Veel rumoer om Polarisraketten op Amerikaanse duikboten in Schotland DE ZIERIKZEESCHE COURANT De „Tri®" kwam nog van Kurkenoldann maar sloeg kapot tegen zeedijk DONDERDAG 3 NOVEMBER I960 117e jaargang No. 18865 ZIER1KZÏES(M®NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zelfs factor in Amerikaanse verkiezingsstrijd? WASHINGTON, 2-11. In Was hington is men verontrust over de berichten, dat Engeland misschien het vetorecht heeft gekregen over het gebruik van raketten door de Amerikaanse marine. Waarnemers aldaar menen dat de democraten deze kwestie zullen uitspelen tegen de regering-Elsenhower, zo er maar iets gezegd mocht worden dat ljjkt op een bevestiging van deze be richten. (Men zie voor een eerste bericht over deze zaak, ook elders in ons nummer). Lincoln White, de woordvoerder van het State Department, wilde woensdag geen commentaar geven op deze zaak. Zoals bekend heeft premier Mac Millan van Engeland dinsdag in het Lagerhuis gezegd, dat hij er volkomen tevreden over is, dat er geen besluit over het gebruik van deze raketten (de Polaris) genomen zal worden zonder zo intensief mo gelijk voorafgaand overleg. In Amerikaanse regeringskrin gen sloeg deze verklaring dinsdag avond als een bom in. Men beweer de met nadruk dat de V.S. geen verplichting op zich hebben geno men om zo intensief mogelijk over leg te plegen over het al dan niet lanceren van deze raketten. Labourafgevaardigden 32 Labour-afgevaardigden in het Engelse Lagerhuis hebben woens dag een motie ingediend, waarin wordt geprotesteerd tegen de tus sen Engeland en de Verenigde Sta ten gesloten overeenkomst inzake de inrichting van een basis voor met „Polaris"-raketten uitgeruste Amerikaanse onderzeeboten in Ho ly Loch, aan de rivier de Clyde in Schotland. In de motie wordt ge- INTOCHT IN NEW YORK Eisenhower zag dat Nixon hulp nodig had NEW YORK, 2-11. President. Eisenhower heeft woensdag met" vice-president Nixon, de republi keinse kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, een glori euze Intocht in New York gemaakt. Er werden zoveel papiersnippers uit de ramen gegooid dat de zon er letterlijk door werd verduisterd. Ook de republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap, Cabot Lodge, en de gouverneur van New York, Rockefeller, zaten in de auto. Sleepboten lieten hun fluit horen en de menigte in de straten juichte. Vrouwen wierpen kushandjes naar de auto. Maar niet overal was men zo enthousiast over het viertal in de auto. Ook werden langs de rou te kreten van afkeuring gehoord. Hier en daar hingen spandoeken met „Wij willen Kennedy" aan de muren. Politieke waarnemers hebben ge zegd dat Eisenhowers besluit om Nixon en Cabot Lodge te verge zellen is genomen omdat hij inziet dat Nixon hulp nodig heeft. Vol gens de laatste opiniepeilingen gaat de voorkeur van de meerderheid ogenblik uit naar Kennedy, de kan van het Amerikaanse volk op dit didaat van de democraten. Arm geamputeerd Een jonge arts, dr. Barry Flather, heeft dinsdag in een kopermijn in Brits Co lumbia, Canada bij het licht van een mijnlamp met een schaar een arm geamputeerd van 'n mijn werker die reeds acht uur beklemd was. Deze mijn werker, Henry Wenszel, verloor tijdens de „opera tie" niet het bewustzijn. In Wenen zijn de eerste opnamen gemaakt voor de nieuwe Mundus- fllm „Kauf dir Einen Bunten Luft- ballon". Behalve onze landgenote Joan Haanappel zullen ook Toni Sailer en In a Bauer in de film schitteren. De ijs-scènes worden opgenomen in de Wiener Stads- halle. Foto v.l.nr.: Ina Bauer, Toni Sailer en Joan Haanappel. zegd, dat ernstige gevaren kunnen voortvloeien uit de inrichting van zulk een basis in Engeland, waar over de Engelse regering geen vol doende controle zal hebben en dat de burgerbevolking geen voldoende verdedigingsmiddelen zal hebben in geval van een atoomoorlog. De politiesalarissen Tijdelijke verhoging met inconveniëntentoelage DEN HAAG, 2-11. De ministers Toxopeus en Beerman hebben mee gedeeld, dat er naar hun indruk in de salariëring van bepaalde groe pen van het politiepersoneel wel van een achterstand kan worden gesproken. Dit hebben de ministers gezegd in antwoord op de desbe treffende schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid de heer van Doorn (KVP). In hun antwoord zeggen de ministers voorts het vol gende. „Deze indruk vindt zijn oorzaak in het ffeit, dat de inconveniënten van onregelmatige dienst en veelal ook de extra werkzaamheden in het politiesalaris niet voldoende worden gecompenseerd. Ook het rapport der commissie werkclassi- ficatie politiefuncties (C.W.P.) geeft afgezien van de inconvenienten, een indicatie voor het bestaan van een achterstand. Het is niet mogelijk aan het rap port der C.W.P. thans zonder meer een nieuwe bezoldigingsregeling voor de politie te ontlenen. De mi nisters zeggen, dat bij het nemen van een beslissing met betrekking tot een salarisherziening voor een omvangrijke groep van burgerlijke ambtenaren als de politie is, reke ning moet worden gehouden met de mogelijkheid van repercussies in de burgerlijke rijksdienst, als mede met het loon en salarisbeleid, dat in het begin van 1960 is vastge steld. Evenwel heeft de regering aanleiding gevonden om daags voor het vertrek van minister Toxopeus naar Nederlands Nieuw Guinea te besluten tijdeliik een inconve- niententoelage toe te kennen, het geen tot verbetering van de inko menspositie van het merendeel der politie-ambtenaren zal strekken. Storm en regen in Europa DIJK VAN ZUIDELIJKE PO-ARM (ITALIË) BEZWEEK OVER DERTIG METER In België grote stukken land onder water ROVIGO, 2-11. Brandweerlieden en soldaten waren woensdagavond met verbeten woede bezig aan het versterken van de dijken in de Po-delta, nadat een dijk van de Goro Po, de zuidelijke arm van deze machtige Noord-Italiaanse stroom, over een lengte van der tig meter was bezweken. Duizen den boeren zijn met hun v'ee en andere bezittingen op de vlucht geslagen voor het water. Het delta-eiland Ariano, tussen de hoofdarm van de Po en de Goro Po, zou, naar men aannam, woensdagavond reeds voor een derde deel onder water staan. Bijzondere beschermingsmaat regelen worden getroffen voor de stadjes Taglio di Po, Ariano en Corbola. Niet alleen de Podelta heeft met overstromingen te kampen, ook in België, in het gebied van Brugge en Gent, staan grote stukken land onder water als gevolg van regen en storm. Vele schepen konden woensdag havens aan de Belgische kust niet verlaten. Tijdens de storm kwamen twee zeeschepen, een Brits en een Frans vrachtschip, bij Antwerpen met elkaar in aanvaring. Het Britse schip, dat gemeerd lag, werd los geslagen, evenals een aantal klei nere vaartuigen. Er werd behalve aan de zeeschepen en de kleinere "Nieuwe wervelstorm in oost-Pakistan DACCA, 3-11. Bij de wervel storm en vloedgolf die het gebied van Chittagong (oost-Pakistan) ge teisterd hebben, zijn waarschijn lijk meer dan honderd mensen om het leven gekomen. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen wanneer de gevolgen van de storm in de meer afgelegen gebieden bekend worden. De haven van Chittagong heeft men in verband met de zware schade die is aangericht tijdelijk moeten sluiten. Drie weken geleden kwamen bij een stormramp in oost-Pakistan 6000 personen om het leven. vaartuigen ook schade aangericht aan de kade en kranen. Ook woensdag hebben stormen zich in Groot-Brittannië doen gel den. Vooral in de Ierse Zee lever den krachtige windstoten grote moeilijkheden op voor de scheep vaart. Vierenwintig winkelmeisjes in Belfast beleefden woensdag de schrik van hun leven, toen de storm het dak van de vijfde etage van het warenhuis, waar zij werk ten, afrukte Ook elders liepen da ken schade op In Blackpool wer den telefoonverbindingen verbro ken RUSSEN WROETEN NOG IN KONGO ROME, 2-11. Jakowljew, de voor malige Russische amabassadeur in Leopoldstad, bevindt zich thans in Accra, aldus meldt het Italiaanse persagentschap „.Continentale", dat gespecialiseerd is in berichten uit de landen van het oosten. Jakowljew, die door kolonel Mo- boetoe was uitgewezen, met het personeel van zijn ambassade, zou grote activiteit ontplooien voor herstel van Loemoemba in zijn macht. Het Italiaanse persagentschap zegt 'bovendien dat de duizend Russische technici, die onlangs in Accra zijn aangekomen om offici eel de Ghanese luchtvaart te orga niseren, in werkelijkheid tot taak hebben Jakowljew bij te staan in de vorming van een Kongolees bewind, dat de Sowjet-Unie gunstig gezind is. Studenten schenken slabbetje aan Perzisch prinsje UTRECHT, 2-11. Het bestuur van de Utrechtse RK. studenten vereniging .„Veritas" zal morgen ochtend om elf uur aan de Iraan- se ambassadeur in zijn residentie te Wassenaar een geschenk overhan digen voor de Iraanse kroonprins. Het geschenk is een kanten slab betje met het embleem van „Ve ritas" er op geborduurd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De enige manier om een vriend te krijgen is or een te zijn. Schip thans reddeloos verloren ZIERIKZEE, 2-11. Het ruim 500 ton metende m.s. „Trio" uit Dor drecht, dat in de nacht van maan dag op dinsdag omhoogvoer op de Kurkenoldam ten oosten van het Zierikzeese havenkanaal, heeft aan de zeedyk - ongeveer ter hoogte van het „stille strandje" -zyn de finitief en voortydig einde gevon den. Het schip is nog los getrokken van de dam, maar werd daarna door de stormachtige wind gegre pen en in de richting van de kust geworpen. Het sloeg tegen de zee dijk en brak praktisch in twee stukken op het gedeelte, waarmede het tevoren op de strekdam - als een soort wipplank - had vastgeze ten. Om dtfkbeschadiging te voor komen heeft men gaten in het schip gebrand, dat daarna zonk. Het kar kas zal met een bok worden weg gehaald. De golven hebben nu vrij spel in het schip, dat weliswaar niet meer jong was - ruim zestig jaar - maar zich toch nog in uitstekende staat bevond. Op weg van Dintel- oord vond het bij Zierikzee zijn graf en dat door een „simpel" feit, dat schipper Fernhout uit Dor drecht nameloos verdriet. Hij heeft het waarschuwingslicht op de punt van de Kurkenol niet gezien en is met volle kracht de basalt- dam opgevaren, misleid door duis ternis en stormachtig weer. In de nacht van dinsdag op woensdag is nog een geslaagde poging onderno men het schip vlot te trekken. De „Jacolga" van de firma Berrevoets te Zierikzee had reeds vastgemaakt maar kreeg later assistentie van een sleepboot van de Wit's Ber gingsmaatschappij te Rotterdam. Runners aan boord Via de strekdam waren twee run ners aan boord gegaan. Samen met schipper Fernhout en nog een be manningslid waren zij aan boord van het geschonden schip, toen wind en water er vat op kregen en het onstuitbaar in de richting van de zeedijk werd gedreven, waar het tenslotte tegen aansmakte. De zich aan boord bevindende mannen wa ren wel geschrokken, maar hebben niet ln levensgevaar verkeerd. De dijk werd slechts licht be schadigd, in tegenstelling met an dere (radio)-berichten, waarin he laas weer eens schromelijk over dreven is, zodat onwetenden er zelfs de mogelijkheid van een dijk- calamiteit uit zouden hebben kun nen concluderen. De beschadiging kan met de geijkte middelen door het waterschapspersoneel worden hersteld. Het schip was verzekerd voor f 100.000, maar het is de vraag of men voor dit bedrag een derge lijk schip nieuw kan kopen. Weg naar hervatting ontwapeningsbesprekingen niet geëffend NEW YORK, 2-11. Russische en Amerikaanse kringen by de V.N. zyn het er over eens, dat de Ame rikaanse delegatieleider Wadsworth er niet in is geslaagd, de weg te effenen voor een hervatting van de ontwapeningsbesprekingen. Dinsdag had de Amerikaan op zyn verzoek een onderhoud van ruim een kwartier met de Russi sche plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Zorin. Volgens Russische kringen zette Wadsworth bij die gelegenheid al leen maar het oude Amerikaanse standpunt uiteen. Zorin had hierop verklaard, dat er geen basis was voor nieuwe onderhandelingen, omdat het Amerikaanse standpunt niet kon leiden tot een akkoord. In Sowjet-kringeft werd ook uiterst koel gereageerd op een Ca nadees voorstel - gesteund door Noorwegen en Zweden - om een adviescommissie in het leven te roepen, die zou moeten trachten een hervatting van het overleg tus sen Oost en West te vergemakke lijken. Amerikaanse kringen verklaar den dat geen poging wordt gedaan voor een nieuw contact tussen de twee delegatieleiders inzake de ontwapeningskwestie. Als Zorin een nieuw voorstel zou willen doen, moest hij maar het initiatief voor een nieuwe ontmoeting nemen. DEN HAAG. Ter gelegenheid van het feit, dat de Fransman Nicolaas Appert 150 jaar geleden het con serveren van levensmiddelen door sterilisatie uitvond, heeft de stich ting „150 jaar Blikconserven" in het Kurhaus te Scheveningen een nationale voedingsdag gehouden. Weer winterdienst K.N.A.C. wegeninformatiedienst DEN HAAG, 1-11. De wegenin- formatiedienst van de K.N.A.C. is vandaag zijn derde winterseizoen ingegaan. De secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, prof. G. Brouwers, heeft vanmorgen per telefoon de eerste inlichtingen ingewonnen en daarbij tevens de dienst officieel geopend. De komende vijf maanden zal de dienst dag en nacht weer ter be schikking van alle weggebruikers staan. Via telefoonnummer 070- 614241 kan men tot 1 april alle in lichtingen krygen over de toestand van de wegen in Nederland en de andere Westeuropese landen. Ver der zullen de belangrijkste gege vens 's ochtends na de nieuwsdienst van acht uur via de radio worden doorgegeven en zonodig ook op an dere tijdstippen. De wegeninforma tiedienst heeft zijn werkmethoden uitgebreid. Meer nog dan voorheen zal men inlichtingen verwerven van de rijkspolitie, die thans in grotere gebieden met mobilofoon wagens patrouilleert. Daarnaast krijgt de dienst zyn inlichtingen van nog tal van andere instanties. Onverwoestbare banier voor V.N.-voorzitter ROTTERDAM, 1-11. De voorzit ter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, de Ier Frederick II. Boland, beschïki sinds 25 oktober van dit jaar over een nieuwe voorzittershamer. Het is er een van plastic spon nen van bierfusten, maar niette min een nette, hanteerbare hamer, die zijn stevigheid reeds jaren lang tijdens vergadering op een Rotter damse brouwerij had bewezen. De historische zitting van de V.N. van 13 oktober j I., waarbij Chroesjtsjef eerst met zijn schoen op tafel had geslagen en later de voorzitter van de Assemblee op uitlatingen van de Roemeense af gevaardigde Eduard Mazincescoe zo fel had gereageerd, dat hij bij het schorsen van de vergadering zijn hamer in tweeën sloeg, bracht een employé van de brouwerij op het denkbeeld de hamer, die hij en zijn directie onverwoestbaar acht ten, aan de heer Boland te zenden, er de hoop bij uitsprekend, dat deze hamer bewijzen zal een sym bool te zijn van de stabiliteit van de Ver. Naties. „U zult deze ha mer volkomen veilig kunnen han teren", schreef de employé, die als wereldburgerondertekende Kind schoot haar vader dood De Belgische politie heeft woens dag een 12-jarig meisje onder vraagd, dat ervan verdacht wordt dat zij haar vader met een geweer heeft doodgeschoten. Het meisje, dat met haar ouders in kasteel Brakel bij Brussel woonde, ver klaarde, dat zij haar vader, die ruzie met 'haar moeder maakte, eerst met het geweer in de aan slag gewaarschuwd had, dat hij uit moest scheiden met herrie maken. Toen hij dit niet deed, had zij hem zonder verder omhaal in do borst geschoten. wil Kennedy „vredeskorps' SAN FRANCISCO, 3-11. Senator John Kennedy, de democratische kandidaat voor 'het Amerikaanse presidentschap, heeft woensdag voorgesteld, jonge Amerikanen te laten kiezen tussen dienst in een vredesleger in onvoldoende ont wikkelde landen en dienst in het Amerikaanse leger. Het „vredes korps" zou moeten openstaan voor vrouwen zowel als mannen, die al len vertrouwd zijn met de taal en de gewoonten van het land waar heen zij uitgezonden worden. De dienst in het .vredescorps" zou drie Jaar duren. Onder de druk van het water van de sterk gestegen Po is woens dagochtend bij Cavendramin, op 20 km- van de zee een dijk gebroken. Het water bedreigt thans Ariano, een door ca. 35.000 mensen be woond eiland tussen twee armen van de Po.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1