Goedkeuring van vijfjarenplan voor een Franse kernstrijdmacht Rijk programma op eerste dag bezoek Thailand's Vorstenpaar DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAATSIEBEZOEK UIT THAILAND DINSDAG 25 OKTOBER 1960 117e jaargang No. 18860 ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Motie van afkeuring verworpen Positie van de Gaulle versterkt PARIJS, 25-10. De Franse Nationale Vergadering heeft dinsdagochtend vroeg een motie van afkeuring tegen de regering, wegens haar program voor een atoomstrijdmacht, verworpen. De motie van afkeuring, die door de oppositie was ingediend, verkreeg slechts 207 stemmen, 70 minder dan de absolute meerderheid die vereist was om de een-en-twintig maanden oude regering van Michel Debré te doen vallen. De oppositie bestond uit socialisten, radicalen, enige katholieken (M.R.P.) en conservatieven, de negen com munisten en enige afgevaardigden van Algerië. De verwerping van de motie be tekent automatische goedkeuring door de Nationale Vergadering van het vijfjarenplan om Frankrijk's onafhankelijke kernstrijdmacht op te bouwen. Dit program zal bijna twaalf miljard franc kosten. Het wetsontwerp van de regering zal thans door de senaat worden behandeld, die echter de aanvaar ding niet kan verhinderen. Voor het eerst in deze Assemblee heeft zich een heterogene, talrijke en strijdbare oppositie gevormd. De Nationale Vergadering heeft zich reeds eerder tweemaal uitge sproken over moties van afkeuring, maar deze kregen niet meer dan 109 en 122 stemmen. De voorstemmers Het merendeel die vóór de hui dige motie stemden, wilde de bui tenlandse politiek van de regering, en in het bijzonder haar Atlanti sche en Europese aspecten, veroor delen: de socialisten met oud-pre mier Guy Mollet, het merendeel der radicalen met oud-premier Felix Gaillard, 22 van de 58 katholieke M.R.P.-ers met oud-premier Robert Schuman en een zestigtal gema- tigde-rechtsen. Tot dusver hebben de katholieken en de gematigden, die in de regering vertegenwoor digd zijn, steeds de regering ge steund. De andere afgevaardigden die voor de motie stemden, waren de communisten en de voorstanders van een Frans-Algerië (uiterst rechts), die verklaarden niet tegen de kernstrijdmacht maar tegen de Algerijnse politiek van president De Gaulle te stemmen. Het is niet mogelijk een scheiding te maken tussen degenen die tegen de motie wilden stemmen en degenen die zich wilden onthouden, daar alleen de positieve stemmen werden ge teld. Toespraak van Debrc Het debat werd besloten in een nachtzitting. Deze werd beheerst door een toespraak van premier Debré, die herhaalde dat: I Het wetsontwerp niet beant- woordt aan een nieuwe opvat ting van de buitenlandse poli tiek der regering. O Frankrijk gehecht blijft aan een krachtig bondgenootschap van de vrije wereld, in het At lantische en Europese kader. O Frankrijk zichzelf moet blijven ën over de nodige middelen moet beschikken, hetgeen de schepping van een nationale kernstrijdmacht rechtvaardigt. A De natie de politiek van presi- dent De Gaulle blijft goedkeu ren, zoals blijkt uit de toejui chingen die de president op zijn tournees door Frankrijk heeft gekregen. De toelichtingen der sprekers op hun wijze van stemmen hebben geen verrassingen te zien gegeven. 2500 MAN IN HET KURHAUS BIJEEN Tweede demonstratieve bijeenkomst van politiepersoneel DEN HAAG, 24-10. Ruim 2500 man politiepersoneel waren van avond in het Kurhaus bijeen ter bespreking van de politiesalarissen. De bijeenkomst was georganiseerd door de afdelingen Den Haag, Rot terdam en Amsterdam van de C. P.O., de centrale van politie-orga- nisaties. Alleen al uit Amsterdam waren niet minder dan 27 autobus sen met circa 1200 politiemannen naar Scheveningen gekomen. Gewapend met borden en span doeken, waarop leuzen als: „Be lofte maakt schuld" - „Regering weigert, politie steigert" - „Wenst u een onderbetaalde positie, neemt dan dienst bij de politie" en „Toxo- pay-us" geschreven stonden, trok ken de politiemannen de grote zaal van het Kurhaus binnen, die voor deze overmacht echter te klein bleek, zodat velen de redevoerin gen via luidsprekers in de gangen en foyers volgden. Na de redevoeringen van de drie bondsvoorzitters, de heren D. Rook, A. K. Mud en J. P. H. Körner, was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Ondermeer werd gevraagd waar de bonden nu precies tegen waren. De heer D. Rook, die als eerste de vragen beantwoordde, stelde dat niet alleen gestreefd wordt naar verhoging van het be drag van f 40,tot f 80,maar dat deze verhoging zal moeten gel den voor alle politie-ambtenaren, ongezien hun rang of functie. Commanderend kader Op een vraag of de rijkspolitie hoger gewaardeerd wordt dan de gemeentepolitie, antwoordde hij, dat de taken bij de rijkspolitie vol gens het classificatierapport niet hoger liggen. Wel is er bij de rijks politie meer behoefte aan comman derend kader. Het standpunt van de bonden is, zo vervolgde hij, om in eerste instantie genoegen te ne men met een verhoging voor het gehele politiepersoneel van f 80, mits men de positieve toezegging krijgt dat de volledige realisering van d« rest van het rapport uiter lijk 1 januari 1962 plaatsvindt. De heer KÖrner, voorzitter van de R.K. politiebond „Sint Michaël" antwoordde desgevraagd, dat het politiepersoneel vanaf 1956 wordt onderbetaald. Wanneer men dus spreekt over terugwerkende kracht, is het van 1956 af. De vraag of de staat wegens het niet nakomen van een belofte een civiel proces aange daan kan worden, kon spr. niet be antwoorden. „Indien dit juridisch mogelijk is, voel ik er echter wel voor", zo zei hij. De heer A. K. Mud, voorzitter van de Nederlandse Politiebond, kreeg de vraag te beantwoorden of de politie niet over moet gaan tot het voeren van een modelactie. Dit zag spreker niet als de juiste op lossing. „Een goed schutter bewaart zijn kruit en houdt het droog", zo zei hij. Prijsverlagingen van Italiaanse auto's? ROME, 24-10. Vele kenners van de Italiaanse automarkt verwach ten, dat grote Italiaanse autofabrie- ken en met name Fiat en Alfa Ro meo, bij gelegenheid van de aan staande autosalon te Turijn prijs verlagingen, althans voor enige modellen, bekend zullen maken. Deze verwachting is ook door som mige bladen geuit. Het Romeinse blad „Messagero" schreef, dat het verschijnen van de goedkope „Innocenti-Austin A-40" op de Italiaanse markt en de voor genomen produktie van 50.000 wa gens van dit fabrikaat, waardoor de Innocent i-fabriek te Milaan na Fiat en vóór Alfa Romeo en Lancia op de tweede plaats in Italië zal komen, een tegenoffensief van de andere fabrieken nagenoeg onver mijdelijk maakt. Een andere ver wachting is, dat de „uitgedaagde" Italiaanse ondernemingen te Turijn, tegen onveranderde prijs aanmer kelijk verbeterde uitvoeringen van hun goed in de markt liggende se ries zullen introduceren. De verwerping van de motie ver sterkt de persoonlijke positie van president De Gaulle, daar h(j de werkelijke ontwerper van het thans aanvaarde program is. Zyn waar schuwing in Menton dat hy geen ongepaste druk op de regering, die voor de politiek van het land ver antwoordelijk is, zou toelaten, heeft een aantal afgevaardigden beïn vloed die tegen zijn Algerijnse po litiek zijn, maar zjjn positie op dit ogenblik niet in gevaar willen bren gen. Men verwacht echter in de komende week agitatie zowel van links als rechts. De staatsiefoto in Huis ten Bosch: zittend H.M. de Ko. I Prins Bernhard, H.K.H. Prinses Beatrix, Z.M. Ko ningin en H. M. Koningin Sirikit; staande Z.K.H. ning Bhoemibol en H.K.H. Prinses Irene. Luisterrijk galadiner in „Huis ten Bosch" AMSTERDAM, 24-10. Koning Bhoemibol en zijn gemalin koningin Sirikit hebben vanmiddag tegen drie uur, terstond na hun aankomst in Amsterdam, een krans gelegd bij het Nationale monument voor de gevallenen. Het koninklijk paar en het gevolg werden op de Dam ontvangen door premier prof. dr. J. E. de Quay, burgemeester mr. G. van Hall, de Thailandse am bassadeur in ons land, prins Vongsamahip Jayankura, en de commissaris van de koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, nadat de Amsterdamse politiekapel het Thailandse volkslied had laten horen. Het Thailandse koningspaar heeft vanmiddag tezamen met koningin Juliana en prins Bernhai'd een be zoek gebracht aan het Rijksmu seum, waar het gemeentebestuur van de hoofdstad in de voorhal van de eregalei-ij een receptie aanbood. Nadat daar de thee was gebruikt, maakten de koninklijke gasten een korte rondgang door de zalen met de verzameling schilderijen van de Nederlandse schilderkunst uit de 15e, 16e en 17e eeuw, waarvan de hoogtepunten worden gevormd door de 17e eeuwse meesters als Rembrandt, Vermeer en Frans Hals. De rondgang werd besloten bij de Nachtwacht. Galadiner DEN HAAG, 24-10. In de Oranje zaal van het „Huis ten Bosch", een fraai koepelvormig vertrek met 17e eeuwse wandschilderingen van krijgsverrichtingen en allegoriën, boden koningin Juliana en prins Bernhard vanavond een galadiner aan de koning en koningin van Thailand en 67 andere gasten aan op sierlijk vergulde stoelen. Koningin Juliana heeft tijdens het galadiner op „Huis ten Bosch" koning Bhoemibol en koningin Si rikit op hartelijke wijze toegespro ken. Zij zei o.m.: „Het is met dank baarheid en grote vreugde dat mijn man en ik uwe majesteiten welkom heten in ons land. Het volk van Ne derland verwelkomt in u het volk van Thailand en het heeft met vreugde uitgezien naar deze ont moeting. Uwe majesteiten zetten thans een lange reeks voort van bezoeken en van contacten tussen onze beide landen. Ongelukkiger wijze moesten twee bezoeken van koningen van Thailand worden af gelast, maar ik herinner met dank baarheid aan het bezoek van ko ning Chulalongkorn, dat reeds in 1897 plaatsvond. Vele zijn de ban den van vriendschap tussen uw fa milie en de mijne, banden die reeds waren gelegd door mijn beide ouders en andere leden van mijn familie. Bovendien stelden historici vast dat de betrekkingen tussen Thailand en Nederland de oudste zijn die Thailand met enig land in Europa heeft". Vluchtelingenprobleem niet meer voornamelijk Europees Tweehonderdduizend Algerijnen in Marokko en Tunesië NEW YORK, 24-10. De hoge commissaris voor de vluchtelingen dr. August Lindt, heeft maandag in de sociale commissie van de Verenigde Naties meegedeeld, dat het vluchtelingenprobleem reeds lang niet meer een voornamelijk Europese aangelegenheid is en dat tegen het einde van het jaar nog slechts 13.800 personen in kampen zullen verblijven. In 1955 bedroeg het aantal vluch telingen dat in Europese kampen verbleef nog 85.500 en de afgelo pen vijf jaar werden 170.000 nieu we vluchtelingen in kampen opge nomen. In Marokko en Tunesië, landen die zelf nog in een ontwikkelings stadium verkeren, leven echter ca. 200.000 vluchtelingen uit Algerië. De geest onder deze vluchtelingen is echter aanzienlijk beter dan die onder vluchtelingen in andere de len van de wereld. De bevolking van Tunesië en Marokko „heeft veel begrip en gastvrijheid" ge toond, aldus dr. Lindt. Levenslang geëist tegen Thomanek HAGEN, 24-10. De openbare aan klager van de rechtbank van Ha gen (west-Duitsland) heeft levens lange gevangenisstraf geëist voor de 51-jarige metaalbewerker Paul Thomanek wegens moord in 575 ge vallen in een concentratiekamp van van de Duitse nationaal-socialisten. De aanklager zei dat Thomanek uit louter moordlust deelgenomen heeft aan het vermoorden van ge vangenen in het kamp Buczacz, hoewel hij niet tot de afdeling be hoorde die de fusilleringen ver richtte. „Diep getroffen" In antwoord op deze toespraak zeide koning Bhoemibol dat hijzelf en zijn gemalin diep getroffen wa ren door de vriendelijke en welge kozen woorden en de vriendschap pelijke en warme verwelkoming bij het betreden van Nederland. „Wij allen", zo vervolgde de koning, „hebben gehoord van de bijzondere verrichtingen van uw land. Over winningen op natuurkrachten, de ingewortelde vrijheidsliefde van het Nederlandse volk en de belangrijke rol van Nederlandse juristen bij de vorming van het internationaal recht, vormen ieder voor zich een hoofdstuk van de wereldgeschiede nis". Zesduizend doden in oost-Pakistan DACCA, 24-10. Het aantal doden tengevolge van de wervelstorm die onlangs oost-Pakistan heeft geteis terd, is ongeveer zesduizend, aldus is maandag van officiële zijde te Dacca vernomen. De stormschade is het onderwerp van gesprek geweest op een bij eenkomst te Lahore van Pakis taanse ministers en gouverneurs onder voorzitterschap van presi dent Mohammed Ajoeb Ohan. Ben Goerion prijst Nederland JERUZALEM, 24-10. De premier van Israël, Ben oerion, heeft zich in de knesset (het parlement) zeer prijzend uitgelaten over de land aanwinning in Nederland. Ik heb in Nederland bewonde renswaardige projecten voor land aanwinning gezien, die werden uit gevoerd ten behoeve van nog geen vijftien procent van de bevolking, maar tot trots en vreugde van de gehele Nederlandse natie, die, eensgezind, hiervoor honderden miljoenen dollars beschikbaar ge steld heeft. Ik geloof dat de dui zenden stedelingen bij ons zich op dezelfde manier over de ontwik keling van onze 'landbouwcentra moeten verheugen, tot glorie van d« gehele staat Isx-aël". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is vaak gemakkelijker een groot offer te brengen op een ogenblik dan vele kleine offers in de loop der jaren. Echtpaar door kolen damp vergiftigd STEENBERGEN, 24-10. Van- avond is het echtpaar Brooijmans uit de Julianastraat in Steenbergen dood in de woning aangetroffen. Een buurman, die al verschillende malen tevergeefs aangebeld had, keek door een raam en zag de heer Booijmans, 74 jaar, in slaaphouding in een stoel zitten, terwijl de echt genote, 67 jaar, op de grond lag. De rijkspolitie te Steenbergen ver schafte zich toegang tot de woning. Toen bleek dat het echtpaar door kolendampvergiftiging om het le ven was gekomen. De dood moet hen reeds zondagavond verrast hebben. Geslaagde lancering van Titan CAPE CANAVERAL, 25-10. De Amerikaanse luchtmacht heeft maandag een intercontinentaal bal listisch projectiel van het type „Titan" gelanceerd van de basis Cape Canaveral in Florida. Het projectiel legde een afstand van 9.760 km. af, een record voor dit type. De neuskegel, die werd afge worpen, kwam ongeveer 1.800 km. ten zuidoosten van het eiland As cension in de Atlantische oceaan terecht en kon worden geborgen. Deze bevatte instrumenten en een klein bandopneemapparaat voor het registreren van de vlucht. M.S. „GAASTERDIJK" Nieuw vrachtschip voor de H.A.L. ROTTERDAM. 24-10. Met een korte plechtigheid is maandagmid dag op de werf van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij het nieuwe m.s. „Gaasterdijk" in eigen dom overgedragen aan de Holland Amerika Lijn. De „Gaasterdijk" - het vijfde vrachtschip (zonder passagiersac- comodatie) van de zg. K-lijn - zal worden ingezet op de regelmatige dienst van de H.A.L. op de havens aan de Amerikaanse westkust. Het schip heeft een bruto inhoud van 7222 br. reg. ton en een snelheid van 17 Engelse zeemijlen per uur. Het is, ihede door de moderne elec- tronische apparatuur, speciaal ge schikt voor het vervoer van koel en vrieslading. De maidentrip be gint op 28 oktober a.s. en gaat van Rotterdam via Antwerpen, New York, Boston. Philadelphia en Bal timore naar Newport News (Nor folk). Gezagvoerder is kapitein F. Horn, die tot dusverre het comman do voerde over het s.s. „Andijk".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1