Alléén roomboter is puur natuur! Naar schatting 67 miljoen Amerikanen zuilen zich naar de stembus begeven verlaagde prijs 10 Spar-aanbiedingen voor .,.j èn 10°/o korting! 2 rollen Spar-eierbeschuit 5 chocoladerepen 4- DANSEN Fa. W. GILIJAMSE HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK (Z.H.) Dinsdag 8 november de dag Kennedy favoriet? NEW YORK, 2-11. Het te New York verschijnende republikeinse dagblad, de ,JDally Neios" houdt het er op dat de democraten bij de presidentsverkiezingen op dinsdag a.s. een „dave rende overwinning" zullen behalen. Het blad heeft een peiling van de Ame rikaanse openbare mening gehouden, waarbij het tot de slotsom is gekomen dat dertig staten, met tezamen 396 stemmen in het kies college, dat de president aanwijst, achter Kennedy zullen staan, tegen twintig staten, die 141 „kiesman nen" afvaardigen, welke Nlxon steunen. WASHINGTON, 2-11. Dinsdag 8 november zullen naar schatting 67 miljoen Amerikanen in vijftig sta ten zich naar de stembureaus be geven om een nieuwe president en een vice-president te kiezen. Wel iswaar is het aantal stemgerechtig den, op een bevolking van ca. 180 miljoen zielen, 108 miljoen (tegen 102.743.000 in 1956), maar op grond van het opkomstpercentage van de vorige jaren - in 1948, toen Truman werd gekozen, slechts 51,5 - meent men te kunnen zeggen dat ruim 40 miljoen mensen niet van hun stem recht gebruik zullen of kunnen maken. Amerika is een jonge staat, maar de jongeren 9pelen niet een beslis sende rol in de verkiezingen. Ca. 64 procent van de kiezers is ouder dan 40 jaar. De wijze waarop de kandidaten zich, al dan niet met Plechtigheid te Almelo PRINSES IRENE OPENDE ZIEKENHUIS ALMELO, 2-11. Prinses Irene heeft woensdagmiddag jiet naar haar genoemde ziekenhuis te Al melo officieel geopend. In een grote tent op het ziekenhuisterrein druk te de prinses, ten aanschouwe van ongeveer 700 genodigden onder wie de Commissaris van de Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, op een knopje dat een mechanisme in werking stelde. Langzaam schoven toen twee foto's, voorstellende het algemeen ziekenhuis en het diaconessenhuis uiteen en daarvoor in de plaats werd een reusachtige afbeelding van het gloednieuwe Prinses Irene- ziekenhuis zichtbaar. Hiermede werd de samenwerking gesymboli seerd tussen de genoemde oude, kleine ziekenhuizen, welke samen werking uiteindelijk leidde tot op heffing ervan en de oprichting van een nieuw, zeer groot Prinses Irene ziekenhuis. Kostbare kerk te Leipzig wordt afgebroken BERLIJN, 2-11. De universiteits- kerk te Leipzig - één van de wei nige cultuurmonumenten in deze oost-Duitse stad, die in de oorlog onbeschadigd is gebleven, zal wor den afgebroken. De afbraakplannen van het stadsbestuur hebben zowel bij Roomskatholieken als protestan ten grote ongerustheid veroor zaakt, aldus meldt het in Berlijn verschijnende R.k. weekblad „Pe- trusblatt". De Evangelische en de Rooms-katholieken gebruiken de kerk voor hun godsdienstoefenin gen. Volgens het stadsbestuur staat het gebouw, dat uit de vijftiende eeuw dateert, de plannen voor de aanleg van het Karl Marxplein in de weg. Prins Bernhard jaagt in Perzië TEHERAN, 1-11. Prins Bernhard die momenteel, als gast van de sjah een pivé-bezoek brengt aan Iran, is dinsdag naar het noorden van het land vertrokken. De prins zal daar gaan jagen. de stem van hun vrouwen, tot het vrouwelijke deel van het electoraat richten wordt begrijpelijk wanneer men weet dat er 5,2 miljoen meer vrouwen met kiesrecht zijn dan mannen. Democraten en Republikeinen. De democraten zouden verzekerd zijn van het presidentschap wan neer alle kiezers hun stemrecht uitoefenden en wanneer de keuze van een president in de Verenigde Staten meer een partij-politieke zaak was. Volgens de publieke- opinie-onderzoekingen van het Ga- lup Instituut zijn in de Verenigde Staten 56,8 miljoen democraten en 40.400.000 republikeinen (en 6,2 mil joen personen die niet tot deze par tijen kunnen worden gerekend). De grotere aanhang van de demo craten komt ook tot uiting in de samenstelling van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat: in het Huis hebben 283 democraten en 153 republikeinen zitting - een zetel is vakant - in de Senaat 66 democraten en 34 republikeinen. Maar in de presidentsverkiezingen stemt men minder op de afgevaar digden van een partij dan op de man zoals hij zijn programma naar voren brengt en zijn campagne voert. Er zijn in de Verenigde Staten 41 miljoen katholieken, van wie 25 miljoen de stemgerechtigde leeftijd hebben en van wie ca. 15 miljoen van dit recht gebruik zullen ma ken. De katholieken wonen vooral in de oostelijke staten: zij vormen 60,4 procent van de bevolking van Rhode Island, 50 procent van de bevolking van Massachusetts en 34,9 procent van de staat New York, de belangrijkste staat in de presi dentsverkiezingen. Het aantal pro testanten in de stemgerechtigde leeftijd bedraagt ongeveer 37 mil joen. SCHIP GEZONKEN IN ZANDKREEK Kind verdronk VEERE, 2-11. In de Zandkreek aan de ingang van de havenmon ding van Kamperland op Noord- Beveland is gisternacht tijdens de storm het binnenschip ,Elma" ge zonken. Het vaartuig lag voor de havenmonding verankerd, doch schipper L. de Bruine heeft het niet kunnen klaren. Een kindje van ongeveer anderhalf jaar dat aan boord was, is verdronken. LORD HOME: „Tijd van beproeving op komst" LONDEN, 2-11. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, lord Home, heeft woensdag in het Ho gerhuis verklaard dat er „een tyd van beproeving" op komst is. \Vjj zullen in de eerste plaats rekening moeten houden met een groot scheepse aanval op onze bondge nootschappen, en wel in het bijzon der op de Navo en onze nauwe re latie met de V.S., aldus lord Home. In Kongo, Tibet, Laos en aan de grenzen van India is het onrustig en overal hebben de communisten een belangrijk aandeel in de on geregeldheden. Lord Home zei dat de Russische actie in de V.N. in zake de koloniale vraagstukken, onberekenbaar veel onheil heeft aangericht. Het Russische optreden heeft de oplossing van de koloniale vraagstukken veel moeilijker ge maakt, zo verklaarde lord Home. C.N.V.-Vrouwenbond opgericht UTRECHT, 2-11. In Utrecht is vandaag de Vrouwenbond van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland opgericht. De bond is gevormd door de vrouwenclubs van het C.N.V., die tot nu toe werden overkoepeld door een landelijke vrouwenwerkgroep. De oprich tingsvergadering stond onder lei ding van mejuffrouw P. van der Meulen, presidente van de werk groep. Zij vestigde onder meer de aandacht op de taak, die de vrou wenbond in het raam van het C. N.V. kan vervullen door op de so ciale en economische problemen een vrouwelijke visie te geven. Me juffrouw van der Meulen zei, dat ook de andere christelijke vrou wenorganisaties hebben aangekon digd, met dankbaarheid de stem van de C.N.V.-vrouwen in hun koor te zullen begroeten. BARNEVELD. De pluimveever eniging „Barneveld en Omstreken" heeft de vijfde landelijke, naoor logse pluimveetentoonstelling ge opend. De expositie laat zien wat de Nederlandse pluimveehouders presteren. AMSTERDAM. Uit het water van het Houtveemkanaal te Am sterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van de 66-jarlge schip per Klaas Bos uit Amsterdam. Zevenjarig knaapje stal f 1500,— NIJMEGEN, 2-11. Een zeven jarig jongetje uit Hees bij Nijme gen is er enige tijd geleden in ge slaagd bij zijn grootmoeder een bedrag van ruim f 1500,- weg te nemen. Eenmaal in het bezit van het geld, nodigde hij al zijn vriendjes uit om het er samen eens van te nemen. Met royale hand deelde hij bankjes van vijftig en van honderd gulden onder hen uit en samen stapten ze naar de markt om allerlei inkopen te gaan doen. Voorbijgangers, die dit wel wat vreemd vonden, waarschuwden de politie, die het maar beter vond de zevenjarige rijkaard even mee te nemen naar het bureau. Daar ver telde hij al gaüw, dat hij het geld bij zijn grootmoeder had wegge haald Het gelukte de politie de uitgedeelde bankbiljetten weer te rug te krijgen, zodat grootmoeder vrijwel al haar spaargeld weer te rug kon krijgen. De kleine gauw dief werd naar zijn ouders terug gebracht. In Parijse godsdienstige kringen verwacht men ,dat de leiders der vier voornaamste geloofsovertui gingen in Frankrijk - katholicis me, protestantisme, het joodse ge loof en de Islam - binnenkort een gemeenschappelijk beroep op pre sident de Gaulle zullen doen, om de generaal te bewegen alles in 't werk te stellen om op korte ter mijn een einde te maken aan de oorlog in Algerië, die dinsdag j 1. zeven jaar oud was. In geheel Engeland zoekt de politie naar de dertigjarige John Cohen, die woensdagavond wist te ontsnappen uit een Londense ge vangenis, waar hij een vonnis van levenslange gevangenisstraf, dat hem in 1955 werd opgelegd, uit moest zitten De man wordt een gevaarlijk misdadiger genoemd. 475 MILJARD SIGARETTEN NEW YORK, 2-11. In de Verenigde Staten zal dit jaar waarschijnlijk een re cord aantal sigaretten van 475 miljard stuks worden gerookt, zo heeft de Brown and Williamson Tobacco corporation voorspeld. In de eerste 8 maanden van 1960 viel in vergelij king met het verbruik in 1959 een stijging van 4.8 procent waar te nemen. „De sigarettenomzet in de Verenigde Staten zal dit jaar, gebaseerd op gege vens van de regering en op onze eigen studies van het marktverloop in alle ge bieden van het land, waar schijnlijk 5 procent hoger liggen dan in 1959", aldus de firma. Oorspronkelijk had de firma de stijging op drie tot vier procent geraamd. Volgens de maatschappij wordt de grotere toeneming veroorzaakt door een stij ging van het aantal rokers, dat thans op 60 miljoen ge raamd wordt. Felle branden langs de Nieuwe Waterweg ROTTERDAM/VLAARDINGEN, 2-11. Twee branden binnen een straal van een kilometer, aan weerszijden van de Nieuwe Water weg, hebben woensdagmiddag de brandweerkorpsen van Rotterdam en Vlaardingen in een voortduren de staat van paraatheid gehouden. De eerste vuurhaard ontstond omstreeks drie uur op de terreinen van de N.V. Fabriek van chemische produkten op de Vondelingenplaat, de zuidelijke oever van de rivier. De Rotterdamse brandweer, in verband met de stormachtige wind uitgerukt met groot materiaal, kon deze brand vrij spoedig bedwingen. Dat was overigens nog niet gebeurd toen ook hoge rookwolken opkrin- gelden bij de Vlaardingse haven - precies aan de andere zijde van het pontveer, dat de fabriekscentra op beide oevers verbindt. De gevolgen waren daar ruïneuzer: het massale pakhuispand van de firma Jan Don en Co., haring- en vishandel, aan de Oosthavenkade brandde geheel uit, en later ook het nabijgelegen bedrijf van de haringinleggerij Hartman. Het bestuur van een lagere school in Kopenhagen heeft beslo ten de kinderen toestemming te geven te roken en tezelfdertijd een krachtige campagne tegen roken te beginnen. Vroeger was roken verboden, maar jongens en meisjes van elf en twaalf jaar deden het toch. Het schoolbestuur gelooft dat de nieuwe politiek meer resultaat zal hebben dan een verbod. Thailand heeft de technische en wetenschappelijke hulp van de Sowjet-Unie, die maandag door de nieuwe Russische ambassadeur, Nikolajef was aangeboden, aan vaard, aldus heeft een woordvoer der van de regering woensdag me degedeeld. De Thailandse regering heeft evenwel het aanbod voor culturele hulp van de Sowjet-Unie geweigerd. Nederlandse honden voor Spaanse blinden SCHIPHOL, 2-11. Vanavond is op Schiphol in uitgelaten stem ming een blinde Spanjaard, de 38- jarige Francisco Barbara Ruga uit Barcelona, aangekomen, die een lang gekoesterde wens in vervul ling ziet gaan. Hij komt in Neder land iets halen, wat in Spanje niet te krijgen is: een geleidehond. Met zuidelijk enthousiasme om armde hij de Nederlandse vriend, de 28-jarige heer H. de Beyer uit Amsterdam, die zelf nagenoeg blind is geweest, maar thans weer licht in de ogen heeft en maakte kennis met mevr. mr. Arine Groen -Korthof, administratrice van het Koninklijk Nederlands Geleide hondenfonds te Amsterdam en de heer A. C. Smits, de technische leider. Dank zij zijn Nederlandse vriend en dank zij enkele toevallige om standigheden is Francisco de eer ste blinde Spanjaard, die over en kele weken in zijn stad verlig zal kunnen rondwandelen met behulp van een trouwe viervoeter Morgenavond wordt de tweede blinde uit Spanje verwacht, de 43- jarige Enrique Gutierrez Pajares uit Oviedo bij Madrid Beide blin den zullen drie weken hun intrek nemen in een opleidingsschool van het geleidehondenfonds te Amster dam, om geschoold te worden in de omgang met hun hond Reeds staan er twee voor hen klaar: Blanka en Lita, een Duitse en een Hollandse herder met een niet al te dikke vacht, die het warme Spaanse klimaat goed zullen kun nen verdragen De opleiding van Spaanse baas en Nederlandse hond is een expe riment, dat door deskundigen met enige spanning tegemoet wordt ge zien. Zal men de honden Spaans leren of de bazen Nederlands Misschien wel beide Lyceïst won reisje naar de V.S. HOORN, 2-11. Een Engels opstel over de positie van Nederland in de wereld van heden heeft de 17- jarige Maarten Engwirda uit Grootebroek, leerling van het west-Friese lyceum in Hoorn, een reis van drie maanden naar de Verenigde Staten opgeleverd Hij stuurde zijn opstel in voor een wedstrijd, uitgeschreven door de „New York Herald Tribune". Het werd als beste Nederlandse inzen ding bekroond. Aan de wedstrijd hebben scholieren uit 37 landen deelgenomen Uit elk land mag de eerste prijs-winnaar de eerste drie maanden van het komende jaar Amerika bezoeken. gtldig van 3*10 novtmbtr bij 1 pak Spar.cacao naar keuze-10% van £0 voor 42 •10% bij 3 pakjes Spar-margarine 6 40 cl p.p.-10% van 50 voor 03-10% elk 2e blik J Appelmoes van 69 vcor 52-10% Zo-klaar-pudding pakje 5 diverse smaken van 33 voor w4E-10% Smeerkaas eA 2 pakjes van 64 voor 97-10% Varkensvlees no blikje van 116 voor 70-1.0% Anisettedrups 200 gram van 64 voor 52-10% Moccasprits 250 gram 72-10% Boerenmetworst nQ 100 gram voor 00-10% Snijlunchworst on 100 gram van 36 voor X7-10% kopen bij De Spar Is sparen bij de koop Werkelijk voordeel - 10% korting - 100% kwaliteit PASSAP Dagelijks gratis demonstratie. De dealer voor Schouwen Duiveland G. J. WILBRINK Korte St. Janstraat 4 Zierikzee, tel. 2923 Aanstaande zaïerdag Dames vrij entreel Tot ziens in de BLAUU/E KEET SUCCESJES De verf die U zoekt, vindt U in alle kleuren in: „Verf en Kleur", Meelstraat 40, Zzee. Grote sortering wollen dekens Ten Haaf, Platteweg, Zzee. Voor dlrekt gevraagd: Ook automonteur met administra tieve aanleg komt in aanmerking Automobielbedrijf Renesse - Tel. 01116-370 Scheepvaartberichten Albireo, 2-11 van Karachi naar Aden. Asterope, 2-11 van Amsterdam naar Hamptonraods. Esso Amsterdam (t.), 2-11 van Mena al Ahmadi naar Suez. Gaasterland, 3-11 van Recife naar Bahia. Koratia (t.), 2-1 te Curasao. Lelykerk, 2-11 te Suez verwacht. Navicella (t.), 1-11 van Ardrossan naar Faslane, 2-11 te Faslane. Vivipara (t.), pas. 2-11 Azoren naar Rotterdam. Zuiderkruis, 2-11 van Las Palmas naar Kaapstad. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Zaterdagavond 5 november, 7 uur: ds. H. Ligten- berg uit Rotterdam. Door do zware regenval in de vorige nacht is de situatie in de overstroomde gebieden van zuid en oost-Engeland ernstiger gewor den. Duizenden hectaren bouwland staan onder water, talrijke wegen ztfn onbegaanbaar en sommige spoorlijnen zjjn door het water of aardverschuivingen niet te gebrui ken. In Athene is officieel medege deeld, dat zes personen, agenten van de Bulgaarse geheime dienst, die in noord-Griekenland hadden geopereerd, zijn gearresteerd. Allen hebben een bekentenis afgelegd. De politie heeft woensdag te Tokio bekendgemaakt, dat de ze ventienjarige student Otoja Jama- goetsji, die vorige maand een Ja panse socialistenleider heeft ver moord, zich woensdagavond van het leven heeft beroofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3