Verplaatsing bootaanleg en rondwegen bedreigingen voor Zierikzee II kunt Togal onverwacht nodig hebben ld IT EST SLUITINGSTERMIJN voor het indienen van aanvragen tot schadevergoeding Voor 35jaar fnet STO ra Zo oordeelt men over Kennedy's verkiezing LONDEN, 9-11. In politieke krin gen te Londen wordt er van som mige zijden de nadruk op gelegd, dat Kennedy nog een „onbekende" is op het gebied van de internatio nale politiek. Vooral in conserva tieve en financierskringen zou men zich bij Nixon, als voortzetter van de politiek van Eisenhower, zeker der gevoeld hebben. Overigens wordt ook de mening gehoord, dat de V.S met een jongere man aan het roer krachtiger leiding aan de westelijke wereld zullen kunnen geven. In Parijse kringen wordt de ver kiezing van Kennedy met sympa thie begroet in het vertrouwen dat de continuïteit van de Amerikaan se politiek gehandhaafd zal blijven De Franse socialistische leider Guy Mollet zei, dat hij, als hij Ameri kaanse kiezer was geweest, op Kennedy gestemd zou hebben om dat de democratische partij zich te gen economisch en maatschappe lijk conservatisme verzet. De chris ten-democratische leider Maurice Schumann ziet in de verkiezing van Kennedy vooral een „overwin ning van de vrije wereld", omdat de verkiezing van een katholiek tot president van de V.S. een zege be tekent over godsdienstige of ras discriminatie. Regering en oppositie in Bonn tonen er beiden van overtuigd te zijn, dat de nieuwe president in de Duitse en de Berlijnse kwestie de zelfde standvastigheid aan de dag zal leggen als zijn voorganger. In een commentaar van het Pool se persbureau P.A.P. wordt gezegd, dat de programma's van Kennedy en Nixon zich niet fundamenteel van elkander onderscheiden, doch slechts wat de methoden betreft en dat de toekomst zal moeten leren hoe de nieuwe methoden van de nieuwe president er in de praktijk uitzien. Een woordvoerder van de „voor lopige Algerijnse regering" zei, dat het door Kennedy tijdens zijn ver kiezingscampagne ten aanzien van Algerije ingenomen standpunt nog raadselachtig is en dat men hem naar zijn daden zal moeten beoor delen. Koning Boudewijn huwt op 15 december BRUSSEL, 9-11. Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, zal op 15 december in de St.-Goe- dele kerk ln Brussel het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola Inzegenen, aldus heeft een woordvoerder van het Belgische hof woensdag ln Brussel bekend gemaakt. Het burgerlek huwelijk zal worden voltrokken in de troon zaal van het paleis te Brussel door de burgemeester van de Belgische hoofdstad, L. Cooremans. De troon zaal van het paleis is de grootste zaal, waar ook desttfds koning Leopold het koningschap aan Bou dewijn overdroeg en enige jaren geleden de Belgische vorst een hof bal hield, waarop vele leden van Europese koninklijke families aan wezig waren. Het presidium van de Opperste Sowjet van de Sowjet-Unie heeft de bijeenroeping van de (vijfde) op perste sowjet voor zijn zesde zit ting op 20 december in Moskou ge last. Ingezonden mededeling Van den Bergh en Jurgens N.V. heeft begin september een aanbod gepubliceerd tot schadevergoeding aan personen die hebben geleden aan de huidaandoening, welke wordt toe geschreven aan het gebruik van door haar geleverde margarine. Zij maakt thans bekend dat aanvragen tot schadevergoeding ingevolge dit aanbod, moeten worden ingediend vóór 1 januari 1961. Bedoeld aanbod zal derhalve niet meer gelden voor schade waarvan niet vóór deze datum vergoeding is gevraagd. Schadevergoedingsformulieren blijven tot genoemde datum verkrijgbaar door aanvraag bij Postbus 1252, Rotterdam. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. PM 290.150.1)0 Behartenswaardige opmerkingen Plaatselijke belangen in de knel door moderne „planning" ZIERIKZEE, 9-11. Staande op de valreep (hij heeft zijn functie in middels neergelegd), heeft de voor zitter van V.V.V. te Zierikzee, de heer P. Heering, enkele behartens waardige opmerkingen gemaakt over bedreigingen van de stad, door allerlei moderniserende maatrege len op het gebied van veeraanslui- tingen en wegtracé's. In dit ver band noemde spreker de verlegging van de bootaanlegplaats naar de veerhaven „De Val" en de zoge naamde rondwegen. Wij zijn het van heler harte eens met deze opmerkingen, want alle maatregelen hoe efficiënt en op zichzelf verblijdend ook, komen er in de praktijk dan toch maar op neer, dat de verleiding rond Zie rikzee te rijden en er niet in te ko men, steeds groter wordt. Het „be- zij de wegen", wat betreft de toe komstige situering hangt Zierikzee als een zwaard van Damocles bo ven het hoofd. De bootaffaire ligt nog vers in het geheugen. De veerhaven „De Val" pastte in het kader van een nieuwe constellatie, gegroeid door de grotere verkeersintensiteit. Maar een boeiend en levendig ele ment werd uit de stedelijke samen leving geweerd, zonder dat er enige compensatie tegenover stond. Op de jongste C.H.U.-forumconferentie te Zierikzee werd hierover ook nog gesproken. Van forum-zijde maan de men toen vooral ook te letten op omstandigheden elders, die ver gelijkbaar zijn met die te Zierikzee. Immers Breskens heeft destijds ook een offer moeten brengen. De rijks overheid evenwel nam met de ene hand in deze plaats en gaf met de andere, want Breskens werd een boulevard toegezegd. Zierikzee ech ter kreeg alleen een laatste plaatje van de boot aan het Luitje in de krant. De rondwegen De kwestie van de rondwegen is een actuele. Wie het projekt in uit voering, oostelijk van de algemene begraafplaats, heeft gezien, ziet in de geest de verkeersstroom Zierika zee al voorbij rijden, op weg naar oorden waar het mogelijk „beter" is. Zo'n situatie past niet erg in het kader van het streven mensen te trekken. Het nieuwe V.V.V.-be- stuur zal aan deze kluif de handen vol krijgen, want bij de moderne „planning" wordt louter gedacht in breed regionale lijnen en plaatse lijke belangen tellen hélaas niet zwaar meer. De eerste tijd is het bovendien al uiterst ongelukkig. De Zuidhaven poort zit dicht en dat bepaald niet' uit weelde. Van het toeieidings- stukje rijksweg naar de zuidelijke toegangspoort naar de stad zullen we maar zwijgen. Dat is een ijs- kastaffaire geworden, hoewel er reeds toezeggingen voor verbete ring waren in 1959. Nu de poort tij delijk dicht zit en het verkeer over het toeleidingsstuk geringer, is de gelegenheid ideaal het te herstel len. Zierikzee zöu dit St. Nicolaas- kadoo wel op prijs weten te stellen. laatste plaatje Ingezonden mededeling Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drogisten. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. P.Z.E.M. STELT ONDERZOEK IN Hinderlijke ruis in radiotoestellen te Zierikzee In verschillende stadsdelen van Zierikzee hebben de bewoners last van plotseling optredende radio- ruis. Deze hinderlijke storing duurt al geruime tijd. Klachten hebben er thans toe geleid dat de P.Z.E.M. een onderzoek instelt naar de oor zaak. De ruls komt voor in twee inten siteiten. Soms heel erg, waardoor het luisteren geheel onmogelijk wordt, soms wat minder erg, maar dan toch nog altijd storend. Zo plotseling als de storing optreedt, zo plotseling verdwijnt hij weer, om soms (maar niet altijd) kort na dien weer terug te keren. Dit doet denken aan een of andere machine, die men aan- en afzet en in die richting wordt uiteraard ook wel gezocht. Een dergelijke ruis kan echter ook ondergrondse oorzaken hebben en heeft dan te maken met de ka bels onder het plaveisel. Mogelijk is het grotere vochtgehalte hierbij van invloed. Een dergelijke sto ringsbron is natuurlijk niet gemak kelijk te localiseren, maar te hopen is dat de P.Z.E.M. er in zal slagen de oorzaken op te sporen, tot meer der luistergenot van de radiobe- zitters. UTRECHT. De 49-jarige Rotter dammer J. van R. is vanmorgen op 0 meter hoogte van de in aanbouw zijnde nieuwe hal q van de jaar beurs te Utrecht naar beneden ge vallen. Hij verloor zijn evenwicht en moet op slag dood zijn geweest. De heer van Rhee werkte voor de aannemings maatschappij Kromer uit Kapelle aan de IJssel. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Geslaagde demonstratie-avond Een demonstratie-avond waarop de nieuwste soorten hetelucht haar den, elektrische wasmachines, dom pelaars en centrifuges en verschil lende andere elektrische apparaten werden gedemonstreerd, bezorgde een groot aantal huisvrouwen in Bruinise in het Ned. Herv. vereni- ginsgebouw een genoeglijke bijeen komst. Vooral ook omdat een gratis con sumptie werd verstrekt en enige huishoudelijke voorwerpen werden verloot. Hei verkeersongeluk te Bruinisse Inzake het bericht over het jong ste verkeersongeluk, vernemen wij, dat hierbij betrokken was een auto van de firma gebrs. IJzelenberg, bestuurd door W. H. te Bruinisse en dus niet eeni auto van de heer A. J. IJzelenberg, bestuurd door P. F. SPECIAAL WOORD VAN WAARDERING VOOR NIXON Kennedy belooft te zullen werken voor vrijheid in de gehele wereld HYANNIS PORT, 9-11. Senator John Kennedy heeft in zijn eerste verklaring na zjjn verkiezing tot president beloofd te zullen werken voor de vryheid in de gehele we reld. De komende vier jaren zouden moeiljjk zijn en er zou een grote nationale inspanning nodig zijn om het land veilig door de jaren zestig heen te voeren. „Mijn vrouw en ik bereiden ons voor op een nieuw bestuur en op een nieuwe baby", aldus Kennedy. (Kennedy's vrouw Jacqueline ver wacht binnen drie weken haar tweede kind). „Het is een gelukkig moment voor mij en ik wens mijn waardering uit spreken voor alle Amerikaanse burgers en voor de heer Nixon in het bijzonder". Kennedy las de telegrammen voor die hij van Eisenhower en Nixon heeft ontvangen en de ant woorden daarop. Aan Nixon heeft hij getelegrafeerd: „Uw oprechte goede wensen worden dankbaar aanvaard. Ook u moet worden ge lukgewenst met een mooie wedloop. Ik weet dat de natie kan blijven rekenen op uw onwankelbare trouw en dat u en ik de oude, hartelijke betrekkingen in de voor ons lig- Kolonel Moboetoe, de opperbe velhebber van het Kongolese leger, heeft woensdag beweerd, dat hem de toegang tot het hoofdkwartier der Verenigde Naties in Leopold- stad is geweigerd. ZIERIKZEE. Bij het uitvoeren van werkzaamheden aan het Her vormd diakonie verplegingshuis zijn schedels en heenderen van menselijke skeletten gevonden. De. ze moeten afkomstig zijn van in vroeger tijden aan de pest overle denen, want ter plaatse heeft het St. Rochus- of pesthuis gestaan. OOSTERLAND. Een inzameling voor het aan te bieden huldeblijk ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Hendrik bracht hier f 181 op. ZIERIKZEE. In de Concertzaal ging het stuk: „De vijandin", ge bracht door het Rotterdams Hof stad Toneel, met in de hoofdrol mevr. Schwab-Welman. ZIERIKZEE. Bij de firma A. C. de Mooij alhier is verschenen het jongensboek: StNicolaas te Zie rikzee", door de bekende schrijver J. Stamperius. ZIERIKZEE. Het „Eerste Zierik- zeesche Mondharmonicagezelschap" gaf een geslaagde vierde uitvoering. HAAMSTEDE. Als gevolg van de storm zijn aan het noorderstrand honderden planken, balken, bat tings, mijnstutten en kluiten vet uit zee aangespoeld. ZIERIKZEE. Zij die in aanmer king wensen te komen voor een gratis rijwielmerk voor 1926, kun nen zich thans reeds wensen tot de rijksontvanger der belastingen. RENESSE. In het Watergat werd een wilde zwaan, een zg. „Deen" waargenomen, die doorgaans wordt aangemerkt als voorbode van een strenge winter. ZIERIKZEE. De werkende leden van de toneelvereniging „Semper Crescendo" brachten het Russische stuk: „De zwerver van Prodnets- koi" in de Concertzaal voor het voetlicht. gende jaren kunnen handhaven". Aan Eisenhower heeft hij geant woord: „Ik dank u voor uw tele gram en uw goede wensen. Ik ver wacht in de toekomst met u te kunnen samenwerken. Het gehele land hoopt dat in de komende jaren een beroep kan worden gedaan op uw lange ervaring in dienst van het land". Verwachting tot vrijdagavond: Hogere temperatuur Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, morgen wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien; belangrijke stijging van de tempe ratuur; matige tot krachtige en voornamelijk aan de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.55. Maan op 23.56, onder 13.49. Laatste kwartier: 11 nov. te 14.48. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 nov. 7.36 v.m. 20.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 nov. 7.31 v.m. 19.58 n.m. Doodtij: 13 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-11. Het KN.M.I. deelt mede: Op de oceaan heeft zich de afgelopen 24 uur een enor me stormdepressie ontwikkeld, waarvan de kern vanmorgen met een luchtdrukwaarde van om streeks 945 mb ongeveer 700 km. ten westen van Ierland lag. Som mige schepen meldden storm met orkaankracht en golven tot om streeks 12 meter hoogte. Onder in vloed van deze ontwikkeling nam een oud front dat tot vlakbij ons land was gekomen snel ln betekenis af. Daardoor was de lucht in de af gelopen nacht nog lange tijd helder en kwam in het binnenland op- nieuw lichte vorst voor. Het front van de diepe oceaandepressie na derde vanmorgen vergezeld van een regenzone ons land. Het zal in de komende nacht passeren waarbij de wind naar zuid tot zuidwest ruimt en belangrijk zachtere lucht wordt aangevoerd. In deze lucht komen enkele verspreide buien voor. Na het passeren van het front neemt de wind af, maar later kan een randstoring van de depressie de wind opnieuw tot stormachtig doen aanwakkeren. De kwestie van de herbouwplicht te Oosterland Oud-wethouder A. Stoutjesdijk treft geen enkele blaam OOSTERLAND, 9-11. Inzake op de jongste raadsvergadering door de heer J. op 't Hof gemaakte op merkingen inzake de kwestie van een herbouwplicht, vernemen wij dat de aankoop door de heer Stout jesdijk van de herbouwplicht van de woning van de erven Hage in het jaar 1955 op de normale, des tijds gebruikelijke wijze is gere geld en door hem aan deze erven is betaald. Ter verkrijging van de te bou wen woning via de gemeente Oos terland, werd reeds in het jaar 1957 een bedrag van f 4465 aan de ge meente voldaan. De heer Stoutjesdijk wist niet anders dan dat deze zaak volkomen in orde was en was dan ook uiterst verwonderd en verontwaardigd over de daaromtrent door het raadslid J. op 't Hof in de raads vergadering gemaakte insinueren de opmerking aan zijn adres. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Stoutjesdijk nu door de nota ris via de Wederopbouw te Mid delburg inlichtingen ingewonnen, waax-bij hem tot zijn verbazing ge bleken is, dat - ondanks de ver koop van de herbouwplicht van de woning in 1955 door de erven Hage aan hem - in 1957 namens dezelfde erven Hage, zulks in tegenstelling met de opdracht door de notaris, aan de Wederopbouw ten onrechte met betrekking tot dezelfde woning ontheffing van de bestedingsplicht is gevraagd. Door de Wederopbouw is deze ontheffing verleend, waarna de daarvoor gestelde vergoeding aan de erven Hage is uitgekeei-d. Een en ander is geheel buiten de heer Stoutjesdijk omgegaan en hij heeft daarvoor geen enkele uitke ring ontvangen. Integendeel: de heer Stoutjesdijk is in deze de ge dupeerde, daar hij niet alleen aan de erven Hage, maar ook aan de gemeente het overeengekomene be taald heeft. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND AMSTERDAM, 10-11. In de eer- ste 9 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land, volgens opgave van het C.B.S., 64.690 tegen 63.965 in de> ovei"een- komstige periode van 1959. Het aantal levendgeborenen daalde van 185.188 in de eerste 9 maanden van 1959 tot 182.519 in de eei'ste 9 maan den van dit jaar, terwijl het aantal overledenen steeg van 63.792 tot 65.053. Voorts steeg het aantal emigi'anten van 26.211 in de eerste 9 maanden van 1959 tot 30.783 in de eerste 9 maanden van dit jaar, het aantal emigranten steeg van 40.642 tot 45.001. Op 1 oktober jl. had Nederland 11.519.663 inwonei's. De heer Stoutjesdijk stelt er dan ook prijs op met nadruk te verkla ren, dat hem in deze geen enkele blaam treft. Hij kan in de opmer kingen van de heer op 't Hof dan ook niets anders zien dan een uiting van een persoonlijke vete in het licht van de komende gemeente raadsverkiezingen. ASSEN. Deze week ontstond er brand in een van de gebouwen van de Johan Willem Friso-kazerne in Assen. Het gebeurde op een zolder waar camouflage materiaal vlam vatte door een te fel brandende kachel. De brandweer van de ge meente Assen drong in het gebouw door en wist de kachel uit het ge bouw te verwijderen. Het camou flagemateriaal ging voor een deel verloren. In het gebouw werd enige schade aangericht. „Algemeen Dagblad" verliest kort geding van „Het Vrije Volk" AMSTERDAM, 10-11. De presi- dent van de Amsterdamse recht bank is het niet eens met de direc tie van de N.R C., uitgeefster en exploitante van het Algemeen Dag blad, dat de N.V. Arbeiderspers die sinds kort het Algemeen Ochtend blad Het Vrije Volk uitgeeft met de keuze van deze naam een on rechtmatige daad heeft begaan. De eis die het Algemeen Dag blad in kort geding had gesteld (wijziging van de verwarringwek kende naam) wees hij af. Eiseres werd veroordeeld tot be taling van de kosten van dit geding die begroot worden op viei'honderd gulden. Ingezonden mededeling ill Hi i vs jm. -w 't helpt en't Is lekker RED BAND - ROOSENDAAL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2