Gevarieerd houtbestand en geschakeerde aanplant in Slingerbos deen het Onze Puzzelrubriek Moet het wel hard tegen hard? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 No. 18866 UTRECHT. De Christen Jonge Vrouwen Federatie in Nederland, die is aangesloten bij de Young Women's Christian Association, be stond gisteren (donderdag) veertig jaar. Dit jubileum gaat niet met veel officieel vertoon gepaard. Er is een jubileumnummer van het orgaan van de C.J.V.F., „Federatie contact" en in januari zal het acht ste lustrum op een studiedag in Utrecht worden gevierd. NIEUW-GUINEA Demagogisch gebral van Soekarno DJAKARTA, 3-11. President Soe karno heeft woensdagavond ver klaard, dat Indonesië bij zijn po ging om in de kwestie-Nieuw- Guinea te winnen, van nu af „een politiek zou volgen waarbij het zich op elk gebied tegenover de Nederlanders stelt", zo meldt An- tara. Op een massa-foijeenkomst in Palembang zei de president, dat „Indonesië niet meer om onder handelingen met de Nederlanders voor bet regelen van de kwestie zou bedelen". Hij vervolgde: „Van nu af zul len wij politiek met politiek be antwoorden, wij zullen economi sche maatregelen met economische maatregelen beantwoorden en mi litair optreden met militair op treden". ook de kinderen plantten bomen Herinnering aan primitief begin Positieve conclusie na balans van derde zomer ZIERIKZEE, 3-11. De „onachter- I volgbare tjjci", waarvan de oude dichter sprak, kan - volgens de zelfde poëtische zegsman - soms „traag vallen", feit Ls ook dat in de snel wegvluchtende jaren ook veel gebeurd en vele - voorheen zichtbare - wonden werden ge heeld. Wij moesten daaraan denken nu in „ons aller" Slingerbos alweer voor de derde maal de herfstblade ren vallen. Er is na de groene tüd op de steedse wallen in het afgelopen zomerseizoen wel enige aanleiding te „balansen". Het Slingerbos heeft een eigen nieuw gezicht gekregen, als zoveel op het veranderde Schou wen-Duiveland. Het is niet hele maal verstandig dit nieuwe gezicht voortdurend te vergelijken met het oude. Beter ls te letten op de eigen lijnen die het stadse bos heeft ge kregen, zy het wat strakker dan vroeger. Nu de herfstgeuren zwaar han gen tussen de paden, gaat men nog even in gedachten terug naar het primitieve van dit merkwaardige, nieuwe bos. Weliswaar is een huis op zand gebouwd niet bestand te gen de stormen van de tijd, even anders ligt het evenwel met een bos, dat - volgens de mening van deskundigen - uitstekend in de vat is gekomen en reeds belangrijk in groei is doorgezet. Daarbij komt dat het houtbestand gevarieerder is en de opzet van de beplanting in ieder geval ook veel „weten schappelijker" dan voorheen. Men kreeg zijn kans toen het allemaal overnieuw moest en die kans is goed benut, dat staat thans al wel vast. Op zand „gebouwd" Op zand „gebouwd". Zo is het toch met het Slingerbos, want het bos is aangelegd op de afgeplatte zandzakkendam, die in de barre tijd van 1953 de stad moest be schermen tegen het uit Schouwen opdringende water. Wij hebben de heraanleg van dit bos altijd feno meen gevonden, meenden aanvan kelijk dat alles naar de oude Slin- gerbosse regels van de kunst zou worden herlegd; maar het is anders gegaan. Zij het alles wat strak, is het nieuwe bos toch een dorado voor de wandelende mens en in zonderheid voor de „boompjesman", die wel graag wil weten hoe het allemaal heet. Men moet specialist zijn om alle namen (liefst de La tijnse) uit het hoofd te kunnen op zeggen. Terug naar 1957 Om te weten hoe armetierig de start moest zijn, moet men terug naar 1957, toen de naaktheid van de Nobelpoort zo verschrikkelijk was en die enkele dunne boomspriet jes, die in die buurt werden gepoot, er echt niet veel aan konden ver anderen. Nadien is er nog systema tisch aan de beplanting doorge werkt. Men kreeg de bloemperken, de speelplaatsen en niet te ver geten de gazons, die deze zomer met een diepgroene kleur onder het altijd wisselend spel van de Schou- wen-Duivelandse wolkenluchten glansden en het nog doen. Straks wordt ook het grachtwater zoet en zuiver en dan hebben wij een bijzonder goed hoofd in het nieuwe bos, want met het jaar zal het mooier worden. Dat was trou wens ook de bedoeling, maar niet alle bedoelingen komen op bevel uit! priemdunne boomsprietjes ENKELE OECUMENISCHE VRAAGSTUKKEN Uitbreiding der basisformule van de Wereldraad van Kerken UTRECHT, 3-11. Tijdens de te Utrecht gehouden maandelijkse vergadering van de oecumenische raad van kerken in Nederland heeft dr. W. A. Visser t' Hooft, ge neraal van de Wereldraad van Kerken ,als gast aanwezig, inlich tingen gegeven over verscheidene oecumenische vraagstukken. H\j be sprak onder meer de voorgestelde uitbreiding van de basisformule van de wereldraad, die in de as semblee te New Delhi, eind 1961, ter goedkeuring zal worden aan geboden. De uitbreiding van de basis-formule geldt het aangeven van de functie van de Heilige Schrift en het duidelijker spreken over de Drieëenheid, in vergelij king met de thans geldende for mule. De reacties van de b\j de wereldraad aangesloten kerken, voorlopige en voor zover binnen gekomen, zyn overwegend gunstig Ten aanzien van de integratie van de wereldraad en internatio nale zendingsraad stelde dr. Vis ser 't Hooft met nadruk vast, dat deze integratie op nationaal ni veau niet verplicht is en zeker niet in de vorm waarin dit op interna tionaal niveau geschiedt. Het rassenvraagstuk in Zuid- Afrika - een ander punt dat de secretaris-generaal van de wereld raad van kerken te berde bracht - heeft de volle aandacht van de wereldraad. De raad heeft het plan om door een radicaal ge mengde commissie in Zuid-Afrika met de kerken daar de problema tiek te onderzoeken en te bespre ken. De houding van het Vaticaan De instelling door het Vaticaan van het nieuwe secretariaat voor de oecumenische contacten met het oog op de hereniging is volgens dr. Visser 't Hooft toe te juichen. De opzet van dit secretariaat - waar bij woorden als „terugkeer" en „ketters" vermeden worden maakt door zijn bezetting goed be grip voor het protestantisme mo gelijk. Ten aanzien van de interkerke lijke Avondmaalsviering op de jeugdconferentie van Lausanne noemde dr. Visser 't Hooft het verheugend, dat het Avondmaals- vraagstuk door deze raad in dis cussie is gekomen. De oecumenische raad van ker ken in Nederland heeft besloten de tekst van het ontwerp basis formule, zoals deze op de verga dering van het centrale comité te St Andrews in drie talen werd aanvaard om aan de algemene vergadering te New Delhi voor te leggen, als volgt te vertalen: „De Wereldraad van Kerken is een gemeenschap van kerken, die de Heer Jezus Christus overeen komstig de Heilige Schrift als God en Heiland belijden en daarom hun gemeenschappelijke roeping gezamenlijk willen vervullen, tot eer van een God, Vader, Zoon en Heilige Geest". Rotterdammers kunnen forenzen... naar Londen SCHIPHOL, 3-11. Voor het eerst deze week konden Rotterdammers gebruik maken van een dagelijkse or enzen- vliegtuig van de K.L.M. naar Londen. Als zij op het toch werkelijk niet al te vroege tijdstip van half negen 's ochtends met dit toestel van het vliegveld Zestien hoven vertrekken, staan ze reeds om kwart voor negen op Londen Airport. De luchtjorens heeft dan nog drie kwartier de tijd om zijn kantoor te bereiken en kan dus met het werk beginnen op het voor de Engelsen gebruikelijke tijdstip: half tien s ochtends. Hoe snel het luchtverkeer ook is geworden het is duidelijk, dat daar bij de Britse wintertijd, die een uur met de onze verschilt, een duchtig handje meehelpt. Dat neemt niet weg, dat Rotterdam mers dus tegen 8 uur van huis naar het vliegveld kunnen gaan (als ze daar tenminste niet te ver vandaan wonen) en om half tien in Londen op hun kantoor kunnen zitten. Vanochtend is het eerste toestel, een Vickers Viscount, om half ne gen van Zestienhoven naar Londen vertrokken. De vliegtyd bedraagt 5 kwartier, maar dank zij de Britse klok stappen de reizigers om kwart voor negen bij Londen uit. 's Avonds echter wreekt zich dit tijdsverschil. Dan vertrekt men om 19.20 uur van London Airport en komt pas om half tien op Zestien hoven aan De Nobelprijs voor natuur- en scheikunde SOCKHOLM, 3-11. De Nobel- prijs voor natuurkunde is voor 1960 toegekend aan de Amerikaan se professor Donald A. Glaser. De Nobelprijs voor scheikunde voor 1960 is toegekend aan de Amerikaanse professor Willard F. Libby, die verbonden is aan de universiteit van Los Angeles. H.M. de Koningin naar Doorn DEN HAAG, 3-11. H.M. de Ko- ningin is voornemens op zaterdag 19 november een gedeelte van de herdenking van het derde lustrum van „Kerk en Wereld" te Doorn bij te wonen. FATALE PAPIERSNIPPERS Politie rolde jeugdbende op AMSTERDAM, 2-11. De Amster- damse politie, met name van het bureau Pieter Aertszstraat en Overtoom, heeft een zestal dief stallen uit scholen en auto's en en kele gevallen van joyriding zo goed als tot klaarheid gebracht. Vanochtend zijn vier knapen ge pakt. Met een vijfde, waarop de jacht wordt voortgezet, vormde hij een complot. Het zijn jongelieden tot 15 en enl8 jaar. Aan het geduld van een der re chercheurs is het te danken, dat de opheldering der genoemde mis drijven nabij is. Bij een school in het zuidelijk stadsdeel vond deze speurder na een daar gepleegde diefstal een aantal beschreven pa piersnippers. Hij voelde dat hem daarmee een interessante legpuz zel werd opgegeven. De oplossing stelde hem niet teleur. Een naam die hij daarin tegenkwam bleek van een jongeman, die snel was opgespoord. Deze knaap legde niet alleen een reeksje bekentenissen af, doch verstrekte ook vlot de na men etc. van de overige vier le den van de bende. Berlijnse weeskinderen komen Sint Nicolaas vieren EINDHOVEN, 3-11. 73 Berlijnse weeskinderen tussen de 10 en 12 jaar komen op vrijdag 2 december met een speciaal vliegtuig in Eind hoven aan, waar zij drie dagen lang de gasten zuil enzijn van de N.V. Van Doorne's Automobielfa brieken. Dit bezoek, waarvoor een root Sinterklaasfeest in de fa briek is georganiseerd, is gearran geerd in samenwerking met de ,Berliner Ferienkinder" voor wees kinderen. In Eindhoven zullen de kinderen logeren in gezinnen van DAF-per- soneel. Op het Sinterklaasfeest, op zondag 4 december, zullen ze een surprise en kleding krijgen. De kinderen keren op 5 decem ber per vliegtuig naar Berlijn te rug. Ingezonden mededeling locdejra maar ook in (m<f1 I^OFcrs), zonder prijsverhoging, vraag uw drogist. MEENK'S POED^S helpen! Er zijn Meenk's Poeders ÉR® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, jirarrhec, influenza, rheumatiek. koorfsiffcid bij gevatte kou, periodieke pijnen c&. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis h 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen.' Er zijn KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op de rijksweg Am- sterdam-Amersfoort nabij kamp Crailoo is de 19-jarige dienstplich tig soldaat R. J. Meijer uit Rotter dam dodelijk aangereden door een auto toen hij de weg wilde over steken. HOORN. Het tienjarig meisje Gretha Pereboom uit Avenhorn is toen zij na het verlaten van haar school in Avenhorn de weg wilde oversteken, door een bestelauto gegrepen. Het kind was op slag dood. TILBURG. De 12-jarige Yvonne van Loon uit Goirle, die op 20 okto ber van huis wegliep en sinds die tijd spoorloos was, is terecht. Het kind werd vandaag zwervend in Keulen (D.) aangetroffen. De poli tie van Keulen heeft het kind voorlopig ingesloten. ROTTERDAM. De dertig-jarige Griekse bootsman I. Kontogouris uit Kallithea (Gr) is tijdens het werk op het Griekse s.s. „Mitsa", gemeerd in de Eemhaven in Rot terdam, om het leven gekomen. De man werd, terwijl hij aanwijzin gen gaf bij het lossen van hout, getroffen door een ijzeren raam van 500 kg., dat van drie meter hoogte in het ruim viel. Hij was op slag dood. NIJMEGEN. Op de nieuwe rijks weg Nijmegenr-Ubbergen-Beek- Duitse grens is het eerste ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 27-jarige heer H. A. Janssen uit De Ooy reed- met zijn bromfiets over het kruispunt van de snelweg met de verbindingsweg naar Beek. Hier werd hij gegrepen door een auto, bestuurd door een Duitse chauffeur uit Kranenburg. De heer Janssen overleed ter plaatse, DEN HAAG. De geregistreerde mannelijke arbeidsreserve is. in ok tober gestegen van 27.097 tot 27.847. Het aantal werkloze vrouwen daal de van 5.235 tot 4.756. Het aantal openstaande aanvragen voor man nelijk personeel daalde van 66.473 tot 63.371 en dat voor vrouwen van 37.668 tot 36.555. DEN HAAG. Op zondagmiddag 13 november zal Den Haag als enige stad in Nederland een concert kun nen beluisteren van het Nationaal Hongaars Symphonie Orkest onder leiding van zijn dirigent Janos Fe- rencsik. WIJ OUDERS fHPSo^HP§oe>pgG>e>iD Jantje wilde geen spinazie eten. Nu is spinazie een bij uitstek ge schikt voedsel voor driejarige man netjes, maar Jantje vertikte het. Moeder probeerde het met einde loos geduld, maar eindelijk kwam zij tot de conclusie, dat al dat be loven en belonen toch eigenlijk ver keerd was. „Neen", sprak zij, „de spinazie zit er wel in, maar ik ge- oof, dat ik eigenlijk bezig ben zijn karaktertje grondig te bederven!" De volgende dag voerde Jantje's moeder een straf regiem in Het jongetje werd hard en bars toege sproken bij weigeren en de lepel met spinazie werd tussen de weer strevende lipjes geduwd De kleu ter hapte naar adem en naar spi nazie, maarhij slikte niet. „Slikken!" gebood moeder, „slik ken zeg ik je!" Toen moest Jantje niezen. Voor het tapijt waren de gevolgen verschrikkelijk. De vol gende dag en de daaropvolgende dag ging het eeten niets beter. Toen bemoeide vader er zich mee. Het ging helemaal mis. Jantje propte, kokhalsde entenslotte kwam alles er weer uit. Vader en moe der wisten van geen wijken. Hij moest en hij zou leren wat gehoor zaamheid is en wie de sterkste is. O zo! Oma zag het anders Toen oma eens getuige was van het dagelijkse etengevecht, sprak zij er schande van. „Dat arme schaap. Jullie mishandelen dat kind. Dacht je nu heus, dat je het op die manier gehoorzaamheid kunt bijbrengen?" vroeg zij verontwaar digd „Iedere dag zo'n scène en dat trappen en schoppen en gillen, dat kan nooit goed zijn voor de zenu wen van zo'n klein kind. Wil ik jullie eens wat zeggen? Op deze manier bereik je niets! Laat mij dat kind maar eens voereni". Oma begon met Jantje in zijn stoel vlak voor het raam te zetten, waar zijn aandacht werd getrokken door al wat voorbij ging. Toen be gon er een leuk spelletje met het eten, dat zij juist op het warmwa terbordje had gedaan. Eerst was Jantje de poes, die telkens een muisje moest ophappen en toen was zijn mondje een garage. Daar kwam een auto aantoettoet! Gauw open die garagedeur! Al spe lend verdween het eten zonder tranen en zonder driftuitbarstin gen, brommen of straffen. Een omweg Wat oma deed, was het doel be reiken via een omweg. Ongetwij feld zullen er mensen zijn ,die zeg gen: „Dat is geen opvoeden van het gehoorzaamheidsprobleem!" Inder daad; maar er kunnen tijden zijn in het leven van een kleuter waarin deze methode de voorrang verdient boven het botte gehoorzaamheid eisen zonder meer. Tussen de 2 en 3 jaar breekt in ieder kleuterleventje de periode van onwil en weerspannigheid aan, die in wezen niet anders is dan een groeistadium. Het kleine- mensje heeft zojuist ontdekt, dat je met een wil nog meer kunt uitrichten dan alleen hebben en krijgen. Je kunt je er ook mee verzetten tegen hetgeen de grote mensen willen! Deze ik-wil-niet-periode duurt ge woonlijk niet zo lang en het is zaak het kind door deze voor hem na tuurlijke maar moeilijke tijd heen te leiden. Meen niet aan ouderlijk gezagen overwicht te zullen inboeten wan neer u inplaats van de directe weg de omweg via de afleiding kiest, hetgeen natuurlijk niet inhoudt, dat u in alle gevallen de nodige gehoorzaamheid via een afleidings manoeuvre moet bewerkstelligen! Ouders die met begrip en ver stand de ontwikkeling van bun kind van baby tot kleuter volgen, zullen precies weten, wanneer het tijdperk van weerspannigheid is aangebroken en zij zullen hierop voorbereid - de juiste weg weten te kiezen. ELLY MARTINS. Met het aantal oplossingen van de puzzel van vorige week „viel het toch nog mee", vooral gelet op het aantal goede, waarvan het percen tage 'hoog lag. In ieder geval, puz- zelweer was het, daarover kunnen we 'het wel eens zijn. De kaartjes gaan deze week naar: Mej. M. J. H. STEENDAM, Nieuwe Boogerdstraat 17 Zierikzee Het pocket-boek is 'bestemd voor: de heer P. FLIKWEERT, Zwanenburgseweg 1, Capelle (post Zierikzee). De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. eg; 2. kardoes; 7. riet; 10. pok; 11. aal; 12. bon; 13. harpen; 16. beetje; 19. ora; 20. let sels; 22. urk; 24. kloenen; 26. sto ren; 29. eli; 30. e.k.; 32. ali; 33. pari; 35. sela; 37. niets; 39. o.a.; 40. ferm; 42. rede; 44. et; 45, tiran; 47. mand 49. bate; 51. ent; 52. ar; 53. vol; 54. ekster; 57. treiler; 61. nat; 62. ressort; 64. tee; 66. talent; 68. naasten; 71. non; 72. end; 74. lea 75. rots; 76. belonen 77 ik. Vertikaal: 1. echo; 2. kop; 3. akolei; 4. dante; 5. o.a.; 6. elbe; 7. rot; 8. injurie; 9. tij; 10. praler; 12. bestand; 14. ark; 15. een; 17. els; 18. ere; 21. snel; 23. knotten; 25. olifant; 27. oliebol; 28. spotten; 31. karn; 34. aai; 35. ar; 36. emma; 38. set; 41. enteren; 43. e.d.; 46. restant; 48. arts; 50. aletta; 53. vi tale; 55. kat; 56. ren; 58. rondo; 59. era; 60. ree; 63. stee; 65. enak; 67. los; 69. sen; 70. jr.; 73. nl. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 1. lang jaspand; 4. familielid; 6. meisjesnaam; 10. kans; 11. vogel; 14. bekende Azi atische kustplaats; 16 ambtshalve (Lat. afk.); 17. onverstandig; 18. Engels voorzetsel; 19. water in Brabant; 20. sportterm (afk.); 21. zijrivier van de Donau; 23. dub belklank; 25. soort hagedis; 28. verder gaan; 30. klein roofdier; 32. verlaagde toon; 34. voorzetsel; 35. kiemen; 37. vervangen; 42. land bouwwerktuig; 44. uitroep; 45. Frans lidwoord; 46. grondtoon; 47. godheid; 48. soort van onder wijs; 49. hij die solliciteert; 53.- vette vloeistof; 55. bijwoord; 56. stofmaat; 58. nagerecht; 59. be paalde ziekte; 63. handvat; 65. goud (Fr.); 66. verbinding; 68. eer waarde 'heer (hat. afk.); 70. Frans onb. voornaamw.; 71. bestaat: 73. familielid; 75. voorzetsel; 76. flink; 78. zelfzuchtige; 80. kerel; 81. schrijflijn; 82. familielid; 83. bloem Verticaal: 1. clubgebouw; 2. maandstand (afk.); 3. voor; 4. on meetbaar getal; 5. oosterse titel; 6. vreemde munt (afk.); 7 venster; 8. hetzelfde (afk.); 9. deel v. d. hals 10. gelaatsbeschildering; 12. oos terse titel; 13. deel van een tocht; 15. bars; 17. belevenis in de slaap; 19 aansporen; 22. de somma van; 24 geestdrift; 26. pers. voornaam woord; 27. meisjesnaam; 29. met de ploeg omwerken; 31 meisjes naam; 33. onderwijsinstituut; 36. meisjesnaam; 38 onder andere (afk.; 39. drank; 40. 't HeiligeRoom- se Rijk (afk.); 41. vogelziekte; 43. jongensnaam; 44. reeds; 47. anno (afk.); 49. zangnoot; 50. geestig; 51. m. spoed; 52. strijdperk; 54. verbin ding; 57. leed doormaken; 58. ta felgerei; 60. als eerder (afk.); 61. godheid; 62. voorzetsel; 64. deel van de mond; 67. Indische dakbe dekking; 69. onvruchtbaar; 72. zeepwater; 74. overheidsinstelling; 77. water in Friesland; 78. stof maat; 79. dierengeluid; 80. in houdsmaat (afk.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5