Amerikaans geheim rapport twijfelt voorsprong der V.S. aan DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 31 OKTOBER 1960 117e jaargang No. 18863 MRIKZEESCHEfflN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesje* (max. 15 mm.} f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Ziorikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaat», tel. 01110-2938 Reacties op ruimteprogramma's Meer ongerustheid in landen met steunpunten NEW YORK, 29-10. De „New York Times" heeft zaterdag de tekst gepubliceerd van een rapport van de Amerikaanse geheime dienst over de reacties in de wereld op de Amerikaanse en de Russische ruimteprograms. Het blad ver meldt niet hoe het aan dit gehei me rapport is gekomen. Volgens het rapport Is bij een onderzoek naar de openbare me ning in het buitenland over de ruimteprestaties gebleken dat 53 procent van cfb ondervraagden van oordeel is dat de Russen op de Amerikanen voor liggen, terwijl slechts dertien procent meent dat de Verenigde Staten een voor sprong hebben. Verder is bij het onderzoek ge bleken dat men sedert het lance ren van de eerste spoetnik niet zeker meer ls van de voorsprong van de Verenigde Staten op het ge bied van de natuurwetenschappen en de techniek. De Russen wekken de indruk dat de Amerikanen op militair terrein achter zich te heb ben gelaten. Het schijnt dat men in het alge meen van oordeel is dat de Russen met meer toewijding in het be lang van him land werken dan de Amerikanen. Ook is volgens het rapport ge bleken dat de neiging tot neutra lisme in de wereld is toegenomen en dat de vrees voor vergeldings maatregelen de ongerustheid in de landen, waar de Amerikanen mili taire steunpunten hebben, groter is geworden. Tot deze conclusie is men gekomen aan de hand van de antwoorden op de vraag of de vor deringen van de ruimteprograms van de twee landen van invloed zijn geweest op de neiging tot neutralisme in zekere landen en op de openbare mening over Ameri kaanse bases in het buitenland. Het Amerikaanse blad voegt er aan toe dat het hier niet gaat om het rapport dat volgens senator Fullbright geheim is gehouden om dat er uit zou blijken dat de kri tiek van de democratische kandi daat voor het presidentschap, Ken nedy, op president Eisenhowers regering gerechtvaardigd is. In het CASTRO HOUDT DE SPANNING ER IN Mobilisatiemaatregelen in verband met komende „invasie" HAVANNA, 80-10. In Havanna zijn zondag duizenden leden der Cubaanse militie gemobiliseerd na de waarschuwing van premier Fi del Castro dat een vyandel\jke in vasie op handen zou zyn. Zij verzamelden zich op bepaalde punten van de stad om „instructies te krij8en me* het oog op de hui dige situatie". Intussen gaat de Cubaanse rege ringspers voort met het beschuldi gen van de Amerikaanse regering van het scheppen van „geëigende psychologische voorwaarden" voor een militaire aanval op Cuba. De militie speelt een grote rol in het regiem van Fidel Castro. De mobilisatie van zondag in Havanna was de eerste mobilisatie op grote schaal. Men verwacht, dat derge lijke mobilisaties over het gehele land zullen volgen. Terwijl de Cubaanse radio- en televisiestations zondag voor de tweede achtereenvolgende dag Cas tro's waarschuwing voor de „inva sie" uitzonden, vlogen straaljagers van het Cubaanse leger boven de hoofdstad. Incident met Amerikanen Zaterdagavond is de Amerikaan se zaakgelastigde in Cuba, Daniël Braddock, met nog ongeveer veer tig andere Amerikanen gedurende enige tijd in een der buitenwijken van Havanna vastgehouden. Na de ontploffing van een bom in de wijk, waar de Amerikanen in een flat een feestje hielden, drong de Cubaanse militie de flat binnen. Ondanks het protest van de zaakgelastigde, die zich op zijn diplomatieke status be riep, werd h'et gezelschap vastge houden totdat het onderzoek afge lopen was. De zaakgelastigde is Straks grote koffievoorraden ABIDJAN (Ivoorkust, Afrika), 30-10. De minister van landbouw van Ivoorkust, Georges Monet, heeft zaterdagavond op de slotbij eenkomst van de internationale conferentie betreffende de verbouw van koffie en de bescherming van de afzet hiervan, verklaard dat de Braziliaanse koffievoorraden in 1962 het dubbele zullen bedragen van hetgeen de wereld in één jaar aan koffie verbruikt. Monet voegde hieraan toe dat de internationale overeenkomst van Washington, betreffende de over schotten aan koffie van de koffie verbouwende landen heeft belet, dat deze overtollige voorraden de wereldmarkt overstromen. „De voorraden blijven echter bestaan en zij vormen een bedreiging voor de koffieverbouwers", aldus minis ter Monet. voornemens tegen zijn vasthouden te protesteren. Intussen heeft de Amerikaanse marine in Washington medege deeld, dat de ongeveer 1.400 mari niers, die een weekeindverlof op de Amerikaanse basis op Cuba hebben doorgebracht, op maandagochtend weer zouden vertrekken om hun oefeningen in de Caraibische wa teren voort te zetten. In officiële kringen zegt men, dat hun Insche ping een bewijs zal zijn van de doorzichtigheid van de bezorgdheid over een invasie, die in Moskou en Havanna wordt opgezweept. door Fullbright bedoelde rapport zou worden gezegd dat in de laat ste paar jaar het prestige van de regering van Eisenhower is ge daald. Amerikaans vliegtuig neergestort Dertig doden TOLEDO, 30-10. In Toledo, in de Amerikaanse staat Ohio, is zater dagavond een vliegtuig bij het op stijgen neergestort waarbij 30 van de '48 inzittenden het leven verlo ren. Het toestel vervoerde officials en spelers van een rugbyclub uit Cali- fornië, die na een wedstrijd bij To ledo naar huis zouden terugkeren Volgens een overlevende van de ramp begon het vliegtuig vlak na de start op geringe hoogte te schommelen waarbij een vleugel de grond raakte en daarop het voorstuk van het toestel weggerukt werd. Het wrak vloog in brand ter wijl de overlevenden uit het ver nielde achterstuk kropen. OORLOG HAD AL AAN DE KANT KUNNEN ZIJN Engelse pers geeft commentaar op situatie in Algerië LONDEN, 30-10. Het onafhan kelijk blad „The Observer" schrijft vanochtend dat de Gaulle door het beginsel van zelfbeschikking te aanvaarden, vrede in Algerië nader dan ooit heeft gebracht. Gezien het feit dat het bevrijdingsfront heeft verklaard zich by een keuze van het Algerijnse volk neer te leggen zou de oorlog reed9 tot het verleden hebben kunnen behoren. „Ivlaar de Franse regering heeft haar aanbod ongeldig gemaakt door te verlangen dat het zelfbe schikkingsrecht wordt uitgeoefend onder controle van het Franse le ger en door te weigeren te spreken over garanties voor politieke vrij heid voordat de rebellen hun mes sen hebben opgeborgen". „Het is le hopen dat dit niet de Gar.ile's laatste woord is". „Wanneer wij zeggen in de ideo logische strijd met de communisten moreel superieur te zijn dan is dat omdat zij hun regeringsvorm wil len opleggen waar het westen in vrijheid van keuze gelooft". De Franse weigering dit toe te geven heeft er toe geleid dat de opstan delingen, na zes jaar strijd, om communistische hulp hebben ge vraagd". „Wanneer zij hiertoe worden ge noodzaakt kunnen de westelijke bondgenoten zich met succes te weer stellen tegen de Franse lei ders die, wat zij ook mogen zeggen, evenzeer als wij zijn aangewezen op collectieve verdediging en de afschrikwekkende werking van de Amerikaanse atoomwapens". „Het westen kan zich niet per mitteren het Noordafrlkaanse na tionalisme militaire afhankelijk van de Sowjet-Unie en China te laten worden en tezelfdertijd de goodwill van alle neutrallstlseh© Afro-Aziatische landen te verspe len". KONGO NOG ROERIG V.N.-troepen stuiten opmars van Baloeba's naar twee steden Deen wil bruggen en tunnels tussen eilanden KOPENHAGEN, 29-10.De Deen se ingenieur Lassen-Nielsen heeft vrijdag in een toespraak tot de Deense ingenieursvereniging te Ko penhagen voorgesteld de belang rijkste eilanden van zijn land te verbinden door bruggen of tunnels. Lassen-Nielsen is directeur van de maatschappij die de Maastunnel' in Rotterdam en de tunnel te Vancou ver heeft gegraven. Geen enkel land in Europa heeft zulke grote verbindingsproblemen als Denemarken, aldus Lassen- Nielsen. Voor het grootste probleem, de verbinding tussen Funen en See- land, stelde hij een brug van zeven en een halve of een tunnel van vijf kilometer voor. LEOPOLDSTAD, 80-10. Volgens een mededeling van de V.N.-verte- genwoordiging in Leopoldstad, heb ben Liberiaanse en Ghanese troe pen van de Verenigde Naties een opmars van 5.000 Baloeba-krijgers naar de steden Tsjikapa en Loeiza, in het zuidelijk deel van de pro vincie Kasai, tot staan gebracht. By schermutselingen met de Ba- Ioebas werden vier Liberianen ge wond. Generaal Indarjit Rikheye, de militaire adviseur van secretaris generaal Hammarskjoeld, deelde aan de correspondenten mede, dat de V.N.-troepen de commandant van de Baloebas, een zekere ka pitein Robert, hebben aangehou den. Hij zou een Engelsman of een Rhodesier zijn. Kapitein Robert en NIXON; Republikeinen kunnen winnen WASHINGTON, 30-10. - In een door de verkiezingsdienst van vice- president Nixon uitgegeven verkla ring wordt gezegd, dat Nixon meent in de voor de verkiezingen belang rijke staten New York, Pennsyl- vanië, Ohio, Michigan en Illinois een 50-50 kans te hebben om te winnen. In zijn geboortestaat Cali- fornië en in Texas neemt volgens Nixon zijn aanhang toe, hoewel hij niet heeft gezegd daar zeker van de overwinning te zijn. Deze zeven staten vertegenwoor digen 205 van de totale 537 kies stemmen, waarvan de kandidaat er om te winnen 269 moet krijgen. Voorts verklaarde Nixon van oor deel te zijn, dat de republikeinse partij de presidentsverkiezingen kan winnen, zelfs al gaan de 45 stemmen van New York naar de democratische partij. De staat New York is voor de verkiezingen de belangrijkste. „De Onderneming" over verhoging kinderbijslag DEN HAAG, 30-10. Onder de kop „potverteren" bevat het orgaan van het Centraal Sociaal Werkge versverbond, „De Onderneming", commentaar op het besluit van de regering een wetsvoorstel in te dienen tot verhoging van de kin derbijslag met ongeveer vier pro cent. In „De Onderneming" wordt medegedeeld dat dit besluit zonder enig vooroverleg is genomen. Het blad heeft ernstige bezwaren tegen dit besluit. „Voorzover een verho ging van deze uitkering uitslui tend bedoeld zou zijn ter compen satie van een noodzakelijke prijs verhoging zou daarvoor wellicht nog enig begrip kunnen worden opgebracht". De regering heeft echter beslo ten de kinderbijslag te verhogen, aldus het orgaan, omdat haar ge bleken is dat de financiële uit komsten van deze verzekering een aanzienlijke verlaging van de pre mie gedogen. Zij is van oordeel dat het in de huidige omstandig heden in het kader van het door haar te voeren sociaal-economisch beleid gewenst is de „premieruim te" niet geheel aan te wenden voor premieverlaging, doch tevens voor verhoging der uitkeringen. „Wij menen tegen deze motive ring een woord van protest te. moeten laten horen. Het is in strijd met de wettelijke opzet van dit door het bedrijfsleven opge brachte fonds om, indien het pre miebeleid in de afgelopen jaren door omstandigheden geleid heeft tot ruimte in de middelen, daarin aanleiding te vinden voor verho ging der uitkeringen over te gaan. drie Belgische zakenlieden, die de Baloebas wapens hebben geleverd, zijn in Loeloeaburg in hechtenis gesteld. De Baloeba's zijn aanhangers van Albert Kalondji, de president van de afgescheiden „mijnstaat" in Ka sai. Tijdens hun opmars naar Tsji kapa en Loeiza hebben de Baloe bas drie dorpen in brand gestoken, waarbij een groot aantal slacht offers is gevallen. Een Kongolese katholieke geestelijke werd gedood terwijl Belgische geestelijken en nonnen, die in. Bakwanga een schuilplaats hadden gezocht, wer den mishandeld. Geen vertrouwen in nieuwe topconferentie BELGRADO, 30-10. President Tito van Zuidslavie heeft tegen over een groep Indiase en Indone sische journalisten verklaard wei nig vertrouwen te hebben in het succes van een nieuwe topconfe rentie, „omdat de vertegenwoordi gers van de grote landen opnieuw met elkaar in conflict- zullen ko men". Het zou „tragisch voor de gehele mensheid" zijn wanneer de afge vaardigden van de grote mogend heden opnieuw zonder resultaat bijeenkwamen, aldus Tito. Voordat op een bijeenkomst van de grote mogendheden oplossingen kunnen worden gevonden dienen de ge schillen eerst in de Verenigde Na ties met de medewerking van alle landen te worden opgelost. Duitse troepen in Frankrijk METZ, 30-10. De burgemeester van Auboue, een dorpje met onge veer 4.000 inwoners nabij Metz, heeft zondag een verklaring uitge geven waarin wordt geprotesteerd tegen de komst van Duitse troepen voor opleiding in Frankrijk. De burgemeester herinnert er daarin aan, dat met Duitsland de vrede nog niet getekend is. DE ALGEMENE V.N.-VERGADERING NEW YORK, 30-10. De zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties behoort over zes weken te worden gesloten, maar reeds thans staat vast dat de be sprekingen tot na Kerstmis zullen worden voortgezet. Zij is reeds ver ten achter op een ongekend grote agenda, en de agen da-commissie zal nog onderwerpen aan de lange lijst toevoegen: een Arabische klacht tegen Engeland wegens agressie in Oman en een Cubaanse klacht tegen de Verenigde Staten, eveneens wegens agressie. Toenemende anti-Amerikaanse activiteit te verwachten Dit nummer bestaat alt 6 pagina's De beste rozenstruik is ten- «lotte niet die welke de minste doornen heeft, doch die welke J de mooiste rozen draagt. FARAH DIBAH HEEFT EEN ZOON LONDEN, 31-10. Keizerin Farah Dibah van Perzië heeft, volgens een maandag in Londen ontvangen ra diobericht, het leven geschonken aan een zoon. TEHERAN, 31-10. Farah Dibah, de gemalin van de sjah van Perzië, is in de voor haar bestemde kraam kliniek opgenomen. De sjah was in de kliniek aanwezig. De kliniek is in een armelijk dis trict van zuid-Teheran gelegen. De bevallingen vinden plaats op de eerste verdieping, waar ook de ka mer van de keizerin is ingericht. De kraamkliniek is een van de beste modernst ingerichte in het ge hele Midden-Oosten. Keizerin Farah is de dochter van een Perzische legerkapitein, die overleed toen zij nog een kind was. Zij heeft in Teheran en in Parijs gestudeerd. Op 21 december 1959 trad zij in het huwelijk met de sjah, wiens derde huwelijk dit was. De sjah was tevoren gehuwd met prinses Fawzia van Egypte, een zus ter van ex-koning Faroek. Dit in 1939 gesloten huwelijk werd in 1948 ontbonden, omdat er slechts een dochter, de thans 19-jarige prinses Sjanaz en geen zoon uit werd ge boren. (In Perzië kan de troon slechts op een mannelijke vorsten telg overgaan). In 1959 trad de sjah in het hu welijk met Soraja Asfadiari Bak- tiari, de dochter van een Perzische edelman - die ambassadeur van Perzië in Bonn is - en een Duitse moeder. Dit huwelijk werd in april 1958 ontbonden, omdat het kinder loos bleef. (Vervolg op pagina 2) De vorst van. het Belgische be- heerschapsgebied Roeanda, Kigeli de vijfde, heeft tot secretaris-ge neraal Hammarskjoeld en koning Boudewijn een boodschap gericht; waarin hij om de onverwijlde komst van de V.N. vraagt teneinde „in Roeanda de orde en de burger lijke vrijheden te herstellen, de bevolking en 'haar bezittingen te beschermen en de concentratie kampen op te heffen. WASHINGTON, 30-10. In een rapport van een sub-commissie van de Amerikaanse senaat, die zich heeft bezig gehouden met de door de communisten geïnspireer de anti-Amerikaanse agitatie in het buitenland, wordt o.m. gezegd, dat men in de toekomst met een toeneming van deze beweging re- kening moet houden, vooral in het verre oosten en in de lat^jns-Ame- rikaanse landen. Volgens een rapport van de sub commissie voor de binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse se naat helpt de Chinese communis tische partij de gelijkgezinde par tijen in latijns-Amerika en Japan bij het organiseren van oproeren. Het rapport is zondag gepubli ceerd. STUDIEDAG OVER ALCOHOLISME DEN HAAG, 29-10. De nationale commissie tegen het alcoholisme zal in samenwerking met de natio nale federatie voor de geestelijke volksgezondheid op vrijdag 25 no vember een studiedag houden. De ze studiedag die gewijd zal zijn aan de preventie van het alcoholisme, zal worden gehouden in het ge bouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Sprekers zijn prof. dr. I. Gadou- rek, hoogleraar in de sociologie aan ae rijksuniversiteit in Groningen over „Drinkgewoonten in Neder land" en prof. dr. H. C. Rümke, hoogleraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit in Utrecht over „Preventie van alcoholisme". Als voorbeelden van doeltreffen de voorbereiding van wanordelijk heden worden genoemd de ongere geldheden in Caracas tijdens vice- president Nixons bezoek in maart 1958 en de betogingen in Tokio to juni van dit jaar. Man lokte kinderen mee HOENSBROEK. 30-10. De poltti® te Hoensbroek heeft vandaag de 25-jarige arbeider A. H. uit Hoens broek gearresteerd. De man wordt er van verdacht deze week een po ging gedaan te hebben meisjes, on der meer uit een kindertehuis, mee te lokken. Hij heeft verscheidene misdrijven bekend, waardoor di verse gevallen van meetronen van kinderen en andere delicten in zuid Limburg zijn. opgehelderd. Truman: „Nixon goed voor lunapark" OAKLAND, 28-10. „Ik ben abso luut niet rancuneus gestemd jegens Nixon. Ik heb eerder medelijden met hem en ik maak me ernstig zorgen over wat hij na de verkie zingen zal moeten gaan doen. Hij ls nog te jong om zich terug te trekken en hij zal toch een baantje moeten vinden", aldus oud-presi dent Truman in een rede die hij op een bijeenkomst van de demo cratische partij in Oakland (Cali fornia) uitsprak. „Ik geloof dat ik een prachtige oplossing heb gevonden", zo ver volgde1 Truman. „Wij weten allen dat hij over grote acteertalenten beschikt en dat hij als goochelaar bijzonder geslaagd is. Hij zou zich kunnen wijden aan een kermis of een lunapark. Hij zou er zelfs hele maal alleen een kunnen oprichten, een „Nixonland", aldus Truman, kennelijk refererend aan „Disney land" van Walt Disney. Truman weidde vervolgens op honende wijze uit over de verma kelijkheden die Nixon de bezoekers van zijn park, die afgaan op £e re publikeinse lezing van de binnen- en buitenlandse politiek, zou kun nen bieden. De oud-president be sloot zijn aanval op Nixon aldus: „Daten we nu maar voorgoed Ni xonland de rug toekeren en ons gaan bezighouden met de oplossing van Internationale problemen, in plaats van te doen alsof zij niet be staan". Jaarbeurs iu Suriname geopend PARAMARIBO, 30-10. De M«de jaarbeurs in Suriname is onder grote belangstelling geopend. De gouverneur van Suriname sprak de openingsrede uit, waarin hij onder meer zei verheugd te zijn, dat de Surinaamse jaarbeurs thans een in ternationaal karakter heeft gekre gen. Naast de binnenlandse deelne mers zijn ditmaal ook Trinidad en Tobago met een eigen paviljoen vertegenwoordigd, evenals Neder land met een stand van de metaal industrie. Prins Bernhard naar Iran DEN HAAG, 29-10. Z K.H. Prins Bernhard is zaterdagmorgen met de regerings-Friendship van de vliegbasis Soesterberg voor een kort bezoek aan Iran vertrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1