Rechtse extremisten verstoren vergadering in Parijs DE ZIERIKZEESCHE COURANT CUBA LEEFT IN AFWACHTING VAN VIJANDELIJKE INVASIE EISENHOWER NAAR PARIJS? Russische spion in V.S. gearresteerd OVERSTROMINGEN IN ENGELAND Polaris-raketten op V.S.-onderzeeërs Olieproduktie Sahara valt tegen HET OOSTENRIJKS-ITALIAANSE GESCHIL OM TYROL GROOTSE ONTVANGST VAN KENNEDY IN NEW YORK TUJDAO 86 OKTOBER löflO 117# Jaargang No. 18862 MRIKZEESOIEMN1EUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikxee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137Ó77 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Frankrijk nadert kookpunt Vechtpartijen op vele plaatsen PARIJS, 27-10. Rechtse extremisten hebben don derdagmiddag een vergadering voor „vrede in Algerië door onderhandelingen", door het werpen van traan gasgranaten verstoord. De by eenkomst, die aanvanke lijk zou plaats hebben op het Place de la Bastille, wa9 belegd door de Unie van Franse studenten en ver schillende vakbonden van leerkrachten. Nadat verscheidene extreem-rechtse organisaties hadden meegedeeld eveneens in de omgeving van Bastille tegen-betogingen te zullen organiseren, ver boden de autoriteiten de bijeenkomst. De organisa toren kregen echter de beschikking over de zaal van de Mutualité, die circa drieduizend personen kan bevatten. Tegen het tijdstip van de aan vang van de vergadering bevonden zich circa 15.000 personen bij het gebouw. Reeds verscheidene malen was het tot botsingen gekomen tus sen leden van de ordedienst en tegenmanifestanten die zich toe gang tot de zaal wilden verschaf fen, toen een aantal „Algerië is Frans" schreeuwende jongelui een aantal traangasbommen tussen de dicht opeengepakte menigte wierp. De politie heeft enige arrestaties verricht De communistische partij en het communistisch georiënteerde vak verbond, de C.G.T., hadden geen deel aan de organisatie van de bij eenkomst, maar zij hadden hun aanhangers in het gehele land op geroepen korte stakingen en ver gaderingen in de fabrieken te or ganiseren. Na de aanval met traangasgrana ten chargeerde de politie om de menigte voor het gebouw, die leu zen als „onderhandelingen", „vrede in Algerië" en „weg met de oorlog" schreeuwde, te verspreiden. Enkele personen, onder wie ook vrouwen, liepen ten gevolge van de charges verwondingen op. Traangasgranaten Drie jongelui, die achter in de zaal een plaatsje hadden gevonden, wierpen plotseling vier of vijf traangasgranaten tussen het pu bliek. Zij werden door de omstan ders onmiddellijk gegrepen en af gerost. Eén van hen had een blauw oog. Op het tijdstip dat de vergade ring - die slechts een uur duurde - was afgelopen, had de politie de menigte buiten het gebouw ver spreid, door de mensen in zijstra ten en stations van de ondergrond se te drijven. De straat was bezaaid met glas van gesneuvelde ruiten. Ook enkele politiemannen liepen verwondingen op. De prefect van de Parijse politie, Maurice Papon, had zijn manschappen opdracht ge geven niet zachtzinnig op te treden. Ook. op verscheidene plaatsen in Lyon hebben donderdagavond de monstraties voor vrede in Algerië plaats gehad. Voor de arbeidsbeurs kwam het tot botsingen met de po litie; elders in de stad maakten de agenten van traangas gebruik om een grote groep betogers te ver spreiden. Stakingen In Marseille werd in talrijke fa brieken en spoorwegwerkplaatsen het werk neergelegd. Een delegatie van de stakende arbeiders werd op het stadhuis ontvangen. Een bijeenkomst voor vrede in Algerië in Lille (Rijssel) werd door circa 3.000 personen, overwegend jongeren, bijgewoond. Een groep rechts-georiënteerde studenten, die de eerste spreker met kreten „Al gerië Frangaise" onderbrak, werd de zaal uitgewerkt. In Lille werd, evenals 's middags in Duinkerken, gestaakt. Laatste nieuws PARIJS, 28-10. Bij de ongeregeld heden die de ergste worden ge noemd sedert het aan de macht komen van De Gaulle in juni 1958, zijn donderdag in Frankrijk naar schatting meer dan 140 mensen ge wond en verscheidene honderden gearresteerd. LAND GONST VAN GERUCHTEN HAVANNA, 27-10. Cuba leeft In afwachting van een vijandelijke invasie. Talrijke mensen hebben een voorraad levensmiddelen in huis gehaald en sommige „Haba- neros" hebben zelfs op het platte land een noodvcrblyf ingericht. Men is er namelijk stellig van overtuigd, dat, mocht Havanna ook strijdtoneel worden, de aanhangers van Fidel Castro hun stad zullen verdedigen als een tweede Madrid. Het land gonst van geruchten. Op een bericht dat gasaanvallen werden verwacht, ontstond een run op kruideniers om azijn te ko pen. In azijn gedrenkte doeken, zo wist men te vertellen, voorkomen gasvergiftiging. De bewapening De regering doet niets om de be volking gerust te stellen. De voor bereiding op „J dag", de dag waar op vanuit zee en vanuit de lucht de invasie zal worden uitgevoerd, gaat door. Zondag a.s. zulllen dui zenden leden van de militie in Ha vanna deel nemen aan grote oefe ningen. Reeds om zeven uur des morgens zullen zij zich naar de hun opgegeven strategische punten begeven. Het vakverbond van verplegers heeft zijn leden opdracht gegeven draagbare apotheken samen te stellen „voor geval van een inva sie". In de vakbondsgebouwen en de partijlokalen van de beweging van de 26ste juli zijn wapens op geslagen. Op de daken van enkele hoge gebouwen zijn luchtafweer- mitrailleurs opgesteld. Bovendien voeren Russische sche pen voortdurend wapens en tanks aan. Officieel is meegedeeld, dat in Guatemalaa opleidingskampen van de invasiestrijdmacht bestaan. „D© Verenigde Staten nemen lie ver hun toevlucht tot huurlingen, omdat zij niet, door Cuba recht streeks aan te vallen, een derde wereldoorlog willen ontketenen, waarin Cuba met Russische raket ten zou werden verdedigd", aldus het Cubaanse persagentschap. WASHINGTON, 27-10. Naar in Washington verluidt overweegt Eisenhower de bijeenkomst van de Navo-raad die in december in Pa rijs wordt gehouden bij te wonen. Van officiële zijde in de Ameri kaanse hoofdstad werd gezegd dat nog geen beslissing is genomen. Het is wel vrij zeker dat de minis ter van buitenlandse zaken Chris tian Herter de nieuwe president zal uitnodigen de bijeenkomst bij te wonen. Eisenhower's ambtster mijn loopt tot 20 januari. WASHINGTON, 27-10. Het Ame rikaanse ministerie van justitie heeft bekend gemaakt, dat een employé van de Verenigde Naties van Russische nationaliteit en een Amerikaanse journalist zijn gear resteerd wegens spionage tegen de Verenigde Staten. De naam van de gearresteerde Rus is Igor Melekh, en die van de Amerikaan Willie Hirsch, een illus trator voor medische tijdschriften. In Parijs werden 38 politieman nen en naar schatting 80 betogers gewond en 485 mensen gearresteerd. In Lyon werden ongeveer 20 men sen gewond en 30 gearresteerd. Ook in Besangon, Le Havre, Angers, Brest en Nancy kwam het tot schermutselingen tussen betogers en politie en daar vielen eveneens gewonden. LONDEN, 27-10. Als gevolg van onafgebroken regenval gedurende het laatste etmaal in het grootste deel van Engeland, zijn de meeste rivieren in zuid- en west-Engeland buiten hun oevers getreden, waar door het spoorwegverkeer tot stil stand kwam en tal van grote ver keerswegen onder water kwamen te staan. De stad Exeter werd door het water van de buitenwereld afge sloten. De politie heeft hier de hulp van de marine voor het beschik baar stellen van vaartuigen inge roepen. In sommige 'huizen stond het water ruim twee meter hoog, zodat zij moesten worden ontruimd en opvangcentra moesten worden ingesteld. SAN DIEGO, 27-10. De chef van de Amerikaanse marinestaf, admi raal Burke, heeft donderdag mee gedeeld dat de Verenigde Staten op 15 november hun eerste met raket ten bewapende duikboot operatio neel op zee zullen hebben. In een toespraak ter gelegenheid van de Amerikaanse vlootdag zei Burke te San Diego (Californië), dat de duikboot, de .George Washing ton", zestien „Polaris"-raketten in de lanceerbuizen heeft. Volgens de admiraal ls dit een van de grootste gebeurtenissen uit de militaire geschiedenis en zonder twijfel de grootste technische ge beurtenis op het gebied van de zee oorlog. PARIJS, 27-10. De produktie van ruwe olie in de Sahara zal dit jaar minder groot zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Dit heeft de Franse minister van nijverheid, J. M. Jean- neney, aan de produktiecommissie van de Nationale Vergadering mee gedeeld. De regering verwachtte aanvankelijk, dat de produktie dit jaar 8.9 9.9 miljoen ton zou be dragen, maar het ziet er nu naar uit dat er 6.5 7 miljoen ton ruwa olie zal worden geproduceerd De oorzaak hiervan ls, dat de produk tie van bepaalde putten veel klei ner blijkt te zijn dan men had ge meend, zo wordt in kringen van olie-industrie vernomen. Hogeschoolrijder Otto Schuman overleden AMSTERDAM, 27-10. Op 77-ja- rige leeftijd is donderdag te Am sterdam overleden de hogeschool rijder Otto Schuman. Otto Schuman werd in Berlijn geboren als zoon van de eigenaar van een expeditiebedrijf. Als jeug dig schoolrijder debuteerde hij bij circus Kolzer. Hij reed bij de grootste circussen ter wereld en van hem was o.m. bekénd het num mer „Schoolpaard en ballerina". Schuman was lange tijd werk zaam bij de manege van De Gruy- ter in Den Bosch; later had hij een eigen manege in Tilburg. Hij was een der laatste karakteristieke ho geschoolrijders uit de wereld van het geharkte zand. Enige honderden militairen zijn met toestemming van de minister van defensie ingeschakeld om te helpen bij de aardappeloogst op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden - een welkome hulp, want door het „ingrijpen" van de militairen kan een zeer be langrijk deel van de oogst welke al was afgeschreven, gered worden. Voor deze hulp wordt per man f 12,50 per dag betaald. - Militairen in actie op een veld op Noord Beveland bij Kortgene. jC Politieke commissie dringt aan op onderhandelingen NEW YORK, 27-10. De speciale politieke commissie van de Alge mene vergadering der V.N. heeft er met algemene stemmen by Oos tenrijk en Italië op aangedrongen de rechtstreekse onderhandelingen over het over Tyrol gerezen geschil te hervatten. De commissie beval aan dat partijen, bij een falen der besprekingen, hun toevlucht zou den nemen tot andere vreedzame middelen, waaronder een eventueel beroep op het Internationale ge rechtshof. Oostenrijk heeft Italië beschul digd van tenachterstelling van de Oostenrijkse minderheid in zuid- Tyrol, dat het na de eerste wereld oorlog aan Italië moest afstaan. Oostenrijk wil dat Italië de zuid- Tyrolers dezelfde mate van binnen lands zelfbestuur verleent, die door de Sicilianen wordt genoten. In de resolutie, die door achttien landen was getekend, worden Oos tenrijk en Italië uitgenodigd zich te onthouden van elke handeling, die de vriendschappelijke betrekkingen zou kunnen verstoren. Door dit unanieme besluit van de politieke commissie wordt de behandeling van deze kwestie in de Algemene Vergadering slechts een formaliteit. De Oostenrijkse afgevaardigde deed geen poging de eigen ontwerp resolutie aangenomen te krijgen, waarin beide partijen werden uit genodigd de onderhandelingen te hervatten met bijstand van secre- Minister' feliciteert studenten DELFT, 28-10. Verrast en ver- baasd waren vanavond de senaten van het Delfts studentencorps en van „Sanctus Virgilius" toen zij van minister Cals het volgende te legram ontvingen: „Hartelijke ge lukwensen met aanneming van artikel 60 (nieuw) stop hoop dat velen uwer prijsvraag zullen win nen stop zal gaarne uw gast zijn na aanneming wetsontwerp Cals stop. De minister doelde hierbij ken nelijk enerzijds op diens diepe ver moeidheid, waardoor hij donderdag de invitatie voor een bieravond niet kon aannemen, anderzijds op het laatste deel van artikel 59 van de aanhangige „wet op het weten schappelijk onderwijs", dat bij nota van wijziging tot artikel 60 (nieuw) wordt gepromoveerd. Dit handelt over wetenschappelijke prijsvragen. De senaat van het Delftse corps heeft de minister met de volgende poëtische ontboezeming geant woord: „De Kamer blijft een loterij, met onze minister zijn we blij. Hartelijk dank voor gelukwensen stop. De bieravond blijft in het vat taris-generaal Hammarskjoeld, ter wijl een eerdere Oostenrijkse re solutie, waarin om erkenning ge vraagd werd van de „rechtvaardige eis" de zuid-Tyrolers uitgebreide autonomie te verlenen, werd inge trokken. Oude dame verongelukt HAARLEM, 27-10. De 92-jarige mejuffrouw T. de Boer is vanmid dag om kwart voor één op de Wa genweg te Haarlem in de omgeving van haar woning door een motor aangereden. Vanavond is zij aan een schedelbasisfractuur overleden. Even tevoren had zij groenten ge kocht op de Wagenweg De winke lier had haar aangeboden bij het oversteken van de weg te helpen, maar zijn aanbod had zij afgesla gen. Blokschrift-instituut opgericht UTRECHT, 27-10. In Utrecht is een dezer dagen het Nederlandse Blokschrift Instituut opgericht. De opzet van dit instituut is lei ding en voorlichting te geven bij het gebruik en het propageren van blokschrift. Er bestaan tevens plan nen om te komen tot internationaal contact onder andere via school- correspondentie met blokschrift- schrijvende schoolklassen in andere landen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Hen, die geloven, dat geld alles doet, mag men er gerust van verdenken, dat zij alles voor geld doen. Nederlands elftal met drie invallers DEN BOSCH, 27-10. Bondscoach Elek Schwartz heeft het Nederland se elftal, dat zondag a.s. in Praag zal uitkomen tegen Tsjecho Slowa kije, als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Feijen- oord). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Van Wissen (PSV), van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (Feijenoord). Voor: Van der Kuil (PSV), Henk Groot (Ajax), Kruiver (PSV), Prins (Ajax) en Bouwmeester (Feijen oord). Reserves: Bekkering (PSV), Bos kamp (DWS/A), Notermans (Fortu na '54) en Schouten (Feijenoord). De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft donderdag avond met algemene stemmen de door de Verenigde Staten inge diende resolutie goedgekeurd, welke beoogt de voedseloverschotten van sommige landen door middel van de F.A.O., de voedsel- en land bouworganisatie der V.N., ter be schikking te stellen van landen met voedseltekorten. Miljoen memen op Broadway NEW YORK, 27-10. Naar achat- ting een kwart miljoen mensen hebben de democratische kandi daat voor het Amerikaanse pre sidentschap, Kennedy, uitbundig toegejuicht, toen hij donderdag het centrum van de kleding-industrie by de 42ste straat bezocht. De leider van het vakverbond van arbeiders in de kleding-industrie, David Dubinsky, verklaarde in zijn buurt nog nooit zo'n grote demon stratie te hebben gezien. Toen vice- president Nixon vorige week deze wijk bezocht, waren slechts 20.000 mensen op de been. Toen Kennedy acht dagen gele den zijn intrede in New York deed hadden zich op Broadway onge veer een miljoen mensen verza meld. Nixon zal volgende week woensdag, in gezelschap van Eisen hower, op Broadway verschijnen. Kennedy deed een beroep op zijn gehoor „de republikeinen naar Ca lifornië te jagen." Deze uitroep werd met donderend gejuich en applaus begroet. Californië is de staat waar Nixon is geboren. In de geschiedenis van de Verenigde Na ties zijn slechts vijf kandidaten voor het presidentschap gekozen zonder de steun van New York. De regeringscrisis in Oostenrijk is opgelost; tussen de volkspartij en de socialistische partij is overeen stemming bereikt over de staatsbe groting voor 1961. In een mijn in Moefoellra, in noord-Rhodesia, zijn vijf mijnwer kers om het leven gekomen, toen zij met twintig anderen door het breken van een kabel in een vijftig meter diepe schacht stortten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1