lËmm Uiterste voorzichtigheid met giftige bestrijdingsmiddelen nodig STAD EN PROVINCIE Duitse troepen voor training van drie weken in Frankrijk Waarschuwing aan Westhoekse kwekers Nonchalance kan ernstige gevolgen hebben HAAMSTEDE, 1-11. „De bescher ming tegen het gebruik van vergif tige bestrijdingsmiddelen" was de titel van een causerie, die de be kende arts-fruitkweker dr. v. d. Slikke hield op een in hotel Bom gehouden gecombineerde vergade ring van de N.F.O., Pomona, de landbouwvereniging „C. et C." en de gewestelijke afdeling van de Zeeuwse C.B.T.B. Mede aanwezig was de geneeskundig inspecteur v.d. volksgezondheid voor Zeeland, de arts J. R. v. d. Borgh en de artsen uit de gemeenten Rcnesse en Haamstede. De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord van de voorzitter van Pomona, de heer J. C. de Feiter. In zijn causerie onderstreepte spr. het belang van het onderwerp. Blijkens door hem gepubliceerde artikelen in vakbladen over dit on derwerp, bestaat er ook grote be langstelling voor. Een twintig jaar geleden deden zich al vergif tigings- gevallen voor met loodarsenaat en met nicotine in Engeland en Duits land. Er werd met deze giften zeer onoordeelkundig omgesprongen. De giftige stoffen kunnen het li chaam binnendringen door inade men, inslikken, opname via de huid, door open wonden of door de slijm vliezen. Inslikken kan uiteraard alleen door onvoorzichtigheid. De huidopname vooral is gevaarlijk. Nicotine en parathion op de kleding kan reeds dodelijke gevolgen heb ben. Op zichzelf niet giftige stoffen kunnen toch een giftige uitwerking hebben. Zo kan kalkstikstof zweren doen ontstaan, die zelfs tot ampu tatie van ledematen kunnen leiden. Inademing kan longontsteking tot gevolg hebben. Het gebruik van alcohol na het zaaien van Thomasslakkenmeel is oorzaak van ernstige ziekte, even als gebruik na het spuiten met T.M. T.D. Ook de slijmvliesvergiftiging is gevaarlijk. Een enkele druppel KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Colijnsplaat (toez.): Chr. van der Leeden, Hazerswoude (nadere beslissing); voor Boven- Hardinxveld: H. Harkema, Zeist; voor Sint Johannesga-Delfstrahui- zen (toez.): B.M. Vermast, Twijze- lerheide. Ger. Kerken Beroepen te Coevorden: G. van Halsema, Fijnaart, Aangenomen naar Nes (W.D.): J. de Jongh, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Roodeschool. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Zuid: S. Wijnsma, Broek op Langendijk. SPORT BILJ ABTEN District Schouwen-Dulveland K.N.B.B. Om persoonlijk kampioenschap 4e klas libre Door de biljartvereniging O.K.K. te Nieuwerkerk zullen op 3, 4 en 5 november a.s. de finale-wedstrij den worden georganiseerd om het persoonlijk kampioenschap 4e klas libre van het district Schouwen- Duiveland van de K.N.B B. Bij de voorwedstrijden, waaraan door 40 spelers werd deelgenomen, slaagde A. Annaert (Concordia, Zierïkzee er in met een gemiddelde van 2.11 naar de 3e klas te promoveren. De acht spelers welke er in slaagden zich voor de finalewedstrijden te plaatsen, zijn: A. Vijverberg (DOS, Ouwerkerk) 1.96; A. Mol (BVO, Oosterland) 1.91; W. A. Kuijper (DOS) 1.86; J. Jumelet (Ons Ge noegen, Bruinisse) 1.83; A: J. Ber- tfevoets (Entre Nous), Zierikzee 1.83; M. Quist (OKK) 1.81; J. Kie- senberg (De drie Schapen)), Drei- schor 1.81 en M. Verhoek (BVO) 1.81. Ingezonden mededeling 't helpt en»t Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL TEP in het oog kan de dood ten gevolge hebben. De bestrijding. Wat de bestrijding betreft, merk te dr. v. d. Slikke op dat Parathion- resten snel vernietigd kunnen wor den door er kalk of sodawater op te gooien* Leeg materiaal dient ver brand of begraven te worden. Grote hygiëne voor de spuiter is noodzakelijk. Vooral de bereiding van de gifstoffen dient uiterst voor zichtig te geschieden. Met poeder- vormen mag men slechts omgaan met stofmasker op. Bij de vloeibare vorm is een gasmasker vereist. Maskers noodzakelijk. Het gebruik van maskers is dus noodzakelijk, maar in de fruitteelt nog niet populair, aldus spr., die hierna enkele maskers aan een be schouwing onderwierp en zorgvul dige behandeling er van de aan wezigen op het hart bond. Na ge bruik moet het masker gereinigd worden met superol. Rubberhard- made stoffen moeten niet gebruikt. Beschermende kleding is dringend nodig. Bij warm weer moet men zich bij het bespuiten laten aflos sen. Indien het mis gaat, dient on middellijk een dokter te worden gewaarschuwd, die op de hoogte moet worden gebracht van het spuitmiddel, dat werd gebruikt Bij Parathion-bespuiting bereikt men goede beschermende resultaten door het gebruik van een zuidwes ter, handschoenen en een niet door laatbare jas en broek. Bij vergifti ging met dit middel treden talrijke ziekteverschijnselen in lichtere graad op. D.N.O.C. zet de stofwisse ling sterk aan. D.D.T. heeft weer andere nare gevolgen. Het opruimen van de restanten is zeer dringend nodig. Het moet vooral uit de buurt van kinderen worden gehouden. Dr. v. d. Slikke vroeg aan het eind van zijn betoog vrijwilligers voor 1961 om bloed proeven te nemen na bespuitingen. De heer P. L. Vis, voorzitter van „C. et C." sprak een dankwoord aan Pomona waarna de heer de Feiter de spreker hartelijk dankte voor het betoog, onder aanbieding van een presentje. Do kleine manlelmeeuw op Schouwen-Dulveland Naar aanleiding van het artikel tje onder het hoofd: „Kleine man telmeeuw op Schouwen-Duiveland heet Britse allures" opgenomen in het nummer van 31 oktober Jl., deelt de heer A. Moolenburgh te Renesse ons het volgende mede: „Op 9 november 1958 vond ik on der Renesse een stervende kleine mantelmeeuw, die wel aan de Brit se vorm deed denken, maar niet geheel aan de beschrijving voldeed. Ook prof. Vaous kon geen zekerheid geven, zodat een commissie werd benoemd, bestaande uit de deskun digen Junge, van Marie en prof. Vaous. Deze commissie heeft thans vastgesteld dat de bewuste vogel tot de Noorse vorm „intermedius" behoort. Het betrof een vrouwelijk adult exemplaar". ZIERIKZEE Feestavond Bedrijfs- en zomeravondvoetbal Op woensdag 16 november a.s. wordt in de Graanbeurs een feest avond gehouden, georganiseerd door de Commissie Bedrijfs- en Zo meravondvoetbal - rayon Zierikzee, ter afsluiting van het seizoen 1960. Het programma zal worden ver zorgd door het cabaretgezelschap „Alle Hens" te Amersfoort. Tussentijds vindt de huldiging plaats van de kampioensploeg en uitreiking van de prijzen aan de deelnemende verenigingen door burgemeester mr. F. Th. DJJck- meester. HAAMSTEDE Vergadering „Pomona" Corsowagen voor volgend jaar weer beschikbaar Aansluitend op de gemeenschap pelijke vergadering met andere or ganisaties, werd In hotel „Bom" te Haamstede een huishoudelijke ver gadering gehouden. Hierop kwam de bestemming van de corsowagen ter sprake. Op voorstel van de heer L. Steur werd m.a.s. besloten tot aankoop, zodat voor een volgend corso de wagen weer beschikbaar is. Gememoreerd werd dat de tot standkoming van de prijswinnende corsowagen vooral mogelijk was door grote medewerking van de gemeenten Haamstede en Burgh, de Boerenleenbank, de Rotterdam se Bank en de Veilingvereniging. Het garantiefonds, bedroeg totaal meer dan f 1000. Sprekend over de samenstelling van de wagen deelde de voorzitter, de heer de Feiter, mede, dat te Goes niet minder dan 350 manuren aan de wagen werd gewerkt; het prachtig resultaat werd zichtbaar op 17 september. De onkostenrekening toont een tekort van f 526,79. Het garantie fonds zal dus voor de helft moeten worden aangesproken. In nauw overleg met „Pomona" en N.F.O. zal de gewonnen dorps- prljs worden „verfeest'. Na aan koop van de wagen - waartoe be sloten werd - zal het garantiefonds voor 85 pet zijn aangesproken. WA r HOT PI &l LT mededeling ZIERIKZEE MARKTBERICHTEN STAD EN PROVINCIE Veiling van 2 november 1960 Andijvie f 13-16; Rode kool f 6- 8; Witte kool f 2-4; Groene kool f 15-16; Kroten f 7-8; Prei f 28- 30; Winterpeen f 4-5; Bintje f 9; Waspeen I f 17; Tomaten f 21-41; per 100 kg. Jonathan f 15-16; Laxton Sup. f 8-13; Glorie v. Holl. f 8-22; Goud- reinetten f 11-20; Notaris f 28; Zoete Camp. f 19-39; Zoete Erm- gaard f 25-45; Lemoenappel f 18- 26; Gron. Kroon f 8-16; Valappelen I f 8-10; St. Rémy f 17; Gieser Wildeman f 17-24; Pondsperen f 18; Brederode f 21; Emill, d' Heijst f 36-48; Alicant f 139-152; per 100 kilogram.- Bloemkool 25-57 per 100 stuks. ROTTERDAM, 1-11. Aanvoer 2651 stuks vee (weektotaal 4566) t.w.: 350 vette koeien en ossen, 804 stuks gebruiksvee, 380 vette kal veren, 252 graskalveren, 436 nuch tere kalveren, 10 varkens, 37 lo pers, 23 biggen, 50 paarden 7 veu lens, 270 schapen en lammeren, 32 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,20 f 2,60-2,90 f 2,40- 2,60; vette kalveren f 2,80-3,20 f 2,50-2,80 f 2,20-2,50; slachtpaar- den f 2,20-2,00-1,70. Prijzen per stuk: graskalveren f 440-40-240; nuchtere kalveren f 70-60-50; lopers f 95-80-60; big gen f 48-40-35; schapen f 110-95- 80; lammeren f 105-90-75; kalf- en melkkoeien f 1275-1125-925: vare koeien f 830-730-630; vaarzen f 930-700-600; pinken 570-470-400. Dr. W. van den Berg (afkomstig van Haamstede) onderscheiden Wij vernemen dat de interne commissie voor de .Golden Award' voor fundamentele research op het gebied van de laryngologie (de leer der keelziekten) de prijs voor het jaar 1960 heeft toegekend aan onze vroegere eilandgenoot dr. W. van den Berg te Groningen, voor heen te Haamstede. Dr. van den Berg is lector in de medische phy- sica aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Deze prijs werd aan dr. van den Berg toegekend wegens „onbetaal bare medisch-physische research gedurende de laatste 12 jaar" en bestaat uit een medaille en een geldbedrag. De prijs werd in 1957 ingesteld en is thans voor het eerst aan een Nederlander toegekend. KERKNIEUWS Ger. Kerk OOSTERLAND. Met ingang van a.s. zondag 8 november zullen de middaggodsdienstoefeningen in de Gereformeerde kerk alhier inplaats van om drie uur om halfdrie aan vangen. Conferentie tussen predikanten en bisschoppen MIDDELBURG, 2-11. Onlangs zijn RK. bisschoppen en predi kanten van verschillende protes tantse kerkgenootschappen voor een bespreking te Taize in Frank rijk bijeengekomen. Ze hebben de vraag van de evan gelisatie in de gemeente en de wereld bestudeerd. Het was de eer ste bespreking tussen predikanten en R.K. geestelijken sinds vier eeuwen. Lezing voor Z.V.U. over Amerikaanse negerprobleem Onder auspiciën van de Z.V.U. zal prof. dr. J. Presser te Amster dam dinsdag 8 november a.s. in „Mondragon" het onderwerp; „Het Amerikaanse negerprobleem in onze eeuw" inleiden Een hoogst belangrijk en aktueel vraagstuk, dat aller belangstelling waard is. NIEUWERKERK Burgerlijke stand over oktober 1960. Geboren: 6. Lena, d. van B. H. ten Brinke' en J. Heijboer. Gehuwd: 29. A. A. van der Cin- gel, 26 j. en E. C. Bouman, 17 j. (van Zierikzee). OOSTERLAND Fraai bronzen draagkruis gevonden Door C. Stouten Janz. werd de zer dagen bij werkzaamheden op het land aan de Ringweg een fraai bronzen draagkruis gevonden, waaraan een ringetje was beves tigd. Na grondige schoonmaak stond aan de ene kant een hoofdlet ter W. met een kroon er boven, geflankeerd door een lauwerkrans Aan de andere kant in het midden de jaartallen 1830-1851, omgeven door de woorden: „Trouw aan ko ning en vaderland". Omtrent de herkomst tast men in het.duister. Het is vermoedelijk een militair erekruis waarmede een soldaat be giftigd werd, die zich bijzonder had gedragen in de veldtocht te gen de Belgen. Raadselachtig blijft dan nog wat het jaartal 1851 be tekent. Het kan ook zijn, dat de zich destijds verdienstelijk ge-* maakt hebbende militair, toen de dienst heeft verlaten. BURGH L. P. van Oorschot sprak voor P.v.d.A. De Partij van de Arbeid hield gisteren (woensdag)avond in hotel „Het wapen van Burgh" een open bare verkiezingsvergadering. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen over het onderwerp „De komende- raadsver kiezing". De spreker werd ingeleid door de heer L. v. d. Klooster. In zijn toespraak herinnerde de heer van Oorschot aan het ramp jaar 1953, waarbij spr. nader ingang op het „Wijs mij de plek waar ik gezaaid heb" uit Max Havelaar van Multatuli. De ramp was de oorzaak van een versnelde uitvoering van het Deltaplan, in 1954 kwam het re constructieplan in bespreking in Zierikzee. Toen werd ook over her indeling gesproken, verbetering van de welvaart was zeker nodig. Ner- gens in Nederland waren zo veel éénkamer-woningen dan op Schou wen, de werkgelegenheid was zeer slecht, de bevolking liep terug. Verbeteringen in dit bevroren achtergebleven gebied werden hoogst noodzakelijk. De P.v.d.A. wil graag meer industrialisatie in Zeeland en op Schouwen. Provin ciale Staten bestuderen momenteel de plannen voor een brug over de Oosterschelde. De bevolking wacht ongetwijfeld verbetering bij de verdere ontsluiting van Schouwen, Schouwen's Westhoek is als re creatie-gebied reeds „ontdekt" maar zal in de toekomst meer moe ten kunnen bieden. Daarom zal één recreatie-gemeente de belan gen veel beter kunnen behartigen dan de kleine gemeenten apart, hetgeen zeker ook op cultureel ge bied tot uiting zal komen. De heer van Oorschot schetste vervolgens de verbeteringen op so ciaal gebied die de laatste 40 jaar zijn bereikt en wees er op dat het kabinet de Quay nog steeds dezelf de belastingwetten handhaaft van de regering Drees, ondanks de be lofte van verlaging der belastingen. Een vermogensaanwas-belasting achtte spreker dringend nodig. Spr. vroeg tenslotte een gedegen stem ming op 17 november. Een aantal films werd hierna vertoond met als laatste Haanstra's beroemde werk „Glas". Burg. stand en loop der bevol king over oktober. Overleden: 3. Marcelis de Granje, oud 87 jaren. Ingekomen: 10. Johanna M. van der Have. Donkere punt Maandag a.s. zal men de planeet Mercurius als een donkere punt voor de zon kunnen zien, zo heeft de directeur van het Eifel-ob- servatorium, prof. dr. Hans Schmidt, meegedeeld. De planeet bevindt zich dan in haar baan tussen de zon en de aarde. Tegen 15.35 uur begint Mercurius zich vóór de zon te bewegen. Na circa 4Vi uur zal ze uit de zonnecirkel verdwenen zijn. SPORT Schaakvereniging: „Zierikzee" SCHAKEN Van de op dinsdagavond gehou den wedstrijden van de Zierikzee- sche Schaakvereniging zijn de re sultaten als volgt: A J. Scheele-R. A. Huneman 1-0 R. P. Hogerheijde-C. F. Mulders 1-0; C. J. M. Nolet-D. Kleinen- dorst 1-0; A. J. Hendrikse-dr J, J Westendorp Boerma 0-1; O. E. Vleeshouwer-F. Nauta 0-1. Volleybal-tournooi te Goes De jongensploeg van het Ly ceum, die dinsdag aan het te Goes georganiseerde toernooi deelnam, heeft het er heel wat slechter af gebracht dan de meisjes maandag. Ook zij begonnen met een neder laag; tegen de Chr. H.B.S. Middel burg II moest met 2-11, 0-11 de vlag gestreken worden Het daarop volgende gelijk spel tegen de Ma-, chinistenschool (8-11, 11-7) beloof de herstel, maar in de volgende wedstrijd tegen Astra I was het weer helemaal mis. Het werd een nederlaag met de harde cijfers 0-11, 2-11 Hoewel er tegen de sterke ploeg van de ÖT.S. behoor lijk gespeeld werd .bracht ook deze 4e wedstrijd geen overwin ning Met 4-11, 4-11 was voor het Lyceum dit weinig succesvolle, maar zeer leerzame toernooi afgc- lopen Na de herfstvacantle zal er hard aangepakt moeten worden om in de Kerstvacantie te Vlissingen be ter voor de dag te komen De ploeg speelde in de volgende opstelling: R. Lugt (aanv.) H. Ver schuur A. van Vloten, H< Heringa. R, de Rijk© en H. Hago. DAMMEN Damvereniging Zierikzee Uitslagen 5e ronde W. Beije-A. Knuist 0-2; Fr. Wil- lemse-Jac. de Vrieze 0-2; S. W. M. Dijkman-P. Coppoolse 0-2; J. Kloet-J. Willemse 2-0; H. Kouijzer -Joh. Kostense 0-2; J. P. Geleijnse -J. Huijgens 2-0; A. Rossen-J. Rin- gelberg 2-0; Fr. Willemse-S. W. M. Dijkman 1-1; P. Coppoolse-Jac. de Vrieze 0-2; A. Rossen-K. B. Ho- gerland 0-2 (eerder afgebroken). CkSB&b Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Veranderlijke bewolking met en kele buien; overwegend krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige zuidwestelijke wind; weinig verandering In temperatuur. 4 nov. Zon op 7.40, onder 17.07. Maan op 18.09, onder 8.19. Volle maan: 3 nov. te 12.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 nov. 3.53 v.m. 16.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 nov. 3.11 v.m. 15.29 n.m. Springtij: 5 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-11. Het K.N.M.I. deelt medeHet weer in west- Europa en een groot deel van de Atlantische Oceaan wordt beheerst door een omvangrijk lagedrukge bied Het brengt in onze omgeving onbestendig, maar tamelijk zacht weer. De eerstkomende dagen is in dit weertype maar weinig veran dering te verwachten. Een van de kernen van het lagedrukgebied lag vanmorgen boven Ierland. Dit cen trum trekt naar de Noordzee. Ten gevolge daarvan zal de wind in Ne derland tijdelijk weer flink aan wakkeren. DEN HAAG. Vandaag (3 novem ber) zal het Beneluxcomité van ministers in Brussel bijeenkomen teneinde o.m. een aantal regelingen te treffen in verband met dc inwer kingtreding van het Unieverdrag. Strenge regels voor het gedrag MOURMELON, 3-11. Circa 1 250 man west-Dutse parachutisten en infanteristen zijn vanochtend voor een training van dri© weken in het Franse kamp Mourmelon aan gekomen Vijandige demonstraties deden zich niet voor. Het station van Mourmelon, waar de vijf treinen met troepen binnenliepen was sinds gister avond door gendarmes geheel af gezet. Eerst toen duidelijk werd dat geen betogingen zouden wor den gehouden werden uitsluitend journalisten en fotogafen tot het station toegelaten. Ook in Sissone, een kamp, op ca. 80 km. van Moumelon, zijn van daag 1.250 man west-Duitse troe pen aangekomen. Krachtens een enkele weken geleden gesloten overeenkomst zullen jaarlijs ca. 35.000 man west-Duitse troepen in Frankrijk trainen. Voorts verwacht men dat binnen twee weken een verdrag zal worden getekend, waarbij de Luftwaffe trainingsfa ciliteiten in Frankrijk krijgt. Nieuw uniform De troepen hebben strikte op dracht zich correct te gedragen. Hun uitgaansuniform is groen grijs, verschillend van het „feld- grau" uit de eerste en tweede we reldoorlog. Zij 'moeten 's avonds om tien uur binnen zijn. De plaatselijke bevolking toont zich gereserveerd tegen de west- Duitsers. Majoor Hans Link, een „panzer"-veteraan uit de tweede wereldoorlog, die de campagnes in Frankrijk en Rusland heeft mee gemaakt en die thans optreedt als verbindingsofficier tussen twee kaïnpen, verklaarde in Mourmelon „geen tekenen van ressentiment of vijandigheid" te hebben bezien. Onlangs is een uit zee opgeviste capsule van de „Ontdekker XIII" aan president Eisenhower geloond op hel Witte Huis to Washington. Op de voorgrond de parachute, die de snelheid van de daling af remde toen de „Ontdekker" in de atmosfeer terugkeerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2