A DRAINERING beva bevalt u beter STAD EN PROVINCIE Amerikaanse ballonsatelliet weer te zien Kamerleden ongerust over burgemeesterkwesties DE ZUID-TIR00LSE KWESTIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 24 oktober iwo No. uin DE TOESTAND IN KONGO Honderdduizenden vluchtelingen door stammenoorlog GENEVE, 22-10. - Volgens een schatting van het Internationale Rode Kmis zijn als gevolg van de gewelddadigheden tussen de Ba- loeba- en Loeloea-stammen in de Kongolese provincie Kasal, 150.000 tot 250.000 leden van de Baloeba- stam de laatste maanden uit het noordelijk deel van deze provincie naar het gebied van Bakwanga ge vlucht. Als gevolg van de algemene wan orde, die In dit gebied heerst, is de toestand van deze vluchtelingen op het gebied van de voedselvoorzie ning en gezondheidszorg de laatste tijd snel verslechterd. De vertegenwoordigers in Leo- poldstad van het internationale Rode Kruis, die dit vraagstuk te zamen met de Verenigde Naties aanpakken, staan voor een moei lijke taak bij het organiseren van het transport en de verdeling van honderden tonnen levensmiddelen voor al deze vluchtelingen. Zij heb ben hierbij ook de actieve mede werking van het Kongolese Rode Kruis. ,IK WILDE WEER ZEEMAN WORDEN' LADING PRAAT NIET TEGEN JE".. ROTTERDAM, 21-10. Het vlag- geschip van de koninklijke Rotter- damsche Lloyd, de „Willem Ruys", is vrijdag met een dubbele top leiding begonnen aan haar negende reis-om-de-wereld. Naast de gezagvoerder C. G. F. Hoek (54) stond namelijk ook zijn opvolger, kapitein H. van den Heu vel (47), op de brug. En le stuur man J. J. Weremeus Buning - vol gend jaar gezagvoerder op een der schepen zal op deze reis de werk zaamheden delen met zijn collega N. W. C. Destree uit Apeldoorn. De aanleiding tot de commando- wisseling is unicum in de geschie denis van de maatschappij. Want kapitein Hoek, die vrijdag precies één jaar de leiding had op het schip, heeft zijn eervolle positie vrijwillig prijs gegeven. „Ik wilde weer zeeman zijn", zei hij met pret lichtjes in de ogen. „Op een groot passagiersschip krijg je daar geen kans voor. Daar heb je teveel so- ciety-verplichtingen. Ik ga terug naar de vrachtvaart. Gelukkig, want lading praat niet tegen je. De Haagse gezagvoerder, zeeman in hart en nieren, krijgt in het laat ste jaar vóór zijn pensionering het commando over het in aanbouw zijnde vrachtschip „Seine Lloyd" (12.500 br reg ton), dat in maart ivordt afgeleverd. Ingezonden mededeling Beva, betere vakkleding voor alle beroepen blijft in de maat door krimpvrij Sanfor 6ED.MERK Verkrijgbaar bij: Fa. A. E. Holty Havenplein 14, Zlerikzee VIJFTIG JAAR GELEDEN KOOS EERSTE MOTORSCHIP ZEE Enorme ontwikkeling sindsdien AMSTERDAM, 21-10. Op 29 ok tober as. is het precies een halve eeuw geleden dat 's werelds eerste zeegaande motorschip aan zijn ele ment werd toevertrouwd. Het was de motortanker „Vulcanus" (1179 b.r.t.) en het werd gebouwd op een Nederlandse werf, de Nederlandse Scheepsbouwmaatschappij in Am sterdam, thans N.D S M. De Neder- landsch Indische Tankstoomboot maatschappij (thans Koninklijke/ Shell groep) was de opdrachtgeef ster. Dat er in de afgelopen halve eeuw wel het een en ander is'gebeurd in de scheepsbouw, moge uit enkele cijfers blijken. Was de „Vulcanus" in 1910 en 1911 nog het enige mo torschip op de wereldzeeën, thans telt de wereld vloot 19.830 motor schepen, waarvan 2645 tankers. Ook uit een ND.S.M. gebouwde motortanker („Naess Lion") blijkt duidelijk de enorme ontwikkeling. KERKNIEUWS Vrijzinnig protestantse internationale zondag HILVERSUM. Zondag 23 oktober werd in tal van kerken in ons land in het kader van een vrijzinnig pro testantse internationale week een vrijzinnig protestantse internatio nale zondag gevierd. Deze viering beoogde de banden tussen de vrij zinnige protestanten in ons land en hun geestverwanten elders in de wereld te versterken en de belang stelling van Nederlandse vrijzinni ge protestanten voor de interna tionale aspecten van het vrijzinnig protestantisme te verlevendigen. Ned. Herv. Kerk Beroepen, te 's-Gravenhage (wijk- gem. XII) (vac. wijlen H. J. Drost) dr. G. Snijders te Haarlem. Beroepen te Naarden (toezJ. C. Bregman te Bergentheim. Geref. Kerken Beroepen te Blacktown (Ref. Church) H. L. Hoving te Hamilton, Nieuw Zeeland (voorheen kand. te Groningen. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Paramaribo Dr. A. Weiland, Hervormd predikant te Meeden (Gron.) Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen A. Els- hout te Utrecht. Afgezien van de lengteverschillen (60 en 177 meter), beschikt de „Naess Lion" (16.279 b.r.t.) over een 17 maal sterkere motor, die tot een 16 maal grotere waterverplaatsing in staat is. De „Vulcanus" droeg overigens nog de uiterlijke kente kenen van het „vorige tijdperk": zeilen, die als laatste redmiddel dierideni bij tegenslag met de mo tor. Het begin van de typische schoorsteen van een motorschip, in tegenstelling tot de „lange dunne" van het kolenschip en minder „ma ger", was op de „Vulcanus" toch reeds zichtbaar. RECHTSZAKEN Ruzie met schoonvader: acht maanden DORDRECHT. De Dordtse recht bank heeft de 26-jarige transport arbeider G. de G., wonende te Dor drecht, veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling, om dat hij zijn schoonvader bij wie hij inwoonde, na een ruzie met een hamer enkele klappen op het hoofd had gegeven. De schoonvader was hierdoor ernstig gewond. De offi cier van justitie had tien maanden, waarvan twee maanden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en aftrek van de preventieve hechte nis geëist. De president van de Italiaanse staatsonderneming E.N.I., E. Mat- tei, heeft bekend gemaakt, dat in de territoriale wateren van Iran in de Perzische Golf een olieveld is ontdekt. Hij voegde er aan toe, dat de produktie van het nieuwe veld aanvankelijk ongeveer 500 ton per dag zal bedragen. ZIERIKZEE Vertoning Lutherfllm Voor de Ver. van Rechtzinnige Hervormden alhier wordt morgen (dinsdag)avond de film „Dr. Maar ten Luther" vertoond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Deze filmavond is vrij toegankelijk voor iedereen. In de pauze wordt een verloting gehouden waarvoor een groot aantal fraaie prijzen beschik baar is. Ongetwijfeld mag op deze avond op een druk bezoek worden gere kend. Technische evolutie in korte tijd Veel land. en tuinbouwers heb ben in de afgelopen zomer moeten constateren, dat de drainage van hun land nogal te wensen overliet. Juist op die gronden, waar men het niet had verwacht, bleek drainage eigenlijk onmisbaar. Zo zijn er zandgronden, waarvan de op brengst na verbetering van het af wateringsysteem ongetwijfeld flink kan stijgen. Het lijkt ons goed eerst enkele gevolgen te noemen die een slechte waterhuishouding veroor zaakt, speciaal wanneer wel drai- neringsbuizen aanwezig zijn, maar deze te veel aan de oppervlakte liggen. Herhaaldelijk ziet men hoe in droge zomers op bepaalde akkers de gewassen gaan kwijnen. Dit is, merkwaardig genoeg, dikwijls niet te wijten aan vochtgebrek, maar aan een slechte verdeling van het water. De grond boven de ondiep gelegen buizen wordt immers kurk droog. De wortels van de planten zullen dieptegroei gaan vertonen en komen als ze de grondlaag on der de pijpen hebben bereikt, in een zeer natte omgeving. Zuurstof ontbreekt 'hier vrijwel geheel en de wortels zullen dan ook afsterven. Telkens weer probeert de plant naar de diepte te groeien, telkens weer blijken de wortels aan de top pen niet bestand tegen de slechte levensvoorwaarden in de onder grond. De gevolgen zijn duidelijk: zuur stofgebrek vertraagt de omzetting van onopneembare meststoffen in opneembare en er treden gebreks verschijnselen op. De wortels kun nen niet voldoende ademhalen, zo dat de groei van de plant wordt be lemmerd. Ziekten De verzwakte planten hebben minder weerstandsvermogen en zijn vatbaar voor allerlei ziekten. Op natte gronden die in het ge heel niet zijn gedraineerd, rijpt het gewas pas laat. De kans op bescha diging door nachtvorst wordt gro ter en ook zullen moeilijkheden bij het oogsten (van bv. droge bonen) niet uitblijven. Nat land is vuil land. Allerlei onkruidgewassen krijgen - juist onder voor het cul tuurgewas ongunsige omstandighe den - hun kans en hebben als de groei van het gezaaide gewas nog moet beginnen al een zeer grote voorsprong. Tenslotte willen we nog wijzen op de nare gevolgen voor de structuur van de grond wanneer oogstwerk- zaam'heden en grondbewerking plaats hebben op natte gronden. Of grondbewerking in zo'n geval nog nut heeft, is op zijn minst twij felachtig. Automatisering op grote schaal Nu we hebben laten zien, dat drainage noodzakelijk is, doet zich de vraag voor, hóé men het beste kan ontwateren. Het resultaat is duidelijk: na een regenbui dringt het water door de zuigkracht van de dradneerbuizen spoedig de grond in en voert lucht mee. In het alge meen bereikt men dit effect met elke draineermethode. Het komt er dus op aan op de meest rendabele manier profijt te trekken van de techniek, die in dit opzicht grote vordering heeft gemaakt. Was de uitvinding van de drai- neerboor al een grote verbetering, de ingebruikneming van de grep- pelploeg gaf een nog grotere ar beidsbesparing. Deze laatste is in staat een greppel te trekken van bv. 60 cm. diepte. Deze sleuf wordt met de spade afgemaakt. Omdat na ruilverkavelingen en inpolderingen de behoefte ontstond grote oppervlakten te draineren, zooht men naar nog betere machi nes. De prestaties van de Neder landse werktuigingenieurs zijn groot te noemen. Er zijn voor de omstandigheden die in ons land aanwezig zijn, geen betere werktui gen aan te wijzen dan die van eigen maaksel. Speciaal wat de diepteregeling betreft heeft men grote vorderin gen gemaakt. De nieuwste machi nes kunnen sleuven tot 1.60 m. gra ven, zodat een zekerder regelmaat ook op ongelijke terreinen gewaar borgd is. De buizen komen via een glijgeul automatisch op de goede plaats. Voor het graven kan men uit twee systemen kiezen: het graaf- wiel met schoepen en de ketting met schoepen. De laatste methode is goedkoper, zowel in aanschaf als onderhoud. De toestand van. de grond zal beslissen welk type voortbeweging men kiest: wielen, halfrups of volrups. Plastic en glasvlies De plastic buizen verdringen meer en meer de aarden pijpen. Weliswaar ligt de prijs van de laat ste een stuk lager maar enkele voordelen van plasticpijpen maken 'het gebruik toch rendabel. Het ma teriaal is licht, dus gemakkelijker te hanteren, en het is onbreekbaar. Zowel in binnen- als buitenland zoekt men naar een drainage waar bij geen sleuven gegraven dienen te worden. Op steeds grotere schaal gaat men over tot het gebruik van glasvlies ter vervanging van turfmolm als afdekkingsmateriaal. Glasvlies is samengeperst© glaswol, die geen zand en slib, maar wel water door laat. Het automatisch aanbrengen van het glasvlies tijdens het leggen van de buizeni is nog een moeilijk heid. Het is duidelijk, dat het aanbren^- gen van eeni drainage-installatie technisch zo ingewikkeld is gewor den, dat alleen vakmensen voor dit werk in aanmerking komen. Men doet er in elk geval goed aan ad vies te vrageni aan de Ned. Heide- mij. wanneer men wil overgaan tot drainage. Deze instantie is ook in staat de werkzaamheden op ver schillende bedrijven in dezelfde streek te coördineren. En daarmee is het belang van een groter gebied gemoeid. Ingezonden mededeling VOOR EN NA DE BEVALLING OP KRACHTEN. BLIJ. VEN EN SNEL HERSTELLEN MCT SARCO GLOBINE hst blotdvormend krachttonicurn. Bevat naast haemoglobins alls nood* zakelijke stoffen zoals loverextract en mineralen dis voor de opbouw van hst bloed noodzakelijk zijn. Varkrljgbaar «Ie drajtaa «n In vtoafbara vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST UTRECHT, 21-10. De Amerikaanse ballon9atelliet „Echo" zal, zo deelt de sterrenwacht in Utrecht mee, in de komende dagen weer te zien zijn. Dat zal zijn op: 24 okt. om 5 uur 55, op 25 okt. om 5 uur 27, op 26 okt. om 5 uur 02 en 7 uur 07 en op 27 okt. om 6 uur 40. Telkens vrij hoog in het zuiden. De Japanse minister van bui tenlandse zaken Kosaka heeft in een toespraak in het parlement over het buitenlandse beleid verklaard dat Japan geen neutraal standpunt kan innemen, doch dat het met de vrije landen moet samenwerken. De regering van Bonn heeft bij de West Europese Unie (W.E.U.) een verzoek ingediend om toestemming voor de bouw van torpedoboot ja gers tot 6.000 ton. VOORLOPIG VERSLAG BEGROTING 1961 „Ziekteverlof" fout systeem DEN HAAG, 21-10. In het voor lopig verslag op de begroting 1961 van Binnenlandse Zaken geven vele leden der Tweede Kamer als hun mening te kennen, dat er in de laatste tyd, met name in de pro vincie Zeeland, meer rumoer rond burgemeesters is geweest dan uit een oogpunt van vertrouwen ln een eerbied voor het gezag kon worden aanvaard. Met erkenning van het feit, dat de moeilijkheden rond de figuur van een burgemeester lang niet al tijd en/of uitsluitend uit het door de burgemeester gevoerde beleid behoeven voort te vloeien, vroegen zij zich toch af, of geen middelen kunnen worden beraamd om soort gelijke moeilijkheden in de toe komst zoal niet te voorkomen, dan toch belangrijk in te perken. Gaat aan het benoemen van een burge meester wel een zo grondig onder zoek vooraf als, gezien de beteke nis van dit ambt, nodig is? Wordt wel op de juiste wijze ge ïnformeerd? Is het juist, zo vroe gen deze leden, dat een der re cente gevallen van rumoer een burgemeester betrof, wiens benoe ming in zekere zin als een promo tie viel te beschouwen, terwijl hij in zijn vorige gemeente reeds moei lijkheden had gehad en destijds een commissie van onderzoek en tot be middeling moest worden ingesteld? Is, met name in de provincie Zee land, het beleid inzake benoemin gen van burgemeesters wel juist geweest? Met zorg dachten deze leden aan de gemeente Goes, ten aanzien van de daar gevallen benoeming ston den zij voor verscheidene raadsels. Maandenlange afwezigheid Deze leden konden maar matig ingenomen zijn met het maanden lange afwezigheid van burgemees ters die niet geschorst werden, toch hun werk niet mochten ver richten, door konden gaan met het voeren van aktie inzake hun ge ding en oorzaak waren, dat hun ge meenten in rep en roer bleven. Algemene veroordeling trof de huidige praktijk, waarbij ziekte verlof wordt verleend aan kernge zonde burgemeesters, omtrent wier NEW YORK, 21-10. De Britse af gevaardigde in de speciale commis sie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, Beeley, heeft er bij Oostenrijk op aange drongen het Italiaans voorstel de Zuidtiroolse kwestie voor te leggen aan het internationale gerechtshof in Den Haag te aanvaarden. Hij' zei niet te kunneru instemmen/ met de door Oostenrijk ingediende ontwerpresolutie over deze kwestie. De speciale commissie kan zich geen oordeel vormen over de vraag of Italië al of niet het Oostenrijks- Italiaanse akkoord van Parijs van 1946 is nagekomen, zei hij. Het Jeugd Rode Kruis DEN HAAG, 21-10. Van 24 tot 29 oktober zal in het Henry Dunant huis te Zeist een Europese bijeen komst van topfunctionarissen van het Jeugd Rode Kruis worden ge houden. Aan deze bijeenkomst, die georganiseerd wordt door het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis, dat zich tot aak gesteld heeft door in schakeling van de scholen en de jeugdorganisaties de jeugd - onder meer door de uitgifte van de zgn. „bronnenboekjes" vertrouwd te maken met het Rode Kruis werk, zullen afgevaardigden van de na tionale Rode Kruis verenigingen van een groot aantal landen deel nemen. Ter gelegenheid van hun bezoek aan Den Haag biedt de staatssecretaris van O. K. enW. G. C. Stubenrouch, de deelnemers aan de conferentie op 27 oktober in de hal van het ministerie eeni ont vangst aan. gezondheidstoestand in de eigen ge meente algemene bekendheid be staat. Men was van oordeel, dat, hoe gerechtvaardigde bezwaren ook tegen de ambtsvervulling door een bepaalde gezagsdrager mogen be staan, de onwaarachtigheid van de gesignaleerde praktijk moet leiden tot verminderde eerbied voor het gezag, dat zich van dergelijke schorsingsmiddelen bedient. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De rivierpolitie heeft in deWaalhaven 'het stoffelijk overschot gevonden van de 23-ja rige Engelse matroos George Ran- son uit Sunderland. Hij was opva rende van het Engelse s.s. „Port- wood" en werd sinds 8 oktober ver mist. AMSTERDAM,. De Nederlandse landbouwdeskundige dr. ir. S. L. Mansholt, die speciaal belast is met landbouwzaken in de Europese commissie van de E E.G. en de cul tureel Attache van de Indiase am bassade mr. K. K'. Kaul zijn dit jaar de sprekers op de Amsterdamse manifestatie ter gelegenheid van de dag der Verenigde Naties, zaterdag 29 oktober a.s. op de Dam. Deze bijeenkomst vormt het sluit stuk van een stedelijke collekte-ak- tie, die van 24 tot en met 29*oktober wordt gehouden als onderdeel van de anti-honger-campagne van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties. MIDDELBURG. De commissaris van politie te Middelburg verzoekt namens de moeder te worden be kend gemaakt met de verblijfplaats van Janis David Boogaard, oud vijftien jaar, wonende te Middel burg. Hij is sedert 6 oktober 1960 spoor loos verdwenen en een ongeluk wordt gevreesd. ROTTERDAM. Een nog onbe kende vrouw is in het Bergweg-zie kenhuis in Rotterdam overleden aan de gevolgen van een aanrijding, waarbij een onder de invloed van sterke drank verkerende automobi list betrokken was. Het ongeluk ge schiedde 's avonds op de Schiedam- seweg. De chauffeur werd in arrest gesteld. ARNHEM. De 76-jarige rustend geneesheer D. Stadig uit Dordrecht is in Arnhem, waar hij bij familie logeerde, om het leven gekomen*. Op de Velperweg stak hij vlak voor een auto de weg over en werd door het voertuig gegrepen en dus danig verwond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis is over leden/. Korter werken in schoenindustrie TILBURG, 21-10. Het bestuur van het bedrijfschap voor de schoe nenindustrie heeft zich omtrent het probleem van de arbeidstijdverkor ting laten voorlichten door een spe ciale commissie. In de vandaag te Tilburg gehouden openbal© verga dering van het bestuur van het schap is -het rapport van de com missie aan de orde gesteld. Het be stuur bleek van mening, dat aan arbeidstijdverkorting ook in de schoenenindustrie niet te ontkomen is. Omstandigheden in andere be drijfstakken trouwens spelen daar bij een overwegende roL. Tot de suggesties behoorde onder meer een ondernemingsgewijze teruggang naar de 45-urige werkweek, zono dig gepaard gaande met plaatselijk of regionaal overleg. Een verkorting op korte termijn met terstond een uur bleek het be stuur acceptabel, waarna geleide lijk paralel lopend met de mogelijk heden tot opvangen van het pro- duktieverlies, bijvoorbeeld voor medio 1961 de 45-urige werkweek algemeen zou moeten zijn. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA' 81. Nadat zij een half uur gerust hebben om wat bij te komen van hun wilde vlucht uit het Corsicaanse roversnest, gaat het vijf tal weer op stap. Aram neemt de leiding op zich, wat door de anderen als vanzelfsprekend zonder meer wordt aanvaard. „We moeten rekening houden met de mogelijkheid, dat Tasso zijn man nen uitgestuurd heeft om ons te achtervolgen", zegt hij. „Het is dus te riskant om langs het strand te gaan, ofschoon dat wel de gemakkelijkste weg zou zijn. We moeten dus in de bossen blijven en zo dicht mogelijk langs de kust noordwaarts trekken". Urenlang trekken zij door de bossen en steeds meer doen de vermoeidheid, honger en dorst zich gelden. Dan opeens slaakt Aram een luide vreugdekreet. „Bramen! Een heel bos, jongens! Eten en drinken tegelijk!" Verkwikt en verfrist door de heerlijke vruchten trekken zij een uur later met hernieuwde kracht verder en als zij aan het einde van het bospad een rotsplateau bereiken, ligt onder hen in de avondschemering een kleine havenplaats. Spoedig hebben zij de eerste huizen bereikt. Een man, die met een mager ezeltje de weg komt afsjokken, neemt hen onderzoekend op. Op Arams vraag waar de burgemeester der stad woont, wijst de man naar een groot huis en loopt zonder «en groet verder de weg af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5