Moeder Zierikzeese „Waerheijdsboecken" geven voorbeelden van vroegere rechtspraak Belastingverlaging kan niet ingaan op 1 januari 1961 LEGER IN ZUID-VIETNAM DOET GREEP NAAR DE MACHT POTTER'S 0ÊjÈÊgi& goed horloge Landbouw en Veeteelt Zó deed men dat toen In het algemeen logen de straffen er niet om TWEEDE KAMER Men weet al veel meer van een volk als men iets te weten komt over de rechtspraak en ditzelfde geldt ook voor onze voorouders. Het hoe leefden zy, hoe dachten zij en hoe spraken zij recht, is wel nodig om zich een beeld te vormen van het leven in het algemeen in voorbye eeuwen. Wat Zierikzee betreft kan men erg gelukkig ztfn met de zoge naamde „Waerheydsboecken", waarin de feilen en overtredingen van de poorters der stad en „onderhorige plaatsen be-oosten-Schelde" wer den opgetekend. Deze merkwaardige registers beginnen in 1498 en het is vooral de stadsarchivaris wylen de heer P. D. de Vos geweest, die uit deze boeken menig stout staaltje rechtspraak heeft weten te puren. Wy meenden dat het interessant is voor onze lezers hier enkele van deze voorbeelden van rechtspraak nog eens in herinnering te brengen. In 1498 beging zekere Nele Huge Waddinszoon de euvele daad zijn eigen moeder met een stok af te ranselen. Deze mishandeling vulde hij nog aan met in huis de boel op stelten te zetten. Nele kreeg te ho ren hoe de rechtsmannen over hem dachten. Hij moest twee gepeperde boeten betalen, aan de stad Zierik zee en aan de graaf. Bovendien werd hij verbannen uit de stad en het poortambacht. Bovendien moest hij een bedevaart ondernemen naar de Sint Pieter te Rome. Kon hij bewijzen - na terugkeer - daar ge weest te zijn, dan kreeg Nele nog een kans. Kon hij dat bewijs niet leveren, dan zou hem na terugkeer een hand worden afgekapt. Baldadigheid Tezamen met andean vergreep in 1500 de Zierikzeeënaar Cornelis Matthijszoon zich aan note- en essebomen in de tuin van het kloos ter Sion onder Noordgouwe. Cor nelis bewerkte de onschuldige bo men met messen en hellebaarden. Hij heeft het geweten. Bij vonnis van de 25ste september werd hij veroordeeld, de volle waarde der bomen v i e r-voudig terug te be talen. Bovendien moest hij een be devaart maken naar Keulen, een kaars van een pond schenken aan het klooster en de kloosterbroeders op de knieën om vergiffenis vra gen. Dienen op oorlogsschip Beslist bont maakte het zekere Pieter Cornelis in 1502, maar zijn straf was er ook naar. Pieter drong binnen in het huis van Cornelis Moensz, met de bedoeling deze priester naar het leven te staan. Zo ver kwam het echter niet. Wel zag Pieter kans de dienstmaagd vrijwel ontkleed de straat op te jagen. Pieter werd veroordeeld om drie jaar op een oorlogsschip tegen de Turken te dienen, een uiterst riskante baan, waarvoor de vrij willigers bepaald niet in de rij stonden. Bij de ingang van het Slingerbos tot ongeveer aan Parklust strekte zich in de middeleeuwen het Sint Annastraatje uit Daar woonden de meisjes van plezier en zekere Maarten Cornelisz had er aardig heid in de deuren van de huisjes open te gooien en vervelend te doen tegen de bewoonsters. Hij moest een zware boete betalen en werd een jaar verbannen uit de stad. Straf voor leugenspreker Bijzonder slecht verging het een verkeerde nieuwtjes-aanbrenger. Te Zierikzee arriveerde in 1502 Jonge Jansz de Backer, die een be zoek aan de markt te Antwerpen had gebracht. Hij had opgewonden verhalen meegebracht, die hij hier rondstrooide. Hij had zijn „nieuws" naar hij zeide, uit Spanje, maar het verhaalde bleek later onjuist te zijn geweest. Prompt kon hij - na vonnis van 21 oktober - weer op reis, want hij werd veroordeeld tot het maken van een bedereis naar Keulen (een geweldig karwei in die dagen). Kon hij later terugge keerd bewijzen daar geweest te zijn, dan zat het goed. Kon hij het niet dan ging het hem een hand kosten. In 1505 won een ongehuwde vrouw een kind. Zij moest tien pond boete betalen en binnen 14 dagen 3000 stenen aan de stad le veren. In 1506 moest een vrouw uit Schouwen zoveel jaren uit Zierik zee worden gebannen, als zij ogen met een dobbelsteen zou werpen. OOSTERLAND Drs. Th. J. Westerhout sprak voor de P.v.d.A.-afdeling „Hoe gaan we Schouwen-Duiveland bewonen" Schouwen-Duiveland is een an- zing voor woningwetbouw, die voor der huis geworden", aldus typeerde de heer drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer, de vele grote veranderingen die de na- rampse tijd heeft gebracht voor ons eiland met zijn herverkaveling, wederopbouw etc. en nu gaat het er maar om hoe we dit gaan be wonen. Spreker trad woensdagavond op voor de afdeling Oosterland van de P.v.d.A. De voorzitter, de heer Joh. Hage, leidde de spreker in met een woord van welkom, mede aan de aanwezigen uit andere plaatsen, o.m. burgeméester J. L. v. Leeuwen van Brouwershaven, mr. K. A. Keu- ning uit Zierikzee, de heer R. Door nenbal te Ouwerkerk e.a. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat er bizonder geringe belangstel ling was voor deze avond. Drs. Westerhout sprak over: „De komende raadsverkiezingen". In de eerste plaats wees spreker op de reden waarom de P.v.d.A. heeft ge meend overal bijeenkomsten te moeten beleggen. Dit was om een goede voorlichting te geven. De huidige isolatie van het eiland pas seerde de revue en spreker wees op de ingrijpende veranderingen die het Deltaplan - met name - aan ons eiland zal geven. Ook de spoedige samenvoeging van ge meenten werd onder het oog ge zien. Er zal van de nieuwe ge meenteraden der zes nieuwe ge meenten veel meer worden ge vraagd dan van de oude het geval was. Als straks de isolatie van het eiland is opgelost, zal de toeristen- stroom naar de Westhoek toene men, terwijl er ook veel kans be staat dat er meer industrie op het eiland zal komen. In dit alles zul len de gemeentebesturen een sti mulerende invloed moeten doen gelden. Woningbouw Ook de woningbouw zal onder het oog moeten worden gezien, want wil men industrie krijgen, dan dient er in de eerste plaats voor behuizing te worden gezorgd. De in het vooruitzicht gestelde belas tingverlaging van het kabinet- De Quay voor medio 1961, is wel een prettig vooruitzicht voor iedereen, doch spreker vreest dat het ten koste van verschillende urgente za ken zal gaan. Zo is daar de toewij- Zeeland toch al niet bijster groot is en hierdoor misschien nog min der zal worden. De nieuwe raden kunnen- hieraan in beginsel niet veel veranderen, doch zij kunnen een protest naar Den Haag zenden. Komende tot de gemeenteraads verkiezingen zette spreker het be ginselprogram van de P.v.d.A.-le- den uiteen en verder wees hij op het grote belang zijn stem uit te brengen op één der P.v.d.A.-kandi- daten. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd weinig ge bruik gemaakt Nadat de heer Wes terhout de enige vragen had be antwoord, dankte de voorzitter de spreker voor zijn betoog en de aan wezigen voor de betoonde belang stelling. Hierna werden nog enige films vertoond, o.m. de bekende film „Glas" van Bert Haanstra. Zij gooide er vier en moest dus vier jaar wegblijven. Vonnis na moord Ontzettend was de straf voor de meervoudige moordenaar Hugo Cop de Costere in 1507. Half ont kleed werd hij gebracht op een wagen voor het 's-Gravensteen. De scherprechter gaf hem hier met een gloeiend ijzer een steek in de rug. Deze straf werd herhaald voor het Sint Janshuis (op de Dam), op de Gasthuisbrug en tenslotte onder de galg. Hier werd hij aan een paal gebonden en levend verbrand. De Zierikzeese baljuw Jan Lie- vense van Cats wilde zich in 1509 vergrijpen aan de dochter van de secretaris Domus Cornelisse. Hij werd veroordeeld tot een boete van 70 pond en werd zes jaar uit de stad verbannen. Aan het meisje moest hij zes pond betalen. In enkele andere artikelen zullen wij nog wat voorbeelden geven van vroegere straffen, om te vernemen „hoe men het toen deed". Met har de hand in ieder geval, dat staat wel vast! DEN HAAG, 10-11. De Tweede Kamer heeft zich beziggehouden met algemene beschouwingen over de Ryksbegroting 1961, waarby het kernpunt was de in de Troonrede toegezegde belastingverlaging. Uit de Kamer was gevraagd de verla ging te doen ingaan op 1 januari 1961. Minister Zijlstra merkte op, dit niet aan te durven, omdat op dit ogenblik een injektie van f 475 miljoen op jaarbasis teveel is. De eerste maanden van 1961 heeft spr. nodig om na te gaan of de ver laging per 1 juli verantwoord is. Wanneer men op deze wijze een gezonde ontwikkeling kan kopen en een ongezonde ontwikkeling kan afkopen, dan lijkt hem de prijs niet te hoog. De minister dankte voor de bre de instemming, welke de hoofdlijn van het regeringsbeleid hedenmid dag heeft ondervonden. Het algemeen economisch klimaat besprekend zegt sprdat het in de huidige situatie meer dan ooit zaak is het beleid zo flexible mogelijk te doen zijn, zowel om opgewassen te zijn tegen een voortduren van de hoogconjunctuur als tegen het intreden van een recessie. De kwesties die samenhangen met de controle op de overheids uitgaven kunnen z.i. beter bij een latere gelegenheid worden bespro ken. Staatssecretaris van den Berge deelde in antwoord op een vraag van de heer van de Wetering, wel ke invloed de verlagingen in 1961 hebben, mede, dat deze f 215 mil joen betreffen. Z.i. kan nu geen beslissing geno men worden ten aanzien van de belasting voor de gehuwde wer kende vrouw. Het is beter te wach ten tot men een beter inzicht heeft in de reacties van de Kamer. Met betrekking tot het klimaat in de andere EE.G.-landen zegt sprdat het van belang zal zijn te kijken naar de situatie in die lan den. Hij deelt mede, dat in een peri ode van drie jaar 94 personen met een vermogen van meer dan een half miljoen zijn geëmigreerd. Bij zestig van hen speelden fiscale re denen een rol. ROTTERDAM .Op de werf Gusto" in Schiedam is de kiel gelegd voor een nieuw motor vrachtschip voor de Holland-Ame- rika Lijn, de „Katsedijk" Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling VOOR EN NA DE BEVALLING OP KRACHTEN. BLIJ. VEN EN SNEL HERSTELLEN MET SARCO GLOBINE het bloedvormend krachttonicum. Bevat naast haemoglóbine alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar aft drageaa en Jn vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen: T. Langerak, Vinkeveen; te Kootwijkerbroek (toez.): P. J. F. Lamens, Kamerik; te Zevenbergen (toez): J. van Win- i'erswijk, Wieringermeer. Bedankt voor Vriezenveen: P. H. Borgers, Birdaard; voor Wierden: H. N. van Hensbergen, Renkum. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Eindhoven: S. van Zwoll, Kampen. President zou afgezet zijn WASHINGTON, 11-10. In Wash ington zyn berichten ontvangen waaruit valt op te maken dat in Zuid-Vietnam het leger zich van de macht heeft meester gemaakt en president Ngo Dinh Diem tot aftreden heeft gedwongen. Dit is van officiële zijde in Washington vernomen. Het Zuidkoreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van zijn ambassadeur in Saigon bericht ontvangen dat vanochtend (vrijdag) hevige straatgevechten zijn ont brand tussen regeringsstrijdkrach ten en opstandelingen. De gevech ten zouden het hevigst zijn in de omgeving van de ambtswoning van de premier. Bezoldiging overheidspersoneel DEN HAAG, 10-11. Vandaag kwam de centrale commissie voor georganiseerd overleg bijeen onder voorzitterschap van prof, mx\ N. J. H. van Esveld, in tegenwoordigheid van mr. E. H. Toxopeus, minister van binnenlandse zaken. In deze vergadering zo wordt van de zijde van het ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld, is overleg gepleegd over de beginse len van het beleid, dat voor de be zoldiging van het overheidsperso neel moet worden gevoerd, in het kader van het nationaal loonbeleid, zulks naar aanleiding van het vraagstuk van de bezoldiging van de politie-ambtenaren. „Er bestond bij de centrales van overheidspersoneel begrip voor het standpunt van de minister, dat het noodzakelijk is een duidelijk in zicht te krijgen in deze beginselen, alvorens concrete voorstellen in behandeling worden genomen. Na kennisneming van de weder zijdse standpunten bestond aan beide zijden behoefte aan nader beraad", aldus het communiqué van binnenlandse zaken. De leider van de staatsgreep is waarschijnlijk majoor Du Quoc Dong, een thans 28-jarige officier, die een opleiding in de Verenigde Staten heeft ontvangen en aan het hoofd staat van een bataljon para chutisten. De Zuidvietnamese staatsgreep vertoont veel overeenkomst met die van kapitein Kong Lae, die in augustus de pro-westerse regering van Laos ten val bracht, zo werd in Washington gezegd. Naar verluidt hebben de leiders van de staatsgreep - die als een volledige verrassing kwam - het presidentiële paleis bezet en Ngo Dinh Diem tot aftreden gedwongen. Overigens is de toestand nog zeer verward. Ingezonden mededeling TBABYDERHSufmP „WIJ KOMEN" HIELP WEER AMSTERDAM, 9-11. Bij het se cretariaat van het noodfonds „Wij komen" is dezer dagen bericht bin nengekomen, dat de 50-jarige we ver de heer W. Spaan, uit de Jan Heynslaan te Eindhoven, zeer ern stig ziek is. De patiënt had nog slechts één wens, nl. zijn enige ja ren geleden naar Canada geëmi greerde dochter te mogen terug zien. Na-overleg met de huisarts van de vader heeft het noodfonds zich per telex in verbinding gesteid met de dochter in Dorchester (Ontario) en haar medegedeeld dat zij voor rekening van „Wij komen" de reis naar Nederland vice versa kon maken. Vrijdag (vandaag) zal zij op Schiphol arriveren. Boekinhoud niet vriendelijk genoeg Uitgave onzeker NIJMEGEN, 9-11. De Nijmeegse geschiedkundige dr. J. M. G. M. Brinkhoff heeft in opdracht van de regenten der twee Rooms-katho- lieke weeshuizen in Nijmegen een boek geschreven over de historie van deze huizen in de afgelopen eeuw. Dit werk, dat moet verschij nen bij het 400-jarig bestaan van de instituten en een aanmerkelijk deel van de geschiedenis van de keizerstad omvat, wordt nu echter geweigerd door het college van re genten, aangezien het de inhoud er van niet kan accepteren. De passages over de als streng gekarakteriseerde opvoeding van weeskinderen in de voorbije eeuw, de critische opmerkingen van de vroegere regent en gemeenteraads lid dr. Banning aan het adres van de regenten, en de beschrijving van de vroegere regenten, zijn onder meer de punten, waaraan de op drachtgevers aanstoot hebben ge nomen. Dr. Brinkhoff heeft hiertegen over verklaard zijn boek uitslui tend te hebben gebaseerd op de notulen van regentenvergaderin gen en andere officiële documen ten uit de geschiedenis van de bei de weeshuizen. De regenten prefereren echter, gezien de gelegenheid waarop het boek moet verschijnen, een gema tigder en hartelijker omschrijving van feiten en feilen. Prof. Brink hoff heeft dit echter van de hand gewezen en verklaard niet van plan te zijn de authentieke gege vens te veranderen en zich daar door min of meer schuldig te ma ken aan bronvervalsing. De iLitgave van het boek is nu onzeker geworden. Ingezonden mededeling I MCNTHOLPfltCTS 1 Tcdcn hoest en Keelpijn v Uitwerking frappan» - Verwachting tot zaterdagavond: Zacht Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54. Maan op onder 14.16. 13 nov. Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 1.00, onder 14.42. 14 nov. Zon op 7.58, onder 16.51. Maan op 2.07, onder 15.06. Laatste kwartier: 11 nov. te 14.48. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 nov. 13 nov. 14 nov. 8.35 v.m. 9.52 v.m. 11.15 v.m. 21.31 n.m. 22.53 n.m. n.m. 21.06 n.m. 22.25 n.m. 23.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 nov. 8.31 v.m. 13 nov. 9.45 v.m. 14 nov. 11.06 v.m. Doodtij: 13 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: Achter het front van een diepe depresie bij Ierland, dat gisterenmiddag en -avond ons land passeerde, stroomde met zuidwes telijke winden belangrijk zachtere lucht ons land binnen, waardoor de temperaturen vanmorgen 5-10 gra den hoger waren dan gisteren. De depressie heeft intussen zijn dieptepunt overschreden en begint minder diep te worden. De zuid westelijke stroming blijft zich ech ter over onze omgeving handhaven. Enkele randstoringen die in deze stroming meebewegen kunnen oor zaak van buien zijn, zodat op wis selvallig weer moet worden ge rekend. Het blijft daarbij zacht. Scheepvaartberichten Kenia (t.), 10-11 te Bahrein. Korenia (t.), 10-11 850 mijl w. Kaap Verdische eilanden naar St. Vin cent. Samarinda, 10-11 van Port Sudan naar Suez. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 2 nov.: Wietske, d. van Jouke Hoekstra en Hinke Hib- ma; 4 nov.: Leendert, z. van Cor nelis Bolier en Jacoba Cornelia van de Graaf; 6 nov.: Martina Jakoba Aletta, d. van Adriaan Jan Bakker en Idske de Boer; 6 nov.: Johannes, van Harry Cornelis Jacobus Rib- bens en SietskeKersbergen; 6 nov.: Jan Willem, z. van Mary Leendert de Vrieze en Leenderina Johanna van Dongen; 8 nov.: Jacoba An- tonia, d. van Antonius Johannes de Bruijn en Jacoba Jacomina Saman; nov.Sara Pieternella, d. van Ma- rinus Servaas en Annigje Maas kant; 9 nov.: Hendrika, d. van Hen drik de Jonge en Dina Johanna van Westenbrugge; 10 nov.: Matthijs Joost, z. van Joost Marinus Lode- wijk en Maria van der Woude; 10 nov.: Marina Jannetje, d. van Ja cob Vroegop en Maria Cornelia Overbeeke. Gehuwd. 4 nov.: Adrianus Lambertus de Graaf, 57 j. en Pie ternella Janna Vos, 55 j.; 4 nov.: Anthonie Jonker, 23 j. en Jannetje Maria van Dongen, 24 j. Overleden. 9 nov.Mattheus de Later, 72 j., echtgenoot van Adriana Meerman (te Oosterland). Ingezonden mededeling Voor een GRATIS 2 JAAR VERZEKERD Mond- en klauwzeer in Engeland LONDEN. 10-11. Hét Engelse ministerie van landbouw heeft don derdagavond bekend gemaakt, dat Engeland een periode van mond en klauwzeer op grotere schaal dan sedert 1951-'52 het geval is geweest tegemoet gaat. In drie dagen tijds werden reeds meer dan 40 gevallen aangemeld en het aantal gemelde ziektegevallen stijgt met het uur, zo deelde het ministerie mede. Het meest komt de ziekte voor in Nor folk, Suffolk en Northumberland, maar zij heeft zich ook reeds ver spreid tot in Schotland, in het ge bied van Aberdeen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2