Minister Toxopeus: „Wij mogen de autochthonen niet zo maar weggeven" DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE GAULLE ZAL POLITIEK VAN ZELF BESCHIKKING VOOR ALGERIJE UITVOEREN De Amerikaanse presidentsverkiezingen Drama door t.v. AMSTERDAM HERDACHT HONGAARSE OPSTAND Gruwelijke aanranding te Eindhoven Ghanees gezelschap in Nederland Uit Eichmann's zwart verleden MAANDAG 7 NOVEMBER 1960 117e Jaargang No. 18867 lER KZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1#- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Octitman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De kwestie Nieuw-Guinea Verbetering betrekkingen met Indonesië onwaarschijnlijk LEEUWARDEN, 6-11. Zondag middag heeft de minister van binnenlandse zaken, de heer E H. Toxopeus op het tweedaags con gres van de jongeren organisatie „Vrijheid en Democratie" in Leeu warden geantwoord op de vraag wat er met Nederlands Nieuw Guinea dient te gebeuren. Vooral voor de jongeren acht de minister een grote taak weggelegd omdat Nieuw Guinea nog vele mo gelijkheden heeft op het gebied van de landbouw, de bosbouw, ontginningen en delfstoffen. De minister verdedigde het recht van de bevolking van Nieuw Gui nea op zelfbeschikking met een beroep op het handvest der Ver Naties. Er zijn mensen in Neder land die hun handen van Nieuw- Guinea willen aftrekken, omdat het ons land alleen maar geld kost en de betrekkingen met Indo nesië slechter worden, zolang Ne derland het gezag over Nieuw- Guinea aan zich houdt, zei hij. Mi nister Toxopeus betwijfelde echter of do betrekkingen met Indonesië wel ooit weer goed zullen worden. Wij mogen deze mensen (de autochtonen in Nieuw-Guinea) niet weggeven, verklaarde hij. In de gesprekken die hij in Nieuw Guinea voerde tijdens zijn recent bezoek is hem duidelijk ge bleken dat die bevolking er zelf ook niets voor voelt om „een twij felachtig lot" binnen de republiek Indonesië tegemoet te gaan. Duidelijke taal De minister verwacht dat de Nieuw-Guinearaad wat dit betreft straks ook een zeer duidelijke taal zal spreken. De autochtone bevolking van Nieuw-Guinea weet ook dat zelf beschikking binnen afzienbare tij-d niet mogelijk zal zijn, wanneer er geen economische bestaansbasis is Daarvoor is de steun van Neder land nodig. Nederland zal echter Desnoods een volksreferendum PARIJS, 5-11. President de Gaulle van Frankrijk heeft vrijdagavond in z\jn radio- en televisietoespraak tot het Franse volk gezegd dat hij noodmaatregelen ter bescherming van de staat zal nemen en zyn po litiek van zelfbeschikking voor Al gerije zal uitvoeren indien de om standigheden dat nodig maken. De Gaulle zei in zijn toespraak, die men met grote spanning tege moet heeft gezien, dat indien de regering zou worden verdreven door een meerderheid van elkaar bestrijdende groepen, hij de Natio nale Vergadering zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrij ven. Indien het nodig is, zal hij een referendum laten houden om het volk zelf de gelegenheid te geven zich uit te spreken over zijn Alge rijnse politiek. De Gaulle zei: „Indien de Alge rijnen het willen, en ik ben van mening dat zij het willen, krijgen zij hun regering, hun instellingen en hun wetten'. Een derde van de wereld bestaat aldus de Gaulle, uit volken die zuchten onder een totalitair juk. Het Sow jet-rijk is het ergste im perialistische en kolonialistische land dat de mensheid ooit gekend heeft. Het streeft ernaar zijn macht overal uit te breiden. Hij begon zijn rede met te zeg gen dat Frankrijk blootstaat aan de dreiging van de totalitairen en zich tevens geplaatst weet voor ernstige moeilijkheden in Afrika. Tunesië en Marokko, zo zei hij, hebben in overeenstemming met Frankrijk hun volledige soeverei niteit teruggekregen. „Wij hopen dat zij haar zuilen gebruiken voor het welzijn van hun volkeren. Wij wensen dat zij zich ervan zullen bedienen om met Frankrijk tot een samenwerking te komen die, uit de aard der dingen, onmisbaar schijnt voor hun ontwikkeling". Nieuwe weg „Nadat ik de leiding van Frank rijk weer op mij had genomen, heb ik in de naam van het land ver kozen een nieuwe weg te volgen. Deze weg leidt niet meer naar een Algerije dat door het Franse moe derland wordt bestuurd rnaar naar een Algerijns Algerije." „Dit houdt een geëmancipeerd Algerije in, een Algerije, waarin de Algerijnen zelf hun lot bepa len, een Algerije, waarin de ver antwoordelijkheid in handen van de Algerijnen is, een Algerije dat, indien de Algerijnen het willen, en Ik ben van mening dat dat het geval is, zijn regering, zijn instel lingen en zijn wetten zal hebben. Na te hebben gezegd dat het Al gerije van morgen zich zowel voor als tegen Frankrijk zal kunnen ontwikkelen, zei de Gaulle: „Ik herhaal nog eens dat Frankrijk aich niet zal verzetten tegen een oplossing, die uit de 9tembus komt, hoe die ook zal uitvallen". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND PUTTERSHOEK. De gemeente Puttershoek heeft aan Gedepu teerde Staten een extra contingent van honderd woningen gevraagd om het slopen van de 120 wonin gen aan de dijk mogelijk te maken Er heerst onrust onder de bewo ners van de Hoekse Waard over de zwakke plekken in de dijk. Verbetering van deze dijk wordt echter eerst mogelijk wanneer de woningen er langs verdwenen'zijn LEEUWARDEN. Het tweejarig zoontje van de familie Dijksma te Oosterwolde is levenloos in zijn bedje gevonden. Dinsdag waren de amandelen van het kind geknipt Vermoedelijk is 't jongetje gestikt in geronnen bloed. ASSEN. Tijdens het congres van de Internationale Motorsport Fede ratie (F.I.M.) te Parijs is besloten dat de Grote Prijs van Nederland, de TT, op zaterdag 24 juni te As sen zal worden gehouden. De re sultaten van deze TT zullen op nieuw meetellen voor het wereld kampioenschap van de renners. DORDRECHT. Omdat hij zijn vrouw en drie kinderen in de steek had gelaten zonder een enkele po ging te doen om in hun levens onderhoud te voorzien, is de 23- jarige schilder N. B. uit Dordrecht door de Dordtse Rechtbank ver oordeeld tto vier maanden gevan genisstraf. De officier van justitie had vijf maanden geëist. GAANDEREN. In enkele plaat sen in de Gelderse Achterhoek, vooral in Gaanderen, heeft een epidemie geheerst van een on schuldige paratyfus; de patiënten bleven enkele dagen ziek, hadden dan maag- en darmklachten en in sommige gevallen koorts. De ziek te was niet de gevreesde paratyfus B. DRACHTEN. De 21-jarige Jo hannes Kloosterman uit Engwie- rum (Fr.) is in Nijega dodelijk ver ongelukt toen de oplegger waarop hij als bijrijder meereed, uit de bocht vloog en over de kop sloeg. De oplegger was geladen met 20 ton staal uit het Ruhrgebied, op weg naar Dokkum. DEN HAAG. De regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Libanese Republiek hebben besloten hun diplomatieke betrek kingen in het vervolg door ambas sadeurs te doen onderhouden. Tot nu toe waren in Den Haag en Bei roet gezanten gevestigd. Dr. A. H Philipse, die gezant te Beiroet was, is thans tot amabaasadeur aldaar benoemd. niet ongelimiteerd geld kunnen fourneren voor de economische ontwikkeling van Nieuw Guinea. Hier zal vooral het particulier ini tiatief moeten spreken, aldus mi nister Toxopeus. Het congres werd bijgewoond door twee van de papoea's, die op het ogenblik op rondreis zijn in Nederland. NEW YORK, 7-11. Volgens „The New York Times" van maandag heeft senator Kennedy „een aan zienlijke voorsprong" op vice-pre sident Nixon. Kennedy heeft een voorsprong in negentien staten met 244 stemmen (25 minder dan het vereiste aantal van 269); Nixon in zestien met 109 stemmen (160 te weinig voor de meerderheid). In de overige vijftien staten zijn hun kansen ongeveer ge lijk. Veel politieke waarnemers wils- len zich echter niet vastleggen. Men blijft grote waarde toekennen aan moeilijk te schatten factoren, als b.v. de geloofskwestie. Kennedy kan een nederlaag leiden wanneer Ni xon alle vijftien thans nog twijfel achtige staten voor zich wint. Victor Rojas en zijn vrouw uit EI Cajon uit Californië zouden sa men een avondje gezellig thuis blijven. De koffie werd gezet en op een gegeven ogenblik zei de 44-jarige Rojas tot zijn echtgenote dat hij graag Kennedy, die die avond voor de televisie zou optre den, wilde zien. Maar zijn vrouw wilde met alle geweld een muzi kaal programma zien, dat tegelij kertijd zou worden uitgezonden. Het echtpaar kreeg ruzie, die zo hoog liep, dat zij hem met een mes in de borst stak. Toen de po litie arriveerde, wa» Rojas al dood Ingesloten op overstroomde pier HOE KV AN HOLLAND, 8-11. Drie jongens en een meisje hebben zon dagmorgen angstige momenten doorgemaakt op de pier van Hoek van Holland Ze werden namelijk ingesloten door het onstuimig kol kende water. Het avontuur liep tenslotte gelukkig goed af, want terwijl de reddingboot „President Leis" van de Koninklijke Zuidhol landse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen al de haven verliet, deden ook twee onbekend gebleven vissers een poging om het viertal te ontzetten. Zij waad den door het water over de pier, bereikten het nerveuze groepje en toen was het leed snel geleden. De tocht naar de wal was voor red ders en geredden overigens toch nog een moeizame. EEN IDEE Geen motorgeronk op Waddeneilanden? DEN HAAG, 6-11. De Konlnklij- ke Toeristenbond A.N.W.B. zal tij dens de komende Waddenconferen tie op Texel voorstellen om alle toeristische motorvoertuigen en bromfietsen van de eilanden Vlie land, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog in de vakantie maanden te gaan deren. De jaarlijkse Waddenconferentie van gemeentebesturen, V.V.V.- functionarissen met vertegenwoor digers van politie, Horeca, kam peer-, vervoer- en middenstands- bedrijven valt dit jaar van 8 tot 10 november. De A.N.W.B. zal voorstellen ge motoriseerd verkeer op de eilanden alleen toe te staan indien het strikt noodzakelijk is. Alleen op deze ma nier zal de zo gewenste rust, die in de laatste seizoenen ernstig werd verstoord, terug kunnen keren. Belangrijke toeristencentra als Florence sluiten tegenwoordig van juli tot en met september de bin nensteden af voor motoren, scoo ter» on bromfietsen. Toch nog positieve resultaten aan te wijzen van heroïsch verzet AMSTERDAM, 6-11. De in ons land verblijvende Hongaren hebben zondag in Amsterdam de opstand in hun land van 1956 herdacht. In de namiddag werden namens de Hongaarse vereniging Amsterdam, de Hongaarse federatie en de ver eniging „Pro libertate Hungariae" kransen gelegd bij het nationaal monument op de Dam, terwijl een er -peloton van oud BS-ers de w cht had betrokken. De in 1956 Hongaarse vluchtelingen uit Boedapest meegebrachte en aan H.M. de Koningin geschonken vrij- heidsvlag, het rood, wit en groen met de zwarte rouwband, had de vorstin voor deze gelegenheid af gestaan. De voorzitter van genoemde ver eniging, de heer J. Darazsdy, noem de in zijn toespraak als resultaten van de opstand onder meer, dat zo wel in de Sow jet-Unie als in de sa tellietstaten sindsdien betere eco nomische plannen ten uitvoer wor den gelegd, dat de bevolking ran Stenen tegen tanks de communistische landen thans over meer consumptieve goederen beschikken, dat na Stalin ook Marx en Lenin hebben ingeboet aan in vloed op de massa, dat de commu nistische leiders sedert de opstand terdege rekening moeten houden met de wensen van het volk en dat de invloed van de opstand ook op internationaal terrein van groot gewicht is, doordat de neutrale of zelfstandig geworden landen zich niet aansluiten bij het communis tische kamp, hetgeen volgens de ideeën van Lenin wel zou moeten geschieden. „De onderdrukte volke ren zullen de krachten bezitten om verandering te brengen in het com munistische systeem. Maar de vrije wereld moet sterk zijn (en er alle aandacht aan schenken) om het communisme, dat te kampen heeft met interne moeilijkheden doch niet nalaat te pogen zijn invloed uit te breiden, te kunnen weer- ■taan", ao «prak d» heer Daraezdy. CONGRES Tl UTRECHT Mogelijk 125.000 tweelingen in Nederland Aantal tweelinggeboorten afnemend UTRECHT, 3-11. De Nederlandse vereniging van tweelingen, die van middag in Utrecht haar jaarlijkse ledencongres hield, ziet met span ning uit naar de resultaten van de proeftelling die het Centraal Bu reau voor de Statistiek doet van het aantal tweelingen in ona land. De voorzitter van de vereniging, dr. J. W. Bruins, verklaarde, dat wanneer men in west-Europa mag afgaan op de verschijning van een tweeling op iedere tachtig geboor ten, men, wanneer de levenskansen voor de tweeling dezelfde zijn als van een eenling, het aantal twee lingen in ons land kan stellen op 125.000. Cijfers uit het buitenland, aldus dr. Bruins, wijzen erop, dat het aantal tweelinggeboorten langzaam afneemt, waarbij men echter, vol gens hem, goed voor ogen dient te houden dat er tweelingen zijn ge weest sinds de oudste geschiedenis van de mens. In dit verband noemde hij de namen van Castor en Pollux, Romulus en Remus en Jacob en Ezau. Hij acht de levenskansen voor tweelingen, voor, tijdens en na de geboorte toch wel kleiner dan voor de eenlingen, terwijl de mortali teit hoger is. Het tweelingonderaoels Dr. Bruins zei voorts, dat het tweelingonderzoek tot dusverre in Nederland slechts fragmentarisch werd uitgevoerd, maar dat men thans aan de universiteiten begon- DEN HAAG. Met pontificale as sistentie van kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft de pauselijke internuntius in ons land, mgr. Giuseppe Beltrami, een heilige mis gecelebreerd in de St. Jacobuskerk aan de Perkstraat al hier, ter herdenking van het feit, dat twee jaar geleden Pau3 Johan nes de drie-en-twintlgste werd ge kroond. nen is met een systematisch onder zoek van grotere groepen tweelin gen. In Leiden is momenteel een onderzoek aan de gang in verband met de rheuma, waaraan een hon derdtal tweelingen meewerkt. Deze tweelingen hebben zich verenigd in een centrum rondom de universi teit. Begin volgend jaar zal ge tracht worden een concentratie van tweelingen rondom de universiteit van Amsterdam te vormen. In een trein van de Newyorkse ondergrondse is zondagavond (Ned. tijd maandagochtend) een bom ont ploft, tengevolge waarvan een vrouw om het leven is gekomen en negen personen min of meer ern stig zijn gewond. Het projectiel was geplaatst in het op één na laatste rijtuig van een „A"-expresse trein van Manhattan naar New York, en ontplofte toen de trein bij een sta tion in Harlem etilhield. Monsterlichtkroon met 2.300 gloeilampen WENEN, 5-11. Een Weense firma heeft een bestelling voor een nog niet nader genoemd land onder handen voor een glazen lichtkroon die de grootste ter wereld moet worden. Deze lichtkroon zal een ruimte innemen van bijna zo groot als de gehele toneelruimte van de Ween-se opera. De bestelling komt eind juni aanstaande gereed. Het wordt een samenstel van vijftig duizend met de hand geslepen ste nen. Er moeten 2.300 gloeilampen in van elk honderd watt, waar voor dus een hoeveelheid stroom nodig is waarmee men een gehucht van duizend inwoners geheel zou kunnen voorzien. De order voor dit glazen monstrum is bij internatio nale aanbesteding verkregen. Voor het vervoer der onderdelen zullen vier spoorwagens nodig zijn. Het gewicht van de lichtkroon zal zes tien ton bedragen, de doorsnede Mventien meter. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Afgunst gaat geen lege hui zen binnen. Dader in arrest EINDHOVEN, 4-11. Binnen 12 uur nadat de twaalfjarige WUle- mientje van Rijt uit Handel, een der kerkdorpen van Gemcrt, werd ontvoerd en aangerand, heeft dc politie de dader gearresteerd. Het was de 31-jarige P. J. van L. uit Eindhoven, een monteur van fijne werktuigen, die de twaalfjarige Willemienfje had meegelokt in zyn auto en haar onder afgrijselijke mishandelingen had aangerand, waarna hy haar uit z\jn auto had geworpen. Het meisje werd 's avonds in deerniswekkende toestand langs de kant van de provinciale weg tussen Bakel en Eindhoven gevonden. De arrestant heeft volledig bekend. Knap speurderswerk heeft tot de snelle arrestatie van de aanrander geleid. Een van de belangrijkste aanwijzingen gaf een fabrieks meisje van de Willem II sigaren fabriek in Handel. Het was haar opgevallen dat bij een boerderij- brand in de buurt van Gemert don derdagavond dezelfde auto had ge staan die zij 's middags bij de fa briek had gezien. Verdere naspo ringen brachten aan het licht, dat de monteur van L. 's middags in de sigarenfabriek een weegschaal had gerepareerd. Bijna tegelijkertijd kwamen er meldingen van de recherche te Eindhoven binnen over deze zelfde man. Intussen was ook uitgezocht dat 'bij de brand een meisje in de auto van de monteur had gezeten. Al deze aanwijzingen tezamen waren voor de politie voldoende om van L. aan de tand te voelen. Vrijdagavond kwart over zeven werd hij uit zijn woning te Eind hoven gehaald en na een verhoor van ongeveer drie kwartier beken de hij zijn gruweldaad. SCHIPHOL, 4-11. Met het van de openingsvlucht naar Accra te ruggekeerde K.L.M.-toestel is op Schiphol een tiental vooraanstaan de figuren uit Ghana aangekomen. Leider is de Ghanese minister van transport en communicaties, Krobo Edusei. Voorts arriveerden de secretaris van dit ministerie, J. K. Chinebuah, de gevolmachtigd ambassadeur E. Ayeh Kumi, de voorzitter van de Ghanese ver eniging voor export van cacao, sir Tsibu Darku, de president van de Ghana Airways, James Mercer, met zijn vice-president dr. W K. Lutterodt en mej. Ramatu Baba, districtscommissaris voor de pro vincie Yendi. Aan boord van het toestel be vonden zich ook enkele der Ne derlandse gasten, die dinsdag j.l. naar Accra waren vertrokken. Op de terugweg voegde zich de eerste secretaris van de Nederlandse am bassade in de Ghanese hoofdstad, de heer J. B. E. PH. van Hoeve, bij hen. PRAAG, 8-11. Op een perscon ferentie van de Tsjechoslowaakse vereniging van anti-fascisten heeft prof. Rudolf Bystricky voor de vroegere SS-obersturmbannführer Adolf Eichmann belastend materi aal gepubliceerd. Van de 180.000 Tsjechoslowaken die door de Duitsers werden ver moord zijn ten minste 90.000 ten gevolge van Eichmann's optreden omgekomen. Professor Bystricky citeerde verklaringen van de over levenden van een deporatie-trans- port, dat Eichmann in de winter van 1940 in Lublin, Polen, persoon lijk bevel gaf acht kinderen, bui ten, terwijl het 28 graden vroor, met water te overgieten. Ook het zg. ghetto van Terezin, waarin de Duitse Joden werden ge concentreerd, was een project van Eichmann. Van de 118.310 Joden die bij het begin van de oorlog in Tsjechoslowakije woonden waren in 1943 nog 8.531 over.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1