Praktijkschool voor de boer Voorzitter Oud-Edam bracht het historisch verhaal van zijn stad Spit,Spierpijn DAMPO SCHILDER ZELF MET WAT UQT PE DE RODE HULP VOOR ALGERIJE „Eens iets heel anders" „Stad en Lande" hield geslaagde najaarsvergadering ZIERIKZEE, 28-10. „Eens heel iets anders", moet het bestuur van „Stad en Lande" hebben gedaeht, toen zij de heer G. T. Vermeer uit nodigden een causerie te houden over de stad Edam. De heer Ver meer is in deze stad voorzitter van de historische vereniging en bij uitstek deskundig. Op een vrijdag avond in „Concordia" gehouden vergadering, bracht deze Edammer zijn verhaal, waarbij naast enkele punten van overeenkomst, de e- norme verschillen opvielen tussen de historie van Zierikzee en de on derhavige stad in Noordholland. Een merkwaardige coincidentie in de afgelopen zomer vormde het feit dat de voorzitter van „Stad en Lande" dr J. J. Westendorp-Boer- ma met vakantie te Edam vertoef de op hetzelfde moment dat de vereniging Oud-Edam een trip naar Zierikzee maakte. De banden tussen beide steden zijn dus al en kele maanden oud. De heer Vermeer gaf grif toe dat de geschiedenis van Zierikzee veel meer bewogen is geweest dan die van Edam, een plaats die in de Vlaamse tijd nog niet bestond. De streek waarin de stad ligt, was in die tijd nog een gebied van moe ren en plassen en de eerste bewo ners moesten een uiterst primitief leven hebben geleid, mogelijk in paalwoningen. Tot 1300 had de zee in deze gewesten een ongebreidel de invloed en de graven van Ken- nemerland hadden er maar bitter weinig belangstelling voor, omdat het gebied geen baten opleverde. De armoede dreef de toenmalige bevolking tot het organiseren van strooptochten die als noodzakelijke reactie weer onderwerpingstochten van de graven tengevolge had, o.m. door graaf Willem II, die op een van deze tochten in het gebied rond Edam werd vermoord. Naar beweerd wordt vond graaf Floris V bij een andere strafexpe ditie later het graf van zijn vader. Floris V intussen zag kans het ge bied te onderwerpen, waarbij hij o.m. de „Dwangburcht" „Radbout" te Medemblik gebruikte. Belangrijke privileges Zeer belangrijk tot de ontwik keling van Edam droegen bij een tweetal privileges geschonken door graaf Willem V in 1357, waarbij de plaats stadsrecht kreeg en het recht een haven te graven naar de Zuiderzee. Dit kanaal moest „on- versperd" blijven, d.w.z. dat geen tol mocht worden geheven. Langs dit kanaal nu ontstond een zich sterker ontwikkelende scheepsbouw waaraan Edam zijn bloei te dan ken heeft. Niet dus aan de kaas, want de naam „Edammer kaas" is slechts ontstaan door het feit dat Noordhollandse kaas via Edam werd uitgevoerd en dus niet gefa briceerd. Een belangrijke ontwikkeling viel in de periode 1350-1500 en ook tussen 1400 en 1500 sloeg Edam nog een redelijk figuur. De Gouden Eeuw evenwel, had voor Edam niets gouds, want het betekende het einde van de bloeitijd. Dit vond zijn oorzaak in het voor Edam trieste feit, dat op last van Karei V uitwaterende sluizen in het E- damse kanaal moesten worden aangebracht, om een betere water beheersing in het omringende ge bied mogelijk te maken. De vroe de Edamse vaderen hebben de aanleg van de sluis tot en met ge saboteerd en van onderhoud na dien kwam ook niets terecht, maar de sluis vormde toch het blok, waarover de welvaart uiteindelijk struikelde. Maatschappelijke en sociale toestanden De heer Vermeer gaf interres- sante cijfers over de maatschap pelijke en sociale toestanden in de bloeitijd van de scheepsbouw. „Sa larissen" werden uitbetaald, die angstig klein waren. Een houtza ger verdiende in 1600 5 stuivers per dag, de lossers niet veel meer, maar - ook toen al - de vakman kwam er beter af. Een vakbe kwaam scheepstimmerman ver diende f 6,per week, hetgeen zeer veel was. Toen Willem van Oranje in 1580 op bezoek kwam werd een groot feestmaal aange richt. De scheepsbouwers van toen waren ook vaak nog landbouwers. Zoutziederijen werden ook in E- dam gevonden. In de 17e eeuw werd Zaandam de grote concurrent van de stad en ging het steeds bergafwaarts. In de 18e en 19e eeuw bereikte het verval een dieptepunt, hoewel er uit de 18e eeuw (en natuurlijk uit eerder tijd) nog wel fraaie gebouwen zijn over gebleven. In 1957 vierde de stad het 600-jarig bestaan, bij gelegen heid waarvan de bevolking - naar Zierikzees' voorbeeld - inhistori- sche costuums was gestoken. Na de pauze vertoonde de heer Vermeer een keurcollektie Edamse kleurendia's die de overtuiging vestigden dat er ook in gindse stad buitengewoon veel historisch schoons valt te genieten. In een slotwoord haakte de voor zitter dr J. J. Westendorp-Boerma in op de punten van overeenkomst tussen Zierikzee en Edam en gaf de wens te kennen met „Stad en Lande" aan deze merkwaardige stad nog eens een bezoek te bren gen De heer Vermeer mocht het fotoboek „Zierikzee" in ont vangst nemen. STOOMCURSUSSEN MET HOOG RENDEMENT Heel wat landarbeiders, boeren, assistenten bij de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst en leerkrachten bij het landbouwonderwijs zijn de afgelopen anderhalf jaar voor een of twee weken nog eens „naar school" geweest. Uiteraard niet naar een gewone school, maar toch wel naar een instelling,die er zijn mag: de praktijkschool voor land arbeid te Emmeloord. Combinatie van theorie en praktjjk Het doel van de praktijkschool is het geven van onderwijs in doel matig gebleken arbeidsmethoden. Hierbij wordt niet alleen gebruik gemaakt van de resultaten van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, maar ook van de praktijkervaring van boeren en landarbeiders. Een goede combina tie dus van theorie en praktijk. Wanneer de leerlingen een cur sus hebben doorlopen, kan men er van overtuigd zijn, dat ze in de kortst mogelijke tijd zoveel moge lijk landbouwwerkzaamheden heb ben leren verrichten. Elke oefening begint met een korte bespreking van de theorie, waarin de aanwe zige kennis wordt afgetast en zono dig aangevuld. Een groot deel van de opdrach ten wordt uitgevoerd in een barak met een oppervlakte van 2000 m2. Verder beschikt de school over een hoeveelheid grond en tenslotte heb ben ook heel wat boeren in de N. O.P. hun medewerking toegezegd en krijgen zij dus van tijd tot tijd bezoek van „leerling-werkkrach ten". Iedere cursus vereist een prima uitgebalanceerd programma met af wijkingsmogelijkheden wanneer het weer deze vereist. Ook moet een zekere reserve grond en ge wassen aankezig zijn. De omvang van het werktuigenarsenaal is wel iswaar vrij groot, maar toch zo be perkt, dat er niet voor iedere leer ling trekkers en machines aanwe zig zijn. Improvisatie gevraagd Om: het effect van de cursus zo veel mogelijk te vergroten, schep pen de instructeurs steeds wisse lende omstandigheden, zodat het improvisatievermogen wordt ont wikkeld. De instructie mag echter niet te lang duren vermoeidheid doet de resultaten dan verminde ren. Het peil van de crusussen wisselt nogal sterk. Het wordt steeds aan gepast aan de vooropleiding die de leerlingen hebben gehad. Doel en uitgangspunt wisselen sterk met de functie van de leerlingen in de maatschappij. Langer dan twee weken duren de cursussen meestal niet. De cursisten kunnen thuis immers moeilijk ge mist worden. De huisvesting van de leerlingen is nog een probleem. Voorlopig behelpt men zich in de barak. In de toekomst hoopt men over een internaat te kunnen be- schillen. Op het verlanglijstje staan verder nog werktuigen en een kop pel eigen paarden. Waarom niet? Wij willen de landbouworganisa ties er met klem op wijzen, hoe nuttig praktijkscholen van derge lijke aard zijn. Meer en meer ge voelt men de behoefte de theore tische scholing aan te vullen met een bij uitstek praktische opleiding. Is het dan niet mogelijk ook in andere landbouwstreken praktijk scholen te vestigen? In de tuinbouw is men al zo veel verder. Het lijkt ons toe, dat de jongerenbonden hier toch zeker aandacht aan wil len besteden. Een dergelijke instel ling ligt toch zeker in hun inte> ressensfeer. Ingezonden mededeling en reumatische pijnen wrjjft U eveneens weg met Oudheidkundigen hebben in een grafheuvel te Schwalbach in Hessen de overblijfselen gevonden van een Keltische strijdwagen met twee wielen. Het wordt mogelijk geacht de wagen geheel te recon strueren. Slechts eenmaal eerder is een dergelijke vondst gedaan, namelijk in het graf van een Keltische hoofdman in het zuiden van Frankrijk. Oud horloge Een 62-jarige Amerikaanse zeeman, kapitein John Be velander van de „American Harvester", is op weg naar Europa waar hij een hor- log in ontvangst zal nemen dat hij juist voor het uit breken van de tweede we reldoorlog in een Italiaans hotel had laten liggen. Het horloge dat het stadsbe stuur van Bevelanders woonplaats, West Sayville, de zeeman had geschonken, was in 1944 door een Britse soldaat in Italië gekocht. Pas onlangs, toen het hor loge was stukgevallen, ont dekte de nieuwe bezitter een inscriptie voor Beve lander. De „American Har vester" is op weg naar Rot terdam. Ingezonden mededeling DE VERF VOÖR HET SCHILDERFEEST SIKKENJ.TJALLEMA PBODUKT SPORT Het programma voor zaterdag 5 november luidt als volgt. Ie klas: Kapelle-Hoek; SVD- Colijnspl. Boys; MEVO- Veere (3.30 uur, scheidsr. J. v. d. Linde); We- meldinge-Spui; Wolfaartsdijk-Tetn. Boys. 2e klas C. Brouwershaven III- Burgh III (3.30 uur, scheidsr. A. de Looze); Duiveland-'Zeemfeeuwen (3.30 uui;, scheidsr. Th. Sies); WIK- MEVO II (3.30 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen). 3e klas D: Bruse Boys II-Duive- land II (3.30 uur, scheidsr. J. Schol ten); SINOTO-WIK II (3.30 uur, scheidsr. W. J. v. d. Dries). Junioren Groep B VIII: Brouwershaven B I-Burgh B I (2.15 uur, scheidsr. M. A. Fonteine); Zeemeeuwen B I- Renesse B I (2.15 uur, scheidsr. N. Speelman); MEVO B I-WIK B I (2.15 uur, scheidsr. H. Schot). Groep B IX: SINOTO B I-Zie- rikzee B III (2.15 uur, scheidsr. J. Pomper); Bruse Boys B I-MEVO B II (2.15 uur, scheidsr. Th. Sim mers). Het programma voor zondag 6 november luidt als volgt. Ie klas B: Brouwershaven-Burgh II (scheidsr. N. Speelman); Zierik zee III-Zierikzee II (scheidsr. J. Scholten):. 2e klas C: SVOWK-Renesse II (scheidsr. J. v. d. Linde); Zonne- maire II-SVOWK II (scheidsr. W. J. v. d. Dries). De aanvangsuren voor de zondag competitie zijn 2.30 uur. De frambozenteelt iu Zeeland KAPELLe; 29-10. De laatste ja- ren is in Zeeland en in het bijzon der rond Kapelle-Biezelinge op Zuid-Beveland de teelt van fram bozen van grote betekenis gewor den. Op de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge werden een vijftal jaren geleden jaarlijks niet meer da& 100.000 tot 200.000 kg. frambozen aangevoerd, maar de laatste twee jaren ligt de frambozenproduktie in dit gebied dicht bij een miljoen kilogram. Het is vooral te danken aan de goede eigenschappen van het fram- bozenras Malling Promise dat de teelt zich hier zo heeft uitgebreid. Dit ras blijkt namelijk zeer ge schikt te zijn voor de Zeeuwse om standigheden. Nog altijd is dit het beste ras dat beschikbaar is. De vrucht is mooi en stevig en de kilo-opbrengst ligt hoog. Op de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle, welke een onderdeel is van het landelijk proefstation voor de fruitteelt in de vollegrond te Wilhelminadorp, wordt ook veel aandacht geschonken aan rassen en cultuurproeven bij frambozen. In 1960 was het evenals in de drie voorgaande jaren de Malling Promise welke als beste frambo- zenras naar voren kwam. Zilveren jubilaris bij Kon. „Zeelandia" N.V. Tijdens een feestelijke en zeer druk bezochte receptie in café res taurant „Mondragon" vond zater dagmiddag een hartelijke huldi ging plaats van de heer C. Vier- ver, wegens zijn 25-jarig jubileum in dienst van de Kon. fabriek van bakkerijgrondstoffen Zeelandia N.V. De jubilaris werd toegespro ken door de directeur de heer M. Doeleman H.Jz., die herinnerde aan de tijd dat de heer Viergever als jongen bij Zeelandia in dienst kwam en lief en leed in het bedrijf deelde. Uitdrukking gevend aan zijn goede gevoelens bood de direc teur de jubilaris een fraai radio toestel met ingebouwde platenspe ler aan en speldde hem het gouden ereteken op de borst. Ook mevrouw (Foto: J. M. Berrevoets). Viergever werd in de huldiging be trokken en kreeg een herinnering aangeboden. Namens zijn afdeling dankte de hoofdboekhouder J. Le- gemaate de jubilaris voor de onder vonden prettige samenwerking. De heer J. Willemse, sprekend namens het gehele personeel, schet ste de groei van het bedrijf tijdens de dlenstperiode van de jubilaris en zag terug op 25 jaar dankbare samenwerking en collegialiteit. Hij bood de jubilaris een passend ge schenk aan bij de platenspeler. In een uitvoerige speech richtte de heer Viergever zich hierna tot di rectie en personeel, waarna men de middag gezamenlijk in gezellige sfeer doorbracht. Nederlandse vereniging van televisiekijkers wordt stichting Streven naar tweede t.v.-programma UTRECHT, 29-10. De Nederlandse vereniging van Televisiekijkers heeft in Utrecht op haar algemene ledenvergadering besloten deze or ganisatie te transformeren in een stichting. Dit besluit is genomen, omdat men van oordeel is, dat aan een kijkersvereniging met contri buerende leden geen behoefte meer bestaat, nu aan een groot deel van de wensen die in 1958 onder de kijkers leefden tegemoet is geko men. Tevens ziet men het als een voordeel van een stichting dat de tijdrovende administratieve romp slomp ten behoeve van ledenwer ving en contributie-inning gaat vervallen. Het verenigingsorgaan „Wij Televisiekijkers" is inmiddels opgenomen in 'het weekblad „Tele_ vizier". Zodra de televisienota inzake de eventuele invoering van commer ciële televisie bij de tweede kamer is ingediend zal een van de eerste activiteiten van de nieuwe stich ting zijn, dat men er bij de kamer op aandringt, bij hun besluit voor al ook rekening te houden met de belangen van de kijkers. Die zijn, volgens de stichting, gebaat bij een Boeken en Brochures Modern financieren Rondkomen zonder zorgen Deze nieuwe uitgave van het Ge- zins-Begroting-Instituut is de 25e geheel omgewerkte editie van de allereerste G.B.I.-uitgave „Het Huishoudboekje". Het is thans 9 jaar geleden, dat het Gezins-Begrotings-Instituut zijn eerste kader-cursus gafSinds dien zijn er jaarlijks honderden cursussen en lezingen gehouden voor huisvrouwen en toekomstige huisvrouwen; voor maatschappe lijke werk(st)ers en gezinsverzorg sters; voor verschillende takken van onderwijs. Een reeks van handleidingen is uitgegeven. Dui zenden budgets van gezinnen zijn bestudeerd. Het loonde de moeite na deze uitgebreide ervaringen, de basisbrochure, tot dusverre onder de titel „Het Huishoudboekje" verschenen, eens duchtig onder de loupe te nemen. Het resultaat is niet een zware, moeizame verhandeling, maar een vlotlezend geschrift, waaruit alle ballast is verdwenen. Het is als met apparaten. Als men in een museum b.v. de opeenvolgende te lefoontoestellen ziet, zien de eer ste apparaten er heel ingewikkeld, de moderne gladde toestellen er dood-eenvoudig uit. Maar er in zit een lang stuk denkwerk. In de nieuwe brochure „Modern Financieren" wordt een schat van praktische ervaring in prettig ver teerbare vorm opgediend. De prijs bedraagt 5 cent. De bro chure is, zoals alle uitgaven van het Gezins-Begrotings-Instituut, verkrijgbaar bij de plaatselijke Spaarbanken en Boerenleenban ken; op de postkantoren zijn kaar ten verkrijgbaar waarop men de uitgave kan bestellen door bij plakking van de prijs in postzegels. Men krijgt het bestelde dan per post toegezonden. zo spoedig mogelijke realisering van een onafhankelijk cultureel verantwoord tweede televisiepro gramma. Dit is zonder kijkgeld verhoging naar haar oordeel alleen te beréiken door invoering van commerciële televisie in Engelse stijl, waarbij de adverteerders geen invloed hebben op de pro- grammasamenstelling. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental van de vereniging is gedaald van 5098 op 1 oktober 1959 tot 2654 op 1 oktober 1960. Het financieel tekort van de vereniging bedraagt momenteel f 3262,71. Dit bedrag zal, zoals de voorzitter van de vereniging, de heer J. Hardeman, mededeelde door derden worden aangezuiverd. Scheepvaartberichten Asterope, 29-10 te Amsterdam. Navicella (t), 29-10 van Belfast naar Ardrossan (30-10 aldaar). Sarangan, 31-10 te Balboa. Veel bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met tij delijk enige regen en vannacht hier en daar mist; aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, morgen matige tot krachtige zuidelijke wind; iets koudere nacht morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 1 nov. Zon op 7.34 onder 17.12. Maan op 16.43, onder 4.51. Volle maan:» 3 nov. te 12.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 nov. 1.41 v.m. 13.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 nov. 0.58 v.m. 13.25 n.m. Springtij: 5 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-10. - Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het week einde stond het weer onder invloed van een storing die over Frankrijk naar ons land was gekomen. Zij bracht vrij veel regen, op verschei dene plaatsen meer dan 20 mm. Vanmorgen had alweer een vol gende storing, afkomstig van de oceaan, ons land bereikt, zodat op nieuw op vele plaatsen regen viel. Bij de Azoren bevindt zich een groot lagedrukgebied, waarvan zich een storing losmaakt, die zich in de richting van de Britse eiland be weegt. Onder invloed hiervan zal de wind morgen toenemen uit zui delijke richting en nieuwe hoeveel heden zachte oceaanlucht aanvoe ren. De storing zal bovendien tijde lijk regen brengen. Het blijft dus zacht, maar onbestedig weer. PREDIKBEURTEN voor woensdag 2 november (Dankdag) Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 7.30 uur ds. Bezemer. Renesse: 7 uur ds. v. Liere (m.m.v. kerkkoor). Dreischor: 7 uur vicaris Kelling. Oosterland: 10 uur ds. Rijks, 7 uur ds. Wester hof. Sirjansland: 7 uur ds. Spelt, Dinteloord (dinsdag 1 nov.). Brui- nisse: 10 en 5 uur ds. P. Westland, St. Annaland. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Boerma, 7 uur ds. Tiemersma. Haamstede: 10 uur ds. Tiemersma, 7.30 uur ds. Boer ma. Scharendijke: 10 uur ds. Kam per, 2.30 uur ds. Wielemaker. Zon- nemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 uur dr. Becker, 5 uur ds. Melse. Oosterland: 10 en 3 uur ds. J. Vrolijk, Rotterdam- Delf shaven. Bruinisse: 10 uur ds. Wielemaker, 5 uur ds. Kamper. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 7 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 3.30 uur ds. M. C. Tanis, Barendrecht. Haamstede: 10 en 7 uur ds. G. de Vries, 's-Gra- vendeel Nieuwerkerk: gecombi neerd met Zierikzee. Geref. Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. A. F. Honkoop, Goes. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur ds. H. Rijksen, Gouda. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur ds. Hage, Middelburg. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. H. Ligtenberg, Rotterdam. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. M. A. Mieras, Krimpen aan de IJssel. Bruinisse: 10 en 5 uur dhr. Kamp, Utrecht. &IIT FARAH DIBAH (Vervolg van pagina 1) De geboorte vond ongeveer een uur, nadat keizerin Farah in de kraamkliniek was opgenomen, plaats. Er werd bekendheid aan gegeven door het lossen van 41 sa luutschoten. Indien een prinses was geboren zouden slechts 21 sa luutschoten zijn gelost. De geboor te bevestigt de mening der Per zen, dat oktober een „koninklijke maand" is. Het was een normale bevalling, die werd verricht met inachtne ming van alle voorschriften terza ke der Perzische tradities. De geboorte gaf onder het volk aanleiding tot grote vreugde. Wildvreemde Perzen vielen el kander in de armen en omhelsden elkander. Voor het paleis en op de pleinen van Teheran werd gezon gen en gesprongen. Alom hoorde men de uitroep: „Leve de keizerin, leve de troonopvolger, leve de sjah" Felicitatieregister in Den Haag De kanselier van de ambassade van Perzië, iïi Den Haag, de heer Anouchiravan Kazemi, zei maan dagochtend: „Wij zijn uitermate verheugd over dit goede nieuws". In het gebouw van de ambassade aan de Rust en Vreugdelaan in Wassenaar zal tot en met donder dag een felicitatieregister worden opengesteld en wel van 10 uur des morgens tot 1 uur 's middags. ROME, 30-10. De premier van de Algerijnse regering in balling schap, Ferhat Abbas heeft tegen over een verslaggever van het Ita liaanse communistische blad „Uni- ta" verklaard dat de Chinese hulp aan de Algerijnse verzetsbeweging „in welke vorm dan ook, met Tu nesië noch met Marokko compli caties zal veroorzaken". „Het socialistische kamp helpt ons op een beslissend tijdstip in ons bestaan zonder hieraan voor waarden te verbinden", aldus Fer hat Abbas. „Ik denk dat het Alge rijnse volk hiermee rekening zal houden wanneer het, eenmaal zijn politieke onafhankelijkheid heeft verkregen". MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 31-10. Aanvoer 1915 stuks vee, t.w. 1147 vette koeien en osen en 768 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3.00-3,20 f 2,60-2,95 2,40- 2,60; varkens (levend gew.) f 1,69- 1,67-1,65. Vette koeien en ossen: aanvoer even korter, handel kalm, prijzen vooral niet hpger, enkele prima's boven notering. Varkens: aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen iets gedrukt, prima vleesvarkens boven notering, slachtzeugen van f 1,42-1,45 per kg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2