ASPRO 2 Degen of knots? ARKS beschuit tut?/ VERKOUDHEID ZIERIKZEESGIE NIEUWSBODE donderdag 3 november i9«o No. i«s65 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Gunstige wind voor Kennedy - Amerikaanse mariniers passagieren in Cuba In de Verenigde Staten is de laatste ronde van de verkiezings strijd ingeluid en het is waar schijnlijk, dat Nixon daarin de tot dusverre door hem gebruikte de gen zal ruilen tegen de knots. Met andere woorden: de „nieuwe Nixon", die men ook hier op het televisiescherm heeft leren kennen als een politiek schermer, die er angstvallig acht op gaf de stoten van zijn tegenstander, Kennedy, op de meest faire wijze te pare ren, zal plaats maken voor de „oude Nixon", de politieke bokser, die er in zijn carrière nooit voor is teruggedeinsd, een slag onder de gordel te plaatsen, indien hem dit nodig en nuttig scheen. Nixon heeft inderdaad alle re den, om de fijnere strijdwijze te vervangen door de grovere, die hem in het verleden - men denke bij voorbeeld aan zijn sterk over dreven beschuldigingen aan het adres van de regering-Truman wegens communistische infiltra ties in het jaar 1952 - zoveel suc ces opleverde. Ging hij de verkie zingsstrijd in als de kandidaat met de beste kansen, die situatie is, een week voor de verkiezingen, in haar tegendeel verkeerd. Nixon's fout Twee oorzaken zijn daarvoor aan te wiizen, waarvan er overi gens slecthts één door Nixon's eigen toedoen is ontstaan. Het blijkt, achteraf, een fout van Nixon te zijn geweest om toe te stemmen in de televisiedebat ten. Niet, omdat hij het daarin, ziet men van het eerste debat af, slechter zou hebben afgebracht dan zijn tegenstander. Maar wel, doordat hij Kennedy door middel van het massa-communicatiemid del televisie een bekendheid ver sohaft heeft, die de vice-president reeds genoot, maar die de senator uit Massachusetts aanvankelijk miste. Dat Nixon thans heeft ge meend zidh met een handigheidje van het later overeen gekomen vijfde televisiedebat af te moeten maken, vindt hierin een verkla ring. De tweede oorzaak ligt in de re ligieuze sfeer. Nixon zelf heeft zich er steeds voor gehoed, uit Kennedy's katholicisme een strijd middel te maken, in de overtui ging, dat dit zich gemakkelijk te gen hem zou kunnen keren. Min der verstandig heeft zich een aan tal protestantse geestelijken ge toond. dat Kennedy uitdaagde in Houston op vragen te komen ant woorden. Kennedy begaf zich naar 'het hol van de leeuw en wist daar zo voortreffelijk stand te houden, dat hij er de eerbied van alle pro testanten mee won. Aan de an dere kant echter hebben vele re publikeinse katholieken zich zo zeer door dit „verhoor" gegriefd gevoeld, dat zij het besluit hebben genomen, ditmaal op de democra tische kaniddaat te stemmen. Wat dit betekent, wordt duidelijk, in dien men weet, dat in de staat New York, die gemeenlijk in pre sidentsverkiezingen republikeins stemt, 35 procent der bevolking katholiek is. Dit keer wordt New York aan de democraten toege schreven en wie in deze staat, met zijn 45 electorale stemmen wint, heeft al een zesde deel van de weg naar de zege afgelegd Cuba en El Salvador Inderdaad geloven de meeste politieke waarnemers niet, dat zelfs de steun, die de populaire Eisenhower t'hans onverbloemd aan Nixon schenkt, een overwin ning van Kennedy nog in gevaar zou kunnen brengen. Dat zou sleohts een onverwachte buiten landse politieke gebeurtenis, die een „aflossing van de wacht" on raadzaam zou maken, kunnen be werkstelligen. Bij voorbeeld een Amerikaans-Cubaanse botsing. En daarvan is in de laatste dagen voortdurend sprake. De Cubanen (en Russen!) gewagen van Ameri kaanse plannen tot het ontkete nen en steunen van een revolutie tegen Castro. De Amerikanen op hun beurt, hebben gewaarschuwd, dat Castro op het punt staat zijn revolutie naar andere Latijns- Amerikaanse staten over te bren gen en speelt met de gedachte van een overval op de Amerikaanse vlootbasis Guantanamo. Om niet geheel duidelijke rede nen heeft Washington zondag een groot aantal mariniers in deze op Cuba gelegen havenstad aan het passagieren gezonden. En evenmin duidelijk is, wat er nu van al deze beschuldigingen en tegenbeschuldigingen waar is. Wèl duidelijk is, dat een Ameri kaans-Cubaanse botsing de posi tie van de Ver. Staten in Ihet ge hele zuiden van het werelddeel zou schaden. Wij weten daarom niet, of de argwaan in het Ken- nedy-kamp tegenover een „repu blikeinse truc" gerechtvaardigd is. Maar aan de andere kanter is in de wereld al vele malen ge tracht een verkiezing met vreem de middelen te winnen. Dat overigens de beweging van Castro de buurtstaten niet onbe roerd laat, bleek deze week in El Salvador, waar president Lemus na anti-Amerikaanse demonstra ties een „communistisch complot" ontdekte. Dat is onverstandig, oor deelde een aantal Salvadoriaanse officieren en burgers, want zo werpt men alleen maar olie op 'het vuurtje van Castro. En door mid del van een onbloedige staats greep ontnamen zij de macht aan Lemus. Tegelijk werd de verbo den pro-Castro-partij weer toege laten. Maar, zo voegden de nieuwe bewindslieden er aan toe, een be- wind a la Castro wensen wij niet. Ingezonden mededeling Bescherm U tegen Als U zich maar éven rillerig of onprettig voelt: iï&fitiüeetz fit! Amerikaanse duikboten (met Polaris-raketten) naar Schotland De Britse premier MacMillan heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering faciliteiten zal verlenen voor merikaanse, met „Polaris"-raketten uitgeruste on derzeeboten. De premier zei, dat de regering zich heeft verplicht een bescherm de ligplaats beschikbaar te stellen voor een duikbootmoederschip en voor een drijvend dok. Deze faci liteiten zullen door Amerikaanse onderzeeboten bU routine-patrouil- letochten In vredestijd worden ge bruikt. De ligplaats zal worden aange legd in een meer aan de rivier de Clyde. Omstreeks februari a.s. zal daar een moederschip worden ge stationeerd, terwijl later een drij vend dok zal volgen. De faciliteiten voor het onderhoud zullen door de Britse marine worden geleverd. Premier MacMillan zei, dat de Amerikaanse en Britse marine autoriteiten in Londen gecoördi neerde maatregelen zullen treffen voor de controle op de operaties van de Amerikaanse duikboten. Ter vermijding va nhet gevaar dat daaruit moeilijkheden zullen voort vloeien. De onderzeeboten zullen alleen tussen patrouilletoohten in Enge land aandoen. Hun werkelijke thuishaven en herbevoorradings- basis zullen aan de andere kant van de Atlantische oceaan -blijven. De officiële eindstanden van het seizoen 1960 van de Schouwen- Duivelandse Korfbal Bond zijn als volgt: le klasse Burgh IS 12 1 2 89-47 25 Zeemeeuwen 15 7 5 3 73-44 19 DSS 15 9 1 4 65-53 19 Velo/Dosko 15 5 1 9 34-69 11 WIK 15 3 4 8 55-50 10 Brouwersh. 15 2 2 11 50-92 6 2e klasse NOAD 18 15 1 2 87-27 31 Unitas 18 13 2 3 79-32 28 Burgh II 18 13 2 3 88-38 28 MEVO 18 13 1 4 113-49 27 Renesse 18 8 2 8 54-62 18 DES 18 6 3 9 54-75 14 VelolDosko II 18 5 3 10 52-91 13 Zwaluwen 18 4 1 13 51-77 9 Stormvogels 18 4 1 13 46-75 9 SVOWK 18 1 0 17 32-137 2 3e klasse DSS II 16 10 3 3 51-20 23 NOAD II 15 9 2 4 43-23 20 WIK II 16 7 5 4 38-30 19 MEVO II 16 7 3 6 35-42 17 Burgh III 14 9 2 2 56-24 16 4 verl.pnt. w.n.o. Zeem. II 16 5 4 6 38-38 14 Unitas II 15 4 2 9 35-39 10 Br'haven II 16 3 3 10 25-56 9 Velo/Dosko III 16 2 2 12 17-56 6 Junioren groep A Burgh A 12 11 0 1 84-16 22 Zeemeeuwen 12 10 0 2 58-14 20 Renesse 12 5 4 3 25-18 14 Zwalwen 12 4 3 5 27-33 11 Velo/Dosko 12 4 3 5 17-37 11 Burgh B 12 1 1 10 11-48 3 Stormvogels 12 1 1 10 6-62 3 Junioren groep B Oktober was zeer nat In de maand oktober 1960 viel er evenveel neerslag als in de maanden mei tot en met oktober, dus een half jaar van 1959, name lijk 184 mm. Normaal voor okto ber is in oostelijk Duiveland 77 mm. Vooral 10, 11 en 12 oktober waren natte dagen met toppen van 44, 15.8 en 27 mm, terwijl op 30 oktober toch ook nog 12 mm uit de regenmeter van de Stichting Scheldemonden werd getapt. Van de 31 dagen die oktober telt heeft het 27 dagen geregend. SPORT KORFBAL Eindstanden seizoen 1960 Schouwen-Duivelandse Korfbalbond WIK A SVOWK Br'haven NOAD DSS WIK B 10 9 0 1 27- 8 18 10 7 1 2 28- 7 15 10 7 0 3 32-10 14 10 3 1 6 10-19 7 10 2 1 7 8-26 5 10 0 1 9 5-36 1 Kamp. Schouwen-Duiveland Burgh A WIK A 2 2 0 0 8-4 4 2 0 0 2 4-8 0 In de le klasse zal Brouwers haven dit seizoen niet behoeven te degraderen. Daar de vereniging Burgh, na het spelen van de be slissingswedstrijd tussen Burgh II en Unitas, welke onbeslist in een 4-4 gelijkspel eindigde, te kennen heeft gegeven dat het geen prijs stelde op promotie van haar twee de twaalftal promoveert nu Uni- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: vie. M. A. Wester beek, Apeldoorn. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Bodegraven: U. Enkelaar, Sluipwijk. Beroepen te Aalsum: G. van der Ree, Hemelum. Bedankt voor Langezwaag: L. J. van der Kam, Berkenwoude. Ger. Kerken Aangenomen naar Koog aan de Zaan: kand. C. H. Koetsier, Am sterdam, die bedankte voor Baar land, Westerlee (Gron.) en voor Wons; naar Barneveld: J. W. Vlaanderen, Delfzijl; naar Ooster zee: kand. P. J. Westerneng, Edam, die bedankte voor Arum, Exmorra- Allangawier en Tjerkwerd en voor Wissenkerke; naar Gorinchem (vac. A. C. Mooy): W. G. Scheeres, Weesp Chr. Ger. Kerken Beroepen te Sint Thomas (Cana da) (Free Chr. Ref. Church) (2e maal): G. Bilkes, Amsterdam-Zuid, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Woerden: P. H. Seggelink, Maarssen; voor Rottër- dam-Charlois: C. Verhage, Hilver- sum-Centrum. tas met kampioen NOAD naar de le klas. SVOWK degradeert naar de 3e klas. In de 3e klas werden een twee tal wedstrijden van Burgh III, we gens het medespelen van een on gerechtigde speler, door de bond ongeldig verklaard. Voor het ver strijken van het officiële seizoen (15 okt.) werden deze wedstrijden door de bond opnieuw vastgesteld waarbij Burgh III evenwel niet verscheen, wat hem 4 verliespun- ten opleverde. Door deze gang van zaken verspeelde Burgh III het kampioenschap waarop nu het Nieuwerkerkse DSS II beslag wist te leggen. Ingezonden mededeling llïTjP De bèsfe tandpasta en niet duurder dan andere FLITSEN UIT HET BUITENLAND LONDEN. In de hoofdsteden van de Arabische landen en in Peking is het feit herdacht dat de strijd in Algerië zes jaar geleden uitbrak. De Arabische leiders hielden rede voeringen en in de steden werden betogingen gehouden. De meeste betogingen verliepen ordelijk. LOS ANGELES. Ex-keizerin So- raja van Perzië heeft te Los An geles verklaard verheugd te zijn, dat de sjah „tenslotte zijn liefste wens - een troonopvolger - in ver vulling heeft zien gaan". Zij zei dit in een schriftelijke verklaring voor de pers. ADDIS ABEBA. Haile Selassie herdacht het feit, dat hij dertig jaar geleden tot keizer van Ethiopië ge kroond werd. Hij beschouwt zich als vorst van de oudste christelijke natie - de dynastie waartoe hij be hoort, zou teruggaan tot Menelik, de zoon van koning Salomo en de koningin van Scheba. Bij zijn kro ning op 2 november 1930 kreeg hij de titel Haile Selassie - „De macht van de 'drievuldigheid". NEW YORK. De algemene verga dering van de V.N. heeft het Cu baanse verzoek om behandeling van „de agressieve plannen" van de V.S. jegens Cuba in de voltallige vergadering verworpen. NEW YORK. De Ierse vertegen woordiging in de politieke commis sie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties 'heeft bij de hervatting van de debatten over de ontwapeningskwestie een nieu we ontwerpresolutie ingediend waarin alle regeringen worden uit genodigd te streven naar een per manent «koord over een zo groot mogelijke beperking van de ver spreiding van kernwapens. Zolang een dergelijk akkoord nog niet is gesloten, dient, aldus de ontwerp resolutie, de kernbewapening be vroren te worden. BERLIJN. De staatsraad 'van oost-Duitsland heeft een amnestie- besluit, waarvan ruim 12.000 men sen zullen profiteren, bekrachtigd, zo heeft het Oostduitse persbureau ADN bekend gemaakt. De maatre gel geldt voor allen die tot een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, voor 'hen. die drie jaar hebben ge kregen en de helft hebben uitgeze ten, en voor hen die fot meer dan drie jaar zijn veroordeeld en twee derde van hun straf hebben uitge zeten. President Eisenhower heeft dinsdag gezegd dat de Verenigde Staten alle passende maatregelen zullen nemen ter verdediging van •het vloötsteunpunt te Guantanamo in het zuidoostelijke deel van Cuba HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" Belangstelling voor goede gebitsverzorging sterk toegenomen AMSTERDAM, 1-11. De Dr. Wi- ardi Beekman Stichting, het we tenschappelijk bureau van de Par tij van de Arbeid, heeft een publi- katie uitgegeven getiteld „Tand heelkundige verzorging", waarin een samenvatting wordt gegeven van de huidige stand van zaken met betrekking tot de tandheelkun dige verzorging van het Nederland se volk. In het rapport wordt op gemerkt dat de belangstelling voor een goede gebitsverzorging in korte tijd sterk is toegenomen. In ruime kring is men er thans ook wel van overtuigd dat, gezien de betekenis van het gebit voor de gezondheid, voor ieder een redelijk volledige tandheelkundige hulp beschikbaar dient te zijn. Maar dit is, aldus het rapport slechts mogelijk indien het inroepen van tandheelkundige hulp financieel voor ieder mogelijk is en voldoende tandheelkundige „man kracht" beschikbaar is om de ge vraagde hulp te verlenen. Enkele aspecten van het hierboven ge noemde vraagstuk worden in het rapport behandeld. Vastgesteld wordt dat het niet mogelijk zal zijn op korte termijn de grote lacune in de behoefte aan tandheelkundi ge hulp op te vullen. Nieuwe wervelstorm in oost-Pakistan DACCA, 1-11. De wervelstorm die maandagavond opnieuw het kustgebied van oost-Pakistan heeft getroffen, waar drie weken gele den ongeveer 6.000 mensen om het leven kwamen, heeft volgens de eerste berichten ongeveer veertig slachtoffers geëist. Men vreest evenwel, dat nadere berichten van een goter aantal slachtoffers ge wagen. Twee schepen van 10.000 ton en acht kleinere vaartuigen zijn door een vloedgolf op het land gewor pen. Vijf aken en een sleepboot zijn bij Chittaborg gezonken en onge veer zes schepen zijn gekapseisd in de rivier de Karnaphoeli. Twee goederentreinen zijn ontspoord en duizenden huizen zwaar bescha digd. DE ENGELSE TROONREDE LONDEN 1-11. Koningin Eliza beth heeft dinsdag in de troonrede gezegd dat een verbetering van de betrekkingen tussen oost en west een der belangrijkste doelstellingen van de Britse regering blijft. Engeland zal het werk van de Verenigde Naties blijven steunen, en streeft naar veelomvattende ontwapening onder doeltreffende internationale controle en het wel slagen van de Geneefse conferentie over het staken van proeven met kernwapens. „De vriendschap die ons verbindt met onze grote bondgenoot, de Ver enigde Staten van Amerika, is een belangrijke element in de verdedi ging van de vrede", aldus koningin Elizabeth, die voorts opmerkte dat Engeland zijn verplichtingen jegens de Navo en andere verdragen zal blijven nakomen. K.N.A.C. wil rijkskeur voor veiligheidsgordels DEN HAAG, 1-11. De K.N.A.C. heeft in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat ge vraagd voorschriften te laten ont werpen voor de constructie van veiligheidsgordels in auto's. De automobielclub zou willen zien, dat op basis van deze voorschiften een rijkskeur werd ingesteld en dat het verboden werd veiligheidsrie men zonder een dergelijke rijks keur, in Nederland in de handel te brengen. Buitenlandse onderzoekingen heben aangetoond, dat veiligheids riemen van zeer positief nut zijn voor de inzittenden van auto's. In Amerika heeft dan ook kortgeleden de federale raad voor de veiligheid aan de federale regering geadvi seerd de circa 250.000 federale „dienstauto's" met veiligheidsrie men uit te rusten. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over oktober 1960. Gehuwd: 20. Leendert de Jonge, 33 j. jm. en Kaatje Haeck, 35 j. j.d. Overleden: 2. Jan Cornelis Bal, 80 j., echtg. van A. Bal; 10. Jacob Hage, 58 j., echtg. van C. van den Berge; overl. te Goes: Stoffel M. Jumelet, echtg. van A. Jumelet; overl. te Utrecht: 28. Johanna C. van den Berge (ongeh.). Ingekomen; A. Bakker en gezin uit Goes; S. A. Kloover en gezin uit Rotterdam; Antje Stellinghof uit Harlingen; Leenden de Jonge uit Eikerzee; Johannes Verhage en gezin uit Anna Pawlona. Vertrokken: Olivier L. van der Klippe naar Made en Dimmelen; Janna Romeijn, wed. A. J. Rotte, naar Nieuwerkerk; Het te Sietsma naar Lemsterland; Jippe G. H. Douma naar Groningen; Jacob Haeck naar Rotterdam. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Bruinisse zijn inlichtingen te bekomen over de navolgende gevonden voorwer pen: een krielhaan, een Lips sleu tel, een huis- of schuursleutel en een boodschappen netje. Winkelweek Enkele jaren achtereen werd de winkelweek te Bruinisse gehandi capt door stringente bepalingen van de Loterijwet, die verhinder den, dat cadeaubonnen werden uitgereikt c.q. uitgeloot. De echte spanning zoals men die jaarlijks kende was er niet meer, de kooplust werd niet meer in diezelfde mate als vroeger ge stimuleerd. Lang heeft men gepuzzeld om iets uit te denken, dat het kopen tijdens de winkelweek weer at tractief kon maken, zonder te spe culeren op de goklust. Men meent die nu gevonden te hebben in de Grote Paardenrace ,die men tij dens de Winkelweek zal houden. De Winkelweek zal te Bruinisse gehouden worden van dinsdag 22 november tot en met maandag 5 december. De te Bruinisse in de Ned. Herv. kerk gehouden collecte voor de Inwendige Zending bracht op f 189,—. Ingezonden mededeling Wij op Schouwen-Duiveland eten AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de afgelopen nacht drie beruchte inbrekers en brand- kastkrakers gearresteerd, verdacht van diefstal van circa 1000 gulden aan klein geld uit de brandkast van een R.K. pastorie in Weesp. Dit is het resultaat van een verhoogde activiteit van de gemeentepolitie uit Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven en Breda tot oplossing van een groot aantal inbraken, met name in het zuiden van 'het land. De Amsterdamse recherche heeft een sterk vermoeden dat het be wuste trio zich aan meer diefstal len dan die in Weesp heeft schul dig gemaakt. 87. Het schip schijnt uitgestorven. Aram herademt opgelucht en werkt zich snel over de railing. Presto, Emillo en Thomas klauteren achtereenvolgens eveneens aan boord, maar Aram is pas gerust als de druipende kop van Agua boven de verschansing opduikt. „Alles wel aan boord?" grijnst de hagedis olijk. „De hele bemanning is blijkbaar aan het passagieren in Bastia", zegt Aram op gedempte toon, „maar we moeten snel een schuil plaats zoeken, voor de wachter zich uit de ton bevrijdt en alarm slaat. „Het want in", meent Thomas, omhoogwijzend naar de grote mast, „in het kraaiennest zullen ze ons niet zoeken". Nauwelijks zijn zij in het want omhooggeklommen en trekt Agua als laatste zijn lange benen over de rand van het kraaiennest, of beneden hen klinkt al stemmengerucht. Ze onderscheiden de op gewonden stem van de wachter en de geschreeuwde bevelen van de kapitein, die blijkbaar het hele schip laat doorzoeken. „We zitten hier best", grinnikt Thomas tevreden. „Hoog, maar niet droog", foetert Agua. „Mijn laarzen staan vol water en dan te bedenken dat we hier in de kou moeten blijven zitten tot we morgen op volle zee zijn!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5