Zeeuwse tentoonstelling in het centrum van Antwerpen CETALAC' Voorzomer 1961 200 bedrijven zullen deelnemen TERNEUZEN, 3-11. Verscheidene Nederlandse en Belgische autori teiten, waaronder de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, en dr. J. B. V. M. J. van der Mortel, consul-generaal der Neder landen in België, hebben hun in stemming betuigd met het plan in Antwerpen een „Zeelandweek" te houden. Zij zullen deel uitmaken van een daartoe te vormen ere-co- mité. Tijdens een persconferentie in Temeuzen heeft de voorzitter van het Nederlands werkcomité, ir. C. A. L. Horstman, tevens voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de plannen voor deze tentoonstelling ontvouwd. De tentoonstelling zal worden ge houden in de voorzomer van 1961, namelijk van 3 tot en met 7 juni, in het centrum van Antwerpen. Er zijn reeds onderhandelingen ge voerd, waarbij is overeengekomen dat kleinere bedrijven de beschik king zulllen krijgen over étalage ruimten in de vele winkels die de Antwerpse Keizerlei telt, terwijl aan de grote bedrijven expositie ruimte zal worden toegewezen in de grote feestzaal op de Meir. Niet minder dan ongeveer tweehonderd Zeeuwse bedrijven op het gebied van visserij, fruitteelt en fruitver- werkende industrieën, vlas- en klompenindustrie, fabricage van schoenen, textiel, bouwmaterialen, enz., zullen aan deze Zeelandweek deelnemen. Het leggen van duurzame con tacten is het voornaamste motief van deze Zeelandweek, die een pri meur voor België betekent Er zal ook een ruime plaats worden inge ruimd voor het toeristisch en folk loristisch aspect van Zeeland, ter wijl daarnaast in de feestzaal op de Meir een tentoonstelling wordt in gericht van werken van Zeeuwse kunstschilders en beeldhouwers. De Rijksvoorlichtingsdienst is bereid een maquette van de Deltawerken in Zeeland en een tiental films over Zeeland ter beschikking te stellen. Van Nederlandse zijde bestaat het comité uit de voorzitters van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen en voor mid den-Zeeland, het lid van de Tweede Kamer de heer J. van Dongen, tal rijke Zeeuwse burgemeesters, de Zeeuwse directeur van de V.V.V., van het E.T.I., enz. In het Belgische werkcomité heben o.a. zitting de heer dr. M. van der Velde, agent der Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg, en J. H. de Jongh, kanselier aan het consulaat-generaal der Neder landen. In het ere-comité wordt zitting genomen door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, de gouverneur der provincie Ant werpen dr. R. Declerck, de burge meester van Antwerpen en jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, buiten gewoon gevolmachtigd ambassa deur. KERKNIEUWS Geslaagde gemeente-avond Ned. herv. gemeente te Haamstede HAAMSTEDE, 2-11. Onder lei- ding van ds. L. Boer werd een ge meente-avond gehouden van de Ned. Herv, kerk. De avond was speciaal ge-„planned" op de dank dag. De opkomst was bevredigend, al had hg groter kunnen zfön. Ook op deze avond kwam 'het nut van een dergelijke samenkomst tot uiting, zijnde een gelegenheid tot onderling gesprek. De heer Janse werd gekozen tot jeugdouderling. Gezamenlijk werd de-gemeentezang beoefend, waarna verschillende vragen werden gesteld en beant woord. Daarbij kwam naar voren dat een gemiddelde van f 12 aan bijdragen per gemeentelid feitelijk te weinig is. Dit zou f 16 moeten bedragen, wil de kerk het werk volledig kunnen verrichten. Vol gens voorlopige cijfers bleek de oogstcollekte f 2200 voor de kerk en f 600 voor de diakonie te heb ben opgeleverd. In te winterkerk bleek het wat rumoeriger te zijn dan in de zomer. De heer M. C. Malipaard gaf hierna een uiteen zetting onder de titel: „Wat doet de kerk bij het Deltawerk?" Bij zijn werk als geestelijk verzorger, zeide spr. te kunnen komen in georga niseerde en ongeorganiseerde kam pen. Hij zette uiteen hoe moeilijk het vaak is met de kampbewoners in contakt te komen. Bezoeken aan ziek arbeiders in het kamp en in het ziekenhuis behoort tot de werk zaamheden van de geestelijk ver zorger. De heer Malipaard merkte op dat een bandrecorder een uitstekend hulpmiddel zou zijn bij zijn werk. Een hiertoe gehouden collekte bracht f 22,50 op. De voorzitter zag dit als een eerste begin voor de aanschaf van een bandrecorder. Ge let op de belangrijkheid van het geestelijk verzorgingswerk, moet de aanschaf toch mogelijk zijn, eventueel in samenwerking met enkele aannemers. Ingezonden mededeling Ook D kunt verlost worden van die Rhenmatische Pijnen met Kruschen Salts. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn won dere aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Die wor den met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drij ven zo de onzuiverheden uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. KERKNIEUWS Chr. Geref. jeugd uit Zierikzee op jongerenconferentie Een vijf en dertigtal Chr. Ger. jongeren uit Zierikzee hebben een bijbelstudiedag bezocht, die te Vlissingen werd gehouden. De stu dies stonden onder leiding van de heer M. den Boer, theologisch stu dent en de heer J. Floor, beiden te Apeldoorn. Het eerste deel van het pro gramma was gewijd aan de taber- nakeldienst in het Oude Testament en de betekenis daarvan voor deze tijd. De tweede dag werden de kerkdiensten bezocht en hield mej. J. Schouls te Zierikzee een lec- tuurbespreking. Spel, zang en de- klamatie stonden verder op het programma. Diskussiegroepen werden ge vormd, die de geestelijk actuele betekenis van de tempeldienst on der de oude bedeling indringend bespraken. Dagsluitingen werden verzorgd door mej. G. Kaper en de hser do Boor. SPORT Programma tweede ronde zaalvoetbal In de eerste wedstrijd kan 2b (le) een gemakkelijke overwinning be halen op 3 a (2e). Als het reeds ge plaatste B5 (le) zich ten volle geeft, kan A5 uitgeschakeld worden. 3a (le), dat van B5 (2e) moet winnen om zich te plaatsen, zal een zware dobber krijgen, hoewel zij de be tere ploeg zijn. B4 (le) kan zich op een gemakkelijke manier plaatsen tegen B4 (2e). lb (le) kan zich te gen la (le) revancheren voor de enige weken terug geleden neder laag. Een spannende strijd zal ge leverd worden tussen lb (2e) en 2a (le), daar beide ploegen moeten winnen. Hierbij heeft lb de beste kansen. ATLETIEK Nederlandse atleten naar België DEN HAAG, 3-11. Vijf Neder landse atleten, namelijk Joep Del- noye (Kimbria - Maastricht), An ton Jonkers, Frans Kunen (beiden Sprint - Breda), Dick de Bruin (Minerva - Rotterdam) en Hans" Bostelaar (Dynamo - Middelburg), zullen zondag a.s. 6 november deel nemen aan de jaarmarktcross in Stabroek. Een week later, op 12 november a.s. neemt een Neder lands team bestaande uit Hein Cuje (EMM - Middelburg), Hans Boslelaar, Dick de Bruin, Fons Velthuizen (Oirschot), Henk Christ (Oss-Volo - Den Bosch) en Aad Steylen (Shell - Rotterdam) deel aan de jaarlijkse cross in Niel. OUD LICHT In het Kitt Peak National Obser vatory te Tuscon, Arizona, heeft men op een televisiescherm het licht opgevangen dat een sterre- groep tienduizenden jaren geleden heeft uitgezonden. De directeur van het observatorium, dr. Wiliam Li vingstone, vefklaarde dat het ex periment ten doel heeft de grenzen van het zidhtbare heelal verder te verleggen. De voorbereiding van het experiment vergde anderhalf jaar. De premier van de voorlopige regering van de republiek Algerië, Ferhat Abbas, heeft tegenover een verslaggever van het Zweedse blad .Stockholms Tidningen" verklaard, dat geen Chinese vrijwilligers zul len deelnemen aan de strijd In Al gerië, opdat Algerië ln de huidige omstandigheden geen internatio naal strijdtoneel zal worden. Een gezelschap van Zeeuwse mu ziekkorpsen, handboogschutters en ringrijders reist op zaterdag 3 Juni per boot naar Antwerpen. De Zee landweek wordt op de Markt ge opend met demonstraties in ring- rijden en handboogschleten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Algemene vergadering V.V.V. Op dinsdag 8 november a s. wordt in „Concordia" een algemene ver gadering gehouden van de Ver. tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer. Wij vernemen dat het bestuur voornemens is en bloc af te treden. Afd. „Schouwen-Duiveland" C.P.M.B. De afdeling „Schouwen-Duive- land" van de Chr. Plattelandsvrou wen- en Meisjesbond vergadert dinsdag 8 november in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Als spre ker zal optreden de heer W. D. van Dijk, die - namens de Voorlich tingscommissie uit het Levensmid- delenbedrijf - zal spreken over het onderwerp: „Niemand leeft alleen voor zichzelf". Aansluitend wordt een filmprogramma vertoond. Opstellenwedstrijd jeugdreis naar Hat/ield Traditiegetrouw is van gemeen tewege weer een opstellenwedstrijd uitgeschreven onder de deelnemers (sters) aan de jeugdreis, die in de afgelopen zomer naar de Engelse gemeente Hatfield werd gemaakt. De opstellen - een vijftiental - zijn thans ten stadhuize ingeleverd en in handen gesteld van een jury, be staande uit de heren A. Brand, P. Minderhout en M. J. Bij de Vaate. Na de genomen jurybeslissing zal t.z.t. een winnaar of winnares een miniatuurbekertje worden aange boden, terwijl de naam van hem of haar wordt gegraveerd in de grote Hatfieldbeker, die op het stadhuis wordt bewaard. Gouden jubileum mej. A. van den Houten Morgen (zaterdag) 5 november a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mej. A. v. d. Houten in dienst trad bij de familie Merle. Momen teel vertoeft zij als huisgenote bij mej. M, N. Merle alhier. Mej. v. d. Houten was destijds werkzaam in de bekende comestibleszaak van wijlen de heer W. Merle aan het Havenplein, werkte na diens over lijden als huishoudster bij zijn we duwe. Na verscheiden van laatst genoemde kwam zij als huisgenote in dienst van mej. M. N. Merle, on derwijzeres aan de oJ.-school al hier. In de afgelopen halve eeuw heeft de jubilaresse de familie Merle met onverdroten trouw ge diend en het zal haar morgen dan ook stellig niet aan belangstelling ontbreken. OUWERKERK Verkiezingsbijeenkomst Partij van de Arbeid Op een donderdagavond te Ouwer- kerk gehouden openbare verkie- znigsvergadering van de Partij van de Arbeid is het woord ge voerd door het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer M, J. van Poelje. De heer van Poelje zei in zijn toespraak o.a. dat uit de drie ker nen Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oosterland waarschijnlijk drie P. v.d.A.-raadsleden gekozen zullen worden, hetgeen spreker zeer ge lukkig achtte. Ongetwijfeld krijgt de nieuwe raad een moeilijke taak in verband met de opbouw van een nieuw ge meentelijk apparaat. De heer van Poelje achtte daarom critische aan dacht van de raadsleden van groot belang. Om Schouwen-Duiveland tot grotere welvaart te brengen zijn raadsleden nodig met een bre de visie. Over vier vijf jaar zal Schouwen-Duiveland namelijk geen eiland meer zijn en „dan ligt Rot terdam, de randstad bij u op schoot". Verder wees de heer van Poelje op het grote gevaar dat het platte land leegloopt. In dit verband schetste spreker de noodzaak van het scheppen van werkgelegenheid op het eiland. Het is de taak van de raadsleden deze gevaren te on derkennen. Met het oog hierop ves tigde hij de aandacht ook op het belang van de verkiezing van de P.v.d.A.-raadsleden. Na nog do landelijke politieke situatie te hebben geschetst beant woordde de spreker enige uit de vergadering gestelde vragen. Een dankwoord werd gesproken door de voorzitter de heer Door nenbal, waarna nog enige films werden vertoond, o.a. de bekende documentaire van Bert Haanstra „Glas". DAGBLAD „DE STEM" EEN EEUW Zeer verzorgde feestuitgave in het teken van „toen en nu" (Van onze redakteur) Het bekende R.K. dagblad „De Stem" - verschonend in Brabant en Zeeland - bestaat 100 jaar. BU gelegenheid van dit eeuwfeest is een blonder dik en fraai extra nummer verschenen, staande in het teken van „toen en nu". Het toen heeft uiteraard betrekking op het eerste verschijningsjaar 1860 en het „nu" wordt recht gedaan door een reeks voortreffelijke ar tikelen en overzichten. Het jubileumnummer kreeg een ten geleide van minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de bis schoppen monseigneur J. W. M. Baeten en monseigneur W. M. Bek kers, de commissarissen der ko ningin in de provincies Noord-Bra bant en Zeeland en de burgemees ter van de grootste (Breda) en van BRUINISSE Auto uit Zierikzee in sloot Gisteravond is de uit Zierikzee afkomstige heer V., rijdende op Rijksweg 18, tussen Bruinisse en Oosterland, ter hoogte van de hof stede van de heer Biemond, van het wegdek geraakt en in de sloot gereden. De inzittenden - behalve de chauffeur een dame en een kind - konden zich uit de auto be vrijden en liepen geen letsel op. Met een kraanwagen van garage Slager is de auto weer op het dro ge gezet. DREISCHOR Gedeelte Langeweg afgesloten In verband met het verzakken vaij een duiker in de Langeweg is het gedeelte dier weg tussen de Gaanderse's weg en de Zuiddijk voor alle verkeer gesloten. Met de herstelwerkzaamheden is men reeds druk bezig. Zwemgelegenheid niet meer bereikbaar Het laatste gedeelte van de dijk langs de zg. Nieuwe Polder, welke door de afsluiting van het Dijkwa- ter dienst deed als waterkering, wordt thans geheel afgegraven. De afkomende klei wordt afgevoerd. Bij deze herverkavelingswerk zaamheden is het enige toegangs pad via deze dijk naar de nieuwe afsluitdijk komen te vervallen. Hierdoor is het niet meer mogelijk de enige zwemgelegenheid aan deze dijk van Dreischor uit te be reiken. Vele jongeren en ouderen uit deze gemeente kon men in de zomermaanden aan dit gedeelte van de dijk aantreffen. Het is daarom te hopen dat de dienst Her verkaveling of enige andere instan tie alsnog een nieuw toegangspad naar deze zwemgelegenheid in de Grevelingen zal aanleggen. Mo menteel is het zo dat men het strandje alleen kan bereiken via Sirjansland, wat voor vele moeders met kinderen een groot bezwaar Is. NOORDGOUWE Bijzondere bejaardenmiddag Woensdagmiddag kwamen de be jaarden van Noordgouwe weer bij een, zoals eens in de veertien da gen de gewoonte is. Deze keer was het echter een extra gezellige en bijzondere middag. Nadat ds. Du- vekot was voorgegaan in gebed en een bijbelgedeelte had uiteen gezet, na voorlezing (ds. Duvekot is de konsulent, Herv. pred. te Zon- nemaire), verkreeg de heer P. C. Tak, wonende te Noordgouwe, de gelegenheid een reisvertelling voor te schotelen. De heer Tak is een zeer bereisd man en heeft zwerf tochten gemaakt door bijna geheel Europa. Op vaak humoristische wijze wist hij aan de hand van kleurendia's zijn belevenissen te vertellen. Aan het slot dankte de secretaris van de bejaarden-socië teit dan ook mevrouw en de heer Tak voor de op zo uitstekende wij ze verzorgde prettige middag. de kleinste (Overslag;) gemeente in het verschijningsgebied. Uiteraard wordt belangrijke aan dacht besteed aan de ontwikke ling van het dagblad in de loop van een eeuw, aan de mens achter de krant en aan de ontwikkeling gedurende een eeuw op de ver schillende terreinen van het open bare leven. Een journalistieke stunt is een voorpagina van 1860, bewerkt naar de snit van onze tijd, waaruit men het „l'histolre se re- pète" (de geschiedenis herhaalt zich) zou kunnen concluderen. On nodig te zeggen dat talrijke foto's deze bijzonder geslaagde jubileum uitgave sieren. Er is nog iets met dit speciale nummer: „het journalistieke zweet druipt er af" en dat geeft ons be wondering - en wat medelijden - in, voor en met de collega's van „De Stem" die dit respaktafdwin- gend geheel tot een goed einde hebben gebracht. Een gelukwens onzerzijds tenslotte aan het adres van de jubilerende krant en allen die haar dagelijks dienen, is voor ons een plicht, die slechts tot vreugde stemt. h Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van de „Star" verklaard dat hij bereid is om de Bantoegebleden zelfbestuur te verlenen en gemeenten te stich ten die bestuurd zullen worden door negers. „Maar ik ben absoluut niet van plan om negers zitting te laten nemen in een parlement van blanken of negers te laten samen werken met blanken op terreinen die de blanken toebehoren, aldus Verwoerd. De voorzitter (president) van de Chinese volksrepubliek, Lioe Sjao-Tsji, vertrekt morgen (zater dag) naar Moskou om de viering van de oktober-revolutie, op 7 november, bij te wonen. Aldus heeft het ministerie van buiten landse zaken in Peking meege deeld. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 29 okt.: Catharina Apollonia Maria, d. van Adrianus Maria van der Westen en Cornelia Suzanna Braber; 29 okt.: Anthonie Levinus, z. van Johannes Jacobus Andries van Velthoven en Petro- nella Mathilda Johanna Tuinder; 31 okt.: Cornelis Jan, z. van Antoon Johan van de Graaf en Jannetje Cornelia van Westen, wonende te Nieuwerkerk; 31 okt.: Antonie Bar tel, z. van Willem van den Berge en Neeltje Johanna Jonker, wo nende te Haamstede; 2 nov.: Jan netje Theodora, d. van Izaak Lem- som en Janna Daane, wonende te Renesse. Overleden. 27 okt.: Tona Dingena Hendrikse, 72 j., weduwe van Marinus Johannis der Wedu wen. Scheepvaartberichten Alchiba, 3-1 van New York naar Iskenderun. Asmidiske, pass. 3-11 Lizarhead naar Amsterdam. Bengalen, 4-11 te Cochin. Bonita, 3-1 van Punto Limon naar Punto Barrios. Esso Nederland t.), 4-11 van Fawley naar Thameshaven. Kenia (t.), 3-11 dwars Colombo naar Bahrein. Kelletia (t.), 4-11 le Lorenzo Mar ques. Koratia (t.), 4-11 te Punta Cardon. Lelykerk, 4-11 van Port Said naar Hamburg. Naviclella (t.), 3-11 te Belfast. Verwachting tot zaterdagavond: Iets lagere temperaturen Wisselend bewolkt en plaatselijk enkel buien; krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west; iets lagere middagtemperaturen. 5 nov. Zon op 7.41, onder 17.05. Maan op 18.44, onder 9.23. 6 nov. Zon op 7.43, onder 17.03. Maan op 19.24, onder 10.22. 7 nov. Zon op 7.45, onder 17.02. Maan op 20.10, onder 11.15. Laatste kwartier: 11 nov. te 14.48. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE; 5 nov. 6 nov. 7 nov. 4.27 v.m. 4.56 v.m. 5.25 v.m. BROUWERSHAVEN: nov. nov. nov. 3.48 v.m. 4.23 v.m. 4.58 v.m. 16.35 n.m. 17.10 n.m. 17.42 n.m. 16.03 n.m. 16.35 n.m. 17.07 n.m. Springtij: 5 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, waarvan het centrum via Schotland naar het noordelijke deel van de Noordzee is getrokken, veroorzaakte donder dagavond in Nederland vrij veel buien, waarvan sommige met on weer, terwijl langs de kust van Holland en Zeeland de wind tijde lijk tot stormachtig toenam. In de nacht nam de wind weer af. Een volgende storing boven het zuiden van Engeland deed overdag de wind echter weer aanwakkeren. Het front van de depressie zal Ne derland voorbijtrekken, waarna morgen onstabiele en wat minder zachte lucht bij naar zuidwest tot west geruimde wind Nederland zal binnen stromen. Ingezonden mededeling Verf met gemak en...- van Ceta Bever Gebouw voor de Nieuw-Guinea-raad in Hollandia HOLLANDIA, 4-11. Het ontwerp voor de permanente behuizing van de Nieuw-Guinea raad in Hollandia is donderdag goedgekeurd. Het fraaie gebouw, waarvan de kosten bijna twee miljoen bedragen, zal verrijzen vlak aan de Humboldt- baai in het stadscentrum. Men is reeds begonnen met het opspuiten van het terrein. Verwacht wordt dat het parlement van Nederlands Nieuw Guinea over twee jaar het gebouw zal kunnen betrekken. Tot dan wordt gebruik gemaakt van een omgebouwde bioscoopzaal. Het gebouw van de Nieuw-Gui nea raad wordt opgetrokken van gewapend beton. Het zal een op pervlakte beslaan van 2.500 vier kante meter en plaats bieden aan 300 personen. Er zal ook een elek trische vertaalinstallatie aanwezig zijn. President Eisenhower, vice-president Nixon en de voormalige vertegenwoordiger bij de V.N. Cabot Lodge hebben getracht New York voor de republi keinen te winnen. - Foto: v.l.n.r. Lodge, Nixon, Eisenhower en Rockefeller beantwoorden de toe juichingen van de republikeinse inwoners van New York.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2