Kennedy wil reorganisatie van „buitenlandse dienst" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vreemde vangst VRIJDAG 11 NOVEMBER 1W0 117e jaargang No. 18870 ZIERIKZEES(KMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. IS mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. f, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikiee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Begin december bekendmaking nieuw kabinet WASHINGTON, 11-10. In door gaans goed ingelichte kringen die in nauw contact staan met Ken nedy is vernomen, dat de nieuwe president van plan is de buiten landse dienst grondig te reorgani seren. HU zou onder meer een aan tal nieuwe ambassadeurs willen be noemen. In genoemde kringen werd ge zegd dat Kennedy vast besloten is een einde te maken aan het ge bruik van toekennen van een am- bassadeurspost aan lieden die aan zienlijk hebben bijgedragen aan het verkiezingsfonds van de partij. De democratische partij zou twee aan biedingen van zakenlieden die een ambassadeurspost wensten, hebben afgeslagen. Ook de bezetting van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Washington zou Kennedy ingrij pend willen wijzigen. In zijn eerste persconferentie na zijn verkiezing tot president heeft Kennedy medegedeeld de samen stelling van zijn kabinet eind no vember of begin december te zul len bekendmaken. Inmiddels heeft hij Clark Clif ford, een van zijn naaste medewer kers, aangewezen om hem te ver tegenwoordigen in de commissie voor het contact met de huidige regering. Met ingang van januari heeft hij Ken O'Donnelle tot zijn bijzondere medewerker benoemd en Theodore Sorensen tot zijn speciale adviseur. Kennedy deelde mede nog niet te hebben overwogen of hij de ko mende vergadering van de NAVO- raad, die in december in Parijs zal worden gehouden, zal bijwonen. De nieuwe president had nog geen kennis genomen van Ade nauer's verklaring over een moge lijke ontmoeting met hem in fe bruari a.s., doch Kennedy zei te hopen de gelegenheid te hebben Adenauer op een geschikt tijdstip te ontmoeten. Op een vraag of hij voornemens is Adlai Stevenson een belangrijke post in zijn kabinet te geven, ant woordde Kennedy gisteren een te lefoongesprek met Stevenson te hebben gevoerd „over een aangele genheid, die ik tot na mijn terug keer van vakantie wil aanhouden". Allan Dulles en Edgar Hoover zullen op zijn verzoek aanblijven als hoofd van respektievelijk de centrale geheime dienst en de F.B. I. Het voorstel van president Eisenhower om een liaison-groep te benoemen ter voorbereiding van Bouwontlernemers tegen 5000 premiewoningen voor woningbouwverenigingen XJTRECHT, 10-11. De Nederlandse bond van bouwondernemers heeft bezwaar tegen het voornemen van de minister om vijfduizend premie woningen te doen bouwen door wo ningbouwverenigingen, die daarbU een garantie op te sluiten geldle ningen van de gemeente zullen krijgen. Dit verklaarde drs. W. J. Valken burg, algemeen secretaris van deze bond, op een bijeenkomst van partikuliere bouwondernemers in Utrecht. Volgens de heer Valken burg zou dit opnieuw een bevoor rechting van woningbouwcorpora ties boven de partikuliere bouwon dernemers betekenen. Deze bevoor rechting acht hij tevens in strijd met het regeringsbeleid, dat is ge richt op een herstel van de nor male verhoudingen op het gebied van de woningvoorziening De wo ningvoorziening bevindt zich - al dus de heer Valkenburg, inderdaad in een overgangsfase, doch het be leid in deze fase dient, naar zijn mening, te worden afgestemd op de gekozen doelstelling, te weten terugkeer naar normale marktver houdingen en niet op maatregelen in het verleden, namelijk het ver strekken van extra faciliteiten in de vorm van subsidies of garanties. De minister - zo deelde de heer Valkenburg mede - motiveert de voorgenomen bouw van deze vijf duizend premiewoningen met ga rantie door te stellen dat naar ver wachting bepaalde gemeenten zul- Simavi-kraamkliniek te Hollandia geopend HOLLANDIA, november De af deling kindersterf te-best rijding van de dienst van gezondheidszorg is in het bezit gekomen van een moder ne kraamkliniek te Hollandia-Bin- nen. Op die dag heeft mevrouw Biersteker-Land - echtgenote van de arts die het initiatief tot de bouw nam - officieel geopend. De bekende Nederlandse vereni ging Simavi, die medische hulp biedt aan het buitenland, heeft de kosten voor de bouw van deze mo derne kliniek op zich genomen. Het Rode Kruis bood hulp voor de sa nitaire inrichting terwijl de Uni cef het medisch instrumentarium heeft geschonken. LOCHEM In tegenwoordigheid van vele autoriteiten op het gebied van het onderwijs en de genees kunde, is te Lochem het Anke Marjoleinhuis geopend Dit tehuis biedt onderdak en medische ver zorging aan kinderen, die zo zwaar invalide zijn, dat zij niet in reva lidatiecentra of verzorgingstehui zen kunnen worden opgenomen. len achterblijven bij de bouw van I woningen in een goedkopere klasse. De heer Valkenburg meent, dat dit nog geenszins vaststaat, doch indien dit het geval zou zijn, dient hiermede, naar zijn mening, te wor den voorzien door woningbouwver enigingen, echter uitsluitend op ba sis van de woningwetfinanciering. 75 opstandelingen gedood in Algerië ALGIERS, 10-11. Een Franse mi litaire woordvoerder in Algiers heeft donderdagavond meegedeeld dat in de afgelopen 48 uur in ge heel Algerië 75 opstandelingen zijn gedood en 30 gevangen genomen bij operaties van de Franse strijd krachten. In Oran is donderdagavond op een halteplaats een granaat in een autobus gegooid. Eén persoon werd gedood. Er waren vijf gewonden. de gezagsoverdracht, zei Kennedy te hebben aanvaard. Aan premier Chroesjtsjef heeft hij een telegram gezonden om hem te bedanken voor zijn gelukwensen. Tevens deelde hij Chroesjtsjef daarin mede, dat het bereiken van een rechtvaardige en duurzame vrede „een doel van dit land en een belangrijke taak van zijn pre sident" zal blijven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De meest verblinden zijn zij, die denken, dat ze zien kunnen Communistische topconferentie MOSKOU, 10-11. De topconfe rentie van de landen van het com munistische blok, die door de lei ders van twaalf staten wordt bij gewoond, is donderdag in het Kremlin geopend, aldus gewoonlijk goedingelichte kringen. Op de conferentie zijn ook ver tegenwoordigers van ongeveer der tig communistische partijen. Men acht het mogelijk dat de beraad slagingen een week zullen duren. Verwacht wordt dat na afloop een communiqué zal worden uitgege ven. Onderwijsintegratie in de V.S. NEW ORLEANS, 11-11. Op last van een federale rechtbank hebben de autoriteiten van New Orleans besloten vijf negermeisjes toe te laten tot een school die tot op he den uitsluitend door blanke kinde ren werd bezocht. De rechtbank verklaarde een maatregel van de senaat van Loui siana die ten deel had de segregatie in de scholen te handhaven voor onwettig. Het is niet uitgesloten dat de toelating van de vijf negermeisjes tot ongeregeldheden zal leiden. In Surrey (Engeland) heeft een demonstratie plaats gevonden met de Hoverscooter- een verkleinde uitgave van de „Hovercraft", het zweeftuig, dat op een luchtkussen boven het oppervlak van land of water zweeft. Het apparaat is even gemakkelijk te bedienen als een motorrijwiel en heeft, naar men denkt een goede toekomst met vele gebruiksmogelijkheden. Het zal de komende dagen gedemonstreerd worden op de grote rijwieltentoonstelling, welke zaterdag in Londen wordt geopend. ELISABETHSTAD. Patrouilles van de V.N. hebben donderdag ge zocht naar vier vermisten van een Ierse V.N.-patrouille van 11 man, die dinsdagavond in een hinderlaag van de Baloeba is gevallen. Een woordvoerder van de VN. zei dat men tot nu toe twee overlevenden en vijf lijken heeft geVonden. De hoge autoriteit van de E.G. K.S. heeft besloten 2.5 miljoen Bel gische frank (circa 188.000 gulden) be:>c.'aikbaar te stellen voor her scholing van 512 Belgische mijn werkers die werkloos zullen wor den door sluiting van twee ver ouderde mijnschachten in de Bo- rinage. De Belgische regering zal eenzelfde bedrag beschikbaar stel len. Bij archeologische opgravingen bij Amman (Jordanië) zijn donder dag romeinse ruïnes van de derde eeuw voor Christus blootgelegd. Werkloosheid in Amerika toegenomen Ongunstige gegevens waren vóór verkiezingen bekend De Sch. 60 heeft op zijn laatste tocht een merkwaardige vangst ge daan: een vis van nog onbekende soort van ongeveer een meter lengte. Het dier is ovaalvormig en heeft een breedte van onaeveer 60 cm. en een ronde staart. De vinnen zijn rood van kleur. - Schipper Cor v. d. Zwan heeft het dier naar de afslag gebracht, waar het vlot ver kocht werd. WASHINGTON, 10-11. Het Ame rikaanse ministerie van Arbeid heeft vandaag bekendgemaakt, dat het aantal werklozen in de Ver. Staten van september tot oktober met 191.000 is toegenomen en dat tezelfdertijd de werkgelegenheid met 277.000 arbeidsplaatsen is ver minderd. De werkloosheid bedroeg in sep tember 6.4 procent van de beroeps bevolking, tegen 5.7 procent in sep tember jl. Het percentage van ok tober was het hoogste sedert de cember 1958. Een woordvoerder van het mini sterie deelde aan de pers mede, dat wanneer het aantal werklozen in het huidige tempo blijft stijgen, er in januari en februari a.s. ongeveer 5.250.000 werklozen inde Verenigde Staten zullen zijn. In antwoord op vragen van jour nalisten gaf de woordvoerder toe, dat deze ongunstige statistische ge gevens vóór de verkiezingen be schikbaar waren. In dit verband herinnert het A.F.P. er aan, dat één van de voornaamste argumen ten, die Kennedy in zijn verkie zingscampagne gebruikte, de drei gende recessie in de Amerikaanse eronomie was, waarvan de veront rustende stijging van het aantal werklozen een voorbode zou kun nen zijn. Nixon heeft zich steeds tegen deze argumenten geweerd, maar reeds op 26 oktober hadden regeringsdeskundigen verklaard, dat de werkloosheidscijfers over de maand oktober een stijging te zien zouden geven. Politieke commenta tors waren van oordeel, dat dit in het voordeel van Kennedy zou wer ken. Adenauer wenst integratie NAVO-landen BONN, 10-11. Kanselier Aden auer van west-Duitsland heeft zich te Bonn uitgesproken voor een zo groot mogelijke integratie van de Navo-landen en voor deelneming van Engeland aan de politieke evo lutie van Europa. Tegenstander zei hij te zijn van uitbreiding van de atoombewapening tot „een hele reeks landen". Dit zou de ontwape ningsonderhandelingen bemoeilij ken. De Bondskanselier Is er van over tuigd, dat de Amerikaanse buiten landse politiek op dezelfde voet zal worden voortgezet. Hij gaf blijk van erkentelijkheid voor het werk van Eisenhower en wijlen diens minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles De leiding van de Navo moet volgens hem in han den van Amerika blijven. 5 december V.N.-debat Algerije VER. NATIES, 10-11. De eerste politieke commissie van de V.N.- assemblee heeft besloten op 5 de cember te beginnen met het debat over beweerde agressie door de Met de behandeling van de Ma rokkaanse klacht tegen Frankrijk over Mauretanië zal men 15 novem ber beginnen. Verder is besloten Cuba's klacht over beweerde afressie door de Ver Staten pas te behandelen als alle Afrikaanse kwesties zijn afge handeld, tenzij zich een nieuwe ontwikkeling voordoet. „Hartelijke gelukwensen" VIAREGGIO. Een twaal]- jarige Italiaanse jongen, die van zijn vader driedui zend lire had gekregen om een paar schoenen te ko pen, gebruikte dit geld om Amerika's nieuwe toekom stige president een geluk- wenstélegram te sturen. De jongen, Nino Pucci, zoon van een kruidenier, had een paar nieuwe gymnas tiekschoenen nodig, doch toen hij onderweg was om ze te kopen, zag hij, dat de kranten de overwinning van Kennedy bekendmaak ten. Hij wandelde toen rechtstreeks naar het tele graafkantoor en stelde in bijzijn van de verbaasde loketbeambte het volgende telegram op: „President Kennedy, Witte Huis, Was hington: „Hartelijke geluk wensen van de jongens van Viareggio". G.S. van Zeeland bespraken schade-uitkeringen Deltawet Gestreefd wordt naar „billijke tegemoetkoming" VLISSINGEN, 10-11. - Vandaag' Men streeft ernstig naar een bil- heeft de commissie, ingesteld bij artikel 8 van de Delta-wet, een be spreking gehad met Gedeputeerde Staten van Zeeland. Er is gesproken over de schade- uitkeringen die zullen voortkomen uit de uitvoering van do Delta werken. Het college van Gedeputeerde Staten noemde, in een communiqué, dat de commissie doordrongen is van de noodzaak om tot een spoe dige oplossing van de hangende vraagstukken te komen; ondanks bijzondere moeilijkheden streeft men naar een bevredigende wette lijke regeling op korte termijn. De commissie, zo vervolgt het communiqué, toonde zich zeer er kentelijk voor de voorlichting, die haar door Gedeputeerde Staten en de deskundigen van de provincie Zeeland werd gegeven. Uitdrukkelijk wordt er op gewe zen, dat men niet kan rekenen op een integrale vergoeding van de schade, die het gevolg is van de uitvoering van de Deltawerken. lijke tegemoetkoming in een on evenredig grote schade, die als ge volg van de uitvoering wordt ge leden. Men denkt hlerbU in de eerste plaats aan het treffen van voorzie ningen, waardoor nieuwe mogelUk- heden voor de getroffenen worden geschapen en verder, voor zoveel nodig, aan geldelUke tegemoetko mingen. „Wederzijds is in deze bespreking op intensieve wijze van voorlichting gediend en voor de toekomst zijn belangrijke contacten gelegd", zo besluit het communiqué, dat Gede puteerde Staten van Zeeland van daag hebben uitgegeven, na een be spreking met de commissie ex ar tikel 8 van de Deltawet. LEEUWARDEN. In Drachten zal op woensdag 16 november een openbare protcstvergadcring wor den gehouden tegen de door de re gering vastgestelde garantieprijzen voor landbouwprodukten voor 1960/ 1961. IN NOORD-HOLLAND Aardgasreserve van 60 miljard m3 DEN HAAG, 10-11. In antwoord op de vraag van het Tweede Ka merlid de heer Posthumus, in hoe verre de uitspraak van het lid van het Europese parlement, de heer Victor Leemans, als zou er in noord-Nederland een aardgasre serve van 300 miljard m gevonden zijn, juist is, heeft de minister van Economische Zaken het volgende medegedeeld. „Bij de onderzoekingen welke de N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij in de provincie Groningen heeft verricht, zijn inderdaad kor telings aanwijzingen verkregen, dat er in dit gebied belangrijke hoe veelheden aardgas aanwezig zijn. De gegevens over de omvang van de in het noorden des lands aan wezige hoeveelheden aardgas zijn echter nog niet volledig. De om vang van de reserves, die op grond van tot nu toe bekende gegevens wordt aangenomen, bedraagt onge veer éénvijfde van de door de heer Leemans genoemde aardgasreser ves van 300 miljard m3. Het is ondergetekende niet dui delijk, waarop laatstgenoemde hoe veelheid gebaseerd zou kunnen zijn. De onderzoekingen, welke nog gaande zijn, zullen nog geruime tijd vorderen. Uit het resultaat hiervan zal moeten blijken of gro tere hoeveelheden aanwezig zijn. Bouw nieuwe sluis op de Schelde BRUSSEL, 10-11 De Belgische minister van openbare werken, Vanaudenhove, heeft donderdag het ontwerp goedgekeurd voor de bouw van een nieuwe sluis op de Schelde, ter hoogte van het Fort-Frederik. volgens berichten uit Belgische bron betreft het de grootste sluis in Europa, die de gelijktijdige toe gang tot de Antwerpse haven mo gelijk zal maken van vier schepen van 30.000 ton, of van één schip van 100.000 ton. De sluis zal volgens het schema een lengte hebben van 500 meter, een breedte van 50 en een diepte van 13,5 meter. In Brussel wordt de bouw van deze sluis van groot belang geacht voor de toekomst van de Antwerp se haven. A.N.W.B. introduceert veiligheidsgordelg DEN HAAG, 10-11. De A.N.W.B, introduceerde samen met RAI- TNO, tijdens een persconferentie in het Scheveningse „Seinpost" veiligheidsgordels voor automobi listen en hun passagiers. Uitvoerige verkeersonderzoekln- gen In de Verenigde Staten en Zwe den, zo vertelde de heer G. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W B., bewezen, dat bij ver keersongelukken het aantal doden en ernstig gewonden de helft min der kan zijn, indien bestuurder en passagiers goede en goed gemon teerde veiligheidsgordels om heb ben De nadruk bij de komende cam pagne voor het gebruik van veilig heidsgordels geldt vooral de plaats naast de chauffeur van een auto. Passagiers op deze „dodenplaats" behoren goed beveiligd te worden zowel door een heupgordel als door een dwars over de borst lopende band. Voor de andere inzittenden wordt minstens een heupgordel aanbevolen. Metro-werkzaamheden in Rotterdam ROTTERDAM, 10-11. De werk- zaamheden aan de Rotterdamse metro zullen op maandag 14 no vember a.s. officieel beginnen. De secretaris-generaal van het minis terie van verkeer en waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, zal dan, om half tien, de eerste handeling ver richten voor de bouw van het grote dok aan het Weena, waar in de toekomst der segmenten voor het noordelijke tracee worden vervaar digd. Het was aanvankelijk de bedoe ling geweest dat de minister van het genoemde departement de werkzaamheden op gang zou bren gen, doch drs H. A Korthals is maandag en dinsdag op werkbezoek in de provincie Drente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1