m VELP0N Slot „MoermoncT te Renesse wordt zeeschool van Stichting „Outward Bound" Ai asA. DampObevrijdf ^hoekje Primeur voor Nederland Activiteiten gericht op physieke en mentale jeugdtraining (Van onze redakteur) Frfii -V -■ |V' T- RENESSE, 19-10. Het slot „Moermond" te Renese heeft zyn bestem ming gevonden. In maart 1961 krijgt deze bestemming z(Jn beslag. „Moermond" wordt een zeeschool van de Stichting tot oprichting en instandhouding van „Outward Bound Scholen" in Nederland. Deze stichting is kersvers en werd opgericht op 3 oktober jL te Rotterdam, naar analogie van in Engeland reeds langer bestaande „Outward Bound"-scholen. Schouwen-Duiveland krijgt de primeur wat betreft plaats van vestiging. Het gaat hier trouwens om de eerste school in Nederland. „Outward Bound" is een door en door Engelse instelling. Het roept associaties wakker aan de geur van mixturetabak, aan open haardvuren en de romantiek van de zeven wereldzeeën. Heel concreet gaat het op de „Outward Bound"-scholen er om de jeugd van 16-20 jaar een physiek bijzonder harde training te geven, waardoor een groter geestelijk en lichamelijk uithoudingsvermogen ontstaat. Feitelijk moet men de doel stelling van de scholen - en dus ook de school te Renesse - zien als een antwoord op de verslapping, die als feit onder de jeugd kan gecon stateerd. Letterlijk betekent „outward bound" een schip dat de trossen heeft losgesmeten en zijn reis naar de plaats van bestemming heeft aangevangen. Dit beeld overgebracht op de jonge mens, betekent „out ward bound" dat deze zijn eigen schip over de levenszee moet voeren, door gevaarlijke omstandigheden en dreigingen heen. De vestiging van de school te Re- nesse vloeit voort uit een overeen- komst tussen de stichting „Outward Bound" en de stichting „Slot Moer mond". De idee van „Outward Bound" in Engeland dateert van 1940, toen een - reeds voor de oorlog geëmi greerde - Duitse onderwijspaeda- goog in contact kwam met de di recteur van een Engelse scheep vaartmaatschappij. Het ging toen in eerste instantie om een systeem van training ,om getorpedeerden van schepen meer physiek en men taal uithoudingsvermogen.te geven. Uit die idee zijn later de scholen gegroeid, waarvan er thans in En geland een viertal is. Ook in Duitsland zijn een tweetal derge lijke scholen te vinden. Normaliter duren de cursussen aan de scholen vier weken. Hon derd jongelui in de leeftijd van 16- 20 jaar nemen deel. Voor ons land betekent dit, dat elke jonge Neder lander op de school te Renësse te recht kan. Het eerste jaar draait de school op Schouwen-Duiveland op halve kracht, het tweede jaar voor driekwart en het derde jaar op volle toeren. „shock-therapie" De voorzitter van het voorlopig bestuur de heer A. Vosveld, deelde op een woensdagmiddag in „Moer mond" gehouden persconferentie mede, dat de diepere bedoeling van de school wordt de jongelui, als 't ware door een „shock-therapie" de nodige lichamelijke en geestelijke weerstand te geven. In andere in stituten en organisaties wordt vaak te veel gepraat en te weinig gedaan. De „Outward Bound'-school is vooral een „doe-school", met als aantrekkelijke vakken zeezeilen, bergklimmen, paardrijden, atletiek, houtvesterij en hulpverlening aan de gemeenschap. De ervaringen met de scholen in Engeland zijn gunstig. De bedrijfsleiders kunnen de goede resultaten van de training op deze scholen bij de jongelui op merken. Er is dus een gunstige weerslag bij het verrichten van de dagelijkse arbeidstaak. Verschillende grote Nederlandse bedrijven gaven reeds hun mede werking, hetzij financieel of door de toezegging jeugdige werkkrach ten op kosten van het bedrijf - naar de school te Renesse te zullen sturen. Niet louter evenwel behoe ven de jongelui uit het bedrijfsle ven te worden gerecruteerd. Ook andere scholen, opleidingsinstitu ten en ouders kunnen pupillen of kinderen vier weken de training op de „Outward Bound'-school doen volgen. Belangrijke gift De inrichting van het kasteel en andere kosten worden in belang rijke mate mogelijk gemaakt door een aanzienlijke gift van het Ber nard van Leerfonds, dat bovendien de huur van het kasteel voor de tijd van vijf jaar heeft gegaran deerd. Het instituut „Outward Bound" kreeg het kasteel van de Stichting „Moermond" in huur voor de tijd van tien jaar, met een optie na af loop van die termijn. De huurover- eeenkomst gaat in op 1 januari '61. Het slot zelf gaat dienen voor dag- en nachtverblijf van de scho lieren. De maaltijden worden ge bruikt in de oranjerie (annex keu ken). Douches en verder sanitair worden aangebracht in het park. Het huis wordt verbouwd tot di recteurswoning. Bovendien wordt de paardestal in de restauratie be trokken. Bij de huur zijn acht negen hectare grond inbegrepen. Reeds is contact opgenomen met verschillende instanties als Rijks waterstaat, Domeinen en het Wa terschap „Schouwen-Duiveland" m. b.t. het betreden van de terreinen en het betrekken van de scholieren in door deze diensten te verrichten werkzaamheden. Verder zal nog contact worden opgenomen met de Kon. Noord- en Zuidhollandse Red ding My. en de Kon. Zuidhollandse Mij. tot Reding van Schipbreuke lingen. Ook uit deze activiteiten en het verdere schoolprogramma blijkt hoe de organisatoren de jeugd let terlijk ,„in het avontuur" willen storten, waarbij lichamelijk tot aan de grens van het doenbare wordt gegaan. Bovendien zullen de acti viteiten moeten leren, dat gezamen lijk mogelijk is, wat individueel niet mogelijk is. Middel tot doel Alle activiteiten intussen blijven slechts middel en dus geen doel op zichzelf. Het bestuur van „Outward Bound" meent dat met het boven geschetste programma een welko me aanvulling wordt gegeven op het bestaande vormingswerk in Nederland. In de toekomst wil men ook komen tot uitwisseling met de Engelse en Duitse scholen. Het cur susgeld per leerling gaat f 300 be dragen. Van de bedrijven, die reeds steun toezegden, noemen wij o.m. Kon. Hoogovens, Staatsmijnen, Thomsen's Havenbedrijf Rotter dam, Shell-tankers, e.a. Per cursus van vier weken kunnen als de school op volle toeren draait - 100 leerlingen worden geplaatst. Er komen eakele vaste instrukteurs, terwijl ook van hulpinstrukteurs (bv. officieren) gebruik zal worden gemaakt. De school heeft geen uit gesproken levensbeschouwelijke grondslag, maar is gebaseerd op de christelijke grondwaarheden. Voor het nakomen van de godsdienstige verplichtingen worden alle waar borgen gegeven. In het voorlopig bestuur h€fcft voor Schouwen-Dui veland zitting burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens van Renesse terwijl in de raad van toezicht, als eilandvertegenwoordiger is opge nomen Jhr. R. J. H. Q. Röell van Haamstede. Dankwoorden De persconferentie van woens dagmiddag werd Ingeleid met een welkomstwoord van de vice-voor- zitter van de Stichting „Moer mond", de heer P. Heering, die zijn grote voldoening uitsprak over de overeenkomst met .Outward Bound' gesloten. Voor het behoud van het slot roemde hij de activiteiten van de heer J. Stevense te Renesse en spr. dankte de Zweedse gemeenten, die door hun gift de aankoop des-i tijds mogelijk maakten. In zijn dankwoord betrok hij verder de ge meente Rotterdam, die de aanplant van het park voor zijn rekening nam. Ook het Bureau Uitvoering Herverkaveling werd dank ge bracht. Spr. hoopte dat de activi teiten op slot „Moermond" zullen mogen bijdragen tot heil van de maatschappij. Ingezonden mededeling neus,keel en borst van vastzittend slijm Oostduitsers vernielen cultuurmonumenten Bommenterreur op Dresden „voltooid" BERLIJN, 19-10. Siegfried As- che, de directeur van de Wartburg stichting in Eisennach, oost-Duits land, die dezer dagen naar west- Duitsfend is uitgeweken, heeft op de dag van zijn vlucht een brief geschreven aan de Oostduitse pre mier Otto Grotewohl, waarin hij tal van protesten doet horen tegen- de „zinloze vernielingswoede" van verschillende partij- en regerings instanties by het afbreken van waardevolle cultuur-monumenten in oost-Duitsland. Hij haalt voorbeelden aan «fiat het afbreken van tal van histori- rlsche gebouwen en gedenktekens, in Dresden, o.m. omdat de politie parkeerruimte nodig had. Verder noemt hij enige kerken en gebou- -sSuixaiuaoA ap joop Sou a(p 'uaA\. zucht der partijfunctionarissen worden bedreigd. Asche zegt verder, dat de partij van Grotewohl niet meer het recht heeft om te spreken van de „bom menterreur" op Dresden tijdens de oorlogsjaren, de partij heeft deze terreur voltooid. Gezondheidstoestand in Europa belangrijk verbeterd NEW YORK, 20-10. De Wereld- gezondheidsorganisatie heeft mee gedeeld dat sedert 1947 het alge mene sterftecijfer in de meeste Westeuropese landen is teruggelo pen met 9.6 procent, dat van de kindersterfte met 43 procent en het aantal sterfgevallen door t.b.c. met 72.6 procent. Tot deze conclusie kwam de or ganisatie na een analyse van sta tistisch materiaal uit Nederland, Denemarken, Finland, Zweden, Noorwegen, IJsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Zwitserland en Portugal en van Malta, aldus de „World Health", een publikatie van de Wereldge zondheidsorganisatie. De directeur voor Europa, de Deen dr. Van de Calseyde, schreef in een inleiding in het aan Eu ropa gewijde nummer van „World Health", dat men kan zeggen dat Europa thans vrijwel vrij is van besmettelijke ziekten, waaronder de t.b.c., die vroeger een hoge tol eiste onder de jongeren. De gemiddelde levensduur is ver lengd van vijftig tot zeventig jaar, aldus dr. Van de Calseyde. Als Zuid-Afrika een republiek wordt JOHANNESBURG, 19-10. - De laatste restanten van schakels tus sen Zuid-Afrika en de Britse kroon zullen vervallen als de Unie van Zuid-Afrika op 31 mei 1961 een re publiek wordt. Wanneer parlementsleden hun ambt aanvaarden, zullen zij niet meer de eed van trouw aan de re gerende monarch, haar erfgenaam en wettelijke opvolgers behoeven af te leggen. Politie-ambtenaren en militair personeel zullen geen trouw meer zweren aan een koningin of koning, nu of in de toekomst. De geloofsbrieven van Zuid-Afri kaans diplomatiek personeel zullen niet meer door de Koningin van Engeland maar door de president van Zuid-Afrika ondertekend wor den. Het koninklijke grootzegel van de Unie van Zuid-Afrika en de ko ninklijke signet van Brittannië wor den vervangen door republikeinse zegels voor alle regeringsprocla maties. Padvinders en padvindsters zul len niet langer aan de koningin be loven hun beét te zullen doen. Het stempel I.D.V.H.M. (In dienst van Hare Majesteit), zal verdwijnen van alle staatsstukken en envelop pen en vervangen worden door de woorden „Amptelik/Official". Ruilverkaveling „Kleverskerke" ARNEMUIDEN, 19-10. Vanmor- gen is in Arnemuiden gestemd over het ruilverkavelingsgebied „Kle verskerke", gelegen in de gemeen te Arnemuiden. Dit gebied beslaat een oppervlakte van 950 hectare. Van de grondeigenaren waren de bezitters van 702 hectare vóór het plan en van de eigenaren van 247 hectare tegen. Persoonlijk waren 40 grondbazitters tegen het ruil verkavelingsproject en 177 vóór. BURGH/HAAMSTEDE Lezing over Spanje op eerste Nutsavond Korte vergadering ging aan boeiend programma vooraf Dinsdagavond werd in hotel Bom Prachtige beelden uit Madrid ver- de eerste avond, georganiseerd door het Nutsdepartement „Haamstede- Burgh" gehouden. Aan het pro gramma ging een korte jaarverga dering vooraf. De wnd. voorzitter, de heer N. Lysen, deelde mede dat de gezondheidstoestand van de voorzitter de heer M. L. J. Fokker, goed vooruit gaat. Applaus kreeg de penningmeester, de heer A. J. de Ruijter, wiens uitgaven voor het Nut het afgelopen jaar wel zeer mi niem waren: er was een batig saldo van f 293,15. De heer M. Vlaander die de boekhouding had nagezien, adviseerde tot goedkeuring. De be groting voor het volgend seizoen sloot met een goed slot van f 291,26. Na nog enkele avonden voor het a.s. seizoen te hebben besproken, waarbij een avond werd ingelast in begin december, waarop de heer J. P. C. Boot een dia-vertoning zal verzorgen over het laatste Zeeuwse Fruitcorso, aangevuld met een reis beschrijving, sloot de wnd. voor zitter dit huishoudelijk gedeelte. Interessante reisbeschrijving Vervolgens kreeg de heer J. Leusden uit Driebergen het woord die namens Agfa-Foto te Arnhem een lezing hield over Spanje, aan gevuld met kleurendia's. Spreker begon met een korte be schrijving van een reis die hij nu al voor de vijfde maal door Spanje maakte en die 3000 km. lang was. Hij wees er op dat Spanje's toeris ten allen naar de verkeerde kant, nl. de Costa Brava gaan. Zelfs pen deldiensten per bus brengen de toeristen dagelijks uit Duitsland. Dit is wel een fraaie streek, maar de westzijde van het land is min stens even mooi. De heer Leusden ontpopt ezich alras tot een uitstekend kenner van het Spaanse land. De prachtige kleurendia's toonden hoe mooi Spanje is. Via Bilbao en Santander kwamen we in Bocrgos, waar in de Konings Kathedraal de graftomben liggen van Philips II, III en IV. schenen op het doek. Het Alcazar, Afhambra en verder eenvoudige dorpjes en stadjes, maakten diepe indruk. Langs de oostkust ging de tocht weer noordwaarts via Malaga en de zigeunerstad Granada. Hier onmetelijke rijkdom en zware ar moede. Over Valencia werd de te rugtocht naar de Pyreneeën aan vaard. Voor de toeristen is het volk gul, gastvrij en har telijk. Het volk houdt echter wel vast aan de Spaanse spreuk: God schiep de tijd, maar over haast heb ik nooit gelezen. In zijn dankwoord noemde de wnd. voorzitter de spreker een ware kunstenaar op fotogebied en hij bood de dames uit het gezel schap een aandenken aan. In de pauze was een collectie van de mo dernste foto-apparaten uitgestald. De belangstelling viel tegen Minister Toxopeus in Sorong HOLLANDIA, 19-10. De minister van binnenlandse zaken, Toxopeus, heeft bij Sorong een paviljoen van de leprozerie, dat een geschenk van de Simavi is, geopend met het hou den van een toespraak en met het onthullen van een plaquette. Het hoofd van de leprabestrijding, dr. Zuiderhoek, zei in zijn antwoord, dat verwacht kan worden, dat er nog twee paviljoens zullen komen in Miei en Merauke. Bij de opening was een fluitor- kest aanwezig en was een erehaag Papoeapadvinders gevormd. Een van de padvinders bood de minis ter een werkstuk van een patiënt aan. Tijdens een ontvangst in Sorong gaf de minister informeel een be schouwing over het ambtenaren- vraagstuk. Hij beloofde een uitge breider officiëlé beschouwing voor zijn vertrek uit Nieuw-Guinea. De anti-hongeractie van de F.A.O. DEN HAAG, 19-10. De commissie buitenland van het landbouwschap heeft, op verzoek van het dagelijks bestuur, een uitvoerige gedachten- wisseling gewijd aan de anti-hon- ger-actie van de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.). Zij is tot de con clusie gekomen dat aan deze zaak in het bijzonder door Nederland en speciaal ook door agrarisch Neder land extra aandacht moet worden geschonken. Voor de inzameling van gelden ten behoeve van deze actie zal in ons land de Neder landse organisatie voor internatio nale bijstand (N.O.V.I.B.) zorg dra gen. Het dagelijks bestuur van de landbouwschap heeft in de ont- werp-begroting 1961 voorgesteld, een bedrag van f 5.000 beschikbaar te stellen ter tegemoetkoming in de administratieve kosten van de N.O.V.I.B., zodat het ingezamelde geld geheel aan de actie zelf ten goede kan komen. Het bestuur van het landbouwschap heeft in zijn vandaag gehouden vergadering deze uitgave goedgekeurd. De Nederlandse regering heeft op dezelfde wijze 20.000 dollar aan de F.A.O. overgemaakt voor admi nistratieve kosten bij de anti-hon- ger-actie. Begin 1961 nieuwe rijksdaalders DEN HAAG, 19-10. De nieuwe zilveren rijksdaalders zullen begin volgend jaar in circulatie worden gebracht: de papieren rijksdaalders zullen dan niet buiten omloop ge steld worden. Minister Zijlstra deelt dit mee in een nota aan de Twee de Kamer naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het staatsmunt- bedrijf voor 1959. De produktie van rijksdaalders is wat achtergeraakt op het programma, zo deelt de mi nister mee, doordat in 1959 afge zien van drie miljoen munten, die voor het buitenland werden ge maakt, nog twaalf miljoen kwart jes, dubbeltjes, stuivers en centen werden geslagen, waarmee bij het opstellen van de begroting voor dat jaar geen rekening was gehouden. Deze extra hoeveelheid was nodig om te voldoen aan de aanhoudende vraag naar specie. Realistische B.B.-oefening NIJMEGEN, 19-10. Van maandag 24 oktober 's middags twaalf uur tot maandag 31 oktober 's middags twaalf uur zal door de kring „Gel derland" van de B.B. een oefening worden gehouden. Deze oefening, die de naam „Copex" (commando post experiment) heeft gekregen, zal zich afspelen in de commando post van de B.B.-kring „Gelder land" in Berg en Dal bij Nijmegen. Voor dit experiment werd deze plaats uitgekozen omdat de betref fende commandopost een nieuwe Bovendien ligt de post hoog, hetgeen met het oog op goede ra dioverbindingen van belang is. Ingezonden mededeling Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop OUDE VETE VENLO, 19-10. Postbode S. te Horst heeft dinsdag moe ten ervaren, dat de klassiek geworden haat die honden tegen brievenbestellers heb ben, leiden kan tot inventi viteit bij de viervoeters. Toen hij op zij middagroute poststukken door de klep van de bus van de familie R. in de buurtschap Mid- deldijk bezorgde en nog even de hand in de klep stak om alle stukken goed naar binnen te werken, zag de hond aan de andere zij de van de deur zijn kans schoon en beet zich zo hard nekkig vast in de hand, dat de postbode zich onder dok tersbehandeling moest stel len. De Westafrikaanse woestijnre publiek Mauretanië is woensdag de jongste zelfstandige staat ter wereld geworden. KERKNIEUWS Gesprek „Reformatie-Rome" UTRECHT, 19-10. Maandag 31 oktober zal Radio Nederland We reldomroep in haar Nederlandse uitzendingen een gesprek uitzenden over de titel „Reformatie - Rome", bezinning op hervormingsdag van het jaar des Heren 1960". Het gesprek, dat onder leiding zal staan van prof. dr. P. A. van Stempvoort, hoogleraar te Gronin gen, zal worden gevoerd tussen pa ter dr. Lescrauwaet uit het kloos ter Steyn L. en de Lutheraan prof. dr. J. C. Mönnich uit Amsterdam. Verwachting tot vrijdagavond: Onvast weer Veel bewolking met tijdelijk enige regen; ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag; overwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid, in het Waddengebied af en toe krachtig. 21 okt. Zon op 7.15, onder 17.34. Maan op 8.05, onder 18.29. Nieuwe maan: 20 okt. te 13.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 okt. 4.04 v.m. 16.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 okt. 3.08 v.m. 15.27 n.m. Springtij: 22 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K.N.M.I. deelt mede: een groot lagedrukge bied strekt zich uit van het Zee gebied ten westen van Ierland naar het zuiden van Frankrijk. Het brengt plaatselijk regen, de afge lopen nacht het meest in Bretagne en in de omgeving van Londen. Het ziet er naar uit dat het lage drukgebied zich voorlopig kan handhaven, ook al omdat een de pressie afkomstig van het weste lijk deel van de oceaan ferin wordt opgenomen. Daarentegen blijft de luchtdruk boven noord-Europa ta melijk hoog. De komende 24 uur zal Nederland zich het dichtst bij het lagedrukgebied bevinden zodat de kans op enige regen aanwezig blijft. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 19-10 dwars Aden naar Suez. Kelletia (t.), 19-10 te Port Said. Wonogiri, 19-10 Finisterre gepass. naar Antwerpen. DE PLANTA-AFFAIRE DEN HAAG, 19-10. De minister van sociale zaken en volksgezond heid heeft het Tweede Kamerlid van Meel (KVP) in antwoord op diens schriftelijke vragen verwezen naar hetgeen van regeringszijde is meegedeeld tijds de Planta-inter- pellatie in de Tweede Kamer. De minister zal verslag uitbrengen na afsluiting van het volledige onder zoek in de Planta-affaire en dan tevens mededeling doen van de conclusies en maatregelen, die uit dit onderzoek zullen voortvloeien. WEL DRA TAL ER OP AO PLAATSEW //V NEDERLAND BENTINE VERKRUG- BAAR ZUN D/E S'A CENT BENEDEN" VE NORMALE PRUS LIGT een franse automobilist ror soo solden boete veroordeeld omdat h'j seen (verplichte) m verzekering had. de man wasinspecteur van een verzekering5 ma a tscha ppj tengevolge van het MISLUKKEN van de KATóENOOGSr in china is men ertoe OVERGEGAAN VEZELS van gras in de rato en te vermerken dat hek is om act f—'Vf publiek te6ek de {scheidsrechter beschermen A/A AFL OOP VAN DE VOETBAL WEDSTRjD DOS- DVVS-A HEEFT SCHEIDSRECHTER leo horn een per toeschouwers IN NET GEZICHT GESLAGEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2