adellij ke afkomst is, aldus heeft het hof in Oslo bekend gemaakt Ferner, zoon van een zakenman in Oslo, heeft, in de winkel van zijn vader achter de toonbank gestaan. Na het huwelijk zal prinses As trid het recht hebben de titel van prinses te blijven voeren Haar of ficiële naam zal dan zijn: prinses Astrid mevrouw Ferner. De ontwikkeling van de Afrikaanse landbouw LAGOS, 12-11. Op de eerste re gionale conferentie voor Afrika van de organisatie voor voedsel en land bouw (FAO), die zaterdag na be raadslagingen van tien dagen in Lagos (Nigeria) eindigde, hebben de Afrikaanse deelnemers de FAO verzocht een plan op te stellen voor de ontwikkeling van de landbouw in Afrika. In een slotresolutle werd ver klaard, dat er een groeiend besef is dat goede programma's voor land bouwontwikkeling nodig zijn Deze moeten in overeenstemming worden gebracht met de plannen in andere sectoren van de economie. Nog een andere president uit de veelbewogen geschiedenis van de „States", Thomas Woodrow Wilson. Hij was de 28ste president (1913- 1921). Hij werd bekend door de op stelling van de 14 punten, waarop Duitsland en verbondenen in de eerste wereldoorlog vrede konden verkrijgen. Kast viel op meisje ALMF.LO, 13-11. Het ruim 114- jarig meisje Sietske Rozema, doch tertje van een arts te Almelo, is zaterdagmiddag door een omval lende kast dermate ernstig aan het hoofd gewond, dat het naar een ziekenhuis moest worden overge bracht, waar het enkele uren later is overleden. Het stoffelijk overschot van groot-admiraal Erich Raeder, die vorige zondag in de ouderdom van 84 jaar overleed, is vrijdag op een begraafplaats in Kiel bijgezet. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f J Wie geen moed heeft, moet benen hebben. Bakkers hebben wensen voor broodvervoer -verkoop DEN HAAG, 11-11. Het hoofd- bestuur van de „Nederfandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf" is van oordeel dat de regering op korte termijn een beslissing moet nemen tot wij ziging van de zg. bakkerij paragraaf van de arbeidswet 1919 Het hoofd bestuur beveelt de regering aan de mogelijkheid te openen van het in voeren van ploegenstelsels; het ver kopen en het vervoeren van vers brood vrij te laten d.wz. niet aan bepaalde tijdstippen te binden (door óf het verkoopuur van vers b ood te vervroegen tot bv acht uur 's morgens en het uur waarop vers brood mag worden vervoerd geheel vrij te laten) en tenslotte door het stichten van een sociaal saneringsfonds voor de bakkerij. Dit is op een vanmiddag in Den Haag gehouden persconferentie, die geleid werd door de heer M. Vlug uit Schiedam, waarnemend voorzit ter der vereniging, medegedeeld door de secretaris, mr. C. M. Cor- poraal. ROERMOND. In de kipperen van de heer Teunissen te St. Odiliën- berg is door een defect aan de ver warming brand uitgebroken, waar door alle 1500 drie maanden oude kippen in de vlammen zijn omge komen. DELFT. Op vrijdag 25 november zal te Delft het Willem de Zwijger- raam in de westelijke gevel van de Oude Kerk te Delft worden over gedragen. Zoals bekend wordt deze kerk geheel gerestaureerd Een groot aantal gebrandschilderde ra men, ontworpen door de glazenier Joep Nicolas, zijn reeds aange bracht. h Groepen opstandelingen hebben zondag aanvallen gedaan op een klein fort in Guatemala stad en op het garnizoen van Puerto Barrios aan de oostkust van Guatemala. Zij werden teruggeslagen, doch pas nadat zij enige wapens hadden buitgemaakt. OPPOSITIE WORDT STELSELMATIG „UITGEROOKT" Generaal De Gaulle zet zijn Algerijnse plannen door PARIJS, 12-11. De Gaulle is be zig „de oppositie (tegen zijn Alge- rië-politiek) stelselmatig uit te ro ken", alvorens verdere maatregelen aangaande de toekomst van dat ge bied te nemen, aldus adviseurs die nauw met de president samen werken. Hij vraagt thans alle ministers, één voor één, naar hun opvatting en verzoekt degenen die hem niet langer kunnen volgen, zich terug te trekken zonder sensationele ver klaringen af te leggen, die Frank rijk nationaal en internationaal zouden kunnen verzwakken. Men gelooft dat niet meer dan twee mi nisters zich zullen terugtrekken. De Gaulle zal naar verwachting verder gaan met het proces waar bij steeds meer mohammedaanse Algerijnen op bestuursposten in Al- gerië en Parijs worden benoemd. Hij zal ook de bevoegdheden van het Franse bestuur in Algerië in verhouding tot het centrale bewind in Parijs versterken. In de Franse hoofdstad heeft men dit bestempeld als de voorbereiding van de basis voor een toekomstige autonome re gering in Algerië. FINANCIEN EN ECONOMIE Groot Nederlands kredietaanbod voor de V.A.R. AMSTERDAM, 12-11. Zaterdag is in Cairo aan de regering van de Verenigde Arabische Republiek door de heren Damme en During, directeur van resp. de Verenigde Machinefabrieken N.V. (Stork Werkspoor) en de N V. Koninklijke Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker, namens een groep Neder landse industrieën een krediet aan geboden ter grootte van f 50 000.000. De betrokken Nederlandse indu- trieën zijn: de Verenigde Machine fabrieken N.V. (Stork Werkspooi), de N.V. Koninklijke Nederlandss vliegtuigenfabriek Fokker, de Dok en Werfmaatschappij Wilton Fey- enoord N.V., mede namens de Ne derlandse scheepsbouw Voorts Van Doorne's Automobielfabriek N.V. en Grasso's Koninklijke Ma chinefabrieken N V. De middelen voor het krediet zullen beschikbaar worden gesteld schappij waarin een aantal voor aanstaande banken in Nederland participeert. De financiële con structie van het krediet is ontwor pen door de Twentsche Bank N V. Aan de totstandkoming zijn uitvoe rige besprekingen ook met over heidsinstanties voorafgegaan. BEEMSTER. De rijkspolitie te Beemster heeft het lijkje van een pasgeboren kind in beslag genomen. Het vermoeden bestaat, dat hier sprake is van een gewelddadige dood. De moeder was een zestien jarig meisje. 3 Sedert eind oktober zijn in de Kasjmier vallei 419 mensen door cholera gestorven, aldus officiële cijfers die zaterdag in Srinager in door de export-financierings-maat- Kasjmier zijn bekend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1