Regeringsantwoord inzake zelfbeschik kingsrecht Ned. Nieuw Guinea DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN KATANGA DODEN EN GEWONDEN BIJ ONLUSTEN Arbeiders bij Renault betogen Oorlogsmisdadigers veroordeeld DE VERHOUDING ENGELAND EN DE V.S. VIERDUIZEND DODEN IN OOST-PAKISTAN ZESDUIZEND ITALIAANSE BOEREN VLUCHTEN VOOR OVERSTROMINGEN GEVECHTEN IN ZUID-VIETNAM Studentenrelletjes in Algiers VRUDAG 4 NOVEMBER 1960 117» jaargang No. 18860 MRIKZEESMMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) \\r P«r stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochfman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verhoogde belangstelling voor vertrek naar Nederland Hammarskjoeld's vertegenwoordiger beschuldigt Belgen Een felle uitslaande brand heeft woensdag een haringpakkerij in Vlaardingen tot de grond toe in de as gelegd. Ondanks het krachtdadig ingrijpen van de brandweer kon niet voorkomen worden, dat het gebouw geheel verloren ging. - De foto toont een overzicht tijdens de brand met als inzet een aantal leden van het personeel dat zich via de daken van de belendende percelen in veiligheid stelt Dit nummer bestaat uit 10 pagina's PARIJS, 3-11. Honderden arbei ders van de Renaultfabricken in Boulogne Billancourt in de directe omgeving van Parijs hebben don derdagavond betogingen gehouden waarbij het nogal wild toeging. Zij hadden het in het bijzonder gemunt op de constructiewerkplaats waar zij de boel kort en klein sloegen. Volgens de vakbonden is de woede van de arbeiders te verklaren uit het. feit dat de directie gebruik ge maakt heeft van elektronische sor- teermachines om de 3.000 arbeiders uit het totaal van circa 60.000, dat bij het Franse Renaultcomplex werkt, uit te schiften. De directie heeft inmiddels ont kend dat zij met dit doel deze ma chines heeft ingeschakeld. Ook voor het gebouw waar de personeelschef zetelt, kwam het tot gewelddaden. Ontslagen arbeiders wierpen hier brokken ijzer en ste nen door de ramen van het gebouw. Het m.s. „Trio" sloeg deze week stuk op de zeedijk oostelijk van het Zierikzeese havenkanaal. Eerder was het schip bij nacht in stormweer op de Kurkenoldam gevaren. Een etmaal later hieraf getrokken door een sleepboot, kregen wind en golven vat op het geschonden schip en dreven het onstuitbaar in de richting van de zeedijk, waarop het tot een wrak kapot sloeg. LEOPOLDSTAD, 3-11. Een V.N.- woordvoerder in Leopoldstad heeft donderdag bekendgemaakt, dat vijf tien mensen zijn gedood en meer dan twintig gewond bij onlusten in de mijnstaat Kolwezi, ten noord westen van Elisabethstad. De slachtoffers, allen Baloeba's, waren doodgeschoten door gendar merie, die het vuur had geopend nadat Baloeba's in de Afrikaanse wijk hadden geplunderd en winkels in brand hadden gestoken. Enkele gewonde vrouwen hadden hun toe vlucht genomen bij de V.N. in Kol wezi. De onlusten zouden veroorzaakt zijn door een vals bericht van ra- dio-Katanga, dat Jason Sendwe, de leider van de Baloeba en tegenstan der van president Tsjombe van Ka- tanga, gearresteerd was. Sendwe is op het ogenblik op een „pacificatietournee" door de woe lige gébieden van noord-Katanga, onder auspiciën van de V.N. V.N.-troepen waakzaam Andere berichten over moeilijk heden in Katanga komen uit Ka- bongo, waar onlangs zeven Ba loeba's waren gedood en één ge wond door de Katangese gendar merie. Een groep van 150 gendar mes van Tsjombe zijn naar ver luidt op weg naar de plaats; V.N.- troepen hebben het consigne gekre gen dubbel waakzaam te zijn, aldus de V.N.-woordvoerder. In Leopoldstad hebben de Kon golese autoriteiten dondei'dag maat regelen bekendgemaakt om ter reurdaden tegen te gaan. Burgers moeten binnen een week alle wa pens inleveren en ieder die ge welddaden pleegt of terreur uit oefent zal in het openbaar terecht gesteld worden. ULM, 3-11. De rechtbank van gezworenen in Ulm heetf donder dag de 53-jarige Werner Schmidt- Hammer, voormalig politieluite- nant in Memel, tot drie jaar tucht huisstraf veroordeeld wegens me de plichtigheid, in 313 gevallen, aan massamoord. De 60-jarige Lithause beklaagde Pranaf Lukys, tijdens de oorlog hoofd der politie in Krot- tingen, in Lithauen, kreeg vijf jaar tuchthuisstraf, met twee jaar ont zetting uit de burgerrechten, we gens medeplichtigheid aan 103 ge vallen van massamoord. Hun wa ren resp. 526 en 315 van deze ge vallen ten laste gelegd. De speciale vertegenwoordiger van secretaris-generaal Hammars- kjoeld, generaal Rikye, heeft in een verklaring gezegd, dat Belgische officieren verantwoordelijk zijn voor een groot deel van de moei lijkheden in Kasai. De verklaring wijst op „de voortdurende aanwe zigheid in zuid-Kasai van Belgische officieren en de actieve steun van Belgische burgers, die zich bezig houden met wapensmokkel en rechtstreekse deelneming aan ge welddaden in het gebied". BOLSWARD. Donderdag is in Bolsward de traditionele „Bolle- tongersdei" gevierd. Deze vanouds agrarische dag, waarvan men de oorsprong niet meer nauwkeurig kent, zodat „Bolletongersdei" zo wel vertaald zou kunnen worden met „stierendonderdag" als met „brooddonderdag", trok uit de wij de omtrek veel belangstelling. Een van de hoogtepunten van dit feest was een nationale pluim- en klein- veetentoonstalling mot ruim 600 inzendingen. Rondom de Schotse duikboten NEW YORK, 3-11. „Tho New York Times" schrijft vanochtend dat de Engels-Amerikaanse con troverse over het gebruik van Po- laris-projectielen als gevolg van MacMillans verklaring in het par lement wellicht meer „een misver stand dan een werkelijk verschil van mening" is. „Ongelukkig genoeg heeft het akkoord over de nieuwe basis on middellijk geleid tot een contro verse tussen de twee partners als wel controversen in Engeland zelf. Doch de Amerikaans-Engelse con troverse is wellicht meer een mis verstand dan een werkelijk ver schil van mening". „In Engeland zijn twee contro versen. Er bestaat tussen hetgeen kennelijk de opvatting van de meerderheid' is dat de basis in lijn is- met Engeland's verplichtingen jegens de NAVO, en het verlangen van de, Labour Party om de Ame rikaanse basis op te heffen en tot atoomontwapening over te gaan". „De ander is tussen overeenkom stige elementen in Schotland en de meer spaarzame Schotten die zake lijke mogelijkheden zien in een basis met 1 500 Amerikanen. Maar er is geen twijfel mogelijk dat het gezonde verstand van de Engelsen de overhand zal behouden". „The New York Mirror" brengt het geschil in verband met de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, met name Kennedy's verkla ring dat het prestige van de Ver enigde Staten in de wereld is ge daald. „Kennedy weet niets of wil niets weten van wat elke dag ge beurt". .Vrijwel op het moment dat Kennedy opgewonden raakte over de vermindering van het prestige kondigde koningin Elizabeth aan dat Amerika een basis voor duik boten met Polaris raketten krijgt en premier MacMillan deelde mee dat deze basis zal worden geves tigd aan de Firth of Clyde in Schotland". „Dit is een duidelijke demonstra tie van samenwerking tussen En geland en de Verenigde Staten. Dit toont aan dat het Engels-Ameri kaanse bondgenootschap stand houdt. Het bewijst dat de kreet dat wij bij onze bondgenoten in minder hoog aanzien staan vals is". Van officiële zijde in Chittagong is vernomen dat naar verluidt 4.000 personen bij de overstromingsramp van maandag in oost-Pakistan, om het leven zijn gekomen. Op 10 oktober werd oost-Paki stan eveneens getroffen door een stormramp en een daaropvolgende vloedgolf die 6.000 mensenlevens eisten. Bij de schatting van 4.000 doden van de laatste cycloon is men uit gegaan van de ervaringen die men 10 oktober heeft opgedaan. Gezaghebbende krlhgen in Ha vanna hebben meegedeeld, dat de regering van Fidel Castro op het ogenblik een Canadees-Brits plan voor een exploitatiegemeenschap voor machinerieën, onderdelen en chemicaliën op Cuba tegenover Cubaanse levering van oli« en sui ker in overweging heeft. DEN HAAG, 3-11. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea, gaan premier De Quay, minister Toxopcus en staatssecretaris Bot o.m. In op de kwestie van een termijn voor het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Z(j zeggen o.m. dat de politieke groeperingen, die straks in de Nieuw-Guinea-raad zullen zjjn vertegenwoordigd, volop gelegenheid zullen krijgen zich op elk gewenst moment over deze kwestie uit te spreken. Dat dit onderwerp straks op korte termen aan de orde zal komen in de Raad, kan worden afgeleid uit het feit, dat van de zijde van de onlangs In Nederlands Nleuw-Guinea tot stand gekomen politieke par tijen de kwestie van een streefdatum reeds ter sprake is gekomen, zo merken z\j op. Concluderende zouden zij wiUen stellen, dat uit het bovenstaande opnieuw kan blijken, hoe zij volle dig openstaan voor het gezamenlijk bespreken van de kwestie van een termijnstelling en deszelfs conse quenties met de meest direct daar bij betrokkenen, i.e. de Papoea's zelf, zodra deze beschikken over een forum als de Nieuw-Guinea- raad. Ten einde omtrent het boven staande elk misverstand ten aan zien van de opvattingen van de re gering uit te sluiten, delen zij mede, dat zij - in aansluiting aan het gestelde in de Troonrede - voornemens zijn de Nieuw-Guinea- raad uit te nodigen om op een door hem daartoe geschikt geacht mo ment, doch niet later dan één jaar na zijn instelling - (tegen de ach tergrond van de feitelijke gegevens van het in bewerking zijnde tien jaren werkprogram en de conse quenties daarvan voor de opbouw van het land ook op economisch, sociaal en cultureel gebied) - van advies te dienen over de wijze, waarop het zelfbeschikkingsrecht voor de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea het beste kan wor den geëffectueerd. Indische Nederlanders Op vragen over berichten over een dreigende uittocht uit Neder lands Nieuw-Guinea van Indische Nederlanders en van andere bevol kingsgroepen, alsmede over de te vrezen gevolgen van een dergelijke uittocht, wordt het volgende geant woord: Inderdaad - doch uitsluitend on der de groep van Indische Neder landers, is sprake van een ver hoogde belangstelling voor een ver trek naar Nederland en naar an dere emigratiegebieden. Als be weegreden wordt vooral genoemd het gemis van toekomstzekerheid als gevolg van de versnelde inscha keling van de Papoea, waardoor in het bijzonder de „Indische" groep, die voornamelijk de lagere admini stratieve en technische functies ver vult, zich economisch bedreigd ge- Water raast over Po-deltagebied voelt. Daarnaast spelen de be staande familiebanden in Neder land, alsmede de gunstige conjunc tuur in Nederland een rol. Ook de gebeurtenissen in Kongo hebben uiteraard in Nederlands Nieuw- Guinea een zekere weerslag gehad. Intussen doet zich het feit voor, dat het regeringsschip „Groote Beer", dat in de tweede helft van november de terugreis naar Neder land zal aanvaarden, en plaats biedt aan 800 passagiers, lang niet is volgeboekt. Ook de reis van het Italiaanse schip „Flaminia", dat aanvankelijk uit Sydney Neder lands Nieuw-Guinea zou aandoen voor het opnemen van repatrian ten, werd afgelast, omdat zich on voldoende passagiers hadden aan gemeld. b President Kasavoeboe heeft in een telegram aan Hammarskjoeld geprotesteerd tegen de komst van een V.N -commissie naar Congo die moet onderzoeken of de maatrege len van het staatshoofd (Kasavoe boe) tegen de premier (Loemoem- ba) wettig zijn. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordigers van de Afrikaanse landen die troepen in Congo hebben. SAIGON, 3-11. Kringen uit de Zuidvietnamese regering hebben meegedeeld, dat Vietnamese com munisten tussen 21 en 28 oktober jl. een zevental posten van het Zuidvietnamese leger en van de burgerwacht in de centrale hoog- j vlakte nabij de grens van Zuid- j Laos tijdelijk hebben bezet. Na een gevecht van acht dagen werden de communisten uit alle posten ver dreven. Onder de regeringstroepen vielen dertien doden en vijfender tig gewonden, terwijl eeneenveertig communisten werden gedood. ROVIGO, 3-11. Zesduizend Ita liaanse boeren zyn op de vlucht ge slagen toen het water van de door zware regenval gezwollen Po don derdag over hun landerijen en be drijven in de laaggelegen Po-delta bij de Adriatische Zee raasde. In deze delta ligt het eiland Aiano, in het oostelijk deel waarvan de Goro Po - een zijrivier van de Po - woensdag een gat in een dijk maakte. Dit gat was aanvankelijk 30 m breed, maar zou nu al een omvang van 180 m hebben bereikt. Het water raast door de opening in westelijke richting. Honderden brandweerlieden, po litiemannen en soldaten werken on afgebroken aan de aarden wal, die de drie grootste plaatsen op het eiland: Ariano Polesine, Taglio di Po en Corbola, tegen het woedende water moet beschermen. Brandweerlieden in amfibievaar tuigen zoeken het gebied, dat door de bewoners verlaten is, af. Men wil de zekerheid hebben dat nie mand achter is gebleven. De geëva cueerde bevolking en haar vee is in tweehonderd vrachtauto's van het Italiaanse leger naar veiliger oorden gebracht. In de omliggende steden zijn noodverblijven inge richt. De Italiaanse minister van Open bare Werken heeft het getroffen gebied bezocht. Hij achtte de toe stand minder somber dan gisteren en hoopte dat de overstroming tot het eiland beperkt zou blijven. n Zeven artsen van de chirurgi sche kliniek van de Karl Marx- universiteit in Leipzig zijn dit jaar naar west-Duitsland gevlucht om dat de geneesheer-directeur prof. dr. Herbert Ubermuth van zijn personeel een verklaring van trouw aan de Duitse democrati sche republiek verlangde, aldus bericht het west-Berlijnse infor matiebureau „West". De „Trio" sloeg ALGIERS, 3-11. De politie in Al giers heeft donderdag met stokken een einde gemaakt aan studenten relletjes. De ongeregeldheden ont stonden toen een groep mohamme daanse studenten trachtte een sta king van één dag aan de universi teit te breken, die werd gehouden uit sympathie voor de studenten leiders die met Pierre Lagaillarde in Parijs terechtstaan. Het was de eerste maal dat mo hammedaanse studenten slaags raakten met „activistische" Euro pese studenten. De mohammedanen riepen leuzen als „Lagaillarde moet worden doodgeschoten". op de zeedijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1