Generaal de Gaulle waarschuwt Franse politici van „links" en „rechts" DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 24 OKTOBER 1960 117e Jaargang No. 18859 ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierik2*e, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman Zierikzee. Redaktaur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2936 Voorbereidingen voor nieuwe volksstemming? MENTON, 23-10. Generaal de Gaulle heeft zondag z(jn reis door zuidwest-Frankrijk beëindigd. Op een bijeenkomst te Nice, waar naar schatting 40.000 mensen aanwezig waren, heeft h(j zaterdagavond de politieke leiders van Frankrijk, of ze nu tot de linker- of de rechter vleugel behoren, duidelijk ervoor gewaarschuwd, dat hü het parle ment zal passeren en zich recht streeks tot het volk zal wenden, als zij elkaar nog langer in de haren blijven zitten over de Algerijnse kwestie of over het Franse „kern- zwaard". Hij zei: Er zijn nog steeds Fran sen, die het er op aanleggen dat wij elkaar naar de keel zullen vlie gen. Zij handelen in het belang van een groep of uit misplaatste am bitie. Zij zullen niet alleen geen succes hebben, maar het Franse volk zal hen zeker spoedig veroor delen en zal hiertoe, indien nodig, de gelegenheid krijgen. Enkele Gaullistische parlements leden, die met de Gaulle hebben ge sproken tijdens diens rede, hebben de indruk gekregen, dat hij voor bereidingen treft om een nieuwe volksstemming te laten houden. Het Franse volk zou op die manier in staat worden gesteld om de Gaulles politiek van zelfbeschikking voor de Algerijnen te bekrachtigen. De ze parlementsleden meenden voorts Dalai Lama - geestelijk leider van Tibet doet beroep op V.N. NEW YORK, 24-10. Dc 24-jarige Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, die in ballingschap in India leeft, heeft in een brief aan secretaris-generaal Hammerskjoeld welke zondagavond werd gepubli ceerd, geopperd dat de Sowjet- Unie het „herstel van de vrijheid in z(jn land" zal steunen op grond van haar eigen voorstel voor on middellijke onafhankelijkheid voor gekoloniseerde volken- Communistisch China had Tibet tot een gekoloniseerd land gede- naderd. (De algemene vergadering zal de Tibetaanse kwestie later op initiatief van de Maleise federatie en Thailand bespreken). De Dalai Lama zegt, dat er vrij wel elke dag nog vluchtelingen uit Tibet binnenkomen in Nepal, Bhoetan, Sikkin en India. Op het ogenblik waarop hij de brief schreef, bedroe het totale aantal 43 500. Uit de verslagen van deze vluchtelingen blijkt, dat de onder drukking en algehele terreur in geen enkel opzicht zijn vermin derd. De strijd van het Tibetaanse volk ging echter door. Tenslotte vraagt de Tibetaanse leider dat de V.N. gepaste maat regelen nemen om China er toe te brengen zijn agressie te staken. Twee kinderen in de Rijn verdronken ALPHEN A/D RIJN, 23-10. Twee kinderen uit het gezin Cramer aan de Kortsteekerweg in Alphen a/d Rijn, zijn met een step in de Rijn gereden en verdronken. Het waren de driejarige Willem en de vijf jarige Dirk die op zo tragische wijze de dood vonden. Hun ont zielde lichamen werden na enkele uren dreggen geborgen. OPMERKING BIJ 15-JARIG BESTAAN Juist nu moeten V.N. hun waarde bewijzen NEW YORK, 22-10. Secretaris generaal Hammarskjoeld van de V.N. heeft zaterdag verklaard, dat de volkerenorganisatie een fase be reikt heeft waarin z(j haar waarde in een verdeelde wereld zal moeten bewjjzen- Hammarskjoeld zegt dit in een speciale boodschap ter herdenking van het feit, dat de volkerenorgani satie 15 jaar geleden werd gesticht. Dit feit zal maandag herdacht wor den. Hammarskjoeld zegt dat de V.N. „Nu, meer dan wellicht ooit tevo ren, het centrum van het interna tionale debat is" er vallen nu zwa re schaduwen over het politieke to neel, aldus Hammarskjoeld, en de Volkerenorganisatie heeft een fase bereikt, waarin zij haar betekenis in een verdeelde wereld zal moe ten bewijzen door aan te sturen op ontspanning, wrijvingen te voorko men en middelen te verschaffen, waarmee wij een weg kunnen vin den naar een toekomst van vrede in vrijheid voor allen. Razzia's in zuid-Rhodesië SALISBURY, 25-10 Bij razzia's in de Afrikaanse wijken van Salis bury, Zuid-Rhodesië, zijn 143 Afri kanen en een Europeaan gearres teerd. De actie, die zich ook tot an dere steden uitstrekte, werd onder nomen in het kader van de wet op de landloperij. Zaterdag werden alleen al in de omgeving van Salisbury 233 perso nen gearresteerd. De wet op de landloperij is vorige week van kracht geworden. MOORDAANSLAG IN ROTTERDAMS CAFE Man schoot op echtgenote en publiek ROTTERDAM, 23-10. Kreten van angst en pö'n vermengden zich za terdagavond in de „Old City bar" aan de West-Kruiskade in Rotter dam met het geluid van pistool schoten. De cafébezoekers - een avondje uitlieten zich in paniek van de barkrukken op de grond vallen, verbijsterd en overdonderd door het drama, dat zich kort na mid dernacht in enkele seconden over hen voltrok. En temidden van alle consternatie gilde in de kleine, ro kerige ruimte een hoge vrouwen stem: „Genade Jan, niet doen Jan, de 37-jarige Rotterdamse lasser J. R., had geen genade. In volle drift vuurde hij nog enkele kogels af, eerst in de richting van de tapkast, daarna op twee bezoe kers, die naar de telefooncel vlucht ten om de politie te waarschuwen Beiden werden geraakt. J. Th. Gil- jan, een 32-jarige monteur, in de kaak, en de 20-jarige matroos J. van Daele in de arm. Méér onheil dat de Gaulle ook nog wel van plan kan zijn om de grondwet in die zin te wijzigen, dat hij nog meer macht krijgt en het parlement minder. CABOT LODGE: Nog vijf-en-twintig jaar internationale spanning MILWAUKEE (V.S.), 22-10. Hen- ry Cabot Lodge, voormalig leider van de Amerikaanse afvaardiging naar de VN. en thans kandidaat voor het Amerikaanse vice-presi- dentschap, heeft vrijdagavond jl in een 'uitzending van het televisiesta tion van Milwaukee voorspeld dat de wereld „nog 25 jaar van inter nationale spanning" staan te wach ten. „De communisten streven vast besloten naar wereldoverheersing, en zij zijn niet voor rede vatbaar", aldus Cabot Lodge. GEWELDIGE POLITIEMACHT OP DE BEEN Politiemensen hieldenrumoerige protest vergadering in Den Haag kon R niet uitrichten, want bij het zesde schot ketste het wapen - de huls zat klem en dat gaf de in een reflex handelende café-eige naar H. Cohen de kans om de da der met de hulp van enkele gasten te overmeesteren. „Je weet niet wat je doet op zo'n moment", zei de heer Cohen er later van, „ik sprong en had hem gelukkig direct goed vast". De aanslag van R. was gericht Vegen zijn 26-jarige echtgenote Tonny, van wie hij al enige tijd ge scheiden leeft en die nu als buffet juffrouw in de „Old City Bar" werkt. Het echtpaar heeft twee kinderen. DEN HAAG, 21-10. Een gewel dige politiemacht was vrijdagmid dag in Den Haag op de been. Zjj omvatte meer dan tien procent van de totale Nederlandse politie sterkte van 18.000 man. Er was zelfs (verkeers-)politie voor nodig om de orde te handhaven, teneinde dit legertje, dat met spandoeken en borden gewapend was, veilig en wel binnen de muren van het ge bouw voor Kunsten en Weten schappen te brengen, teneinde een congres van de Centrale van poli- tie-organisaties over de salarispo sitie van het politiepersoneel te kunnen bijwonen. In anderhalf uur tijds zijn van het podium af vele krachtige en ook boze woorden over de „veer tig plus"-gesdhiedenis gesproken. De voorzitter van de eerste kamer, mr. J. Jonkman, kamerleden van diverse groeperingen, hoge functio narissen van de departementen van justitie en binnenlandse zaken, van het directoraat-generaal van politie alsook tal van hoofdcommissaris sen en commissarissen van politie woonden de bijeenkomst geheel of gedeeltelijk bij. De sprekers van deze bijeenkomst Verhouding tussen Moskou en Bonn wat beter BONN, 23-10. Ondanks het Inci dent in Bonn, waarbij de Russische ambassadeur in west-Duitsland, Andrej Smimof, betrokken was, is er in de al maandenlange gespan nen verhouding tussen Bonn en Moskou een lichte verbetering in getreden. De Westduitse ambassadeur in Moskou, Hans Kroll, zou Adenauer in een brief gewezen hebben op deze verbetering. Kroll heeft in Moskou een lang gesprek gehad met Chroesjtsjef. Hij zou de indruk ge kregen hebben, dat Moskou het contact met de Bondsrepubliek niet verbreken wil. In diplomatieke kringen in Bonn is zondag meegedeeld, dat Chroesj tsjef zich tijdens dit gesprek niet alleen bepaald heeft tot de tradi tionele kritiek op Adenauer. Hij zou gezegd hebben dat Adenauer een van de westelijke staatslieden is voor wie hij - ondanks alle me ningsverschillen - toch achting heeft. Ook zou de Russische premier nogmaals te kennen hebben gege ven dat hij bereid is om over de kwestie-Berlijn te praten. China heeft de Sowjet-Unie een telegram gezonden, waarin wordt gesproken van „de onverbrekelijke broederlijke vriendschap" tussen beide landen, aldus meldt het Sow- jet-persagentschap Tass. Nog een t.v.-debat Nixon-Kennedy? WASHINGTON, 24-10. Richard Nixon, republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft zich zondag in een telegram aan zijn democratische tegenstan der John Kennedy, bereid ver klaard tot een vijfde televisiedebat, indien dit een „opbouwend open baar doel" zou dienen. Hij stelt voor dat er onder meer een volledige discussie wordt ge houden over de Amerikaanse poli tiek tegenover het regime van Fi del Castro op Cuba en dat de kandidaten voor het vice-president- schap, Henry Cabot Lodge en Lyn don Johnson, aan het debat deel nemen om hun opvatting weer te geven omtrent het ambt dat zij wil len bekleden. Nixon zegt dat onbe vooroordeelde waarnemers hebben verklaard dat de twee jongste tele visiedebatten in sommige gevallen herhalingen te zien hadden gege ven. De vice-president kritiseerde verder het standpunt van zijn te genstander aangaande Cuba. werden herhaaldelijk onderbroken door langdurig applaus van meer dan 2000 paar stevige handen, die doorgaans bezig zijn het recht van anderen te beschermen, doch thans eigen recht bepleiten. Daverend ge- juich en geschreeuw onderstreep ten de verlangens en eisen van a- genten, brigadiers, wachtmeesters, rechercheurs en inspecteurs. Zelfs de „stillen" manifesteerden, zich luidkeels en hele ploegen verkeers agenten bliezen hoog en schril op fluitjes, niet om de storm van enthousiasme te stillen, doch om deze nog krachtiger te maken. Vierduizend doden door orkaan KARATSJI, 23-10. Tengevolge van de orkaan, die veertien dagen ge lede^ een deel van oost-Pakistan heètt geteisterd ztfn 4.000 personen om het leven gekomen, aldus heeft de provinciale gouverneur, gene raal Azam Khan meegedeeld. Algerijnse verzets strijders in Parijs actief PARIJS, 23-10. Algerijnse ver zetsstrijders, waarschijnlijk beho rend tot het nationale bevrijdings front (F L.N.), hebben zondagavond in het dertiende en veertiende ar rondissement in Parijs aanvallen ondernomen op vijf posten van de in Franse dienst staande Algerijn se hulppolitie. De aanvallers waren gewapend met machinepistolen en handgra naten. Ten minste negen politie mannen, onder wie een officier, werden gewond Twee verzetsstrij ders werden gedood, enkele werden gevangen genomen en de overigen wisten te ontsnappen. De kwestie van de Oder-Neisse grens KARLSRUHE, 23-10. De West duitse minister van Verbindingen, Seebohm, heeft zondag op een bij eenkomst van Sudetenduitsers in Karlsruhe gezegd, dat de Ameri kaanse vice-president Nixon zijn verklaring over de Oder-Neisse- grens heeft afgelegd „kennelijk met het doel om de stemmen van kie zers van Poolse afkomst te win nen". „Hieruit blijkt hoe moeilijk de strijd voor het recht op zelfbe schikking is", aldus Seebohm. Nixon verklaarde vorige week maandag dat „alle Polen, zowel in Polen zelf als in het buitenland, vastbesloten zijn de nieuwe weste lijke grens van hun land te verde digen", en dat dit een feit is waar mee rekening moet worden gehou den. Moboetoe breekt met V.N. in Leopoldstad LEOPOLDSTAD, 22-10. Kolonel Moboetoe heeft meegedeeld, zijn betrekkingen met de Verenigde Naties in Leopoldstad te hebben verbroken. Moboetoe vertrekt a.s. dinsdag naar New York. Soldaat in Suriname verongelukt PARAMARIBO, 23-10. Donder- dag is in Suriname op de weg van Albina naar Moengo een militaire jeep geslipt en gekanteld. De chauf feur liep onbeduidende verwondin gen op, maar de mede-inzittende, de op 12 januari 1939 in Voorburg geboren dienstplichtig soldaat In fanterie Cornelis Jan Willem Schep werd met een shock in het hospi taal opgenomen Hij bleek een nier bloeding te hebben en moest naar 'het ziekenhuis in Paramaribo wor den vervoerd. Operatief ingrijpen mocht echter niet baten en de sol daat overleed zaterdagmiddag. Zestienjarige rijdt op voorbijgangers in HEEZE, 23-10. Zaterdagavond omstreeks elf uur is de 16-jarige jongen W. S. uit Heeze zonder toe stemming met de auto van zijn ouders gaan rijden Hij reed drie voetgangers aan, die rechts van de weg liepen. Een der aangeredenen, de 18-jarige P. de B. liep een sche- delbasisfractuur op en brak beide benen en een arm. Hij verkeert in direct levensgevaar. Zijn zuster, de 17-jarige E de B. brak een been op twee plaatsen. Beiden zijn in het Sint Annaziekënhuis in Geldrop opgenomen. De derde voetgangster, een vriendin uit Zeist, die in Heeze op bezoek was kreeg een shock. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f De mens kan zich niet ver- J heffen zolang hij met handen, voeten en mond vastzit aan de aarde. „Vlucht" '.f van kikvorsen Vliegtuigpassagiers op het I]. Parijse vliegveld Orly kregen vrijdagmiddag de schrik en X verbazing van hun leven toen y z\j zich, op de wandeling naar X hun vliegtuig, plotseling om- ringd zagen door een grote X „vlucht" kikvorsen, die voor hun voeten1 terecht kwam. 'X Enkele van deze beesten kwa- X men zelfs met een geweldige smak tegen de passagiers te- recht. Het raadsel werd ech- ter spoedig opgelost toen bleek, X dat als gevolg van het aanzet- X ten van de straalmotoren van y een in de buurt staande „Ca- X X ravelle" enkele kisten met kik- •j* vorsen, bestemd voor een labo- Y X ratorium in Algerie, waren omgewaaid en opengebroken, x X wet gevolg dat de dieren door X de wind tegen de op niets be- y ♦j' dacht zijnde passagiers wer- X den geworpen. DOUANE IN ACTIE Auto met 900 kg boter ingerekend na wilde achtervolging TERNEUZEN, 22-10. Een auto en 900 kg boter, ter waarde van 3500 gulden, bestemd voor de smokkel naar België, is door de ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen uit Oostburg na een wilde achtervol ging buit gemaakt. De douane was op patrouille met drie mobylofoonauto's en een por tofoonopstelling ln de omgeving vn"" Schoondijke, toen zij de smokkel auto in het vizier kregen. Men trachtte eerst de wagen vast te la ten lopen door twee patrouille auto's dwars op de weg te zetten. De smokkelauto reed echter op deze barricade in, beschadigde een der auto's zeer zwaar, maar wist, hoe wel zelf vrij zwaar beschadigd, langs de wegberm te ontkomen. Een andere auto zette met gedoofde lichten de achtervolging richting Oostburg in. Toen de smokkelauto midden in Oostburg werd inge haald gooiden de smokkelaars grote hoeveelheden kraaiepoten op de weg. Even buiten Oostburg wist de auto der ambtenaren de smokkel auto toch de weg te versperren. De smokkelaars sprongen uit de rij dende auto en verdwenen in het nachtelijk duister. De onbestuurde auto kwam op zijn kop in de naast de weg liggende sloot terecht. De haven van Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 23-10. Voor de aanleg van de Theodorushaven, die voor de gemeente Bergen op Zoom is geprojecteerd in het hui dige grondgebied van de gemeente Halsteren, stellen b. en w. van Ber gen op Zoom de gemeenteraad voor stukken grond van 20.120 en 31.860 hectare aan te kopen. De totale koopsom is f 48.300,Deze gron den behoren tot de perceelsgedeel ten die bij K.B. voor de aanleg van de haven zijn onteigend. HEERENVEEN. De 40-jarige me vrouw G. Poortstra-Akkerman uit Witmarsum is zondag in Heeren veen, waar zij haar ernstig zieke vader bezocht, dodelijk aangere den. De bestuurster van een perso nenauto die haar achterop kwam toen zij met haar echtgenoot, diens 20-jarige 2uster mej G. Akkerman en een schoonzuster een straatje om liep, werd door de koplamenpen van een tegenligger verblind en reed op het groepje in. VERHOGING KINDERBIJSLAGEN DEN HAAG, 22-10. Het ministe- rie van sociale zaken en volksge zondheid deelt mede: „Het is de regering gebleken, dat de financiële uitkomsten van de kinderbijslagverzekering een aan zienlijke premieverlaging gedogen. De regering is van oordeel, dat het in de huidige omstandigheden in het kader van het door haar te voe ren sociaal-economisch beleid ge wenst is, de premieruimte niet ge heel aan te wenden voor premie verlaging, doch naast een premie verlaging tevens een verbetering aan te biengen in de kinderbijslag uitkeringen. Zij is voornemens een wetsvoorstel in te dienen tot ver hoging van de kinderbijslagen met circa vier procent, waarbij bijzon dere aandacht zal worden besteed aan de grotere gezinnen. Het is de bedoeling van de regering deze ver hogingen, waarmede een bedrag van ruim twintig miljoen gulden gemoeid zal zijn. te doen ingaan op 1 oktober 1960 Ook voor de kinder bijslagen voor rentetrekkers, ge pensioneerden en kleine zelfstandi gen zullen overeenkomstige verho gingen worden voorgesteld". MELK EEN CENT DUURDER Drie procent vet in de melk DEN HAAG, 22-10. Naar de mi nisteries van landbouw en yisserij en van sociale zaken en volksge zondheid mededelen, heeft de re gering besloten het nog uit het eer ste oorlogsjaar stammende vetge halte van 2 Vz procent van de ge standaardiseerde melk, met ingang van 7 november 1960 te verhogen tot drie procent. De daaruit voor komende stijging van de melkprijs voor de consument zal beperkt blijven tot een cent per liter. De2e prijsstijging zal echter pas ingaan op 1 januari 1961. Met een half procent meer vet in de melk, komt het vetgehalte dan eindelijk weer op een normaal peil, dat ook ln andere Europese landen geldt. Het is bovendien verblijdend, aldus de ministeries, dat Nederland door verhoging van het vetgehalte een bijdrage kan leveren tot verlich ting van de moeilijke internatio nale zuivelsituatie. H Tussen 12 september en 10 ok tober jl is blijkens de voorlopige cijfers, die werden gepubliceerd door het Engelse ministerie van arbeid, het aantal werklozen in En geland met 23 389 toegenomen. Op 10 oktober jl. bedroeg het totale aantal geregistreerde werklozen 328.580, waarvan er 15.294 slechts tijdelijk niet konden werken. Het oudste echtpaar van Nederland OOSTERWOLDE, 22-10 Op 28 oktober zal het 73 jaar geleden zijn dat het echtpaar Meine Stelling (94) en Eitje Hofstra (91) en wonende te Oosterwolde elkaar beloofden lief en leed te zullen delen. Waar schijnlijk vormen zij nu het oudste echtpaar in ons land. Beiden zijn nog vitaal en doen hun eigen huishouden, in het klei ne huis aan de vaart tussen Ooster wolde en Appelscha. 's Avonds om een uur of acht gaan ze naar bed en 's morgens om half zeven wacht hen beiden weer een nieuwe dagtaak. Twee of drie maa] per week gaat Stelling op de fiets naar Oosterwolde op 2 km. Het verkeer is wel druk op die weg, maar Stelling gelooft dat men wel een klein beetje rekening houdt met hem. Het echtpaar heeft drie kinderen groot gebracht, waarvan nu nog twee in leven zijn. Of beiden hun 75-jarig huwelijk zullen beleven? Stelling zegt daar over: „Wi'j kunnen niet alles meer verlangen, elk jaor dat wi'j der bi'j lcriegen, bin we bliede mit".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1