Kandidaten spreken beschuldigingen en tegenbeschuldigingen uit Staatsbezoek Koning en Koningin van Thailand DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Toxopeus op Nieuw Guinea Ö6ft*nö*» to r-~ d-d. -Z\- *t. "X - Zto DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 117e Jaargang No. 18861 ZIERlKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Om het presidentschap der V.S. V.S.-prestige in de wereld gedaald DETROIT, 26-10. De kandidaten voor het Amerikaanse president schap. de republikein Nixon en de democraat Kennedy, hebben woensdag beschuldigingen en te genbeschuldigingen uitgesproken over het punt van het nationale prestige en de buitenlandse poli tiek. Vice-president Nixon heeft Ken nedy in een verkiezingstoespraak in de staat Ohio verweten drie gro te fouten te maken bij het beoor delen van de buitenlandse politiek, namelijk ten aanzien van de eilandjes van de nationalisten on der de Chinese kust, van Cuba en het incident met het U-2 spion- nage-vliegtuig. Volgens Nixon ver gist Kennedy zich als hij zegt dat de regering van president Eisen hower heeft getracht de Chinese nationalisten te bewegen de bezet ting van d eellandjes in te krim pen. Senator Kennedy heeft in De troit gezegd, dat een rapport van een regeringsdienst aantoont, dat het prestige van de Verenigde Sta ten In de wereld achteruitgaat ver geleken met dat van de Sowj et- Unie. Kennedy verweet de rege ring dit rapport niet openbaar te hebben gemaakt. „De regering ver trouwt het volk niet. Het is ge vaarlijk de waarheid over onze positie in het buitenland te ver zwijgen en wel om politieke rede nen", aldus Kennedy. De Amerikaanse regering heeft het rapport woensdag niet willen publiceren. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, zei, dat het bedoelde rapport een intern docu ment en geen belangrijk stuk is. Het is één van de vele rapporten HET ONTWAPENINGSDEBAT Russen dreigen met boycot politieke commissie NEW YORK, 25-10. De Sowjet- Unie heeft in de eerste politieke commissie van de V.N. een ont werpresolutie over de ontwapening, ingediend door Engeland, de V.S. en Italië, verworpen. De Rus Zorin leverde scherpe kritiek op deze ontwerpresolutie. Hij verklaarde dat hierin weer wordt gepleit „voor de verkeerde en gevaarlijke weg van toezicht op de bewapening in plaats van voor toezicht op de ontwapening". Als ons beroep op het westen om te onderhandelen over een alge mene en algehele ontwapening weer in de wind wordt geslagen en als het westen het ontwapenings debat in de politieke commissie blijft gebruixen als dekmantel voor een politiek van bewapeningswed loop, rest ons niets anders dan af te zien van verdere deelneming aan het debat over het ontwapenings- vraagstuk in deze commissie, aldus Zorin. KONGOLESE SOLDATEN TROKKEN ZICH UIT LEOPOLDSTAD TERUG LEOPOLDSTAD, 26-10. De Kon golese soldaten die de afgelopen vijf dagen de Afrikaanse wijk van Leopoldstad bezet hielden en daar voorbijgangers en auto's aanhiel den, hebben zich woensdagavond geheel en al teruggetrokken. Kolonel Moboetoe, die had be loofd de soldaten te zullen terug trekken, heeft dus kennelijk zijn belofte kunnen nakomen. De hoogste autoriteiten van de Verenigde Naties in Leopoldstad, Hammarksjoeld's persoonlijke vertegenwoordiger Dayal, de mili taire adviseur van de secretaris generaal Rijhye, de opperbevel hebber van de V.N.-troepen gene raal von Horn en diens plaatsver vanger generaal Kettani - hadden de kolonel en de voorzitter van de raad van commissarissen, Bomboko gewaarschuwd, dat zij het gedrag van de troepen niet langer zouden tolereren, aldus heeft een woord voerder van de Verenigde Naties meegedeeld. Beiden hadden hun Nieuwe beschuldiging in het proces in Turkije EILAND JASSI (Turkije), 26-10. Tegen de beklaagden, die in het proces op het Turkse eiland Jassi terecht staan - leiders der demo cratische partij, onder wie ex-pre sident Bajar, de voormalige pre mier Menderes, generaal Arguc, gewezen Inspecteur van het eerste leger, de voormalige gouverneur en de ex-burgemeester van Istan bul en een vijftigtal politieleiders en politici - is een nieuwe beschul diging uitgebracht, namelijk po ging tot moord op ex-president ge neraal Ismet Inonu, held uit de on- afhaftkelij kheidsoorlog en leider van de voornaamste (republikein se) oppositie-partij, onder het be wind van Bajar en Menderes. De aanslag vond eind april 1959 plaats. Volgens de openbare aan klager had de democratische rege ring besloten zich van Inonu te ontdoen. Zij huurden beruchte misdadigers uit de onderwereld van Istanbul, die opdracht kregen Inonu uit de weg te ruimen. Dit zou geschieden tijdens een verkie zingstournee ,die generaal Inonu met zeer veel succes maakte. volledige medewerking beloofd. De order van de Verenigde Na ties om- de troepen in de kampe menten te houden wordt vandaag (donderdag) van kracht. Het is niet bekend of dit alleen Leopoldstad of ook ander© Kongolese steden betreft. Het Britse ministerie van bin nenlandse zaken heeft woensdag bekend gemaakt dat op 10 novem ber twee jongemannen op hetzelfde ogenblik met hun leven zullen moe ten boeten voor de moord op een 23-jarige man te Londen. Een recht bank veroordeelde de jongeman nen, de 23-jarige Norman Harris en d© achttienjarige Francis For syth, op 20 september ter dood. Duits meisje wilde Hugo de Groot nadoen BRUSSEL, 26-10. De 25-jarige Helga Sternberg uit Paderborn in west-Duitsland zal geen reis naar de Verenigde Staten kunnen ma ken, zoals zij die had uitgedacht. Zij had de hulp ingeroepen van een Brusselse bioscoopdirecteur om naar zij zelde een borstbeeld van Goethe naar familieleden in Ame rika te sturen. De vrachtkosten zouden bij aankomst worden be taald. De bioscoopdirecteur stelde wel willend zijn garage ter beschikking om „het borstbeeld" in een grote kist te verpakken. De volgende ochtend echter bleek Helga Stem berg spoorloos te zijn. In de garage stond nog de kist, klaar om per vliegtuig te worden verzonden. Uit nieuwsgierigheid stak hij zijn hand door een van de openingen om tot zijn schrik geen hoofd van steen, maar van een mens aan te raken. De gealarmeerde politie brak de kist open en een teleurgestelde Helga stapte er uit. Het borstbeeld van Goethe ontbrak. V/el had zij een klein voorraadje voedsel bij zich. Het avontuurlijke meisje werd overgedragen aan de Belgi sche vreemdelingenpolitie, die haar vrijdag wegens landloperij aan de Duitse grens onder de hoede van de Duitse autoriteiten zal overgeven. die de Amerikaanse geheime dienst opstelt ten behoeve van het perso neel. Het stuk is geheim, aldus Hagerty. Westduitse herbewapening eerste vereiste LONDEN, 26-10. De Engelse on derminister van buitenlandse zaken Heath heeft in het Lagerhuis ver klaard dat de herbewapening van west-Duitsland in het kader van de N A.V O. een eerste vereiste van de westelijke defensie is en de volle dige steun van de Engelse regering heeft. In antwoord op vragen van de Labourafgevaardigde zei Heath dat de Westduitse strijdkrachten, in overeenstemming met de Navo- plannen, de beschikking hebben over tactische atoomwapens In verband met de geheimhouding van militaire zaken wilde Heath slechts zeggen dat deze wapens onder controle van de Navo staan en dat de atoomspringkoppen on der Amerikaans beheer zijn ge plaatst. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een beeld van het bezoek dat de minister van binnenlandse zaken, Z.Ex. mr. E. H. Toxopeus aan Manokwari op Nederlands Nieuw Guinea bracht: de minister en gouverneur dr. P. J. Platteel bij een schaafma chine in de houtzagerij „Manokwari". Oudste inwoonster van Nederland maandag 7 november 107 jaar Bemand Amerikaans ruimtevaartuig? WASHINGTON, 26-10. De Ame rikaanse regering heeft de eerste stap gezet voor de bouw van een te bemannen ruimtevaartuig. Het bureau voor ruimtevaart heeft drie ondernemingen opdracht gegeven een dergelijk vaartuig in tekening te brengen. Men heeft het nieuwe project de naam „Apollo" gegeven. Het is een uitbreiding van het pro ject „Mercury", dat aan het eind van het volgende jaar moet zijn verwezenlijkt. TERAPEL, 26-10. Mevrouw H. Smit-Meijering te Terapel wordt maandag 7 november 107 jaar. Zij is de oudste inwoonster van het noorden van ons land. Oma Smit is nog vol levenslust. Haar gehoor is iets minder gewor den, maar ze is nog vitaal en scherp van geheugen. Mevrouw Smit-Meijering was 't derdj kind van een gezin, dat la ter uVfc negen personen bestond. Zij heeft een moeilijke jeugd gehad en moest al vroeg meehelpen bij het verdienen van de kost. Onder wijs heeft zij daardoor niet kun nen volgen, maar ze leerde zich zelf lezen, rekenen en schrijven. Op 19-jarige leeftijd huwde zij met Jan Smit, die in 1922 overleed na een echtvereniging van bijna vijf tig jaar. Het grooste deel van de dag brengt oma Smit in bed door, maar 's middags, als het i&, de kamer lekker warm is, staat zij op en komt enkele uurtjes zitten bij 'haar kleindochter, mevrouw Veldman- Smit, die met haar man al twaalf jaar bij haar inwoont. Van de ne gen kinderen van oma Smit zijn er nog twee in leven. Chauffeur liet gewond jongetje liggen HAARLEM, 26-10. Een chauffeur van een vrachtauto heeft een zes jarige jongen op de hoek van de Hannie Schaftstraat en de Richard Holkade in Haarlem-Oost op de rand van het trottoir gelegd, na dat de jongen door de auto was aangereden. Vervolgens zette de chauffeur zijn tocht voort en liet hij de verdere gang van zaken over aan kinderen. Deze wisten, waar de jongen woonde en waarschuw den de ouders Eerst is de gewonde jongen naar huis gebracht en daar na naar de „Mariastichting" ver voerd. Hij had een lichte hersen schudding opgelopen. Hoge gasten zagen Rotterdam en Delft ROTTERDAM, 25-10. Reeds bfl de aankomst van de koninklijke stoet aan de grens van de gemeente Rotterdam, in voormalig Overschie, kwam de sympathie van de bevol king van Rotterdam duidelijk tot uiting, doordat uit vele vensters de vlaggen in het zonlicht wapperden. Langs de kortste route naar het stadhuis stonden reeds groepjes mensen geschaard, ofschoon de acht auto's hier in 50 km-vaart voorbij moesten rijden om tijdig de Cool- singel te kunnen bereiken. Even na drie uur kwam er be weging in de menigte, die rondom de afzetting voor het stadhuis ge schaard stond. Het waren er dui zenden, die de hoge bezoekers geestdriftig begroetten. Nadat door de Marinierskapel het koninklijke volkslied van Thai land was gespeeld, volgde de in spectie van de erewacht, die ge vormd werd uit het korps Mari niers met vaandel en de genoemde Marinierskapel. Voor de ingang van het stadhuis stond reeds ter begroeting gereed de burgemeester, mr. G. E. van Walsum. Nadat in de benedenhal van het stadhuis o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, was voorge steld, besteeg men de trappen naar de Burgerzaal, waar in het bijzijn van meer dan honderd genodigden, ir. C. van Traa, directeur van de dienst van stadsontwikkeling en wederopbouw een korte toelichting gaf bij een daar opgestelde ma quette over de herbouw van Rot terdams binnenstad. Eveneens stond daar geëxposeerd een fraai houten model van een Siamese ko ningssloep, ©en geschenk van d© koning van Thailand aan d© ge meente Rotterdam. Bezoek aan hospitaalschfp Alvorens naar de Parkhaven te vertrekken voor een bezoek aan het Rode Kruis hospitaalschip „Henry Dunant" en aan de Euro mast, plaatsten de vorstelijke gas ten hun handtekening in het gou den boek van de gemeente Rotter dam. Nauwelijks vijf minuten duurde de tocht naar de „J. Henry Dunant" het nauwelijks een jaar oude drij vende hospitaal. Het hoge gezelschap werd op de kade ontvangen door de voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis mr. F. H. A. de Graaff. Tien verpleegsters van de dienst doende boordgroep vormden een erehaag. De rondgang op de „J. Henry Dunant" verliep bijzonder prettig en ongedwongen Beide vorstinnen namen de tijd voor enkele harte lijke gesprekken met de patiënten en de verpleegsters, voor wie dit bezoek duidelijk het hoogtepunt van hun verblijf op dit unieke hos pitaalschip vormde. De korte afstand van het hospi taalschip naar de Euromast werd te voet afgelegd. Nadat in de benedenhal het gas tenboek was getekend, werd via de twee liften het platform op ruim 100 meter hoogte bereikt, waar men tussen een vaag neveldek door de laag staande zon haar blinkend licht over de zee kon zien werpen. Men maakte rustig een rondwan deling, bleef hier en daar in be wondering staan en keek lange tijd met kennelijke belangstelling naar d© „Statendam" van de Holland Amerika Lijn, dl© juist weer een reis naar New York aanving, ge trokken door ©en viertal sleepbo ten. In Delft In Delft brachten de hoge gasten eerder op de dag een bezoek aan het Waterloopkundig Laboratorium waar o.a. in de houten loods het getij model van de benedenrivieren en de Zeeuwse stromen (Deltage bied) werden bezichtigd. Hierna begon een rijtoer door de feestelijk met vlaggen versierde binnenstad van Delft, Tijdens deze tocht had op een van de bruggen over de grachten de Delftse stu denten Jazzclub plaats genomen. Deze bracht jazzmuziek ten gehore in de hoop dat de koning de stoet zou doen stilhouden. Dit gebeurde echter niet. Ouderdom en jeugd gaan hierom zo moeilijk samen om dat zij over de waarde der dingen in het leven zo ver schillend oordelen. De maan was „dood" in Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 26-10. Toen on langs in geheel Nieuw-Guinea een volledige maansverduistering was waar te nemen, verkeerde de ge hele bevolking van de Baliemvallei in het centrale bergland, in een staat van grote opwinding, zo werd gemeld in een bestuursverslag van Hollandia. De „dood van de maan" maakte de mensen uiterst nerveus. Overal werden grote vuren ge stookt en de hele nacht werd op vele plaatsen gedanst. De bevol king in sommige streken (buiten de „grote vallei") gaf de maan de schuld van het doodgaan van var kens. De bemiddeling inzake Nieuw-Guinea WASHINGTON, 26-10. De pre- mier van Malakka, Tunku Abdul Rahman, heeft woensdagavond na zijn bezoek aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, medegedeeld, om de mo rele steun van de Verenigde Staten te hebben gevraagd voor zijn plan tot oplossing van de kwestie-Nieuw Guinea. De premier wilde ook ditmaal niet op de details van zijn voorstel ingaan alvorens het niet de Indo nesische en Nederlandse autoritei ten verder te hebben besproken, doch hij gaf toe, dat ook de Ver enigde Naties daarbij een rol zou den spelen en 4at hij voornemens was over deze kwestie de volgen de week een gesprek te hebben met secretaris-generaal Hammar- skjoeld. Chinese vrijwilligers voor Algerië PARIJS, 26-10. Volgens Pascal Arrighi, afgevaardigde voor Cor sica in de Franse nationale verga dering, worden in communistisch China en met name in kampen op het eiland Hainan en in Foeklen, 25.000 vrijwilligers opgeleid voor de strijd tegen de Fransen ln Al gerië. Weliswaar zijn deze vrijwilligers nog -niet naar Algerië vertrokken, doch wel zijn daar 200 Chinese specialisten in de subversieve oor logvoering gearriveerd Voorts verklaarde Arrighi, dat regelmatig Chinese communisten in Parijs aankomen, om de leiders van de plaatselijke afdelingen in Frankrijk van de Algerijnse op standige beweging, de F.L.Nte helpen. Arrighi schat de financiële hulp, die de regering dn Peking aan de Algerijnse opstandelingen heeft verstrekt, op ongeveer 240 miljoen gulden. Vlug t.v.-journaal- verslag DEN HAAG, 26-10. Aan het einde van het contra-diner dat het Thailandse konings paar koningin Juliana en prins Bemhard aanbood in Hotel des Indes in Den Haag, heeft de Nederlandse Televisiestichting de ko ninklijke gasten een onver wachte verrassing bezorgd. Na het diner zetten de aan wezigen zich voor een tele visietoestel waarop zij het journaal zagen van het hele programma van vandaag, tot en met de aankomst in Hotel des Indes en het aan tafel gaan, enige uren tevo ren. De uitzending werd ge completeerd met een tele- recording van het liedje, dat Greetje Kaufféld zater dagavond heeft gezongen: het liedje „Falling Rain", dat door de Thailandse ko ning is gecomponeerd. De uitzending werd door de koninklijke gasten met veel waardering ontvangen. Vice-president Richard Nixon, republikeins kandidaat voor hol Amerikaanse presidentschap, heeft woensdagavond te Toledo, in de Amerikaanse staat Ohio, verklaard dat hij bereid is begin 1961 een ontmoeting met de Sowjet-Russl- sche premier en partijleider Chrocsjtsjef te hebben, indien deze kan leiden tot een naleefbare over eenkomst om de proefnemingen met kernwapenen te beëindigen. Na gedurende een week fel door de regering van Katanga te zijn aangevallen hebben de Verenigde Naties woensdag voor het hoofd kwartier in Elisabethstad een staal tje machtsvertoon te zien gegeven. Zwaar gewapende Marokkaanse commando-troepen betrokken op demonstratieve wijze de wacht voor het gebouw en trokken zich na ©en half uur terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1