SPIONNE IN PLASTIC De zorgen van Europa Ook vrouwelijke sludenten gaan zich melen met de vette Schouwen-Duivelandse klei WEKELIJKSE WERELDSCHOUW de ^'gezondel - S warmte^P reukloze I verbranding r:;J Rode Kruis-steun nodig voor Pakistan De verkiezingsstrijd in de V.S. Het inimen van de fruitoogst DE V.N.-AGENDA Hulp bij het aardappelrooier! Mannelijke collega's (uit Wageningen) al ingeschoten VLIEGTUIG MET ENGELS KONINGSPAAR BIJNA IN BOTSING MET STRAALJAGERS Zet niet deer! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag h oktober i»eo Na i886i Dat lastige Frankrijk - Algerije en Kongo als zorgenkinderen De N.A.V.O. vierde atoommo- gendheid? Berichten, die hierover in de afgelopen week werden ge lanceerd, zijn door Washington „voorbarig" genoemd. Zeker is echter, dat er in N A.V.O.-kringen gesproken i3 over het beschikbaar stellen van atoomwapens door de Verenigde Staten aan de Atlanti sche bondgenoten. En, zo mag men aannemen, in december, wanneer de N.A.V.O.-raad bijeenkomt, zal Amerika hieromtrent definitieve voorstellen doen. Met volledige instemming zijn deze berichten tot nog toe slechts in west-Duitsland begroet. Geen wonder, want in Bonn moet men niets hebben van het Franse stre ven, met de V.S. en Groot-Brittan- nië een soort atoomdirectorium in N.A.V.O.-verband te vormen. Veel minder enthousiast ls men in Engeland. Daar vreest men dat de uitvoering van een dergelijk plan de Russen er toe zal brengen, hun satellieten in oost-Europa eveneens met kernwapens uit te rusten. En een van de grootste ge varen voor de vrede, zo menen de Britten, is de verspreiding van atoomwapens onder een groot aan tal landen. Een eigen rol Frankrijk maakt deze voor het westen zo belangrijke zaak nog in gewikkelder, door op eigen houtje voor atoommogendheid te gaan spelen. Zeker, er is in Frankrijk zelf, in liet bijzonder bij de linkse partijen, verzet tegen dit chauvi nistisch- nationalistische streven van de regering - zoveel verzet, dat premier Debré gedwongen was, het door het stellen van de ver- trouwskwestie te breken. Tegen deze methode hadden de tegenstanders van het kernwapen project weinig verweer. Afwijzing van het vertrouwen zou zo goed als zeker ontbinding van het parlement hebben betekend en al moeten ve len weinig hebben van het „kern zwaard", men voelt nog minder voor een verdere afbraak der Fran_ se democratische instellingen. Een motie van wantrouwen, door vijf partijen van links ingediend, werd derhalve prompt verworpen, uiter aard behoefde daarop niet meer over de vertrouwenskwestie te worden gestemd. Dat overigens het wantrouwen van de bondgenoten tegen de be doelingen van de Franse buiten landse politiek door deze gang van zaken nog is gegroeid, ligt voor de hand. En even duidelijk is, dat door de houding van Frankrijk, gevoegd bij het verschil van inzicht tussen de V.S., west-Duitsland en Enge land over het plan van de „vierde atoommacht" de Atlantische orga nisatie weer eens in een hoogst on welkome crisis is komen te ver keren. Referendum over Algertfe? Verdere afbraak van de demo cratische instellingen in Frankrijk - de kwestie van het „kernzwaard" moge daartoe dan nog geen aan leiding hebben geboden, de Alge rijnse zaak dreigt het wel te doen. Generaal de Gaulle heeft immers de politieke leiders gewaarschuwd, dat hij het parlement zal passeren en zich rechtstreeks tot het volk zal wenden, als zij elkaar nog lan ger in de haren blijven zitten over Algerije. De Gaulle bevindt zich thans tus sen twee vuren, die hem zo dicht zijn genaderd, dat hem, indien hij niet ijlings het nodige blussingsma- teriaal aanvoert, elke mogelijkheid tot manoeuvreren dreigt te worden ontnomen. Aan de ene kant groeit het verzet van de ultra's tegen de politiek van zelfbeschikking van de generaal tot de grens der opstan digheid, aan de andere kant eisen linkse groeperingen met welhaast revolutionaire middelen, zoals aan sporing tot dienstweigering, de on middellijke beëindiging van strijd in noord-Afrika. Zozeer heeft de situatie zich toe gespitst, dat zelfs het gevaar van een burgeroorlog niet langer denk beeldig fs. Dat de Gaulle schijnt te geloven, dit gevaar slechts te kun nen bezweren, door als doodgraver der Franse democratie te fungeren, is voor de vrije wereld een droeve zaak. Kongo en de V.N. Crisis in de N.A.V.O., crisis ook in de Ver. Naties. Kongo is voor de volkerenorganisatie, die op het ogenblik haar derde lustrum viert, een toetssteen. De vraag, die moet worden beantwoord, luidt: zijn de Ver. Naties in staat een natie, die zojuist haar onafhankelijkheid ge kregen heeft, op de goede weg te helpen, ja of neen? Oordelende naar hetgeen er tot dusverre is ver toond, is het op dit ogenblik beslist onmogelijk, een antwoord in posi tieve zin te geven. De chaos daar, in het hart van Afrika, reeds voordien groot, is in de laatste dagen nog verscherpt. Er zijn meningsverschillen tussen Brussel en de secretaris-generaal der V.N., Hammarskjoeld, er is ru zie tussen de heerser van Katanga, Tsjombe, en de plaatselijke verte genwoordigers der Ver. Naties, er wordt gevochten en geplunderd in de grote Kongolese steden en de macht in het ongelukkige land glijdt zienderogen uit de handen van de toch niet zo heel sterk ge bleken „sterke man" Moboetoe te rug naar de communistisch gezin de Loemoemba. Slagen de V.N. er niet in, de ont wikkeling in Kongo in geheel an dere banen te leiden, dan moet dit automatisch leiden tot het prestige verlies der volkerenorganisatie, waarop Chroesjtsjef zo duidelijk uit is. Slechts één hoopgevend feit is er en het is minister Luns, die daarop heeft gewezen, de jonge staten blijken er, uit welbegrepen eigenbelang, naar te streven de V.N. tot een krachtig instituut op politiek, economisch en sociaal ter rein uit te bouwen. Ingezonden mededeling veredelde petroleum MEER WARMTE VOOR MINDER GELD DOETINCHEM. Nabij de Oude IJsselbrug te Doesburg is de 80- jarige heer Span uit Angerlo door een vrachtauto van de coöperatie aangereden. De man was op slag dood. De Nederlander MeeuwiS Goud swaard is dinsdag te Cairo tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld op beschuldiging van spionage voor Israël. MOSKOU. Maarschalk Mitrofan Nedelin, commandant van de Rus sische raketstrijdkrachten, is bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen, aldus heeft de Sowjet- persagentschap Tass meegedeeld. GENEVE, 25-10. Het Pakistaanse Rode Kruis heeft een beroep ge daan hp de liga van Rode Kruis verenigingen voor hulpverlening aan de honderdduizend slachtoffers van de wervelstorm, waardoor Pa kistan kortgeleden is geteisterd. Naar aanleiding van dit verzoek heeft de liga de aangesloten Rode Kruisverenigingen dringend tele grafisch verzocht sulfa- en anti malaria-preparaten, insectenbe strijdingsmiddelen, stof voor het maken van kleren en giften in geld beschikbaar te stellen. Bellen om stemmen WASHINGTON, 25-10. De Ame rikaanse democratische partij wil in de 24 uur die de sluiting van de stembureaus vooraf gaan een tele fonische „oproep tot de overwin ning" doen. Vrijwilligers onder de leden van de democratische partij zullen in deze periode ieder twin tig kennissen of zakenrelaties op bellen om hen te adviseren op Ken_ nedy en Lyndon Johnson te stem men. Aangenomen wordt dat in totaal ongeveer een miljoen maal zal wor den opgebeld. Ingezonden mededeling Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Goede peren bleven gevraagd DEN HAAG, 25-10. De pluk van peren in de Nederlandse fruit- centra behoort thans een heel eind tot het verleden. Plaatselijk han gen er nog wat late rassen aan de bomen, maar dat is toch van wei nig betekenis meer. Een groot kwantum peren is op geslagen in koelhuizen en bewaar plaatsen en van hieruit wordt ge regeld geruimd. De aanvoer op de veilingen ls op het ogenblik over het algemeen niet bijzonder groot. Na een'tijdelijke inzinking is deze week de vraag naar de peren weer toegenomen en dat heeft over de gehele lijn geleid tot iets hogere prijzen. Het voornaamste ras bij de handperen is de Conference en deze goede bewaarpeer wordt op het ogenblik verkocht voor prijzen welke lopen van 45 tot 55 cent per kg. Voor goede kwaliteit. Nog steeds gaan er wekelijks vanuit ons land meer peren dan appelen de grens over, wat in hoofdzaak komt door .het feit, dat in geen van de Europese produktie- gebieden van peren sprake is van een zeer grote oogst, zoals dat wel het geval is bij de appels. In de tweede week van oktober bedroeg de totale Nederlandse pe renexport 2185 ton. Evenals in dë voorgaande weken was west-Duits land de belangrijkste afnemer met 1582 ton. Ook België en Luxem burg kunnen regelmatig goede Ne derlandse peren gebruiken en in bedoelde week ging er een hoe veelheid van 417 ton naar dit land. Engeland nam toen 94 ton peren af; Ierland 68 ton en Finland 24 ton. Voorts ls de binnenlandse markt zeer 'belangrijk voor de afzet van peren, want ook hier kunnen elke week grote hoeveelheden worden verkocht. De aanvoer van stoof peren 'gaat thans toenemen, maar de afzet hiervan gaat minder vlot dan die van handperen. Een goede stoofpeer als de Saint Remy komt voor de beste kwaliteit op de vei lingen niet hoger dan 15 cent per kg. NEW YORK, 25-10. De agenda commissie der Verenigde Naties heeft met algemene stemmen be sloten de klacht van Cuba tegen de Verenigde Staten, die het be schuldigt van „agressie" tegen Cuba, op de agenda van de alge mene Vergadering te plaatsen. Eenzelfde besluit werd genomen wat betreft de kwestie Oman, met 14 tegen 2 (Engeland en Frank rijk) stemmen en 4 onthoudingen (de V.S., Canada, Italië en Natio nalistisch China). Een nieuwe Veilig Verkeer-film AMSTERDAM. 25-10. In het Minerva-paviljoen te Amsterdam is vanavond voor de eerste maal vertoond de zesde Veilig Verkeer- film „Een van die vijf bent U". De heer Jan Goderie sprak een in leidend woord bij deze in opdracht van een Zaanse firma (Verkade) gemaakte film. Aan het slot overhandigde de heer Jac. Verkade een copie aan de ondervoorzitter van het Ver bond voor Veilig Verkeer, de heer L. Pols. KERKNIEUWS Chr. Ger. Kerk Tweetal te Leerdam: P. N. Rib- bers, Noordscheschut en M. S. Roos, Alphen aan de Rijn; te Mij drecht: W. Heerma, Veenendaal en P. Op den Velde, Hilversum; te Rotterdam-Z. M. Drayer, Drachten en S. Wijnsma, Broek op Langen- dijk. Beroepen te Ouderkerk a.d. Am- stel: L. S. den Boer, Sassenheim. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Rijnsburg: O. Mooi- weer, Zalk en Veecaten. Ger. Gemeenten Bedankt voor Giessendam: C. Hegeman, Genemuiden. (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 28-10. Voor de „piepers" ln benarde omstandigheden op Schouwen-Dulveland is deze week uitkomst gekomen. Dinsdag werd een groep van 114 Wageningse studenten Ingezet om op basis van vrij willigheid de boeren te helpen met de aardappeloogst. Een dag tevoren waren zy met bussen uit de universiteitsstad op het eiland gearriveerd. Zü blijven tot het eind van de week en hopen dan een duizend hectare aardappelen te hebben gerooid. Intussen zijn ook vrouwelijke studenten - eveneens uit Wageningen - aangekomen, die woensdagavond meteen verklaarden „dat ze het ook kunnen". De damesgroep bestaat uit 20 A 25 personen. „Op basis van vrijwilligheid", dat spreekt voor de studenten vanzelf,, doch uiteraard in tegenstelling met militairen, die elders in de provin cie Zeeland zijn ingezet. Die „moe ten", omdat de tijgersluipgang nu eens een keer moest worden ver wisseld met een rechtstreekse aan val op de Zeeuwse patatjes. Bij de studenten ligt dat even anders. Zij krijgen loon en steken dat niet in eigen zak, maar bestemmen het voor een fonds, waaruit een nood zakelijke reparatie van het socië teitsgebouw te Wageningen zal worden betaald. De studenten zijn ingezet bij ver schillende landbouwers te Nieu- werkerk (Zelkepolder, Bruinisse, Kerkwerve, Zierikzee en Dreischor. De studenten bivakkeren in het werkkamp aan de Zeikepolder, waar zij de lange rij van groepen - die hier al gastvrijheid genoten - weer met één hebben vermeerderd. In een gesprek met de landbouw- contactmensen, o w. de heer F. C. Hanse werd over de tarieven voor de uit te betalen lonen overeen stemming bereikt. Dames „aardappelmans" Reeds van meetaan was het dui delijk dat de dames-studenten „het er niet bij zouden laten zitten". Zij wilden tonen dat ze ook heel wat „aardappelmans" zijn. Een deputa tie uit Wageningen vertrok naar Zierikzee om de eerste contacten Een ontsnapping op liet nippertje Uitgebreid onderzoek na het Incident LONDEN, 25-10. Het vliegtuig waarmee koningin Elisabeth van Groot-Brittannië en de hertog van Edinburg dinsdag naar Engeland zijn teruggekeerd van een particu lier bezoek aan koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, is op twintig mijl ten noordoosten van het vliegveld Eelde bijna in botsing gekomen met twee west- Duitse straaljagers. De piloot van de „Cornet" van het Britse koningspaar, majoor-vlieger Pullnan, zei na de landing op het vliegveld van Londen, dat alleen de tweede piloot de twee vliegtuigen heeft gezien. Volgens deze tweede piloot, luitenant Stevens, vlogen de straalvliegtuigen in een koers die gevaar opleverde voor een botsing. De jagers vlogen dicht bij elkaar, schoten op nog geen twintig meter over de „Cornet" en hadden grote ijzeren 'kruisen aan de onderzijde van de vleugels. Stevens zei niet te weten of de straaljagers een ontwijkingsmanoeuvre hebben ge maakt. Volledig onderzoek De west-Duitse minister van de fensie, Strauss, heeft dinsdag een volledig onderzoek gelast in het incident. Volgens een verklaring van het west-Duitse ministerie van defensie zou het ministerie een dergelijk incident buitengewoon betreuren en indien er inderdaad Duitse vliegtuigen bij zijn betrok ken, zal de schuldige ter verant woording worden geroepen. Tot dusver heeft het onderzoek echter geen resultaat gehad, aldus de verklaring. Ingezonden mededeling Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zot nlot door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanaplrln (Mijnhardt) Koker 90 en 60 ct FLITSEN UIT HET BUITENLAND HAVANNA. De Cubaanse rege ring heeft 167 Amerikaanse maat schappijen op Cuba genationali seerd. De waarde van deze onder nemingen wordt geraamd op 200 miljoen dollar. Genaast zijn alle hotels in eigendom van Amerika nen, 30 verzekeringsmaatschappij en, 17 chemische ondernemingen, 2 spoorwegmaatschappijen en de wa renhuizen van Woolworth en Sears Roebuck. te leggen en uit de besprekingen resulteerde dinsdagavond, dat ook de dames hun aandeel mogen heb ben in deze strijd om de aardappels De damesgroep is ondergebracht in het kamp te Dreischor. De eerste ervaringen met de mannelijke stu denten zijn gunstig. Zij doen hun uiterste best en werken onder moeilijke omstandigheden om dit „klusje te klaren". Rapporten over de dames zijn nog niet binnen, maar het staat wel vast, dat zij voor hun mannelijke collega's weinig zullen onderdoen, want een klein pietsje gezonde ri valiteit komt er In de slag om de Schouwen-Duivelandse aardappe len wel aan te pas. Hoe dit zij, pijnlijke ruggen zijn er volgende week in Wageningen stellig. Maar soit, dat is de prijs voor deze fraaie studentikoze stunt, waarvan het ei land profiteert. NEW YORK. Volgens een door de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, ge publiceerde schatting zullen de kosten van het ingrijpen van de Verenigde Naties in Kongo aan het eind van dit jaar 66.625.000 dollar hebben bedragen. Ongeveer vijftien miljoen zal wor den terugbetaald aan de regeringen die strijdkrachten ter beschikking van de Verenigde Naties hebben gesteld. GLOUCESTER De Britse trac torfabrikant Harry Ferguson is op 75-jarige leeftijd in zijn woning te Stow-on-the-Wold in Gloucester shire na een kortstondige ziekte o- verleden. PARIJS. De Franse politie heeft vorige week een nieuwe groep ont dekt die steun verleende aan het Algerijnse nationale bevrijdings front, het F.L.N., zes personen zijn gearresteerd en drie, allen buiten landers, uitgewezen. HAVANNA. Aan bomen nabij woningen van de Britse ambassa deur en van een niet nader ge noemde Zuidamerikaanse diploma tieke vertegenwoordiger te Havan na zijn de lijken gevonden van twee opgehangen leden van de militie van Fidel Castro. Op de kleren der gehangenen was een briefje beves tigd, waarop stond „verzoeke hem vlug weg te halen, want wij hebben de boom nodig om er iemand an ders aan op te hangen". MARSEILLE. De Franse en Ame rikaanse politie hebben een ben de opgerold, die op grote schaal verdovende middelen smokkelde tussen Marseille en New York. De Amerikaanse politie wist de bende te ontmaskeren door middel van infiltratie. Een rechercheur van het „bureau verdovende middelen" van de New Yorkse politie slaagde erin zich in de groep smokkelaars te nestelen en werd belast met het smokkelen van heroïne uit Mar seille naar New York. FEUILLETON (10) Geachte juffrouw Batelier. Wij spraken af, dat u eerst a s. maandag op kantoor zoudt komen, maar van madame Cellier vernam ik, dat u vandaag al uw intrek bij haar wilde nemen. Kunt u voor maandag al iets doen? Zo ja, kom dan morgenmiddag (dus zaterdag middag) om 2 uur even op kantoor. Ik heb om 3 uur een vergadering in Montreux en zou u gaarne mee nemen om aantekeningen te ma ken. Dit is natuurlijk niet verplicht, maar als u komt stel ik dat bijzon der op prijs. Bent u om 2 uur niet aanwezig, dan neem ik aan dat het u niet schikt en verwacht ik u a.s. maandag. Voor deze middag kunt u desgewenst een snipperdag op nemen. Hoogachtend. Louise dacht even na. Dat hij een brief aan haar nieuwe adres richtte was niet zo verwonderlijk. Dat had zij enige weken geleden zelf opgegeven toen zij de kamer huurde. Hij had dit gevraagd om dat hij er vanzelfsprekend prijs op stelde te weten waar hij haar even tueel vinden of opbellen kon. Het voorval bewees echter dat ze ook in haar pension zo voorzichtig mo gelijk moest zijn. Overigens schikte de uitnodiging haar bijzonder. Een gehele zater dag en zondag doorbrengen in een vreemde stad lokte haar niet aan. Hoe eentonig het werk morgenmid dag ook zou zijn, het zou de een zaamheid van deze twee dagen bre ken. En hoe eerder zij haar doel bereikte hoe beter! Hoofdstuk III. Verwikkelingen. De Cadillac van Bonnard snelde rustig voort over de grote weg langs het Lac Léman. De zon ver borg zich af en toe achter fraaie wolkenpartijen waardoor het land schap afwisselend belicht of ver donkerd werd. In de glooiende wijngaarden links van de weg wa ren veel mensen druk aan het werk. De druiven begonnen hun eerste, tere groen te vertonen. Bonnard bood een sigaret aan en stak zelf ook op. „Bekend in deze streek?" „Nee, monsieur Bonnard. Mijn familie woont in Zürich", loog Louise vlot, „en hier in Lausanne of Montreux heb ik geen vrienden of kennissen". „Dan gaat u zeker straks elk weekeinde in Zürich doorbrengen?" Daar had je het al. Louise's hart bonsde. Straks ging hij nog con troleren of zij werkelijk elke zater dagmiddag de trein naar Zürich nam. Maar zo kalm mogelijk ant woordde ze: „Ik was van plan de eerste twee of drie weekeinden hier te blijven om de stad beter te Ieren kennen. Later hoop ik inder daad telkens naar Zürich te gaan". „Tussen twee haakjes", Bonnard dacht blijkbaar al aan heel andere onderwerpen, „als u soms een of ander idee hebt voor onze produk- ten hoor ik dat natuurlijk heel graag". „U bedoelt?" „Dit: de meeste mensen hebben nog geen flauw idee wat van plas tic zoal gemaakt kan worden. Op het ogenblik produceren wij alle mogelijke galanterieën, koppen en schotels, huishoudelijke- en kunst voorwerpen en nog veel meer. Dat loopt heel aardig „En al liep het niet", dacht Louise. „Voor jou is dat toch maar tijdverdrijf of plagerij, maar geen harde noodzaak I" ,Maar er kan nog veel meer be reikt worden", vervolgde Bonnard. „Wist u, dat wij binnenkort plas tic kunnen maken, harder dan het hardste staal? Kortom, voor alles wat niet te heet wordt kunnen we tegenwoordig plastic nemen. Spe ciaal de doorzichtige soorten bie den allerlei mogelijkheden. Ik heb achter in de fabriek een eigen la boratorium. Maandag laat ik u het hele bedrijf zien. In het lab werk ik zelf, alleen. Ik controleer mijn eigen produkten en de grondstoffen die ik nodig heb. Maar ik probeer ook wat nieuws te vinden natuur lijk". „Dat hangt u natuurlijk niet aan de grote klok", merkte Louise op. De ander schrok op uit zijn ge peins. „Nee, nee, natuurlijk niet. Ik was even afgedwaald. Wat ik bedoelde is dit: aLs u soms een of ander voorwerp tegenkomt, het geeft niet wat of waar, dat ook van plastic zou kunnen worden ge maakt en dan beter is, noteer het en geef het aan mij door. Maar 't moet een massaal gebruikt voor werp zijn. Laatst was er een leraar van een technische school bij me. Die wilde een plastic demonstra tiemotor laten maken; geen echte natuurlijk, maar toch één, die alle onderdelen bevat. De cilinder na tuurlijk doorzichtig". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5