.ZIERIKZEE' Schitterend fotoboek Hèt St. Nikolaascadeau van dit jaar is het N.V. Drukkerij Lakenman Ochtman Jannewekken 11 - Zierikzee en in de boekhandel STAD EN PROVINCIE Meer dan 100 foto's van de bekende fotograaf Cor van Weele De eerste Westduitse troepen, een voorhoede van 200 man, zijn woensdag in Frankrijk aangeko men, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Bonn meegedeeld. Het zijn, afge zien van de leden van de staf van het Navo-hoofdkwartier,, de eerste Duitse militairen in Frankrijk sinds het einde van de oorlog. n 2 400 man Westduitse troepen gaan volgende maand drie weken oefenen in de Franse legerkampen te Mourmelon en Sissone, in Cham pagne. De overeenkomst hiertoe is dinsdagavond in Parijs gesloten, al dus het Franse ministerie van bui tenlandse zaken. De manoeuvres worden binnen deze kampen ge houden. De Sowjet-afgevaardigde op de conferentie over het staken van proeven met kernwapens, Tsarap- kin, heeft verklaard dat een aantal van dertien controleposten in het Aziatische deel van de Sowjet- Unie „uit technisch en moreel oog punt beter aanvaardbaar is" dan het westelijke voorstel van negen tien posten. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijzigingen voor zondag 30 ok tober: Uitgesteld: Brouwershaven II- SVOWK II. Ingelast: Renesse II-Zonnemaire I (2 30 uur, scheidsr. K. Nouwen); SVOWK II-SVOWK I (2.30 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Brou wershaven II-Zonnemaire II (2 30 uur, scheidsr. J. Schol ten). WOON RUIMTE WET 1947 IN ZEELAND NOG VAN KRACHT DEN HAAG, 27-10. De bepalin- gen van de Woonruimtewet 1947 zullen voor de gemeenten in Zee land en in het westelijk deel van Friesland voorlopig van kracht blijven, zo heeft de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, in een op vandaag gedateerde brief aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld. Naar aanleiding van de reacties der gemeenteraden op een in janu ari gestelde vraag omtrent de toe passing van de Woonruimtewet 1947 heeft de minister in overleg met haar ambtgenoot van volks huisvesting en bouwnijverheid deze beslissing genomen. Gebleken is, dat in het bijzonder de economische zwakkeren de be scherming van de woonruimtewet nog niet kunnen missen. Teneinde echter, juist in het belang van deze groep, de zo hoog nodige doorstro ming van beter gesitueerden naar duurdere woningen te bevorderen, heeft de minister aan b. en w. in deze gemeenten verzocht de ver eiste vergunning in het algemeen zonder meer te verlenen voor wo ningen mét een hogere huur dan f 70, f 65 en f 60 per maand in respectievelijk de derde, vierde en vijfde gemeenteklasse De minister zal het op prijs stellen voor 1 april 1961 statistische gegevens met be trekking tot deze nieuwe gedrags lijn te ontvangen. Het ministeriële schrijven is ge richt aan alle gemeenten in de pro vincie Zeeland en aan enkele Friese gemeenten. UTRECHT. In totaal hebben ruim 45.000 personen een bezoek ge bracht aan de 2e internationale kunststoffenbeurs „Macro-plastic", die van 19 tot en met 26 oktober is gehouden in de jaarbeursgebouwen aan het Croeselaanterrein te Utrecht. Deze bezoekers waren grotendeels commercieel of tech nisch en wetenschappelijk geïnte resseerden. DEN HAAG. Baron F. X. van der Straten-WalUet, ambassadeur van België in Den Haag, heeft be sloten een inschrijving te openen voor aankoop van een collectief huwelijksgeschenk van de Belgi sche kolonie in Nederland voor zijne majesteit koning Boudewijn en de toekomstige koningin Fa- blola. Voor de woensdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee door de Ver. van Rechtz. Hervormden gehouden bijeenkomst bestond goede belangstelling, zo wel van de zijde der leden als van andere belangstellenden. De ver toning van de film „Maarten Luther" zal hierbij zeker van in vloed zijn geweest. Nadat gezongen was Ps. 68 10, ging de voorzitter, de heer A. Jon ker, voor in gebed, waarna hij las Romeinen 3 19-28. Spr. richtte vervolgens een hartelijk wel komstwoord tot de aanwezigen en vestigde de aandacht op de verlo ting, die in de pauze gehouden zou worden. Hij bracht dank aan het bestuurslid A. v. d. Berg, voor het vele werk hieraan besteed en aan degenen, die prijzen hadden ge schonken. Hierna volgde vertoning van de film, die op treffende wijze beelden gaf uit het leven van Dr. Maarten Luther en zijn strijd als Hervormer en met grote aandacht werd gevolgd. Jammer was het dat de gedrukte tekst niet altijd dui delijk was te lezen. Na de film werd staande gezon gen het 1ste couplet van het Lu- therlied. Voor de verloting bestond ook goede belangstelling en menigeen kon na afloop met een nuttig ge bruiksvoorwerp, een lekker hapje of een rokertje huiswaarts keren. Prijs slechts I 5,90 y.lBRÏK?^ Steekvlam uit gasfles In het achter de zaak aan het Bolwerk gelegen slachthuis van de heer L. Herman alhier, ontstond woensdagmiddag kort na twee uur, een begin van brand als gevolg van een steekvlam uit een gasfles. De sluiting van deze fles schoot plot seling los, op het moment dat een pot water werd gewarmd. Een felle vlam schoot omhoog, maar de heer Berman had de tegenwoordigheid van geest de brandende fles naar buiten te werpen. Ook een pas ge dode koe werd - met behulp van enkele omwonenden - snel uit het slachthuis getrokken. De brand weer - per sirene gealarmeerd - was snel ter plaatse en bluste de brandende fles met droog poeder. Jongen nam sinaasappel weg Op de wekelijkse markt alhier zag een koopman, donderdagmor gen dat een jongen een sinaasappel wegnam. De koopman ried hem aan de vrucht vlug weer terug te bren gen, hetgeen - zij het aarzelend - geschiedde. Teruggekeerd bij zijn vrienden was het commentaar: „pech gehad!" De P.I.T.-collekte De collekte voor het Prot. Inter kerkelijk Thuisfront heeft in deze gemeente f 357,11 opgebracht. Film voor Vereniging van Rechtilnnlg Hervormden SIRJANSLAND Film op instuifavond Hoewel gepoogd, lukte het niet de eerste Instuif-avond in het sei zoen te beginnen met het vertonen van een film. Dit zal nu evenwel plaats vinden op de tweede avond, zaterdag as. Een fraaie film staat op het programma. BRUINISSE Geen kerk van het „shelter"-type De kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk vergaderde samen met de architect van het ontwor pen nieuwe kerkgebouw. Tot een conclusie of tot een bindende af spraak kwam men nog niet. Wel kan worden gezegd, dat het dak zal gelijken op het dak van een tent, maar men kwam terug op het begrip „shelter kerk", wat in goed Nederlands wil zeggen een kerk onder de grond. Men zal in elk ge val de kerkruimte boven de grond houden. PLECHTIGHEID Hoge onderscheiding v LA COURTINE, 27-10. Op het kleine stadsplein van Aubusson, op korte afstand van de plaats waar enige weken geleden Nederlandse genietroepen de Franse bevolking de reddende hand toestaken toen de rivier Creuse een overstromings ramp ontketende, heeft de prefect van het departement Creuze, de heer P. L. Thiaif, vandaag aan de eerste divisie de hoogste onder scheiding die de Franse regering kent, aangeboden, namelijk de me daille d'Honneur du courage en de- vouement (moed en toewijding). Generaal-majoor C. de Vries, com mandant van de eerste divisie, nam de onderscheiding in ontvangst. Majoor E. G. de Poorter van de intendence in La Courtine kreeg de IN FRANKRIJK Nederlandse divisie onderscheiding van officier de Me rite Divile. De bewoners van Aubusson klap ten zeer verheugd in hun handen toen de onderscheidingen werden uitgereikt, zich nog dankbaar her innerend de grote hulp, die de Ne derlandse soldaten hebben gele verd. „Paramount" is van plan een breed-scherm kleurenfilm over sir Winston Churchills leven te ma ken. De maatschappij heeft de film- en televisierechten verkregen voor twee delen van Churchills autobiografie, namelijk „Mey early life" en „The world crisis". DELDEN. Donderdagmorgen heb ben buren van de heer H. J. Ave rink (75 jaar) de man in diens wo ning aan de Zwanensteeg in Del den dood aangetroffen Hij bleek te zijn oveiieden aan kolendampver giftiging. De echtgenote van de man bleek bewusteloos te zijn. Zij is overgebracht naar het zieken huis in Delden. Men vreest voor haar leven. In nota's die woensdag namens Frankrijk, Engeland en Amerika aan de Russische regering zijn over handigd, zeggen de westelijke lan den, dat iedere poging om het luchtverkeer naar Berlijn te be perken, „een gevaarlijke toestand zal scheppen, voor de gevolgen waarvan de Sowjet-regering ten volle verantwoordelijk zal worden gesteld". 84. „Dat was knap stom om je zo te laten gaan, Emillo", zegt Aram bitter, als het vijftal door de straten van Bastia naar de haven slentert. „De burgemeester had ons misschien een plaats op een van de schepen hier kunnen bezorgen". „Maar het was ook om des duivels te worden", foetert Emillo driftig. „De boot, waarop Clare zit, zo te zien wegzeilen zonder dat ik er iets aan kan doen, dat is Juist Iets te veel gevraagd om daar kalm bij te blijven!" Niet wetend wat nu te doen, slenteren zij doelloos over de kade, langs de schepen, die op het door de maan verlichte water voor anker liggen. Thomas, die alleen vooruit gelopen is, voegt zich na een poosje weer bij de anderen, „Zie je die vent daar zitten?", zegt hij op gedempte toon en hij wijst op een zeeman, die op de ver laten kade tegen een stel pakkisten zit. „Hij houdt de wacht bij die kisten, die'morgen in die grote schuit geladen wordenhun reis doel is noord-Frankrijk, dat is al een stuk in de goede richting, dacht ik". Op fluisterende toon beramen de vier mannen een plan om onge merkt aan boord te komen. Even later slentert Agua, schijnbaar achteloos, naar de wachter toe en begint een praatje met hem te maken HET SMOKKELSCHIP „BROTANNIA"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6