t Fa LIEVENSE - NIEUWERKERK - tel. 368 Abonneert u op dit blad smartegeld V San Éf balm SPIONNE IN PLASTIC Bij alle Philips DE NUTSSPAARBANK 31/2 rente Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Beeldbuis POTTER'S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VBUDAG novembeb IM No. i88«a 3tC Win wat u wenst Luister zondag a.s. om 12.30 uur naar radio Luxemburg op 208 of 49,26 m. Voor duizerid gulden aan goede dingen des levens 'hangen in de lucht' voor u Zierikzee geeft voor spaarbedragen met een opzeggingstermijn van zes maanden Zierikzee heeft zondag te Ossendrecht tegen ODIO geen ge makkelijke taak Renesse bindt op eigen terrein de strijd aan met De Schutters Brouwershaven kan baan in eigen huls blijven MEVO heeft goede kans op winst tegen Veere Zlerikzeese schakers begonnen competitie op uitstekende wijze VOETBAL KJV.V.B. Te Ossen drecht wacht Zierikzee zondag bij het bezoek aan ODIO geen ge mak kelijke taak. Als de rood-zwarten er in deze ontmoeting in zouden slagen de helft van de winst mee naar huis te brengen zal men al dik tevreden zijn. Zeelandia kan wel licht één puntje te Middelburg be machtigen tegen RCS. In Sas van Gent kan Com. Boys beslag leg gen op beide puntjes tegen RCS. Het tot nu toe toch wel tegenval lende Zeeland Sport zal alle moei te hebben om Kaaise Boys in eigen huis te bedwingen. Hontenisse is wel in staat in eigen omgeving minstens de helft van de inzet te bemachtigen op METO. Te Bergen op Zoom kon b\j de ontmoeting tussen RKFC en Axel het terrein voordeel wel eens de doorslag ge ven. In de 4e klas G gaat het tot nu toe schotloze Renesse op eigen bo dem de strijd aanbinden met De Schutters. Weet Renesse deze wed strijd niet in winst om te zetten, en daartoe bestaat veel kans, dan krijgt het de rode lantaarn nog ste viger in handen. Burgh is lang niet kansloos bij het dit seizoen wel bij zonder zwak spelende Halsteren. Vosmeer zal zich thuis -wel niet door Oude Molen laten verrassen, terwijl Cluzona een goede kans maakt op de winst bij Noordhoek. Voor Nw. Borgvliet zit er een goe de kans op winst in de ontmoeting tegen NSV. AFD. ZEELAND. In de Ie klas B zal Zierikzee II het wel tegen het derde elftal klaren, terwijl Brouwershaven baas in eigen huis kan blijven tegen de Burgh-reser- x>es. In de belangrijke ontmoeting in de 2e klas C tussen koploper Renesse II en SVOWK dat één ver- liespunt meer heeft dan de duin- bewoners, geven wij de Ouwerker- kers iets betere kansen. Bij de ont moeting tussen Zonnemaire II en SVOWK II kon het terreinvoor deel wel eens de doorslag geven. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas heeft MEVO in eigen om geving een goede kans om tegen Veere de puntjes binnen te halen. Wolf aartsdijk zal de winst wel moeten afstaan aan Terneuzense Boys. Wemeldinge is thuis niet kansloos tegen Spui terwijl SVD voor Colijnsplaatse Boys wel een te zware opgaaf zal zijn. Hoek geven wij de beste papieren bij het be zoek aan Kapelle. In de 2e klas C zou Burgh III wel eens op zware tegenstand kunnen stuiten bij het bezoek aan Brouwershaven III. Dulveland lean te Oosterland de winst bemachtigen op Zeemeeu wen, terwijl WIK in eigen omge ving niet kansloos is tegen MEVO II. In de 3e klas D maakt Bruse Boys II een kans op revanche te gen Dulveland II. SINOTO kan zich aan de leiding handhaven door WIK II met lege handen naar huis te sturen. JUNIOREN. In groep B VIII zal Burgh B I zich terdege moeten in spannen om bij Brouwershaven B I de bult te bemachtigen. Renesse B 1 kan de winst bemachtigen tegen Zeemeeuwen B I, terwijl MEVO B I thuis aan het langste eind kan trekken tegen WIK B I. In groep B IX gaan SINOTO B I en Bruse Boys B l tegen Zierikzee B III en MEVO B II regelrecht op de zege af. SCHAKEN. In de le klas van de •Jtoeuwte Schaakbond begon Zie rikzee de competitie uitstekend met een ruime 7-3 overwinning op Koudekerke. Temeuzen behaalde een grote 9H-H zege op het ver zwakte Vlissingen II. Middelburg had alle moeite om op Middelburg II de overwinning te behalen (5Vtt- 4Vt). BILJARTEN. In het clubgebouw van de biljartvereniging O.K.K. te Nieuwerkerk vinden dit weekend de finale-wedstrijden plaats om het persoonlijk kampioenschap 4e klas libre van het district Schouwen- Duiveland. Daar het onderlinge krachtsverschil van de spelers niet groot zal zijn mogen er ongetwij feld spannende en aantrekkelijke partijen worden verwacht. WAT BIEDT DE Hoe gevaarlijk versprekingen kunnen zijn voor de microfoon, is al meermal enin de geluidsradio be wezen. Wij herinner ons de vrese lijke consternatie bij de Wereld omroep, toen de opgenomen preek van een dominee werd afgedraaid en de naald in een zelfde groeve bleef draaien, zodat het klonk als of de dominee vloekte. Wij denken terug aan de omroeper die om 12 uur 's nachts vriendelijk afscheid nam van zijn luisteraars, maar daar onbeheerst iets heel onvrien delijks aan toevoegde toen hij meende dat de microfoon en zen der waren uitgeschakeld, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Het gebeurt ook met heel gewo ne uitdrukkingen, die soms door een deel van het publiek „niet ge nomen" worden. Zoals de A.V.R.O. ondervond toen Jan Boots geheel te goeder trouw zei „de boer op" te zullen gaan. Prompt stroomden allerlei opzeggingen van het lid maatschap binnen, van leden ten plattelande. Waarom? Dat is nog niet helemaal duidelijk. De boer opgaan is een veel gebruikt gezeg de voor een heel normale reis. Maar er zijn nu eenmaal mensen die overal iets achter zoeken. En Karin Kraaykamp kan er dus ook van meespreken. Eerst ver sprak ze zich bij een uitzending uit Avifauna en noemde Alphen aan de Rijn Krimpen aan de Lek, nu bij de show van ,Toto" Eerd- mans noemde ze Alphen een rim boe". Het gevolg was, dat zij zich in Alphen had te verantwoorden en er op uitnodiging van het Dag blad voor Rijn en Gouwe kon zien, dat het er geen wildernis is. Nu nog een uitnodiging van Krimpen want daar deed die omgeving van Alphen haar immers aan den ken? Maar daar blijken ze geluk kig niet beledigd te zijn. VERBETERDE TOTO. De komende toto is gelukkig goed bijgeschaafd, zo hoorden we. De hoofdfiguren, ditmaal Andrea Dom burg, Lou van Rees en Arie van Vliet, zullen slechts eenmaal ver schijnen, er zal meer afwisseling zijn, er zal meer vaart in worden gebracht en het publiek wordt er dichter bij geplaatst. Bovendien ko men dan nog de prijsuitreikingen in de vorm van een stroom gaven van lang gekoesterde wensen der winnaars. We zien met belangstelling uit naar de 12de november. Moeilijk te omschrijven, nog moeilijker te verkrijgen. (Van een sociale medewerker). Een verkeersongeval kan tot ge volg hebben, dat een niets vermoe dende verkeersdeelnemer die part noch deel heeft aan het ontstaan van het ongeluk, er de dupe van wordt. Hij kan in een ziekenhuis terecht komen en gedurende kor tere of langere tijd „uit de circula tie" zijn. Als hij het nog overleeft. De schade aan het voertuig wordt veelal wel geregeld door de verze kering, althans als er een verzeke ring bestaat. Ook dit is echter een moeilijke kwestie, omdat hierbij doorgaans twee verzekeringsmaat schappijen betrokken zijn, die van zelfsprekend de uitkering zo laag mogelijk houden, ja in enkele ge vallen er niet voor terugdeinzen de kwestie zo te stellen, dat op juri dische gronden generlei uitkering gedaan kan worden. En ook wordt een zaak wel eens op de lange baan geschoven, zodat het aan betrokke. nen handen vol geld (en tijd) gaat kosten om advocaten te betalen. Als triest voorbeeld noemen wij slechts een ongeluk te Soesterberg, waar op 28 april 1956 een paar hui zen aan flarden gereden werden. Nu na zoveel jaren ligt het puin er nog, terwijl de gedupeerden nog steeds geen cent hebben ontvangen en alleen maar hebben kunnen be talen, zodat zij hun financieel ein de nabij zijn. Werd aanvankelijk de schade getaxeerd op f 170.000, Ingezonden mededeling B» DM BB Ml KT UIT OF THUIS? Deze zaterdag zal de N.C.R.V. nog wel wat zoeken en tasten naar de juiste vormgeving voor haar „musical". Dit keer wordt het een samenwerking van beroeps- en amateurtoneel van Jelle de Vries en Jaap Molenaar. Of er iets be hoorlijks uit de bus komt? Wij ho pen het van harte, maar durven het niet voorspellen! Meer verwachtin gen hebben wij van „Vader weet het beter". Daarna volgt dan weer een aflevering van „Marinade", waarmee deze omroep beslist ook een andere weg op moet gaan dan de eerste maal. Kitty Knappert blonk toen als enkeling tussen een dilettanterig cowboy-gehuppel. Het lijkt ons ook niet verstandig voor dit soort amusement steeds dezelf de figuren te laten opkomen. Dat wordt weer routinewerk en dus: sleur. Wij houden u niet tegen als u uit wilt gaan. Zondagavond komt de V.A.R.A. thuis bij de architect Bakema, daarna volgen Interpol en een show van Bruce Low. Thuisblijven dus. Maandag wereldreisjes, mo derne jeugd, Berlijn en muziek-mo- zaiek. Uit als u wilt. Dinsdag thuis voor de films. Woensdag thuis voor Simon van Collem, cabaret en me dische documentaire van de V.P. R.O. Donderdag thuis voor het kijkspel '„Hermine" met Maxim Hamel en Sonja Brill. Vrijdag kunt dank zij de N.C.R.V. - een uit voering zien van het beroemde Salzburger Marionettentheater, dat in ons land een toernee houdt. U zult vaak marionetten hebben ge zien, maar dit is iets heel bijzon ders: niet minder dan vier men sen, dus acht handen, bewegen de Stervende Zwaan. Jammer, dat we maar drie werkjes te »len krijgen! dit bedrag is nu reeds opgelopen tot een paar ton, mede aan inkom stenderving en renteverlies. WAT IS SMARTEGELD? De strijd om uitkering van scha devergoeding, zowel als van het zg. smartegeld is hier in Nederland een heel probleem. Het is nog steeds een voortdurende bron van zorg en ellende. De beslissing inzake smartegeld is overgelaten aan de rechter, aldus heeft de Hoge Raad d.d. 21 mei 1943 bepaald. Wat is nu eigenlijk „smar tegeld"? Onder smartegeld wordt verstaan de uit te keren vergoeding voor ge léden pijn en smart, gederfde le vensvreugde, ontsiering van het gelaat of andere lichaamsdelen, dan wel gemiste levenskansen. Een vraag over de mate van de vergoeding is natuurlijk moeilijk te beantwoorden, omdat dit afhangt van de mate van het opgelopen let sel en de duur van de invaliditeit. HOEVEEL SCHADE? Er zal heel wat komen kijken voor en aleer een verzoek tot toe kenning van schadevergoeding In de vorm van smartegeld kan wor den toegewezen. Het is altijd noodzakelijk, dat be trokkene zich wendt tot een advo caat, die een dergelijk verzoek bij de rechter zal kunnen aanhangig maken. Nimmer zal dit verzoek afdoende beoordeeld kunnen worden alvo rens de behandelende geneesheren de patiënt hebben ontslagen uit het ziekenhuis of andere instelling. Tenslotte komt het ons voor, dat het ook zelfs dan zeer moeilijk zal zijn, b.v. te beoordelen of een op gelopen ontsiering van het gelaat wel blijvend zal zijn. De medische wereld staat tegenwoordig voor niets, schoonheidsbehandelingen zijn aan de orde van de dag en veelal worden ze met succes be kroond. Eveneens is het naar onze mening wel zeer moeilijk te beoor delen tot hoeverre eventuele „ge miste levenskansen of vreugde" nog een rol kunnen spelen in de toekenning van de vergoeding. Een verloren arm betekent natuurlijk invaliditeit en een ernstige belem mering bij het vinden van werk, dus is schade toegebracht aan in komen en levensvreugde. Maar hoe staat het met een stijf been of een geamputeerde vinger? Alles, letterlijk alles hangt af van de uit eindelijke beslissing van de rechter, die wij erkennen het volmondig hier wel voor een zware taak ge steld kan worden. DE GROOTSTE SMART. Ook kan zich het geval nog voor doen, dat betrokkene het ongeluk niet overleeft en hij een echtgenote achterlaat, wier kansen op het voortbestaan „van levensvreugde zeer wel in het gedrang kunnen komen. Of ook hier een schadevergoeding in de vorm van smartegeld" zal kunnen worden toegekend, kan en mag alleen de rechter beslissen en die U in ons land niet zo royaal als in 't buitenland, maar smart kan er iïjn! De ellende en de kosten ontstaan door het langdurige procederenbe tekenen op zich zelf reeds een vorm van „smart", maar het gaat hier naar onze mening meer over het smartegeld voor de betrokkene die ongelukkig geworden is door een fout van een ander en dit heeft in feite niets te maken met de smart welke een echtgenote (evt. met kin deren) oploopt door het verlies van de echtgenoot en vader. Prinses Margriet laat schip te water DEN HAAG, 3-11. Het ligt in de •bedoeling dat H.K.H. Prinses Mar griet op zaterdag 10 december bij de scheepswerf ,De Merwede" te Hardinxveld-Giessendam de doop en de tewaterlating zal verrichten van het naar haar te noemen vracht- en passagiersschip van de Oranjelijn. d Voor een krijgsraad in Parijs begint vandaag om 13.00 uur het proces tegen zestien Fransen, dis worden bschuldigd van deelne ming aan de mislukte opstand van Franse kolonisten in Algiers in januari j.l. waarbij 27 mensen om het leven kwamen. Ingezonden mededeling U'INlJfêJQU mintholpcliets i TePf n hoest en Keelpijn v Uitwerking frappan» - FEUILLETON (15) Vreemd, Louise vond hem op eens verbazend sympathiek. Was dat nu de bullebak waarvoor hij zich uitgaf en waarvoor hij uitge geven werd? Was dat de man, die al vier secretaressen de deur had uitgeschopt, zoals hij het noemde en die daar nog trots op was ook? Nu was dan de directeur veran derd in een doodgewone, om gun sten bedelende jongeman! Het gaf haar een gevoel van voldaanheid, al begreep ze best, dat hier nog wel iets anders achter kon schui len dan ze nu wist. Marguerite was echter niet vol daan en demonstreerde wederom haar vrijpostige bijdehandheid. „Dankbaar! Hoor je dat, Louise? Nadat jij je hebt uitgesloofd voor zijn belangen en te laat bent voor het souper in je pension en op eigen kosten mag gaan eten, eist hij óók nog dankbaarheid 1 Mooie jongen is dat!" Louise luisterde met open mond, maar Bonnard lachte hartelijk. .„Inderdaad, u hebt gelijk, ik moet mijn welgemeende excuses aanbieden. Wanneer de dames mij dus één minuutje willen veront schuldigen om de wagen te par keren zal het mij een genoegen zijn de dames voor deze avond als mijn gasten te mogen beschouwen. Een ogenblikje dus!" Louise was nog steeds niet van haar verbazing bekomen. „Hoe durf je, kind!" fluisterde ze, toen haar chef weg was. De ander lach te schaterend. „O, jij dom eendje! Heb je dan niet in de gaten hoe wij elkaar het [balletje toespeelden? Bonnard is veel te blij d*t hij nog een pootje bij je mag zijn en tussen twee haakjes, een souper op zijn kosten staat me helemaal niet tegen!" „Schaam je toch!" „Waarom? Ik ben geen directie secretaresse zoals jij, die boven dien alle mannen om je vinger kunt winden als je dat wenst, maar een doodgewone stenotypiste op een stinkend luizenpoederfa- briekje met een chef zo poëtisch als een uitgedroogde baal stro. En ten tweede gaat het toch wat te ver om deze avond helemaal op kosten van die arme Tom te vege teren, want die komt over een half uur ook nog opdagen!" Louise vroeg zich af of achter de rode lippen van Mar een tong dan wel een scheermes huisde. Dingen als zij er uitflapte had nog nooit iemand tegen haar gezegd. Wat moest ze van die dingen denken, onder deze omstandigheden en op deze avond? Zij besloot Mar voorzichtig uit te horen over Bonnard. Als ze naar zijn verhouding tot vrouwen vroeg, zou ze haar vast wel aan 't rod delen krijgen, meende ze. Maar dat viel tegen. Mar had Bonnard voor heen nooit persoonlijk ontmoet en wist maar weinig van hem. Het kleine zaaltje in het restau rant was met talloze electrische kaarsen in glazen kronen verlicht. Ze zochten een plaatsje dicht bij- het raam. Aan de overzijde van hel Lac fonkelden de lichtjes van Evian en Thonon en daar tussen door die van pleziervaartuigjes. Even later kwam de stoomboot van Genève luidruchtig de Port d'Ou- chy binnenvaren. Het stoorde in haar weemoedige overpeinzingen. Genève! Daar was haar thuis, daar wachtte men op haar. Het drietal was juist vrolijk bab belend aan de schildpadsoep be gonnen, toen Tom binnen kwam. Hij werd zeer amicaal welkom ge heten door Bonnard en er begon onmiddellijk een debat, eerst over de hoedanigheden van klassieke strijdwagens en luxe auto's en ver volgens over het feit, dat de dames eerst zijn gasten waren en hij dus de betalende gastheer moest zijn. Louise was doosbang, dat Mar er weer één van haar banaliteiten tussendoor zou slingeren, maar dat gebeurde niet. Ten slotte kwamen de lachende Bonnard en de kwasi- verontwaardigde Tom overeen, dat de laatste zijn eigen aandeel in het souper zou betalen. Ondanks de protesten liet Bon nard champagne aanrukken en het was een heerlijke avond. Ieder vertelde op zijn beurt grappige voorvallen uit zijn leven en omdat dit noodgedwongen van allerlei commentaar vergezeld moest gaan, leerde Louise de anderen nu beter kennen. Toen het tien uur was zei Bon nard: „Luister eens, kinderen. Wij kunnen nu nog de stad ingaan en een gezellige tent uitzoeken. Maar ik heb hier in Ouchy ook nog een klein jacht liggen en we zouden een tochtje op het meer kunnen maken. Wat kiezen jullie?" Louise wist het niet, maar toen Tom en Mar het Lac kozen, stemde ze er dadelijk mee in. Op een luxe tent waren die twee trouwens ook niet gekleed ©n zijzelf misschien ook niet. (wordt vervolgd) WANT BIER IS BESTI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9