Algemene vergadering V.N. bespreekt toestand in KONGO DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 117e jaargang No. 18868 MRIKZEESCHEOTNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per sluk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Kasavoeboe zal het woord voeren NEW YORK, 7-11. De Algemene Vergadering van de V.N. is maandag bijeengekomen om de toestand in Kongo te bespreken. Na vüf minuten ging men echter weer tot de volgende dag uiteen, omdat men in overgrote meerderheid president Kasavoeboe in de gelegenheid wilde stellen aan de beraadslagingen deel te nemen. Deze was kort voor de aanvang van de bijeenkomst in New York aangekomen. Hij heeft de wens te kennen gegeven in de Assemblee het woord te voeren. Loemoemba heeft, met het oog op de behandeling van de Kongo lese kwestie in de Algemene Ver gadering, in Leopoldstad een ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt vertrouwen te hebben in de V.N. en secretaris-generaal Hammars- kjoeld. Hij is het volkomen eens met het jongste rapport van deze laatste over Kongo, met name met het feit dat „Hammarskjoeld heeft erkend dat het grijpen van de macht door kolonel Moboetoe een nieuwe bedreiging voor de vrede en veiligheid betekende". Loemoemba dringt er bij de V.N. op aan de besluiten van het Kongo lese parlement, dat hem en zijn re gering het vertrouwen had gege ven, te eerbiedigen en in overeen stemming daarmee te handelen, daar dit parlement „de uitdrukking van de wil van het Kongolese volk" Zoals bekend heeft Moboetoe het parlement sinds midden september „geneutraliseerd". TSJOMBE In Elisabethstad heeft president Tsjombe het rapport van de V.N. over Kongo echter, in een maandag uitgegeven verklaring, een volko men- gebrek aan objectiviteit ver weten. Hij sprak tegen dat Katanga een afscheidingspolitiek voert. Zijn land streeft naar een formule voor samenwerking met de andere ge bieden van het voormalige Bel gische Kongo, zei hij. De Kongolese kwestie zou door de Kongolese en Afrikaanse volkeren moeten wor den opgelost en niet door stelsel matige inmenging van de V.N. in de binnenlandse aangelegenheden, door de uitvoering van programs die slechts zijn aangepast aan de DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN AMERIKA WASHINGTON, 8-11. Diploma tieke vertegenwoordigers van 53 landen hebben een uitnodiging van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken aanvaard, om waarnemers te zenden naar stem bureaus in verschillende Ameri kaanse steden. De meeste waarne mers gaan naar New York, Phila delphia, Baltimore en de omgeving van Washington. De diplomatieke vertegenwoor digingen van de communistische landen hebben de uitnodiging af geslagen. De eerste uitslag van de verkie zingen kwam uit Millsfield, een plaatsje in News Hampshire, waar Nixon 80 procent van de uitge brachte stemmen behaalde. Bij de laatste verkiezingen, in 1956, was de republikeinse meerderheid 71 procent, maar sindsdien heeft een kiezer het dorp verlaten, en de de mocratische aanhang is tot een persoon geslonken. Het stembureau ging enkele se conden na middernacht open, en binnen een minuut was de uitslag bekend. Al sinds 1896 heeft de be volking van Millsfield altijd in meerderheid de winner gestemd. Presidentsverkiezing in N.T.S.-journaal BUSSUM, 7-11. De Nederlandse Televisie Stichting zal op woensdag 9 november om 13.00 uur in een extra N.T.S.-journaal van ongeveer een kwartier, aandacht besteden aan de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De N.T.S. heeft met deze beslissing tot deze extra uitzending tot vandaag ge wacht, teneinde een zo groot moge lijke zekerheid te hebben omtrent de beschikbaarheid van actuele op namen. De tweede uitslag kwam uit Wa- terville Valley, eveneens in New Hampshire. Hier stemden 20 inwo ners voor Nixon en 2 voor Ken nedy. In 1956 stemden alle dertien kiesgerechtigden die zich naar de stembus begaven op Eisenhower. Binnenkort rijbewijzen in België? BRUSSEL, 7-11. Op de ministe- reis van justitie en verkeerswezen wordt thans de laatste hand ge legd aan een wetsontwerp, dat ook in België het „rijbewijs" zal invoe ren. Dat wil echter niet zeggen, dat de naar schatting 2.5 miljoen auto mobilisten en hun vrouwelijke col lega's een examen zullen moeten afleggen. Het zou in de bedoeling liggen alle Belgen, die op het tijd stip van afkondiging van de wet regelmatig een auto besturen, het bewijs van rijvaardigheid zonder meer uit te reiken. Toekomstige chauffeurs echter zullen, indien het binnenkort bij het parlement in te dienen wetsontwerp wordt aanvaard, wel een proef moeten af leggen, tenzij zij een diploma kun nen tonen van een erkende auto rijschool. Een geneeskundig onder zoek zal verplicht worden gesteld nadat de autobestuurder betrokken is geweest bij een verkeersongeval. In de praktijk is het thans zo in België, dat al na vijf rijlessen de leerling van de instructeur verlof krijgt zijn pas verworven kennis in het verkeer met zijn 1.5 miljoen ge motoriseerde voertuigen toe te pas sen. Leden van de verenigde onder wijzersbond, waarvan ongeveer een kwart van de 40.000 onderwijzers in New York lid is, zijn maandag in staking gegaan. plaatselijke omstandigheden en in strijd zijn met de verlangens van het volk. De passiviteit of zelfs steun (voor dissidente groepen) van de strijdmacht der V.N. heeft in grote mate bijgedragen tot de uit breiding der moeilijkheden in het noorden van Katanga, aldus presi dent Tsojmbe. „Granaat" voor Nixon SAN DIEGO, 7-11. Het postkan toor in San Diego heeft een aan vice-president Nixon geadresseerd postpakket onderschept, waarvan de inhoud bestond uit een apparaat dat bij militaire oefeningen wordt gebruikt voor het nabootsen van het geluid van ontploffende grana ten. Volgens de postautoriteiten zou dit apparaat iemand kunnen doden als het de normale ontplofbare la ding zou bevatten. Het pakket is voor onderzoek aan legerdeskundigen overgedragen. Kennedy en Eisenhower voor de televisie NEW YORK, 8-11, Evenals Nixon heeft senator Kennedy maandag avond voor de televisie vragen be antwoord. Hij deed dit echter slechts een thalf uur, en de vragen werden 'hem niet telefonisch ge steld. Kennedy verklaarde dat de re publikeinse partij sinds enkele ja ren stil staat, maar dat de demo craten het land vooruit zullen bren gen. De Verenigde Staten moeten vooruitgaan om hun positie in de wereld te handhaven. Kennedy zei de geschiedenis te willen ingaan als president die „de positie en de kracht van de Verenigde Staten, en de vrede handhaafde". WASHINGTON, 8-11. Ook Eisen hower heeft maandagavond een uur voor het sluiten van de cam pagne, voor de televisie gesproken. Hij wendde zich in het bijzonder tot de kiezers die nog geen keuze hebben gedaan, en legde de nadruk op de ervaring die Nixon de afge lopen acht jaar heeft opgedaan. In Moskou is maandag de 43ste verjaardag van de oktober-revolu tie gevierd. - Foto boven: op de tribune v.l.n.r.: maarschalk Mali- nofski, premier Nikita Chroesj tsjef, het communistisch-Chinese staatshoofd Lioe Tsjao Tsji en pre sident L. I. Drezonef. - Foto onder: een raket-eenheid dreunt over het Rode Plein. „MAKKERS STAAKT UW WILD GERAAS" Friezen protesteren tegen uitbreiding van vliegbasis Leeuwarden LEEUWARDEN, 7-11. Ongeveer vijfhonderd inwoners van de dor pen Jelsum, Cornjum, Britsum, Engelum en Marssum hebben van middag in Leeuwarden geprotes teerd tegen de voorgenomen uit breiding van de militaire vliegba sis Leeuwarden, die door deze dor pen wordt omsloten. Gewapend met spandoeken trok ken de dorpsbewoners in optocht door het centrum van Leeuwarden naar het Provinciehuis, waar een delegatie van tien man uit vijf dor pen werd ontvangen door de com missie onder voorzitterschap van gedeputeerde J. L. Hoogland, die vanmiddag zitting hield om inge volge de luchtvaarthinderwet even tuele bezwaren tegen de uitbrei ding van het vliegveld, in casu de verlenging van enkele startbanen, aan te horen. De commissie zal ad viseren aan de minister van defen sie die de uiteindelijke beslissing K.N.B.T.B. acht garantieregeling voor melk zeer teleurstellend Prijsgarantie voor suikerbieten „minder bevredigend" Een overzicht van de grote jaar lijkse paardenmarkt, welke maan dag in 't Noord-Brabantse plaatsje Hedel is gehouden. Vanheinde en ver, uit binnen- en buitenland kwamen honderden paarden naar dit centrum. DEN HAAG, 7-11. Het bestuur van de K.N.B.T.B. heeft zich bera- j den over de door de regering vast gestelde nieuwe garantieregelingen voor landbouwproducten Het be stuur, zo deelt het mee ,is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de garantieprijs voor suikerbieten als minder bevredigend moet worden beschouwd en dat de garantierege ling voor de melk bijzonder teleur stellend moet worden genoemd. De beslissing der regering de melkprijsgarantie vast te stellen op 28,30 cent per kilo voor een kwantum van vijf miljard kilo gram, acht het bestuur én onbe grijpelijk en onbillijk. Door de ga rantieprijs voor melk vast te stel len op 28,30 cent en niet op kost prijs plus produktiviteitsruimte (d.w.z. op 28,65 cent zoals door het landbouwschap was voorgesteld) wordt de produktiviteitsruimte aan de landbouw geheel onthouden. Naar het oordeel van het bestuur van de K.N.B.T.B. strookt deze beslissing niet met de richtlijnen voor het gedifferentieerde loonbe- leid, volgens welke de produktivi- teitsstijging .voorzover deze de ge middelde nationale produktivi- teitsstijging niet aanmerkelijk overtreft, aan de betreffende be drijfstak moet worden gelaten. De handhaving van het gegarandeer de kwantum van vijf miljard kilo houdt naar de mening van het be stuur van de K.N..T.B. in feite in, dat de opvoering van de produkti- viteit, voor zover deze het gevolg is van een hogere melkproduktie per koe en per hectare, aan de veehouderij tweemaal ontnomen wordt. In de eerste plaats doordat de garantieprijs op basis van d'e lagere kostprijs op een lager ni veau vastgesteld is en in de twee de plaats doordat de garantieprijs bij handhaving van het garantie kwantum op vijf miljard kilo slechts geldt voor een kleiner deel van de totale melkproduktie. De gemiddelde uiteindelijke op- brengstprijs voor de melkveehou ders wordt hierdoor wederom na- dig beinvloed. Myxomatose op de Veluwe EDE, 7-11. Op verscheidene plaat sen op de Veluwe woedt op het ogenblik weer de myxomatose. Deze uit Frankrijk afkomstige ziekte roeide een paar jaar geleden vrijwel de gehele Nederlandse ko- nijnenstand uit. In de bossen worden reeds vele dode konijnen gevonden en bij een dezer dagen in het Sysseltse bos te Ede gehouden drijfjacht, waarbij rond honderd konijnen werden ge schoten, vertoonden verscheidene dieren myxomatoseverschijnselen. De meest kenmerkende zijn een dikke, opgezette kop en etterende ogen. Ook tamme konijnen zijn voor de ziekte zeer gevoelig, doch hazen worden vrijwel niet aangetast. Zij lijden op het ogenblik echter eveneens aan een ziekte, vermoe delijk een door de natte zomer aan gewakkerde leverbotziekte. zal moeten nemen. Op spandoeken, die de proteste rende dorpsbewoners meevoerden, stonden leuzen als: „Onze dorpen leven in een hel", „Makkers staakt uw wild geraas", „Het vliegveld in de polder, wij krijgen hier de kol der", „Overheid verlos ons voor het te laat is" en „De Quay, neem weg dat hels lawaai". De demonstratie trok zeer veel belangstelling. Voor de commissie werden de bezwaren van de dorps bewoners toegelicht door een 'huis moeder uit Jelsum, mevr. J. Ha- zenberg-Faber en de heren H. Nij- boer te Jelsum, J. Steenbeek, hoofd van de lagere school te Marssum, ds. H. Gietema,, Nederlands Her vormd predikant te Cornjum, en de heer U. Landstra te Engelum. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Kunt gij niet geven, weg zijn de neven. Vliegtuigongeluk in Ecuador QUITO, 7-11. Een Ecuadoriaans vliegtuig is maandagmiddag op weg van Guayaquil naar Quito ver ongelukt. Alle inzittenden zijn waarschijnlijk om het leven geko men. Het toestel had 37 passagiers. Bij het wrak van het toestel zijn geen overlevenden waargenomen. Reddingsploegen begeven zich naar de plaats van het ongeluk. Devaluatie voorspeld van de dollar FRANKFORT, 7-11. Na de presi dentsverkiezing in de Verenigde Staten moet met een devaluatie van de Amerikaanse dollar rekening ge houden worden. Deze mening is maandag te Frankfort in een bijeenkomst van personen uit het bedrijfsleven ge uit door dr. L. Losacker, directeur van het Deutsche Industrie-Insti- tut. Hij zei het geenszins onwaar schijnlijk te achten, dat de nieuwe Amerikaanse regering door de de valuatie van de dollar de econo mische expansie van het land zal willen forceren. Met het oog hierop waarschuwde dr. Losacker voor een voortijdige herwaardering van de Duitse mark. Volgens dr. Losacker is herwaarde ring van de mark geen geschikt middel voor het beteugelen van de conjunctuur. Hij merkte op, dat be paalde symptomen erop wijzen, dat het tempo van de economische ex pansie in west-Duitsland is ver minderd. Staking te Southampton SOUTHAMPTON, 7-11. Kraan machinisten en bagage- en lading controleurs in de haven van Sout hampton hebben maandag meege deeld dat zij dinsdag een staking van 24 uur zullen houden om te protesteren tegen de houding van hu nvakbonden die volgens hen, hun eisen negeren. Vierhonderd arbeiders zullen staken waardoor duizend anderen ook hun werkzaamheden niet zul len kunnen verrichten. RECEPTIE OP HET KREMLIN Chroesjtsjef: „Wie het laatst lacht..." MOSKOU, 7-11. In het Kremlin is maandagavond een receptie ge houden als onderdeel van de her denking van de revolutie van 1917. Premier Chroesjtsjef, die in een zeer luidruchtige stemming was, bracht achtmaal een geestdriftige heildronk uit, waarin hij de nadruk legde op de noodzaak van vrede en co-existentie en er verder op wees, dat oorlog alleen maar ellende zou kunnen veroorzaken. Na deze woorden riep hij de Brit se en Westduitse ambassadeurs bij zich, om te klinken op de vriend schap tussen alle volkeren en op een vreedzame co-existentie. Pre sident Lioe Sjao Tsji van commu- nistisch-China stond hier als toe schouwer bij. De Sowjetpremier zei er stellig van overtuigd te zijn dat de kolo niale volkeren zich zullen bevrij den. „Wij zullen dit toejuichen, en wij zullen hen helpen. Wij maken thans de ondergang van het kolo nialisme mee. Men zegt dat de Sowjet-Unie in Kongo een neder laag heeft geleden. Maar wacht af. Die het laatst lacht lacht het best". VERKIEZINGEN IN ITALIë Geen grote veranderingen ROME, 8-11. Uit de eerste resul taten van de zondag en maandag in Italië gehouden provinciale ver kiezingen bl(jkt dat zich geen gro te veranderingen hebben voor gedaan. In 6.900 van de 8.000 gemeenten en voor 77 van de 92 provinciale raden zijn verkiezingen gehouden. Hierin hebben 28.854.22 personen, of ca. 90 procent van het electoraat, hun stem uitgebracht. Nadat ongeveer 6 miljoen stem men geteld waren was de verdeling als volgt: christen democraten 42.1 procent (42,4 procent bij de alge mene verkiezingen van 1958 en 40,7 procent bij de provinciale verkie zingen van 1956), communisten 22,9 procent (23,0 en 34,9 - in 1956 vorm den zij een blok met de socialis ten -), socialisten 14,6 (14,7 in 1956 blok met de communisten), sociaal democraten 5,9 (4,7 en 7,5), neo fascisten 5,5 (4,6 en 8,9), liberalen 3,9 (3,4 en 4,1). Matroos in hooikist Een matroos van een En gels vrachtschip ,die slaap had, was in de haven van Kopenhagen in een met stro gevulde kist gekropen en vervolgens ingedut. Hij werd wakker toen het schip in volle zee en de kist dichtgesijkerd was. Door een loeiende storm hoorde niemand zijn ge schreeuw en gebeuk op de wanden van de kist. Het duurde twee volle dagen voordat een collega zijn vingers opmerkte ,die hij door een gaatje in de kist kon steken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1