m V w m m Overdenking Onze Puzzelrubriek r H B n i 1 ié SNELFIX Hoe leer ik ze verantwoordelijkheid dragen? De open deur - fa fa fa fa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag n november i%o No. mm PSO«>iC'K>«HDRX 1 WIJ OUDERS I Joost was de oudste van een pret. tig en gezellig gezin met vier kin deren. Standjes en onenigheid kwamen daar maar hoogst zelden voor en echte ruzie was er volko men onbekend. Een harmonisch gezin waaraan menigeen een voor beeld nam. Joost bewonderde zijn vader geweldig. Vader was heel duidelijk de baas In huis, maar op een heel goede manier, hij bezat een i-ustig gezag, waar iedereen zich vanzelf bij neerlegde. Moeder werd- door Joost veraf good. Want zij was de lieve, zor gende, hartelijke spil, waar het hele gezin om draaide, altijd in de weer voor de anderen, zonder ooit iekening te houden met eigen ge noegen of gemak. Joost wist, dat moeder - wier lieveling hij was - altijd voor hem klaarstond en dat zij altijd voor hem in de bres sprong als hij met zijn zorgeloze, luchtige aard het er weer eens le lijk bij had laten liggen. Vader schudde soms het hoofd. „Loop die jongen toch niet met al les achterna, zo leert hij nooit ei gen verantwoordelijkheid dragen!" placht hij te zeggen. „Je bederft hem tot in de grond. Hij drijft he lemaal op jou!" Vader had gelijk, want door blin delings er op te vertrouwen, dat moeder aan alles zou denken en hem tijdig voor alles zou waar schuwen, kende Joost geen enkele verantwoordelijkheid. Eigen boontjes doppen „Laat hem z'n eigen boontjes doppen en als hij er dan eens te genaan loopt dan is het zijn eigen schuld. Daar zal hij van leren, be ter en grondiger dan dat jij altijd alles voor hem opknapt!" Moeder lachte maar eens fijntjes en liet vader praten. Op een dag dat moeder zoals gewoonlijk aan de trap stond te roepen: „Jóóóst,, Jóóóst! Ben je op? Het is al zeven uur! Opstaan!", toen werd vader verschrikkelijk boos. „En nou is het uit!" decreteerde hij. „Ik wil het niet meer hebben! Als zo'n luie lummel van veertien jaar niet op tijd kan op staan, dan komt hij maar te laat. Van nu af aan wordt hij niet meer geroepen. Als hij dat eenmaal weet, dan wordt hij pre cies op tijd wakker, dat zul je zien!" Moeder had er een zwaar hoofd in. Als de jongen met angst voor te- laatkomen insliep, dan zou hij mis schien erg onrustig slapen en met al dat vele huiswerk moest hij toch zijn nachtrust hebben Vader kreeg gelijk. Joost kwam tweemaal te laat op school en daar na nooit meer. Nu hij besefte, dat het alleen van hem afhing of hij op tijd was, nu kwam hij op tijd! Het is niet gemakkelijk Het is niet gemakkelijk voor ou ders en zeker niet voor moeders om niet te zorgen, om niet te trachten al wat moeilijk en onaangenaam Is, af te wenden van hun kroost en toch is dit precies wat wij wel moeten doen: wij moeten ons in zoverre kunnen beheersen, dat wij zonder ingrijpen onze kinderen fouten moeten kunnen laten be gaan. Wij moeten onze kinderen die verantwoordelijkheid laten dra gen, die met hun leeftijd overeen komt. Niet voorkomen. Niet het pad ef fenen, en niet vervelende gevolgen bij voorbaat trachten af te wenden, doch de gevolgen van het eigen ge. drag op het eigen hoofd laten neer komen. Dat is moeilijk, maar dat is opvoeden en wie U ooit heeft trachten wijs te maken, dat opvoe den gemakkelijk is en dat kinderen zo maar vanzelf tot evenwichtige, behoorlijke mensen opgroeien, die weet er niets van! ELLY MARTINS PREDIKBEURTEN voor zondag 13 november Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp; Gasthuiskerk: 10 uur dhr. van Pel, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur ds. van Liere. Serooskerke: 10 uur dhr. Mali- paard. Burgh: 10 uur ds. Don (Oogstdienst). Haamstede: 10 uur (H.A.) en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere (Dankdienst voor het gewas). Eikerzee: 7 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 utir ds. v. d .Ban. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot (H.D.). Noord- gouwe: 7 uur ds .Don. Dreischor: 10 uur vic. Keiling. Ouvverkerk: 10 uur ds .Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Boer Bruinisse: 10 en 5 uur ds .Bezemer. Lutherse kerk Zierikzee: Geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur dr. N. J. Hommes, Rotterdam. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma .Renesse: 7 uur dr. Becker. Scharendijkc: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. P. de Jong, em. pred. te 's-Gravenhage. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. Tiemersma. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. W. de Graaf, Broek onder Akkerwoude. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds .de Graaf. Nieuwerkerk; 10 uur godsdienstoefening, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 2.30 uur dhr. L. Huisman, Zwijndrecht. Oosterland: 10 en 6 uur dhr. L. Huisman, 2.30 uur lees dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesd. Nieuwerkerk: 9.45 en 245 uur leesdienst. Bruinisse; 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 0 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: zondag de H. Mis te 9 usr. „Ik heb een geopende deur voor uw aangezicht gegeven, die niemand kan sluiten". Openbaring 3 8a. Vooral in dit jaargetijde maken wij een goed gebruik van de deur, en degene die een deur open laat staan wordt, voordat hij of zij enige passen in de kamer heelt kunnen zetten, er op attent gemaakt. Wij houden van gesloten deuren, niet alleen voor de koude, maar ook om afgesloten te zijn van anderen, om ons eigen leven te kunnen lei den, daarom viert de eenzaamheid ook hoogtij in deze moderne we reld. God echter zet Zijn deur open en zegt dat wij binnen mogen komen, zegt dat wij kontakt met Hem mo gen hebben. Die deur geeft toegang tot Hemzelf en kan gelukkig door geen mens of ding worden gesloten. Wanneer wij voor Hem staan, zien wij onze zonde, onze armoede, on ze kleinheid. Daarom worden wij niet „weggewerkt", maar God biedt ons aan om onze zonden te verge ven, om ons rijk te maken, als wij berouw hebben over onze zonden en geloven dat Jezus Christus Zijn Zoon voor onze zonden gestorven is, en wij daardoor behouden kun nen worden. Wij hebben meer dan één deur in ons huis, waardoor wij op bepaalde tijden gaan om in ver schillende kamers te kunnen ko men. God's deur wordt vaak alleen gezien als „nooddeur", of toegang tot de schuilkelder Wanneer wij aan gevaar blootstaan dus in nood zijn, willen wij er wel binnen gaan, gelukkig is dat mogelijk. Maar het is tevens tekort doen aan Gods liefde en genade voor ons, want God heeft meer te bieden dan een schuilplaats in gevaar. Hij wil onze Raadsman zijn, onze Gids, onze Vriend. Laten wij een veelvuldig gebruik maken van deze deur, de deur die toegang geeft tot het Eeuwige Le ven, naar kracht, naar blijdschap en vrede. Laten tijd en geld ons niet weerhouden, want wij komen toch altijd tijd tekort en hebben nooit geld genoeg, wijzelf kunnen geen rust en vrede stichten, God doet het, ga door de open deur, vertel Hem alles, doe wat Hij zegt, dan zult U vanzelf een intensief gebruik maken van Gods deur, en vergeet dan niet om anderen ook die Deur te wijzen, want de Deur staat open voor iedereen. Z.zee. A. v. E. Ingezonden mededeling D hoeft geen angst te hebben Toor Brandend maagzuur Als U maar Bennies bQ de hand hebt. Dan dooft U 't vuur in 'n oogwenk, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daar om altijd 'n paar Rennies bij U. Ze zijn een voor een hygiënisch ver pakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere Rennies- oplossing Uw maag bereikt, is de brand op slag gedoofd. TONEEL EN FILM „Boris Mitrov - Russisch spion" film in Concertzaalprogramma Het Concertzaalweekendfilmpro- gramma wordt geopend met „Boris Mitrov - Russisch spion", een authentiek verhaal van spionage en contra-spionage. Sterren in dit spannende verhaal - met opnamen uit Moskou - zijn Ernest Borgnine en Kerwin Mathews. De interes sante film geeft een blik achter de schermen van Amerikaanse en Rus sische geheime diensten en is geba seerd op het verhaal van Boris Mitrov, de spion die twee landen diende. Deze zenuwslopende dub belrol van Boris stelt de Ameri kaanse veiligheidsdienst echter in staat in één slag het land schoon te vegen Een verhaal van feiten dat soms de fantasie overtreft. Verder brengt de Concertzaal deze week ,De koelbloedige sheriff' met o.a. Pat Wayne en Yvonne Craig. Deze „pioniers"-film geeft een boeiend beeld van een land In wording en we zien beslissende da gen aan de Californische grens, het land dat na de oorlog tegen Mexico bij de Verenigde Staten werd ge voegd. De jonge sheriff James Elli son neemt het met succes op tegen de bandieten die er hun toevlucht hebben gezocht. In bioscoop hotel Bom te Haam stede gaat deze week „De zoon van de sheik", een avonturenfilm met veel liefde en haat in Egypte. De avonturen spelen zich grotendeels af aan de rand van de woestijn, waar de zoon van de vermoorde sheik Omar is uitgeweken voor de indringer Ibrahim. Er valt heel wat te beleven voor het trouw geble ven volk er in slaagt de macht van Ibrahim te breken en Said de troon van zijn vader kan bestijgen. DE „TRECHTERBEKERCULTUUR" Verrassende ontdekking op de Gooise heide AMSTERDAM10-11. Van de „trechterbekercultuur"welker dra gers in Drente tussen 2500 en 2000 voor Christus de bekende hunne bedden oprichtten, zijn ook sporen bekend buiten noord-Nederland, namelijk op de Veluwe. Waar men in Drente voorname lijk begravingen kent - en tot dus ver nog vrywel niets omtrent de nederzettingen - gaat het bij de vondsten op de noordelijke Velu we om nederzettingsoverblijfselen. Een verrassende ontdekking is onlangs gedaan in het Gooi, nabij Laren. Aardewerkscherven en ste nen voorwerpen, aldaar op de hei door jonge amateur-archeologen verzameld, wezen uit, dat hier een nederzetting heeft gelegen en wel de meest westelijke van de trech terbeker beschaving. Momenteel worden met steun van het gemeentebestuur van La ren ter plaatse opgravingen onder nomen vanwege het Instituut voor prae- en protohistorie van de ge meentelijke universiteit van Am sterdam onder leiding van de heer J. A. Bakker. Tot nu toe zijn daar bij tal van scherven met diepsteek versiering aan het licht gekomen. Voorts vuurstenen werktuigjes en fragmenten van maalstenen voor het malen van graan en slijpstenen voor het slijpen van vuurstenen bijlen. Men hoopt voorts sporen van plattegronden van behuizingen aan te treffen. Sint naar Zierikzee Uw jaardaggoede, brave Sint Door iedereen zo zeer bemind Begint al dichterbij te komen Vervulling van ons aller dromen. Hoe denkt U het dit jaar te doen Zal het net weer gaan als toen? U weet nog wel, verleden jaar Speelde U 't fantastisch klaar! U kwam met paarden en met Pieten Die U geen ogenblik verlieten. U maakte een heerlijke entree In 't oude, goede Zierikzee. U dit te zeggen is thans plicht, Maar de Zuidhavenpoort zit dicht. Ook met de boot zal moeilijk gaan O Sint, al schijnt de volle maan. Hoe het ook zij, denk toch eens even En laat ons weer het feest beleven. Kom toch weer hier,al moest het zijn Per wentelwiek op 't Havenplein! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND I ZWOLLE. De twintigjarige melk rijder J. W. Hofstede uit Marien- heem (gemeente Raalte) is bij een aanrijding op de rijksweg in zijn woonplaats zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. Hofstede was met paard en wagen op weg naar zijn ewijk, toen een in dezelfd richting rijdende militaire jeep van achteren tegen de wagen botste, waarbij Hofstede van het voertuig werd geslingerd. VLIELAND. Een op 7 november op het Noordzeestrand van Vlie land aangespoeld lijk is door de Rijkspolitie in samenwerking met de vreemdelingendienst en Inter pol geïdentificeerd. Het is het stof felijk overschot van de 47-jarige Edgard Oscar Obreno uit Stene (België). ASSEN. Nabij de Nederlands Hervormde kerk in Geesbrug is een ongeluk gebeurd, waarbij de 37-jarige mevrouw Koster met haar zoontje werden aangereden door een passerende personenauto. Beiden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd, waar het zoontje inmid dels is overleden. AMSTERDAM. In het water van de Weesper trekvaart te Amster dam, ter hoogte van de Cinetone Studio, is een lijk drijvende gevon den. De politie neemt als vast staand aan, dat dit het stoffelijk overschot is van de sinds 25 okto ber vermiste 45-jarige ongehuwde vertegenwoordiger P. A. Francois uit Zevenbergsehoek. SCHIPHOL. Bij zijn terugkeer uit West-Afrika heeft de presi dent-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, op Schiphol mede gedeeld, dat hij in de hoofdstad van Nigeria, Lagos, besprekingen heeft gevoerd over de opneming van deze stad in het luchtnet van de K.L.M. Een hele lastige, die puzzel van vorige week, speciaal door het woord „agame", waar tientallen inzenders(sters) ingevlogen zijn. Ze maakten er doorgaans „agama" of „agami" van, maar dan moest men met verschillende andere woorden goocheltoeren uithalen. Van de wei nig goede inzenders (sters) werd voor de kaartjes de gelukkige: mevr. E. Merle-Frederiksz Raveslootstraat 54, Zierikzee. Het pocket-boek gaat naar: Wim Doornenbal Laan der Wereldveteranen 10 Ouwerkerk. Horizontaal: 1 slip, 4. pa, 6. ka- rin, 10. gok, 11, reiger, 14 aden, 16. r.o., 17. dom, 18. at, 19. aa, 20. k.o, 21. isar, 23. ie, 25. agame, 28. doorlopen, 30. vos, 32. es, 34. om, 35. zaad, 37. compenseren, 42. eg, 44. aha, 45. Ie, 46. ut, 47. ate, 48 1 o., 49. sollicitant, 53. olie, 55. er, 56. el, 58. vla, 59. galstenen, 63. steel, 65. or, 66 naad, 68 r.d., 70. on, 71. is, 73. opa, 75. te, 76. koen, 78. egoïst, 80. man, 81. regel, 82. pa, 83. tulp. Verticaal: 1. soos, 2. ]k, 3. pro, 4. pi, 5. aga, 6. kr, 7. raam, 8. id, 9. nek, 10. grime, 12. emir, 13. etappe, 15 nors, 17 droom, 19. aan zetten, 22. ad, 24. elan, 26. ge, 27. eva, 29. omploegen, 31. odette, 33. school, 36. an, 38. o.a., 39 eel, 40. s.ri., 41. rui, 43. ge, 44. al, 47. an, 49 si, 50 lollig, 51. eito, 52. arena, 54. las, 57. lijden, 58. vork, 60. a.e., 61. eros, 62. na, 64. tong, 67. atap, 69. dor, 72 sop, 74. pt.t., 77. ee, 78. el, 79. ia, 80. ml. DE NIEUWE PUZZEL 7~ V f 6 7 tf f '3 '4 U yd y ic JU is u Jó ff Ti JJ *9 if - JJ- E VS s</ V'".. Ji 30 iy 4* 49 So f3» fy fX fi ff fi ff So 6, ÓS 0V ÓS *7 SS y V' 7<l P ;v V' 7' ry 40 s/ Horizontaal: 1. gelofte; 3. naar aanleiding van (afk.); 5 .steekwa pen; 10. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam; 12 .vlaktemaat; 13. liefkozing; 14. losplaats; 16. boom; 18 .jong dier; 19. plaats op de Ve luwe; 21. dwaas; 23. verschoten; 25. familielid; 26. rookartikel; 28. hennepbraak; 30. op de wijze van; 32. lof; 34. land in Europa; 36. vouw; 39. gelooide huid; 41. oude literatuur; 43. ongebroken; 45. vorm van eren; 47. fraai; 49. torn; 51. bloem; 54. geluid; 56. paradijs; 58. opening60. Indisch vleesge recht; 62. volkomenheid; 65. kle dingstuk; 66. heilige stier; 68. Duit badplaats; 69. hier; 70 vaartuig; 71. niet kunnende spreken; 73. hei lige (afk.); 75 vod; 77. eerste vrouw 78. luchtstrijdkrachten (afk.); 80. ongeveer genomen; 81. beletsel; 82 schelle kreet. Verticaal: 1. eikenschors; 2. titel (afk.); 3. kleine slok; 4. omroep vereniging; 5. mooie (Fr.); 6. be treurenswaardig 7. onder andere (afk.); 8. geen persoon; 9. Engels lidwoord; 11. deel v. d. kachel; 15. vriend (Fr.); 17. omroepvereniging 20. vallei; 22. opgeld; 24. behoef tige; 26. vruchtennat; 27. jongens naam; 29. aarde (Fr.); 31. vogel; 33. meisjesnaam; 35. klein beetje; 37. jongensnaam; 38. staat der V.S.; 40. vogel; 42. aanw. voornaamw.; '44. Europese vulkaan; 46. uiteinde; 47. insect; 48. plaats op de Veluwe; 50. strook; 52. openbaar vervoer middel; 53. opstootje; 55. godin der Lente; 57. verlangt; 59. gegroet (Lat.); 61. hijs werktuig; 63. water in Groningen; 64. ezel (Eng.); 67. zijrivier; v. d. Donau; 69. plant aardige afscheiding; 72. boom; 74. speelgoed; 76. rivier in Siberië; 79. gewicht. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 12-13 november: P. W. J. Vogelaar, telefoon (01110) 2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 12-13 november: W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon (011119) 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 12-13 november: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, telefoon (01110) 2180. Ingezonden mededeling Lijm zonder klemmen met van Ceta-Beyer De eerste Sowjet-ambassadeur in Laos, Alexander Abramof, is in Vientiane aangekomen, waarmede Laos zich onder de neutralistische landen in Azië heeft geschaard. Zijn komst geschiedde op uitnodi ging van de regering van prins Soevannah Phoema, die voor een neutralistische politiek is. SPORT Wijziging programma K.N.V.B. afdeling Zeeland Wijziging 12 november Uitgesteld: 2e klas C: Duiveland I-WIK I. Ingelast: 2e klas C: WIK I-Dui- veland I (3 uur, scheidsr. N. Speel man). Wijziging 13 november Scheidsrechter bij Dreischor- Brouwershaven wordt W. J. v. d. Maas. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 92. Snel beramen de vrienden nu een plan. „Er is alle kans, dat Eén-Oog-Jack de andere muiters gaat waarschuwen", verklaart Aram„maar als die anderen niet hier in Dover wonen, zal hij te paard naar hen toereizen. We moeten dus aan paarden zien te komen om hen te kunnen achtervolgen". Thomas vertelt dat hij nog een neef in Dover heeft wonen, die paardenkoopman is en hem zeker een paar van zijn beesten wil lenen. En terwijl Thomas en Agua naar de paardenkoopman gaan, die zijn neef hartelijk begroet en dadelijk bereid is een paar paar den uit te lenen, staan de anderen op wacht voor het huis van Eén-Oog-Jack. Het begint al te schemeren als een man haastig het huis verlaat. „Dat is hem", fluistert Presto en snel stapt hij naast Aram en Emillo in de schaduw van een muur. „Blijf hier", fluistert Aram, „ik ga hem alleen achterna". Voorzichtig volgt hij Eén-Oog-Jack, die verderop in de straat een grote deur opent en naar binnen gaat. Even later komt hij op een prachtig paard naar buiten rijden en verdwijnt in volle galop

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5