De winkelstand beheerst de zaterdag Wat kiest Nederland reukloze verbranding .'gezonde^ I warmte UITREIKING LANDSTEIN ER PEN NIN GEN Bloedtransfusiedienst Schouwen-Duivelaiid Van januari 1959 af Is het aantal donors tot 283 gestegen ZIERIKZEE, 8-11. TalrUke do nors van de Bloedtransfusiedienst Schouwen-Duiveland, afkomstig uit verschillende gemeenten, en andere genodigden, waren dinsdagavond ln vergadering bijeengekomen in een der benedenzalen van het Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee, waar zi) bij ontstentenis van de voorzitter, mr. F. Th. Dijckmeester, welkom werden geheten door de secretaris-penningmeester, de heer II. Uül. Deze richtte zich hierbij in het bijzonder tot dr. J. H. Motmans, medisch leider van de dienst, de heer A. D. Constandse uit Middel burg, secretaris van de kring Zee land, mej. A. C. Houtman uit Re- nesse, bestuurslid van de kring Zee land van het Ned. Rode Kruis, dokter C. M. van Hoorn en de aan wezige assistenten van dr. Mot- Spr. gaf uiting aan zijn voldoe ning over de grote opkomst en over de vlotte wijze, waarop het donor- werk verloopt en bracht dank aan allen, die, in welke vorm dan ook bij dit „echte teamwork" betrok ken zijn. Als werkers achter de schermen noemde spr. in dit ver band de heer en mevr. Leeuwe-de Zwarte, die talloze malen in de tijd dat mej. Jonker nog niet telefonisch was aangesloten, hun medewerking hebben verleend, en de pers, Het aantal donors steeg van 1 januari 1959 tot heden van 108 tot 283, wat spr. zeer verheugend noemde, maar toch deed hij een dringend beroep op de aanwezigen er aan mede te werken dat dit aantal nog groter wordt. Het aantal gevallen van bloed afname bedroeg in 1959: 187, maar zeil dit jaar zeker groter zijn, daar in het 1ste halfjaar dit aantal reeds 175 bedroeg. De bloedtransfusie Vervolgens gaf hij het woord aan dr. Motmans, die op boeiende en duidelijke wijze een en ander ver telde over de bloedtransfusie in het algemeen en de betekenis van de dienst. Spr. besprak hierbij o.a. de samenstelling van het bloed, de 4 bloedgroepen, de rhesusfactor en wat op dit gebied is ontdekt, o.a. door Landsteiner, en ging ook diep in over het ontstaan, het doel en de werking van de bloedtransfusie diensten, waarvan in ons land de eerste in Rotterdam werd opge richt. Hij stipte hierbij ook de - in grote centra opgerichte - bloed banken en de plasma-acties aan, om ten slotte een aantal vragen, die in de praktijk wel eens rijzen te beantwoorden, o.m. betreffende de noodzaak der keuring, waarom de donor niet aan de patiënt be kend wordt gemaakt e.a. Ook dr. Motmans wekte de aanwezigen op het aantal donors te helpen vergro ten, daar de reservelijst nog slechts een dertigtal namen bevat en het* afstaan van bloed aan een mede mens een liefdedienst van grote betekenis is. Namens alle patiën ten, de artsen en het Rode Kruis dankte hij allen, die tot nu toe bloed afstonden. Uitreiking Landsteinerpenning Hierna ging spr. over tot de uit reiking van onderscheidingen. De „Landsteinerpenning" met oorkon de, voor het 5 maal afstaan van bloed ontvingen de dames: W. J. Dalebout-Bouwman, M. M. van den Ouden, M. J. Potappel-van den Doel, L. Quist-den Boer en W. W. van der Werf-Telle, alle te Zie rikzee en de heren: J. J. van Al- menkerk, J. J. Braber, F. Bruin en C. Quist te Noordgouwe, A. C. Bil en P. J. Boot te Kerkwerve, L. J. Klink te Bruinisse, N. H. Lysen te Burgh,, A. M. de Rijke te Drei- schor, C. H. van Schelven te Ouwerkerk, St. van der Wekken te Capelle, W. A. Beeke, J. Bloem, L Broekema, J. Buyse, G. J. Dijk stra, W. J. C. Eikendal, J. J. M. Koevoets, J. M. Padmos, J. Schaap, M. A. Stegeman, D. bij de Vaate, J. Verwijs, N. P. M. Wisse en G. A. de Witte te Zierikzee. Een plaquet te met oorkonde, voor 15 maal bloed afstaan ontving ir. W. J. J. van Lent te Noordgouwe. Na de pauze, waarin een gratis consumptie werd aangeboden, volg de vertoning van een Rode Kruis- film, die enkele jaren geleden on der de titel „Leni Rosner" hier reeds, eerder werd vertoond, maar die ook nu niet naliet diepe indruk te maken op de aanwezigen. De heer Uijl sloot na afloop met een woord van dank en opwekking voor de bloedtransfusiedienst de geslaagde bijeenkomst. Ingezonden mededeling de veredelde petroleum MEER WARMTE VOOR MINDER GELD ..j LAND- EN TUINBOUW K.N.L.C. ontevreden over garantieprijzen UTRECHT, 8-11. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft in een motie, die in de vandaag in Utrecht gehouden algemene verga dering werd aanvaard, zijn ern stige ontstemming geuit over het door de minister van landbouw en visserij voorgestelde garantiebeleid voor 1961. Ingevolge de door de minister toegezegde herziening van de uitgangspunten der kostprijzen is het Landbouwschap de minister loyaal tegemoet getreden zo wordt in de motie gezegd en het K.N.L.C. had verwacht dat de minister zich bij de vaststelling van de garantie prijzen even loyaal aan de bereikte overeenkomst zou hebben gehou den. Het is hevig geschokt door het feit, dat de minister er voor suikerbieten, fabrieksaardappelen en melk er zonder meer van is af geweken. Gezien de gedifferenti eerde loonpolitiek acht het K.N.L. C. het een uiterste noodzaak dat door de produktiviteitsstijging ont stane ruimte voor de landbouw be houden blijft Gezien het feit dat in de kostprijsberekening rekening is gehouden met normen ten aan zien van het goed geleid zijn der bedrijven, acht het K.N.L.C. het onrechtvaardig dat met de gega randeerde hoeveelheid melk hier mee geen rekening is gehouden. De aanvaarding van de herziene uitgangspunten leidt niet alleen tot een lagere kostprijs, maar evenzeer, onverbrekelijk, tot een hogere te garanderen hoeveelheid. Het K.N. L C. meent, dat met name de situ atie op de lichte gronden door dit garantiebeleid onhoudbaar is ge worden; en is daar geen sprake meer van een redelijke bestaans mogelijkheid. MARKTBERICHTEN Veiling van 9 november Andijvie f 8,00-18,00, waspeen f 16,00-20,00, kroten f 6,00, tomaten f 25,00-30,00, prei I f 26,00-28,00, II f 18,00, rode kool f 5,00-6,00, groene kool f 11,00, gele kool II f 5,00, win terpeen f 3,00; per 100 kg. Gieser Wildeman f 13,00-38,00, B. Clairgeau f 26,00, Zw. wijnpeer f 11,00, St. Remy f 10,00-16,00, Riet peer f 27,00, Pondspeer f 15,00; Glo rie van Holland f 8,00-20,00, Notaris f 16,00-26,00, Lomb. Calville f 8,00- 25,00, Jonathan f 8,00-19,00, Le- moenappel f 23,00-29,00, Goudrei- netten f 13,00-23,00, Cox Orange K f 11,00-20,00, Gron. Kroon f 8,00- 14,00, Zoete Ermgaard f 33,00-54,00, Zoete Campagner f 17,00-50,00; per 100 kg. Bloemkool f 31,00-61,00, idem IIA f 15,00; knolselderij f 12,00-15,00; per 100 stuks. In de hoofdstad zijn er enkele grote bedrijven die plotseling een standpunt hebben ingenomen met betrekking tot de vrije zaterdag. Het ene bedrijf introduceert de vrije zaterdag, het andere vindt het invoeren van een vrije dag juist op een der belangrijkste koopdagen absurd en kiest de vrije maandag er voor in de plaats, omdat op die dag de winkelomzetten het gering ste zijn. Het viel te voorzien dat ergens een begin zou worden gemaakt met het invoeren van een volle vrije dag voor het personeel ook in de de tailhandel. In fabrieken en werk plaatsen is dit proces reeds lang gaande. Het is de winkelstand die uiteindelijk bepaalt of onze pleinen en straten binnen afzienbare tijd een verlaten aanblik zullen tonen op zaterdag. De drukte in centra van steden en dorpen wordt ver oorzaakt door het winkélen. Moeten wij het nu niet als een groot voordeel beschouwen dat voorlopig het probleem van een vrije (zater)dag wordt opgelost en niet collectief? Naar onze mening is dit stellig nu nog een voordeel, want aangaande de hele vrije dag zijn er plus- en minpunten op te noemen en dat geldt zeker voor de vraag op welke dag er moet wor den gesloten. Er wordt zo dikwijls beweerd dat Nederland op het gebied van de vrije zaterdag een grote achter stand heeft. Dat is bepaald onjuist. In west-Duitsland sluiten de mees te zakenmensen in de loop van de zaterdagmiddag. De meesten zo omstreeks 2 uur. Deze landen lig gen veel noordelijker, hebben een veel koudere en langere avond en hebben in veel opzichten afwijken de gewoonten van Nederland. 's LANDS WIJS. Waarom zouden wij ons oriënte ren op deze landen met betrekking tot de vrije tijdsindeling? 's Lands wijs, 's lands eer is een oud spreek woord. In deze lijn door redene rend vragen wij ons in gemoede af waarom wij de Duitsers moeten na volgen. Die hebben wel eerder voorbeelden gegeven die voor an deren onaanvaardbaar waren In de Angelsaksische landen zijn de xvinkels overal op zaterdag open. Zelfs in Engeland, waar men de zaterdag zo eert. In de V.S. kent men een 40-urige werkweek, maar niemand denkt er aan om een ge hele dag het economisch leven in de eerste versnelling te zetten. Moet op zaterdag het personeel vrij hebben? Wel, dan wordt er hulppersoneel gerecruteerd uit het leger van mensen dat juist op die dag vrij heeft. Duizenden willen er iets bij verdienen. Zij worden er tevens veelzijdiger door. In dit to taalbeeld springt nergens naar vo ren waarom wij een achterstand hebben. DE OMGEKEERDE WERELD. De voordelen van een vrije za terdag liggen er vooral voor de toeristenindustrie omdat er dan massaal van een lang week-end kan worden genoten. Maar de toe ristenindustrie, en zo wij willen ook de sport, vragen duizenden arbeids krachten. Uiteindelijk zou voor de genen, die in deze sector werken, de vrije zaterdag minder dan ooit worden verwezenlijkt. De economische nadelen van een collectieve vrije zaterdag liggen voor het opscheppen. Een groot deel van het produktie-apparaat staat een dag langer volkomen stil. Dit betekent een enorme leegloop of kapitaalverlies. Hoe meer vrije tijd, hoe meer bestedingsdrang, waar geen produktie tegenover staat. De gedachte van een extra vrije dag in de westerse landen past niet in het plan om de ooster se landen te helpen in snel tempo economisch omhoog te klimmen. Er is nog onvoldoende aandacht besteed aan de nuchtere waarheid, dat het streven naar extra of meer vrije tijd een typisch verschijnsel is van de gunstige conjunctuur. Zo dra er minder gunstige tijden ko men, of wanneer er een einde komt aan de arbeidsschaarste, zal nie mand meer vragen naar de vrije zaterdag. Dan is elke hij of zij blij te mogen werken, onverschillig op welke dag dat mogelijk is! Het is evenmin mogelijk het gehele ver lies aan produktie op te vangen door grotere inspanning. ZUSJES OVER DE KOMST VAN SINT (Ingezonden) „Zus je weet wel het is straks St.-Nicolaas zou je denken dat wij wat krijgen van de goede baas. Zou hij zeggen komen jullie maar vooraan, of zou hij ons met de staf laten slaan Hebben wij alles wel gedaan wat vader ons vroeg, deden wij voor moeder altijd wel genoeg. Nu het zo dichtbij is begin ik toch te vrezen, dat het van 't jaar weinig of niets zal wezen. Als wij nu samen alles eens goed aan gaan pakken, zou die angst nog wel kunnen zakken. Wij gaan het St.-Nicolaas beloven, wij doen alles voor moeder, van onder tot boven; en als vader ons iets doet vragen zullen wij ons best doen en niet klagen. Dan komt er zeker voor ons een goede tijd en raden wij het een ieder aan,wijd en zijd". „DE ZUSJES VAN BRU" Eerste nieuwe geïllustreerde gezinsbijbel de deur uit WERK VAN VIER JAAR SUCCESVOL BE-EINDIGD HAARLEM, 9-11. Vanmiddag hebben de bestelauto's van het Ne derlands Bijbelgenootschap met de eerste zending nieuwe geïllustreer de gezinsbijbels het Haarlemse de pot verlaten voor verspreiding van deze nieuwe uitgave in ons land. Aan deze voor het eerst sedert vele jaren uitgegeven geïllustreer de volledige bijbel heeft de teke naar Mart Kempers in samenwer king met een werkcommissie van het N.B.G., bestaande uit de Oud testamenticus prof. dr. M. A. Beek, de Nieuwtestamenticus prof. dr. F. W. Grosheide en prof. dr. A. J. Bronkhorst uit Brussel, vier jaar lang gearbeid. Hij vervaardigde voor deze uitgave 250 penseelteke ningen, geen leerzame of geogra fisch betrouwbare „platen", doch „eenvoudige uitbeeldingen van voorwerpen, landschappen enz waarin toch iets van de geladen heid en de kracht van de tekst tot uitdrukking werd gebracht", zoals hij zelf zegt. Ter gelegenheid van de verschij- Scbeepvaartberichten Albireo, 8-11 van Aden naar Suez. Alchiba, pass. 8-11 San Miguel naar Iskenderun. Bonita, 9-11 van New Orleans naar La Ceiba. Esso Rotterdam (t.), 7-11 van Suez naar Mena al Ahmadi. Gaasterland, 9-11 te Santos. Krebsia (t.), 8-11 van Punta Cardon naar Lansend. Lemsterkerk, 8-11 te Basrah. Lelykerk, pass. 9-11 Gibraltar naar Hamburg. Limburg, 8-11 te Los Angelos verw. Navicella (t.), 8-11 van Liverpool naar Curagao. Samarinda, 8-11 van Djibouti naar Port Sudan. Vivipara (t.), 8-11 te Amsterdam. ning van deze geïllustreerde bijbel hebben enkele prominente figuren uit kerkelijk Nederland hun gevoe lens uitgesproken over de nieuwe uitgave, tijdens een vanmiddag in Haarlem gehouden bijeenkomst. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten HAAMSTEDE. Zaterdagavond 12 november, 7 uur: de heer L. Huis man, Zwijndrecht. Ingezonden stukken Het Slingerbos te Zierikzee Mijnheer de redakteur. U schreef waarderend over het nieuwe Slingerbos en ik kan het daar wel mee eens zijn. De stad krijgt echt zijn groene gordel wel weer en soms is het er bepaald reeds mooi. Maar één ding stoort erg en dat is de kwaliteit van de wandelpaden .waarover men onmo gelijke keien en stenen heeft ge strooid. Ik herinner me dat een verzoek om een betere (en glad dere) verharding van de wandel paden, destijds in de raad gedaan, is afgesprongen op geldgebrek. Niettemin zou ik met klem de aan dacht der autoriteiten op deze pa den willen vestigen. Wat zonde is dat nu toch, den mooi wandelbos, maar onnoemelijke schade aan de schoenen en een kans op zwikken voor hen, die er gebruik van ma ken. Een aangestampt pad, zonder keien zou al veel beter zijn. Wat denkt de stadsoverheid van ieder jaar een stukje verbeteren? Zij zou kunnen rekenen op de dankbaar heid van alle wandelende stadge noten. Zierikzee, 8-11 1960. WANDELAARSTER. STAD EN PROVINCIE REN ESSE Verkiezingsbijeenkomst P.v.d.A. Op vrijdag 17 november a.s. wordt door de afdeling van de Par tij van de Arbeid een openbare ver gadering belegd in het Dorpshuis. Op deze avond zal als spreker op treden de heer mr. F. J Kranen burg, lid van de Tweede Kamer, met als onderwerp „De komende raadsverkiezing". Deze vergadering zal worden opgeluisterd met de vertoning van enige films. Gevallen van myxomatose Naar wij vernemen zijn op ver schillende plaatsen in het duinge bied van de Westhoek onder de wilde konijnen weer enige geval len waargenomen van myxomatose. Hoewel het nog maar enkele ge vallen betreft, wordt toch gevreesd dat de ziekte zich weer gaat uit breiden. Aanleg van weggedeelte De firma D. Rentier te Noord gouwe is begonnen met de aanleg van het weggedeelte dat verbinding geeft tussen Capel- en Zeeweg. Tot nu toe maakten de meeste inwoners gebruik van het pad over de Hoo- genboompolder. Voor hen betekent de nieuwe weg zeker een grote ver betering. Wachtgelegenheid voor buspassagiers Wij vernemen dat het in de be doeling ligt nog dit jaar op het Dorpsplein een wachtgelegenheid te scheppen voor de bus-passagiers, waardoor een einde zal komen aan de onbevredigende toestand van thans. Vooral de laatste tijd waren heel wat reizigers nat nog voor zij de reis begonnen. Voor de passagiers van de halte Hogezoom - waarvan druk gebruik wordt gemaakt - is het dus nog steeds afwachten geblazen. NIEUWERKERK Biljartdemonstratie Kees de Ruijter In het clublokaal van de biljart vereniging O.K.K. te Nieuwerkerk zal de bekende ere-klasser Kees de Ruijter zaterdag 12 november een biljart-demonstratie geven. Verder zal hij o.m. een partij ka der spelen tegen de heer F. Hanse van de vereniging „Concordia" te Zierikzee en een partij libre tegen de heer P. Vijverberg van de ver eniging D.O.S. te Ouwerkerk. OOSTERLAND Burgerlijke stand en loop der bevolking over september en ok tober 1960. Geboren: Jacob Cornelis, z. van J. L. Dooge en L. de Bruine; Ja- coba Janna, d. van L. Dorst en M. A. Padmos; Cornelia, d. van W. L. v. d. Werf en J. Steenpoorte (te Zie rikzee); Jacobus, z. van H. M. Beije en R. Plug; Ali, d .van J. Stam en A. v. Dijk; Willem Jacob, z. van J. de Jonge en M. C. Zondervan; Adriana, d. van C. Albers en F. P. Capelle (te Bergen op Zoom); Her men Jan, z. van G. J. Rijks en W. S. Ruijs; Arie, z. van J. J. de Bruine en J. S. de Vries; Adriaantje Janna Suzanna, d. van M. Dalebout en S. J. v. Dijke; Adriana, d. van K. Bie- rings en C. v. d. Have (te Zierik zee). Gehuwd: H. Kamphuis, 41 j. (wo nende te Rotterdam) en M. C. de Vin, 44 j. (wonende te Oosterland). Overleden; Lena Otte, 89 j., wed. van A. v. d. Reest; Willem v. d. Have, 39 j. (te Zierikzee); Johan Stuik, 86 j.; Jacob C. Stouten, 10 j. (te Schiedam); Lena Steenpoorte, 66 j., echtgenote van A. Timmer man. Ingekomen: Jacoba G. Winkel uit Sprang-Capelle; Jozina H. v. d. Have uit Zierikzee. Vertrokken: M. R. v. Stappen naar Vlissingen; Anna A. Krabbe naar Rotterdam; C. Krabbe en echtgenote naar Noordgouwe. BROUWERSHAVEN Succes in de toto De heer P. A. van Dongen te Brouwershaven behoort tot dege nen, die in de jl. zondag gespeelde voetbaltoto van de 14 gespeelde wedstrijden er twaalf goed voor spelde. Daar géén aanmelding bin nenkwam van 14 goede voorspel lingen, valt de heer van D. in de prijs, welke hij met plm. 250 mede winnaars moet delen. BRUINISSE Grote opbrengsten oogstcollecten De oogstcollecten in diverse ker ken te Bruinisse hebben goede re- sultatenopgeleverd. Zo werd in de Ned. Herv. kerk gecollecteerd to taal f 2259,75 (diaconie f 789,75, kerk f 1470,—). In de Geref. kerk, waar men pas ruim f 7000,voor de kerkbouw had toegezegd, waren deze cijfers: diaconie f 303,46, kerk f 957,60, plus f 60,nagiften, is f 1321,06. In de Geref. Gemeente werd een oogstcollecte gehouden enige we ken voor de Dankdag, plus een dankdagcollecte, die resp. f 2785,86 en f 1763,21 opbrachten of totaal f 4549,07. Ingezonden mededeling BROUWERSHAVEN Algemene Sportvereniging „Brouwershaven" Dinsdagavond hield de alg. sport vereniging „Brouwershaven" een ledenvergadering in hotel Ringel- berg, welke tevens toegankelijk was voor donateurs. In zijn ope ningswoord betreurde de voorzitter de heer P. de Moor, de slechte op komst. OBij de ingekomen stukken be vond zich als belangrijkste, dat het eerste twaalftal korfbal opnieuw zal uitkomen in de le klasse S.D. K B., daar Burgh. II afzag van pro motiewedstrijden. In bespreking kwam voor de der de maal de medische sportkeuring, welke nog steeds niet tot een op lossing is gekomen. Voor de keu ring der korfballers zal opnieuw kontakt worden opgenomen met de plaatselijke arts.. De keuring der voetballers zal wellicht plaats hebben door het medisch sportkeuringsbureau te Zierikzee. Tot leden der twaalftalcommissie korfbal werden gekozen mevr. J. Jonker-Botbijl en de heren P. C. Malepaard en J. M. J. van 't Hof. Gediscussieerd werd vervolgens over het agendapunt „training" Er bestaan plannen om op het terrein bij de R.T.M.-remise na egalise- ring van het terrein een lichtmast te plaatsen. Er zal een kommissie worden benoemd, welke deze plan nen verder zal uitwerken met de diverse betrokken instanties. Met de juniorentraining zal volgende week donderdag een begin worden gemaakt. Vastgesteld werd, dat alle aan wedstrijden deelnemende seniorle den aan 'bondscontributie per jaar f 2 zullen betalen, zowel voor de afdeling korfbal als voetbal. Voor de junioren bedraagt deze contri butie f I per jaar. In de rondvraag werd nog van gedachten gewisseld over enkele meningsverschillen inzake zater dag- en zondagvoetbal. Verscheide ne zondagspelers gingen nl. over tot de zaterdagmiddagafdeling, ter wijl de betrokkenen géén princi piële bezwaren koesteren om zon dags te spelen. Daar nog enkele spelers met deze plannen rondlo pen, zal het bestuur de nodige stap pen ondernemen om dit tegen te gaan. SPORT Zierikzee I-Zeelandia I Zondag a.s. ontmoet Zierikzee I op het sportpark „Bannink" het Middelburgse „Zeelandia". „Zeelandia" is de laatste jaren bij bezoeken aan Zierikzee nooit tot winst kunnen komen, al is deze ploeg in de loop dier jaren beslist sterker geworden. Wij voorzien dan ook een grotendeels gelijk op gaande wedstrijd, waarin de ba lans zal doorslaan naar de ploeg met het grootste uithoudingsver mogen. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen 6e ronde M. Evers-Fr. Willemse 0-2; W. Beije-J. Huijgens 0-2; A. Knulst- Jac. de Vrieze 0-2; A. Rossen-J. C. Koster 0-2; J Willemse-J. P. Ge- leijnse 0-2; J K.loet-H. Kouijzer 0-2; Joh. Kostense-P. Coppoolse 0-2; A. Rossen-Fr. Willemse 0-2. SCHAKEN Schaakvereniging „Zierikzee" De uitslagen van de jongste on derling gespeelde wedstrijden van de Zierikzeese schaakvereniging zijn: Groep A: R. A. Huneman-J. J. v. 1 d. Ende 0-1; P. C. Tak-M. J. Enzlin 0-1; C. F. Mulders-A. J. Scheele 0-1. I Groep B: F. Nauta-D. Kleinen- dorst 1-0; C. J. M. Nolet-ir. J. J. Elzerman afgebr.; O. E. Vleeshou- I wer-A. J. Hendrikse 0-1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3