Zeeland's provinciaal bestuur brengt tweetal nota's uit over Veerse Gat-proeven Om behoud van schelpdiercultuur Vrachtwagen op trein DE OVERSTROMING IN DE GANGES-DELTA Biologen achten behoud cultures mogelijk Frontale botsing in de lucht van twee Duitse straaljagers KWESTIE ZUID-TIROL IN DE V.N. DE NAVO EN DE Verdachte in moordzaak te Sevenum bekent ATOOMWAPENS DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 117e jaargang No. 18857 '/IFItlk/FFMMlBNIFIIW.VliOllF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week r\ p "TICDII^TEEC^LIE IDA MT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, U fc iLltKllvZittJv^nL I Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs woon Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. 1 797-1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 men, duurt langer dan een jaar dat voorbij is. VLISSINGEN, 19-10. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland heeft aan de leden van de visserij com missie uit de tweede kamer der Staten-Generaal en aan de Zeeuw se kamerleden een tweetal nota's toegezonden over de proeven in het Veerse gat ten behoeve van de schelpdierencultures. Het provin ciaal bestuur heeft dit gedaan naar aanleiding van de toelichting op de begroting 1961 van het mi nisterie van landbouw en visserij, waarin de minister onder meer mededeelt: „Hoe overigens de vraagstukken rond het Delta-plan in 1961 verder zullen worden aan gepakt, kan thans nog bezwaarlik worden medegedeeld, daar zeer veel zal afhangen van de beslissing of de technische proefnemingen in het Veerso gat al dan geen door gang zullen vinden". Het provinciaal bestuur wijst er op dat deze mededeling aanzienlijk minder positief is, dan de verkla ring van de voorganger van de minister op het toenmalig depar tement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In het tot 't college van Gedeputeerde Staten van Zeeland gerichte schrijven d.d'. 28 aug. 1957, waarin staat: „Na ge houden beraad met mijn ambtge noot van Verkeer en Waterstaat, is het mij mogelijk te laten weten, dat wederzijds wordt ingestemd met het nemen van praktijkproe ven ten dienste van de oesterteelt en met het verwateren van mos selen in het Achterdammer Veerse Gat. De voor deze proefnemingen benodigde hoeveelheden vers zee water kunnen via een inlaatwerk over de afsluitdam beschikbaar komen". Het bureau bijzondere werken van de provinciale waterstaat heeft één van de ingezonden nota's op gemaakt en het economisch tech nologisch instituut voor Zeeland de andere nota. In de nota van het bureau bijzondere werken wordt vermeld, dat aan de hand van thans beschikbaar staande gege vens en uitgaande van vrij ongun stige omstandigheden, door de bio logen van het laboratorium in We- meldinge een jaarlijkse oesterpro- duktie mogelijk wordt geacht van drie miljoen stuks in het ontwor pen proefbasin in het Veerse Gat. Hierbij wordt uitgegaan van een bezinkbasin met een oppervlakte van ongeveer tachtig hectare, ter- wel het in- en uitlaatwerk een netto-doorsnede heeft van plm. 10 vierkante meter. Investering van t 9 miljoen Volgens deze beschouwingen zal een investering van ongeveer ne gen miljoen voor de uitvoering van de werken in het Veerse Gat nodig zijn. Men verwacht, dat met dit bedrag te verwachten oester- produktie economisch verantwoord zal zijn. Aangenomen mag worden, dat als de oesterproef slaagt, een opvoering van de oesterproduktie in het Veerse meerproject tot on geveer tien miljoen stuks per jaar mogelijk zal zijn. Voor de vergro ting in verband hiermee van de inlaatwerken en andere voorzie ningen zal een extra investering van vier miljoen nodig zijn, zodat de rentabiliteit dan bepaald gun stig is te noemen. In de nota van het economisch-technologisch in stituut wordt opgemerkt, dat de teelt van oesters, waarvan er jaarlijks 20 a 25 miljoen stuks worden verzonden, Zeeland een bedrag oplevert van 4 a 5 miljoen gulden per jaar. De mosselcultuur levert per jaar ongeveer 10 a 11 miljoen gulden op. Uit een bereke ning in economisch-statistische be richten van 7 juni 1960 resulteerde dat de economische betekenis van de verwaterplaatsen te Yerseke voor de conservenindustrie en de handel in mosselen op een bedrag van 4 5 miljoen gulden per jaar moet worden geraamd. Eén der piloten omgekomen STADSKANAAL» 18-10. Dinsdag middag even na vier uur zijn in de omgeving van Stadskanaal twee Duitse straaljagers van het type f- 86-d Sabre met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De piloot van één der toestellen is om het leven gekomen, de piloot van het tweede toestel heeft zich met de schietstoel weten to redden. De twee vliegtuigen maakten deel uit van een formatie van vier, die was opgestegen van de Duitse vliegbasis Oldeburg, volkomen on verwacht, zoals de geredde 23-ja rige Duitse vlieger Holfcgrewe uit Oldenburg verklaarde, kwamen twee van de toestellen op 5000 m. hoogte frontaal met elkaar in bot sing. De klap was zo hevig, dat tot op een afstand van tien kilome ter van de plaats van het ongeluk ruiten zijn gesprongen. Het toestel van de omgekomen piloot is in de lucht geexplodeerd. Een groot brok van de romp en een vleugel kwa- „De V.S. zijn in staat permanent een vierde gedeelte of meer van hun nationale inkomen voor mili taire uitgaven te bestemmen", al dus heeft de Australische professor in de geschiedenis sir Keith Han cock dinsdagavond 1.1. in een lezing te Londen over het onderwerp „Hoe men zich ten oorlog voorbereidt" verklaard. men neer op een schuur van de heer Adams aan het Boerendiep te Stadskanaal. Kleinere brok stukken kwamen elders in wijde omtrek terecht. Het toestel van de geredde luitenant Holtgrewe is te rechtgekomen op een schuurtje achter het huis van de heer van der Laan aan de Schoolkade 143 te Nieuw Buinen, ten westen van de spoorlijn Stadskanaal - Ter Apel. NEW YORK, 18-10. De speciale politieke commissie der Verenigde Naties heeft dinsdag een begin ge maakt met de behandeling van de kwestie Zuid-Tirol. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken Kreisky drong er in een langdurig betoog op aan om aan de provincie Bölzano dat te zamen met Trento Zuid-Tirol uit maakt, autonomie te verlenen. (De bevolking van Bolzano telt o.m. 250.000 Duits sprekende zielen, te gen wie volgens de Oostenrijkse beschuldiging door het Italiaanse bestuur discriminatie zou worden toegepast). Minister Keisky noemde het voorstel tot autonomieverlening zeer gematigd. Een drie tons militaire vrachtwagengeladen met volle benzineblikken, is dinsdagavond by Koekange op de sneltrein Groningen-Meppel ge reden. Twee militairen werden gewond. De toestand van een van hen is zorgwekkend. De auto vloog direct na de botsing in brand. - Foto boven: de beschadigde trein. - Foto onder: de totaal vernielde vracht wagen. Acht jaar geëist wegens poging tot doodslag en aanrandingen AMSTERDAM, 19-1». Acht jaar gevangenisstraf met aftrek en daar na terbeschikkingstelling van de re gering, hoorde de 27-jarige Am sterdamse huisknecht P. de S. van ochtend voor de Amsterdamse rechtbank tegen zich eisen, wegens een poging tot doodslag op een Am sterdamse prostituee en een reeks aanrandingen. De officier van justitie, mr. G. R. Nubé, achtte deze zware straf alles zins gerechtvaardigd om de maat schappij te beschermen tegen deze ernstig verminderd toerekenbaar verklaarde verdachte, die van zijn tiende tot zijn twintigste jaar in de Rekkense Inrichtingen werd ver pleegd en twee jaar gelden op het slechte pad terecht kwam. De president van de rechtbank, mr. B. van der Waerden, achtte „het belang der openbaarheid der mate gewichtig", dat hij geen ge volg gaf aan het verzoek van de raadsman om de zaak met gesloten deuren te behandelen. In de rapporten werd De S. ge schetst als een driftig, onrijp en primitief man, met een zeer laag i.q. die lijdt aan bewustzijns- en karakterstoornissen. Dr. Theunis- sen achtte De S. „een gevaarlijke jongen", die zich van schuld niet bewust is. Een langdurige opslui ting achtte hij gewenst, zowel ter bescherming van de maatschappij als van de man zelf, die hij een pa tiënt noemde. Van terbeschikking stelling verwachtte hij weinig heil, „want hij loopt dan misschien toch weg". De officier van justitie sprak in zijn requisitoir van „een huivering wekkende reeks misdrijven". Lu gubere details somde hij op, waar na hij zijn eis uitsprak. Mr. A. C. G. van Proosdij was van mening dat zijn cliënt een on machtige is, die behandeld moet worden en niet een onwillige die straf behoeft. De gevangenis vond hij geen bevredigende oplossing ge zien de persoonlijke omstandighe den van verdachte. De rechtbank zal op 2 november uitspraak doen. DACCA, 19-10. Meer dan 5.000 mensen zijn op de eilanden Ram- gatien Hatia omgekomen bij wer velstorm en vloedgolf van de vo rige week in oost-Pakistan, aldus is woensdag in Dacca bekendge maakt. Volgens een officiële be kendmaking van zaterdag waren vermoedelijk 3.000 mensen om het leven gekomen. De bekendmaking van woensdag is afkomstig van de voorzitter van een plaatselijke raad op Ramgati. Volgens hem zijn honderdduizenden dakloos. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft de uitvoer uit de Ver enigde Staten naar Cuba verboden. ROERMOND, 19-10. De verdachte Th. van B. in de Sevenumse moord zaak heeft hedenavond zijn mis daad bekend; tegenover de officier van justitie van Roermond, mr. W. C. Ui terwaal. Uit de verklaringen die van B. heeft afgelegd blijkt, dat de theorie die politie en justitie hadden ont wikkeld juist was. Als motief voor de misdaad gaf van B. op, dat hij Hans Hermans op 11 september in het bos was tegengekomen en hem oneerbare voorstellen had gedaan. De jongen was hierop niet inge gaan en had zich uit de voeten ge maakt. Kort daarop was Hans te gen een boom gebotst en gevallen. Van B. kon zich toen niet meer inhouden en hij heeft toen de jon gen gewurgd, 's Avonds kwam hij terug om het stoffelijk overschot te begraven in het asperge veld, waar het later door een soldaat gevonden; wercL Nadat mede in verband met nieuwe aanwijzingen de districtsrecherche van de rijks politie onder leiding van majoor P. J. Boon het verhoor van ver dachte, ook na inbewaringstelling door de rechtercommissaris, had voortgezet, vroeg van B. heden avond om mede tegenover de offi cier van justitie, mr. W. C. Uüer- waal en de wachtmeester Everts van Sevenum - die naar de officier van justitie zeide, heel veel heeft gedaan om de zaak tot een oplos sing te brengen - een verklaring af te mogen leggen. In zijn bekentenis zeide van B. dat hij Hans Hermans vroeg in de namiddag van 11 september had gedood en in de avond heimelijk had begraven. VERHOGING VETGEHALTE CONSUMPTIEMELK Landbouwschap kan niet tot advies komen DEN HAAG, 19-10. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft vanmorgen in z(jn openbare vergadering in Den Haag opnieuw de kwestie van de verhoging van het vetgehalte van consumptie- melk besproken. Na de besprekingen in een vorige vergadering lagen er nu drie voor stellen ter tafel; een van de voor zitter ir. B. van Dam, een compro misvoorstel dat inhield een verho ging van het vetgehalte tot drie procent eh verhoging van de con- sumentsprijs met een cent, een voorstel van de heer S. van der Ploeg, waarbij geen prijsverho ging zou komen, maar waarbij een verhoging van het vetgehalte tot 2,95 procent tot stand zou komen, en een voorstel van de heer F. C. Reitsma, waarbij het vetgehalte tot drie procent verhoogd zou wor den en de prijs van de melk met 0,1 cent omhoog zou gaan. Al deze voorstellen werden bij stemming verworpen. Voordat een vierde voorstel van de heer A. P. C. Gulickx in stem ming zou komen kwam de heer G. J. Blink met het voorstel dit gehe le punt maar van de agenda af te voeren. Dit voorstel werd aanvaard. Het produktschap zal nu de discussies over deze kwestie ter kennis van de minister van landbouw en vis serij brengen en hem mededelen dat men niet tot een advies heeft kunnen komen. De wrakstukken van een Duitse straaljager liggen verspreid in een veld bij Musselkanaal. Het toestel botste dinsdagmiddag op een hoogte van 5 km. boven het plaatsje tegen een andere machine. Beide toe stellen stortten neer. De piloot van een van de toe stellen vond de dood, de ander wist zich met behulp van zijn schietstoel in veiligheid te brengen. PARIJS, 19-10. André Fontaine van het Franse blad „Le Monde" meent te weten, dat de twee kan didaten voor het Amerikaanse pre sidentschap hebben Ingestemd met een plan van Eisenhower voor een .Atlantische atomische strijdmacht'. Deze zou beschikken over een vloot atoomduikboten met internationale bemanningen, voorzien van Polaris raketten met kernladingen. Het beheer van deze strijdmacht zou berusten by een civiel orgaan binnen de NAVO. Frankrijk en west-Duitsland krijgen daarin waarschijnlijk vetorecht, aldus de Franse journalist Scholier kreeg schot in het oog NIJMEGEN, 19-10. Een lagere scholier uit Nijmegen heeft van daag een schot in het oog gehad met een alarmpistool, dat zo dicht bij het oog werd afgevuurd, dat de knaap het oog zal moéten missen. Enkele scholieren vermaakten zich met het wapen in de Water straat in Nijmegen. Juist toen de jongeman het pistool van nabij wilde bekijken, oordeelde een an der dat het tijd was yoor een de monstratie. De volle lading kwam op het oog terecht. „Eerste spade" voor Rotterdamse Metro ROTTERDAM,1 19-10. Hoewel het opbreken van de bestrating bij de Meent in feite het begin bete kent van de aanleg van de Rotter damse metro, ligt het toch in de bedoeling aan het meer spectacu laire graafwerk een officieel tintje te geven, mogelijk in de geest van „een eterste spade in de grond". Dit werd vanmiddag van gemeentewe ge medegedeeld. Overwogen wordt deze handeling door de minister van verkeer en waterstaat te doen verrichten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een dag, die nog moet ko-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1