Vreugde in Teheran nm gebnnrte van Iraanse kroonprins DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 1 NOVEMBER 1960 117e jaargang: No. 18864 MR1KZEESCHEMN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1339 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaafe, fel. 01110-2938 NA NEGENTIEN JAAR WACHTEN TEHERAN, 31-10. Na het twee en twintigste kanon keizerin Farah. De pasgeborene weegt acht pond. met onkruid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een meng van woorden en 1 niet van daden is als een tuin schot laaide maandagmiddag kort na twaalf uur de Moeder en kind maken het wel. vreugde in Teheran op: het was een zoon. De geboorte had - zoals gemeld - plaats om v(Jf Aldus vernam de hoofdstad, dat de Iraanse dy- voor twaalf 's morgens plaatselijke t(Jd, of tien over nastie, na negentien jaar wachten, een troonopvolger half elf Nederlandse tyd. had: de zoon van Sjah Mohammed Reza Pahlavi en Bij de bevalling schijnen zich enkele moeilijkheden te hebben voorgedaan. In het officiëel me disch bulletin is meegedeeld, dat dr. Salleh, de gynaecoloog van het hof, een tangverlossing heeft moe ten toepassen en dat keizerin Fa rah onder narcose was gebracht. Een uur na de geboorte kwam de keizerin weer bij, waarna de Sjah haar persoonlijk en zonder getui gen ervan op de hoogte bracht, dat zij een zoon ter wereld had ge bracht. Tn de loop van de morgen was keizerin Farah, vergezeld door de Sjah en haar moeder, naar de kraamkliniek in Teheran gegaan. Vanaf dit moment zwegen de luid sprekers, die tot dusver muzikale klanken over Teheran's straten hadden uitgestrooid. Er trad een afwachtende stilte in. De gehele route van het keizer lijk paleis naar de kraamkliniek was met de Iraanse kleuren: groen wit en rood versierd, terwijl op de gevels van tal van gebouwen kleurrijke tapijten waren aange bracht. Tijdens haar rit naar de kliniek werd de aanstaande moe der door de bevolking luide toe gejuicht. Onmiddellijk na het bekend wor_ den van de geboorte, las de mi nister-president van Iran een pro tocol voor, waarin hij namens de bevolking de hartelijkste geluk wensen aanbood aan de keizerin, de Sjah en de kroonprins. Tegelij kertijd werden voor alle Iraanse werkers drie vrije dagen afgekon digd. Met de geboorte van de kroon prins is voor Iran een belangrijk vraagstuk, de troonopvolging, op gelost. Het is de eerste maal sinds een eeuw, dat in Iran een kroon prins geboren is. Tweemaal heeft de Sjah, die op het. ogenblik 41 jaar oud is en in 1941 de troon beklom, zijn hoop op een zoon, die het voortbestaan van de omstreeks twintig jaar geleden door zijn vader gestichte dynastie Pahlavi zou verzekeren, in rook zien vervliegen Om deze „staats raden" scheidde de Sjah na een huwelijk van bijna negen jaar van prinses Fawzieh, een zuster van koning Faroek van Egypte en in 1958 na een huwelijk van bijna ze ven jaar van prinses Soraja. De Sjah huwde in december j.l. met keizerin Farah. Adenauer bepleit N AV O-kerirzwaard BONN, 1-11. Bondskanselier Aden auer van west-Duitsland heeft maandagavond in Bonn tegenover Britse en Duitse journalisten zich uitgesproken voor een eigen af schrikwekkend kernwapen van de Navo. De Navo zou tegenover de potentiële tegenstander met gelijk waardige wapens uitgerust moeten zijn, aldus Adenauer. De Bondskan selier verklaarde zich voorstander van een gemeenschappelijk orgaan" van de Navo-landen, „dat zich ver antwoordelijk voelt voor alle men sen, die voor een vijand met een sterke kernbewapening staan". Adenauer gaf te kennen er te gen gekant te zijn, dat elke staat zijn eigen kernwapens vervaardigt. Wilde dronkemansrit door Amsterdam AMSTERDAM, 31-10. Vanmid- dag omstreeks half vier heeft de 55-jarige Amsterdamse chauffeur monteur P. L. de G., die onder in vloed van sterke drank verkeerde, met zijn auto een wilde rit door de Amsterdamse binnenstad gemaakt. Daarbij kwam hij twee keer in bot sing met een personenauto, reed een verkeerszuil omver, probeerde op een politie-agent te paard, die hem wilde aanhouden, in te rijden en slingerde vervolgens nog twee dames op het Marnixplein tegen over de Westerstraat met zijn wa gen tegen de straat. De auto, die zwaar werd beschadigd, kwam ten slotte vlak bij het politiebureau Raampoort tot stilstand, waarna de G. kon worden gearresteerd. In zijn gezelschap bevonden zich nog twee personen. Loonoverleg in het grafisch bedrijf NA EEN WEEK Ondergrondse B.B.-ers kwamen weer naar boven BERG E.V DAL, 31-10. Om pre- cies 12 uur maandagmiddag is de ondergrondse B.B.-bunker van de commandopost kring Gelderland in Berg en Dal, waarin een week lang 25 personen hebben deelge nomen aan een oefening, geopend. Zeven etmalen lang is het enige contact, dat men met de buiten wereld had een simpel telefoontje geweest, waarin gevraagd werd of alles nog goed was. Dit telefonisch contact werd elk kwartier herhaald maar meer dan deze vraag werd niet gesteld. Een maal is de deur van de bunker tussentijds open geweest en dat was toen de telefoniste mej. Awa- ter naar het ziekenhuis moest worden vervoerd in verband met een acute blindendarmontsteking. De 25 deelnemers werden van middag opgewacht door een grote schare familieleden, terwijl de koninklijke militaire luchtmacht kapel aan deze familiehereniging bijzondere luister bijzette. De eer ste indrukken, die de B.B.-leiding van deze oefening kreeg, waren bij zonder gunstig. De arts, die aan de oefening deelnam, de directeur van de Nij meegse G.G.D. dokter J. C. Burg, verklaarde zeer tevreden te zijn over de wijze, waarop men deze afzondering is doorgekomen. Vol gens hem zijn bij een ieder span ningen opgetreden, die hebben ge leerd, dat men bij herhaling van een dergelijke oefening moet wer ken met B.B.ers, die op elkaar zijn afgestemd. De voeding uit blik heeft voldaan en de maagklachten die zijn opgetreden waren niet van dien aard, dat moest worden inge grepen. Echtpaar omgekomen door kolendamp ZWOLLE, 31-10. Te Bergen- theim (gemeente Hardenberg) is het echtpaar, J. Huizenga Jonk hof, dood in zijn woonkamer aan getroffen. Zij bleken te zijn over leden door kolendampvergiftiging. Een te Amsterdam wonende doch ter, die gisteravond met haar ver loofde op bezoek kwam, vond haar vader, een 68-jarig gepensioneerd schoolhoofd, liggend op de grond, terwijl haar 65-jarige moeder nog in een stoel zat. Blijkens het onderzoek moet het echtpaar reeds vrijdagavond ge storven zijn. De post die zaterdag ochtend was bezorgd was onaan geroerd gebleven. Een slager die zaterdagochtend vlees heeft neer gelegd in de keuken aan de ach terzijde van het huis, heeft niets van het ongeval gemerkt. Jonge Deen verdronken Om precies 12 uur maandagmiddag is de ondergrondse B.B.-bunker van de commandopost Kring Gelderland in Berg en Dal, waarin een week lang 25 personen hebben deelgenomen aan een oefening, door de burgemeester van Groesbeelc, geopend. - Foto: opgewekt kwam de eerste B.B.-er uit de bunker. Algemene Vergadering V.N. CUBA BESCHULDIGT VERENIGDE STATEN VAN AGRESSIE NEW YORK, 31-10 Cuba heeft maandag in de algemene vergade ring der V.N. de Verenigde Staten ervan beschuldigd dat ztf de vrede en veUigheid in de wereld in ge vaar brengen en agressie tegen Cuba beramen. De Cubaanse minister van bui tenlandse zaken, Raul Roa, zei, dat de V.S. klaar staan om een groot scheepse aanval op Cuba te doen vanuit bases in de V.S. en Gua temala en vanuit de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba zelf. Raul Roa verklaarde dit in een rede waarin hij ervoor pleitte dat de beschuldigingen van zijn rege ring aan het adres van de V.S. als „een belangrijke en dringende kwestie in een voltallige algemene vergadering behandeld worden. Hij kantte zich tegen het voorstel om deze kwestie eerst door de eerste politieke commissie te laten be handelen. Voor hij hierover het woord kreeg, had de algemene vergade ring al besloten een nieuw punt op haar agenda op te nemen over „de plannen van de Amerikaanse rege ring om Cuba aan te vallen". Roa zei voorts, dat de Verenigde Staten van Cuba de „vazal" van weleer wilden maken. Hij liet fo to's zien van wapens, die naar hij zei door een Amerikaans vliegtuig op 29 september boven Cuba wa ren uitgeworpen „ter versterking van de contra-revolutionairen". Op 8 november: New Yorkse politie wil zich ziek melden NEW YORK, 1-11. De leden van de politie in New York hebben maandag gedreigd zich op 8 no vember, de dag van de Amerikaan se presidentsverkiezingen, allemaal ziek te melden als zij op sociaal ge bied hun zin niet krijgen. De poli- tie-agenten mogen niet staken. Het arbeidsconflict in de New Yorkse politie is ontstaan nadat de politiechef de leden van zijn korps verboden heeft een tweede baan te hebben Een onderzoek had name lijk aangetoond dat een groot deel - volgens New Yorkse bladen het merendeel - van de agenten een tweede werkkring heeft en dat en kelen zich ziek meldden - met be houd van salaris - om elders te kunnen werken. Versoheidene agen ten zijn ontslagen. Ned. soldaten vertrokken uit La Courtine LA COURTINE, 31-10. De eerste manschappen van de elfde ge vechtsgroep der eerste infanterie divisie hebben vanmorgen het kamp te La Courtine verlaten. De compagnie, waartoe 488 voertuigen en 3100 manschappen behoren, be staat uit een bataljon garde-grena diers, een bataljon garde-jagers en een bataljon garde-fusiliers „Prin ses Irene". Via de plaatsen Bourges en Mourmelon zullen zij in de namid dag van 2 november in de leger plaats Oirschot aankomen. De laat ste Nederlanders hebben dinsdag het kamp „La Courtine" verlaten. RESOLUTIE OVER VLUCHTELINGEN NEW YORK, 1-11. De sociale commissie van de algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft maandag met 64 stemmen voor, geen tegen en twaalf onthou dingen een resolutie aangenomen waarin er bij d.e lid-staten van de V.N. en de internationale organisa ties die een band hebben met de V.N., op wordt aangedrongen hun inspanningen tot hulp aan de vluchtelingen op zuiver menselijke grondslag voort te zetten. Tot de landen die zich onthouden hebben, behoren die van het communisti sche blok. De resolutie was door de Britse lady Tweedsmuir ingediend. De algemene vergadering van de V.N. heeft maandag bij acclama tie een resolutie aanvaard, waarin er bij Oostenrijk en Italië op aan gedrongen wordt, de onderhande lingen over het geschil inzake zuid- Tyrol te hervatten en indien dit geen resultaat mocht opleveren^ andere middelen tot het bereiken van een vreedzame .regeling die het handvest biedt aan te wenden zoals bij voorbeeld het aanhangig maken van de kwestie bij het in ternational® gerechtshof in Den Haag. AMSTERDAM, 31-10. De verte genwoordigers van werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf zullen de mogelijkheid nagaan van een tussentijdse loonherziening met ingang van 1 januari a.s. De eerste bespreking daarover is vandaag gehouden in het centraal bureau voor de grafische bedrijven, het overlegorgaan voor deze bedrijfs tak. Ze zullen binnenkort worden voortgezet nadat de deskundigen van beide partijen zich hebben be raden. Hoewel de grafische C.A.O.'s tot 31 december 1961 van kracht zijn werd bij de vorig jaar gevoerde onderhandelingen slechts een pro- duktiviteitsberekening tot eind 1960 gemaakt. Partijen kwamen overeen dat zij voor 1 januari 1961 de verdeling van de ruimte in 1961 zouden berekenen. Men volgde deze weg omdat men van mening was dat eind 1960 de verwachtingen voor 1961 beter zouden kunnen worden beoordeeld. Het college van rijksbemiddelaars stemde er in toe dat partijen eind 1960 hun nieuwe „ruimteverdelingsvoorstellen" voor 1961 bij het college konden indie nen. Nieuwe beschuldiging van ex-Turkse premier VASSIADA, 31-10. Het Turkse hooggerechtshof heeft zich maan dagochtend .beziggehouden met een tenlastelegging tegen oud-premier Menderes, volgens welke hij een arts 'heeft aangezet een kind dat hij bij een maitresse had te doden. Menderes, vader van drie kin deren, ontkende niet een verhou ding te hebben gehad met een ac trice van de staatsopera van An kara, Ayhan Aydan. Als gevolg van deze verhouding heeft zij vol gens haar eigen zeggen in de jaren 1950 - 1954 drie maal abortus la ten plegen, en in 1955 voortijdig - te zijn -bevallen. Menderes zei niet te hebben geweten dat Ayhan Ay dan drie maal een abortus heeft laten plegen en ontkende dr. Fah- ry Atabey, een zeer bekend ver loskundige in Instanbul, te hebben gevraagd het kind te doden. INTREKKING VAN BANKBILJETTEN AMSTERDAM, 31-10. Blijkens een mededeling van de Nederland- sche Bank worden bankbiljetten van f 100 model 1947, van f 25 mo del 1949, en van f 20 model 1945 en model 1955, ingetrokken. De Bank roept houders van deze bil jetten vóór 1 mei 1961 ter verwis seling bij haar aan te bieden. De biljetten zijn gedateerd resp. 9 juli 1947, 1 Juli 1949, 7 mei 1945 en 8 november 1955. Op de biljetten van f 100 is, rechts op de voorzijde, een vrouwenportret naar een schil derij van Rembrandt geplaatst, op die van f 25 een afbeelding van koning Salomo. De biljetten van f 20, model 1945 vertonen op de voorzijde een portret van Willem III stadhouder koning, die van mo del 1955 een portret van Boerhave. In de afgelopen week zijn in Al- gerië 604 verzetsstrijders buiten gevecht gesteld, zo is maandag van Franse officiële zijde bekend ge maakt. WEMELDINGE, 31-10. De zes tienjarige Deen Ebbe Marius Lar- sen, opvarende als kok van de Deense kustvaarder Hjemsted/Tim- merup Danmark is in de afgelopen nacht te Wemeldinge in het kanaal door Zuid Beveland verdronken. De jongen was na cafébezoek aan boord van de kustvaarder geweest en is toen vermoedelijk weer van boord gegaan en daarbij te water geraakt. Direct is men begonnen te dreggen en reeds na een kwartier kon men het lichaam bergen. Dr. A. J. Eckhardt, trachtte met kunst matige ademhaling en zuurstoftoe diening de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Jager gedood Ook de 11 maanden jonge Wendy Rote uit St. Petersburg, Florida, heeft haar moeilijkheden, vooralals het spaghetti betreft. door lading hagel HILVERSUM, 31-10. De 26-jari- ge Loosdrechtenaar Tijmen van Wettum is op tragische wijze om het leven gekomen doordat hij op de eenden jacht getroffen werd door een lading hagel uit het ge weer van zijn 21-jarige broer. Hij werd zaterdagmiddag na het onge val in Breukelen met schotwonden in het achterhoofd naar het Hil- versumse diaconessenhuis gebracht en daarna, op aanraden van de aanwezige doktoren, naar het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht. Operatief ingrijpen daar kon het leven van het slachtoffer echter niet redden. De heer van Wettum was ge huwd en vader van een kind. Za terdagmiddag waren de twee ja gers naar de wal van de plas ge roeid om het wild op te sporen. De jongere broer bracht de jachtbe- nodigdheden naar de wal en strui kelde toen hij op het land wilde klimmen. Het geweer in zijn hand ging hierbij ongelukkigerwijs af. in Kanaal van Zuid-Beveland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1