SODA Overdenking IjlHMlwill Wasdag wordt wandeldag.. Hoe U ook wast... zet eerst de was in de week met DE VERLAGING VAN DE LOON- EN INKOMSTENBELASTING Minister acht voorzichtigheid geboden DEN HAAG, 3-11. In zijn Memo rie van Antwoord op de algemene financiële beschouwingen beant woordt de minister van Financiën enige vragen over de voorgenomen verlaging van de loon- en Inkom stenbelasting in juli 1061. Hij wijst er nogmaals op, dat het verlengen van do tijdelijke belas tingverhogingen op 1 januari 1961 en de verlaging van de loon- en in komstenbelasting een half jaar la ter, gezien moeten worden binnen het totale belastingplan. Dit is slechts in de tijd gespreid in ver band met eisen welke een juiste conjunctuurpolitiek stelt. De tijde lijke verhogingen opschorten tot de verlaging in gaat, zou tot een won derlijke situatie leiden. Het is met het oog op de conjunc turele ontwikkeling nodig om thans nog niet de datum van ingang van de verlaging vast te stellen. Tot hen, die bezwaar hebben tegen in voering bij Koninklijk Besluit zegt de minister, dat het in zijn bedoe ling ligt uiterlijk in de tweede helft van mei de Tweede Kamer gemo tiveerd mee te delen welk stand punt de regering terzake van de verlaging inneemt. Met de voorge stelde procedure is dus geenszins bedoeld de Staten-Generaal geen deel te doen hebben in de besluit vorming omtrent het tijdstip waar op do verlaging zal ingaan. Indien de regering verlaging niet verant woord acht, zal daarvan onverwijld kennis worden gegeven. De minis ter zegt voorts te menen, dat de verlaging een niet te onderschatten conjunctuurstimulerende impuls zal geven. Voorzichtigheid acht-hij der halve geboden. Gestreefd zal worden naar een oplossing om de aanslagregeling 1961 zo spoedig mogelijk aan de verlaging aan te passen. Voorlopige aanslagen 1961 zullen nog volgens het oude tarief worden opgelegd, maar een Interne regeling zal het mogelijk maken alle aanslagen op korte termijn te verlagen, aldus de minister van Financiën. Mocht omstreeks de aanvang van de voorlopige aanslagregeling 1961 een beslissing omtrent de belasting verlaging spoedig worden verwacht dan zal worden overwogen de re eling der voorlopige aanslagen korte tijd uit te stellen, om ze na- leggendt Verlaagde bedr*gen op te Fout middel Uit vrees voor zijn examen voor een rijbewijs te zak ken nam een kandidaat in Graz, Oostenrijk, zoveel kalmerende middelen in dat hij achter het stuur in slaap viel. De examinator dacht eerst dat de man bewuste loos was geworden en bel de een ziekenwagen. „G\j doet uw hand open en verzadigt met welbehagen al wat leeft". Ps. 145 16. In het achter ons liggende sei zoen hebben we weer mogen on dervinden, dat er een geopende Hand was. Ook al was wat er uit die Hand kwam, misschien niet zo'n uitbundige hoeveelheid als andere jaren en gaf de aanhoudende regen de mopperklazen, die wij mensen toch allemaal zijn, weer eens echt gelegenheid om hun gemoed te luchten, er is nog zoveel reden om te danken, dat Dankdag 1960 gerust op zijn plaats was. Luister naar wat Calvijn zegt: „Ook bij het grootste gebrek aan veldvruchten is er geen jaar zo schraal en on vruchtbaar, dat God niet zijn hand er in zou openen". Er wès dus een geopende Hand. Je krijgt hie ronwlllekeurig het beeld voor ogen van de boer, die zijn kippen voert. Zijn hand gaat open en met een brede zwaai strooit hij het graan. Vliegensvlug komen de gevederde gauwdieven uit alle hoeken tevoorschijn en pikken wat ze kunnen om geen van de koste lijke korrels verloren te laten gaan. In een mum van tijd is alles ver dwenen. Het tafereel laat ons slechts wat dikbuikige kippen zien, die met volgepropte magen rond lopen. Ze hebben alleen maar ge pikt; hun pikmachien verrichtte zo veel aanslagen per minuut, maar ze hebben geen moment gekeken naar de boer, die hen verzadigd heeft. Ach, zo zijn kippen. Zo zijn ook mensen. Weet u wel, dat er ontelbaar veel mensenlevens zijn, die eigenlijk als kippenlevens verlopen? Ze huldigen als hun le vensdevies: „Pik, wat je pikken kunt". Hoger komen ze niet. Ze kijken met hun kjppeogen alleen maar naar de grond, waar het graan valt. Hoger kijken ze niet. Geen woord van dank aan de milde Gever. Dat 't alles onverdiende gunst was, beseffen ze niet. Het draait bij hen alleen maar om ver dienen, verdienen en nog eens ver dienen. Hun enig ideaal is: Zo vlug mogelijk zoveel mogelijk. De maat schappij helpt hen, want die is im mers ook afgestemd op efficiency? Kijk, dat noemen we nu materia lisme, een mooi woord om bij men sen kippemanieren aan te duiden. Want een materialist kan niet naar boven kijken; hij kan niet danken. En dat is erg. Want elke dag gaat er een Hand open, die verzadigt al wat Jeeft Wie Hem niet ziet achter de hand, is ziende blind. Want elke dag hoort het dankdag te zijn. God verzadigt nl. met „welbehagen" staat er. Bij welbehagen denken we aan genade. Welnu, eLke dag, die we beleven mogen, ontvangen we uit Zijn Hand in onverdiende genade. Elke dag gaat de zon over ons op alléén maar om 't bloed van het Lam. Wie daarom vergeet Hem te danken, Die het Lam zond, is als een kip, die alleen let op het graan, maar de gever vergeet. Hij verlaagt zijn bestaan tot dat van een kip. Bruinisse. C. A. W. i Rebellenleider Moumie vergiftigd GENEVE, 3-11. De voormalige rebellenleider uit Frans-Kameroen Felix Mounie is vrijdag op 34-ja- rige leeftijd in een ziekenhuis te Genève overleden. Hij zou zijn ver giftigd door de geheime organisatie ,,De rode hand". Mounie die op 16 oktober in het ziekenhuis werd opgenomen, heeft tot een Zwitsers dagblad gezegd, dat de „Rode hand" hem vergif had ingegeven. Hij is dagenlang bewus teloos geweest en onlangs werd hij in een ijzeren long geplaatst. De politie heeft hem niet kunnen ver horen. Vragen over „margarineziekte" DEN HAAG, 3-11. Aan de ge- neeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid is een, geval gerapporteerd, waarin een kind dood werd geboren, welks moeder op dat ogenblik lijdende was aan een ziekte, welke aan het gebruik van margarine met een schadelijk bestanddeel moest worden toege schreven. Dit zegt de minister van sociale zaken en volksgezondheid de heer van Rooy, in antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer Geuze (CHU) naar aan leiding van eern publikatie inzake een mogelijk verband tussen „de margarineziékte" en het dood ge boren worden van een kind. In dit geval is een gezaghebbend onderzoek ingesteld naar de doods oorzaak. Het verband met het nut tigen van de bedoelde margarine kon niet worden aangetoond, aldus de minister. Kort geding om naam van krant AMSTERDAM, 3-11. „WD hebben geen bezwaar tegen de verschij ning van het nieuwe ochtendblad van het Vrije Volk, maar wel tegen de naam, die zozeer gelijkt op die van mijn cliënt, dat bij het publiek verwarring ontstaat althans te duchten valt". Dit stelde vanmiddag mr. J. F. Fokma namens de directie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, uitgeefster van het Algemeen Dag blad, bij de behandeling van het kort geding dat zij bij de president van de Amsterdamse rechtbank had aanhangig gemaakt tegen de N.V. De Arbeiderspers, die sinds 18 oktober jl. het „Algemeen Och tendblad Het Vrije Volk" uit geeft. „Dit is oneerlijke concurrentie, een onrechtmatige daad, waarbij het Vrije Volk profiteert van en parasiteert op de goodwill en re putatie die het Algemeen Dagblad bij het publiek heeft verworven", voegde mr. Fokma er aan toe. Hij vroeg president mr. U. W. H. Stheeman uit te spreken dat het voeren van de naam „Algemeen Ochtendblad" onrechtmatig is en te bevelen deze naam niet meer te gebruiken op straffe van een dwangsom van f 10.000 per dag. De advocaat van de Arbeiders pers mr. J. Max Levenbach merkte op dat de voor Nederland unieke kop is gekozen om verwarring met de 42 edities van het Vrije Volk te voorkomen. „Er kan van verwar ring met het Algemeen Dagblad geen sprake zijn, omdat de koppen en de typografie van beide kranten volkomen verschillend zijn", aldus mr. Levenbach. Hij betoogde dat de N.V. De Arbeiderspers geenszins het karakter van het ochtendblad heeft willen verloochenen of ver heimelijken, hij vroeg zich af waarom het Algemeen Dagblad pas op 20 oktober jl. zijn bezwaren had geponeerd, aangezien volgens hem de naam van het nieuwe ochtend blad reeds begin oktober was ge annonceerd. Ook de kop van de krant werd toen reeds afgedrukt in advertenties en op affiches. Voorts meende hij dat verwarring is uitgesloten i.v.m. de vestigings- gebieden van beide ochtendkran ten en de lezerskring. De president van de rechtbank zal op 10 november uitspraak doen. LAND- EN TUINBOUW Tweede boerderij op Schiphol in bedryf gesteld Nederlands-Vlaamse toneeldag ROTTERDAM, 3-11. In het lo- pende toneelseizoen wordt door de redacties van de literaire tijdschrif ten „Podium 58" en „Gard Sivik" in verband met het Nederlands- Belgisch cultureel accoord een Ne derlands-Vlaamse toneeldag geor ganiseerd. Het ligt in de bedoeling een dergelijke manifestatie voort aan jaarlijks te doen plaats vinden, afwisselend in Nederland en in België. Doel is de groeiende acti viteiten van scheppende en uitvoe rende kunstenaars in noord en zuid op het terrein van het meer voor uitstrevende toneel te coördineren en jaarlijks te komen tot opvoering van enkele in het Nederlands ge schreven stukken, die voor het grote publiek van een te exclusief karakter worden geacht en op deze wijze toch op hun dramatische kwaliteiten kunnen worden ge toetst. Peulvruchten en zaden in Nederland DEN HAAG. In het jaar 1 aug. 1959 1 augustus 1960 heeft Neder land, volgens gegevens van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, 74.500 ton peul vruchten uitgevoerd ter waarde van 39,7 miljoen gulden. In 1958- 1959 was dat 75.900 ton ter waarde van 48,4 miljoen gulden. Het binnenlandse verbruik van peulvruchten voor consumptie ge durende deze periode kan volgens het Produktschap gesteld worden op 20.000 ton, zijnde ongeveer 1,7 kg. per hoofd der bevolking per jaar, tegen 1,9 kg. in 1958-1950. De uitvoer van inlandse zaden in het genoemde tijdvak bedroeg 26 200 ton, ter waarde van 20,6 mil joen gulden. In 1958-1959 was dat 21.200 ton ter waarde van 17,8 mil joen gulden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Opheusden: J. Zwij nenburg, Oldebroek; te Genemui- den: G. v. Estrik, Nieuwland; te Amersfoort (vac: dr. A. A. Kool haas): A. O. Zijlstra, Wllnis. Ger. Kerken Tweetal te Schiedam (vac. E. J. Oomkes): C. Goeman, Haarlem-Z. en G. v. HaIsema, Fijnaart. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Voorburg: C. Trimp, Middelburg. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Den Helder: D. Cop- poolse, Hengelo (O.). Aangenomen naar Klundert: Joh. de Waal, Smithvilie (Ontario, Cana da) (Old Chr. Rcf. Church) (v.h. te Bunschoten). SCHIPHOL, 3-11. Vanmiddag is in aanwezigheid van talloze geno digden een tweede landbouwbe drijf op het vliegveld Schiphol in bedrijf gesteld. In 1957 opende mi nister Mansholt het melkveebedrijf „Hoeve Schiphol", vanmiddag werd de tweede boerderij, een akker- bouw-veeteeltbedrijf met een open loopstal voor de koeien en moderne graandrooginstallaties, door een der directeuren van de luchthaven Schiphol, mr. J. C. H. A. van Sta- pele, overgedragen aan de drie pachters, de drie gebroeders C. van Arkel, die hun vroegere gezamen lijk gedreven bedrijf in het ge hucht De Rijk als gevolg van de aanleg van de 3300 meter lange start- en landingsbaan voor straal- machines hebben moeten opgeven. Het nieuwe bedrijf, dat genoemd is naar de oud-adjunctdirecteur van Schiphol, Evert van de Beek, is in zeer moderne lijn en uiterst efficient opgetrokken, doch maakt van binnen bezien meer de indruk van een sporthal dan van 'n boer derij. Het ligt vlak bij het einde van de in de lente gereed gekomen startbaan 06-24 voor straalvliegtui- gen en dient tot exploitatie van een gebied van plm. 10 ha. landbouw grond, gelegen aan weerszijden van deze baan. Wie winnen deze week de 10 mooie Soda fietsen van het wereldberoemde merk Fongers Iedere 14 dagen zijn er 10 complete Fongers-fietsen te winnen door jon gens en meisjes van 7-14 jaar. In totaal wachten er nu nog 20 pracht fietsen op 'n nieuwe baas. Wat jullie moeten doen? Knip deze advertentie uit en kleur hem zo mooi mogelijk. Plak hem op de punten vast op een velletje wit papier en zet naa3t of onder de tekening met blokletters je naam, voornaam, adres, leeftijd en lengte. Verstuur hem in een open envelop, met postzegel van 12 cent en adresseer: Soda Kleurwedstrijd, Fostbus 1704, Amsterdam. (Geen brieven bijsluiten. Onvoldoend ge frankeerde inzendingen worden ge weigerd.) De winnaars van de 10 fietsen worden vermeld onder de volgende Soda advertentie van 1 nov. a.s. Inzen dingen moeten uiterlijk 11 november binnen zijn. De uitspraak van de jury is bindend, zij houdt rekening met de leeftijd van de inzenders. Brieven over deze Soda-kleurwedstryd kunnen niet worden beantwoord. „Kom mee kinderen 't is mooi weer om te wandelen." „Maar 't is toch wasdag, mammie? Kijk, buurvrouw staat hard te schrobben." „Ja - en dat hoeven wij nu lekker niet te doen. Want het zware werk, waar zij nu aan zwoegt, is al voor ons gedaan, vannacht." „Door de goede fee, mammie?" „Ja, zo zou je soda wel kunnen noemen: de goede fee van de huisvrouw. Als wasdag voor de deur staat, stop ik het vuile goed altijd eerst in de soda. Een nacht lang kijk ik er niet naar om. Dat hoeft niet. Terwijl we allemaal liggen te slapen, is soda voor ons aan het werk. Dat hoeven wij alvast niet meer te doen. Een goed begin is het halve werk - met soda bijna het héle. Want soda weet het vuil tot diep in de vezels te vinden. Als wasdag dan aanbreekt, is een luchtig sopje genoeg om alles lijnklaar te maken. Zo spaart soda mijn tijd voor leuker dingen dan de was. Met jullie gaan wandelen, bijvoorbeeld! Uitslag van de vierde Soda-kieurwedstrijd aars van /to morrlo IA c-L Do gelukkige winnaars van de vierde 10 Soda-fietsen van het wereldberoemde merk Fongers zijn: Herma v.d. Hurk, Silvolde (Gr) (14 jaar), Jean B. Fluiter, Amsterdam (14 jaar), Joseph Nievelstein, Waubach (Limb) (13 jaar), Hans Brouwer, Hilversum (13 jaar), Willemien Gerritsen, Zevenaar (12 jaar), Kees v. Velzen, Rotterdam (11 jaar), Hans Gubbels, Den Haag (10 jaar), Jannie Jobse, Goes (9 jaar), Peter Flick, Haarlem (8 jaar), Gert Kloosterman, Achlum (Fr) (7 jaar). Andere kinderen, die dit keer niet tot de gelukkigen behoorden, kunnen met bovenstaande tekening weer meedoen. Klokken van de beiaard bleven behouden Straks weer zware klokkeugalm uit Sint Laurenstoren te Rotterdam Ingezonden mededeling BINN ENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED VERKEERSONDERWIJS VOOR KLEUTERS Ijl ROTTERDAM, 3-11. In X Rotterdam zijn plannen om y over te gaan tot het geven X van verkeersonderwijs op kleuterscholen. Het initia- X tief daartoe ging uit van de directrice van de christelij- X ke kweekschool voor kleu- X terleidsters, me), A. J. Vreugdenhil, die voor de X verkeerstechnische theorie X. samenwerking zóclit met de Rotterdamse verkeerspoli- X tie. Sa77ien 7net haar leer- «j» lingen stelde me). Vreug- X denhll een programma op, clat de kleuters al spelende de verkeersregels, speciaal voor de oversteekplaatsol, bijbrengt. Er werd reeds X, geëxperimenteerd op een kleuterschool - en met veel X succes. ROTTERDAM, 3-11. Zal op de vooravond van Kerstmis van de trans van de grijze St. Laurens te Rotterdam na ruim twintig jaar de zware galm weer gonzen van een zware bourdon, de luidklok? Zal dan de beiaard weer vertrouwde wüsjes laten horen en het uur werk opnieuw naar vier zijden de juiste Mjd aanwyzen? Er wordt in ieder geval naar ge streefd. Reeds blinkt het verse verguldsel ons tegen, waar-mee wijzei's -en -cijfers zijn voorzien en reeds woi'dt aan de electrische in stallatie gewei-kt, die aansluiting zal geven op het net van de ge meentelijke tijdaanwijzing. Een eigenlijk uurwerk is dus overbodig geworden. Wat de klokken van de beiaard betreft: daaronder zijn er nog, die door Hemony zijn gegoten. Men zegt in 1660. Het was in feite al leen de zware luidklok, de bour don, die de ramp van mei 1940 niet heeft overleefd. Het ontzaglijk zware gevaarte viel van de ge schroeide draagbalk door alle ver koolde vloeren heen naar beneden en werd later in scherven terugge vonden. Een aloude Rotlei-damse bankiersfirma bood na de oorlog een nieuwe luidklok aan, die een middellijn van 1.86 m. zou krijgen. Na aanvaarding door de raad werd zij bij ÏJsbouts in Asten besteld. Naar transhoogte Deze klok is nu niet ver meer van het ogenblik, dat zij naar transhoogte kan worden opgehe sen cn bevestigd. Het cai-illon is intussen, voorzover nodig, gerevi seerd en aangevuld. Het wachten is slechts op enkele kleinere voor zieningen, ook wat het gesteente van de toren betreft. Maar die heeft op deze hoogte minder van hot vuur telijden gehad dan de rest. Het ziet er naar uit, dat het hoogste deel van het steigerwerk binnenkort zal worden afgebroken Dan zal het boven de normale be bouwing toi-ende deel van het bouwsel, dat in de Napoleontische tijd definitief eigendom werd van de gemeente Rotterdam, geheel vrij komen. Dan ook verwacht men, dat het gebeier van de klok ken en de tot nieuw leven gewek te tijdaanwijzing weer de glorie zullen verkondigen van de genezen stadstoren van Rotterdam. Er gaan stemmen op om de herleving, die tegen Kerstmis is gedacht, een enigszins feestelijk cachet te geven Mindszenty vier jaar in ballingschap BOEDAPEST, 4-11. Het is vrijdag vier jaar geleden dat de primaat van de Rooms-katholieke Kerk in Hongarije, kardinaal Mindszenty, zijn nog altijd voortdurende bal lingschap in het Amerikaanse ge zantschap in Boedapest begon. De kardinaal zocht zijn toevlucht op de legatie kort na het aanbreken van de dag op 4 november 1956, toen Russische stiijdkrachten Boe dapest binnentrokken om de Hon gaarse revolutie neer te slaan. Revolutionairen liadden de kar- dinaal die in 1949 door een commu nistische rechtbank tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, op 30 oktober bevrijd. De kardinaal die politiek asiel op de legatie heeft verkregen, heeft vrijwel geen contact met de buiten wereld. Hij beperkt zijn activiteit tot de gewone plichten van een parochie-geestelijke. De cycloon, die 31 oktober de stad Chittagong en omgeving, in oost-Pakistan, telstei'de, heeft waarschijnlijk 1000 mensenlevens geëist. De cycloon werd gevolgd door een vloedgolf die in de kust streken en in hot bijzonder in de haven van Chitlagong, zware schade heeft aangericht. Drie we ken geleden word oost-Pakistan reeds door een zware stormramp getroffen. Weer al nieuw soort wapen WASHINGTON, 3-11. Een vroe- ger lid van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, Thomas Murray, heeft er bij Nixon en Ken nedy op aangedrongen een hervat ting van de kernproeven te over wegen teneinde de Sowjet-Unie voor te blijven bij de ontwikkeling van wat hij noemt „de derde gene ratie van kernwapens". Deze wapens noemt Murray „re volutionair en fantastisch" en „even verschillend van de H-bom als die verschilt van de eerste atoombommen". Zij zouden speci aal geschikt zijn voor de vernieti ging van troepen te velde en een veel grotere militaire betekenis hebben dan de tot nu toe bekende kernwapens, die voornamelijk op massale vernietiging zijn ingesteld. Door de afspraak geen kernproeven te nemen, kon het nieuwe wapen nog niet worden geprobeerd, aldus Murray. De Amei'ikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft donderdag meegedeeld dat van ze ven van de acht instrumenten van de Explorer 8, de jongste kunst maan van de Verenigde Staten, goed en duidelijk gegevens worden opgevangen. Het achtste instrument zal pas later in werking komen. Ambtenaren deelden mee dat de kunstmaan op een afstand van 413 tot 2.300 kilometer van de aarde haar baantjes trekt. o De socialistische Lagerhuisfrac- tie heeft donderdagavond Hugh Gaitskell als partijleider herkozen. Gaitskell kreeg 166 stemmen, tegen Harold Wilson 81 stemmen. „Het verliesvan Algerië zou cr op neerkomen, dat Europa in het zuiden wordt ingesloten en in een dodelijk gevaar komt te ver keren. Het zou geen vrede bete kenen, maar een algemene onder mijningsoorlog". Zo wordt gezegd in een motie, die donderdag in de Pai-ijse vooi'stad is aangenomen door een groep tegenstanders van de Gaulles politiek inzake Algeric

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3