In verschillende staten bleef het nek- aan-nek-race tussen Nixon en Kennedy DE ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. DONDERDAG 10 NOVEMBER 1000 117e Jaargang e No. 18809 l ER KZEESWMN1EUWSB0DE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Oclitman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Het verschil is niet groot Nixon haalde het niet Oost en West ingenomen met nieuwe president WASHINGTON, 9-11. Senator Kennedy was zeker van het president schap toen hook de elf kiesmannen van Minnesota bleek gekregen te hebben. Kort nadat de uitslag van Minnesota bekend was, heeft Elsenhower de nieuwe president, Kennedy, gelukgewenst met zijn overwinning. Woensdag om 18.00 uur was de stemverdeling: Kennedy 31.326.051 (50.4 procent), Nixon 30.816.184 (49.6 procent). Nixon heeft inmiddels officieel zijn nederlaag toegegeven. In verschillende staten bleef het lang een nek-aan-nek race tussen beide kandidaten. De stand in Californië bv. was: Kennedy 1.811.720 en Nixon 1.714.420. Toen de uitslag van nog 500 van de 10.000 kiesdistricten uit Illinois moesten binnenkomen had Nixon in Californië een kleine voorsprong op Kennedy. Voordien ging Kenne dy in deze staat aan de kop. Kennedy heeft zijn overwinning voornamelijk behaald in de grote steden en industriegebieden van de noordelijke staten, maar ook in het zuiden heeft hij verrassende over winningen behaald, zoals in noord en zuid-Carolina, waar de republi keinen vast op een overwinning hadden gerekend. Ook het sterk protestantse west-Virginia heeft zich voor Kennedy uitgesproken. De nieuwe senaat De nieuwe senaat zal bestaan uit 64 democraten en 36 republikeinen (tot nu toe 66 tegen 34). Voor het Huis van Afgevaardigden zijn nog 15 zetels onbekend. De verdeling is op het ogenblik 256 democraten en 166 republikeinen (voorheen 283 tegen'154) Het ziet er naar uit dat de nieuwe president ondanks zijn meerder heid in het Congres geen gemak kelijke taak zal krijgen. Bij een deel van zijn plannen zal hij in het Congres tegen een coalitie van re publikeinen en zuidelijke democra ten komen te staan. Stijgend aantal jeugdige ongehuwde moeders in Nederland Veel adopties van buitenlandse kinderen UTRECHT, 9-11. Er valt een ge stadige stijging te constateren van het aantal gevallen van ongehuwd moederschap in de categorie meis jes van vijftien tot en met negen tien jaar. Momenteel is ongeveer de helft van de ongehuwde moe ders bij de geboorte van hun kind minderjarig. Dit werd vanmorgen in Utrecht medegedeeld door de heer H. M. L. H. Sark, secretaris van de Neder landse Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, op de algemene vergadering van de F.I.O.M. Volgens de heer Sark worden op het ogenblik meer buitenlandse kinderen geadopteerd dan vroeger. De afschaffing van de paspoort controle aan de Nederlands-Belgi sche grens maakt het onder meer gemakkelijker om de kinderen ons land binnen te brengen De heer Sark sprak de hoop uit, dat de overheid hierin een aanleiding zal vinden, deze zaak nader te bekij ken. Ook op internationaal niveau is overleg over deze kwestie gaande Met betrekking tot het voorne men van de minister van maat schappelijk werk, binnenkort een regeling voor de subsidiëring van de tehuizen voor ongehuwde moe ders vast te stellen, zei de heer Sark, dat ook de bemiddelende ver enigingen en de bij de F I.O.M. aangesloten instellingen voor voor- en nazorg hiervan zullen profite ren. Commandant strijd krachten Nederlands Nieuw-Guinea DEN HAAG, 9-11. Op 1 novem- ber 1960 is, naar de marinevoor lichtingsdienst mededeelt, de func tie van commandant der strijd krachten in Nederlands Nieuw- Guinea ingesteld. Als eerste com mandant der strijdkrachten in Ne derlands Nieuw-Guinea zal optre den de huidige commandant der zeemacht in Nederlands Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht G J. Pla- terink. Deze benoeming en titula tuur houdt verband met het feit, dat enkele onderdelen van land en luchtmacht zullen worden toe gevoegd aan de reeds aanwezige strijdkrachten, aldus deze mede deling. De verkiezing van Kennedy tot Amerikaans president is zowel door het westen als door de neu trale en communistische landen met instemming ontvangen, met als enige uitzondering Peking-Chi na, dat voor Kennedy noch voor Nixon veel enthousiasme aan de dag legt. Radio-Moskou zei dat het ook een democraat was .namelijk Roosevelt, die inzag dat er geen verschillen tussen Amerika en de Sowjet-Unie waren die niet door onderhandelen konden worden op gelost. Ter gelegenheid van de viering van het zestiende lustrum van de Ko ninklijke Studenten Schietvereniging te Amsterdam heeft Z.K.H. Prins Bernhard woensdagmiddag voor de sociëteit van de K.S.S. aan de Sar- phatistraat in Amsterdam een défilé afgenomen van de gezamenlijke erkende studentenweerbaarheden van Utrecht, Leiden, Groningen, Delft en Amsterdam. - Foto: De paradecommandant meldt zich bij de Prins. Links minister mr. J. M. A. H. Luns, rechts de Commissaris der Ko. ningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. Kennedy stond vraaggesprek toe OSLO, 10-11. Senator Kennedy heeft tegenover een verslaggever van het Noorse blad „Aftenposten" verklaard, dat „de nieuwe Russi sche generatie de kloof tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie misschien minder diep zal vinden dan de oudere generatie". Kennedy zei tevens te hopen in staat te zullen zijn een bezoek te brengen aan Berlijn en verklaarde categorisch de dollar niet te zullen devalueren en maatregelen te zul len nemen om een einde te maken aan de goudspeculaties „in Londen en elders". Kennedy zal wellicht Adlai Ste venson als waarnemer naar de NAVO-conferentie zenden die vol gende maand in Parijs wordt ge houden. De „Oranje" zat in boos weer AMSTERDAM, 9-11. Het m.s. „Oranje' heeft - zo deelt de maat schappij „Nederland" mee - op haar eerste rond-de-wereld-reis, welke thans bijna voltooid is, ook haar tol moeten betalen aan de somtijds onberekenbare golfslag en deining in deze tijd van het jaar Kapitein J. H. Schulting heeft telegrafisch bericht, dat tengevolge van zulke onverwachte slingerin gen van het schip een aantal pas sagiers verwondingen heeft opge lopen. In Amersfoort geen roofdierenkunstjes meer AMERSFOORT, 9-11. Bij besluit van b. en w. van Amersfoort is het in de toekomst voor circussen die in Amersfoort optreden verboden roofdierennummers op hun pro gramma's te plaatsen. Het besluit werd in overleg met de raadscom missie voor culturele zaken geno men. Ook in het dierenpark Amers foort mogen roofdieren geen kunst- jes meer maken Het was in Amers- foort gebruikelijk een tijger en een geit samen in een kooi te sluiten en ze voor het publiek bepaalde door dressuur geleerde kunsten te laten maken Amersfoort volgt in deze zaak het voorbeeld van de gemeente Zand- voort. Burgemeester Molendijk is van oordeel, dat „dit kwaad" mas saal moet worden bestreden. DE NATIONALE PLOEGWEDSTRIJDEN GOES, 9-11. De nationale wed strijden om het ploegkampioen- schap van Nederland, die vandaag onder goede weersomstandigheden in de drassige klei van de Wilhel- minapolder in Zeeland zijn gehou den, hadden een bijzonder span nend verloop Tot Nederlands kam pioen werd uitgeroepen de ploeger Bram van Dijke uit Wolphaarts- dijk (402 punten) De heer van Dij ke kreeg dit kampioenschap niet cadeau: zijn naaste concurrent, Klaas Eelman uit Texel, eindigde op de tweede plaats met maar twee punten minder. Beide ploegers zul len nu kunnen deelnemen aan de wereldkampioenschappen ploegen, die in 1961 in Frankrijk worden gehouden, mits deze wedstrijden niet op zondag worden georgani seerd: beide hebben principiële be zwaren om op zondag aan wed- sbijden deel te nemen. Zij worden hierin gesteund door de drie land bouw j ongerenorganisaties Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Kandidaat Nixon heeft korte tijd nadat vast stond, dat Kennedy de overwinning in de verkiezingen had behaald, een verklaring aan de pers gegeven. Zijn echtgenote, die hier naast hem 3taat, was zeer onder de indruk over de nederlaag van haar man. LUSTRUMREDE VAN MONTGOMERY Absoluut overtuigd dat oostelijke noch westelijke leiders oorlog willen Zetel Chinese regering is in Peking AMSTERDAM, 9-11. In de aula van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam heeft veldmaarschalk Montgomery vanmiddag een rede uitgesproken, waarin hij zijn visie op de huidige politieke situatie in de wereld heeft gegeven. Montgo mery was hiertoe uitgenodigd door het bestuur van de Koninklijke Studenten Schietvereniging, die vandaag haar tachtigjarig bestaan vierde. „Nadat wij in deze eeuw reeds twee wereldoorlogen hebben mee gemaakt", zo zei Montgomery, „zijn er nog steeds vele conflicten en zijn wij vooralsnog ver verwijderd van de vrede". Als een mogelijkheid tot oplossing van deze conflicten noemde Montgomery de oorlog, „maar - zo zei hij - na mijn ge sprekken met vele politieke leiders van het Westen, zowel als van het Oosten, heb ik de conclusie getrok ken, dat beide blokken absoluut geen oorlog wensen". Een andere oplossing lag volgens Montgomery in de vreedzame co- existentie. „Zolang de beide we- reldblokken echter nog een grote vrees voor elkaar hebben, is het nutteloos te spreken over ontwa pening, de eenheid van Duitsland of andere problemen. Men spreekt over de eenheid van Duitsland, doch er is geen enkele politieke lei der die het aandurft om de grenzen zoals die vroeger hebben bestaan in zijn voorstellen te vervatten, in plaats van zoals men thans doet steeds te confereren over één Duits land, met als grens de rivieren Oder en Neisse". De Gaulle Slechts één uitzondering was er volgens Montgomery: generaal De „Planta-affaire" duur voor Unilever ROTTERDAM, 9-11 Het Unile- ver-concern heeft, althans in Ne derland, door de zg. „Planta-affai re" een directe schade geleden van enkele miljoenen guldens. Particu lieren dienden schade-claims in tot een totaalbedrag van 1,2 mil joen gulden, ruim 2200 ton marga rine - door het concern van de winkelieis terug gekocht tegen pu blieksprijs - moet worden vernie tigd en bovendien is, mede onder de invloed van de lage boterprijs, in de laatste maanden de verkoop van margarine teruggelopen, in het bijzonder van de Unilever-merken. Deze gegevens werden woensdag middag medegedeeld door de voor- itter van de directie van Van den Bergh en Jurgens N.V., een der dochtermaatschappijen, mr. C. T. C. Heyning. Gaulle, die hij een van de weinige moedige politieke leiders van het ogenblik vond. Inzake de kwestie-China merkte Montgomery op, dat de regering van China niet op Formosa zetelt maar in Peking. Hij noemde het een drama, dat de leider van de Wes terse wereld, nl. de Amerikaanse president, tot nu toe op slechte voet stond met de leiders van China en Rusland. Montgomery zei te ho pen, dat „de nieuwe wind, die er nu in Washington zal gaan blazen", hierin verandering zal brengen. „Wij moeten China laten zien, dat het van ons niets te vrezen heeft - zo zei hij - en de enige regering van het land, die in Peking, erken nen". 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin, Z.K.H. Prins Bernhard als mede H.H.K.K.H.H. de Prinsessen Beatrix en Irene hebben de uitnodi ging tot bijwoning van het huwe lijk van Z.M. de koning der Belgen en dona Fabiola de Mora y Aragon aanvaard; aldus deelt de Rijksvoor lichtingsdienst mede. Hartelijke gelukwens van Chroesjtsjef MOSKOU, 9-11. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie heeft Kennedy geluk gewenst met z'n verkiezing. „Wij hopen dat onder uw bewind de betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie de vorm zul len herkrijgen die zij had den onder het president schap van Franklin Roose velt", aldus Chroesjtsjef, die aldus verder ging: „U zult het met mij eens zijn, dat de ogen van velen op de Ver. Staten en de Sowjet- Unie gevestigd zijn omdat de wereldvrede voor een groot deel afhangt van de betrekkingen tussen die landen. Wij hebben ver klaard en verklaren op nieuw dat wij respect heb ben voor het vredelievende en begaafde volk van de Ver. Staten en wij zijn be reid de meest vriendschap pelijke betrekkingen tus sen volken en regeringen van Amerika en de Sowjet- Unie te ontwikkelen". „Wij zijn er van overtuigd", zo gaat de Sowjet-premier voort, „dat er geen onover komelijke belemmeringen zijn voor het behoud en de versteviging van de vrede". j Het geluk helpt hen niet, die j zichzelf niet helpen. Het incident met de „Cornet" BONN, 9-11. De Duitse straalja gerpiloten hebben het vliegtuig waai mee koningin Elizabeth van Engeland reisde, niet in gevaar ge bracht Dit is woensdagmiddag ge lijktijdig te Bonn en te Londen be kend gemaakt door het Westduitse j ministerie van landsverdediging en het Britse ministerie voor lucht vaart. Tien dagen geleden is het Brits- Duitse onderzoek naar het incident, dat op 25 oktober boven het Duits- Nederlandse grensgebied is ge beuld, gesloten. De deskundigen zijn tot de slotsom gekomen, dat er geen gevaar voor de Britse „Cornet" heeft bestaan, aangezien het zicht die dag goed was en de Duitse straaljagers de „Cornet" voortdu rend in het oog hadden. Nog een slachtoffer van vergiftigde paddestoelen CASTRICUM, 9-11. In het Wil- helmina-gasthuis te Amsterdam is overleden de Duitse toerist, de heer Otto Wrobel (50), uit Gelsenkir- chen, die op 18 augustus van dit jaar in het ziekenhuis werd opge nomen, na het eten van vergiftigde paddestoelen. Zijn elfjarig doch tertje was door dezelfde oorzaak reeds op 18 augustus 1.1. om het le ven gekomen. Beide slachtoffers hadden, verge zeld van een familielid, paddestoe len gezocht in de Castricumse dui nen Des avonds hadden zij en een zevental andere Duitse vakantie gangers van de paddestoelen ge geten. De gemeenteraad van Ouradour sur Glane, een plaatsje dat op 10 juni 1944 door de Duitse troepen geheel werd uitgemoord en ver nield, heeft een resolutie aangeno men waarin wordt geprotesteerd tegen de aanwezigheid van West duitse troepen op Frans gebied. De raad verzoekt de betreffende in stanties tevens met het oog op mo gelijke incidenten geen Duitse troe pen naar Ouradour te zenden. In de toekomst machinaal stukadoren? DEN HAAG, 9-11. Zowel de stichting federatie patroonsbonden in het stukadoorsbedrijf, als de stichting Ratiobouw hebben een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid van machinaal stukadoren. Er is een voorlopig rapport samen gesteld dat de stichting Ratiobouw gaarne wil doen voltooien door sa menwerking in een commissie be staande uit vertegenwoordigers van de federatie, van de stichting en van het Bedtijfschap voor het stu kadoors-, het terrazzo- en het steengaasstellersbedrijf. Dit onder zoek vergt veel tijd en de kosten daarvan zullen, naar het zich laat aanzien, hoog zijn Te zijner tijd zullen het bestuur van het genoem de Bedrijfschap nadere mededelin gen over dit onderzoek bereiken. Dit heeft vandaag de heer Jac. Ar- noldus (Ned. Stukadoors-patroons bond), juist herbenoemd tot voor zitter van het Bedrijfschap, mede gedeeld in de openbare vergadering van het bestuur van het schap die in Den Haag is gehouden. Technische hogeschool Eindhoven groeit als kool EINDHOVEN, 9-11. Woensdag- middag heeft prof dr. H. Dorgelo, rector-magnificus aan de techni sche hogeschool in Eindhoven, de duizendste student aan deze hoge school verwelkomd. In zijn toe spraak tot deze student, de 40-jar. P. Leeuwenstein uit Geldrop, wees prof. Dorgelo er op, dat de com missie van voorbereiding van de Eindhovense technische hogeschool deze school meende te moeten plannen voor een sterkte van dui zend studenten. Een aantal, dat men in de cursus 1962-63 meende te kunnen bereiken Dat reeds in 1960 de duizendste student kon worden ingeschreven noemde de rector-magnificus een zichtbaar be wijs van de snelle groei van de Eindhovense T.H,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1