In Zeeland volgen wegaansluitingen vordering der Deltawerken op de voet schilderzelfmet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 20 oktober i960 No. ims7 Rijkswaterstaat nog niet zonder werk Dijkverzwaringen aan zuid-westpunt van Schouwen-Duiveland DEN HAAG, 18-10. Uit schrif telijk uitgewisselde vragen en ant woorden tussen de vaste commis sie voor Deltazaken uit de tweede kamer en de minister van verkeer en waterstaat blijkt de opvatting van de minister, dat de ontwik kelingsplannen in twee delen moe ten worden bekeken. Het noorde lijk deel boven het Haringvliet wordt sterk beinvloed door de groei van het Rotterdamse haven en industriegebied. Goeree-Flak- kee ligt meer geïsoleerd. Voor dit noordelijk deel heeft de provincie Zuid-Holland plannen gereed en streekplannen voor Voorne, Putten Rozenburg en IJsselmonde zijn in de maak. Voorts is een plancom- missie-Flakkcc aan het werk. In Zeeland volgen de provinciale plannen voor wegaansluitingen de vordering der Deltawerken (drie- eilandenplan) op de voet. Mede met het oog op dijkverzwaringen wordt de concentratie van kleine havens met goed gevolg bevorderd. De Zeeuwse statencommissie is voor ontwikkeling, de commis sie van bijstand uit de staten voor de provinciale ontwikkeling, de provinciale commissie ter bestu dering van visserij vraagstukken en de werkgi'oep Deltazaken Zeeland houden zich intensief met de uit de Deltawerken voortspruitende vraagstukken bezig. De minister deelt mede, dat in het gebied van Zuid-Holland alle zwakke plekken in de dijken ver beterd zijn. In Zeeland moet de watergang achter de Langendijk op Schouwen nog worden gedempt en de haven van Stavenisse wor den afgesloten. In Noord-Brabant moet nog enig werk aan de dijk van het Volkerak worden uitge voerd. Dit, voor zover het dijken betreft, die niet op grond van het Deltaplan, maar wel uit veilig heidsoverwegingen voor de tussen periode versterking behoefden. In het kader van het Deltaplan moet op Schouwen-Duiveland nog een kort vak aan de zuidwest punt worden uitgevoerd en voorts moeten de waterkeringen bij Ós- senisse en Terneuzen nog onder handen worden genomen. Voor de Lauwerszeewerken in een subsidie in het vooruitzicht ge steld. In Friesland behoeft de dijk van de Ternaarpolder nog verster king en in Groningen behoeft de dijk van de Negenboerenpolder nog enige voorlopige verbeteringen tenzij volgens de Deltawet aan spoedige verhoging de voorkeur wordt gegeven. De minister deelt mede, dat 12,5 miljoen gulden op de begroting '60 uitgetrokken zijn voor de water kering te Delfzijl. De waterkering te Harlingen. Verlegging van rijks weg nr. 9, voor zover nodig ten be hoeve van de verhoging van de dijk van de vijf deelen zeedijken bui tendijks in Friesland. De Zuider- oeverdijk te den Oever op Wielin gen, de boulevard de Ruyter te Ferme jongens worden nog altijd onweerstaanbaar naar zee getrokken Ook goede kansen voor lager personeel AMSTERDAM, 18-10. Nog steeds worden vele ferme Hollandse jon gens onweerstaanbaar naar zee getrokken. De scheepvaartmaat schappijen ondervinden dan ook in veel mindere .mate dan het be drijfsleven de spanning op de ar beidsmarkt. Een „bedrijfsschool" van zulk een rederij, zoals de 9inds 1948 be staande en sinds 1956 in een eigen gebouw gevestigde opleidings school van de N.V. Stoomvaart Mij „Nederland", mag zich dan ook in een onverminderde belangstelling verheugen van stoere knapen, die het zeegat uit willen. Niet zonder trots heeft de hui dige directeur - kapitein P. A. de Groote, oud gezagvoerder van de „Johan van Oldenbarneveld" - op een persconferentie een en ander verteld over de op zijn school toe gepaste methodiek en de daarna behaalde successen. Deze opleiding is voornamelijk gericht op het afleveren aan de Nederlandse vloot, allereerst uiter aard aan de vloot van de maat schappij „Nederland", van zoge naamde matrozen onder de gage. Die jongelui, tussen zeventien en vier en twintig jaar, volgen een cursus van vier maanden en zijn dan de laagste rang van lichtma troos gepasseerd. Hun opleiding wordt in de praktijk aan boord voortgezet. De besten hunner bren gen het 'tot bootsman, dat is de hoogste onderofficiersrang, een bijzonder verantwoordelijke post die grote vakbekwaamheid en zeer veel takt vereist. Voor de aller- AMSTERDAM. De 55-jarige me vrouw A. J. M L. van der Groen- van Everdingen, die op 28 septem ber uit het raam van haar woning in de Van Woustraat in Amster dam was gevallen, is aan de gevol gen overleden. Unieke scliaakprestatie BOEDAPEST, 18-10. De 27- jarige Hongaarse schaak meester Janos Flesch heeft maandag in Boedapest een unieke schaakprestatie ge leverd. Zondag begon Flesch een simultaanpartij tegen 52 tegenstanders24 uur later - er was slechts 4 maal een pauze van 10 minuten - had de Hongaar 31 maal gewonnen, 18 maal remise gespeeld en slechts 3 maal verloren zonder de stukken te hebben gezien. De beste prestatie blind- schaken stond tot nu toe op naam van de grootmeester Najdorf (Argentinië), die het in 23 uur tegen 45 te genstanders op nam. Naj dorf kreeg echter in tegen stelling tot Flesch wel de stukken te zien die zijn te genstander had genomen. Voor en tijdens de partijen stond Flesch voortdurend onder medische controle. besten, die intelligentie aan spaar zaamheid, ijver en studiezin paren, is - aldus kapitein de Groote - de rang van stuurman en zelfs van kapitein bereikbaar. VUssingen. De waterkering om de buitenhaven te Vlissingen, de ver legging van het achter de water kering gelegen gedeelte van de oostelijke rijkswaterleiding te Ter- neuzen met nieuwe uitwaterings sluis. Voor zover het werken in rijksbeheer betreft. Nationalisatiewensen in Nigeria ENOEGOE, 19-10. De nationale raad van Nigeria en Kameroen heeft een document bekend ge maakt, waaruit blijkt, dat deze partij, de tweede partij in de fede rale coalitieregering, het voorne men heeft de staat alle onderne mingen te doen nationaliseren, die een overheersende invloed hebben op de bestaansmiddelen van het volk. Dit voornemen strekt zich uit tot o.a. banken, mijnen, de elek triciteitsindustrie, de ijzer- en staalindustrie, de levensmiddelen industrie, de wapenindustrie, de buitenlandse handel en het lange- afstands-verkeer. Er zou evenwel ruimte moeten worden gelaten voor het ontwikkelen van particuliere ondernemingen naast de genatio naliseerde industrieën, zolang deze particuliere ondernemingen althans passen in het nationale plan. Nederland heeft 750.000 t.v.-ontvangers DEN HAAG, 18-10. Bij de dienst luister- en kijkgelden van de P.T.T. is gisteren het 750.000ste televisie toestel geregistreerd. Op 1 oktober bedroeg het aantal aangegeven te levisietoestellen 737.522 tegen op 1 september 718.229. Het aantal geregistreerde radio ontvang-toestellen steeg in dezelf de periode van 2.647.369 tot 2 649.208. Op 1 oktober waren er 480.750 aangeslotenen op het draadomroep- net tegen 481.325 op 1 september. NIEUWE NEDERLANDSE SPEELFILM: „Makkers staakt uw wild gei'aas'' ROTTERDAM, 18-10. Op don derdag 27 oktober zal in het Lu- mieretheater in Rotterdam de feestelijke premiere worden gege ven van de Nederlandse speelfilm „Makkers staakt Uw wild geraas", de eerste aflevering van de in 1959 opgerichte Nederlandse filmpro ductie maatschappij in Rotterdam. De dag daarop gaat de film in roulatie door het gehele land. Makkers staakt Uw wild geraas' wil de typische Nederlandse le venssfeer in de weken voor 5 dec. en op de dag zelf symboliseren, de sfeer van vriendelijkheid tegen over elkaar, die de aandacht van wrange gebeurtenissen in het le ven afleidt. Het is geen vrolijke film geworden, daarvoor heeft re gisseur Fons Rademakers, een leerling van Fallini, te duidelijk gestreefd naar contrasten, naar een „Italiaans" film-realisme. De happy ending ontbreekt dan ook. Want op 6 december gaat het ou de leven weer gewoon voort. Het verhaal geeft de St. Nico- laas-belevenissen weer van drie Mosselhandelaar uit Yerseke omgekomen NEUMUENSTER, 18-10. De 57-ja- rige mosselhandelaar H. Padmos uit Yerseke is in Neumünster om het leven gekomen. Hij reed mee met een truck met oplegger, waar in een zending mosselen naar dit in Sleeswijk-Holstein gelegen plaatsje werd vervoerd, toen de wagen op een langs de weg gepar keerde vrachtwagen reed. De chauffeur, de 34-jarige J. Wisse uit Wemeldinge, werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis overge bracht. De heer Padmos werd uit de wagen geslingerd. Hij was op slag dood. De truck met mosselen kantelde en versperde de weg vijf uur lang. H.M. de Koningin opende Joods ziekenhuis AMERSFOORT, 18-10. Koningin Juliana heeft in de eet-recreatie- zaal van de Sinai-kliniek te Amersfoort het „Neir Tomied", het eeuwig licht, ontstoken. Dit ge schiedde ter opening van de kli niek van de centrale vereniging voor de joodse geestelijke gezond heidszorg en mede ter nagedach tenis aan alle verpleegden en ver- plegenden van het vroegere zie kenhuis ,het Apeldoornsche Bosch,, die op zo rampzalige wijze voor tijdig in de bezettingstijd hun le ven verloren. De lamp wordt ge plaatst op de schrijn, waarin zich de wetsrollen bevinden, in het ver trek, waar de godsdienstoefenin gen worden gehouden. Nederlandse gezinnen, contraste rende gezinnen met elk hun eigen problemen, tekortkomingen en hunkering naar genegenheid. De belangrijkste rollen worden ver tolkt door Guus Hermus, Ellen Vogel, Guus Oster, Yoka Berretty, Jan Teulings, Ank van der Moer, J. C. van de Water jr. en Mieke Verstraeten. Voor de muziek was Jan Blok verantwoordelijk. Consumenten Contaet Orgaan over afbetalingsstelsel Voorgestelde regeling niet bevredigend geacht DEN HAAG, 18-10. Het Consu menten Contact Orgaan heeft zich opnieuw tot de tweede kamer ge wend met enkele wensen inzake het ontwerpwet op het afbetalings stelsel. Hoewel in het gewijzigde wetsontwerp enige reeds eerder geuite bezwaren zijn ondervangen, meent het C.C.O. dat de voorge stelde regeling in sociaal opzicht ook thans nog niet geheel bevre digend is. Een verregaande bescherming van de consument tegen het ge vaar van overkreditering acht het C.C.O. wenselijk, ondermeer door het openen in de wet van de mo gelijkheid, dat een verplichte kre dietregistratie wordt ingevoerd. Een wettelijk verplichte kredietre gistratie kan slechts worden gemist als langs vrijwillige weg op doel treffende wijze hetzelfde effect wordt bereikt. Het voorschrijven van maximum kredietopslagen wordt door het C.C.O. beschouwd Minister verbaasd over belangwekkende opmars van plastics UTRECHT, 19-10. Bü de ope- ning van de kunststoffententoon- stelling „Macroplastic" in Utrecht heeft de minister van Economische Zaken de heer J. W. de Pous onder meer gezegd, dat men bepaald on der de indruk komt, wanneer men bedenkt, dat de plastics in nau welijks tien jaar een zo grote rol zijn gaan spelen in de bevordering van het welzijn van de mens. De minister herinnerde er aan, dat de ontwikkeling van plastics niet alleen de vrees heeft wegge nomen, dat de exploiteerbare stof fen op aarde uitgeput zouden ra ken, maar dat door de plastics de mens niet meer afhankelijk is van de eigenschappen van de grond stoffen, omdat hij nu in staat is langs kunstmatige weg grondstof fen te maken, die eigenschappen bezitten welke in hoge mate op de behoeften van de mens zijn afge stemd. Minister de Pous zeide voorts, dat bovendien 'de bevrediging mo gelijk is geworden van tal van nieuwe - voordien al dan niet latent aanwezige - behoeften. Ingezonden mededeling de verf voor hêt ichlldersfaêtt SIKKENS-TJALLEHA rtODUKV DE VERKIEZINGSSTRIJD IN DE V.S. Kandidaat Kennedy wil heel wat aan defensie doen MIAMI, 18-10, De democratische kandidaat voor het president schap van de V. S., John Kenne dy, heeft in Miami een verkie zingstoespraak gehouden. De voor naamste punten van zijn rede wa ren de verhouding tussen de V. S. en Latijns-Amerika, de toestand op Cuba en het prestige van de V.S. Kennedy ontvouwde een pro gram van vier punten voor het herstel van het Amerikaanse pres tige op militair gebied. 1. Er moeten1 onmiddellijk maatre gelen worden genomen om de stra tegische kernmacht van de V. S. te beschermen tegen elke onver wachte aanval. 2. De uitvoering van de programs om de V.S. de modernste wapens ite geven moet versneld worden, •dit vooral in verband met de ach terstand op raketgebied. 3. De klassieke bewapening moet gemoderniseerd worden en de be weeglijkheid van de hierbij be trokken strijdkrachten moet wor den opgevoerd. 4. Het ministerie van defensie moet gereorganiseerd worden. DEN HAAG. De 65-jarige tram bestuurder C. van V. uit Den Haag is woensdagochtend bij een ver keersongeval in Den Haag om het leven gekomen. als een der meest effectieve mid delen om de sociaal-zwakke con sumenten tegen zichzelf en tegen minder scrupuleuze handelaren, resp. financiële instelllingen, te be schermen. De maxima zuil ennu zo danig moeten worden vastgesteld, dat de vergoeding voor risico de leverancier, resp. financier, dwingt weinig risico m.b.t. de krediet waardigheid te aanvaarden. WIE KENT ZE? Als u onverwachts de vraag gesteld werd alle ministers van het huidige kabinet op te noemen, hoeveel zoudt u er dan zo uit het hoofd we ten? Acht? Tien? Troost u, u bent de enige niet die er minder van terecht brengt. Van de honderd onder vraagden wisten maar en kele een paar ministersna- men te noemen. Boven de twee of drie kwam de meerderheid niet uitEn dan waren er nog lieden, die Drees, ja zelfs Voskuil en mr. Hiltermann als be windsman aanwezen. Niet alleen de namen van een tiental ministers, maar zelfs de regerende politie ke partijen zijn een aantal onzer medeburgers volsla gen onbekend. Nog 36 pet. van onze bevolking meent, dat de P.v.d.A. meeregeert. Gevraagd naar de beteke nis van dagelijks in onze kolommen gebruikte afkor tingen kwamen er verras singen uit de bus als Socia listisch Gereformeerde Par tij, voor S.G.P. en Algeme ne Revolutie Partij voor de Anti-Revolutionairen. Met de letters V.V.D. wisten ve len geheel geen raad, Vrije Vrijzinnige Democraten bleek nog de meest nabij komende aanduiding. Het is tijd, dat er iets aan de politieke scholing van ons volk gaat gebeuren. Misschien door middel van politieke debatten op de te levisie, in de geest van de duels tussen Nixon en Ken nedy. Maar dan niet tussen Voskuil en Hiltermann, doch tussen de ware auto riteiten en dan liefst on der leiding en in een pro gramma van Theo Eerd- mans of Lou van (Buitenge) Burg dan kent de volgende dag iedereen zijn ware lei ders! P. P. SPORT VOETBAL Luotor A-Zierikzee A 0-6 Hetzelfde beeld als vorige week tegen Patrijzen. Reeds na twee mi nuten. verdween een hoge trekbal van Goedegebuure net onder de lat in het doel (0-1). 5 min. later kwam T. Klink alleen voor doel, maar zijn schot ging hard naast. In de 13e minuut kreeg Goedege buure de bal via een der Luctor- backs vrij, en oerhard werd het 0-2. Een kopbal van Klink uit een voorzet van Koevoets vond de lat in de weg. Een schot van Goede gebuure in de 26e min. werd even als dat van Krips in de laatste mi nuut van de eerste helft via kee per en paal tot corner verwerkt. Na rust bleef Zierikzee sterker, wat Krips na 2 minuten in een 3e Zie- rikzeedoelpunt uitdrukte (0-3). In de 6e minuut schoot de Luctor- keeper over een effectvolle trough, pass heen, en Goedgebuure kon er zonder veel moeite 0-4 van maken. Nog geen minuut later verdween een hard vleugelschot van Koe voets in de voorste bovenhoek (0-5) Na 14 min. kreeg doelman Zappeij zijn eerste en tevens laatste schot op doel te verwerken. Luctor kwam wel wat aandringen, maar de wei nige geloste schoten hadden zo weinig richting, dat de voorsprong niet in gevaar kwam. In de laatste minuut schoot T. Klink de bal hoog in de touwen, wat de eindstand op 0-6 bracht. Volgende week krijgt Zierikzee Robur op bezoek, wat een heel wat zwaardere wedstrijd zal worden. Dreischor B I-Zierikzee B II 5-1 De Dreischor-junioren wisten door een fraaie overwinning op Zierikzee II hun ongeslagen positie aan de kop te handhaven. Toch heeft het er lange tijd naar uitge zien, dat de overwinning naar Zie rikzee zou gaan. Dreischor keek nl. al binnen de minuut tegen een ach terstand aan. Doelman Dooge had nl. een overtreding begaan en de toegestane vrije trap werd door Kees van Ginneken ingeschoten (0-1). De blauw-witten probeerden de bakens te verzetten, doch er werd slecht geplaatst. Pas in de 20e minuut kon Kees Lodewijk op fraaie wijze de gelijkmaker scoren. Kort voor de rust was het weder om Lodewijk, die uit een voorzet van Wim Nuijens de bal in de net ten deponeerde (2-1). In de tweede helft was Dreischor overwegend in de meerderheid. Wim Nuijens om speelde enkele tegenstanders en gaf de keeper geen kans (3-1). Uit een vrije trap kwam het vierde doelpunt tot stand. Kees Lodewijk nam deze voor zijn rekening, doch de doelman sloeg de bal uit zijn doel. Lodewijk kreeg de bal echter opnieuw op z'n schoen en het was raak (4-1). 10 minuten voor het einde loste Wim Nuijens uit moei lijke situatie een schot, wat 5-1 be tekende. LAND- EN TUINBOUW Nadat de oogst geborgen is. De zomer is verstreken en de val lende bladeren, regen en wind ver tellen ons dat de herfst in het land en de winter nabij is. Vroeger beschouwde men de winter meestal als een periode van rust. De boer van heden weet ech ter dat dit momenteel anders is; reeds nu houdt hij zich weer bezig met zijn bouwplan, aan te kopen zaaizaden en bemesting. Vooral de bemesting met fosfor- zuur is van groot belang. Fosfor- zuur is in de meeste gronden wel aanwezig, maar moet regelmatig worden aangevuld. Het is dan ook niet rechtstreeks de plant, die men ermede bemest, maar veeleer de grond, die het op zijn beurt weer aan de planten af staat. Hieruit volgt dan ook dat fosforzuur zonder bezwaar reeds in het najaar gestrooid kan worden. Dit levert zelfs voordeel op, daar de najaarsbemesting meestal de werkverdeling op de boerderij ten goede komt eni in de bodem een betere verdeling van de meststof doet plaats vinden. Ook zijn de meststoffen thans laag in prijs. Meststoffen als slakkenmeel en kalizout lenen zich uitstekend om tegelijk te worden uitgestrooid. Ze kunnen goed worden gemengd en leveren een uitstekende eni tevens goedkope basisbemesting voor onze bouw- en graslanden. AMSTERDAM. Woensdagmorgen circa 8 uur is het fabrieksschip „Willem Barendsz" van de Neder landse Maatschappij voor de Wal visvaart N.V. van Amsterdam uit gevaren naar het Zuidpoolgebied. De stemming aan boord was prima, aldus deelde de maatschappij des gevraagd mede. De directie hoopt dat de vangst en de produktie niet bij die van het vorige seizoen zul len achterblijven, toen ruim 23.000 ton traan werd geproduceerd. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 79. „Dat was een mooie smoes, Aram", lacht Agua luid, als het woedende geschreeuw van Tasso, die zijn ongelukkige cipier door de gangen najaagt, langzaam wegsterft. „Hadden we nu die armbandjes maar niet om", zucht Thomas en hij wijst met zijn geketende handen naar de openstaande cel deur. „Maar daar kunnen we misschien iets aan doen!" schreeuwt Presto opeens opgewonden. „Kijk eens, daar op de gang ligt de tang waarmee Sullivan zijn zuster's ketenen opengebroken heeft! Vlug, opstaan, misschien kan ik er bij!" De ketenen rammelen luid als de vier mannen en de jongen haastig opspringen. Presto, die aan het einde van de lange ketting vastgeboeid zit, kan, als de ketting geheel gestrekt is, juist de drempel van hun gevangenis bereiken. Languit op de grond liggend, kan hij nog net met zijn voeten de begeerde tang naar zich toehalen! Snel reikt hij Aram de tang aan en korte tijd later zijn de boeien van het vijftal ver broken. Met van spanning kloppende harten sluipen zij de gang door. Voor hen ligt de binnenplaats, uitgestorvenIn een snelle ren steken zij de binnenplaats over, maar dan, als nog slechts de slotpoort hen van de vrijheid scheidt, springt daar plotseling een lansknecht achter de muur vandaan!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5