Strubbelingen bij de verkoop van woningen aan het Koninginneplein ARKS beschuit tut?/ Gemeenteraad Oosterland Beschuldiging aan adres van voormalige wethouder De raad der gemeente kwam maandagavond in een spoedeisende vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Lau- rense. Aanwezig waren alle leden en de secretaris, de heer C. J. Zoe ter. De voorzitter opent met het uit spreken van een ambtsgebed. Bij de in gekomen stukken was o.m. een vergaderingsverslag van de Vleeskeuringsdienst, van de Reini gingsdienst (die enige uitbreiding beoogt) alsmede de instruktie van de pas benoemde administrateur van deze dienst. Verder goedkeu ringen van Ged. Staten van de on derhandse aanbesteding der me chanica van de rioolwaterzuive ringsinstallatie, e.a. Verder een schrijven van mevr. de Ronde- Hoogerhuis te Sirjansland, waarin zij meedeelt, dat zij de benoeming als congierge van het Verenigings gebouw aldaar onder dank aan neemt. Verder was er een rapport contrdle kasopname. Eén en ander wordt voor kennisgeving aangeno men. Besloten wordt het voorstel- Stouten, uit de vorige vergadering, om de vergaderingen in het ver volg met gebed te beginnen, te aanvaarden. Een voorstel tot vaststelling ver ordeningen betreffende begrafenis- rechten, riool- en straatbelasting, mede met het oog op de toekom stige samensmelting der gemeen ten, wordt z.h.s. aangenomen. Mededeling volgt hierover dat deze lasten niet worden verhoogd. De school te Sirjansland Omdat het leerlingenaantal van de openbare lagere school te Sir jansland eigenlijk te laag is, zou dit onderwijsinstituut feitelijk op geheven moeten worden. Algemeen is men van oordeel, dat het zeer te betreuren zou zijn als de dorps school in deze kleine gemeenschap zou verdwijnen. Daarom is men unaniem van oordeel, dat alles weer in het werk gesteld moet worden dat Sirjansland zijn school behoudt, nog temeer omdat de af stand naar de lagere school te Oos terland meer dan 4 km. bedraagt, waardoor de Sirjanslandse leerlin gen recht hebben op vrij vervoer, waarvan de kosten ook zouden moeten worden gedragen. Een voorstel inzake aansluiting van een pand in de gemeente op de waterleiding en de electriciteit wordt aan een onderzoek onder worpen. Na rijp beraad wordt be sloten hiervoor een krediet te ver lenen. Hierna volgt een voorstel tot wijziging van de begroting van het woningbedrijf dienstjaar 1957-'58 en een voorstel vaststelling Bezol digingsverordening 1960. Deze wij- zigingen ondervonden geen tegen kanting. Netilige woningaffaire Verder komt ter tafel een voor stel tot gedeeltelijke intrekking van het raadsbesluit van 30 sep tember 1960 betreffende de ver koop van Woningwetwoningen en inbrenging van enige dito's in het woningbedrijf der gemeente. De voorzitter deelt mede, dat er in de verkoop van de woningen aan het Koninginneplein strubbelingen zijn ontstaan, doordat de panden 1, 3 en 7, resp. bewoond door de heer H. Stoutjesdijk en Jac. van den Houten (het eerste is een winkel pand) administratieve fouten en nalatigheden zijn geconstateerd. De voorzitter heeft een onderzoek te Middelburg ingesteld betreffen de pand 7 en toen is hem dit ge bleken. Gevolg van deze debacle is dat deze woning thans niet meer verkocht mag worden dan alleen aan diegene op wiens schadeclaim de bouw plaats vond. Deze heeft er echter geen belangstelling voor. Zodoende zal er toe moeten wor den overgegaan dit woonhuis zo spoedig mogelijk in het woningbe drijf te brengen, opdat er nog iets te redden zal zijn. De heer op 't Hof (a.r.) vindt het allerbedroe vendst dat deze affaire een voor malige wethouder der gemeente in het geding komt, die, naar het beurs dan het belang der gemeente spreker voorkomt, meer zijn eigen voorstond. Ook de heer Stouten (SGP) toont zich over deze gang van zaken diep verontwaardigd en dringt aan op eventuele schadevergoeding bij de betrokkenen. Betreffende het winkelpand lig gen de kaarten weer enigszins an ders. Gebleken is dat er destijds verzuimd werd de premie bij de Bouwkas voor Ned. Gemeenten, die voor deze bouw was ingescha keld, aan te vragen. Te betreuren is dat nu deze premie niet meer kan worden verstrekt, zodat de lieer H. J. Stoutjesdijk, om dit pand in eigendom te krijgen, er het volle pond (f 19102,79) voor zou moeten betalen. Deze kan dit ech ter volgens mededeling niet doen, en er zal moeilijk iemand te vinden zijn die genoemde som voor dit winkelpand zal kunnen voteren. Ook voor dit pand zal worden ge tracht om het zo spoedig mogelijk in het woningbedrijf in te lassen. Algemeen zijn de leden het er over eens dat er hier een belangrijke schadepost voor de gemeentekas zal onts't^an. Tenslotte wordt besloten over één en ander de betreffende notarissen te raadplegen, te trach ten te redden wat er nog te redden is en het verkoopbesluit voor de onderhavige panden in te trekken. De rondvraag Daar er geen verdere zaken zijn, begint de rondvraag, waarbij de heer J. J. de Bruine (SGP), wijst op de toestand van de sloten in de Oud Heiligeweg voor de huizen „Tuindorp". Spr. zou hier graag verbetering willen zien aange bracht. De heer Stouten (SGP), in formeert of de sloot gelegen bij het terrein, waar dezer dagen de eer ste spade in de grond zal worden gestoken voor de rioolwaterzuive ringsinstallatie, wel capabel voor de waterafvoer zal zijn. De voor zitter vindt dit een technische kwestie en zal dit aan een deskun dige voorleggen. De heer J. op 't Hof (AR), informeert of er al een oplossing is gevonden betreffende de verzorging van de consumptie voor het verenigingsgebouw te Sir jansland. De voorzitter antwoordt, dat nu er weer een concierge is, één en ander onder het oog zal wor den gezien binnen de kortst moge lijke tijd. De heer J. L. van der Maas (Gem. Bel.), informeert naar de mogelijkheid om bij de bushalte DE R.T.M.-DIENSTREGELING EN DE ZEEUWSE REISGIDS (Ingezonden) Het „ingezonden" van de heer Van Zuylen, waarin wordt uiteen gezet waarom de R.T.M.-dienstre- geling niet in de Zeeuwse Reisgids werd opgenomen, noopt ons tot de volgende opmerkingen: 1. Het verbod de dienstregeling in de Zeeuwse Reisgids op te ne men heeft geen invloed op de be langrijke kosten, verbonden aan het opzetten en uitwerken van een dienstregeling. Deze kosten moeten toch gemaakt worden. 2. De heer Van Zuylen heeft ons eerst op minder elegante wijze ver boden de dienstregeling op te ne men. Toen het te laat was heeft hij zich bereid verklaard toestemming te verlenen tegen betaling. Ook in het vervolg zal deze toestemming slechts tegen betaling worden ver leend. 3. Wij kunnen niet alleen de R. T.M. betalen en de anderen niet. Wanneer wij voor het publiceren van alle dienstregelingen zouden moeten betalen, zou de prijs van de Zeeuwse Reisgids zo hoog worden, dat exploitatie onmogelijk zou zijn. 4. De inwoners van Schouwen- Duiveland, die geen belang hebben bij andere locale diensten in de provincie Zeeland kopen geen Zeeuwse Reisgids, doch een dienst regeling van de R.T.M. Voor hen die er wel belang bij hebben gaat het niet om 60 cent i.p.v. 15 cent, doch om 60 cent plus 15 cent en nog meer om het ongemak niet alle dienstregelingen in één boekje ver enigd te hebben. Voorts houdt de heer Van Zuylen geen rekening met de ongemakken voor allen bui ten Schouwen-Duiveland, die van de vervoersmiddelen naar cn op 't eiland gebruik moeten of willen maken. 5. Wanneer andere vervoerson dernemingen in Zeeland het voor beeld van de heer Van Zuylen zou den volgen, zou het onmogelijk worden met de uitgave van de Zeeuwse Reisgids voort te gaan. De reizigers zouden zich dan, evenals vroeger, weer allerlei voor de ver bindingen moeilijk te raadplegen dienstregelingen moeten aanschaf fen. 6. Door het verdwijnen van de Zeeuwse Reisgids zou iets verloren gaan, dat niet alleen door de Zeeu wen, maar door ieder die naar of in Zeeland reist, hogelijk wordt ge waardeerd. Het belang van al dezen en ook het belang van onze provin cie in haar geheel wordt door de houding van de heer Van Zuylen op het spel gezet. Niet het belang van de uitgevers, daar dit hoege naamd niet van belang is. DE UITGEVERS VAN DE ZEEUWSE REISGIDS. Blauwe Keet" een wachthuisje te bouwen, niet alleen ten gerieve van de Sirjanslandse bevolking, die op deze bushalte is aangewezen, maar ook voor een groot gedeelte van de Oosterlandse, die gebruik hiervan zouden kunnen maken. Mogelijk, aldus spr. wil ook de R.TVM. hier aan wel zijn steentje bijdragen. De voorzitter betwijfelt het laatste, doch is ook overtuigd van de nood zaak van een dergelijk wachtlo- kaaltje. Eén en ander zal onder ogen worden gezien. De gemeente La Courtine heeft op voorstel van de burgemeester Antoine Besse en met goedkeuring van de prefect van het departement Creuse besloten aan vijf Neder landse generaals het ereburger schap van La Courtine te verlenen „als blijk van vriendschap en broe derschap". SCHIPHOL. Met een charter vliegtuig van de K.L.M. zijn 75 mis sionarissen uit 11 landen naar Oost-Afrika vertrokken. Stoomgemaal als bezienswaardigheid GIETHOORN, 26-10. Het stoomgemaal van het Over- ijsselse waterschap Achter broek, aan de zeedijk tus sen Genemuiden en Kam pen, dat thans door een nieuw gemaal wordt ver. vangen, zal als curiositeit in stand worden gehouden. In dit gemaal bevindt zich namelijk de oudste nog in bedrijf zijnde stoommachine van Nederland. Deze stoom machine werd in 1856 ver vaardigd in de Amsterdam se machinefabriek „Atlas". Veerdienst Zijpe- Anna-Jacobapolder De R.T.M. deelt ons mede: Teneinde lange wachttijden te voorkomen, zullen met ingang van donderdag 27 oktober 1960, voor de duur van het grote landbouwver- voer voorshands de volgende maat regelen worden getroffen: 1. Van maandag t/m vrydag zullen twee extra vaarten voor de dienst worden uitgevoerd. 2. Van maandag t/m vrjjdag zal van 14.30-17.30 uur voor zover hieraan behoefte bestaat het re serveschip in de vaart worden gebracht. Ingezonden mededeling Wij op Schouwen-Duiveland eten STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Aardappelcollekte Als naar gewoonte wordt ook dit jaar weer een beroep op de boeren gedaan voor de bekende jaarlijkse aardappelcollekte voor de stichting „Kinderzorg" te Middelburg. Zij die één of meer zakken aardappelen willen missen voor dit doel kunnen dit meedelen aan de heren A. F. Schoof en Matth. Steenpoorte Mz. Deze zullen graag als .ophaaldienst' fungeren op a.s. zaterdag 29 ok tober. Moeilijk landbouwvervoer Om een beeld te geven hoe moei lijk er gewerkt wordt in de land bouw in deze buitengewoon lang durige natte periode, moge dienen hoe een landbouwer in deze omge- vin geen wagenlading uien van het doordrenkte land moest halen. Na dat het produkt met een aardappel- riek in zakken werd geschept, wer den deze op een wagen geladen. Om deze van het land te halen wa ren nota bene drie wieltrekkers en een rups dito nodig. Na veel ge draai en gewentel gelukte het ten slotte aan deze file de wagen op de verharde weg te krijgen. In de provincie Phongsaly in noordoost-Laos zijn weer gevech ten uitgebroken tussen de rege ringstroepen en de guerilla troepen van de pro-communistische Pathet Lao, zo is woensdag in Vientiane bekendgemaakt. STAD EN PROVINCIE NIEUWERKEBK Lezing over rassenvraagstuk voor Culturele Vereniging De Culturele Vereniging alhier heeft het seizoen geopend in „Ons Dorpshuis" met een lezing van de bekende publicist dr. J. W Schulte Nordholt, leraar aan een lyceum te Wassenaar, met als onderwerp: .Het arssenprobleem in Afrika en Amerika; overeenkomst en ver schil". De voorzitter, de heer J. J. van Dijk, opende de bijeenkomst, met een welkomstwoord tot de spreker en de aanwezigen. De zaal was maar matig bezet. Door de secreta ris werden mededelingen gedaan over het reeds vastgestelde pro gramma voor dit seizoen. De se cretaris, gezien het aantal bezoe kers, vraagt zich af of er geen be langstelling is voor cultureel werk en of men wel op de ingeslagen weg moet voortgaan? De voorzitter antwoordt hierop dat zeker ver zachtende omstandigheden aanwe zig zijn, zoals een feestvergadering van de vrouwenvereniging, een vergadering elders en de drukke werkzaamheden in de landbouw. Uit het verslag van de penning meester bleek dat de kas sloot met een batig slot van f 221,12. Na dit huishoudelijk gedeelte was het woord aan de spreker. Amerika en Afrika Op zeer duidelijke wijze werd door hem, die het rassenvraagstuk in Amerika heeft bestudeerd, uit eengezet de achtergrond van bot singen tussen blanken en gekleur- den. Juist door deze botsingen leerde men het probleem beter be grijpen, zodat in Amerika het ras senprobleem steeds minder wordt en de goede verstandhoudingen on derling zich in een stijgende lijn bewegen. In Afrika liggen de verhoudin gen anders en gaat in tegenstelling met Amerika, de lijn juist omlaag wat op de duur een toestand zal worden die verre van rooskleurig zal zijn. Na afloop der voordracht was gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt en welke vra gen naar genoegen werden beant woord. Door spreker is een boek geschreven over het rassenvraag stuk, waaruit de lezing werd ge houden. Het boek is getiteld „Het volk dat in duisternis wandelt, heeft een (groot) licht gezien". De voorzitter dankte de vlotte spreker voor de interessante lezing door hem gehouden, die grote in druk op de aanwezigen heeft ge maakt. Hij herinnerde er aan dat alle rassen toch kinderen van één Vader zijn. Dankend voor de opkomst en ho pende dat op de volgende bijeen komst de opkomst van deze verre zal overtreffen, sloot hij de verga dering. DREISCHOR Een kookcursus Voor de te hpuden kookcursus, bestaande uti zes lessen, uitgaande van de Stichting voor Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande heeft zich een 17-tal dames boven de leeftijd van 20 jaar opgegeven. De cursus zal worden gehouden in het Dorpshuis op elke dinsdag avond, aanvangende op 1 novem ber a.s. Brandweerkorps neemt deel aan wedstrijd Op zaterdag 12 november a.s. zul len te Heinkenszand de provinciale brandweerwedstrijden worden ge houden. Een zestal brandweerkorp sen van de verschillende eilanden uit deze provincie zullen hieraan deelnemen. Het brandweerkorps uit deze gemeente krijgt bij deze wed strijd de door haar in 1958 gewon nen wisselbeker, beschikbaar ge steld door de Commissaris der Ko ningin in deze provincie te verde digen. Hulp bij aardappelrooier! Voor de aardappeloogstwerk- werkzaamheden zijn op enkele landbouwbedrijven in deze ge meente een aantal studenten van de Landbouwhogeschool uit Wagenin- gen ingeschakeld. Een 20-tal vrou welijke studenten is in het va kantie- en kampeèrhuis alhier on dergebracht. OOSTERLAND De collekte die in onze ge meente werd gehouden voor het Prot. Chr. Thuisfront, de P.I.T., heeft opgebracht de mooie som van f 99,50. Als collectanten fungeer den dit jaar: Janny van Dijk en Nel Capelle, Riet Mol en Tonny Capelle Henny en Tonny Stam, Willy en Ineke Stouten, en niet te vergeten de familie de Waal. Behalve de milde gevers(sters) verdienen ook zij een woord van waardering en dank. HAAMSTEDE Zeeuwse collecte De Zeeuwse collekte die vorige week in ons dorp werd gehouden bracht f 110,93 op. Dank aan de collectrices en aan de geefsters en gevers is hier op zijn plaats. SIRJANSLAND De gehouden P.I.T.-collekte door Toos Kraak heeft f 12,30 op gebracht. BRUINISSE De Sonnevanck-zegelaktie Het bericht dat de zegelaktie voor het sanatorium „Sonnevanck", dooi de leerlingen van de Chr. huishoud school was opgehaald, samen met de leerlingen van de Chr. lagere school was onjuist Het vermelde bedrag was alleen door de leerlin gen van de huishoudschool opge haald, de leerlingen van de lagere schooi brachten bovendien nog f 164,32 bij elkaar. Avondcursus chr. school Bij genoegzame deelname wordt door de onderwijzers van de Chr. school te Bruinisse een avondcur sus georganiseerd, bedoeld als ver volg en aanvulling van het op de dagschool geleerde, voor personen die deze dagschool hebben verla ten. Het uit te reiken getuigschrift zal gelijkwaardig zijn aan twee jaar m.u.l.o.-onderwijs. BDRGH Anti-honger actie Gaarne vestigen wij de aandacht op een bijzondere actie, waarvoor deze week gelden in onze gemeen te zullen worden ingezameld, nl. de Anti Honger Actie, (de N.O.V.I. B.). Internationaal gezien gaat deze actie uit van de Verenigde Naties onder de naam „Freedom from Hunger Campaign". Het doel van de actie over het jaar 1960 is de graanverbetering in het midden oosten, en wel voor de volgende landen: Pakistan, Afghnastan, Iran Irak, Jordanië, Syrië, Turkije, Li banon, Egypte, Lybië en Cyprus. De bakkers in ons land gaven reeds het goede voorbeeld en zamelden in mei van dit jaar met hun actie: „Brood in de wereld", een bedrag groot f 200 000. Ook in onze ge meente hoopt het comité op een grote offerzin van de bevolking. Geslaagd voor examen Voor het candidaatsexamen geneeskunde slaagde aan de rijks universiteit onze dorpsgenoot de heer P. de Ruijter DREISCHOR „Nut en Genoegen" Winterprogramma vastgesteld Dinsdagavond jl. hield de vereni ging „Nut en Genoegen" haar jaar vergadering in café „De Drie Scha pen", onder voorzitterschap van de heer J. L. Braber. In deze vergadering kwam aan de orde de vaststelling van het ko mende winterprogramma. Besloten werd voor de drie te houden nuts- avonden in dit seizoen uit te nodi gen de heren Boersma, met het on derwerp „In het spoor der kruis vaarders naar Jeruzalem", toege licht met kleurendia's; voorts de heer H. Kleibrink, assistent van de Sterrenwacht te Leiden. Deze des kundige heeft ook in 1952 een Nutsavond alhier verzorgd. Ten slotte zal worden uitgenodigd de toneel- en voordrachtskunstenares mej. Truus Hooijen. De vergadering werd medege deeld dat het ledental momenteel 84 bedraagt, waaronder 4 ereleden- ADVERTENTIES Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder TONA DINGENA DER WEDUWEN geboren HENDRIKSE in de ouderdom van 72 jaar Dinteloord: J. A. VAN HOEVE DER WEDUWEN H. VAN HOEVE En kinderen Nieuwerkerk: M. LIEVENSE- DER WEDUWEN En kinderen Kerkwerve: A. J. VAN LANGERAAD- DER WEDUWEN K. A. VAN LANGERAAD En kinderen J. DER WEDUWEN A. A. DER WEDUWEN- STEENDIJK En kinderen N ieuw-V ossemeer HUIB en RINUS VAN IWAARDEN Zierikzee, 27 oktober 1960 inwoners die meer dan 50 jaar lid der vereniging zijn. De kas en boeken van de pen ningmeester werden gecontroleerd, waaruit bleek dat een batig saldo aanwezig was. De vergadering besloot in de 2 vakatures in het bestuur, ontstaan door het vertrek uit deze gemeente van de heren A. L. Patmos en M. H. van der Linde, voorlopig niet te voorzien, omdat het bestuur thans reeds uit 5 leden bestaat. Ingezonden mededeling INDUSTRI-ELE EXCURSIES Geslaagde derde dag koninklijk bezoek uit Thailand EINDHOVEN, 26-10. De derde dag van het bezoek van het Thai landse vorstenpaar aan ons land stond in het teken van industriële excursies. Reeds om kwart voor tien vanochtend vertrokken de ko ning en koningin van Thailand, vergezeld van Z.K.H. Prins Bern- hard, naar de vliegbasis Ypenburg, om vandaar uit met twee Friend ships naar Eindhoven te vliegen. Een erehaag van het luchtbewa- kingskorps stond opgesteld toen de hoge gasten in de gereedstaande hofauto's stapten, die hen naar Bergeijk bracht. Hier werd de coöperatieve melkproduktenfabriek „St.-Bernardus" bezocht. Langs de wegen stonden honderden school kinderen, die de regen trotseerden en met Nederlandse en Thailandse vlaggetjes het vorstenpaar luid toejuichten. Hét werd een enthousiaste ont vangst, daar in dit Brabantse dorpje, waaraan de landelijke rij vereniging „Sempre Avanti" en het harmonie-fanfarecorps „Echo der Kempen" bijzondere luister gaven. Directeur ir. Q. B. H. Laumans van de melkproduktenfabriek ont ving, samen met de voorzitter van de coöperatie, de heer P. J. Loo- nen, het gezelschap. De heer Lau mans herinnerde aan de opmerke lijke overeenkomsten die er tussen Thailand en Nederland bestaan, zoals de landbouw, die een belang rijke rol speelt in de economie van beide naties. Koning Bhoemibol en koningin Sirikit zagen vervolgens, hoe een deel van de bijna honderd miljoen kilo melk, die jaarlijks door deze fabriek wordt verwerkt en waar van een gedeelte ook naar Thai land wordt geëxporteerd, snel en onder hygiënische omstandigheden tot het eindprodukt wordt ver werkt. Naar Eindhoven Daarna vertrok de stoet naar Eindhoven, waar de N.V, Philips Gloeilampenfabriek werd bezocht. Hieraan ging een rondrit door de stad vooraf. Burgemeester Witte van Eindhoven stelde in het Phi lips kantinegebouw de president en de vice-president van Philips aan het vorstenpaar voor. Maria Phi lips, een dertienjarig meiske, bood met een charmant gebaar lelietjes van dalen aan. Nadat de president van Philips, ir. P. R. S. Otten, een korte inleiding had gehouden, waarin hij onder meer iets ver telde over de bouw van een nieuwe gloeilampenfabriek in Thailand, gebruikte het gezelschap een Bra bantse koffietafel. Naast een röntgenapparaat voor therapie en diagnose ontving het koninklijk paar twee studiebeur zen voor Thailandse studenten, die gedurende een jaar mogen1 stude ren aan het Internationaal Philips Instituut te Eindhoven. Contra-diner De ingewikkelde ceremonie van de ontvangst van 'skonings kepi werd vanavond nauwgezet uitge voerd door een daartoe speciaal geëngageerde Thailander in hotel Des Indes in Den Haag. Daar gaven koning Bhoemibol en koningin Sirikit een contra diner aan de Nederlandse konink lijke familie en ongeveer vijfenze ventig andere hooggeplaatst gas ten. Daartoe waren in dit luxueuse hotel bijzondere voorzieningen ge troffen. Niet alleen vergde het Thai-protocol een bijzondere cere monie voor de ontvangst van de koninklijke kepi, ook de begroe ting der gasten moest volgens een bepaald schema met nauwkeurige afweging van ambt en waardig heid geschieden. De niet-vorste- lijke gasten werden daartoe in een salon samengebracht cn nadien in bepaalde volgorde naar de konink lijke gastheer, diens gemalin en koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene geleid. Deze begroeting vond plaats in de weidse lounge van het hotel. De hoge koepel van deze lounge was ter hoogte van de eer ste verdieping afgesloten met een pagode-achtige baldakijn, die het schouwspel aan onbescheiden blik ken onttrok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3